Litouwse partij wil afsplitsing Berouwvolle rede redt Urbanek niet Dominee Tökes wilde niet zwijgen Joegoslavië kiest hard saneringsplan 'De kloof met de BRD wordt voorlopig groter Liïl Kohl vraagt steun SPD DDR-beleid DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 iUITENLAND PAGINA 11 Waarschuwing Gorbatsjov zonder effect VILNIUS (AP/DPA) De Litouwse communisten hebben tegen de uitdrukkelijke wil van president Gorbatsjov in be sloten om te breken met de communistische partij van de Sovjetunie (CPSU) en te streven naar onafhankelijkheid. Ook willen de communisten nieuwe statuten en een apart partijprogramma opstellen, zo heeft een grote meerderheid gisteren besloten. De Litouwse communistische partij wil voortaan een "partner" en geen "ondergeschikte" van de CPSU zijn, en wil samenwerking met "progressieve partijen en andere 80 jaar oude regel van het democra tisch centralisme, die de absolute macht van het politburo over de partij en de met haar verbonden re publiekspartijen vastlegt. Gor- openbare bewegingen en stromin- batsjov noemde de afsplitsing daar- gen". Daarmee gaven de afgevaar digden gehoor aan een opiniepei ling, die uitwees dat 56 procent van de bevolking en 61 procent van de partijleden voor een onafhankelijke communistische partij zijn. Partijleider Algirdas Brazauskas feliciteerde de afgevaardigden met de stemming en verklaarde dat een nieuw programma nodig was om succesvol aan de lokale verkiezin- over hen heen zal komen, gen van 24 februari mee te kunnen doen. Bij de verkiezingen, in maart dit jaar voor de Opperste Sovjet, het ook "een afbraak van het be staande politieke systeem van de Sovjetunie". Het conservatieve politburo-lid Jegor Ligatsjov verklaarde dat de breuk van de Litouwers de "com munisten en de bevolking" veel problemen zal bezorgen en hij voeg de daar aan toe dat de Litouwers niet weten hoeveel "ellende" nog Leden van de in de communisti sche partij opererende oppositiebe- landelijk parlement, verloren de weging Sajudis (Litouwse bewe- communistische kandidaten omdat zij werden geïdentificeerd met het leiderschap in Moskou. De partij streeft nu naar een onafhankelijk democratisch Litouwen waar de ideëen van "humanistisch socialis me", vrijheid en sociale gerechtig heid in de praktijk gebracht wor den. Sovjetleider Michail Gorbatsjov, die aan het hoofd van de CPSU staat, had de Litouwers eerder her haaldelijk opgeroepen om niet te breken met de moederpartij in Mos kou en niet naar onafhankelijkheid te streven omdat de hervormingen daardoor in gevaar zouden komen. De voorgenomen breuk met de CPSU staat haaks op de meer dan ging voor perestrojka) voorspelden dat de twee Baltische republieken Letland en Estland en Georgië Armenië het voorbeeld wen zouden kunnen volgen, Daar- De grootste kerstboom in Berlijn, 21 meter hoog, werd gisteren al een beetje opgetuigd voor het naderende kerst- Litou- /eest- De boom staat (uiteraard) bij de BrandeNburger Poort, waar het feest van de vrede een extra dimensie krijgt door de openstelling van deze laatste nog gesloten doorgang in Berlijn. Mogelijk vandaag al openen Kohl en symbool van de Duitse geschiedenis bij uitstek is. (oto AP) mee zouden zij de partij kunnen Modrow de poort, die splitsen en Gorbatsjov op het 28ste partijcongres van de CPSU volgend jaar herfst in een lastig parket bren gen. De beslissingwoor onafhankelijk heid werd genomen ondanks de te genstand van de Slavische minder heid in de partij. Eerder zei Stefania Serzjantovitsj dat de formatie van een onafhankelijke partij zal leiden tot de ondergang ervan en zij vroeg zich af of de gedelegeerden niet ei genlijk bezig waren om een Sajudis- partij