Kinderbijslag splijt regeringspartij en Alleen dictatuur ontsnapte aan Zuidamerikaanse crisis 'Minder kinderbijslag bij hoger inkomen' Hoge en lage kasten in India vechten om banen Alcohol probleem op werk SieMatic Keukencenter Leiderdorp weet hoe üw nieuwe keuken er uit kan zien! Jaren tachtig door schulden verloren decennium Een SieMatic adviseur is echt adviseur. DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - Tussen de rege ringfracties CDA en PvdA is in de Kamer onenigheid ontstaan over de toekomst van de kinderbijslag. Het PvdA-kamerlid Moor pleitte er gisteren voor om de kinderbijslag in de toekomst te laten dalen naarmate het Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) heeft echter een groot be zwaar tegen een dergelijke opzet van de kinderbijslag, omdat die de economische zelfstandigheid van de vrouw in gevaar kan brengen. Als een vrouw namelijk buitens huis gaat werken, loopt het inko men van het gezin op en daalt bij een inkomensafhankelijke opzet de kinderbijslag. Ter Veld gaf gisteren toelichting op de ontwikkeling van de plannen voor een nieuwe opzet van de kin derbijslag, waarover de regering al inkomen van de ouders meer stijgt. Zijn CD A-collega Terpstra verklaarde hierop dit plan voor een zogeheten inkomensafhank- lijke kinderbijslag niet te zien zitten. Dit bleek gisteren bij het debat over de verho ging van de kinderbijslag. jaren nadenkt. De Sociaal Economi sche Raad heeft onlangs een ver deeld en voorlopig advies uitge bracht over de kinderbijslag en komt binnenkort met een definitief bescherming advies. PvdA-Kamerlid Moor vroeg gere banen die staatssecretaris Ter Veld of de regering dan niet in een reactie op dat advies kan voorstellen de Dat is wat de PvdA ook wil, wat vol gens Van Nieuwenhoven geenszins riekt naar betutteling of bevoog ding. Het is eerder een kwestie van de la- niet mans ge noeg om zijn hun eigen boontjes te doppen en zich tegen hun baas te verzetten, wanneer deze hen langer MEW DELHI (IPS) - Studenten in irie noordelijke deelstaten in India lebben van de week het trein- en vegverkeer ontregeld en regerings gebouwen aangevallen. De geweld dadige protesten van de afgelopen ;ien dagen, waarbij één dode is ge- /allen, richten zich tegen het reser- /eren van banen en studieplaatsen /oor leden van lage kasten en stam- In de Indiase grondwet is in 1949 /astgelegd hoeveel procent van alle lanen en posities bij universiteiten ;n parlementen uitsluitend is be stemd voor leden van lage kasten en stammen. Het op die manier reser- /eren van banen voor de meest be- ladeelde groepen gaat door "zolang ?r sociale en economische onge rechtigheid en ongelijkheid heer sen", zei premier V.P. Singh afgelo- oen week. In de dichtbevolkte staten Uttar Pradesh, Bihar en Madhya Pradesh lijn de protesten in de grote stéden opgelopen tot botsingen tussen hin- ioes uit hoge en lage kasten. De au- :oriteiten kunnen de orde maar met noeite handhaven. Vooral leden /an de twee hoogste kasten, Brah- nanen en Kshatriyas, proberen te /oorkomen dat de regering het quo- astelsel voor banen met tien jaar /erlengt. De huidige regeling loopt leze maand af. Singhs wetsvoorstel, bedoeld om iet systeem van baangaranties overeind te houden, wordt waar schijnlijk zonder problemen door iet Indische parlement aangeno men. Politieke partijen kunnen het ïich niet veroorloven tegen een maatregel te stemmen die de meer derheid van de uitgebuite kasten en stammen raakt, ook al klagen Brah manen en Kshatriyas dat ze worde' gediscrimineerd. Van alle vrijkomende banen bij de regering in New Delhi is 17,5 pro cent gereserveerd voor bepaalde kasten en 7,5 procent voor een aan tal stammen De percentages vari ëren, afhankelijk van de bevol kingsopbouw, per deelstaat. Het meeste verzet tegen het systeem komt van jongeren uit hoge kasten, die hun mogelijkheden ingeperkt zien. De meeste waarnemers zien het quotasysteem als een mislukking omdat het de afgelopen veertig jaar niet