MONSTERPAREN, 'VS dreigen met invasie in Panama' Spanningen Filipijnen lopen weer op Conservatief Collor president Brazilië DUS DE PRIJZEN PASSEN U ALTIJD. Nieuw incident tussen militairen Bush: budget defensie niet fors omlaag Adviseur Bush in geheim al in juli naar China Willy Brandt steelt show op SPD-congres DINSDAG 19 DECEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON GPD/AP De Amerikaanse president Bush sluit militair ingrijpen niet uit als reactie op het dood schieten van een Amerikaanse soldaat door Panamese mili tairen, afgelopen zaterdag. Bush zei dat hij op een aantal manieren kan reageren op het incident, maar dat hij daar over nu niet wil praten. Panamese militairen verklaarden gisteren dat de commandant van de Amerikaanse troepen in Panama heeft gedreigd met een invasie, tenzij Panama kan uitleggen waarom de Amerikaanse soldaat werd dood geschoten. Gisteren deed zich het tweede inci dent binnen drie dagen voor tussen Amerikaanse en Panamese rpilitai- ren, toen een Amerikaanse officier schoot op een Panamese korporaal, die gewond raakte. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van defensie vertelde dat de Ameri kaanse officier in zijn auto werd aangehouden door iemand van de verkeerspolitie, die onder het Pana mese leger valt. Toen de Panamese korporaal met getrokken wapen de auto naderde, loste de Amerikaanse officier twee schoten. Een groep hooggeplaatste func tionarissen op het ministerie van buitenlandse zaken in Washington hield gisteren over de situatie in Pa- nam een spoedvergadering. De Amerikaanse strijdkrachten die in WASHINGTON/BRUSSEL (AP) - President Bush van de Verenigde Staten heeft gisteren in een inter view in het Witte Huis gezegd dat hij niet van plan is de defensie-uit gaven drastisch te verlagen, ook al dringt het Congres daar met het oog op de jongste ontwikkelingen in het Oostblok op aan. Bush zei dat hij geen naïeve, eenzijdige stappen zou ondernemen, maar "met open ogen" verder wilde onderhandelen over de wapenvermindering.^'En ik geloof dat de heer Gorbatsjov dat ook wil." Bush hoopte dat er een ak koord voor de halvering van het aantal lange-afstandswapens zou zijn voor zijn volgende topontmoe ting met Gorbatsjov in juni. De Sovjetunie lijkt een begin ge maakt te hebben met de verminde ring van de uitgaven voor conven tionele wapens. Dit blijkt uit een NAVO-rapport dat gisteren open baar is gemaakt. Het rapport, dat eind november werd aangenomen door de ambassadeurs van de 16 NAVO-lidstaten, zegt dat de NAVO "hoogst sceptisch" blijft over de werkelijke defensie-uitgaven van de Sovjetunie, maar dat is geconsta teerd dat de uitgaven voor bepaalde conventionele wapensystemen in derdaad is verminderd. Of de ont wapeningsbeloften van Sovjet-lei der Michail Gorbatsjov (onder meer een vermindering van het aantal mi litairen met 500.000 en een bezuini ging op het defensiebudget met 14,2 procent) is volgens de schrijvers van het rapport, die geen specifieke cijfers noemen, nog niet duidelijk. Panama het Panama-kanaal bewa ken, bevinden zich sinds zaterdag in een staat van hoge paraatheid. President Bush zei gisteren in antwoord op de vraag hoe de VS moet reageren op de dood van de Amerikaanse soldaat: "Dit is onder werp van grote zorg voor deze presi dent. Het is in ieder geval een grote schande". Afgelopen vrijdag ver klaarde de Panamese dictator No riega zijn land "in staat van oorlog met de Verenigde Staten" te achten. De woordvoerder van president Bush, Marlin Fitzwater, zei gisteren dat het Witte Huis daarover "zeer bezorgd" is. "De oorlogsverklaring kan zijn bedoeld als toestemming aan alle Panamezen om Amerikanen in Pa nama lastig te vallen, te bedreigen zoals we zaterdag hebben ge- WASHINGTON (GPD/AP) - De Amerikaanse nationale veiligheids adviseur Brent Scowcroft wiens reis naar China vorige week voor een storm van kritiek zorgde, is in juli van dit jaar ook al in het geheim naar Peking gegaan. Dat heeft het Witte Huis gisteren gezegd. Die eer ste reis van Scowcroft vond plaats ruim een maand na het bloedige neerslaan van het studentenoproer