Luxemburg houdt pak fraude op aan EG-leden wel eenstemmig over btw Amsterdam trekt veel meer Spaanse toeristen MONORAIL GAAT 435 KM PER UUR Zuivel ontduikt EG-regels met winstgevende afzet in Italië Geen vaste arbeidstijd: werknemer slechter af Als u geld leent, registreren wij dat. Maar nooit achter uw rug om. DINSDAG 19 DECEMBER 1 BRUSSEL (GPD) Luxemburg heeft gis teren een EG-akkoord over de gezamenlij ke aanpak van belastingfraude geblok keerd. De andere elf EG-landen waren het wel eens over samenwerking bij de bestrij ding van belastingfraude, maar door de Luxemburgse houding konden daarover geen afspraken worden gemaakt. plaats is voor praktijken die niet adequaat aan de kaak gesteld kun nen worden", zo vroeg minister Kok zich af. Btw-tarieven "We zijn weer helemaal terug bij af', zei de Nederlandse minister Kok van financiën gisteravond na het EG-beraad teleurgesteld. "Er valt met Luxemburg op dit punt geen land te bezeilen". Het houdt keihard vast aan het bankgeheim en is niet bereid andere landen gege vens over mogelijke zwart-geldbe- den het wel eens. Die worden na leggers te verstrekken. Twee weken 1992 tussen de 14 en 20 procent, geleden weigerde de Luxemburgse waardoor bij de grens allerlei for- regering ook al de aanpak van belas- maliteiten kunnen vervallen. Maar tingfraude te regelen in het 'Schen- van een echte gelijktrekking is gen-akkoord', omdat men vond dat vooralsnog nog geen sprake. Ook dit in het grotere kader van de EG het bedrag waarvoor reizigers goe- thuishoorde. deren vrij over de grens over mogen De andere EG-landen zijn bereid meenemen, wordt voorlopig niet elkaar te helpen als sprake is van verhoogd. Dit bedrag, waarvoor rei- een v,ermoeden van strafbare feiten, zigers goederen over de grens mo- zoals belastingontduiking. De gen meenemen zonder die te hoe- Luxemburgers willen dat alleen ven aangeven, blijft dus voorlopig doen als de strafvervolging al is be- 920 gulden. Aanvankelijk Het verlaagde btw-tarief mag in alle EG-landen blijven bestaan bin nen de eerder afgesproken limiet van 4 tot 9 procent. In ons land is dat 6 procent. Voor eind 1992 zullen de ministers een nieuwe lijst opstellen van produkten die daar onder val- kn^kt^rde' len. Het nul-tarief (nul procent geen btw) voor bepaalde produkten mag blijven bestaan in die landen die dat nu al hebben: Groot Brittan- nië, Ierland en Portugal. Die passen dat tarief toe op eerste levensbe hoeften zoals kleding en levensmid delen. AMSTERDAM (GPD) - Amster dam trekt dit jaar veel meer toeris ten dan vorig jaar. Vooral het aantal Spanjaarden en Italianen dat de hoofdstad aandoet groeit fors. Dit jaar werden 5,5 procent meer over nachtingen in hoofdstedelijke ho tels geregistreerd, in totaal ruim 1,7 miljoen. Dat waren er ruim 89.000 meer dan vorig jaar. De cijfers zijn vanmiddag bekendgemaakt tijdens de jaarvergadering van de VW Amsterdam. Het toerisme uit Spanje vertoon de de sterkste toename (14,9 pro cent meer hotelgasten), gevolgd door de Italianen (12,8 procent meer dan vorig jaar). Volgens VW-direc- teur J. Moreu is de toenemende be langstelling voor Amsterdam toe te schrijven aan de grotere welvaart in deze landen en het feit dat men in Spanje en Italië so wie so meer reist dan voorheen. Ook voordelige aan biedingen van gecombineerde vliegreizen/hotelreserveringen als mede veel reclame in beide landen droegen bij aan de groei. Ook de Amerikanen lijken Am sterdam weer op te zoeken. Het toe risme uit de Verenigde Staten neemt op dit moment een vierde op_de Amsterdamse