Besparing op medicijnen blijft nog uit La Cloche Je hebt geen tijd voor angst 'W e wilden Kombrink niet opdringen mmrwmmm-amm Tariefsverhoging openbaar vervoer al op 1 april 1990 Overtreders vaarregiement jaar vrijuit na fout ministerie intratuin Staat eist 2,2 miljoen gulden van AVR voor uitstoot dioxine DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 PAGINA 3 Geen vertrouwen overheid in OPA RIJSWIJK (ANP) - De staatssecretarissen Simons (volks gezondheid) en Bukman (economische zaken) hebben er niet veel vertrouwen in dat het omnipartijenakkoord over de geneesmiddelen (OPA) de beoogde besparingen ople vert. Ze houden er nog steeds rekening mee dat er een ijk- prijzensysteem moet worden ingevoerd. Dat blijkt uit een gezamenlijke ver klaring die gisteren na afloop van gesprek tussen de bewindslie- alleen vaste vergoedingen krijgen en handelskortingen niet meer zelf mogen houden. Volgens de OPA- den en de OP A-partners (industrie, partijen wordt het financiële effect groothandel, ziekenfondsen, keraars, artsen) is uitgegeven. Het is de bedoeling dat het plan, dat op 1 april 1989 in werking i van het akkoord daardoor negatief beïnvloed. De overheid en de betrokken or ganisaties zullen in maart 1990, besparing op de kosten de hand van de dan beschikbare cij fers over het hele jaar 1989 definitief bekijken of de toegezegde besparin- De OPA-organisaties, die dat be- gen kunnen worden bereikt "of dat drag hebben gegarandeerd, gingen m0et worden overgegaan op het i oktober nog van uit dat de 420 jkprijzen en de tijde- miljoen inderdaad zal worden ge- fljke wet prijzen geneesmiddelen haald, ook al liggen de besparingen tot nu toe volgens hen 100 miljoen gulden achter op het schema, Het ijkprijzensysteem is indertijd n de koelkast gezet om het OPA kans te geven. Dit systeem Maar gisteren is bij het overleg houdt in dat ziekenfondsverzeker- vastgesteld dat "overheid en be- den per groep geneesmiddelen (bij trokken organisaties verschillend voorbeeld de diverse pillen tegen oordelen over de besparingen die hoge bloeddruk) een vaste 'ijkprijs' thans met OPA lijken te worden be- vergoed krijgen. Als ze een duurder reikt". Afgesproken is dat zo spoe- middel moeten of willen hebben dig mogelijk na de jaarwisseling moeten ze het prijsverschil zelf be- AMSTERDAM (ANP) - Als het niet meer was gelukt de motoren van de Boeing 747-400 City of Cal gary aan de praat te krijgen, was een noodlanding op zee een alter natief geweest. De zee was kalm en vrij van ijsschotsen. "Maar", zo benadrukte captain K. van der Eist gisteren bij terugkeer uit An chorage op Schiphol, "dat was echt de laatste optie geweest. Ge lukkig was het niet nodig." Het KLM-toestel kwam vorige week vrijdag boven Mount Re doubt in Alaska terecht in een wolk vulkanische as. De vier mo toren vielen tijdelijk uit en kon den pas na een vrije val van onge veer duizend meter weer worden aangeschakeld. Volgens Van der Eist, die net als de rest van de bemanning gis teren als held werd binnenge haald, was er tijdens de routine- vlucht naar Alaska geen aanlei ding problemen te verwachten. "Het was bekend dat de Mount Redoubt tot uitbarsting was ge komen. Er was een aswolk gezien, maar die zou geen invloed heb ben op het gebied waar wij langs moesten. Men had ons wel ge vraagd extra brandstof mee te ne men om eventueel een omweg te kunnen maken en te landen op het militaire vliegveld van Fair banks in midden-Alaska". Fairbanks werd gepasseerd on der goede weersomstandigheden en nog steeds had de bemanning geen waarschuwing ontvangen. "We hadden contact gehad met de KLM-stationmanager in An chorage en bovendien kwamen ons twee vliegtuigen van SAS en SwissAir tegenoet. Die