op het Tiananmen-plein. De Amerikaanse president Bush reageerde destijds op de gebeurte nissen op het plein door een reeks sancties af te kondigen, waaronder een stop op contacten op hoog ni- Volgens presidentieel woord voerder Fitzwater ging Scowcroft in juli naar Peking om de Chinese autoriteiten te vertellen hoe ernstig Amerika het neerslaan van de op stand opvatte. Bush vond het des tijds nodig dat er een gesprek van man tot man tussen Amerikaanse en Chinese functionarissen zou ko men "om te laten zien wat de Ameri kaanse regering wil", aldus Fitzwa ter. Het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken liet vandaag in een verklaring weten dat "op verzoek van Amerikaanse zijde" Scowcroft in juli was ontvangen als afgezant van Bush. "Dergelijke contacten op hoog niveau...zijn nuttig en kunnen leiden tot verbetering van het we derzijds begrip," aldus de verkla ring. Bush zelf zei gisteren, even voor het nieuws over Scowcrofts eerste, geheime reis bekend werd gemaakt, te denken dat de kritiek op zijn ouverture naar China aan het afnemen was. De resterende critici moeten „een klein beetje geduldig zijn en zien hoe Peking antwoordt", aldus de president. Brunswijk bezoekt - LONDEN -Wind en regen teisteren de pittoreske haven van Porthleven in winden met een snelheid van meer dan 100 km per uur beukten enorme gol- zelfs te vermoorden", aldus zuidwest-Engeland. De storm die gisteren voor de derde achtereenvolgende ven op de kust. Twee mannen vonden de dood in Aubervilliers aan de rand JJOI Vcill Q.0 10011W i^W^er' ^a9 9T°te delen van Europa geselde, heeft tot nu toe zeker 24 mensenlevens De Panamezen leken zich giste- geëist. Zondag vielen er 14 doden. Ter hoogte van de Azoren was geen spoor ren niet al te veel zorgen meer te ma- rneer te bekennen van de 12-koppige bemanning van de gezonken Spaanse ken o ver een eventuele Amerikaan- vissersboot Velasco II. In zuidoost-Engeland verloren vijf mensen het leven se militaire interventie. De kranten toen de helikopter die zij gehuurd hadden kort na het opstijgen neerstortte. hadden gisteren koppen als "Grin- Ook de Franse kust had het opnieuw zwaar te verduren. Opgezweept door go Lafbekken" en een Panamese le- gerwoordvoerder zei dat de Vere nigde Staten de afgelopen dagen al vier «keer met een invasie hadden gedreigd als geen afdoende verkla ring over het incident werd gege- van Parijs toen een muur omviel. De Spaanse kust werd het zwaarst getrof fen door de stormdepressie, die begon bij de Azoren en vervolgens in de PARAMARIBO (ANP) - Legerbe- richting van de Noordzee trok. Voor de kust van Galicië in noordwest- velhebber Desi Bouterse en Jungle- Spanje zonk een schip toen zijn lading zout begon te schuiven. In Toledo, commando-leider Ronnie Bruns- Madrid, Avila, Salamanca en Badajoz dreigden overstromingen. de Strijdmacht", RAM. Bij hun begin deze maand Manila 2.000 i de De Panamese en Amerikaanse MANILA (IPS/AP) Regeringsge- strijdkrachten zouden zondag met trouwe troepen in de Filipijnen zijn couppoging elkaar hebben overlegd over het in- opnieuw gemobiliseerd. De smeu- wist de RAM cident, zo wist de Panamese opposi- lende militaire rebellie in het land schappen in het geweer te brengen, tie te melden. Ricardo Arias Cal- lijkt een nieuwe fase ingegaan nu de Hoewel de regering zegt dat RAM deron, de leider van de oppositione- opstandige militairen zich dreigen verslagen, liet de leider van c le Christen-Democratische Partij, aan te sluiten bij verschillende af- groep, kolonel Gregorio Honasan, weet het incident overigens aan "de scheidingsgroepen die vechten te- psychologische oorlogvoering en gen de centrale overheid, de escalatie van de confrontatie tus- Een week sen de legers van de twee landen", bloedigste couppoging tegen de re- De VS proberen Panama's sterke gering van president Corazon Manuel Noriega al een kleine Aquino tot nu toe, schijnen rebelle- twee jaar uit het zadel te wippen, sinds hij in februari 1988 door een rechtbank in Florida werd beschul digd van de handel in cocaine. Vol gens Noriega is het allemaal een truc van de