Topamateurs kiezen voor ploeg Gisbers Bax begint niet best Djurovski moet een half jaar brommen Robert Vunderink krijgt 'wild card' *We moeten niet de kip met de gouden eieren slachten DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 PAGINA 19 WEST-BERLIJN (ANP) - PDM heeft de slag om twee van de beste Oostduitse wielrenners gewonnen. De wielerformatie van Jan Gisbers bereikte gisteravond in West-Berlijn met Uwe Raab en Uwe Ampler een akkoord voor twee seizoenen met een optie voor een derde jaar* De overeenkomst kwam moeiteloos tot stand. Nadat de Oostduitse wie lerbond in een historische vergade ring had besloten zich volgend jaar definitief bij de profsectie (FICP) van de Internationale Wieier Unie aan te sluiten, stond niets de over gang van de twee top-amateurs meer in de weg. PDM was niet de enige geïnteres seerde in Ampler en Raab. Het Oostduitse duo kon kiezen uit vier aanbiedingen, waaronder een van Jan Raas. Naast de niet onbelangrij ke financiële voorwaarden koos het tweetal voor de ontspannen bege leiding bij PDM. „Rooks en Theunisse hebben bij die ploeg de mogelijkheid gekregen zich tot top-renners te ontwikkelen. Daarnaast denken we ons in Neder land gemakkelijk aan de leefwijze te kunnen aanpassen", verklaarde Uwe Ampler na de contractjonder- tekening. „Daarnaast is het niet ie dereen gegund bij de beste interna tionale profploeg van afgelopen sei zoen te beginnen". Ampler maakte al jaren geen ge heim van zijn voorkeur voor het profwielrennen. De hervormingen binnen de DDR deden een droom in vervullig gaan. „Ik wil me serieus met de beste beroepsrenners me ten. Het fietsen bij de amateurs heeft me veel plezier gegeven, maar op een gegeven moment wil je ook met de allerbesten duelleren". Het ROME - Bax is tegen zijn eerste nederlaag om het officieuze Euro pees kampioenschap opgelopen. Meer kaarten in voorverkoop BREMEN (DPA) - Met ingang van de wedstrijd tegen Nederland, gaat de tennisbond van de Bondsrepu bliek meer kaarten voor de wed strijden om de Davis Cup in de voorverkoop brengen. Voor. het duel van Boris Becker en co tegen Nederland, van 2 tot 4 februari in Bremen, gaan per dag 3400 van de 6000 plaatsbewijzen in de voorverkoop. Inmiddels zijn per dag al 1700 tickets verkocht, zo maakten de Westduitsers gisteren bekend. De bond reageerde met de ver ruimde voorverkoop op kritiek, die was onstaan nadat voor de finale om de Davis Cup in Stuttgart slechts 500 van de per dag beschikbare 10.200 kaarten in de voorverkoop te recht kwamen. Volgens de DTB is het de bedoeling, in de toekomst in elk geval meer plaatsbewijzen aan supporters en minder aan sponsors te verkopen. De Voorhoutse zaalvoetballers moesten gisteravond in Rome met 2-1 hun meerdere erkennen in het Spaanse Garrincha. AS Roma .won de onder 'Italiaanse toestanden' met 1-0 van Hasselt. Vanavond ont moet Bax de thuisclub. Tegen Garrincha kreek Bax al na vier seconden tegen een achter stand aan. Ook in het begin van de tweede helft troffen de Spanjaarden doel (0-2). Met Stan Uljée op de plaats van doelman Ed Zuijdhoek zorgde de Nederlandse kampioen voor een slotoffensief. Dat leverde een doelpunt van Cees van der Lans en twee ballen op de lat op. THB Boys heeft gisteravond op de valreep een gelijkspel in de wacht gesleept tegen SC Hoogen- boom: 3-3. Ook het duel in de lande lijke zaalvoetbalcompetitie tussen "TÜter Boys en Siva Boys eindigde in een puntendeling: 2-2. In de interre gionale competitie verloor