LEIDSCH DAGBLAD Noriega roept via radio op tot verzet innodiging NODIG! Recordjaar voor export Vrijwel geen sneeuw in wintersportgebieden Roemenen straat op in Bukarest VS: 2 miljoen op hoofd Panamese dicator Het leukste Kerstkado! Forse boete Urk voor ontduiking op visafslag f Felle brand op tanker geblust DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39121 Prijs fl. 1,25 i de gesloten skiliften in het Zwitserse Wildhaus. DEN HAAG (GPD) - De 125.000 Nederlanders die morgen voor een kerstvakantie naar een van de win tersportgebieden vertrekken en ho pen op een witte kerst, komen waar schijnlijk bedrogen uit. „De situatie op de skipistes in de verschillende wintersportgebieden is diep treu rig'', verzucht Kees Quax van de ANWB. In zowel Zwitserland, Italië, Oos tenrijk, Westduitsland en Frankrijk is het slecht gesteld met de hoeveel heid sneeuw. In Zwitserland ligt be neden de 2000 meter vrijwel geen sneeuw, daarboven is het erg afhan kelijk van de ligging van het gebied. Gisternacht heeft het hier en daar boven de 2000 meter wel weer even gesneeuwd, maar er viel te weinig om de wintersportmogelijkheden te verbeteren. Er kan maar op 8 plaat sen worden geskied. In het winter sportgebied Graubunden zijn slechts twee skihellingen geschikt om te skiën. In het gebied Wallis is de piste Les Collons/Thyon geschikt om af te dalen. De andere pistes zijn geslo ten. In Wallis ligt ongeveer 30 tot 70 centimeter sneeuw. Bijna overal wordt gebruik gemaakt van kunst sneeuw. Van de liften is vaak maar de helft in werking. Voor Oostenrijk geldt hetzelfde: Beneden de 2000 meter zijn de hel lingen nog volop groen. Boven de 2000-metergrens ligt 30 tot 40 centi meter sneeuw. De afdalingen zijn vaak bespoten met kunstsneeuw. Een van de beste wintersportge bieden in Oostenrijk op dit moment is Ober Gurgl. Daar ligt zo'n 70 cen timeter sneeuw. Het Oostenrijks verkeersbureau noemt ook Lech, Gerlos, Ischgl, Nauders (kunst sneeuw), Saalbach Hinterglemm en St. Anton als redelijk goede moge lijkheden. In de Alpen kan wel op alle gletschers geskied worden. Daar ligt gemiddeld 1.10 meter In Westduitsland ligt nergens; sneeuw en in Frankrijk ligt de sneeuwgrens zelfs boven de 3000 meter. In de Italiaanse wintersport gebieden wordt veel gewerkt met kunstsneeuw (Bormio, Courma- veur). Wat dit land betreft vormt Li- vigno een uitzondering. Daar ligt 1,20 meter natuursneeuw. Woordvoerder J. D. Muntz van de Nederlandse Ski Vereniging vreest het ergste voor de skiërs die zich wèl op de nauwelijks besneeuwde piste wagen. „Doordat er zo weinig Duitsland sneeuw is gevallen, zijn veel stenen bloot komen te liggen. Veel skiërs overschatten hun eigen capacitei ten en zijn niet in staat op tijd te rea geren wanneer zij op slechte pistes met maar en beetje sneeuw stenen tegenkomen. Ik hoop maar dat de beheerders van de skiliften een stellen aan het aantal dat op de piste mag." De komende dagen gaan zo'n half miljoen Nederlanders op pad. Zo'n 200.000 blijven in eigen land. 30.000 zoeken de zon op en 160.000 bezoe ken Engeland, Frankrijk, Belgie en WASHINGTON/PANAMA (GPD) - De voortvluchtige Panamese dictator generaal Norie ga heeft vannacht vanuit een geheime schuilplaats zijn volgelingen opgeroepen verzet te blijven bieden tegen de Amerikaanse invasiemacht. „Onze leus is overwinnen of sterven, niet een stap terug te doen", aldus Noriega in een korte radio-boodschap. Volgens een Amerikaanse zegsman heeft Noriega waarschijnlijk zijn toevlucht gezocht in de Nicaragu aanse ambassade in Panamastad. In Washington maakte de Ameri kaanse regering bekend een prijs van 2 miljoen gulden op het hoofd van Noriega te hebben gezet. Een extra zorg voor de VS na de invasie is dat 10 tot 40 Amerikanen en Euro peanen door Panamese militairen in gijzeling worden gehouden. VS-troepen begonnen de afgelo pen nacht een grootscheeps offen sief in de Panamese hoofdstad om het laatste verzet te breken. Via de radio werd de bevolking opgeroe pen binnenshuis te blijven om niet in de