Godsdienst en opium voor het volk Gehavend Pakistan gaat gebukt onder de macht van het kalashnikov-geweer Txerïïx"ÏÏT~ VRIJDAG 22 DECEMBER 1 Op de luchthaven van Peshawar staat bij de ingang een bord: U wordt verzocht uw wa pen niet in uw handbagage mee te nemen. Een kalashnikov-geweer in de koffer mee naar Karachi? Geen punt, als de koffer dan maar in het bagageruim gaat, In Pakistan behoort een kalashnikov tot de huisraad. Het machinegeweer wordt gebruikt als wandel stok, als cricketbat, als wanddecoratie. Maar soms ook als kalashnikov. In Karachi, Pakis- tans troosteloze, door sloppen overwoeker de havenstad verdertigvoudigde de crimina liteit in vijf jaar. Etnisch geweld kostte er in 1988 zeker duizend mensen het leven. door Cees van Zweeden Bij de luchthaven van Peshawar werd gefeest. Er waren twee bruiloften tegelij kertijd, en naar goed Pakistaans gebruik vielen daarbij schoten. De lichtkogels waren vreedzaam bedoeld, dat wel. Er werd alleen in de lucht gevuurd. Maar wel onophoudelijk, en het vliegtuig kon niet landen. Het bleef lange tijd rondcir kelen, net zo lang tot de brandstof op was. Toen stortte het neer. Tussen de wrakstukken werden 29 doden geteld. "Peshawar is a crazy place, man", zegt een Amerikaanse hulpverlener. "De eer ste nacht dat ik hier was hoorde ik voort durend kogels fluiten. Nu kijk ik al niet meer op als er een bom ontploft". Niet alle kogels hebben een hemelse be stemming, sommige volgen een meer ho rizontale lijn. Afghanen, in groten getale aanwezig in Peshawar, lijken het soms meer op elkaar gemunt te hebben dan op de communisten. Dit jaar ontstond grote opwinding over de moorden op Afgha nistan twee meest vooraanstaande Ozo niet enige) intellectuelen: dr. Sayd Maj- roon en dr. Naseem Ladin. Maar volgens Afghanen die de cynische beslissing hebben genomen om de vluchtelingen kampen te ontvluchten, loopt het aantal e moorden al in de honderden. Niet onplezierig "Zelfs in mijn wildste fantasieën had ik nooit gedacht dat ik zou kunnen doden", zegt een student in Karachi nadat hij een winkelier met een zware kei het hoofd had ingeslagen. "En ik ben bang dat ik het niet onplezierig vond. Het was een kwestie van oorlog, wraak, een heilige plicht tegenover mijn gemeenschap. Het was in het geheel geen zinloze moord. Toen ik de volgende ochtend wakker werd had ik geen enkel schuldgevoel". De cultuur van de kalashnikovs heeft Karachi getransformeerd in een van de crimineelste steden ter wereld. Maar de wapenwedloop in de stad beperkt zich niet tot het Russische machinegeweer, dat een bedreven crimineel een uurloon kost (een kalashnikov kan verkregen worden tegen inruil van een middenklas se auto, waarvan de diefstal ongeveer een uur vergt). Waterpijpen worden omgebouwd tot schietwapens, met behulp van elektri sche polen worden raketwerpers ver vaardigd en de molotov-coctail is zo po pulair dat het stadsbestuur zich genoopt zag de pomphouders te verbieden nog langer benzine te verkopen aan jongelie den die op hun fiets met een jerrycan langskwamen. Begonnen op de universiteiten, heeft de ideologie van geweld zich verbreid naar de slums. In de arme wijken met etni sche tegenstellingen is het bezit van een machinegeweer uit oogpunt van lijfsbe houd even noodzakelijk als een volle provisiekast. De rijkere districten ver oorloven zich gewapende bewakers en particuliere legertjes. Zoals een gepen sioneerde regeringsambtenaar zegt: "Ik heb drie dochters in huis. Ik moet iets hebben om ze te beschermen. Wat moet ik anders doen als iemand hier inbreekt, hetgeen tegenwoordig niet ongewoon Grof geweld Sedert de geboorte van Pakistan in 1947 heeft er bloed gestroomd door de straten. Maar nieuw is de toepassing van grof ge weld. Twee weken geleden joeg de poli tie van Karachi een betoging van studen ten op de campus uiteen, traangas ge bruikend. Vertegenwoordigers van de studentenbond