Menken Landbouw van HMSH (3-4). THB keek tegen Hoogenboom reeds snel tegen een 0-1 achterstand aan. Wim Bouckaert en Edward van der Putten bezorgden de Lissena- ren nog voor rust de leiding, maar daarna ging het tweemaal mis (2-3). Vlak voor tijd zorgde Ed Griffioen er voor dat beide teams elkaar bij het eindsignaal in evenwicht hiel den: 3-3. tweetal gaat binnenkort in Neder land en België op zoek naar ge schikte woonruimte. Ampler heeft zich de afgelopen seizoenen ontpopt als een sterke klassementsrenner. De 25-jarige coureur, geboren in Zerbst maar de afgelopen jaren in Leipzig levend, won drie keer op rij ('87, '88, '89) de Vredeskoers. De voormalige zwem mer, die het zelfs bracht tot lid van de nationale juniorenselectie, stort te zich in 1979 op aandrang van va der Klaus op het wielrennen. Klaus Ampler was in het verleden even eens een goede coureur, die in 1963 de Vredeskoers op zijn naam schreef en die de laatste jaren als trainer van zijn zoon en Uwe Raab optrad. Uwe Ampler maakte vorig jaar tij dens de Olympische Spelen in Se oel deel uit van de winnende ploeg op de 100 kilometer. De sport-stu- dent veroverde bij de amateurs te vens de wereldtitel op de weg: in 1986 in Colorado Spings, voor de Nederlanders Talen en Jagt. Raab, afkomstig uit Wittenberg en twee jaar ouder dan zijn landge noot, veroverde de wereldtitel op de weg bij de amateurs in 1983 te Al- tenrhein en is een uitstekende sprinter. „Hij is in staat een wed strijd af te maken", aldus Jan Gis bers, die in John Vos een tweede sprinter in zijn ploeg heeft. „Hij zal zeker zijn waarde in de ronden kun nen tonen". Komend seizoen kunnen beide renners bij Gisbers, die in Kelly, Al- cala en Breukink^al over drie goede klassementsrenners beschikt, voor zichtig aan het professionele werk ruiken. „Ze kunnen niet van de ene op an dere. dag bij de profs voorin rijden. Ze hebben minimaal een seizoen nodig om zich aan te passen. Ampler en Raab zullen in ieder ge val veel kleinere ronden rijden. Daarnaast is het mogelijk dat bei den in de Vuelta uitkomen of een plaats in de Tour-ploeg krijgen. Niet als kopmannen, maar als knechten van Breukink en Alcala. Dat willen ze zelf ook. Eerst de ogen goed de kost geven en daar later van profite ren", aldus Gisbers, die zich zeer in genomen toonde met de vervangers van Rooks en Theunisse. BELGRADO (ANP/SID) - De Joe goslavische international Milko Djurovski is tot een halfjaar gevan genisstraf veroordeeld omdat hij zijn rijbewijs heeft vervalst. De 26-jarige voetballer van Parti san werd door de rechtbank in zijn woonplaats Belgrado hard aange pakt. Voor een soortgelijke overtre ding was hij al eens drie maanden voorwaardelijk veroordeeld. Hij had eigenmachtig de foto in zijn paspoort verwisseld. Djurovski schakelde dit seizoen met zijn club Partizan FC Groningen uit in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Met ingang van 1 januari zal Cor van der Gijp zijn werkzaamheden voor Feyenoord beëindigen. Dit heeft Van der Gijp in overleg met tijdelijk bewindvoerder Joop van de Reijden en de technische staf het afgelopen weekeinde besloten. Bij de komst van de nieuwe technisch- directeur Gunder Bengtsson kon digde hij al aan op te stappen. De Zweed nam de functie van Van det Gijp over. Norbert Ringels stapt aan het einde van dit seizoen op als oefen- meester van VW. De ongediplo meerde Westduitser trad voor aan vang van dit seizoen bij de eerste-di- visieclub in dienst als