gaven al evenmin aan dat we moeilijkhe den konden verwachten". Rond het middaguur dook het vliegtuig op 26.000 voet (9.000 me ter) hoogte een lichte bewolking in. Van der Eist: "Opeens werd het zwart als de nacht. We zagen alleen heel kleine lichtpuntjes, net vuurvliegjes en op gegeven moment kwam er rook naar bin nen". Het vliegtuig werd toen ge- De bemanning van de KLM-boeing die vorige week in moeilijkheden raakte, terug op Schiphol. V.l.n.r. co-pik Vuurboom, co-pilote Visscher en gezagvoerder Van der Eist. (foto ai» vlogen door co-piloot W. Vuur boom, die trachtte boven de wolk uit te stijgen. Maar plotseling stopten alle vier motoren. De neus van het toestel was op dat moment acht graden omhoog ge richt en het vliegtuig verloor snel heid. Dat is het enige moment ge weest waarop een passagier licht letsel opliep: een baby, die van een schone luier werd voorzien botste tegen het plafond en kon nog net door de moeder kon wor den opgevangen. De bemanning slaagde erin het vliegtuig horizontaal te krijgen. De besturing was inmiddels auto matisch overgeschakeld naar het noodsysteem dat wordt bediend vanuit de linkerstoel, waarin co- pilote I. Visscher zat. Zij loosde het toestel door de vulkanische as terwijl het in een glijvlucht per minuut 500 meter hoogte verloor. Intussen probeerde de rest van de bemanning de motoren weer aan te krijgen. Dat lukte pas na meer dan zeven pogingen. De City of Calgary vloog op dat moment op 13.000 voet. Met het normale motorvermo gen slaagde de bemanning erin het toestel, ondanks slecht zicht door beschadigde ruiten, aan de grond te zetten. Vertegenwoordi gers van de Federal Aviation Agency en de National Transport Safety Board kwamen direct i boord. Van der Eist: "Het eerste dat ze vroegen was: 'Mogen we uw brevet even zien?"'. Een groot deel van de 233 pas sagiers was luchtziek. Purser No- tebaard gaf toe zelf doodsbang te zijn geweest, maar samen met het cabinepersoneel instinctief het nodige werk te hebben gedaan. Iedereen had het te druk om bang te zijn. Co-pilote Visscher: "Je hart bonst wel, maar je moet aan het werk, je hebt geen tijd om er bij na te denken. Dat doe je pas veel later". T abaksindustrie misleidt publiek' ROTTERDAM (GPD) - Het minis terie van WVC verwijt het Voorlich tingsbureau Sigaretten en Shag misleiding van het publiek. Vol gens het ministerie heeft de pr-afde- ling van de tabaksindustrie in een advertentie in De Volkskrant van 14 december tal van onjuistheden ver meld. De term 'opzettelijk' ont breekt in de brief, maar 'kwader trouw' kan daaruit wel worden op gemaakt. Mr. L.J.S. Wever, plaatsvervan gend hoofd afdeling Tabaksbeleid van WVC schrijft, dat in drie van de vier alinea's in de advertentie on juistheden voorkomen. Het Voor lichtingsbureau stelt dat 'in een wachtruimte wel mag worden ge rookt als er meer personen in een gebouw zijn'. Die omschrijving klopt niet. Roken moet allereerst zijn toegestaan door de beheerder en is pas mogelijk als er twee ge scheiden wachtruimtes zijn. Dat geldt eveneens voor rookvrije zones in wachtruimten en kantines. Die komen er uitsluitend als de beheer der dat bepaalt en niet als de roker dat wenst. Volgens Wever klopt de uitleg die het Voorlichtingsbureau geeft van het begrip 'openbare gebouwen' evenmin. Het Uitvoeringsbesluit van de Tabakswet bepaalt dat vanaf 1 januari in door de overheid be heerde (openbare) gelegenheden al leen nog bij hoge uitzondering mag worden gerookt. Het gaat volgens WVC om alle diensten, instellingen en bedrijven waarover de overheid het beheer voert, en niet om 'gebou wen die door de overheid in stand worden gehouden'. WVC wijst er ook op dat als in een openbare ruimte