vuurlinie terecht te komen. Volgens plaatsvervangend staf chef van de VS-strijdkrachten, lui tenant-generaal Kelly, hebben de 24.000 Amerikaanse troepen hoog uit 3 dagen nodig om de 10.000 man sterke Panamese troepen te ver slaan. Alle militaire installaties in Panamastad, de belangrijke rege ringsgebouwen en het gebouw van de staatsradio bevinden zich in Amerikaanse handen. Het Amerikaanse ministerie van defensie deelde vandaag mee dat de operatie zeker 15 Amerikaanse sol daten het leven heeft gekost, en dat in elk geval 59 van hen zijn gewond. Aan Panamese kant zijn ten min ste 100 doden en 1000 gewonden ge vallen. Ooggetuigen zeiden dat ook onder de burgers veel slachtoffers zijn gevallen. De Organisatie van Amerikaanse Staten OAS besloot gisteravond laat na een heftig debat een uit spraak over de Amerikaanse inva sie uit te stellen tot vandaag. De meeste Latijnsamerikaanse landen veroordeelden de Amerikaanse ac tie in felle bewoordingen. Washing ton kan eigenlijk alleen op steun re kenen van een aantal Caribische landen. Nicaragua heeft de invasie ook aangekaart in de VN-Veilig- VRSAC/BUDAPEST (AFP/GPD/Rtr/AP) De protesten tegen de Roemeense leider Ceause- scu zijn overgeslagen naar Buka rest. Volgens een diplomaat werd hij vanmorgen uitgejouwd tijdens een officiële bijeenkomst die was belegd om zijn harde opstelling te genover de demonstraties te onder steunen. Zijn toespraak werd in een uitzending voor radio en televisie gedurende ongeveer drie minuten onderbroken door geschreeuw. Kort daarna trokken demonstran ten door de straten van Bukarest onder het roepen van "Timisoara, Timisoara" en "Weg met Ceauses- In Timisoara zelf trokken van morgen ondanks de afkondiging van de staat van beleg gisteravond opnieuw duizenden mensen naar het centrum voor een demonstratie. De hele nacht door hebben mensen gedemonstreerd, zo hebben reizi gers vanmorgen verteld. Ook zou er ALTIJD KEUS UIT 200 OCCASIONS VAN ALLE MERKEN ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Buien en wind Wisselend bewolkt en buien, sommige met onweer. Temperaturen ongeveer 10 graden. Zuidwesten wind, vrij krachtig, aan de kust en op het IJssel- meer hard of stormachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Wisselvallig weer met af en toe regen en veel wind. Middag- temperatuur rond 9 graden. Vrijdag 22 december zon op: 08.46 uur, zon onder: 16.31 uur: maan op: 03.06 uur, maan onder: 12.50 06.36 en 18.25 u heidsraad. Daar heeft alleen Groot- Brittannië zich tot nu toe vierkant achter Washington opgesteld. Verslaafde kat Stuffy kickt af LAUWERZIJL (GPD) - Bij de Stichting Kat in Nood in het Groningse Lauwerzijl is een 9- jarige Cyperse kat afgekickt. Een medewerkster is bijna drie maanden beziggeweest om de aan heroïne verslaafde kat weer te genezen. Het dier kreeg een complete afkick- kuur, inclusief valium en feno- barbitol. Stuffy, een sterk vermager de kater, werd weggehaald bij een verslaafde in Sappemeer. die hem liet meedelen in zijn heroïnegebruik. Omwonenden zagen de kat geregeld met wijd geopende pupillen en slingerende gang overal te genaan lopen. Stuffy blijft op de boerderij in Lauwerzijl, omdat hij aan zijn heröneverslaving een chronische huidziekte heeft overgehouden en veel verzor ging nodig heeft. Foto boven: Nadat Amerikanen het hoofdkwartier van de Panamese de fensie hadden gebombardeerd, sloeg de bevolking in de ook beschadigde ge bouwen? in de omgeving aan het plunderen. Foto onder: Op Manhattan in New York demonstreerden activisten voor de terugtrekking van de VS uit Panama. (foto's afp en epa> een massale staking zijn uitgebro ken. Het is onduidelijk of en hoeveel slachtoffers er gisteren gevallen zijn bij de demonstraties in Bukarest, Cluj en Timisoara, waar tienduizen den mensen de staat op gingen. In Timisoara eisten 50.000 demon stranten met de leus "geef onze do den terug" de lijken op van neerge schoten familieleden. Sommige rei zigers zeiden dat politie en soldaten zich bij de demonstranten hebben aangesloten, maar