toeris- Groot-Brittan- met i stijging van 13,3 pro- Het toerisme en recreatie cent. Vergeleken met vorig jaar Amsterdam een belangrijke inkom- kwamen 10,2 procent meer Ameri kaanse toeristen naar Amsterdam. In 1986 werd een recorddieptepunt bereikt, toen door de koersval van de dollar 38 procent minder Ameri kanen naar de hoofdstad kwamen. Met name de vijfsterrenhotels kre gen door die terugval grote klappen te verwerken. Uit eigen land en Westduitsland kwamen minder mensen voor een hotelovernachting naar de hoofd stad, een daling stenbron. De omzet in deze sector bedroeg dit jaar 1,75 miljard. Deze sector is goed voor zo'n 25.000 ar beidsplaatsen. Ook volgend jaar belooft het Am sterdam toeristisch gezien voor de wind te gaan. Moreu verwacht dan opnieuw een groei van 5 procent, tot een totale omzet van 2 miljard gul den. Niet alleen zullen honderddui zenden toeristen naar Amsterdam trekken vanwege de Van Goghten- 3,2 procent. Het dagtoerisme daarentegen is opnieuw gestegen. Volgens een ruwe schatting van het Nederlands Bureau voor Toerisme kwamen 10 miljoen dagjesmensen naar Amsterdam. Enkele jaren gele den bedroeg dit aantal ongeveer 8 miljoen. :spectievelijk toonstelling, ook evenementen als Sail 1990 en Nederland Waterland worden grote publiekstrekkers. Speciaal rond deze manifestaties organiseert het VW een maritieme en een Van Gogh-wandeling door Amsterdam. Extra aandacht krijgen volgend jaar Frankrijk en Scandinavië van gonnen en als het gaat om een ook in Luxemburg strafbaar feit. En het verzwijgen van vermogen is in Luxemburg niet strafbaar. Volgens Kok zijn de EG-landen Luxemburg een heel eind tegemoet gekomen en hij toonde zich nu bui tengewoon somber over de moge lijkheden om nu nog tot een geza menlijke aanpak van de belasting fraude te komen. De andere elf lan den kunnen wel onderling afspra ken maken "maar dan krijg je een soort ingewikkeld netwerk van- maatregelen, die weer allerlei ande re problemen oproepen". Nederlandse banken werken via hun vestigingen in Luxemburg ge woon mee aan de door de regering verfoeide praktijken. Maar Kok zag geen mogelijkheden hen daarop aan te pakken, zolang die banken zich houden aan de Luxemburgse wet. "We kunnen ze hooguit moreel aanspreken", zei hij. Door de Luxemburgse weigering komt ook de vrijmaking van het geldverkeer in de EG in de proble men. "Maar wat is vrij kapitaalver keer waard als er in de EG een vrij- Economie kort gesteld dit bedrag elk jaar te ver dubbelen. De ministers van financiën van de EG besloten gisteren in Brussel om de besluitvorming over eenheidsta rieven uit te stellen tot eind 1991. Tot dan mogen de huidige btw-ta- rieven in elk geval niet verder uit el kaar groeien. Vier nullen minder De regering van Joegoslavië heeft voorgesteld een nieuwe munteen heid te introduceren ter bestrijding van de inflatie, waarmee van de hui dige dinar vier nullen moeten wor den afgehaald. De nieuwe munteen-, heid moet worden gekoppeld aan de Westduitse mark en wordt daar door voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog vrij inwisselbaar te gen alle westerse valuta. Ahold slaagt niét Voor de derde maal is het Ahold niet gelukt een voorstel tot wijzi ging van de statuten door de aan deelhoudersvergadering te lood sen, omdat gisteren het vereiste aantal aanwezigen ontbrak. Wan neer dit op 15 januari aanstaande vermoedelijk wel lukt lijkt het nog allerminst zeker dat de vooral dooi de Westduitse opponent Asko om streden veranderingen snel van kracht worden. Werkloosheid daalt Het