'Geraniums trillen niet langer van vensterbank' 'December is een emotionele maand' Wassenaar neemt de tijd voor opstellen Rijksstraatweg-plan Oud-staatssecretaris beoogd wethouder CDA Oegstgeest Haagse breekt enkel bij botsing PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 ONDERCOMMANDANT WEG Laatste hand gelegd aan reconstructie Dorpsstraat Oegstgeest WASSENAAR - Wassenaarder A.J .Van Steen gaat, nadat hij meer dan 25 jaar bij de brandweer heeft gewerkt, op 59-jarige leeftijd met de vut. De receptie die het gemeentebestuur gisteren voor Van Steen organiseerde, werd druk bezocht. Behalve collega's en vrienden, kwamen ook bewoners uit Wassenaar en omgeving persoonlijk afscheid nemen van de man die 23 jaar ondercom mandant is geweest. Van Steen denkt dat hij zijn werk zal missen: "Maar het is heerlijk als je kunt stoppen als je je baan nog leuk vindt. Sommige mensen kijken jaren uit naar het moment dat ze kunnen stoppen met wer ken". Van Steen heeft dat nooit gedaan: "Ik heb mijn werk altijd met heel veel plezier verricht. Maar nu ik met de vut ben, ga ik genieten van mijn vrije tijd en me bezighouden met mijn hobby's fietsen en elektrische trei- OEGSTGEEST - Letterlijk werd gistermiddag de laatste hand gelegd aan de reconstruc tie van een deel van de Dorps straat in Oegstgeest. Wethouder A. J.W.F.M. Kohlbeck van open bare werken en de voorzitter van de werkgroep Het Oude Dorp, H. Heemskerk, legden ie der een witte stoeptegel met daarin een blauwgeverfde af druk van hun hand in het voet pad voor het oude Tolhuis. Na ruim vier maanden 'reconstru eren' is de verkeerssituatie tussen de brug over het Oegstgeester Ka naal en de president Kennedylaan een stuk veiliger geworden. Door het gure herfstweer duurde de cere monie buiten maar kort. Tijdens een receptie in het naast het oude Tolhuis gevestigde etablissement 'De Roode Leeuw' toonde werk groepvoorzitter Heemskerk een fijn gevoel voor historische paralellen. Na een kort excuus voor zijn grote hand in het wegdek - "dat is nu een maal een echte melkboerhand" - haalde hij de voormalige Ameri kaanse president J.F. Kennedy van stal. "Tijdens een bezoek aan de Berlijnse muur zei hij 'Ich bin ein Berliner'. In het verlengde daarvan zou ik willen zeggen: 'Ik ben een Dorpsstraatbewoner". Wethouder Kohlbeck werd enig zins meegezogen in de euforische stemming. "Dit is nog maar het be gin. De Dorpsstraat en haar omge ving gaan we grootscheeps aanpak ken en ik zal me daar voor inzetten zo veel als in mijn vermogen ligt. En dat vermogen loopt voorlopig tot één mei 1990", zo meldde hij met een knipoog naar de naderende ge- Honden bijten schaap WASSENAAR - Twee honden heb ben gistermiddag rond half drie een schaap gebeten dat in een weiland aan de Wassenaarse Wittenburger- laan liep. Het dier moest worden af gemaakt. De honden zijn volgens de politie ontsnapt. De eigenaar van de honden heeft de schade vergoed aan de veehouder. meenteraadsvergaderingen. De herinrichting van de Dorps straat is gecombineerd met de aan leg en verbetering van het onder grondse leidingenstelsel. Het be langrijkste onderdeel daarvan was de aansluiting op de riolering van een aantal woningen aan de westzij de van de straat. Tot voor kort loos den deze huizen nog op het opper vlaktewater en dat wilde het ge meentebestuur uit milieu-overwe gingen niet langer toestaan. De verkeerssituatie in de Dorps straat is veiliger geworden. Het is niet langer mogelijk vanuit de rich ting van het Groene Kerkje met een flinke vaart de straat in te rijden. Zowel bij de kruising met de Al- mondeweg als het punt waarop Kennedylaan en Dorpsstraat elkaar kruisen moeten automobilisten eerst via een soort afslag een flauwe bocht maken. Dat moet de snelheid remmen. Omdat veel busroutes door de Dorpsstraat lopen