'Snuffelaars' op zoek naar stank in woonwijken NABIJ 'In mijn eigen land was ik iemand, hier ben ik niks' Sultan Brunei laat burgers afblazen 'Het zijn engeltjes' i REPORTAGE) DONDERDAG 21 DECEMBER 1 GEESTELIJK LEVEN BANDAR SERI BEGAWAN - Voor het eerst in twintig jaar hebben de burgers van een van de allerrijkste landen van de wereld, het Zuidoostaziatische sultanaat Brunei, van hun vorst toestemming gekregen om, zij het eenmalig, kritiek te leveren op hun regering. Diplomaten in Brunei verwachten niet dat Sir Sultan Hasanal Bolkiah op enige termijn verkiezingen zal organiseren. door P. Prashanth/IPS Meer dan 1.000 vertegenwoordigers van het Bruneise volk kwamen vorige week naar het luxe conferentiecentrum in Bandar Seri Begawan, de hoofdstad, om hoge regeringsfunctionarissen onder vuur te nemen. Over luie ambtenaren, over het aantrekken van buitenlandse arbeiders, maar ook over kwesties als de nationale veiligheid. Dat laatste is een zeer gevoelige kwestie in Brunei, dat 230.000 inwoners telt en geen gekozen regering heeft. Vragen over de alleenheerschappij of de kleurrijke levenswijze van Sultan Hasanal waren absoluut taboe. Toch gingen de Bruneiers verder dan ooit in hun nieuwsgierigheid. De afgelopen twee decennia heeft niemand het gewaagd vragen te stellen, die nu tijdens het forum naar voren werden gebracht. Sultan Hasanal, die beschouwd wordt als de rijkste man van de wereld, heeft tot dusver nooit enige kritiek op zijn gezag over zijn kant laten gaan. De enige keer dat verkiezingen werden gehouden in Brunei, was in 1962 toen het land nog onder Brits koloniaal bestuur stond. Een anti-monarchistische en anti-Britse partij won de verkiezingen overtuigend. Toen de partij geen toestemming kreeg om een regering te vormen, brak een gewapende opstand uit die werd neergeslagen door Britse Gurkha troepen en commando's die werden overgebracht uit Singapore. Sindsdien regeert Sultan Hasanal per decreet, op basis van de noodtoestand en is de nationale veiligheid een gevoelige kwestie. Daarin kwam ook geen verandering na de onafhankelijkheid in 1984. De regering zegt dat het land in totaal zes politieke gevangenen telt, van wie er vier vast zitten sinds de opstand van 1962. De andere twee zijn de leiders van de Nationale Democratische Partij, die in 1985 werd opgericht, maar vorig jaar werd verboden nadat zij had gevraagd om het aftreden van Sultan Hasanal en om vrije verkiezingen. De grootste verrassing van het forum van vorige week was dat sommige burgers het waagden te vragen waarom de noodtoestand in het land nog steeds noodzakelijk wordt geacht. Het antwoord kwam van Awang Isa, minister van binnenlandse zaken en speciaal adviseur van Sultan Hasanal. "De noodtoestand", zo legde hij uit, "is nodig om het volk te beschermen. Hij werd niet ingevoerd omdat de regering bang is voor haar eigen volk. Als de regering dat nodig acht, zal de noodtoestand worden vervangen door een meer geschikte wet, zoals een wet op de binnenlandse veiligheid". Niet dat dat veel uitmaakt, want ook op grond van die wetten kunnen bijvoorbeeld politici zonder enige vorm van proces worden opgesloten. Olierijkdom Brunei is een van de rijkste landen van de wereld geworden dankzij olie. Met een inkomen per hoofd van de bevolking van 17.000 dollar (ruim 30.000 gulden) per jaar, is het een land zonder belastingen en met gratis voorzieningen voor onderwijs en volksgezondheid. Ook radio en televisie zijn in handen van de regering. Dagbladen verschijnen in Brunei niet. Zich bewust van het feit dat de oliebronnen van Brunei over maximaal dertig jaar uitgeput zullen zijn, heeft Sultan Hasanal een valutareserve opgepot van naar schatting 25 miljard dollar. Driejaar geleden lanceerde hij een ontwikkelingsplan om de afhankelijkheid