op te richten. TIMISOARA/LEEUWARDEN - Nog altijd is onduidelijk wat er pre cies is gebeurd met de Roemeense predikant Laszlo Tökes, de man wiens arrestatie de aanleiding vormde voor de demonstraties die momenteel in Roemenië worden gehouden. Volgens sommige bron nen is hij om het leven gebracht, an dere berichten spreken van verbah- ning naar een ver afgelegen oord te gen de oostgrens van Roemenië. door Hans Willems Laszlo Tökes (37) is de zoon van een vroegere hulpbisschop van de Hervormde Kerk van Roemenië Ist- van Tökes, die een lange geschiede nis achter zich heeft van verzet te gen de Roemeense kerkleiding, die zich als een marionet van het be wind gedraagt. Zijn zoon Laszlo viel al in zijn stu dententijd op door zijn onafhanke lijke opstelling. Omdat hij zich be zighield met jeugdwerk kwam hij in conflict met de autoriteiten. Tege lijk kreeg hij het aan de stok met zijn bisschop, die hij een slaafse houding had verweten. In 1984 werd hij vanwege zijn opstelling als predikant geschorst door de bis schop van Cluj. In 1986 kon hij predikant worden in Timisoara. Omdat hij ook daar steeds openlijker kritiek uitte op de Roemeense regering, gelastte in april van dit jaar bisschop Papp probeerden de 37-jarige predikant met een mes te doden. De aanslag mislukte omdat hij onver wacht bezoek kreeg van gemeente leden. Toen afgelopen weekeinde op nieuw een ultimatum van de rege ring tegen Tökes afliep, blokkeer den honderden mensen de toegang tot de kerk in Timisoara voor de po litie. Niet duidelijk is wanneer Tö kes precies is weggevoerd. Vader en zoon Tökes behoren tot de weinigen in Roemenië die open lijk kritiek durven uiten op Ceause- scu. De Roemeense kerkleiders hebben de partijleider in augustus nog laten weten dat zij hem "de grootste held uit onze geschiedenis en de geliefdste zoon van ons land" vinden. De brief was mede onderte kend door bisschop Papp. De We reldraad van Kerken heeft deze brief "ronduit schandalig" ge noemd. DRESDEN (Rtr/AFP/DPA) - De n°g voor de verkiezingen in de Oostduitse staatsondernemingen. Westduitse bondskanselier Helmut DDR °P 6 mei het verdrag onderte- "Dit verdrag zal dienen als brug tus- Kohl heeft gisteren aan het slot van kenen. sen ons zei Kohl. zijn bezoek aan de DDR de sociaal- Hij zei °°k ervan uit te gaan dat De kanselier ging opnieuw op democraten in West-Duitsland pp. op de ronde-tafelconferentie in de de angst in diverse landen voor her- vraagd het akkoord over een ver- DDR overeenstemming wordt be- eniging van beide Duitse staten. Hij dragsgemeenschap tussen beide reikt over de nauwe samenwerking zei er begrip voor te hebben als die Duitslanden te steunen. Kohl wil tussen beide Duitslanden Volgens angst het gevolg is van de Duitse ge- Kohl is het in zijn en Modrows be- schiedenis. Maar vrees voor de lang is dat "de mensen in de DDR Duitse economische kracht en i zien dat wij elkaar naderen, dat de macht kon hij niet delen. "Nationa- Bondsrepubliek niet afwacht en listische uitspattingen", waar bond- ook geen destabilisering in de DDR spresident Von Weizsacker voor de wenst". Het beoogde verdrag is niet DDR-televisie voor waarschuwde, de confederatie waarvan Kohl in ziet Kohl niet. zijn tien-puntenplan spreekt, zei hij. A Daarvoor zijn eerste vrije verkiezin- JYLlttGlTcinCl gen nodig in de DDR. De Franse president Frangois Mit terrand heeft gisteren aan het begin De ontmoeting dinsdag tussen van zijn bezoek aan de DDR her- Kohl en Modrow leverde snelle re- haald dat een Duitse hereniging wat sultaten op voor een aantal symboli- hem betreft is uitgesloten. Hij zei sche kwesties. Kohl vliegt mogelijk zich "een hele reeks antwoorden te vandaag