is het niet mogelijk verkeersdrempels aan te leggen. De bewoners van de Dorpsstraat lieten zich de versnaperingen na de opening goed smaken. In de drukke gesprekken kwam onder andere de nieuwe asfaltering van het wegdek ter sprake, die de oude klinkerbe strating heeft vervangen. Een van de nieuwe bewoonsters liet duide lijk merken hoe blij ze daarmee is: "Mensen die hier al heel lang wonen vinden het vanzelfsprekend dat plantjes niet op de rand van de ven sterbank kunnen staan, omdat ze er anders door het verkeer worden af- getrild. Ik vond dat maar raar en ik ben wat blij dat mijn geraniums nu voor het raam kunnen". Wethouder Kohlbeck liet het in zijn speech niet bij lovende woor den aan het adres van bewoners- groep en bouwer, hij beloofde te vens concrete plannen voor de naaste toekomst. Het gebouw van verhuizer Van der Luit, naast het oude Tolhuis, staat vanaf januari leeg. Op het vrijkomende terrein moeten ongeveer vijftig woningen worden gebouwd, tot achter café de Roode Leeuw. Daardoor ontstaat aan de oostzijde van de straat een aaneengesloten gevelwand. "En zo hoort het ook in een echte Dorps straat", besloot de wethouder. Belangrijke tijden bezigheidstherapeuten St. Elisabethziekenhuis LEIDERDORP/WARMOND - Een kleine kamer met aan al le wanden kastjes vol kralen, wol en lapjes. Aapjes en beren hangen aan een wagentje met zelfmaakpakketten. Wie een kijkje neemt op de creativi- teitsafdeling van het St. Elisa bethziekenhuis in Leiderdorp krijgt direct zin om aan de slag te gaan. Deze ruimte is de vaste plek van de bezigheids therapeuten van het zieken huis, C. Sikking en C. Stam huis. Ze werken voor alle pa tiënten, op de kinderen na. Die hebben aparte spelthera- peuten. door Dorith Ligtvoet Op de afdeling bezigheidsthe rapie kunnen patiënten materia len aanschaffen tegen kostprijs. Ook kunnen zij er knutselen, een spelletje doen en koffie drinken. Wie niet kan lopen, wordt in een rolstoel gebracht. "Alles gebeurt geheel vrijblijvend', aldus de Warmondse Sikking die in haar woonplaats een galerie heeft. "Er moet al zo veel in een zieken huis". Het is in de laatste week van de cember niet druk in het zieken huis. Liggen er gewoonlijk maxi maal 380 patiënten, in de laatste dagen van december kan dat aan tal behoorlijk teruglopen. Wan neer het maar even mogelijk is, gaan patiënten voor de kerst naar huis. De 'overblijvers' zijn ernstig ziek, komen als spoedgeval te recht in het ziekenhuis of kiezen bewust voor opname gedurende de laatste week van het jaar. "Za kenmensen bijvoorbeeld, of men sen die weinig familie hebben en zich eenzaam voelen rond deze tijd", aldus Sikking. Luisterend oor De bezigheidstherapeuten probe ren patiënten er toe te brengen zich creatief te uiten, maar vol gens Sikking is 'het bieden van een luisterend oor' de helft van haar werk. Hoewel ook zij niet al le problemen kan oplossen, ziet Sikking het als een taak om als klankbord te fungeren: "Mensen kunnen bij ons hun problemen even van zich afpraten". Bezigheidstherapeute C. Sikking rechtsmet sjaaltje) helpt enkele patiënten van het Leiderdorpse St. Elisa beth ziekenhuis met het versieren van kaarsen. (foto wim Dijkman) Juist in de maand december voelt ze dat de bezigheidsthera peuten een eigen plaats hebben in het ziekenhuis. "Ik merk dat som mige patiënten het moeilijker hebben dan anders", zegt ze. "De cember is een emotionele maand. Tegen het verdriet dat mensen ui ten, moet je je sterken. Je moet la ten zien dat je de problemen aan kan. Laten merken dat je er zelf moeite mee hebt, kan niet". Ze lacht bij de vraag of dat moeilijk is: "Dit werk is nu een maal zo, maar ik vind het fijn om te doen en ik vind dat ik een fijne taak heb. Juist rond deze tijd voel ik dat wij hier hóren te zijn". Sik king onderstreept dat de