Brokerits wil viditel kabel-tv in regio 'Huizenprijs in twee jaar naar topniveau' Zelfstandige AC-keten lonkt naar zakenman Gezocht: 50 paren voor onderzoek intieme relaties Rijnland wekelijks op tv Grondeigenaren willen fonds voor schoonmaak waterbodem Drie ton voor milieu DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 REGIO PAGINA 15 Voorzitter Verhoeven van makelaarskring LEIDEN - "De koophuizen die echt interessant zijn, vind je niet in de advertenties. Die zijn binnen een paar dagen verkocht, nog voordat er een bord in de tuin staat of een biljet aan het raam hangt. Aan geïnteres seerden die bij de makelaars staan ingeschreven. De vraag is groot en het aanbod gering. Er moet snel be slist worden. In die zin is er sprake van een overspannen huizen- door Gert Visser De Leidse makelaar J. Verhoeven ziet 'oude' tijden herleven. De hui dige voorzitter van de regionale je toch dat die flats redelijk verko- aan het eind van de jaren zeventig. Toen gingen de inkomens jaarlijks fors omhoog. Daar is nu geen spra ke meer van. Mensen zijn dus wat voorzichtiger geworden. Besluiten niet meer zo gauw groter te gaan wonen", zegt Verhoeven. Voor een groot aantal gemeenten in de regio (waaronder niet in de laatste plaats Leiden) komt daar als extra probleem bij dat het ont breekt aan bouwlokaties om huizen te bouwen. Wat in het jargon wordt aangeduid met 'verhuisbewegin- gen', dreigen daardoor nog verder af te nemen. Verhoeven heeft het omgekeerde meegemaakt toen de Leidse nieuwbouwwijk Stevenshof werd ontwikkeld. "Ik zei wel eens, half Zuid-West staat te koop. Nu kring van NVM-makelaars wacht dat de prijzen van de huizen binnen twee jaar op het niveau van de topjaren '78 en '79 zijn. De markt leunt er tegen aan. Een gemiddelde woning aan de Werven in de Meren- wijk die tien jaar geleden voor 220.000 gulden van eigenaar wissel de, in '84 naar een dieptepunt zakte van 145.000 gulden, doet nu al weer zo'n 180.000 gulden. Die prijsstijging, volgens NVM- cijfers stegen de prijzen voor het on roerend goed het afgelopen jaar ge middeld met 6 procent, is niet ex clusief voor Leiden. In de (middel grote gemeenten in de regio is het niet anders, weet Verhoeven. Al leen in de kleine dorpen zijn de hui zen relatief goedkoper. En in Al phen waar de doorstroming en daardoor het aanbod van koopwo ningen groter is. De verminderde doorstroming is volgens Verhoeven één van de be langrijke oorzaken van het feit dat vraag en aanbod uit balans zijn ge raakt. "We weten dat eigenaren van koophuizen gemiddeld één maal per zeven of acht jaar verhuizen. Veel mensen die in de dure tijd een huis hebben gekocht, zijn nog niet toe aan een nieuwe woning omdat ze er dan geld bij moeten leggen. Ze wachten tot de prijzen stijgen of een groter deel van de hypotheek heb ben afgelast". "De situatie is ook wat anders dan pen aan starters op de koopmarkt. Dat komt omdat er veel bewoners naar de Stevenshof zijn verhuisd". Voor de situatie op de regionale woningmarkt ziet Verhoeven niet veel in de bouw van duurdere wo ningen. Dat werd door makelaars in den lande de afgelopen jaren nog al eens bepleit om de doorstroming te bevorderen. "De behoefte aan echt dure woningen is gering. Ik ver wacht meer van de bouw van goed kopere huizen - daar is in de Ste venshof goed werk mee verricht - en het mondjesmaat realiseren van vrije sectorwoningen. De populaire prijsklasse in de re gio zweeft tussen de 150.000 en 170.000 gulden. Daarbij is een dui delijke voorkeur in wijken te onder scheiden. In Leiden zijn bijvoor beeld de Burgemeester- en Proffes- sorenwijk veruit favoriet, daarna volgen de Raadsherenbuurt en de Vogelwijk. Opmerkelijk is dat ook de verkoop van dure en luxe appar- Erotiek en fuchsia-culturen voor 50 cent per minuut REGIO De Utrechtse firma Brokerits heeft plannen om in Leiden en omstreken lokale vi ditel op het kabelnet te bren gen. 