beantwoordden de traangasgranaten met machinegeweer- -'uur. "Geloof me", zegt een student, 'niets geeft een grootser gevoel dan de wetenschap dat je een goed geoliede kalashnikov in je kamer hebt liggen ter wijl de hele studentenflat dat weet. Je /oelt je als een koning". De bron van veel kwaad ligt in de North West Frontier Province, de streek die grenst aan Afghanistan. Het uitgestrekte district herbergt de laatste stammenge- bieden ter wereld waarop de wet niet van Benazir Bhutto temidden van haar vijanden: "Hoe kan een vrouw aan het hoofd staan van een islamitisch land? Een vrouw mag in haar menstruatieperiode niet eens een moskee betreden". (fotos g toepassing is. De politie beperkt zich er toe de hoofdweg van Peshawar naar Quetta te bewaken, en wie twee stappen de berm in gaat levert zich over aan ge wapende bendeleden, ontvoerders, maf fiosi, drugschemici, Afghaanse mujahe- dien en spitsboeven van alle slag. "Je kunt het gebied niet betreden", weet Tom Yates, die in Peshawar aan het hoofd staat van de International Rescue Committee. "Hier was laatst een Indone sische journalist die zich had laten wijs maken dat hij met een gehuurde Toyota- jeep via het stammengebied Afghanistan zou kunnen binnenrijden. We hebben zijn auto hier nooit meer teruggezien, en de journalist zelf ook niet". Nuttig Enkele tientallen kilometers bezuiden Peshawar leidt de weg door een dorp dat oogt als elk ander: slaperig, verbrokkel de huisjes, open riolen. Darra onder scheidt zich echter in één opzicht: alle winkeliers zijn er zakenlui in geweld. Winkel na winkel, huis na huis de ba zaar biedt overal dezelfde aanblik. Kalashnikovs, pistolen, mortieren, ra ketwerpers. Darra ligt in een gebied dat wordt be volkt door het krijghaftige volk der Pat hanen. Bloedwraak behoort er tot de meer folkloristische tradities. Nog altijd is in de bazaar van Peshawar een be scheiden woordenboekje ('Hoe zeg ik het in het Pathaans') te koop dat een Britse officier in de vorige eeuw schreef voor reizigers door het gebied. Op de achter kant staan enige 'nuttige zinnen'. In plaats van 'ober, mag ik de rekening' dient de toerist het volgende idioom pa raat te hebben: Khodokhelo dwi pa charo pa turo tote to te kawul De mannen van de Khodek- hel-stam snijden hem in stukken met messen en zwaarden. Shpa aw wradza lagiyajang kwai Ze vechten constant, dag en nacht. Raghai, zir shah, guzar pre wuka Hij komt er aan, maak voort, schiet hem Chara lal raka chi halal e kawam Geef me een mes, zodat ik zijn keel kan door snijden. De wapenproduktie in het gebied rond Darra is tijdens de Afghaanse oorlog op een hoger niveau gekomen. In het begin van de jihad (heilige oorlog) kwamen de mujahedien inkopen doen in Darra, maar toen zij van de Amerikanen mo dern schiettuig begonnen te krijgen, daalde de verkoop onrustbarend. Het beste wat de plaatselijke middenstand te bieden had was het kalashnikov-geweer, een ideaal wapen voor gevechten van man tot man, doch machteloos tegen tanks en helicopters. Raketten Maar de mujahedien kwamen met be schadigde raketten, mortieren en raket- werpers terug van het front en de winke liers bleken ook goede reparateurs. En nadat zij hadden geleerd hoe de moderne Amerikaanse wapens opgelapt konden worden, slaagden de 'Japanners van Darra' er ook in deze na te maken. Op de schappen verschenen dé eerste raketten, en Darra ontwikkelde zich tot het voor naamste wapenproduktiecentrum van het hele subcontinent. Zo veel wapens werden er vervaardigd dat de markt verzadigd raakte, eén markt die voorwaar geen kleine was: er werd geleverd aan uiteenlopende culturen als die van de Afghanen, Pakistanen, sikhs en Srilankezen. De prijzen van het kalashnikov-geweer kelderden, en wat een decennium geleden nog een onbe reikbaar ideaal was voor de modale Pakistaan, werd nu een wapen van alle dag. Ze zullen het zich niet gerealiseerd heb ben, maar de