jaarwis seling niet alleen voor ellende zorgt bij de patiënten: "Sommige mensen kijken juist vooruit. Er zijn patiënten die een naar jaar hebben gehad en die het fijn vin den dat het jaar achter de rug is. Ze zitten vol nieuwe plannen". Samenwerking De bezigheidstherapeuten wer ken nauw samen met de medi sche afdeling. "Als iemand net een naar bericht heeft gehoord, worden we door de zusters inge licht. We weten dan waar we wel of niet over moeten praten", aldus Sikking. Het omgekeerde komt ook voor. Patiënten die met pro blemen tobben, doen soms snel ler hun mond open tegen een be zigheidstherapeute dan bij art- De samenwerking met de me dische afdelingen is ook om ande re redenen belangrijk. "Bezig heidstherapeuten moeten weten wat ze moeten doen als een infuus leegraakt", zegt A.G.M. van Houdt, hoofd van de para-medi sche en meidsche ondersteunen de dienst. "Ook kunnen ze bij handwerken of handvaardigheid constateren of een patiënt met een halfzijdige verlamming er op vooruit gaat. Wanneer het plotse ling slechter gaat met iemand kunnen ze dat signaleren en door geven". Evenals Sikking denkt hij dat bezigheidstherapie het ge nezingsproces kan ondersteunen. Patiënten die afleiding zoeken, kunnen overdag de kerkdiensten bezoeken of beluisteren via de ziekenomroep. Bovendien heeft de ziekenomroep 's avonds een aangepast programma met sfeer muziek en verzoeknummers. Be zoektijden zijn ruimer dan nor maal: "Omdat er veel minder pa tiënten zijn en onderzoeken wor den uitgesteld, kan de verpleging wat meer tijd aan patiënten beste den", zegt Van Houdt. Onzekerheid over subsidies en resultaat onderzoeken WASSENAAR - De gemeente Wassenaar slaagt er niet in het bestemmingsplan voor het stukje Rijksstraatweg tussen Rozenweg en kruispunt Den Deyl nog dit jaar rond te krij gen. In een brief aan bewoners en gebruikers meldt het ge meentebestuur dat er nog wat onderzoeken verricht moeten worden. Zo kan Wassenaar niet volstaan met de mededeling dat er meer ruimte voor bedrijfven moet komen. De provincie wil weten of dergelijke vestigingen reëel en haalbaar zijn. Ook moet de gemeente de nodige subsidie zien los te praten bij Rijk en provincie. 'Vooral het Rijk moet een forse financiële bijdrage leve ren aan de oplossing van bestaande problemen. Als eigenaar en beheer der van de Rijksstraatweg is het Rijk voor een belangrijk deel ver antwoordelijk voor de problemen', aldus de gemeente. Omdat nog onduidelijk is wan neer de gesprekken afgerond kun nen worden, weet Wassenaar niet wanneer het ontwerp-bestem- mingsplan gereed zal zijn en bewo ners en gebruikers dat in voorover leg kunnen bijsturen. Kort daarop moeten de gebruikelijke inspraak- en bezwarenprocedures van start gaan. Voor het bewuste stukje Rijks straatweg gelden momenteel vier bestemmingsplannen. Twee daar van zijn reeds zeer oud: het ene stamt uit 1941 en het andere uit 1958. De gemeente vindt dat derge lijke plannen op sommige punten achterhaald zijn en niet aan de he dendaagse behoeften voldoen. Niet voor niets is ze meermalen afgewe ken van de regeltjes en bepalingen uit de bestemmingsplannen. De vestiging van de Merdeces-dealer, vlak naast Den Deyl, is daar een voorbeeld van. Andere reden om de bestem mingsplannen om te gooien is de ontwikkeling van de Rijksstraat weg tot een drukke verkeersader waar dagelijks circa 50.000 auto's gebruik an maken. De ruimte voor voetgangers is 'onaanvaardbaar klein', met name aan de oostzijde; goede in- en uitvoegmogelijkheden ontbreken en de parkeergelegen heid is 'gebrekkig'. 