aantal geregistreerde werklo zen bedroeg in de periode septem- ber-november gemiddeld 378.000. In de periode augustus-oktober lag dat aantal op 381.000. Dat blijkt uit het werkloosheidscijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat gisteren is gepubliceerd. De cijfers zijn gebaseerd op de cij fers van de arbeidsbureaus en een steekproef van het CBS. FNV-hulp Zuidafrika De Zuidafrikaanse Transport Maat schappij (SATS) heeft gisteren on geveer 800 spoorwegarbeiders ont slagen die al zeven weken staken, zo is van de SATS vernomen. Daarmee komt het totaal aantal ontslagen sinds het begin van het arbeidscon flict op 20.000. De FNV heeft 25.000 gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de stakende werknemers. Lakeman adviseert De ondernemingsraad van de Avondbladen Combinatie Rotter dam (ACR), waarin het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad op commercieel terrein samenwerken, heeft P. Lakeman aangetrokken als adviseur. De OR van ACR verwacht van Lakeman adviezen over even tuele initiatieven die de onderne mingsraad kan nemen in de impas se, waarin de Avondbladen Combi natie is geraakt nu een toekomst plan van de ACR-directie niet door i wordt gesteund. Bierbrouwers aan het werk in België BRUSSEL (AP) T- De staking bij de grootste bierbrouwerij van Belgie is gisteren na drie weken beëindigd. Meer dan tweederde van de arbei ders van Interbrew stemde in met een plan dat ontslag zal betekenen voor 1200 van de 5100 werknemers. De brouwerij zal aan het eind van 1996 vijf kleinere brouwerijen slui ten en de produktie concentreren op twee plaatsen. De onderneming zal bovendien 809 miljoen gulden investeren voor produktieverho- ging om zo een leidende positie op de wereldmarkt te veroveren. Werk nemers boven de vijftig jaar kunnen vrijwillig met vervroegd pensioen. Na het begin .van de staking, 22 november, hielden de stakers alle voorraden in de magazijnen waar door bars en cafes die de merken van Interbrew verkopen waaron der het bekende Stella Artois aan het eind van het jaar door hun reser ves zouden zijn. ALKMAAR (GPD) - Tientallen miljoenen liters melk gaan vanaf 1 april volgend jaar rechtstreeks van het Nederlandse boerenerf naar Ita liaanse melkfabrieken. Of de Ne derlandse boer zich aan het aan hem toegedeelde quotum (de volgens EG-afspraken toegestane produk tie) zal houden, is niet meer te con troleren. In zuivelkringen heerst grote zorg over een eventuele melk stroom naar Italië. Grootscheepse export van niet te controleren hoe veelheden melk kon wel eens een tijdbom worden onder het EG-zui- velbeleid. De boer die een leveringscontract sluit met een buitenlandse fabriek, moet daarvan opgave doen aan het Produktschap voor Zuivel. Een woordvoerder van de juridische af deling van het ministerie van land bouw: "Een melkveehouder is in principe vrij om de melk aan wie dan ook te leveren. Ook als deze melk aan een buitenlands bedrijf wordt verkocht, moet dat bij het Produktschap worden gemeld. De levering valt gewoon onder de su perheffing". Van dit standpunt zal een melk veehouder niet wakker liggen. Hij voldoet aan de spelregels, want hij zal keurig melden naar welke fa briek in het buitenland het aan hem officieel toegestane melkquotum gaat. Van belang voor de boer is de hogere verkoopprijs. Eén van die handelaren is de al dertien jaar in West-Friesland woonachtige Italiaan G. Massullo. Op verzoek DEN HAAG (ANP) Naar schatting één op de tien werknemers heeft een een baan zonder vaste arbeidstijd. Die wijken meestal