is gelukt onderwijs en werk voor achtergestelde groepen In- diers te garanderen. Het aantal kas ten dat onder de regeling valt is ge groeid. Devi Lal, de vice-premier, heeft voorgesteld een nieuw systeem op te zetten op basis van economische criteria. De betrokken etnische groepen, eeuwenlang onderdrukt en uitgebuit, vormen echter een grote en machtige groep kiezers waar de politici maar moeilijk om heen kunnen. Een teken van hun macht is de ge stage opkomst, sinds de algemene verkiezingen van deze maand, van de Bahujan Samaj Partij (BSP, ofte wel meerderheidspartij). De BSP richt zich uitsluitend op kiezers uit lagere kasten en vormt daarmee een bedreiging voor alle andere partij en, die worden gedomineerd door leden van hoge kasten. Defensie-bedrijf Israël vestigt zich in Amsterdam Volgens hem is zo te voorkomen dat de minima onvoldoende van het extraatje profiteren. Nu komt van de verhoging maar 16 procent bij deze groep terecht. Linschoten (WD) verweet Moor de inko menstrekkers (met kinderen) vanaf modaal in de portemonnee te willen treffen. Terpstra (CDA) betoogde op voorhand dat inkomensafhanke lijkheid de kinderbijslag ingewik keld maakt en dat vindt hij geen po sitief aspect. De Kamer stemde overigens, zoals verwacht, in met de hogere kinderbijslag met 85 gulden per jaar voor het eerste kind vanaf 1 januari 1990. De bijzondefe verhoging kost in 1989 120 miljoen gulden en op den duur 160 miljoen gulden per jaar. De kinderbijslag wordt betaald uit de schatkist. Kinderbijslag Zwangere vrouwen krijgen 16 in plaats van 14 weken verlof voor de periode voor en na de bevalling. Een Kamermeerderheid van CDA, PvdA, WD en D66 wil deze veer- js tien dagen bovenop de uitbreiding van de huidige 12 naar 14 weken zoals staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegenheid heeft voorgesteld. Dit bleek giste ren tijdens het debat over het wets voorstel voor zwangerschapsverlof. Ter Veld heeft als PvdA-Kamer- het buTtentod'acti'ef ™°r uitbreiding tot 16 weken verlof. Maar in haar nieu we functie als staatssecretaris wilde zij niet verder gaan dan het voorstel van het oude kabinet, waarin de ver loftermijn op 14 weken werd ge steld. De twee weken extra vrij voor de zwangere vrouw zouden onge veer 35 miljoen gulden kosten en dat vond Ter Veld te veel. De Kamer vond dat echter geen onoverkome lijk probleem. Ter Veld gaf verder als voorkeur verder biJ een Periode van 16 weken de ver deling zwangerschapsverlof/beval lingsverlof te stellen op 4—12, ofte wel vier weken voor de bevalling en nog eens 12 weken na de bevalling. BEIT SHEAN (GPD) - RADA Electronica, een klein maar snel groeiend Israëlische defensie-be drijf, opent volgende maand een kantoor in Amsterdam. De vesti ging zal gaan dienen als Europees verkoopcentrum voor het bedrijf, dat zich heeft gespecialiseerd in de fabricage van gecomputeriseerde testapparatuur en boordcomputers voor gevechtsvliegtuigen, marine schepen en tanks. In Nederland zal Radio Holland de apparaten gaan bouwen, in nauwe samenwerking met technici van RADA. Het is ongebruikelijk dat raélische defensie-industrie onder eigen naam een vestiging opent in het buitenland. In heel Europa be staan maar een paar kantoren van Israëlische militaire bedrijven en RADA zal het eerste zijn in Neder land. In de regel is Israels militaire industrie via frontbedrijven: plaatselijke ves tigingen die onder een andere naam de Israëlische producten fabrice ren. Het voordeel van die opzet is dat de klant voor het oog van de we reld lees: de Arabische landen geen zaken doet met Israël. Klanten van de RADA-testappa- ratuur en boordcomputers in Ne derland zijn mogelijk' de lucht macht, waarmee de eerste contac ten inmiddels zijn gelegd, de ne, de landmacht, Fokker in feite alle bedrijven die onder houd verrichten aan moderne vlieg tuigen. RADA heeft ook het oog la ten vallen op de Nederlandse lucht macht, die kampt met grote onder- houdsproblemen waardoor veel F- 16s aan