van olie te verminderen. Maar de sultan heeft ook bijzonder goed voor zichzelf gezorgd. Hij studeerde in Malaysia en aan de Britse militaire academie van Sandhurst, waar hij een typisch Britse liefde opdeed voor het polospel. In zijn van airconditioning voorziene stallen heeft de Sultan nu 200 Argentijnse pony's staan. De koninklijke familie weet zich in haar 1.788 kamers tellende paleis beschermd door een speciale Gurkha-eenheid van 900 man, waarvan boze tongen beweren dat het bewijst dat de Sultan zijn eigen leger niet vertrouwt. De regering van Sultan Hasanal bestaat uit zijn twee broers en zeven vertrouwelingen. Toen hem onlangs werd gevraagd naar zijn plannen zijn met de politieke toekomst van het land, antwoordde de Sultan: "Er wordt mij vaak gevraagd wanneer ik weer verkiezingen zal laten houden voor een volksvertegenwoordiging en mijn antwoord is altijd hetzelfde: op het moment dat ik bewijs zie dat een verantwoorde meerderheid van de Bruneiers een oprechte belangstelling in politiek toont". AMSTERDAM "Zijn jullie klaar? Vijf, vier, drie, twee, één: ga je gang..." Na deze opdracht van Gerald Landman gaan vier neuzen in de lucht, van Renate, Jeanine, Eddy en Tineke. Ze hebben vijf minuten om dertig keer hun bevin dingen te noteren op de computerformulieren. Voor elke snuif is tien seconden. door Thea van Beek Zes meetpunten in de Amsterdam se wijk Tuindorp Oostzaan en de Molenwijk worden deze ochtend bezocht. Vijf minuten per meet punt. In totaal zullen zij die ochtend 180 keer hun ervaringen noteren: ruikt het zoet, naar melasse of ca cao, ruikt het naar olie, gas of benzi ne, is de lucht zuur dan wel zurig, is het naar hun oordeel een geur van verbrand rubber, prikkelend of chloorachtig, of ruiken zij iets ge heel anders. Al jaren klagen de bewoners hier over stankoverlast. De stank komt vooral van een aantal bedrijven in dat Westelijk Havengebied, maar niet duidelijk is welke bron als het meest hinderlijk wordt ervaren. Dit najaar besloten de Amsterdamse GG en GD en de Vakgroep Lucht- hygiene en -verontreiniging van de Landbouwuniversiteit Wageningen een onderzoek te starten. Na het afleggen van een aantal reuktesten, werden afgelopen zo mer negen studenten bij de Land bouwuniversiteit geselecteerd. Ver volgens brachten zij een bezoek aan enkele bedrijven in het Westelijk Havengebied. Jeanine: "Het is niet de bedoeling dat wij nu noteren welke luchtjes van welke bedrijven wij denken te ruiken. Dat zal uit het gehele onderzoek moeten blijken". Vandaag is het de 23e en tevens laatste snuffeldag. Alle ervaringen werden zowel 's morgens, 's mid dags als 's avonds genoteerd. Steeds dezelfde zes meetpunten in de wijk. En dat uitsluitend bij zuidwesten wind, want alleen dan is de geur goed waarneembaar. Per uur krij gen de studenten 12,50 gulden be taald. Daar hebben ze wel de nodige ontberingen voor over: regen, wind en tochtige straathoeken. "Nee, ik mag je niet vertellen wat ik ruik", zegt Renate. "We mogen daarover ook niet met elkaar pra ten. Dat zou het onderzoek bein- vloeden". Na drie 'geurloze' meet punten is het eindelijk raak. Een olie-achtige lucht? Gerald doet er Snuiven voorf 12,50 per uur. "Het ruiken van geuren is zeer subjectief' aanvankelijk het zwijgen toe. Dan, na lang aandringen wil hij wel kwijt: "Persoonlijk houd ik het op flessengaslucht. Ik denk zelfs te we ten van welk bedrijf, maar die naam hoor je mij niet noemen". Landman: "Het ruiken van geu ren is zeer subjectief; het ervaren van geurhinder eveneens. Het blijkt dan ook regelmatig dat de snuffe laars op dezelfde plek en gelijktijdig geheel andere dingen ruiken. Toch zijn aan alle bevindingen wel we tenschappelijke conclusies te ver binden. Voorwaarde is dat je altijd met grote groepen mensen