'De verkeersvei ligheid is niet voldoende, het ver keer veroorzaakt geluidsoverlast en er zijn problemen met de luchtkwa liteit', zo blijkt uit de brief. Het nieuwe bestemmingsplan, dat sinds 26 juni wordt voorbereid, moet een oplossing bieden voor zo veel mogelijk problemen: 'Makke lijk zal dit niet zijn, maar een verbe tering moet hoe dan ook worden be reikt'. Hoewel het nieuwe bestem mingsplan nog niet klaar is, heeft het Rijk een plan ingediend voor een westelijk stukje Rijksstraat weg. De ventweg, die nu nog dood loopt in de buurt van de Rozenweg, wordt doorgetrokken tot de Van Zuylen van Nijeveltstraat en moge lijk totaan de Lange Kerkdam. Om ruimte te banen voor de weg heeft de gemeente, in overleg met het Rijk, het pand aangekocht van zalenverhuurbêdrijf 'Oud Deyl- zicht'. De naastgelegen slagerij heeft de gemeente nog niet in han den, terwijl dat voor de aanleg van de dienweg wel nodig is. Volgens de gemeente neemt het dienwegplan een klein deel van de bestaande knelpunten weg. Om ook de andere knelpunten weg te nemen moet het nieuwe bestemmingsplan 'wat meer bouwstenen aandragen'. Aan de overkant van de drukke weg hebben B en W dit jaar twee panden gekocht: chinees restaurant Susi Wong en bar-dancing Bakker. Volgens het persbericht werden de panden aan de gemeente aangebo den en stelt het college het op prijs wanneer ook anderen aan de ge meente zullen denken bij het aan bieden van panden. Zelf gaat de ge meente niet op zoektocht uit. Of, ambtelijk gezegd: 'Vooralsnog is de gemeente niet van plan om stelsel matig nog meer eigendommen in het gebied te verwerven'. Plein bij sportcomplex Meerburg genoemd naar oprichter Eckl ZOETERWOUDE - Het sportcomplex van de Zoeterwoudse voet balvereniging Meerburg ligt sinds gistermiddag niet meer aan de Laan de Goede Herder, maar aan het Hans Ecklplein. Tijdens een korte plechtigheid onthulde burgemeester A.J.M. Houdijk het naambord van het nieuwe plein. Het sportcomplex werd vorig jaar grondig gerenoveerd, maar buiten het hek bleef een stuk grond vol plassen braakliggen. Zowel voor sporters als voor bewoners van de nabij gelegen Vleugelnoot- laan was het terrein een (modder)poel van ergernis. De gemeente heeft extra geld voor het terrein vrijgemaakt, omdat in het investe ringsplan voor 1989 geen geld voor dit doel was gereserveerd. Hans Eckl was in 1928 een van de oprichters van de voetbalvere niging Meerburg. Jarenlang haalde hij als penningmeester de con tributie op en verkocht hij op zondag toegangskaartjes bij het hek. Voor zijn verdiensten werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Eckl kwam in 1920 als ondervoed Oostenrijks kind naar Zoeterwoude. Hij vond onderdak bij de familie Vlasveld en bleef daar zijn hele leven wonen. Hans Eckl overleed in 1977. OEGSTGEEST - Joop van der Reij- den is voorgedragen als lijsttrekker van het CDA in Oegstgeest bij de gemeenteraadsverkiezingen. Het bestuur van de partij heeft heeft hem als eerste op de kieslijst gezet en wil dat de politicus de volgend voorjaar vertrekkende wethouder P. van Veen gaat opvolgen. De le denvergadering zal zich op 10 janu ari over het voorstel uitspreken. De voormalige staatssecretaris van WVC maakte in de jaren zeven tig deel uit van de gemeenteraad in zijn woonplaats. In 1982 vertrok hij naar Den Haag om staatssecretaris van volksgezondheid te worden. WASSENAAR - Een 19-jarige bromfietsster uit Den Haag is vanmorgen even voor half acht gewond geraakt bij een ongeluk op de kruising Rijks- straatweg/Kerkeboslaan in Wassenaar. Volgens de politie heeft ze waar schijnlijk haar enkel gebroken. Ze is naar een ziekenhuis in Den Haag overgebracht. De Haagse reed over het fietspad naast de Rijksstraatweg in de richting van Leiden. Een 56-jarige Wassenaarse automobilist reed over de Kerke- boslaan en wilde rechtsaf slaan, de Rijksstraatweg op. Daarbij zag hij de van rechts komende bromfietsster op het fietspad over het hoofd. Van der Reijden is momenteel voor zitter van de NOS. Van der Reijden gaat een opval lend vrouw-vriendelijke