de Hongaarse ra dio meldde vanmorgen dat er giste ren twaalf mensen zijn doodgescho ten tijdëns een demonstratie en twee zijn geëexcuteerd bij een elec- triciteitscentrale. Ceausescu betitelde gisteren in een tv-toespraak na zijn terugkomst uit Iran de demonstraties als "het werk van door Hongarije en andere landen opgestookte vandalen en bandieten die de economische en politieke stabiliteit van het land wil len ondermijnen". Hij ontkende dat er sprake was van doden. Ceausescu kondigde gisteren voor Timisoara de noodtoestand af en verbood samenscholingen van meer dan vijf mensen. Volgens een officieel communiqué zullen de au toriteiten hard optreden bij overtre dingen. Het leger heeft de stad in middels tot op 50 kilometer omsin geld. De Roemeense partijleider maan de de plaatselijke autoriteiten de or de te handhaven en ervoor te zorgen dat industrie en transport normaal kunnen functioneren. Dat duidt er op dat het lokaal bestuur naar zijn smaak niet hard genoeg optreedt. Oost-Europa heeft woedend gere ageerd op het geweld. De Joegosla vische communisten hebben giste ren alle bannden met de Roemeen se communisten verbroken. Het Hongaarse parlement heeft een zwarte vlag op het parlementsge bouw gehesen als teken van rouw en opheldering geeist over het lot van dominee Tókes, wiens arresta tie aanleiding voor de protesten was. Het Poolse parlement zei de "repressie en de terreur" te veraf schuwen en de DDR heeft officieel geprotesteerd tegen de onderdruk king. Zelfs Bulgarije, dat goede re laties onderhoudt met Roemenië, heeft gezegd "geschokt" te zijn over de "tragische berichten". RIJSWIJK (ANP) - In het beroeps- goederenvervoer met 70.000 werk nemers dreigen acties van de ver- voersbonden van FNV en CNV na dat het overleg over een nieuwe cao met de werkgeversorganisaties NOB, PCB, KVO en FNK vanmor gen is vastgelopen. De bonden heb ben het eindbod van de werkgevers verworpen. In januari leggen de bonden het eindbod met een negatief advies voor aan hun leden voor en bespre ken zij de mogelijkheid van acties, aldus FNV-onderhandelaar Van de Bergh. Begin dit jaar hielden de ver- voersbonden ook al stakingsacties om het verzet van de werkgevers te gen de nachttoeslag te breken. "De NOB stuurt blijkbaar weer op een confrontatie aan", aldus Van de Acties dreigen in wegtransport Bergh. NOB-onderhandelaar Belksma zou acties 'zeer onverant woordelijk' vinden. De werkgevers zeggen niet meer ruimte te hebben voor verbetering van de arbeids voorwaarden dan 3,45 procent voor binnenlandse chauffeurs en 2,65 procent voor internationale chauf feurs. Daarvan is in 1990 respectie velijk 1,5 en 1 procent voor loons verhoging bestemd. "Dat is niet eens voldoende om de prijsstijging te compenseren", aldus Van de Bergh. DEN HAAG (GPD) - De export i dit jaar met 14 procent gestegen tot 230 miljard gulden. Een nieuw re cord voor ons land. In volume steeg de export met 6,5 procent. Voor het komende jaar wordt verwacht dat de export in guldens met ongeveer 8 procent zal toenemen, de toename van het volume zal iets minder zijn dan in 1989. Volgens staatssecretaris Bukman (economische zaken), die de cijfers gisteren bekendmaakte, tonen ze aan dat ons land goed heeft kunnen profiteren van de opbloeiende we reldhandel. Met name de export naar Canada, Spanje en Japan groeide. De groei was het grootst in de transportmiddelensector (vliegtui gen en vrachtwagens): 22,5 procent. Ook de machine-industrie deed het goed. De export nam met 12,5 pro cent toe, wat volgens Bukman een teken is dat het bedrijfsleven tech nologisch bij blijft. De import beloopt dit jaar 220 miljard gulden, zodat er rond 10 mil jard gulden op de handel wordt ver diend, aldus de staatssecretaris. De invoerwaarde viel extra hoog uit door grote bestellingen van vlieg tuigen door Nederlandse lucht- vaartmaatschapijen in het buiten land. Bukman sloot niet uit dat de cij fers voor 1990 beter zullen uitvallen dan nu is voorzien. Hij wees erop dat het slechts gaat om eerste bere keningen van het Centraal Planbu reau. Het feit dat na een groei bij de export van 14 procent dit jbar, voor 1990 weer een groei met 8 procent wordt voorspeld, omschreef Buk man als ,een gigantische prestatie'. Voor de verdere jaren '90 consta teerde Bukman dat het exportbeeld er niet slecht uitziet. Op termijn ziet de minister nieuwe exportkansen ontstaan in Oost- en Zuid-Europa, bij de milieutechnologie en voor kwaliteitsprodukten. 