Latij ns-Amerika fel tegen actie Panama Politieke winst Panama-actie nog twijfelachtig Tijdens de feestdagen zorgen we voor belletjes bij het balletje. Amerikaans Congres steunt Bush Rassenhaat speelt mogelijk Onderzoek wapenbezit Europarlementariërs rol bij reeks aanslagen VS Xamil Tijgers zweren geweld af Hoe klinkt u 25% korting in de oren? "DONDERDAG 21 DECEMBER 1 PANAMA/WASHINGTON/MEXICOSTAD (GPD/AP/UPI/Rtr/AFP) - Alle Latijnsameri- kaanse landen met uitzondering van El Salvador hebben de Amerikaanse militaire inter ventie in Panama fel veroordeeld. Nicaragua heeft als reactie gisteren tanks en troepen in staat van paaraatheid gebracht. Peru heeft zijn ambassadeur uit de Verenigde Staten te ruggehaald en zal, evenals Argentinië.' de drugsconferentie in Colombia boycotten. De Verenigde Staten hebben een miljoen dollar geboden voor inlichtingen die leiden tot de arrestatie van Panama's sterke man generaal Noriega. President Ortega van Nicaragua heeft de VN, de Niet-Gebonden Be weging en paus Johannes Paulus II laten weten "diep bezorgd" te zijn. Ortega en andere Latijnsameri- kaanse leiders vrezen dat de VS straks ook de verkiezingen in Nica ragua zullen aangrijpen als een ex cuus voor een direct optreden van het Amerikaanse leger tegen de san dinisten. Een uiting van de angst dat de VS zich weer als "morele po litieman" in zijn "achtertuin" gaat gedragen, was gisteren de handha ving van de vertegenwoordiger van Noriega op de Panamese zetel in de OAS (Organisatie van Amerikaanse Staten). de Panamese crisis. Carlos Menem gering omver te werpen. Volgens van Argentinië riep op tot een Lobel betekende de invasie ook een 'vreedzame oplossing', en Mexico schending van de in de Amerikaan se grondwet vastgelegde handelwij ze in geval van oorlog, die vereist dat het Congres toestemming geeft voor een gewelddadig optreden als Cuba heeft de Amerikaanse actie dit in Panama. Inmiddels hebben veroordeeld als "imperialistische leden van beide partijen in het Ame- agressie". De Braziliaanse regering rikaanse Congres gezegd achter de sprak van een "niet te rechtvaardf gen schending" van de Panamese soevereiniteit. noemde de interventie rikanen "een stap terug nationale betrekkingen' de Ame- invasie te staan. "Het is jammer dat de inter- de VS dit moesten doen, terwijl we China en de Sovjetunie steeds De bewering van de Amerikaanse terughoudendheid vragen", aldus regering dat de handvesten van de de invloedrijke senator Sam Nunn. President Andres Perez i Ve- Verenigde Naties en de OAS de aar val op Panama sanctioneerden, i bestreden door twee juristen nezuela zei de door de Amerikanen Rechten, een Newyorkse organisa- geïnstalleerde regering van Guiller- tie voor burgerrechten. Als er al mo Endara niet te erkennen voor de sprake is van bedreiging van Ameri- Amerikaanse troepen uit Panama kaanse levens, zei professor Lobel, verdwenen zijn. Perez was nog het dan zou de meest voor de hand lig- mildst en gaf toe dat Latijns-Ameri- gende actie zijn om hen te bescher- ka zelf ook tekort v en te evacueren, en niet de r Minister Van den Broek (buiten landse zaken) moet vanmiddag in de Tweede Kamer tekst en uitleg militaire actie in Panama. PvdA, D66 en Groen Links zien het optre den van de Verenigde Staten als een schending van de soevereiniteit van het Middenamerikaanse land, en ook de WD vindt het te vroeg om al steun te betuigen aan de inval. Het CDA toont wel "een zeker begrip" voor de actie tegen het "sterk mis dadige Noriega-regime". BRUSSEL (ANP) - HeJ Europees Parlement onderzoekt of sommige van zijn leden tijdens de plenaire