assistent- manager. De trainersvakbond WON heeft er bezwaar tegen dat Ringels samep met Doeke Hulshuizen de trainin gen leidt. Ringers, oud-speler van Borussia Mönchengladbach, is in het bezit van een Westduitse licen tie waarmee hij in eigen land op het hoogste amateurniveau mag trai nen. Het diploma wordt in Neder land niet erkend. Robert Vunderink in actie op de baan. Hij keert voor even terug om zijn 'nationale titel op de 5000 meter te verdedigen. (foto archief) AMERSFOORT (ANP) - De landelijke technische commissie van de ,KNSB heeft Robert Vunderink een „wild card" verstrekt voor het Neder lands kampioenschap op de tien kilometer. Vunderink, winnaar van de marathonszesdaagse, kan daardoor op 7 januari in Heerenveen zijn natio nale titel verdedigen. De LTC wees verder voor de 10.000 meter wereld- en Europees kam pioen Leo Visser aan. Hij heeft laten weten een gooi te willen doen naar kwalificatie voor de Europese titelstrijd. Visser mag tijdens de Nederland se afstandskampioenschappen op de vier klassieke afstanden (500, 5000, 1500 en 10.000 meter) starten. Voor de 5000 meter voor vrouwen werden Jo- landa en Petra Grimbergen, Alida Pasveer en Gonny Brunia aangewezen. De zes hadden zich niet rechtstreeks (via selectiewedstrijden of Grunobo- kaal) voor de titelstrijd geplaatst. LTC-voorzitter Simon Smit beklemtoonde dat Vunderink op grond van zijn 5000-metertijd van dit seizoen (7.01,80) tot het kampioenschap is toege laten. „Het feit dat hij titelverdediger is, gaf niet de doorslag", aldus Smit. „Want dan zou je de inmiddels gestopte Jan Ykema (kampioen op de 500 en 1000 meter) ook automatisch moeten plaatsen." Vunderink, die dit seizoen nog geen tien kilometer reed, krijgt het in het eerste weekeinde van het nieuwe jaar behoorlijk druk. De 28-jarige wereld uurrecordhouder uit Raalte start vrijdag in Heerenveen op de 5000 meter, dient een dag later in Haarlem een marathon voor de KNSB-beker af te werken en mag nu zondag voor het verdedigen van zijn titel naar de Thialf- hal terugkeren, Spijkerbak 2-De Kroon 1 6-2, TOP 1-UVS 1 5-4. 2e Klas: Morskwartier 1-De Heul 1 2-6, De Socië teit 1-DGL1 6-2, landzicht 2-Alpha Bar 11-7, Kat wijk 1-TOP 3 4-4, Stompwijk 1-Den Deyl 1 7-2, TOG 1-De Waag 2 4-4. 3e Klas: De Waag 4-De Pelikaan 2 4-4, Vriend schap 2-TOP 410-0, Carambole 3-Carambole 2 4- 4, DOS 1-De Heul 2 6-2, De Sociëteit 2-Lanzicht 3 6-3, De Waag 3-Morskwartier 2 0-9 4e Klas: Carambole 4-Landzicht 4 6-2, Pinguïn 1- 't Wachtje 1 4-4, TOP 5-TOG 2 6-2, DOS 3-DOS 2 4-4, Vriendschap 3-De Waag 5 2-6. 5e Klas:-Wapen v. V. 1-DOS 4 3-5, TOG 4-De Heul 3 9-0, Spijkerbak 3-De Sociëteit 3 6-2, TOP 6- DOS 5 4-4. 6e Klas: TOG 6-Wapen v. V. 2 0-9, De Heul 4- Spijkerbak 4 6-2, Stompwijk 2-TOP 7 6-2, De Peli kaan 3-De Kroon 2 6-3. 7e Klas: Katwijk 2-Carambole 5 3-5, De Alpha Bar 2 2-6. 8e Klas: Alpha Bar 3-De Pelikaan 4 2-6, Landzicht 5-Stompwijk 3 4-4. Standen Ie Klas: Carambole 1 51-23 Spijkerbak 2 34-40 Landzicht 1 50-25 De Pelikaan 1 30-45 De Waag 1 45-21 De Kroon 1 29-45 TOP 1 44-33 UVS 1 24-52 Vriendschap 1 42-31 Spijkerbak 1 22-51 TOP 2 34-39 2e Klas: Alpha Bar 1 Stompwijk 1 Katwijk 1 49-33 De Waag 5 26-57 43-40 Vriendschap 3 17-65 42-31 Wapen v. V 1 40-18 Morskwartier 3 32-34 TOP 7 39*26 De Heul 4 26-40 Spijkerbak 4 38-26 De Kroon 2 23-44 Stompwijk 2 34-30 TOG 6 21-44 De Pelikaan 3 93-32 7e Klas: De Waag 7 41-17 Spijkerbak 5 31-27 Katwijk 2 41-24 De Kroon 3 26-30 Alpha Bar 2 40-26 DOS 6 16-44 Carambole 