'RITS' (Regionale Interac- den ingewonnen, maar kan hij ook gen. Teletekst heeft Fuchsiana, een databank over fuch- van duizepd pagina' De Leidse makelaar J. Verhoeven toch genoeg kopers voorhanden zijn. Hij is echter niet bang dat men sen zich noodgedwongen in een fi nancieel avontuur storten dat zij zich eigenlijk niet kunnen permitte- worden toegeschreven kelaardij" op deze markt ook een aantal aktief is die er op uit zijn snel geld te verdienen. Dan worden gemaakt die ten onrechte "Op zich is het natuurlijk ver keerd zo. Mensen zouden in alle rust moeten kunnen beslissen. Maar de markt kan je nu eenmaal niet bij tementen aantrekt. Van de 22 luxe stellen. En stel nu dat je huis appartementen aan de Kanaalweg die voor 350.000 gulden per stuk worden aangeboden, waren er al 20 van verkocht nog voordat de eerste paal was geslagen. Imago Die drukte op de koopmarkt vraagt snelle beslissers. Optie Buma vermoordt lokale omroepen waarde daalt, wat dan nog. Zolang je er blijft wonen, is er niets aan de hand. Op de lange duur hou je geld LEIDEN "Buma vermoordt de over aan een eigen huis. En, wat lokale omroepen". Met die aanval beneden gaat, gaat altijd ook kwam voorzitter Jan van Leeuwen van Omroep Rijnland gisteravond im op de ledenvergadering van de om- met nadruk te wijzen op het belang roep op de proppen. Hij schoot uit kopers om zich door i eigen slof toen e de leden infor- gerr worden volgens Verhoeven makelaar te laten vergezellen. "Dat meerde hoe het toch kwam dat r gegeven omdat 'Van academicus tot miljonair' LEIDEN - 'Van cursist tot miljo nair'. Onder dat wervende motto begint de Stichting Centrum Aca demicus Maatschappij (CAM) volgend jaar maart cursussen waarmee academici zich kunnen voorbereiden op de arbeids markt. Het centrum is een samen werkingsverband van de Leidse universiteit, het gewestelijk ar beidsbureau en het Leids Univer siteitsfonds en wordt in februari 1990 geopend. Behalve het geven van cursus sen, probeert het CAM ook de ba- nenmarkten van de verschillende faculteiten te coördineren, en zal ze studie-adviseurs en stagecoör dinatoren van de universiteit van inlichtingen voorzien over de ont wikkelingen op de arbeidsmarkt. De cursussen van het centrum worden gegeven door het - zoals het in goed Nederlands heet - Ca reer Center Leiden (CCL). Het CCL biedt de afstuderende aca demicus en toekomstig miljonair daarmee onder meer de mogelijk heid meer inzicht te krijgen in zijn eigen kwaliteiten, vaardighe den en persoonskenmerken. Voorts geeft het 'center' een in structie over het reilen en zeilen van de arbeidsmarkt, en een cur sus waarmee mensen zich verder kunnen verdiepen in de functie van hun dromen. Ten slotte helpt het CCL acade mici een netwerk van contacten op te bouwen, zodat ze later min der moeite hebben om een stage plaats of een baan te veroveren. Het center besteedt ook aandacht aan hogeropgeleiden die het in hun baan niet naar de zin hebben. Zij kunnen een speciale cursus heroriëntatie en herintreding vol gen. gebeurt in deze regio in 30 procent zoveel uitzendrechten moeten van het aantal verkopen. Dat moet den betaald, omhoog. Naar 50 tot 60 procent. Mensen gaan naar een andere su permarkt wanneer daar de andijv een dubbeltje goedkoper om zou je bij een huis v: twee ton dan niet op de centen Iet- De opmerking was recht in de roos. Van Leeuwen merkte op zelf ook geschrokken te zijn van de Waar- hoogte van het bedrag. Een bedrag of dat tot wel 50.000 gulden kan oplo pen als de zendtijd daaraan wordt ten. Daarbij, de makelaar verdient gerelateerd. "Wat Buma doet" zichzelf in vrijwel alle gevallen te rug". "Ik weet wel dat wij het imago hebben dat makelaars onder elkaar rechten de zaak wel regelen. Neem aan, dat