zittingen of commissievergaderin gen wapens dragen. Dit onderzoek is onderdeel van een veel uitgebrei der studie die moet uitmaken of de leden en het personeel van het par lement wel voldoende beveiligd zijn. Een woordvoerder van het parle ment bevestigde gisteren in ant woord op vragen dat parlements voorzitter Enrique Baron Crespo, een onderzoek heeft gelast. Volgens parlementskringen in Brussel is het extreem rechtse Eu roparlementslid Jean-Marie Le Pen er kortgeleden op betrapt dat hij tij dens een plenaire zitting een vuur wapen op zak had. Of dat inderdaad zo is, wilde de woordvoerder beves tigen noch ontkennen. ge tijd geleden al zijn bezorgdheid geuit over de veiligheid van de le den en de aan het parlement ver bonden ambtenaren. Daarom heeft hij het college van questoren op dracht gegeven die zaak grondig te bestuderen. Deze "wijze mannen" moeten ook nagaan of parlement sleden eventueel de gewoonte heb ben een wapen te dragen en of ze daar dan wel een vergunning voor hebben. Wapens dragen in een parlement behoort niet. Tot nu toe is daar nooit controle op geweest omdat men au tomatisch aannam dat de leden dat niet deden. De studie van de questo ren moet uitmaken of het bijvoor beeld nodig is dat de vergaderruim ten van het parlement beveiligd worden met electronische appara tuur zoals men die ook op vliegvel den aantreft, aldus de woordvoer der. 'Palestijn doodgemarteld door Israëlische geheime dienst' Omwonenden van het hoofdkwartier van Noriega in Panama-stad -pro beren te vluchten van het gisteren onverwacht losgebarsten wapengeweld. Op hun weg passeren ze een autowrak, dat Panamese militairen op de weg hadden gezet als blokkade tegen de Amerikaanse troepen. (foto ap> JERUZALEM (Rtr/DPA) - Tijdens een verhoor in een Israëlische ge vangenis in de bezette Gazastrook is dinsdagavond een Palestijnse ge detineerde overleden. Dit is giste ren vernomen in hoge veiligheids- bronnen. Volgens de familie van de omge komen Palestijnse gevangene, die twee weken geleden werd gearres teerd omdat hij een uitgaansverbod overtrad, is de 27-jarige man dood gemarteld tijdens een verhoor in de gevangenis van Gaza. Voor het ver hoor waren leden van de Israëlische inlichtingendienst Shin Beth ver antwoordelijk, die al eerder door Palestijnen van martelingen is be schuldigd. Van officiële Israëlische zijde had men niet direct commentaar. Pales tijnen zeiden dat het de vierde maal is dat een gedetineerde in een Israë lische gevangenis overlijdt tijdens de twee jaar durende "intifadah" te gen het Israëlische bestuur over de Gazastrook en de Westelijke Jor- daanoever, waar 1,7 miljoen Pales tijnen wonen. WASHINGTON - De Amerikaanse Maandag werd in Savannah, in de C— WASHINGTON - De Amerikaanse federale politie FBI denkt dat senhaat mogelijk een rol speelt bij een reeks aanslagen per bombrief, die tot nu in het zuiden van de Vere nigde Staten twee levens hebben geëist. In het kantoor in Jakcsonvil- le (Florida) van de National Associa tion for the Advancement of Colo red People (NAACP), de belangrijk ste actiegroep voor zwarte Ameri kanen, werd een verdacht pakket gevonden waarin bij nader onder zoek een bom bleek te zitten. door Henk Dam Het pakket was aan niemand in het kantoor in het bijzonder gericht, maar zou degene die het zou hebben geopend, hebben gedood, aldus de politie in Jacksonville nadat de bom onschadelijk was gemaakt. De bombrief die in Jacksonville werd gevonden, was van dezelfde makelij als drie eerdere, naar andere be stemmingen per pakketpost ge stuurde bommen. Afgelopen zater dag kwam rechter Robert