5 36-29 De Sociëteit 5 15-53 De Waag 8 36-32 8e Klas: TOG 7 46-12 Landzicht 5 28-30 TOP 8 37-20 De Sociëteit 6 24-41 De Pelikaan 4 34-22 Vriendschap 4 22-35 Stompwijk 3 32-25 Alpha Bar 3 14-52 Tweede ronde: Goedemoed (Ned) - Krasnjonski (Sov) 0-2, Koetoe (Sur) - Voronitsj (Sov) 0-2, Tin- gas (Sov) -Wiering (Ned) 1-1, Boelatov (Sov) - Van Dijk (Ned) 1 -1Alas (Sov) - Koifman (Sov) 0-2, Delmotte (Fra) Robbens (Bel) 2-0, Borghetti (Ita) - Balcereviez (Pol) 0-2, Merceron (Fra) - Bironesi (Ita) 2-0, Sadiek (Sur) - Chmiel (Pol) 0-2, Bubbi (Ita) - Ensay (Bel) 2-0. Stand aan kop: 1. Krasn jonski en Voronitsj 4 punten, 3. Delmotte, Van Dijk, Boetalov, Koifman. Tingas en Wiering 3. De Heul 1 Morskwartier TOG 1 3e Klas: Carambole 2 79-16 Morskwartier 2 61-23 Carambole 3 43-47 De Heul 2 41-43 Vriendschap 2 41-44 De Waag 3 41-51 De Sociëteit 1 TOP 3 De Waag 2 Landzicht 2 Den Deyl 1 39-46 38-44 37-46 33-50 29-55 25-60 De Sociëteit 2 40-47 Landzicht 3 38-43 De Waag 4 37-51 TOP 4 35-50 De Pelikaan 2 34-52 DOS 1 28-53 4e Klas: De Waag 6 53-30 TOG 2 38-36 Pinguin 1 51-25 1 Wachtje 1 33*39 TOP 5 49-26 Landzicht 4 27-46 Reiswereld probeert vakantie-oorden schoon te houden RIDDERKERK - "Het komt er op neer dat we de kip met gouden eieren niet willen slach ten". Rob Admiraal, woordvoerder van de reisorganisatie Arke windt er geen doekjes Om. De reiswereld heeft het grootst mogelijke belang bij een schoon milieu. door Theo Haerkens Niemand wil naar een strand waar de olieklodders zich tussen de te nen hechten en waar het water meer lijkt op een open ripol dan op het azuurblauw uit de vakantiefolders. Voor de berghellingen waar bossen plaats gemaakt hebben voor kale ski-pistes, gpldt hetzelfde: 's zomers missen ze elke aantrekkingskracht. De reiswereld wordt zich lang zaam bewust van de waarde die een gezond milieu heeft voor de bran che. Niet toevallig riep de Algehie- ne Vereniging van Reisbureaus en kele maanden geleden een eigen milieucommissie in het leven. Die moet ideeën aandragen om het toe risme zo in te richten dat het de na tuur en het milieu zo min mogelijk schaadt. Reisorganisator De Jong Intra uit Ridderkerk, de grootste busonder neming van ons land, is daar al druk mee bezig. Dè onderneming wil een prijs in het leven roepen voor het bedrijf dat op dat vlak het meest vernieuwend is bezig geweest. Öaarvoor stelt het jaarlijks tiendui zend gulden beschikbaar. Een deskundige jury moet de prijs toekennen. Wie er in de jury zitting hebben, kan directeur Hans de Jong nog niet zeggen:. "We heb ben contact met het ministerie van milieubeheer en we willen er ook graag een Europarlementariër bij en iemand van de Usta, dê Europese organisatie van reisorganisaties". De Jong zegt niet uit te zijn op een publiciteitsstuntje, "hoewel we na tuurlijk een commercieel bedrijf blijven". De ondernemer werd wak ker geschud toen bleek dat zijn dochtertje van acht jaar op dagen met veel smog moeite had met de ademhaling. "Toen realiseerde ik me dat er iets moest gebeuren om verdere vervuiling van het milieu tegen te gaan". Geen idealist De Jong doet geen enkele moeite zichzelf af te schilderen als de milieu-kampioen van de reiswereld. Integendeel: "Ik wil geen idealist lijden, maar ik wil wel mijn steentje bijdragen". De reisorganisator be nadert de zaken praktisch. Als de bussen waarmee hij vakantiegan gers door heel Europa vervoert, aan vervanging toe zijn, worden er nieu we aangeschaft die zo min mogelijk