toevallig een niet- roken aanduiding ontbreekt, dat niet automatisch betekent dat 'men kan opsteken'. Ook dan is er wel de gelijk een rookverbod van kracht. Het Voorlichtingsbureau Sigaret ten en Shag kon nog niet reageren op de brief van WVC. technisch overleg zal worden voerd om volstrekte duidelijkheid te krijgen over de ontwikkeling de uitgave talen. Volgens een woordvoerder van Nefarma, de organisatie van de far- Kremers uit Limburg de eind 1990 te bereiken bespa ringen. Dan zal ook worden nagegaan hoe het probleem kan worden opge lost van de 'rugzakgroothandels'. geneesmiddelen maceutische industrie, bestaat t meningsverschil over de interpreta- jaar tie van de cijfers. Daardoor komt de overheid op een achterstand van meer dan 100 miljoen. Het tech nisch overleg in januari moet wat MAASTRICHT (ANP) - De com missaris van de koningin in Lim burg, dr. J. Kremers (56), heeft van- jaar 12,5 jaar morgen bekendgemaakt volgend koningin ('gouverneur') in Lim- lei ontslag te nemen. Hij wordt burg. Aan provinciale staten heeft oorzitter van de beleggings- Kremers laten weten dat zijn hoofd- Dat zijn groothandeltjTes voor enke- dit betreft duidelijkheid brengen. Ie goed lopende preparaten. Ze zijn De OPA-organisaties gaan volgens opgezet door apothekers die op die manier de handelsmarge in hun zak leggen "c kunnen steken nu ze voor hun werk ten doen oordvoerder ook intern wat ze nog meer n het wèl te halen". Kremers is op 10 februari volgend ADVERTENTIE motief om te gaan is dat de bij zijn aantreden gestelde doelen bereikt zijn. Limburg is uit een diep dal ge klauterd en neemt thans een vol waardige plaats in temidden van de Nederlandse provincies. Volgens Kremers zou het niet goed zijn om nog tot 1998 te blijven en min of meer op de lauweren te gaan rusten. Kremers krijgt het be heer over de onroerend-goedsector Rodamco van Robeco met een be legd vermogen van 10 miljard gul den. Spanje kwaad over aantijgingen aan adres voormalige consul MADRID (GPD) De Spaanse di- adres van Jover. Na afloop werd plomatieke dienst is woedend over geen commentaar gegeven. Een berichten in Nederlandse kranten woordvoerder van de OID stelde dat de voormalige Spaanse consul- wel dat Jover niet naar Spanje is te- generaal in Rotterdam, Rafael Alf- ruggehaald, omdat hij betrokken redo Jover y de Mora Figuera, mo- zou zijn geweest bij illegale zaken, gelijk betrokken is bij illegale han- "Het betreft een normale overplaat- del in belastingsvrije auto's en singsprocedure. De heer Rafael Alf- smokkel van wapens en drugs. De redo Jover is negen jaar in Rotter- Haagse politie, op zoek naar aan- dam gestationeerd geweest en dat is knopingspunten in de vier aansla- de langste periode, die in Spanje is gen op Spaanse doelen i dentie, gaat op dit moment de gan gen van Jover na. Volgens het aan het Spaanse mi nisterie van buitenlandse zaken ge relateerde Officina de Informati- toegestaan". Het OID ontkent ook, dat Jover familie is van het Spaanse konink lijk huis of een relatie heeft met de terroristische Baskische afschei dingsbeweging ETA, zoals in Ne- Diplomatica (ÖID) te Madrid derlandse kranten werd reerd. ,,De voormalige consul-gene raal is Catalaan en heeft dus niets uit te staan met de ETA. Dit is schandelijke onzin". Rafael Alfredo Jover zelf was gis teren niet bereikbaar voor commen taar. Hij doceert op dit moment in berust de berichtgeving over het criminele handelen van Jover op verzinsels. Het OID overweegt juri dische stapen te nemen tegen Ne derlandse kranten, die het bericht hebben gepubliceerd. Spanje heeft gisteren de Neder landse ambassadeur Plug op het Madrid op de school ministerie van buitenlandse zaken terie van buitenlandse