is pertinent onjuist. We den er m; staan als makelaars soms als kemp- of je dan hanen tegenover elkaar. meent dat de makelaar zijn belan- dat Omroep Rijnland zelfs gen niet goed heeft gediend, kan dreigd met de deurwaarder. Een een klacht indienen bij het tuchtcol- dreigement dat ertoe had kunnen lege van de NVM". Het imago van de makelaardij is volgens Verhoeven in meerdere op zichten niet geweldig. Dat komt vol- Van Leeuwen, "is inconsequent. Voor de radio betaal je uitzendrech- bouw, natuurbeheer de kabel betaal je uitzend- de ether betaal je uitzendrechten. Over je hoofd wor- regelingen getroffen en iar even wilt betalen". Van Leeuwen zei desgevraagd abonnee toegang tot gratis ïnforma- De diensten waarvoor niet betaald behoeft te worden zijn bijvoorbeeld gemeentelijke berichten, informa tieve Teletext Service) brengt tie over het uitgaansleven en de pro huis-, tuin- en keukeninforma- gramma's van lokale en regionale tie, die per telefoon kan worden opgeroepen door bezitters van een tv-toestel met teletekst. Af hankelijk van het type informa tie dat wordt opgevraagd be draagt het tarief tussen de 35 en 50 cent per minuut. Ook is er in formatie die RITS gratis ver schaft. Als het aan directeur F. Kappetijn ligt, is RITS binnenkort ook in Lei den te zien. Het is dan zeer waar schijnlijk dat alle gemeenten die zijn aangesloten op de zendmast in Oegstgeest, gebruik kunnen maken van het viditel-systeem. Kappetijn: "We hebben enige tijd geleden een presentatie gehouden voor de ge meente Leiden en daar is men zeer geïnteresseerd". .Probleem is dat er nog geen ka naal vrij is op het kabelnet. Mogelijk is dat er ruimte wordt vrijgemaakt voor regionale teletekst. Voor de ex ploitatie daarvan hebben het Leidsch Dagblad en Omroep Rijn land interesse. Aan de teletekst zou het RITS-systeem kunnen worden gekoppeld. Het Leidsch Dagblad en Brokerits onderhandelen teel over samenwerking. Voorwaarde voor ontvangst van UTRECHT/LEIDERDORP de RITS-informatie is dat de kabel- AC Restaurants, tot nu toe abonnee in het bezit is van een tele- derdeel van het Ahold-i tekst-televisietoestel en een tele- gaan als zelfstandig bedrijf verder, foon met druktoetsen. Wil de abon- De directie van de restaurantketen nee informatie via RITS dan moet heeft de aandelen met terugwer- hij afstemmen op de teletekst van kende kracht per 1 januari van dit een bepaald kanaal. Daarna draait jaar overgenomen. De drie directeu ren telefoonnummer, waarna hij ren, E. Bezaan, R. Ruisch en Th. van paginanummer van teletekst Tulpen hebben hierdoor 51 procent van de aandelen in handen gekre gen. Het resterende deel is geplaatst bij enkele institutionele beleggers, waaronder het Philips Pensioen fonds en het Shell Pensioenfonds. Manager A. van der Horst van de Leiderdorps AC, verwacht niet dat op korte termijn grootste verande ringen worden doorgevoerd in 'zijn bedrijf. "Er wordt voor elk bedrijf een afzonderlijk plan gemaakt voor de toekomst. Vooralsnog richten wij ons op verbetering van de ser vice en meer faciliteiten voor het za kenleven". De restaurantketen omvat dertig wegrestaurants, waarvan zestien in naar Brokerits, een cent is voor de exploitant van het kabelnet. De rest is voor de leverancier van de infor matie. RITS is sinds april van dit jaar in Amsterdam te zien. Daarna breidde de Utrechtse firma de activiteiten een codenummer en Brokerits het kend. Kappetijn schat dat als de on recht om om de twee maanden het derhandelingen gunstig verlopen verschuldigde bedrag van de giro- dat al in de eerste helft van 1990 kan of bankrekening te laten afboeken. zijn- De informatie die tegen betaling kan worden verkregen is uiteenlo pend. Zo heeft de abonnee via RITS toegang tot een encyclopedie, kun nen inlichtingen over de beurs De ledenvergadering van omroep Rijnland