schadelijke stoffen uitstoten. "We hebben goede ervaring met Volvo". Twee jaar geleden gebeurde dat voor het eerst en over twee tot drie jaar moet de hele vloot - zo'n 350 bussen - vervangen zijn. Maar het is niet alleen het grote gebaar dat telt. Wie oog heeft voor kleine zaken, kan ook heel wat on heil voorkomen. "De maaltijdpak ketten voor onze passagiers zijn niet in kunststof verpakt, maar in kar ton. Plastic bekertjes zijn taboe". Ie dere bus is voorzien van een che misch toilet. De buschauffeurs heb ben opdracht die bij speciale depots leeg te maken. "Ze mogen ze niet zomaar boven een sloot leeg laten lopen". De Jong heeft geen behoef te aan "hoogdravende" verklarin gen voor zijn inspanningen. "Het is allemaal niet wereldschokkend, maar als ik niets doe, gebeurt er niets". Natuur en Milieu toont zich in een eerste reactie enthousiast over het instellen van de prijs voor de meest milieubewuste organisatie. "Een heel leuk idee", meent woordvoer ster Heieen van Wieringen die ech ter nog niet op de hoogte is van de details van het plan. Riolen Voor haar is in elk geval duidelijk dat vakantie en een gezond milieu elkaar niet altijd verdragen. De ver vuiling van dè Middellandse Zee is in dit opzicht vrijwel spreekwoor delijk. De riolen van de hotels mon den niet zelden rechtstreeks uit in het water waarin de toerist verkoe ling zoekt. Bij de bouw van een nieuw torenhoog hotel wordt niet altijd voldoende rekening gehou den met flora en fauna. Van Wieringen hoeft alleen maar te denken aan het Turkse strand waar vroeger de schildpadden in al le rust hun eieren legden. De dieren zijn er nagenoeg verdwenen omdat zonaanbidders het vrijwel perma nent bezet houden. Van Wieringen benadrukt dat deze ontwikkelingen in de eerste plaats de verantwoorde lijkheid is van de Mediterrane lan den zelf. "Door de bouw van gigan tische vakantiedorpen gaat er veel interessant natuurgebied verloren. Meest gaat dat ten koste van de overgangsgebieden tussen droog en vochtig terrein, die vanuit ecolo gisch oogpunt het meest interes sant zijn. En hetzelfde geldt voor de overgang van ho.og naar laag en die tussen zout en zoet water". Dat neemt echter niet weg dat toeristen en reisorganisaties hun verantwoordelijkheden moeten kennen. "Je moet op vakantie net zo milieubewust zijn als thuis. Dus niet je wasje doen in Biotex, want daar zitten fosfaten in. En steeds die makkelijke kant-en-klaar-maaltij- den uit blik is evenmin goed, als je op de markt onverpakte groente kunt halen", aldus Natuur en Milieu. "Als de reisorganisaties daar voorlichting over geven, kan er heel wat worden verbeterd". Hetzelfde geldt voor het meene men van souvenirs waar planten of dieren in verwerkt zijn. Denk aan het in perspex gegoten zeepaardje, orchideeën, riemen van slangen- leer, ivoren briefopeners of sleutel hangers waarin edelweiss is ver werkt. Voor Natuur en Milieu is vakantie niet per definitie schadelijk voor het milieu. Wandelen, fietsen en ka novaren kunnen geen kwaad, als mensen zich een beetje in acht ne mén. Met jachthavens en motor cross ligt dat natuurlijk anders. Spreiding Persoonlijk ziet ondernemer De Jong vakantiespreiding als een goed middel om de schade te beper ken. "Alle voorzieningen zijn afge stemd op de pieken in het aanbod. Als de vakanties niet allemaal tege lijkertijd vallen, kan volstaan wor den met minder wegen en minder hotels". Met minder mensen op dezelfde plek vakantie vieren is natuurlijk ook een