naar West-Berlijn, om sa- kunnen voorstellen" op de vragen men met Modrow de opening van die de Duitse kwestie opwerpt, de grenspost aan de Brandenburger In een interview met de Oostduit- Tor in de Berlijnse Muur te verrich- se televisie maakte de Franse presi- ten. Dat is een of twee dagen eerder dent zijn bedenkingen tegen een- dan was verwacht. wording van beide Duitse staten nog eens duidelijk. "Voor het ge heel van het huidige Europa zou het niet goed zijn, en zelfs gevaarlijk, de bestaande grenzen ter discussie te stellen. Dat zou tot een algemene chaos leiden". Dinsdag sprak de PRAAG Ladislav Adamec en Va- sil Mohorita zijn de nieuwe sterke mannen van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Gister avond laat koos het Congres voor malig premier Adamec in de nieu we functie van partijvoorzitter. Mo horita, die de onderhandelingen met het oppositionele Burgerforum voerde, werd benoemd tot eerste se cretaris. door Hans Geleijnse Het Congres kende geen enkel mededogen met partijleider Karei Urbanek, die pas drie weken in functie is. Een zeer zelfkritische re devoering vol beloften over een nieuwe democratische koers die de partij uit de crisis moet halen, redde hem niet. Urbanek kreeg slechts 20 procent van de stemmen. Zijn op volger Adamec geldt in politiek Praag echter ook als een overgangs figuur. Over drie maanden wordt het reguliere partijcongres gehou den en de kans is groot dat de gema tigde Adamec dan plaats moet ma ken voor een radicale hervormer. Bij het Burgerforum heeft Ada mec zich zeer impopulair gemaakt door enkele weken terug een coali tie-regering te presenteren die voor vierdevijfde uit communisten be stond. Het Burgerforum eiste met succes zijn aftreden en het ontslag van zijn regering. Eerste secretaris Vasil Mohorita staat er bij de oppositie beter op. Hij maakte aan de onderhandelingsta fel de weg vrij voor de verkiezing, vermoedelijk nog deze maand, van oppositieleider Véclav Havel tot president. Mohorita is belast met de interne reorganisatie van de partij. Adamec is als voorzitter de eerste man. Hij representeert de partij in de contacten naar buiten. De facelift van de partij moet voorkomen dat de communisten worden weggevaagd bij de vrije ver kiezingen midden volgend jaar. Daarom besloot het congres in een resolutie de bevolking excuses aan te bieden voor "de verkeerde poli tiek" van de afgelopen twintig jaar. Ook wordt korte metten gemaakt met corruptie en vriendjespolitiek. Rehabilitatie van Dubcek-aanhan- gers die na 1968 uit de partij werden gezet, is de volgende stap. Erg veel ledenwinst zal het de communisten niet opleveren. Sinds 17 november, toen bruut politiege- weld een eind maakte aan een stu dentendemonstratie, hebben maar liefst 66.290 leden de partij de rug toegekeerd. Voorlopig is de drei ging van een breuk in de partij afge wend. De radicale hervormers, die zich hebben verenigd in het Demo cratisch Forum van Communisten, wilden uit de partij stappen wan neer de leiding niet drastisch zou worden vernieuwd. Vandaag zal het Congres een nieuw actieprogramma afkondigen. Het democratisch centralisme wordt afgeschaft, de leidende rol van de partij geschrapt en de arbei dersmilities opgeheven. Het 'appa raat' zal radicaal worden vermin derd. In de wandelgangen verluid de dat dit ontslag gaat opleveren voor duizenden partijfunctionaris- VS: nieuwe ambassade in Moskou slopen WASHINGTON (UPI) - De splinternieuwe ambassade van de Verenigde Staten in Moskou wordt weer afgebroken en her bouwd omdat het gebouw is vergeven van de afluisterappa ratuur, zo heeft het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken gisteren besloten. Na meer