Russen en Pakistanen die vorig jaar in Genève over vrede in Afgha nistan vergaderden, bewezen de jeugd bendes in Karachi een goede dienst. Al dat gepraat over vrede leidde tot een heu se krach op de wapenmarkt in Darra, de prijzen kelderden en maffiosi, bendele den, criminelen en studenten sloegen dankbaar hun slag. "De North West Frontier Province", zegt de deskundige, "is niet alleen het gebied van wapenboeren, het is ook een favorie te streek voor drugsbaronnen". De des kundige wil graag anoniem blijven, hij heeft een gezin. "Drugs werden hier ook geproduceerd voordat de Afghaanse oor log losbarstte. Marco Polo beschreef de zijderoute al als een karrespoor door pa pavervelden. Lange tijd waren hasj en opium hier ook legaal. Opiaten werden op grote schaal gebruikt als medicijnen; tot 1979 waren er wettelijk toegestane opiumsnuiverijen". Teruggeworpen En toen besloot dictator Zia-ul-Haq dat het Pakistaanse volk voortaan naar het pijpen van Allah zou dansen. Het land werd drooggelegd, islamitische lijfstraf fen keerden terug, vrouwen werden te ruggeworpen in de vroege Middeleeu wen. En drugs kwamen op de lijst van verboden vruchten. Maar Zia had buiten de misdadiger gere kend. "Na het verbod namen criminelen, afkomstig uit de betere middenklasse, de drugshandel over van de gewone boe ren en buitenlui", zegt de deskundige. "En daarmee kwam de produktie op een hoger niveau. Vóór 1979 was de produk tie van opium in Pakistan 10 tot 15 ton per jaar, vorig jaar was zij gestegen tot 200 ton". Maar volgens de Verenigde Naties is het r Een slager in het straatbeeld van Peshawar. getal van 200 ton nog maar het topje van de ijsberg. Drugschemici gebruiken de North West Frontier Province ook om de overvloedige oogst uit Afghanistan, vlakbij en bevolkt door deielfde stam men, te veredelen. Deskundigen van de VN schatten dat in Pakistan ook nog eens 1750 ton 'Afghaanse opium' wordt gemaakt. Alles bij elkaar beloopt de tota le produktie in het gebied bijna 2000 ton, waarmee Pakistan en Afghanistan de Gouden Driehoek (Burma, Thailand, Laos) van de eerste plaats hebben ver drongen. In navolging van Zia heeft ook Benazir Bhutto de oorlog verklaard aan de drugs baronnen. Maar haar politiemannen wa gen zich niet gaarne tussen de papavers, en enkele weken geleden nog stierf Altaf Ali Khan, topman van de Narcotica Brigade, een ellendige dood. De pasbe noemde Khan werd, gelegen in zijn bed, vermoord nadat hij 65 kilo zuivere heroï ne in beslag had weten te nemen. Drugshandel De strijd tegen het kwaad is er niet een voudiger op geworden, nu is gebleken dat ook commandanten van het Af ghaanse verzet de smaak van de drugs handel te pakken hebben gekregen. Blij kens een uniek verslag in het Pakistaan se weekblad Newsline, dat een onbe vreesde verslaggever naar het grensge bied stuurde, is de controle over papa- vervelden en opiumroutes veelal de inzet van de strijd tussen verschillende muja- hedien-commandanten. Omdat ook de regering-Bhutto deze commandanten steunt, valt het haar ex tra moeilijk met harde hand een einde te maken aan de drugscultuur. Ook de Ver enigde Staten, waar uiteindelijk de meeste Pakistaanse drugs opgesnoven en ingespoten worden, is betrokken bij de oorlog tegen de opium- en heroïne-ba- ronnen. Maar de Amerikanen voeren de oorlog op geheel eigen wijze: met dollars. In Washington werd vorige week toege geven dat er onderhandelingen worden gevoerd met Maulvi Nassim Arganza- deh, een rijke Afghaan die de waardige beroepen van drugsbaron, mujahedien- commandant en islamitisch priester combineert. Arganzadeh. die zeer uitge strekte papavervelden bezit, is best be reid de produktie van opium in te per ken. De voorwaarden: Amerika moet hem 4 miljoen gulden overmaken en 'zijn' provincie. Helmund, moet een speerpunt worden in het Amerikaanse ontwikkelingsbeleid. Niet alle drugs komen terecht in Ameri kaans bloed. Veertig