oplossing. De Jong ver klaart zich bereid bij voorbeeld kwetsbare wintersportgebieden te ontzien door er niet nog meer men sen heen te brengen. We zullen mensen dan adviseren een ander ski-gebied op te zoeken. Maar de conclusie dat de ondernemer plot seling is veranderd in een bevlogen milieubeschermer is voorbarig. "Als andere reisorganisaties hun ca paciteit wel verder opvoeren, is dat natuurlijk hun verantwoordelijk heid". Leerlingen van de duinpanschobl uit Wijk boord van»de SiriiLS. IJMUIDEN (ANP) - Greenpeace start in januari een internationaal milieuproject waaraan achttien basis- en middelbare scholen uit negen landen deelnemen. Green peace hoopt een internationaal netwerk van vier- tot vijfhonderd kinderen op te zetten, die actief bezig zijn met het zoeken van op lossingen voor milieuproblemen in hun directe omgeving. Dat is gisteren bekendgemaakt door vijf kinderen uit Nederland, Zweden, de Sovjetunie, de Vere nigde Staten en Canada tijdens een persconferentie aan boord van het Greenpeace-schip Sirius in de haven van IJmuiden. De scholieren benadrukten het hard nodig te vinden, volwassenen be wust te maken van hun milieu vervuiling omdat zij volgens de kinderen hier vaak te onverschil lig tegenover staan. De deelnemende scholieren krijgen op school onderricht in technische aspecten van het on derzoeken en oplossen van milieuproblemen en worden on der meer getraind in onderhande- Milieuproject Greenpeace voor scholen len en public relations. De scho len zijn zelf verantwoordelijk voor de keuze en inhoud van het project. Greenpeace coördineert de activiteiten wereldwijd en stelt ondersteunend materiaal ter be schikking. Elkedeelnemende school krijgt een computer in bruikleen, waarop de scholieren verslag doen over de voortgang van hun project en waarmee ze informatie uit een databank kunnen halen. De computers worden gekop peld, waardoor de scholieren in de verschillende landen met el kaar kunnen communiceren en hun bevindingen kunnen uitwis selen. Greenpeace organiseert rond het project drie internationale conferenties, de eerste in juli de Sovjetunie. Televisiemaat schappijen in alle deelnemende landen, waaronder de Nederland se Onderwijs Televisie (NOT), leggen alle vorderingen op beeld band vast. Greenpeace verwacht dat enkele honderduizenden scholieren over de hele wereld de televisiereeks in oktober 1990 zul len zien. Het project start in janu ari 1990 en gaat twee jaar duren. Volgens Greenpeace-woord- voerder R. van Huizen is het be langrijk dat kinderen een beroep doen op de "onvolwassenheid" van volwassenen wat betreft het milieu. Hun directe taal spreek meer aan dan die van politici, al dus Huizen. Greenpeace ontkent de kinderen te "gebruiken" v milieu-acties. De organisatie heeft echter wel afgezien van pro testdemonstraties als onderdeel van het project. Dergelijke de monstraties waren wel opgeno men in een Nederlands milieu project van Greenpeace en NOT in 1987. 'Geen registratiepKcht homeopathische middelen' UTRECHT (ANP) - Nehoma, een organisatie van fa brikanten en importeurs van homeopathische genees middelen, heeft bezwaar gemaakt tegen een advies van de Geneesmiddelencommissie aan staatssecreta ris Simons (volksgezondheid). Dat advies komt neer op het invoeren van een registratieplicht voor homeo pathische en antroposofische middelen. Nehoma constateert dat het advies betrekking heeft op alle homeopathische middelen, terwijl de advies aanvraag van Simons' voorganger Dees alleen sloeg op middelen die uitsluitend bij de apotheek of uitslui tend op recept verkrijgbaar zijn. Nehoma, niet betrokken bij het opstellen van het ad vies, is wel voor "enigerlei vorm van registratie" en voor de door de commissie aanbevolen garanties voor veiligheid en onschadelijkheid. Maar ze vindt dat bij het opstellen van registratiecri teria "niet voorbijgegaan kan worden aan expertise uit het homeopathische veld". (GBr) - Jan Timman (Ned). 