de grond staan. Uitzendbureau in voorportaal arbeidsbureau DEN BOSCH/TILBURG - Werkzoekenden in Noord-Bra bant die door de vier grootste ar beidsbureaus in die provincie niet aan werk kunnen worden geholpen, worden dat in voor komende gevallen op de stoep van het arbeidsbureau wel. Voor de diverse deuren posteert zich sinds kort een vertegen woordiger van de uitzend-orga- nisatie Manpower, die de werk zoekende opvangt en vaak aan een baan helpt. "Zeer frequent kunnen we mensen een tijdelijke aanstel ling bieden, maar ook wel een vaste baan. Het is al voorgeko men dat we vijf mensen op één dag aan werk hebben gehol pen", zegt A. van Rossum, regio- manager van de uitzendorgani satie. De resultaten zijn tot dusver dermate gunstig dat het bureau heeft besloten vaker een mede werker naar het arbeidsbureau in Tilburg, Den Bosch, Eindho ven of Breda te sturen en daar de cliëntele op de stoep te strik ken. Afspraken zijn daarover met de betreffende arbeidsbu reaus niet gemaakt. "Maar we hebben ze er wel over inge licht", zegt Van Rossum. J. Asselbergs, directeur van het arbeidsbureau in Tilburg, twijfelt aan het nut van een der gelijke werving. "Uitzendbu reaus verkeren in een luxe-posi tie. Zij kunnen erg vrijblijvend opereren en mensen voor enke le weken zonder te veel romp slomp aan werk helpen". ZEIST (ANP) Drie tot tien pro- Bedrijven zijn volgens Bijl tegen- cent van de werknemers in Neder- woordig minder huiverig de om al- land kampt met alcoholproblemen coholproblematiek bekend te op het werk. Vooral in de scheep vaart, de bouw en in hogere leiding gevende functies drinken werkne mers regelmatig een borrel tijdens werkuren. Naar schatting zijn de jaarlijkse kosten (verlies van baan; verzuim) voor het bedrijfsleven twee tot vier miljard gulden. Volgens stafmedewerker D.A. Bijl van de onlangs opgerichte Stichting Alcohol Consultancy Ne derland (Alcon) moeten bedrijven worden overtuigd van het nut van een gerichte aanpak van dit pro bleem. Naar het oordeel van Alcon moeten er vooral in de maatregelen worden getroffen die drankgebruik voorkomen. ken omdat duidelijk is geworden dat zeer veel ondernemingen werk nemers in dienst hebben die hun al coholgebruik niet meer in de hand hebben. De stichting Alcon wordt deels bekostigd door het ministerie van volksgezondheid. De organisa tie is gevestigd in Zeist. Ze gaat nauw samenwerken met de consul tatiebureaus voor alcohol en drugs. PARIJS Het Franse ver sprei dings- en transportbe drijf NMPP zit met honderd duizenden kranten en andere periodieken in zijn maag. Door een staking van de werkne mers, die hogere salarissen ei sen, gaat er geen krant de deur uit. De levering van kranten en andere belangrijke tijdschrif ten in Parijs en in de rest van Frankrijk ondervindt hierdoor al ruim een week ernstige pro blemen. NMPP is de belang rijkste distributeur van de grote kranten en tijdschriften in Frankrijk. (foto epa) Kok: achterstand bij belastingen door reorganisatie DEN HAAG (GPD) - Als gevolg van de reorganisatie bij de belas tingdienst kan enige achterstand ontstaan omdat bij een toch al krap pe personeelsbezetting ook nog de reorganisatie voorbereid moet wor den. De achterstanden worden snel ingelopen. Minister Kok (financiën) heeft dit de Kamer laten weten in antwoord op vragen over zijn begroting 1990. Volgens de bewindsman ontstaan de problemen vooral bij het mana gement en administratief perso neel. Het overige personeel zal on getwijfeld door de reorganisatie ex tra werkdruk ondervinden 'doch in mindere mate'. Kok ontkent dat er bij de belas tingdienst een vertraging is bij de verwerking van aangiften. Daaraan kan een voor dit jaar voorspelde te genvaller bij de belastingontvang sten van 1,5 tot 2 miljard gulden niet worden toegeschreven. De minister geeft te kennen dat er nog een onderzoek gaande is naar de oorzaken van de te verwachten belastingtegenvaller. Eerste gege vens wijzen erop dat de tegenvaller zich vooral bij de