dan twee jaar onder zoek komt het ministerie tot de conclusie dat op de plek waar het leegstaande kantoorgebouw staat, een nieuw gebouw moet komen. De Sovjetunie draait op voor de kosten van sloop en her bouw van bijna 400 miljoen gul den. Tot de nieuw te bouwen Ame rikaanse ambassade in gebruik is, mogen Sovjetdiplomaten in Washington geen voet zetten in hun nieuwe ambassadegebouw. Tijdens het onderzoek van het gebouw in Moskou is gebleken dat het vol zat met verfijnde af luisterapparatuur, terwijl het stalen karkas op een reusachti ge antenne leek die in staat was gesprekken door te geven aan luisterposten in de buurt. BELGRADO (AP/DPA) - Het Joe goslavische parlement heeft on danks een waarschuwingsstaking van 650.000 arbeiders in Belgrado besloten de dinar per 1 januari te koppelen aan de Westduitse mark en inwisselbaar te maken voor wes terse valuta. Joegoslavië is daarmee het eerste land van Oost-Europa dat Door die maatregelen zouden meer dan 150.000 mensen hun werk kun nen verliezen. Hij heeft gedreigd af te treden als zijn plan niet wordt aangenomen. De Joegoslavische dinar zal ge koppeld worden aan de Westduitse mark met een verhouding van ze ven dinar voor een D-mark. Tot nu een zogeheten converteerbare munt *oe werd de dinar elke dag opnieuw krijgt. De plannen zijn een onder- gewaardeerd ten opzichte Brug De besprekingen in Dresden, pas de vijfde Duits-Duitse top in veertig jaar, hebben een scala aan akkoor den opgeleverd over praktische sa menwerking, die de komende we- Sovjet-minister ken verder zullen worden uitge werkt. Het gaat om overeenkom- sten tussen zowel beide regeringen °°k nog eens uitdrukkelijk uit te- als tussen Westduitse bedrijven en 6en een hereniging van Duitsland. deel van het economisch hervor mingsplan van premier Ante Markovic. Het parlement stemde ook in met prijscontrole voor elektriciteit, ben zine, huren, medicijnen, post en te lefoon en het vervoer per trein. La- ternationale munteenheden, maar dat kon het snelle waardeverlies als gevolg van een inflatie van 2000 pro cent per jaar niet stoppen. buitenlandse ter zal gestemd moeten worden over de rest van de voorstellen van Markovic, die gericht zijn op het be perken Landolf Scherzer, schrijver en partijbestuurslid: OOST-BERLIJN - "Waarom moe ten we socialisten en sociaal-demo craten scheiden? Waarom geen con sensus tussen de verschillende maatschappelijke krachten om een nieuwe democratie in het leven te roepen, waarbij niet, zoals in de bur- hem zijn werk neer te leggen en te gerlijke democratieën, de meerder- verhuizen naar Mineu in het den. De predikant legde zich daar niet bij neer en kreeg alle steun van zijn kerkeraad. Tokes haalde zich afgelopen zo mer de woede van de Roemeense regering op de hals, toen hij in een in het geheim opgenomen inter view voor de Hongaarse televisie openlijk stelling nam tegen de af braak van Roemeense dorpen. Ook leverde de predikant aan Ceausescu scherpe kritiek op de vervolging van de Hongaarse minderheid in Roemenië, waarvan hijzelf deel uitmaakt. Aanslag Zijn pastorie in Timisoara werd dag en nacht in de gaten gehouden. Zijn gezin werd getreiterd en de kerk gangers werden geïntimideerd. Bis schop Laszlo Papp van Oradea maande hem opnieuw om Timisoa ra te verlaten. Tökes weigerde en kreeg enkele malen uitstel. Op 16 september werd een naaste mede werker vermoord gevonden in een bos. Vanaf half oktober bivakkeerde Tökes noodgedwongen in hét kerk gebouw van zijn gemeente, nadat hij op last van het bisdom door de politie uit de pastorie was gezet. In november werd een aanslag op zijn heid de minderheid regeert?". door Hans Hoogendijk gevallen kranteartikel" uitgegeven. "Dat