1e2-e4, e7-e5; 2. Pg1 f3, Pg8-f6; 3. Pf3xe5, d7-d6; 4. Pe5-f3, Pf6xe4; 5. d2-d4, d6-d5; 6. Lf1-d3, Pb8-c6; 7. 0-0, Lf8-e7; 8. c2-c4, Pc6-b4; 9. Ld3-e2,0-0; 10. Pb1-c3, Lc8-e6; 11Lc1-e3, Le6-f5; 12. Ta1-c1, Pe4xc3:13. b2xc3, Pb4xa2; 14. Tc1-c2, Lf5xc2; 15. Dd1xc2, Pa2xc3; 16. Dc2xc3, C7-C6; 17. Tf1-b1, a7-a5; 18. Tb1xb7. a5-a4; 19. Pf3-e5, Le7-d6; 20. Pe5xc6, Dd8-c8; 21. Tb7-b6, Ta8-a6; 22. c4-c5, Ta6xb6; 23. c5xb6, Dc8-b7; 24. Pc6-a7, Db7xb6; 25. Pa7-b5, Tf8-a8; 26. Le3-c1Ld6-f8; 27. g2-g3, g7-g6; 28. Kg1-g2, ,Db6-e6; 29. Le2-d3, De6-c8; 30. Lc1-b2, a4-a3; 31. Lb2-a1, Dc8xc3; 32. Pb5xc3, Ta8-d8; 33. Ld3- c2, Lf8-g7; 34. Pc3-a2, Td8-c8; 35. Lc2-b3, Tc8- 'Gedogen vervuilend bedrijf dat wacht op vergunning riskant' DEN HAAG (ANP) - Het gedogen van bedrijfsactiviteiten in afwach ting van het verlenen van een milieu-vergunning is soms de "minst slechte oplossing". Het mi nisterie van VRÓM (milieubeheer) moet daarin wel terughoudend zfjn en actief proberen te vermijden dat in de gedoogperiode schade ont staat die bij het naleven van de ver gunning juist achterwege zou blij- Dat stelt de Nationale Ombuds man, M. Oosting, in een rapport naar aanleiding van een klacht van de Werkgroep Eemsmond. DeZe milieuorganisatie had bezwaar aan getekend tegen het niet naleven van een gedoogovereenkomst. VROM had de overeenkomst gesloten met een bedrijf in Delfzijl dat een ver gunning had aangevraagd op basis van de Wet Chemische Afvalstoffen (WCA). Bij het ministerie van VROM is de inhoud van het rapport nog onbe kend, zo "deelde een woordvoerder desgevraagd mee. De Ombudsman wijst op de "negatieve voorbeeld werking" die van een falend ge doogbeleid kan uitgaan op burgers en bedrijven. Dit is het geval wan neer het ministerie de voorwaarden van een gedoogovereenkomst on voldoende in het oog houdt. De Ombudsman wijst erop dat bij een besluit tot gedogen het ministe rie duidelijk moet maken welke re denen eraan ten grondslag liggen. Dit besluit zou door publikatie openbaar moeten zijn en aangeven voor welke periode het precies geldt. In dat geval immers is ook de beslissing over de aanvraag voor een vergunning aan een termijn ge bonden. Aan die beslissing over de ver gunningsaanvraag dient "met voortvarendheid" gewerkt te wor den, aldus Oosting. Uit zijn rapport blijkt dat dit in het geval van het be drijf in Delfzijl niet is gebeurd. Bejaarde verkracht: 2,5 jaar gevangenis UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft een 29-jarige man ver oordeeld tot 2,5 jaar gevangenis straf wegens verkrachting van een 70-jarige vrouw. Tegen de man was drie jaar geëist. In de vroege och tend van 29 augustus vergreep hij zich aan de vrouw naast een ingang van het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne. De man ontkende de verkrachting, maar gaf wel toe met haar gemeenschap te hebben gehad. De vrouw had hem aan zijn haren getrokken en om hulp geroe pen. Hij zei dat niet te hebben ge merkt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19