sprak gisteravond de wens uit uit om berichten in de vorm van teletekst op de kabel te gaan verzor- capaciteit per dag. Al- a-culturen raadplegen en kennis leen hikt Rijnland aan tegen de ho nemen van erotische verhalen. Se kosten die tussen de 50.000 en Brokerits fungeert in feite als 60.000 gulden bedragen. Geld, schakel tussen de aanbieder van in- waarover de omroep vooralsnog formatie en de kabelabonnee. De niet kan beschikken. Derhalve is laatste betaalt tussen de 35 en 50 het in het leven roepen van de tele- cent per minuut voor de geboden tekst iets dat pas op langere termijn Van dat bedrag gaat 24 cent tot de mogelijkheden behoort. hij leiden dat de uitzendingen moesten worden gestaakt. "Kijk", reageerde Van Leeuwen gisteravond, "ik ben er helemaal gens hem omdat er op de woning- niet op tegen om uitzendrechten markt veel beunhazen werken die - de muziek te betalen. Maar je zich niet storen aan de regels die de moet dat ook weHtunnen. Tenslotte NVM-makelaars zichzelg opleggen. "Kijk, je hebt natuurlijk slechte ma kelaars, net zoals er ook goede niet- zeggen dat de Buma de grootste vij- makelaars zijn. Het probleem is dat and van de lokale omroepen i Twaalf miljoen voor onderzoek bollenteelt DEN HAAG (ANP) - Het bedrijfsle- ven en het ministerie van land- visserij heb ben twaalf miljoen gulden voor de komende vijf jaar uitgetrokken voor onderzoek naar het terugdrin gen van het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen in de bollen teelt. Het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen, het Insti tuut voor Plantenziektenkundig Onderzoek en het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek gaan de komende jaren onderzoek doen naar ziekten bij bloembollengwas- sen en het ontwikkelen van nieuwe veredelingsmethoden. In de bollen teelt worden verhoudingsgewijs veel middelen gebruikt. Die leidden de afgelopen jaren tot problemen voor zowel de teelt zelf als het milieu. Nederland, dertien in België en één in Westduitsland. Verder heeft het bedrijf nog twee hotels in België. De organisatie biedt werk aan zo'n achttienhonderd mensen, die sa men 950 full-time banen vervullen. Dat aantal zal de komende jaren nog met enkele honderden toenemen, zo wordt verwacht. "De afgelopen vier jaar hebben we vijftig miljoen gulden gestoken in het verbeteren van de restau rants", zei Bezaan. Dat heeft naar zijn mening resulaat gehad, want het aantal gasten is sinds 1984 geste gen van acht tot dertien miljoen per jaar. De omzet bedraagt nu jaarlijks zo'n 135 miljoen gulden. De naam (afkomstig van 'Alberts Corner') blijft overigens gehandhaafd. In het Leiderdorps AC-restaurant werken 70 mensen, samen goed voor 50 fulltime-banen. De arbeids voorwaarden zijn bij de overname niet gewijzigd. Van der Horst: "We konden dan ook met het hele perso neel een glas campagne drinken op de Studenten speuren naar unieke kant van de mens LEIDEN - Hebt u eep liefdesrelatie? Hoe doe je tegen je partner? En hoe is je partner ei genlijk? Duurt die relatie al lan ger dan één jaar? Wie liggen je, naast je partner, nog meer na aan het hart? Ben je niet jonger dan achttien jaar en niet ouder dan veertig en wil je op die vragen ant woord geven? Onderzoekers van de Leidse universiteit zijn op zoek naar 50 paren die - hierover wat kwijt willen. door Jan Westerlaken Zes psychologie-studenten gaan de komende maanden - on der toezicht van drs. Roos Vonk - aan de slag om te noteren wat voor beeld de mensen van zich zelf hebben. Want daar draait het onderzoek om: identiteit en intie me relatie. Die identiteit wordt gevormd in relatie met anderen. In ieders leven komen mensen voor die daarop een belangrijke invloed hebben. Dat begint al bij de ouders, ver volgens komen de vriendjes of vriendinnetjes in beeld en dan de partner. Kortom, als