moet werken pm het meetbaar' te ma ken". Dat is ook de reden dat de afgelo pen maanden 150 bewoners een dagboekje bijhielden. Viermaal per dag noteerden zij of ze fets roken en in hoeverre die geur hinderlijk was. "We hebben vaak last van stank", vertelt mevrouw Jansen. "Een prik kelende, soms zoete lucht. Soms ruik je benzine of olie, soms kun je het ook helemaal niet thuisbrengen, 's Nachts worden we van de stank vaak wakker. Dan bellen we maar weer de Milieutelefoon. Maar, je raakt er ook aan gewend. Op het laatst weet je niet meer wat je ruikt. Dan ervaar je alleen nog maar een prikkeling in je neus, keel of ogen". De zes meetpunten zijn zo geko zen, dat ze niet vlakbij een drukke straat, 'geurende' snackbar, bakker of viswinkel liggen. Ook moeten de snuffelaars de lucht zo vrij mogelijk tot zich laten komen. Geen obsta kels dus van gebouwen of woning- (foto GPD) blokken. Lekker met je neus in de 'frisse' wind. Gerald: "Ze hebben ook de in structie bepaalde geuren te nege ren. Een langsrijdende auto, of ie mand die spruitjes staat te koken, krijgen een aparte vermelding en blijven verder buiten de geurwaar- neming. Vooral op vrijdagmiddag wordt hier nogal eens vis gebakken. Daar houd je dan duidelijk reke ning mee". De komende maanden gaan alle snuffelgegevens, dagboekresulta ten en meteorologische gevens de computer in. Medio volgend jaar zal moeten blijken wie de grootste stankveroorzakers zijn. In hoeverre deze bedrijven ook aangepakt kun nen worden, zal nog moeten blij ken. SCHIPHOL/ZAANDAM - "Ik had geen idee waar ik heen vluchtte. Je vlucht voor je leven en je denkt ner gens anders aan." Via Sudan en Ita lië kwam Hisabu Ghilazghi (42) uit Eritrea tien jaar geleden in Neder land terecht. "Ik wist waar Neder land lag, ik had immers een oplei ding gehad. Maar ik wist niets over de inhoud van het land." door Margo van Wijgerden/ANP Hisabu is één van de 20.000 vluch telingen in Nederland, voor wie Vluchtelingenwerk tijdens de kerstdagen aandacht vraagt. Hisa bu kwam door puur toeval in Ne derland, zoals vrijwel alle asielzoe kers die op Schiphol aankomen. Ze zijn in het bezit van een vals Neder lands paspoort, of worden aange houden omdat ze met ongeldige pa pieren naar de Verenigde Staten of Canada willen reizen. Van de 10.000 asielzoekers die in 1989 op Schiphol arriveerden, krij gen er slechts 200 erkenning als vluchteling. 1.800 anderen blijven desondanks in Nederland, hetzij il legaal, hetzij om de uitslag van een kort geding tegen de Staat af te wachten. De overigen moeten terug naar hun land van afkomst, of mo gen proberen in een ander land asiel te krijgen. Vanaf 1992 is dat laatste overigens alleen buiten Europa mo gelijk. Vluchtelingenwerk vangt de asielzoekers op Schiphol op. Trijn tje Munters werkt als vrijwilliger op Schiphol Oost, het tijdelijk gesloten opvangcentrum bij de luchthaven, waar zo'n 200 a 300 niet direct er kende vluchtelingen worden opge sloten. Medewerkers fungeren als tussenpersoon tussen vluchtelin gen en advocaten. Volgens Munters Ruim 120.000 kinderen hebben gisteren via machtigingskaarten voorlopig 2,5 miljoen gulden op gehaald voor Vluchtelingenwerk. De definitieve stand wordt op 29 december bekendgemaakt. Van de 2.400 scholen die hun leerlin gen voor de Kinderkerstloop had den opgegeven, heeft een kwart de loop wegens het slechte weer uitgesteld tot vrijdag of zaterdag. Volgens Vluchtelingenwerk, dat vooraf rekende op vier miljoen gulden, sturen veel mensen de machtigingskaart uit de tv-gids per post in. Maar zijn vrouw en hij denken terug aan kerstmis in Eritrea. "Wij, man nen, kleden ons in het wit. Er is im mers geen sneeuw in Eritrea. De kinderen hebben nieuwe kleren. Al lemaal. Rijke mensen kopen kle ding voor de armen in de straat. Zo dat kinderen niet aan elkaar kun nen zien wie arm is en wie rijk. 