in ongunstige zin af van cao-bepalingen voor vaste krachten, bijvoorbeeld door langere proef tijden, een kortere opzegtermijn, een lagere aanvulling op de uitkering bij ziekte of arbeidsongeschiktheid en minder vakantiegeld en -dagen. Dat blijkt uit een onderzoek dat het ministerie van sociale zaken heeft verricht en dat minister De Vries gisteren aan de Eerste en Tweede Kamer heeft gezonden. In totaal zijn 59 grote cao's onderzocht uit sectoren waarin veel oproepkrachten, noodhulpen en dergelijke werken: onder meer de de zuivelonderne- voedingsindustrie, de kledingindustrie, vervoer en dienstverlening. FKANKFVBT Deze Duit se monorail beeft gisteren tij dens een proetriije het nieuwe wereldsnelheidsrecord voor monorails aangescherpt tot 425kilometer per uur, zo meldt het persbureau EPA. Daarmee is het oude record van 412,5 ki lometer per uur door deze Transrapid ruimschoots ov troffen. <foto kpa> de Amsterdamse VW. Amster damse campagnes in de Verenigde Staten en Canada worden het ko mende jaar ook voortgezet. Van Ja pan heeft de VW Amsterdam ook hoge verwachtingen. Moreu: "Uit een eerder gehouden onderzoek blijkt dat Nederland in Japan geen enkel imago heeft. Als er al sprake is van enig imago, dan betreft dat uitsluitend Amsterdam. Op de vraag welke steden men in Europa zou willen bezoeken stond Amster dam op de eerste plaats. Als reden werd de 'lifestyle' van Amsterdam genoemd. Naar verwachting zullen in 1992 20 miljoen Japanners een buitenlandse reis maken. Dat zijn interessante aantallen". Moreu stelt dat de toeristische groei in Amsterdam alleen maar haalbaar is als de samenwerking met het bedrijfsleven verbetert. Op dit moment telt de VW Amster dam zo'n duizend leden. "Dat zou veel beter kunnen", zegt Moreu. "Vooral de kleinere horecabedrij ven en winkeliers hebben daarbij belang. Op dit moment is die be langstelling voor toerisme maar flinterdun. Je kunt toch niet met een toeristische winkelroute aanko men, als er in heel Amsterdam pak weg 35 winkeliers aan deelnemen". Leningen boven 10 miljoen gulden even voordelig DEN HAAG (GPD) Leningen en hypotheken van 10 miljoen gulden en meer zijn tijdelijk erg voordelig. Nederlandse bedrijven en instellin gen kunnen in Westduitsland, Oos tenrijk en Luxemburg voordeliger een hypothecaire lening op Neder lands onroerend goed aangaan dan in Nederland zelf. Die situatie blijft bestaan zo lang verdragen van Ne derland met deze landen ter voorko ming van dubbele belastingheffing, nog niet in werking kunnen treden. Over de verdragen zijn de ver schillende regeringen het al eens maar ze moeten nog worden onder tekend en via behandeling in de Tweede Kamer worden vastgesteld ('geratificeerd') om ook in werking te treden. De buitenlandse banken kunnen korting geven omdat ze noch in Ne derland, noch in het eigen land be lasting hoeven te betalen over de rente-inkomsten. De Bank der Bondsspaarbanken in Amsterdam biedt als bemiddelaar gedurende een periode van twee tot drie jaar zelfs 1,8 tot 2.7 procent minder rente voor leningen van minstens 10 mil joen gulden. Het voordeel bedraagt dus minimaal al gauw enkele ton- Het ministerie van financiën is op de hoogte van de mogelijkheid die in de overgangsperiode geboden wordt. Inmiddels heeft het PvdA- kamerlid W. Vermeend aangekon digd minister Kok (financiën) vra gen te zullen stellen over deze doel bewuste, maar legale belastingont duiking. Op het ministerie wordt in middels naar antwoorden op de vra gen gezocht en wil men niet vooruit lopen op de beantwoording door