de relatie in tiem wordt, dan ontdekt ae mens dingen in zichzelf waarvan hij of zij voordien geen enkele weet had. En daar willen de Leidse onder zoekers alles over weten. Welke kanten laat de mens van zichzelf zien in zijn contacten met ande ren. De unieke dingen die je al leen aan je partner toont of juist niet. Zo'n 'gezicht' kan, bij voor beeld, alléén met die partner te maken hebben. Ze moeten bij el kaar passen. Dimensie "Als beiden overheersend zijn klikt het over het algemeen niet. De één moet zich dan voor de an der inhouden. Een belangrijk uit gangspunt voor ons is hoe de Zes onderzoekers die bij het project zijn betrokken, links in het gezelschap projectleidster Roos Vonk. (foto w.m op de mens die tegenover je zit". "Kijk, tegen je superieuren doe je anders dan tegen iemand die partners over elkaar denken en of dat verband houdt met de vraag hoe zij zichzelf in die relatie zien", vertelt Roos Vonk.. Praten over je privé-leven. Roos Vonk begrijpt best datje dat niet zo gemakkelijk doet. Maar, voegt ze er onmiddellijk aan toe, de mensen hoeven heus niet te vertellen wat ze in hun vrije tijd of in bed doen. Puur hoe ze zelf zijn, daar gaat het om. Ondanks het feit dat er op dit terrein al veel onderzoek is ge daan denken Roos en haar zes on derzoekers een dimensie te kun nen toevoegen aan datgene dat al is geschreven over de identiteit van de mens. "We hopen meer in zicht te krijgen in het verschijnsel sub-identiteit. De mens ervaart zich wel als één geheel, maar toch.... Hoe dan ook, hij blijft al tijd dezelfde persoon al gedraagt 'ie zich ten opzichte van verschil lende mensen anders. Je reageert onder je staat. Mensen hebben een boel kanten. Soms zijn ze open, dan weer gesloten öf vrolijk óf aardig óf juist onaardig. Welke kant laatje zien in bepaalde situa ties. Het mag duidelijk zijn datje op een begrafenis niet gaat lopen zingen. Dat doe je wel als er ie mand jarig is. Mensen die bewe ren dat ze altijd hetzelfde zijn, hebben het niet bij het juiste eind. Ze passen zich aan de omstandig heden aan". Intiem Voor hun onderzoek zoeken Roos Vonk en haar zes studenten nor maal gezonde mensen. "Ver schijnt er een psycholoog in beeld, dan zijn de mensen gauw geneigd te denken dat er iets fout zit in het hoofd. Maar dat is slechts een tak van de psycholo gie die zich daarmee bezighoudt. Wij doen dat in elk geval niet. We willen graag wat weten over de unieke kanten van het wezen. Zo dra de situatie verandert, gebeurt er ook iets met de mens. Daarom overleeft hij nog altijd." Een jaar moeten de partners tenminste bij elkaar zijn. In dat jaar is er meestal wel een crisis doordat ze aan elkaar moeten wennen. "We gaan ervan uit dat een jaar voldoende is'om te kun nen zeggen bij m'n partner ben ik zus of zo. De groep moet homo geen zijn. Vanzelfsprekend is daarin ruimte voor homo's en les bische vrouwen. Een intieme re latie is een intieme relatie. Maar we gaan zeker niet kijken of er verschillen zijn tussen hetero's en homo's. Voor hen geldt eveneens dat de relatie een jaar moet du- Wat gebeurt er met de conclu sies? Roos Vonk vertelt dat dit onderzoek deel uitmaakt van een stroom onderzoeken die zich op hetzelfde terrein afspelen. On langs was zij in Amerika waar eveneens naar antwoorden werd gezocht die met identiteit te ma ken hebben. Alleen, er waren wat vragen open blijven staan. En daarover proberen de Leidenaars duidelijkheid te krijgen. De kli- nisch-psycholoog zou er, als de conclusies eenmaal zwart op wit staan, wat mee kunnen doen in de relatietherapie. Geintersseerde paren die aan het onderzoek willen meewerken kunnen bellen met telefoonnum mer 074-273716. LEIDEN Omroep Rijnland wil elke week televisie-uitzen dingen gaan verzorgen. Nu zendt Rijnland de eerste en der de zaterdag van de maand uit. Aandacht