S. Vance uit de staat Alabama om het leven toen hij een aan hem gericht pakje opende. Buitenland kort Brazilië Fernando Collor de Mello heeft de Braziliaanse presidentsverkiezin gen definitief gewonnen. De 40-jari- ge kandidaat van de rechtse Natio nale Reconstructie Partij won de eerste verkiezingen sinds 29 jaar met 42,74 procent van de stemmen, maakte de regering gisteren be kend. Luis Inacio Lula da Silva, de socialistische rivaal van Collor de Mello, is geëindigd op 38,10 pro cent. Filipijnen De communistische rebellen op de Filipijnen, verenigd in het Natio naal Democratisch Front, hebben een eenzijdig staakt-het-vuren afge kondigd tijdens kerstmis en met oud en nieuw. Legerwoordvoerder Ramon Mantano heeft gezegd dat het leger en de politie in maximale staat van paraatheid zullen blijven. Peru In Peru zijn acht winkeliers en acht leden van een burgerwacht van boe ren doodgeschoten door leden van de maoistische guerrillabeweging Lichtend Pad. De winkeliers wer den dinsdag door de rebellen tij dens wat zij noemden "een volksge richt" geëxecuteerd op een plein in het centrum van Changos Alto, ten zuidoosten van Lima. Ze beschul digden hen van prijsopdrijving door het achterhouden van voorra den. Aftreden Premier Mario Machungo van Mo- cambique heeft aangeboden af-te treden en zo de weg vrij te maken voor een onderzoek naar corruptie in regeringskringen. Het parlement legt de regering en het leger het vuur na aan de schenen over het achteroverdrukken van spoedhulp uit het buitenland die bedoeld is voor de slachtoffers van hongers nood en oorlog. Suriname De Surinaamse politie heeft nog zes mensen, onder wie een ex-militair, aangehouden in verband met de smokkel van 330 kilo cocaïne naar Nederland. Vorige week vrijdag wa ren al zes mensen gearresteerd. Ook onder deze arrestanten bevond zich een ex-militair. De partij cocaïne werd in vijf dozen als oude kleding naar Nederland vervoerd door de transportonderneming Calypsona. Maandag werd in Savannah, in de staat Georgia, wethouder Robert Robinson gedood toen hij een bom brief opende. Ook maandag werd in een gerechtsgebouw in Atlanta nog een pakje met een dodelijke lading van explosieven en spijkers gevon den. De politie dacht aanvankelijk, dat drughandelaars achter de bomaan slagen zaten. Maar gaandeweg is de FBI duidelijk geworden, dat alle mensen aan wie de pakketten wa ren gericht, een doelwit zouden kunnen zijn van racistische groe pen. Rechter Vance bijvoorbeeld heeft zaken behandeld tegen de ra cistische beweging Ku Klux Klan. Wethouder Robinson stond bekend als een activist op het gebied van de burgerrechten. Hoewel de Ku Klux Klan de laatste jaren geen rol van betekenis meer speelt, zijn in plaats van deze organisatie nieuwe, ten minste even extreme groepen opgestaan met neo-nazistische en/of racistische doelstellingen. Een aantal van deze groepen heeft nooit onder stoelen of banken gestoken desnoods geweld te willen gebruiken bij het bereiken van hun idealen. FBI-directeur William Sessions waarschuwde gisteren dan ook alle organisaties en personen die actief zijn in de burgerrechtenbeweging, alsmede de gehele juridische we reld buitengewoon voorzichtig te zijn. COLOMBO (AP) - De militante be vrijdingsorganisatie "Tamil Tij gers" heeft aangekondigd na 17 jaar de gewapende strijd tegen de Srilankaanse autoriteiten te stop pen en een politieke partij op te richten. Dit heeft Anton Balasing- ham van de organisatie in Colombo verklaard. Een woordvoerder van de verkiezingscommissie bevestig de dat de groep de status van poli tieke partij was toegekend. Balasingham