inkomstenbelas ting voordoet. De Nederlandse fiscus krijgt de mogelijkheid om gedurende twaalf jaar te weinig betaalde belasting over buitenlandse bezittingen van Nederlandse belastingplichtigen na te vorderen. De huidige termijn van vijf jaar om verzwegen inkomsten aan te pakken is te kort. Dat blijkt uit het wetsvoorstel tot verlenging van de navorderingstermijn voor vermogens- en inkomensbestand delen in het buitenland, dat woens dag door staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën bij de Tweede Kamer is ingediend. Economie kort Arbeidsbureaus De vergaderingen over de beste ding van 1,9 miljard gulden per jaar aan belastinggeld voor de arbeids- bureaus-nieuwe-stijl zullen als regel openbaar zijn. Dat is de eerste op dracht die de Tweede Kamer minis ter dr. B. de Vries van sociale zaken en werkgelegenheid heeft meegege ven voor zijn eerste officiële ge sprek met werkgevers en werkne mers die samen met Haagse top ambtenaren het landelijk bestuur van de arbeidsvoorziening zullen Geld uit EG-fondsen Nederland krijgt uit het Europees sociaal fonds een bedrag van ruim 535 miljoen gulden. Het geld is be stemd voor acties die de werkgele genheid in probleemregio's bevor deren. Daarbij krijgt ons land nog eens ruim 172 miljoen gulden uit het Europees regionaal fonds, on der meer voor de ontwikkeling van industrie en toerisme in Groningen- /Drente, Overijssel en Limburg. Vrachtverkeer Italië Italië heeft de bestaande uitzonde ringen op het rijverbod voor vracht verkeer tijdens zon- en feestdagen met onmiddellijke ingang opgehe ven. Dat betekent dat vervoer van bederfelijke levensmiddelen - met uitzondering van melk - tijdens de ze dagen niet meer is toegestaan. Text Lite bedroefd Het bestuur van Text Lite zegt er met teleurstelling kennis van te hebben genomen dat de effecten beurs de beslissing heeft genomen het fonds tijdelijk over te brengen naar een nieuwe rubriek van niet- officieel genoteerde parallelmarkt- fondsen, een soort strafbank. Text Lite erkent dat de informatie over de uitvoering van personeelsoptie plannen en de berichtgeving daar over in het in mei verschenen jaar verslag over 1988 onvolledig was en te laat. Lood in veevoer De eigenaar van veevoergrondstof- handel De Bruijn bv in Waspik zal worden gedagvaard door officier van justitie mr. J. Bijvoet, omdat De Bruijn opzettelijk heeft verzwegen dat het rijstevoermeel dat hij ver kocht schadelijk was voor de ge zondheid. Bij onvoldoende bewijs zal de Bredase officier een veroor deling vragen voor het in de handel brengen van de giftige veevoeder- grondstof. pene vullina goot. Dit kon, omdat we eerst uit de keuken- opstellingen in onze showroom samen een beeld hebben kunnen vormen von uw wensen. Maor bij SieMatic Keukencenter Leiderdorp gaat het nóg verder, bij u thuis wordt eerst de keuken nog eens nauwkeurig opgemeten, zodat u geen risico meer loopt dat uw nieuwe keuken straks niet post Als uw nieuwe keuken don keurig in dozen atgeleverd wordt, zorgt het kookklaar team von SieMatic Keuken center Leiderdorp voor de rest. - zij doen zonodig sloopwerk en andere voor bereidende werkzaamheden (verwijderen u Kinderen zijn welkom bij SieMatic Keukencenter Leiderdorp De miniatuur speelkeuken kon er tegen! BUENOS AIRES (AP) - De jaren tachtig brachten een aantal ontwik- kelingslandenmin Zuidoost-Azië een explosie van welvaart, maar wa ren voor Latijns-Amerika een 'ver loren decenniun)'. "De crisis die door de landen van Latijns-Ameri ka waart heeft een naam in hoofd letters: BUITENLANDSE SCHULD", zei de Venezolaanse president Carlos Andres Perez, toen zich in maart dit jaar een massaal volksoproer voordeed in zijn land tegen de slechte economische situa tie, waarbij 300 doden vielen. door Ed McCullough/AP Op de Latijns-Amerikaanse top van 1988 omschreef de toenmalige Mexicaanse president Miguel de la Madrid de jaren tachtig als een 'ver loren decennium' vanwege de scherpe daling van de welvaart in vrijwel de