zal vooral worden ge geven aan actualiteiten, sport, cultuur en amusement. De ledenvergadering van de omroep heeft daartoe gister avond besloten. Het uitgangs punt is dat de kijker plezier aan de programma's beleeft. Maar, voegde voorzitter Jan van Leeu wen er wel direct aan toe, we maken geen televisie voor uit sluitend intelectuelen. Een belangrijk besluit in het kader van het nieuws op radio en info-kabelkrant was, dat het nieuws uit Leiden en omgeving van dat uit de Bollenstreek voortaan wordt gesplitst. De le den hadden ook hier geen moei te mee. Kort gezegd komt het er op neer dat de openingstijden van de Leidse bibliotheek dan niet meer op het televisie scherm in Hillegom verschij- Om dat de fiancïele situatie niet zo rooskleurig is hoopt Rijnland dat zich wat meer le den bij de omroep melden. Lo kale reclame zal haar ook wat meer armslag kunnen bezorgen. LIJNDEN/LEIDEN - De Vereni ging van Ingelanden vraagt het col lege van het Hoogheemraadschap van Rijnland samen met andere wa terschappen een fonds op te richten waaruit de schoonmaak van ver vuilde 'waterbodems' kan worden betaald. De vereniging vindt het niet juist dat de waterschappen die kosten verhalen op grondeigenaren in hun gebied - zoals het Hoogheem raadschap van Rijnland van plan is. Het algemeen bestuur van Rijn land heeft een dergelijk voorstel al eerder ingediend. Het college wees het toen af. Het vreest dat het jaren duurt voordat zo'n fonds is opge richt, en de schoonmaak van water bodems kan geen uitstel velen. Voorts voelt het college er weinig voor om bevoegdheden uit handen te geven, iets wat met de oprichting van een 'schoonmaakfonds' vol gens hem onherroepelijk gebeurt. De vereniging van ingelanden - een groep kleine grondbezitters - meent dat met de instelling van een 'sanderingsfonds' de kosten eerlij ker kunnen worden verdeeld. De schoonmaak in Rijnlands gebied kost de komende tien jaar circa 75 miljoen gulden. REGIO Natuur- en milieueduca tie in Zuid-Holland worden volgertd jaar door de provincie met 300.000 gulden extra gesubsidieerd. Het geld is bestemd voor het aanstellen van extra mensen bij de Zuidhol landse Milieufederatie, voor een medewerker voor de provinciaal consulent natuur- en milieueduca tie en de Stichting Duinbehoud. GS stellen het extra geld beschikbaar omdat in haar beleidsplannen na tuur- en milieueducatie hoge priori teit hebben gekregen. De Zuidhollandse milieufedera tie krijgt 150.000 gulden. De federa tie stelt voor dit geld een medewer ker publiciteit en een coördinator Landbouw en natuurbeheer aan. Met de subsidiëring maakt de pro vincie duidelijk dat ook zij van me ning is dat meer publiciteit rond de activiteiten van de milieufederatie, het effect van de acties zal vergro ten. Bij landinrichtingsprojecten moet naar de mening van gedepu teerde staten meer aandacht wor den besteed aan de effecten van her inrichting op het milieu. De komst van een coördinator wordt dan ook toegejuicht. De provinciaal consulente na tuur- en milieueducatie krijgt een medewerker naast zich. Het is de bedoeling dat op tal van punten in de provincie kleinere ondersteu- ningspunten voor de milieueduca tie worden opgericht. Deze moeten worden betaald door de gemeenten, die ook contactambtenaren moeten aanstellen. Om een dergelijk net werk te kunnen opzetten, is een tij delijke ondersteuning van de con sulente noodzakelijk. De Stichting Duinbehoud krijgt het steeds drukker. De laatste jaren is de stichting met name actief op het gebied van bescherming van de duinen en de waterwingebieden. De provincie is blij met deze extra activiteit en ondersteunt Duinbe houd met 50.000 gulden extra. Provinciale staten moeten het voornemen van GS om de subsidie bedragen te verhogen nog goedkeu-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15