6 Telebingo-kaarten in een speciale kerst-envelop mei geluksnummer voor maar F 15,- Mei de kaarten 6 weken lang kans op o.a F 100.000.- Met het geluksnummer kans op extra prijzen De Telebingo-envelop is te koop bij Albert Heijn en PTT Postkantoren (losse kaarten F 2,50). T eleRinco Sluiting bij eerstvolgende fout 28 PAGINA'S de BESCHUITSTEEG 6 LEIDEN ROTTERDAM (GPD) - Bergers van het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Internationale hebben vannacht de brand op de Iraanse olietanker Khark 5 geblust. De tan ker, die midscheeps 'vol' in brand stond, drijft zo'n 80 mijl uit de Marokkaanse kust ter hoogte van Rabat. De bergers op de drie blus- en sleepboten werden bij hun werk ernstig gehinderd door de vijf meter hoge golven. Het schip heeft aan bakboordzij een gat van 30 bij 20 meter in de romp, waaruit wat olie lekt. De Khark 5 maakte vijf graden slagzij. De 35 bemanningsleden waren dinsdag al van boord gehaald. De Khark 5 was vanuit de Perzi sche Golf op weg naar Rotterdam toen dinsdagmorgen door nog on bekende oorzaak de brand uitbrak. Na inspectie zal worden besloten waar het schip zal worden gerepa reerd. De Khark 5 was geladen met 284.000 ton ruwe olie. Moord moeder bekend ENSCHEDE (GPDJ - Een 23-jarige Arnhemmer, die wordt verdacht van aanrandingen in Twente en de Achterhoek, heeft tegenover de En- schedese politie bekend zijn 57-jari- ge moeder te hebben vermoord. Dat gebeurde op 8 oktober 1988 in de ge meente Borculo. De verdachte zette daar een aanrijding met zijn auto in scène. De verdachte werd bij toeval gepakt bij een verkeerscontrole. ZWOLLE (GPD) - De Zwolse rechtbank heeft de gemeente Urk vanochtend veroordeeld tot een boete van 55.000 gulden en terugbe taling van 325.000 gulden wegens malversaties op de visafslag. Daar naast hangt de gemeente tijdelijke sluiting van de afslag boven het hoofd. Bij het veilen van vis waren vaak geen scheepsnummers gevoegd. Daarmee voldeed de gemeente niet aan de Visserijwet. De AID ge bruikt deze gegevens om te contro leren of vissers niet meer vangen dan ze mogen. In mei en september maakte de AID een aantal proces sen-verbaal op wegens het ontbre ken van deze papieren. De uitspraak is bijna gelijk aan de eis van de officier van justitie. Twee weken geleden hoorden burge meester en wethouders in de be klaagdenbank de forse eis met stij gende verbazing aan. De rechtbank verwijt de gemeen te onwil bij het goed regelen van haar afslagadministratie. Dat blijkt volgens de rechtbank onder meer uit het niet voeren van de verdedi ging in het hoger beroep van een kort geding, dat vishandelaar Geert Nentjes over dezelfde kwestie had aangespannen tegen de gemeente. „De gemeente is niet overtuigd van haar ongelijk", aldus het vonnis. De voorwaardelijke stillegging noemde de rechtbank daarom ook een middel om de gemeente te dwingen wel mee te werken aan de bepalingen in de Visserijwet. Als op de visafslag binnen twee -jaar op nieuw partijen vis zonder scheeps nummers worden geveild, sluit de rechtbank de afslag voor 3 maan den. Dat zou Urk een enorme scha de berokkenen. Dit jaar boekte de afslag een omzet van ongeveer 200 miljoen gulden. Eerder deze week werd bekend dat de gemeente Urk en directeur W. J. de Bois van de visafslag zich op 1 februari weer voor de rechtbank moeten verantwoorden. Ditmaal gaat het om de verdenking van een omvangrijke visfraude in 1986 en óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wi| nemen een kwartaalabonnement f 74.15 Wij nemen een jaarabonnement f 285.50* Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1