hele Latijns-Amerikaan- se regio. De landen Latijns-Amerika he- ben zich blauw betaald: er ging zo'n 204 miljard dollar uit dit werelddeel grotendeels ter afbetaling van de gezamenlijke schuld van 430 mil jard aan het westen. Brazilië neemt daarvan 110 miljard dollar voor zijn rekening, gevolgd door Mexico (ruim 107 miljard), Argentinië (65 miljard) en Venezuela (35 miljard). In de jaren zeventig kwam in La tijns-Amerika een economische ontwikkeling op gang die vooral in Brazilië sporen achterliet. Van Mexico tot de zuidpunt van Argen tinië werden snelwegen, spoorlij nen, metro's, havens, vliegvelden, stuwdammen, kerncentrales, hoog ovens en kopermijnen aangelegd. Grootschalige projecten werden als zaligmakend gezien. Het vertrou wen in de Latijns-Amerikaanse ecQ- nomie nam bij de westerse banken alleen maar toe, ook toen in de eer ste helft van de jaren tachtig in de meeste landen de militaire junta's het veld ruimden voor gekozen, ci viele regeringen. Maar het was de schijn die be droog. De kredietverlening onttrok de staat van economische ontredde ring waarin veel Latijns-Ameri kaanse landen verkeerden aan het zicht. Kort voordat Mexico en Bra zilië hun geldschieters lieten weten dat zijn niet meer aan hun betalings plicht konden voldoen, stond de kredietkraan nog wijd open. Pas medio 1982 begon hét de krediet verschaffers te dagen, dat zij niet op de oude weg konden blijven door gaan. De zorg sloeg toen snel om in paniek en enkele westerse topban kiers en regeringsleiders spraken zelfs de vrees uit dat de hele finan ciële wereld onder de druk van de schuld van de Derde Wereld zou in storten. Zover kwam het niet, maar de rest van de jaren tachtig kwamen gro tendeels in het teken te staan drijfsleven in projecten, vooral het minder vermogende deel van de bevolking profijt heeft, vie len weg. De regeringen kozen aanvanke lijk voor een struisvogelpolitiek en lieten de geldpersen sneller draaien om aan hun buitenlandse verplich tingen te kunnen voldoen. Als i het schuldenprobleem. De Derde vermijdelijk gevolg daarvan staken Wereld bleef om kredieten vragen om volksopstanden te voorkomen, maar de banken hielden de geld kraan voorlopig dicht. In Argentinië bedroeg het gemid delde inkomen per hoofd in 1980 nog 3980 gulden; in 1988 was dat 720 gulden minder, volgens cijfers van de Wereldbank. In Venezuela zijn de reële lonen sinds 1981 met een derde gedaald. Ook in Mexico en de meeste andere landen is de econo mie in een diep dal terecht geko- inflatie en recessie de kop op, die tot ontwrichting van de samenleving leidden. Drie maanden na het broodoproer in Venezuela was Ar gentinië aan de beurt. In veel grote steden, omgeven door rijke land bouwgebieden, werden levensmid delenwinkels geplunderd door mensen die de hoge voedselprijzen niet meer konden betalen. Het Internationaal Monetair Fonds, de Wereldbank en de grote banken geven blijk van althans enig men. begrip en veel Latijns-Amerikaanse leiders erkennen dat zij ook zij fou- De enige positieve uitzondering ten hebben gemaakt. Zij geven toe vormt het Chili van militair dictator dat zij wellicht teveel hebben ge- Augusto Pinochet. De Chileense leend en dat veel van de kredieten over de balk is gegooid met wapen aankopen en tot mislukken ge- nationale geldwezen contact met doemde deviezentransacties om Pinochet meed. De intussen als re- hun munt op peil te houden. Zij die, met een sluitende overheidsbe groting en een overschot op de bui tenlandse handelsbalans, de ge zondste is van heel Latijns-Ameri ka. Stopgezet Tal van mammoetprojecten mische politiek te t teringen te doen in infrastructurele projecten die zichzelf terugbetalen. De geldschieters zijn te makke lijk geweest met het volpompen van Latijns-Amerika met kredieten, maar de betrokken landen hebben die te kritiekloos in dank aanvaard. nogelijk nog grotere gen de fout niet ri Winkelcentrum Leidsenhage in Kerstsfeer.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7