kostte heel wat meer moeite dan het schrijven". Scherzers boek 'Glasnost' over de basis van de communistische partij, werd binnen de kortste keren het meest besproken boek in de DDR. Scherzer: "Nadat het eindelijk ge drukt werd, ben ik naar de Sovjetu nie gegaan om een boek te schrijven over de perestroika. Ik dacht hier bij ons verandert zich toch niets". Wortels Daar ver weg in de taiga hoorde hij over de vreedzame revolutie in de DDR. "Eigenlijk is mijn boek nu al leen nog maar een naslagwerk", zegt hij. Maar het is meer. Het legt exact de wortels bloot van het kwaad dat nu nog de prille revolutie bedreigt. Landolf Scherzer, 48 jaar, sinds een week lid van het nieuwe partij bestuur van de Oostduitse commu nisten, schrijver en drager van hoge f literaire onderscheidingen, heeft zijn idealen nog niet begraven. Hij pleitte op de tweede helft van het SED-congres voor een communisti sche partij, die nog een rol kan spe len in de DDR. Hij wil terug naar de basisdemocratie, eist opheffing van het massale, verstikkende en peper dure partijapparaat en wil een rigo- reuze zuivering. "Dat moet vanuit de basis gebeu ren, anders komen er nog te veel du bieuze figuren door de zeef. En er is discipline, die erop veel meer moed voor nodig om je plaatselijke partijsecretaris recht in de ogen te kijken en te zeggen: jij bent er ook zo een". Landolf Scher zer tijdens een persconferentie: "Als er niet snel wezenlijke ver anderingen plaatsvinden, zijn we verlo ren'-'. (foto GPD) krediet van het In ternationale Monetaire Fonds (IMP') vK .«.v 600 miljoen dollar. De overeen- deT 'o ver heid ssu'bsidies komst moet nog worden goedge- aan verlieslijdende staatsbedrijven. keuJd door het IMF-bestuur. Het krediet geldt voor een periode van anderhalf jaar vanaf 1 januari. Joe goslavië hoopt op basis van de over eenkomst met het IMF in de ko mende twee jaar vier miljard dollar aan nieuwe leningen te krijgen van westerse financiële instellingen. Het land heeft een schuld vah ze ventien miljard dollar aan het Wes ten. Om tegen de voorgenomen maat regelen te protesteren hebben zo'n 650.000 arbeiders in de hoofdstad wBelgrado gisteren een korte waar- te vermijden, waarvoor uiteindelijk schuwingsstaking gehouden. De de secretaris weer verantwoordelijk Servische vice-premier Filip Grujic was, loste hij zelf alles op. Daarmee verklaarde dat de regeringsplannen was de cirkel rond: de partijfunctio- het leven van de allerarmsten dras- naris, die eigenlijk alleen de grote tisch" zullen verslechteren, lynen moest controleren, was de he- Alle deelrepublieken behalve le dag bezig met de kleinste de- Servië hebben ingestemd met de tails". economische plannen van de pre- Scherzer noemt ook het voor- mier en steunen ook diens initiatie- beeld van de directeur van een grote ven om het land te democratiseren, pannenfabriek, die het heilige plan De door de overheid gecontroleerde alleen kon vervullen als hij produk- media in Servië, de grootste en de ten maakte waar geen behoefte aan meest conservatieve republiek, is, maar dat vertikte en dwars door hebben zich unaniem uitgesproken het hele land raasde om onbenullige tegen de voorstellen, gummiringen te ritselen waardoor randeerd fout door gebrek aan erva ring. En om in de toekomst fouten partijtop om de heerschappij voor Voelt Scherzer zich na de ontdek- de eeuwigheid, of in ieder geval de produktie van zijn revolutionaire pan niet stil viel. Scherzer: "In de hele DDR zijn zulke functionarissen, voor wie het meenschappelyk als onze opvatting ,ot yan hun mensen of het bedryf te corruptie in zijn partij nog com munist? "Dat vraag als of 'n moeilijke nu communisme hebben gehad