zaken, waar ontboden om opheldering te vragen Spaanse diplomaten worden opge- over de verdachtmakingen aan het leid. Ook het Spaanse ministerie van justitie en binnenlandse zaken wilden geen commentaar leveren. De Spaanse media hebben de be richtgeving in de Nederlandse pers over de Rafael Alfredo Jover geheel genegeerd. I uitgebreid assortiment kerststukjes, stijlvol opgemaakt door onze eigen vakmensen. Al vanaf 7,95; griffioen Voorschoten Leidseweg 518 Tel. 071-763748 ROOSENDAAL (GPD) - Alle overtredingen van zowat elk Neder lands vaarregiement voor de bin nenwateren en de zee zijn bijna een jaar niet strafbaar geweest omdat de opstellers een belangrijk zinnetje waren vergeten bij invoering van de nieuwe Scheepvaartverkeerswet. Iedereen die tussen 1 september vo rig jaar en 29 juli van dit jaar een proces-verbaal heeft gekregen op grond van een van die vaarregle- menten, gaat vrijuit. Dat bevestigt het ministerie van justitie. Daar kan iedereen die een schikking of boete betaalde, geld te rugkrijgen. Wie voor overtreding van een van de vele vaarreglemen- ten voor de binnenwateren of op zee in die periode een celstraf uitzat kan een schadevergoeding claimen. De gezamenlijke procureurs-generaal hebben dat besloten. Ze onderzoe ken nog of het ministerie zelf schik kingen en boetes terug kan betalen aan mensen die daar niet om vra gen. De Rijkspolitie te water, Justitie en het ministerie van Verkeer en Waterstaat dat verantwoordelijk is de Scheepvaartverkeerswet, DEN HAAG (ANP) - De tarieven voor het openbaar vervoer gaan al op 1 april met 2 procent omhoog, en niet op 1 mei, zoals eerder was aan gekondigd. De ministerraad heeft daartoe gisteren besloten. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) had aanvankelijk voor 1 mei gekozen omdat dan ook de af topping van het reiskostenforfait ingaat. Een deel van het geld dat dit oplevert komt ten goede treders alleen te waarschuwen plaats van een proces-verbaal uit te openbaar vervoer, onder schrijven. Vooral veel snelheids- i de verlaging van de abonne- overtreders met motorboten en jets- mentsprijzen. ki's die tijdens de vakantiemaanden Het besluit de tariefsverhoging fikse boete gekregen. met de door het openbaar verkeerswet in. Maar de nieuwe wet volgend jaar. Om die stijging geheel bepaalt dat een overtreding alleen af te dekken zou een tariefsverho- een strafbaar feit is als dat uitdruk- ging van 3,5 procent nodig zijn. Het verschil tussen de 2 procent tariefsverhoging en de werkelijke Verkeer en waterstaat was echter kostenstijging wordt betaald met /ergeten die cruciale zin aan al die de 377 miljoen gulden, die door reglementen toe te voegen. minister Smit-Kroes bij de open baar-vervoerbedrijven was 'gepar keerd'. De bedrijven moeten dat be drag terug betalen. Het Beleidsorgaan Openbaar Ver voer Subsidiërende Gemeenten (BOS), dat de financiering van tram, bus en metro in een aantal steden regelt, is teleurgesteld dat het kabi net heeft besloten de prijzen van het openbaar vervoer te verhogen. Het BOS vindt dat de verhoging niet goed past in het door het kabinet uitgezette verkeers- en vervoerbe leid. Daarin wordt van het openbaar vervoer een belangrijke bijdrage ge vraagd aan het leefbaar en bereik baar houden van de steden. In het regeerakkoord staat dat de verhouding tussen de kosten van het gebruik van het openbaar ver voer en van de auto zoveel mogelijk in het voordeel van het openbaar vervoer verbeterd moeten worden. Omdat, zo meent het beleidsorgaan, de variabele autokosten volgend jaar vermoedelijk met 1,5 procent stijgen, was een lagere tariefsverho ging "logischer" geweest. DEN HAAG (ANP/GPD) De Al- schadelijke stoffen i gemene Vuilverbranding