verklaarde dat de partij "Volksfront van de Bevrij- dings Tijgers" zal gaan heten en so ciaal-democratische principes is toegedaan. De partij zal worden aangevoerd door vice-commandant Mahendrarajah van de Tijgers. De secretaris van de partij wordt Yoga- ratman Yogi. De militaire arm van de organisa tie wordt niet direct opgeheven om dat vele Tamils nog bescherming behoeven en omdat de situatie in het noordoosten van het land nog onduidelijk is. In de noordoostelijke provincie Batticaloa hebben de Tamil Tijgers een nederlaag toegebracht aan riva liserende Tamil-groepen, waarbij meer"dan 130 doden zijn gevallen. De Tamil Tijgers, die in 1972 zijn op gericht, eisen een onafhankelijk thuisland voor de Tamil-bevolking in het noordoosten van het eiland. De hindoestaanse Tamils zeggen gediscrimineerd te worden door de boeddhistische Singalezen, die 75 procent van de bevolking uitmaken en die de overheid en het leger con troleren. De Tamils zijn vanaf 1983 in het nieuws gekomen na steeds fellere aanvallen op regeringsmilitairen. Op 29 juli 1987 tekenden Tamil- groepen, de Srilankaanse overheid en India een vredesakkoord dat voorzag in een beperkte autonomie Voor de Tamils in het noordoosten. Indiase vredestroepen arriveerden de volgende dag en moesten vrijwel meteen vechten tegen de Tamil Tij gers omdat die zich niet aan het ak koord hielden. De aanwezigheid van Indiase troepen lokte een Singalese tegen reactie uit in de vorm van een ter reurbeweging die tot nu toe voor ten minste 6.000 doden op het ei land heeft gezorgd. De Indiase be lofte om de resterende 25.000 mili tairen voor 31 december van dit jaar terug te trekken heeft de rust niet kunnen herstellen. 'Verdachte aanslag Pinochet ten onrechte ter dood veroordeeld' SANTIAGO (IPS) - De ter dood ver oordeelde Chileen Ricardo Contre- ras, een van de verdachten van de aanslag in september 1986 op gene raal Augusto Pinochet, was inder tijd helemaal niet in Chili. Dat heeft zijn advocate, Pamela Pereira, be kend gemaakt. De aanslag, waarbij vijf van Pino chet's lijfwachten het leven lieten, leidde tot de veroordeling van de 27- jarige Contreras en negentien ande ren door een militaire rechtbank. Daarbij werden verschillende doodstraffen opgelegd. De bekente nissen van de meeste arrestanten zijn volgens advocaten en mensen rechtenorganisaties met martelin gen afgedwongen. Volgens Pereira is haar cliënt tij dens het proces verwisseld met een voortvluchtige met de naam Jorge. Contreras zou in 1982 Chili hebben verlaten en pas in maart 1987 zijn te ruggekeerd, een halfjaar na de mis lukte aanslag op Pinochet. Contre ras bevond zich in Peru en op Cuba, waar hij economie studeerde, aldus de advocate. Eerste en tweede kerstdag zorgen we in de Holland Casino's voor de nodige, feestelijke verrassingen. En ook de jaarwisseling laten we niet onopgemerkt voorbijgaan. Daarom draaien op nieuwjaarsdag niet alleen de rouletteballetjes. Ook de champagne belletjes vloeien rijkelijk. Op 31 december zijn we even gesloten. Maar wie met een gratis glas champagne met ons wil toosten, is op 1 januari v.a. 16.00 uur van harte welkom. -Holland (as in o's In de Holland Casino's kom je ogen tekort. Ex-verdachte Palme-moord eist zes ton STOCKHOLM (AP) - De Zweed Christer Petterson die wegens ge brek aan bewijs in hoger beroep werd vrijgesproken van de moord op premier Olof Palme in 1986, eist van de Zweedse staat twee miljoen kronen (600.000 gulden) schadever goeding voor de tien maanden die hij tijdens het onderzoek en proces in arrest heeft gezeten. De schadevergoeding is de hoog ste