de minister. ming Agro Impex in Napels is hij bezig om in Nederland melk te ko pen. Omdat de melkprijs in Italië darrk zij regeringssteun veel hoger ligt is, is de Napolitaanse onderne ming volgens Massullo bereid om ondanks de hoge transportkosten maximaal negentig cent per liter te betalen. En dat is ongeveer vier tot vijf cent per liter meer dan bij voorbeeld de gemiddelde Melkunie melkprijs. Voor een doorsnee melk veebedrijf betekent dit 12.000 tot 15.000 gulden meer inkomsten per jaar. In veel gevallen staan de rechten en de arbeidsvoorwaarden van 'flexibe le' arbeidskrachten niet in de cao's. Duidelijkheid of cao-regels ook voor hem of haar gelden is er vaak pas als een arbeidsovereenkomst is gesloten. In 17 cao's staan wel afspraken over het gebruik van flexibele arbeid door werkgevers. Veelal gaan die over het in kaart brengen van de inzet van flexibele arbeidskrachten of over verplichte informatie hierover aan de ondernemingsraad. Drie cao's bevatten een verbod op zogenoemde nul- urencontracten of afroepcontracten. Drie andere cao's binden de inzet van flexibele arbeidskrachten aan een maximum. Flexibele arbeidskrachten hebben in 22 cao's recht op het normale loon dat voor hun functie staat of een evenredig deel daarvan. Omdat ze meestal laag geschoold werk doen, komt dat in het algemeen neer op het mini mumloon. In zeven cao's staat uitdrukkelijk dat de beloning van hulp krachten wordt berekend op basis van (minimaal) het minimumloon. Uit de overige 30 kan het loon niet zonder meer worden afgeleid. ADVERTENTIE De Stichting Bureau Krediet Registratie (BKR) legt over uw kredietverleden, zonder advies te geven, zodat alle gegevens vast over kredieten, kredietfaciliteiten en u krijgt wat u toekomt. credit-cards verstrekt aan particulieren. Vanzelfsprekend heeft u recht om te weten wat Deze gegevens blijven tot vijf jaar na de eind- er over u geregistreerd staat en om dat te corrigeren datum in het bestand gehandhaafd. als er eventueel iets niet mocht kloppen. Op ieder Misschien vindt u dit op 't eerste gezicht niet zo'n gewenst moment. prettig idee. Want wat hebben wij met uw financiële Wij kennen het inzagerecht al vijftien jaar. situatie te maken? Maar het BKR is natuurlijk niet voor Volgens de Wet Persoonsregistraties (WPR) heeft u er Argentinië zwicht De Argentijnse regering heeft giste ren de jarenlange vruchteloze po gingen opgegeven om de wissel koersen en prijzen in de hand te houden en laat ze nu vrij. Erman Gonzalez, de derde minister van economische zaken in de vijf maan den oude regering, zal nu alle zeilen bij moeten zetten om iets te verbete ren in de economische chaos. Wan neer de controle op de munt de austral wegvalt, zal de inflatie op de korte termijn waarschijnlijk fors oplopen. sinds i juli 1989 zelfs wettelijk recht op. Bij elke bank kunt u een formulier laten invullen. niets opgericht. Banken, financieringsmaatschappijen, postorder bedrijven en verstrekkers van 'plastic geld' willen graag weten met wie ze in Zee gaan. Logisch, u leent de eerste hebben niets voor u te verbergen. )00,-. Stichting Bureau Krediet Registratie. waarmee u gegevens kunt opvragen. Want wij de beste vreemde ook niet Het BKR verstrekt aan hen objectieve informatie «BH? Stichting Bureau Krediet Registratie, Dodewaardlaan 1, 4006 EA Tie: D'Ancona 'redt' bij omroepbedrijf NOB 300 banen DEN HAAG (GPD) - Omroep- minister D'Ancona vindt dat de omroepen ook in 1990 nog drie kwart van hun televisie-pro gramma's moeten laten produ ceren door het NOB, het