Rijn- uitgestoten. Dat kan c mond moet de 2,2 miljoen gulden jaar het geval zijn. worden hebben tot nu toe stilgehouden dat schade betalen die de Staat heeft de overtredingen niet strafbaar wa- leden doordat de boeren de fout gecamoufleerd door over- worden aangepast, dat geen Asielzoekers Een meerderheid van CDA en WD in de gemeenteraad van het Gro ningse Marum zal zich vanavond uitspreken tegen de bouw van een opvangcentrum voor 275 asielzoe kers in het dorp Nuis. De partijen achten het centrum een te grote be lasting voor een dorp met ruim 700 inwoners. Het CDA wijst erop dat binnen de gemeente een alternatie ve locatie voor een centrum voor handen is. 06-lijnen Het evangelisch centrum voor ver slaafden De Hoop uit Dordrecht heeft gister de Commissie geëist dat uitgev van schoolagenda's geen adverten ties meer plaatsen exploitanten. Die 06-lijnen kunnen volgens De Hoop schadelijk zijn voor kinderen van 11 tot en met 18 jaar omdat zij niet beseffen dat ze aan het bellen verslaafd kunnen ra ken. Veertarieven De provincie Zeeland onderzoekt of de veertarieven voor motorrijders toch niet gelijk kunnen worden ge steld aan die van andere tweewie- lers die vanaf 1 januari gratis over kunnen. Zeeland wilde de motorrij ders vanaf 1 januari hetzelfde laten betalen als automobilisten 10). Dat leidde tot massaal protest van motorrijders afgelopen zondag. Berghuis Oud-voorzitter W.P. Berghuis van de Anti Revolutionaire Partij is dinsdag op 78-jarige leeftijd overle den. Berghuis was voorzitter toen de kwestie Nieuw-Guinea in de ja ren zestig speelde. Ook heeft hij als partijvoorzitter de eerste gesprek ken meegemaakt over. het samen gaan van KVP, ARP en CHU tot het CDA. In 1978 kwam hij in het nieuws omdat bleek dat hij op de hoogte was van het verleden van partijlid Aantjes. ROTTERDAM - Peter van Dijk, ex-voorzitter van de PvdA-Rotter- dam, kan terugkijken op een paar veelbewogen dagen. De vrijwel ze kere komst van Hans Kombrink naar Rotterdam als havenwethou der werd ineëns 'affaire-Kombrink'. De parlementariër haalde het niet omdat een aantal PvdA-afdelingen de voorkeur gaf aan eigen kandida- D ten. Van Dijk en zijn bestuur voel- den z*cb geschoffeerd. De afdelin- gen hadden tevoren wel hun zegen w uu iu gegeven aan Kombrink. Dus stapte het plaatselijke PvdA-bestuur op en crjsjs comp]eet door 'Harmen Bockma jr en Peter van Eijkelenburg Van Dijk nu: "Ik sta nog steeds achter onze ontwerp-lijst. We heb ben naar eer en geweten de beste volgorde gemaakt, rekening gehou den met een goede lijst voor de ver kiezingen, met een evenwichtige sa menstelling straks van de fractie, met de belangen van migranten en ouderen en ook nog met de haal baarheid van die lijst bij de afdelin gen. Maar we hebben daarna moe ten zien dat de belangen van de di verse afdelingen toch anders lagen en daar werd Kombrink het slacht offer van". "De manier waarop Kombrink zich zaterdag terugtrok nadat hij drie plaatsen op de lijst was gezakt, bevestigde mij nog eens dat hij onze beste kandidaat was. Toch hadden we hem bewust niet op de eerste plaats van de lijst gezet. Om niet de indruk te wekken dat we iemand van buiten wilden halen om de zaak Hans Kombrink ANP) in Rotterdam eens flink om te gooi- ding hebben gegeven aan hun afde- en. We wilden hem niet al te zeer lingen. Ik vind dat ik er van mag uit- aan de afdelingen opdringen, maar gaan dat de afdelingsvoorzitters we meenden dat we van de afde- .sturing kunnen geven op het mo- lingsvoorzitters geen bezwaren te ment dat schadelijke ontwikkelin- horen hadden gekregen tegen een gen zich aankondigen in de afdelin- prominente plaats op de lijst voor gen. Daarbij komt dat wij angstval- Kombrink". lig