die ooit in Zweden is gevraagd. Petterson had eerder gezegd geen belang te stellen in geld. "Dit is veel geld, maar het gaat ook om een zeer ongewone zaak," verklaarde Petter- sons advocaat Ame Liljeros. "Pet terson heeft lange tijd in hechtenis gezeten en hij heeft veel publiciteit moeten verduren. Hij is voor de rest van zijn leven getekend". WASHINGTON - De Panamese dic tator géneraal Noriega is al sinds ja ren de lastigste luis in de pels van de Verenigde Staten,, maar het Witte Huis heeft tot dinsdagnacht nooit goed aangedurfd hem gewapender hand aan te pakken. Daar hadden achtereenvolgens de presidenten Reagan en Bush goede redenen voor. Een van de belangrijkste is al tijd de angst voor de reacties van de rest'van Latij ns-Ameri ka geweest. door Henk Dam Noriega is ook onder zijn Latijnse collega's allerminst geliefd. De Or ganisatie van Amerikaanse Staten (OAS) bijvoorbeeld, waarin de meeste Latijnsamerikaanse landen zitten, heeft hem nog dit jaar ver zocht op te stappen. Zonder resul taat, overigens, zoals ook een hele reeks Amerikaanse bedreigingen, onderhandelingen, sancties en sa menzweringen in de loop der jaren geen enkele vat op de aalgladde No riega had. Bij de Latijnsamerikaanse lan den, zo is de berekening in het Witte Huis altijd geweest, is de weerzin te gen Noriega weliswaar diep, maar niet zo diep als de weerzin tegen een gewapend optreden van de grote broer uit het noorden tegen iemand uit hun midden. De Verenigde Staten wordt, als de onbetwiste supermogendheid in dit deel van de wereld en als de vroegere economische uitbuiter, toch al gewantrouwd. Als de 'grin go's' militair in Panama zouden op treden, zou dat de oude wonden weer kunnen openrijten, en voor een vloedgolf aan Latijnsameri kaans nationalisme - en alle onrust van dien - kunnen zorgen. Dat is al tijd de theorie in Washington ge weest. Op vrijdag 22 en zaterdag 23 december a.s. krijgt u 25% korting Dat geldt voor al onze kerst- elpees, -muziekcassettes en -CD's. Voor wat extra sfeer met kerst moet u daarom zeker even langskomen. 't Wordt steeds leuker bij V&ü Een tweede reden waarom het Witte Huis tot dusver geen voorstander van gewapend ingrijpen was, was dat militair geweld makkelijk zou kunnen leiden tot sabotage van het Panamaka.naal. met z'n gecompli ceerde sluizenstelsel. Sluiting van het kanaal zou voor Amerika een economische ramp betekenen. Het scheepvaartverkeer tussen Ameri- ka's oost- en westkust zou erdoor tot stilstand komen. Het is niet voor niets dat gisteren de olieprijzen al direct .fors omhoog gingen. Een derde reden tenslotte waar om de Amerikanen niet zoveel voor geweld voelden, was dat niet hele maal duidelijk was op hoeveel sym pathie Noriega bij de Panamese strijdkrachten mocht rekenen, en hóe lang hij en zijn getrouwen ver zet zouden kunnen bieden. Sinds de oorlog in Vietnam is de Amerikaanse publieke opinie mor dicus tegen een langdurige militaire betrokkenheid in welk land dan ook. Het is de belangrijkste reden waarom president Reagan het nooit aandurfde zijn aartsvijand Ortega in Nicaragua aan te vallen. Dat wil niet zeggen dat het Ameri kaanse volk niets voelt voor militai re avonturen. Integendeel, maar zij moeten wel kort duren en weinig of geen Amerikaanse soldatenlevens kosten. Reagans inval in Grenada van 1983 was daarom een hit, en droeg niet weinig bij tot de populariteit van de president. De bestraffing van Khadaffi, in 1986, leverde bij de Amerikanen eveneens groot en thousiasme op. De betrekkelijk risi coloze Amerikaanse patrouilles in de Perzische Golf van 1987 ook. Als de 24.000 