vroege re produktiebedrijf van de NOS. De bewindsvrouw is geschrok ken van een McKinsey-rapport waaruit blijkt dat er bij het NOB 300 extra arbeidsplaatsen drei gen te verdwijnen. Dat zou het gevolg zijn als de omroepen in Hilversum vanaf januari de helft van hun televisie-programma's buiten het NOB om mogen laten maken. D'Ancona houdt wel vast aan het streven om de 'gedwongen winkelnering' bij het NOB van af 1991 helemaal af te schaffen. Maar zij ziet niks in de over gangsregeling die haar voorgan ger, Brinkman, voor volgend jaar in de maak had. Brinkman wilde de gedwongen winkelne ring vanaf volgend jaar tot de helft terugbrengen. Volgens het onderzoeks-bu- reau McKinsey leidt dat in één jaar tijd tot een omzetverlies van 30 miljoen en tot tenminste 300 ontslagen. Dat wil D'Ancona niet op haar geweten hebben. Bovendien vreest de minister straks zelf voor de gevolgen op te moeten draaien als het NOB dramatische omzetverliezen leidt. Het NOB telt momenteel 2700 werknemers. Het bedrijf moet al inkrimpen en ziet zich gedwon gen minstens 800 arbeidsplaat sen te schrappen. Kabelj auwvloot met extra steun van EG saneren' BRUSSEL (GPD) - Minister Braks (landbouw en visserij) wil met steun van de EG de saneringsregeling in de kottervisserij versnellen. Zo vangt hij twee vliegen in één klap: het teveel aan schepen wordt ver minderd en de gevolgen van de be perking van de door de EG toege stane visvangst (quota) worden makkelijker opgevangen. Dat zei Braks gisteren in Brussel waar de EG-ministers van visserij bijeen zijn voor het vaststellen van de vangsthoeveelheden voor 1990. Vooral de 500 kabeljauw- en schel visvissers moeten daarbij rekenen op een verlaging van de quota met minstens 20 procent. Voor eind 1991 moet de capaciteit in deze sector (nu nog 400 schepen van 1000 tot 1100 pk en-100 schepen van 500 tot 600 pk) met 160.000 pk zijn teruggebracht. Dat kost 110 miljoen gulden, waarvan de EG 40 miljoen voor zijn rekening neemt, de visserijwereld 10 miljoen en de staat de rest. Tot nog toe is echter pas 45.000 pk weggegwerkt. Braks wil nu meer fi nanciële steun van de EG om de ca paciteit versnèld te kunnen verklei nen. Nu al mogen deze kleinere schepen door de 'zeedagenregeling' slechts 154 dagen per jaar vissen. De discussie in de EG-minister- raad over de vangsthoeveelheden voor 1990 moest gisteren nog op gang komen. Er werd rekening ge houden met een 'marathon' tot in de loop van woensdag. Maar opmerke lijk was dat minister Braks dit keer tamelijk optimistisch was over het verloop van het traditioneel moeiza me beraad. Dat komt omdat de voor Neder land economisch zeer belangrijke tongvisserij geen klagen heeft. De quota voor 1990 gaan fors omhoog. "Een biologisch wonder", zei Braks daarover. "En dat is vreugdevol voor de tongvissers". Ook de ha ring- en makreelquota zullen niet of nauwelijks worden verminderd. De pijn zit hem dit keer dus volle dig bij de kabeljauwvissers, die ook dit jaar al zo'n 20 procent hebben moeten inleveren ten opzichte van vorig jaar. Juist daarom wil Braks de afgesproken noodzakelijke sane ring ook versneld doorzetten, opdat zo min mogelijk schepen doelloos aan de kant hoeven te liggen. Alle ministers hebben overigens gisteren de oorspronkelijke voor stellen van de commissie van de hand gewezen. Zij vinden de totale vangsthoeveelheden voor de mees te soorten vis voor 1990 te laag. De Europese Commissie daarop de mi nisters vanochtend vroeg gewijzig de voorstellen voorgelegd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7