of niet. Vergelijk het Scherzer na zijn tocht met de regio maar met een huwelijk, dat direct na'e partijbaas een droevig lied zin- de inzegening al kapot is. For- £en- Als een rode draad loopt door verdedigen". Deze kadaverdiscipli- boven ^g gaat en die behoorlijke tientallen jaren veilig te stel- ne heeft volgens Scherzer tot de riscio's aangaan om de zaken draai- wantoestanden in de DDR gevoerd. ende te houden. Ging het fout, door- 'Op alle gebieden merkte je al jaren, dat de partijleiding erachter kwam, dat het volk niet meer wilde en dan was het gebeurd met ze" Over de partijdiscipline kan Albanië ontkent berichten over demonstraties meel was dat dan een huwelijk, En dan die eeuwige partij- kwam dat het boek de strijd om flats, die de steeds sprongen lagere roepsfunctionarissen in de bres nog te redden wat er te redden viel' be- BELGRADO (AP) - Albanië heeft Landolf Schermer gelooft nog jn feye bewoordingen ontkend dat ook daar demonstraties zijn gehou- i andere socialistische Landolf Scherzer weet de mensen niets anders deden dan %en d? wjl van iedereen van bpvenaf was voorgeschreven". "In de tijd van het ontstaan van de partij, toen deze nog in de illega liteit werkte, had het zin. Maar zelfs toen werd die discipline niet zo van Deze trok steeds meer opdrachten steeds i toekomst voor zijn land, waarin een den Voor hervormingen, zoals de communistische partij die weer te- Joegoslavische krant Politika rugkeert naar de beginselen van Ekspres heeft bericht. Lenin een behoorlijke rol kan spe- j)e krant citeerde bronnen i de weinige dorpen wilde laten bou- naar zich toe, die eigenlijk met tot len. Hy realiseert zich ook heel zuideliike Drovincie Kosovo die wen waar geen woningnood heer- zun gebied hoorden. Hy deed dat goed dat de tyd drjngt "Er staan grenst aan Albanië en wordt be- ons nog duizenden problemen te woond door een Albanese meerder- zijn gebied I niet uit ambitie, maar om de dood- Scherzers eenvoudige reden dat niemand an- hij praat. Vele jaren heeft hij tegen strak doorgevoerd als bij ons. Die de alles overheersende rol van de verdwijnt eindelijk. Ook minder- communistische SED gestreden. Na zes jaar wachten mocht hij in 1986 een regionale partijsecretaris een maand volgen bij al zijn werk. leven gepleegd. Vier gemaskerde Drie jaar later werd "dit te lang uit- heidsstandpunten moeten voortaan kunnen worden verdedigd, zonder dat je gelijk partijvijand bent. Weg ook met die absurde partystraffen. Het waren machtsmiddelen van de De partijman boek zei na dit dictaat tegen het ders ze zou uitvoeren, morrende partij volk: "Jullie weten dat ik een andere mening had, maar het district heeft besloten. Ik ben partijwerker en wil daarom niet meer discussiëren. Ik verlang van elke functionaris hier dat we deze beslissing tot de onze maken en ge- "Bij de volgende keer rekende ie dereen er al op dat hij het zou doen, omdat hij het behoorlijk had ge daan en in ieder geval de grotere verantwoordelijkheid had. Als deze wachten en de kloof tussen het heid, die stelden dat er de afgelopen •wonderland' BRD, waar we ons da- dagen jn Shkodra, niet ver van de gelijks aan mogen vergapen, i land, zal voorlopig alleen groter worden. En wij, domme intellectue len, kunnen praten tot we blaren op onze tong hebben, maar als er niet ^naei."De' Albanese ambassadeur iu taak dan toch weer door een ander snel wezenlijke veranderingen Wenen gaf later een soortgelijke werd overgenomen, ging het gega- plaatsvinden, is de zaak verloren", verklaring uit. grens met Joegoslavië, is gedemon streerd. Het Albanese staatspersbureau bestempelde het bericht als e

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11