percent van de ru we opium blijft in Pakistan en wordt geestdriftig opgesnoven door één, tot twee miljoen Pakistanen. De expert: "In één op de tien gezinnen zit een spuiter of snuiver. Dat heeft een geweldige crimi naliteit tot gevolg, want ook in het land van herkomst zijn drugs peperduur. Er is geen verslaafde die zich de luxe van zijn verslaving kan veroorloven zonder te ro ven of stelen". Zwakte De drugsbaronnen lijken hun kracht te ontlenen aan de zwakte van de centrale regering. Benazir Bhutto kan slechts re geren bij de gratie van enkele coalitiepar tijtjes en in drie van de vier deelstaten is de oppositie aan de macht. Maar dat is nog niet het grootste probleem. Het land dat de omgekomen dictator Zia- ul-Haq haar naliet, is bankroet, achterge bleven, gespleten en gemilitariseerd. Vier percent van de plattelandsbevol king kan lezen noch schrijven (een van de laagste scores ter wereld) en in afgele gen dorpen worden schelpen en knopen nog gebruikt als betaalmiddel, maar de middelen om deze contreien op te stoten in de vaart der volkeren ontbreken. Tachtig percent van de belastinginkom sten worden opgeslokt door militairen en schuldeisers. Bhutto's economische adviseurs hebben haar voorgesteld om te snijden in de de fensiebegroting, maar de premier vreest dat zij daarmee de toorn van de generaals over zich zou krijgen. Ze herinnert zich nog hoe zo'n in woede ontstoken gene raal haar vader van de ambtswoning naar de gevangenis deporteerde om hem daar vervolgens te laten opknopen. Geconfronteerd met misdadigers, drugsmaffiosi, mujahedien en generaals heeft Bhutto toch maar weer haar toe vlucht genomen tot het enige wat de Pakistanen bijeen kan houden: de islam. En daarmee lijkt 'het mooie gezicht van Pakistan' in dezelfde fuik te zijn ge zwommen als haar voorgangers. Van Ali Jinnah, de schepper van Pakis tan, waren de woorden: "Een islami tische staat? Dat is een Absurde vraag. Ik weet niet eens wat een theocratie in houdt". Maar Jinnah ligt nu in een Mog- hul-graf. En Zulfikar Ali Bhutto, de soci alistische vader van Benazir en een er kend alcoholist, kondigde aan het eind van zijn bewind een alcoholverbod af en bombardeerde in overeenstemming met de islamitische traditie de vrijdag tot we kelijkse rustdag. Identiteit In de Faisal Masjid Moskee te Islamabad, de grootste moderne moskee ter wereld en gebouwd met 'islamitische dollars' uit Saudiarabië, worden de verrichtingen van Bhutto nauwlettend gevolgd. "Elke partij die hier aan de macht komt heeft zich uiteindelijk nog verbonden met de islam", zegt priester Fazal Rabi zelfver zekerd. "Dat komt omdat Pakistan in 1947 werd gecreëerd in naam van Allah. De islam is onze identiteit". Hoe groot de macht van de mullahs is on dervond Benazir Bhutto eerder dit jaar. Het was in de Faisal Mashid Moskee waar de campagne van haat werd geor- chestreerd die Iran er uiteindelijk toe bracht de Brits-Indische schrijver Sal man Rushdie wegens blasfemie ter dood te veroordelen. Opgezweept door de mullahs togen diep gelovige moslims op 12 februari naar het Amerikaanse Culturele Centrum in Isla mabad om te betogen tegen Salman Rus hdie in het bijzonder en de duivel in het algemeen. Om een herhaling van de ge beurtenissen in 1979 te voorkomen, toen de Amerikaanse ambassade werd platge brand, moest de politie het vuur openen op de gelovigen. Er vielen 6 doden, 127 gewonden, en Bhutto zag zich gedwon gen het gewraakte boek op de brandsta pel te gooien. Devoot gezeten bij het graf van Zia ul- Haq, gesitueerd in de tuin van de Mos kee, zegt priester Fazal Rabi: "We zijn de strijd aangegaan met Benazir Bhutto. Ze wil alles wat Zia het land heeft geschon ken, weer terugdraaien. Hoe kan een vrouw aan het hoofd staan van een isla mitisch land? Een vrouw mag in haar menstruatieperiode niet eens een mos kee betreden".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10