CDA-lijst aanvoeren. Tien van de twintig kan didaten zijn vrouw en daarvan zijn er zes bij de eerste tien te vinden. Mevrouw E. van den Bosch-Damen bijt als nieuwkomer het spits af op de tweede plaats. De zittende raads leden P. Hellinga en D.J. de Ruiter zijn door het bestuur op de plaatsen drie en vier geplaatst, waarna op nummer vijf en zes mevrouw P. Mandema-Wynia en mevrouw M. Jansen-Kunst volgen. Momenteel bezet het CDA vijf zetels in de raad. Drie van de vijf zittende CDA- raadsleden hebben zich niet meer verkiesbaar gesteld. Wethouder Van Veen maakte twintig jaar deel uit van de raad, waarvan vier jaar als fractievoorzitter en de laatste jaar als wethouder. Mevrouw M.E .B.W. de Vroomen-den Boer kon digde bij haar aantreden acht jaa geleden al aan dat zij twee raadspe riodes voldoende vindt. Mevrouw Anholts-De Vries maakte slechts een halfjaar deel uit van de raad. Zij verhuist binnenkort naar een ande re gemeente. DONDERDAG 21 DECEMBER Alkemade grote Kerstkaartavond ROAC, inschrijven vanaf 19.30 uur aan vang 20.00 uur in de ROAC-kanti- ne, Rijpwetering/Oud Ade. Alphen bout-klaverjas in buurthuis Westerhaven, aanvang 20.00 uur. klaverjastoernooi VOA, 20.00 uur in Parkrestaurant Avifauna. kerstzangdienst mmv koren 'Soli Deo Gloria' en het Sionskoor, aanvang 20.00 uur in de Opstan- dingskerk. Hazerswoude kerstmarkt Haduard mavo, Ds. D.A. van den Boschstraat, Ha- zerswoude/Dorp, tot 21.00 uur. dia-lezing over 'Kerst in de Kunst', de Romeinse tijd tot de 17e eeuw, door mevr. Ingrid Moerman, aanvang 20.00 uur, Rapenburg 48. informatieavond projectgroep milieuvriendelijk wonen bij Stich ting Welzijn, Breestraat 17, aan vang 20.00 uur. Weihnachtsoratorium van J.S. Bach door het Bachkoor Holland olv Charles de Wolff, mmv Am sterdams Kamerorkest en solis ten, aanvang 19.30 uur in de Pie terskerk. optreden Berdien Stenberg met 'Pirouette II', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, Beukenschans, aanvang Frerikshof, aanvang 20.00 introductie-avond lessen Schotse Doedelzak, met inleiding en demonstratie, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. VRIJDAG 22 DECEMBER Alkemade opening Culturele week Made '89. aanvang 20.30 uur in de Alke burcht. Alphen kerstklaverjassen in Halfje Wit, aanvang 20.00 uur. concert Leiden English Choir en het Leiden English Chamber Orchestra met Christmas Carols, aanvang 20.15 uur in de Ouds- hoornse Kerk. Kerstconcert met Marie Cécile Moerdijk en Die Rhijnse Sangers, aanvang 20.15 uur in de Advents- kerk. kerstbal mmv Melody Mixers in buurtcentrum de Rjdder, aanvang 20.30 uur. disco in jongerencentrum Ma donna, aanvang 22.00 uur. Leiden klaverjassen in gebouw De Lin de, Herenstraat 64. 20.00 uur. kerstbingo in buurthuis Corne lls Joppensz, Oppenheimstraat, aanvang 20.15 uur. concert in de serie 'Vrijdag avond Kamermuziek', met het 'Guarneri Trio', werk van beetho ven, Brahms en Ravel, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Scrooge Mar- ley', door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro- Theater. Oude Vest. Leiderdorp kerstconcert Jongerenkoor Lei derdorp olv Jos Schohaus, 'Kerst liederen uit de hele wereld', aan vang 20.00 uur in de Dorpskerk. kerst-klaverjassen supporters vereniging RCL, aanvang 20.00 uur in de kantine op Sportpark De Bloemerd. kerst-kaartavond met klaver jassen en sjoelen, aanvang 20.00 uur in het Zijlkwartier. Voorschoten kerstconcert Rijnlands Christe lijk Mannenkoor 'Vox Humana', Wassenaar voorstelling: 'Laat je niet kis ten', met o.a. Joop Doderer en Maya Bouma, aanvang 20.15 uur in De Warenar, kerkstraat. Zoeterwoude bingo-avond w Meerburg, aan vang 20.00 uur in het clubgebouw. ZATERDAG 23 DECEMBER Alphen kerstbingo in Halfje Wit, aan vang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14