buiten het overleg werden ge- "Wellicht hebben we dat onder- houden dat de afdelingsvoorzitters ten schat: de voorzitters hebben zich op eind vorige week onderling hadden war dat punt kennelijk niet van een over de lijst. Daardoor hoorde ik pas ik bovendien kijk naar de kandida- draagvlak in hun afdelingen voor- vrijdag na middernacht dat Kom- ten van andere partijen, dan zeg ik, zien. Mijn grootste teleurstelling is brink pp de zevende (te lage voor dat is des te meer een reden om aan dat de afdelingsbesturen geen lei- een wethouderszetel) plaats zou ko- die post vast te houden". .men en hoorde Hans dat zelf pas terdagochtend vroeg. Het valt ook tegen dat i heeft ingelicht Ramp De ramp van afgelopen weekeinde rond Kombrink heeft ook een posi tief punt, heeft van dijk zich al ge realiseerd. "Een bestuur dat altijd maar blijft zitten en nooit een streep trekt, tast de eigen positie aan. Dan kun je nooit meer dreigen op te stappen, want als je dat wel doet, weten de leden dat je het toch niet uit zal voeren. Een volgend bestuur zal ons nog dankbaar zijn, wij heb ben een duidelijke lijn neergelegd". Blijkt uit het gevecht om maar vooral niet op die zevende plaats te recht te komen niet dat de PvdA zeer onzeker is over hoeveel wet houders de partij kan leveren? "Ik ben niet zo onzeker over de zevende wethouderszetel die de PvdA zal le veren. Opvallend is wel het onlogi sche gepraat erover. Toen die plek aan de orde was voor Kombrink, werd opeens gezegd werd dat het wel een zekere wethoudersplaats anier waarop met omgesprongen, als het wethouder- Economische Za- dat de PvdA wei nig waarde hecht aan die post? "Haven en Economische Zaken is juist een post die de PvdA pas in het uiterste geval moet opgeven. Een uiterst zware taak, die zowel binnen als buiten onze stad goed in de ga- ordt gehouden. Juist daarom blij met Kombrink. Als Die eis heeft de landsadvocaat dinsdag geformuleerd namens de Staat en de boeren uit de Lickebaertpolder. De boeren zijn ernstig gedupeerd door de dioxine- uitstoot van de AVR. De dioxine kwam terecht in de melk en vlees van hun koeien. De produkten wer den daardoor onverkoopbaar. De Staat nam ze af ter vernietiging en stelde de boeren gedeeltelijk scha deloos. Minister Alders va de dit gisteren mee Kamer, waar hij met zijn collega Braks hield vast aan de eerder ïn- anderhalf genomen stelling dat onder de rook van industriële gebieden hoogwaar dige landbouw mogelijk moet blij ven. Hij wilde niet zwichten voor ar gumenten dat er altijd mogelijkhe den van vergiftiging van gronden in de omgeving van industriële gebie den kunnen voorkomen. Braks vindt dat dan de industrie teveel de vrije hand wordt gegeven vervui lende installaties niet aan te passen aan de normen. Volgens hem moet binnen drie jaar w.eer een of andere vorm van landbouw mogelijk zijn in VROM deel- de polder zonder beperkingen, de Tweede Volgens de advocaat van de AVR, Mentink bereikt de uitstoot a vaU Braks (landbouw) de situatie van de onder meer dioxines door de AVR ïêm niet eerder boeren b'J de AVR hesprak. WD en de Lickebaert-polder helemaal niet. op te heffen, omdat het trokken boeren te lang voordat het gebied weer waardige landbouw kan worden de be- slaan, ongeveer halverwege de af- duren stand tussen de AVR en de hoog- Lickebaert-polder. Mentink zei dat "voorlopige reactie". Hij ba- rij gegeven. De VVD pleitte zelfs seerde zich daarbij op een nog niet r bebossing van het gebied. afgerond eigen AVR-onderzoek. ADVERTENTIE RESTAURANT Toute l'équipe vous présente ses meilleitrs voeux pour tin joyeux Noël et une bonne année 1990 Kloksteeg 3 Leiden 071-123053

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3