Amerikaanse mili tairen erin slagen snel het verzet in Panama te doven, dan zit Bush op rozen. Als er een guerrilla zou ont staan, of een situatie waarbij het le ven van Amerikaanse gijzelaars op het spel zou komen te staan, dan krijgt hij ernstige problemen, voor al ook met het Congres en zijn kie- Toen Bush dus afgelopen zondag besloot generaal Noriega met ge weld uit z'n dictatorszetel te stoten, nam hij een behoorlijk groot risico. Noriega (foto api Waarom zag Bush, die geheel te recht de reputatie heeft uitermate voorzichtig te zijn, zich genood zaakt de gok te wagen? Een paar redenen spelen denke lijk mee. In de eerste plaats is dat de coup die Panamese militairen in ok tober probeerden uit te voeren. Die coup mislukte jammerlijk en wat even jammerlijk mislukte, was de Amerikaanse rol daarbij. De Amerikanen, zo bleek, wisten weliswaar dat er een coup stond aan te komen, maar ze hadden niets voorbereid. Toen het moment daar was dat de opstandelingen Noriega in handen hadden, wisten de Ame rikaanse militairen in Panama niet eens hoe ze de putschisten moesten bereiken. Brent Scowcroft, Bush's nationa le veiligheidsadviseur, gaf later toe dat de organisatie op het Witte Huis niet had gedeugd. En Bush kreeg er van alle kanten van langs, niet al leen vanwege het gebrek aan orga nisatie, maar ook omdat hij de ver denking op zich had geladen niets te durven. Dat maakte alle oude verwijten dat de president een 'wimp' (slappe ling) zou zijn, weer wakker. In het verleden heeft Bush geregeld bewe zen, om na een nederlaag terug te willen - en te kunnen - komen. De coup van oktober was voor hem een nederlaag. Dat alleen al moet hem op scherp hebben gezet. De directe aanleiding tot het mili taire ingrijpen, was evenwel de krasse taal van Noriega zelf. Afgelo pen vrijdag zei hij zijn land "in staat van oorlog met de Verenigde Sta ten" te achten. Maandag zei de woordvoerder van Bush, Marlin Fitzwater, dat No riega's uitspraken van vrijdag ken nelijk betekenden dat iedere Pana- mees het recht had Amerikanen las tig te vallen "en zelfs om te bren gen". Geïsoleerd Dat was uiteindelijk de voornaam ste overweging in Panama in te grij pen. Er wonen daar 34.000 Amerika nen, en de Amerikaanse regering was bang dat die in toenemende mate het slachtoffer zouden worden van Noriega, zijn leger en zijn ter- reurbenden. De Amerikaanse regering was verder bang dat de door Noriega zelf op gang geholpen escalatie uit eindelijk zou leiden tot een gespan nen situatie rond het Panamaka naal en, zoals gezegd, is dat kanaal voor Amerika van vitaal belang. Die angsten werd mede gevoed door het vermoeden dat Noriega in toenemende mate onberekenbaar aan het worden was. Mensen die hem de afgelopen weken hebben gezien, zeiden dat hij veel dronk, onder de invloed van drugs leek te zijn en psychisch instabiel optrad. Dat Noriega inderdaad niet meer helder dacht, blijkt volgens velen alleen al door zijn roekeloze, geheel overbodige provocatie toen hy Pa nama in staat van oorlog met de VS verklaarde. De Washington Post profeteerde dinsdagochtend al over Noriega: "Hij bewandelt een weg vol onzekerheden en gevaren. Heeft hij zichzelf in zijn ijdelheid zo geïso leerd dat niemand hem meer kan waarschuwen?" Het antwoord op die vraag is vooral interessant voor de ge schiedschrijvers. De belangrijkste vraag voor Bush is nu of zijn ingrij pen een Grenada of een Vietnam zal blijken te zijn. In het eerste geval gaat hy een mooie kerst tegemoet. Maar in het tweede geval wachten hem nog heel wat slapeloze nach ten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5