's Avonds eten we van zeven uur tot drie uur 's nachts. We slachten een schaap, een geit of een haan. En er zijn zelfs kerstbomen. Die versieren we niet, alleen de heel rijke mensen kunnen dat betalen. Maar we han gen er wel snoepjes in, voor de kin deren." Niet alleen voor christelijke vluchtelingen, maar ook voor isla mieten organiseert Trijntje Munters een kerstfeest. Met spelletjes (sjoe len) maar ook met een kerstdiner. "Hoewel het bijna gênant is mensen uit te nodigen om te komen eten. Vooral Eritreërs. Zij zien regelmatig beelden van landgenoten die ster ven van de honger. Het zijn beelden uit hün land, telkens weer kijken ze en vragen ze zich af hoe het met hun familie is. Zij blijven altijd het erg ste denken. Toch is zo'n avondje heel goed. Het is echte afleiding in hun zo problematische leven." Kindefkamp Een kerstfeest is niet het enige dat Munters op eigen initiatief voor vluchtelingen organiseert. Een paar jaar geleden zette ze een vakantie kamp op voor kinderen van asiel zoekers. Daar is nu slechts plaats voor 34 kinderen, verdeeld over twee zomerweken. Munters wil een groter kamp met betere faciliteiten organiseren, voor 25 tot 30 kinde- Het geld dat daarvoor nodig is moet komen uit de Kinderkerst loop, die Vluchtelingenwerk giste ren organiseerde en waarvoor ruim 135.000 scholieren zich aanmeld den. Een belangrijk gedeelte zal worden gebruikt om zo individueel mogelijk taalonderwijs voor asiel zoekers op te zetten. Daarnaast is het geld bestemd ter ondersteuning van de opvangcentra, waaronder Schiphol Oost. Volgens Munters bestaan er voor al bij bewoners van dorpen waar op vangcentra moeten komen nogal wat voordelen. "Vluchtelingen zit ten hier echt niet voor hun plezier. Ze zijn uit eigen land weggegaan omdat ze daar echt niet kunnen le ven. Maar op een uitzondering na zeggen ze allemaal, evenals Hibasu: „Als de oorlog over is, ga ik terug". De Nederlandse Moeder Teresa zorgt i handicapten. 'Vloekjes', noemt ze hen. Zuster Truus over haar 'Idnderen': VENRAY (ANP) Geestelijk gehandicapten zijn een vloek in Pakistan, maar Zuster Truus ervaart ze als een zegen. De 75-ja- rige Truus Lemmens was blij dat ze deze week weer terug mag naar haar 'kinderen' in Karachi, die ze ook wel haar 'vloekjes' noemt. De Nederlandse Moeder Teresa wordt ze wel genoemd. Zustér Truus heeft sinds 1970 in Pakis tan enkele tehuizen voor geeste lijk gehandicapten opgericht. Ook polio-patiënten en weeskin deren heeft ze van de straat ge haald. Eigenlijk tegen haar wil was ze in Nederland om te vieren dat ze vijftig jaar geleden intrad bij de Pakistaanse congregatie der Franciscanessen van Christus Koning. Ze gebruikt het bezoek om geld bijeen te brengen voor een nieuw tehuis, want alleen van giften moeten zij en haar medewerk sters het hebben. Vooral giften in natura vinden hun weg naar de te huizen: afgedankte ziekenhuis spullen, rolstoelen, fietsen en complete keukenuitrustingen blijken in Pakistan van onschat bare waarde. Zuster Truus is lid van de con gregatie die in 1935 werd opge richt door haar broer die lange tijd bisschop was in Pakistan. Toen ze in 1939 op bezoek was bij mgr. S. Lemmens, werd ze gegre pen door het lot van een geeste lijk gehandicapt kind dat op han den en voeten opgesloten zat in een soort hondehok. Ze besloot al haar vrije tijd aan deze vertrapte kinderen te besteden en zegde on geveer dertig jaar later haar baan als lerares Engels op om zich vol ledig aan hen te wijden. Inmiddels heeft Zuster Truus in haar tehuis voor geestelijk ge handicapten 132 'kinderen'. De jongste is anderhalf jaar oud, de oudste 58, "maar met een ver standje van een kind van zes". Tij dens haar verblijf in Nederland Kerkelijke zorg over Roemenië AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken in Nederland is zeer bezorgd over de situatie in Roemenië. Op verzoek van onder meer de Wereldraad van Kerken zal de Raad aan minister Van den Broek vragen de strengst mogelij ke sancties tegen het land te ne- Ook paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn grote bezorgd heid over Roemenië uitgespro ken. Tijdens de algemene audiën tie heeft hij het geweld tegen weerloze burgers scherp veroor deeld. Hij pleitte voor het naleven van de mensenrechten en de godsdienstvrijheid in Roemenië. Kaartenactie voor kanunnik Van der Valk MAASTRICHT (ANP) - Onder het motto 'Een kaart voor de ka nunnik' is in Limburg een steun- actie op touw gezet voor kanun nik W. A. van der Valk, die vorige week ontslag nam als naaste me dewerker van bisschop Gijsen van Roermond. Het initiatief van wethouder J. Hoen uit Maastricht en van on dernemer J. Maessen uit Roer mond is gisteren in Maastricht ge presenteerd. Het actiecomité, waarin geen geestelijken zitting hebben, roept de Limburgers op Van der Valk een kerstkaart te sturen. De bedoeling ervan is dat de afzenders de in ongenade ge vallen kanunnik bemoedigen en tevens dat ze zijn ".blijde bood schap" onderschrijven. Kortgeleden uitte Van der Valk tijdens de Sint Hubertusmis in Maastricht kritiek op het beleid van bisschop Gijsen. "De Blijde Boodschap is niet alleen een boodschap van wetten en regels, maar bovenal een boodschap van liefde en warmte", zei Van der Valk bij die gelegenheid. Dat leidde uiteindelijk tot zijn verzoek hem van zijn functies als directeur van het bischoppelijk activiteitencentrum en als secre taris van het missiebureau van het bisdom Roermond te onthef fen. Volgens Maessen moest Van der Valk ontslag nemen. EN VER wordt ze voortdurend gekweld door heimwee. "Zij hangen aan mij en ik hang aan hen", zegt ze, nog steeds met een onvervalst Limburgs accent. Naast haar eigen 'Dar-ul-suk- un' (Huis van geluk) zijn er intus sen zeven andere tehuizen: twee voor geestelijk gehandicapten, twee voor poliopatiënten, en drie tehuizen voor respectievelijk ou den van dagen, kinderen van ont wrichte gezinnen en verstoten ba- bies. In totaal herbergen de tehui zen van Zuster Truus ongeveer 500 mensen. Dat het werk van 'Sister Ger- trud' ook door de Pakistaanse au toriteiten wordt gewaardeerd, blijkt uit het feit dat zij dit voor jaar uit handen van president Khan een hoge onderscheiding ontving. Deze 'Ster van Jinnah' wordt hoogst zelden aan een bui tenlander toegekend. Bij de uit reiking was ook premier Bhutto aanwezig "een van mijn beste vriendinnen". Maar Zuster Truus vindt erken ning van haar werk niet zo be langrijk. De persoonlijke cadeaus die ze tijdens haar bezoek aan Ne derland ontving, geeft ze liever aan de zes Pakistaanse zusters die bij haar werken en aan Zuster An nie, een 86-jarige die de admini stratie bijhoudt. De vergelijking met Moeder Teresa wimpelt ze liever af. "Moeder Teresa is een groot mens. Zij heeft haar duizen den, ik mijn honderden". Haar missie in Pakistan is nog lang niet volbracht, vindt Zuster Truus. Er moet met grote spoed onderdak komenvoor negentien jongens die onlangs door een ge vangenisbus werden afgezet voor haar tehuis voor kinderen uit ont wrichte gezinnen. "Die werden door dé politie bij mij gedumpt. Ze kwamen uit de gevangenis en waren aardig toegetakeld. Alle maal op de kop geslagen..." De vraag waarom ze zich onver moeibaar blijft inzetten, beant woordt ze met lichte verontwaar diging. "Omdat die stumperds als vloek worden beschouwd, terwijl ze dat helemaal niet zijn. Het zijn engeltjes". "Ik ben wel een ouwe tante", zegt Zuster Truus, "maar ik voel me nog jong". In haar witte Pakis taanse sari, afgezet met roze bies jes, is ze opgetogen teruggekeerd naar Karachi. "Ik kan me nog her inneren dat ik ooit met mijn broer bij een arm gezin op bezoek was. Luiers hadden ze niet, dus wer den baby's billetjes schoonge maakt met de sari. Dezelfde waar mee enkele momenten later de theekopjes werden afgeveegd. Doorzetten Truus, zei mijn broer toen, doorzetten. Ik ben blij dat ik toen heb doorgezet". Moker. In de uitzending van vanavond (zeven tot half acht) be steedt Moker onder andere aan dacht aan het radiopastoraat. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Eredoctor. De oud-katholie ke aartsbisschop van Utrecht, mg. A. J. Glazemaker, is onder scheiden met een eredoctoraat van de Christelijke Theologische Academie in Warschau. Glazema ker ontving het doctoraat in zijn kwaliteit van voorzitter van de In ternationale Bisschoppen Confe rentie van de Unie van Utrecht, die dit jaar het eeuwfeest vierde. Remontstrants Weekblad. Het Remonstrants Weekblad, dat als RW reeds enige jaren tweewe kelijks verscheen, wordt een maandblad. Het aantal abonnees van het RW is tot onder de 2.000 gezakt. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Deil en Enspijk C. van der Zwaard kand. Utrecht. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor St. Annaland en Zoeter- meer A. Bac Bodegraven. blijkt vaak na een aantal gesprek ken dat iemand toch voor asielver lening in aanmerking komt. Hisabu Ghilazghi moest ruim twee jaar wachten voor hij officieel toestemming kreeg zich in Neder land te vestigen. Inmiddels is zijn vrouw hem nagevlucht en wonen ze met hun vier kinderen in Zaandam. Hisabu, in eigen land opgeleid voor accountant, is werkloos, zoals 95 procent van de 20.000 erkende vluchtelingen in Nederland. Werkloos De opleidingen in de landen waar de vluchtelingen vandaan komen, sluiten niet of nauwelijks aan bij die in Nederland, legt Munters uit. Bo vendien duurt het lang voordat vol wassenen de taal onder de knie heb ben, omdat ze zich de eerste tijd concentreren op hun vluchtproble- men. Als ze eenmaal een paar jaar werkloos zijn, is het bijna uitgeslo ten dat ze ooit nog aan de slag ko men. Munters: "Voor een 35-jarige Nederlander is het dan al moeilijk om werk te vinden, laat staan voor iemand die een mindere opleiding heeft en slecht Nederlands spreekt". Als vluchtelingen nog maar kort in Nederland zijn, lijkt het een para dijs. "Het gaat goed met ons" schrij ven ze naar huis, als die mogelijk heid er tenminste is. Maar na ver loop van tijd worden de brieven treuriger. Hisabu: "De heimwee wordt steeds erger. We zijn hier tij delijk, maar het duurt steeds langer. In mijn land was ik iemand, hier ben ik niks. Voor mijn kinderen ben ik wel blij. Zij kunnen hier naar school, en straks studeren. Maar zelf heb ik alleen maar verloren." Hisabu wil dolgraag terug, zodra de situatie in Eritrea is verbeterd. Hij is ervan overtuigd dat er ooit een oplossing komt in de strijd voor een zelfstandige staat. Zijn vier kinde ren, tussen de elf en twee jaar, zijn door hun ouders opgevoed met de boodschap dat ze teruggaan naar Eritrea. Ooit. Problemen Vluchtelingen die enkele jaren in Nederland wonen, krijgen volgens Trijntje Munters vaak psychische problemen. Ze hebben last van heimwee, ze denken dat ze hun land in de steek hebben gelaten, ze zijn werkloos, ze hebben geen afleiding in hun leven. De komende feestda gen versterken die gevoelens, voor al voor christelijke vluchtelingen als Hibasu. Voor de kinderen viert hij op 'Hollandse' wijze Kerst. Met een bij zondere maaltijd en een kerstboom met slingers, kaarsjes en ballen. Vluchtelingen kwijnen langzaam weg in Nederland Werkloos ac countant Hiba su Ghilazghi: "Als de oorlog in Eritrea over is, ga ik terug". (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2