Amerikanen om niet te hoeven voldoen aan het akkoord dat het beheer van het Panamaka naal aan het eind van de eeuw in Pa- handen ligt. Meer buitenlands nieuws op pagina 21 verklaring weten dat "de da geraad van de overwinning" aan- het neerslaan van de staande is. Vooralsnog houden de rebellen in Manila vooral de geruchtenmachi ne draaiend. Op straat wordt druk rende soldaten actief steun te verle- gespeculeerd over een nieuwe po- i aan de Onafhankelijkheidsbe- ging tot staatsgreep. Dat zou binnen maanden gebeuren, tenzij presi dent Aquino schoon schip maakt in haar corrupte ambtenarenapparaat. weging van Mindanao MIM. Min danao is het op een na grootste ei land van de Filipijnen en de MIM wil onafhankelijkheid voor dit ge bied. De afscheidingsbeweging geeft al eigen geld uit (de Mindanao dollar) en paspoorten. De MIM staat procent zijn gezakt, los van de islamitische rebellen die In het district Manila een eigen staat willen vestigen op Mindanao. De opstandige militairen worden geleid door een groep extreem wijk hebben gisteren in Paramaribo besprekingen gevoerd op het kabi net van het militair gezag, het hoofdkwartier van Bouterse. Bou terse noemde de komst van Bruns wijk naar de hoofdstad "historisch" en "een serieuze aanzet t®t stopzet ting van het wapengeweld". De be velhebber zei nadat president Ram- zijn auto werd beschoten door zeker In de provincie Aurora ten noord- sewak Shankar officieel op de hoog- drie mannen. Het is niet duidelijk of oosten van Manila werden gisteren te had gesteld van de ontmoeting, de aanval het werk was van commu- in een treffen met het leger vier re- dat het echter te vroeg is voor een nistische opstandelingen van het bellen gedood en een onbekend hoera-stemming, "want er moeten Nieuwe Volksleger of iets te maken aantal verwond. nog veel problemen worden opge had met de mislukte couppoging In Sampalac, 80 ki- lost". van militairen. Gisteren zijn in Ma- lometer ten zuidoosten van Manila, Volgens Bouterse komt vermoe- nila ook een politiecommandant en vielen ongeveer 200 rebellen van delijk nog voor het eind van het jaar de eigenaar van een bewakings- het communistische Nieuwe Volks- overleg tussen het nationaal leger, dienst en voormalig legerofficier leger een politiestation aan. Daarbij het Junglecommando en de Tu- door vermeende communistische vielen zeven gewonden, onder wie cayana-indianen, de derde strijden- rebellen doodgeschoten. twee burgers. de partij in Suriname. WEST-BERLIJN - "Beste Willy, jij blijkt uit geeft, zoals je zelf zegt, hier en daar aandelen een klein advies hoe het verder Manila de afgelopen week met 25 moet in Duitsland. Je oefent, weer met je eigen woorden, een beetje i Willy Brandt, erevoorzitter v sociaal-democraten, domineerde gisteren op zijn 76e verjaardag de eerste dag van het partijcongres. Ei- de Duitsers "Toch vraag ik, als het waar is dat delen van Europa weer samengroei en, wat dan natuurlijker is dan dat gisteren vloed uit. Ga daar mee door. We politieman doodgeschoten die hebben je nodig". Herta Daubler- te houden Gmelin, vice-voorzitter van de SPD, had deze woorden nauwelijks uitgesproken, of een ovatie daverde rechtse officieren die zich verschan- Volgens het leger raakte de leger- door het Westberlijnse congrescen trum. auto probeerde waaruit de commandant militair kamp was beschoten. i achter de "Beweging Hervorm commandant gewond toen hij genlijk wilden de sociaal-democra ten in Bremen bijeen komen om hun ruim twee kilo zware en 1000 pagina's dikke nieuwe partijpro gramma te bespreken, maar de ont wikkelingen in de DDR haalden een streep door die rekening. Waar anders dan in Berlijn met elkaar menwerken. Nergens staat geschre ven dat zij, de Duitsers, op een zij spoor moeten sudderen, tot ergens een gemeenschappelijke Europese trein het station heeft bereikt". Brandt verzekerde dat zijn partij altijd rekening zal houden met de belangen van alle betrokken lan- gres zich kunnen voltrekken? Daar den, dat de Poolse westgrens nooit Buitenland kort RIO DE JANEIRO - tief Fernando Collor de Mello wordt de nieuwe president van Brazilië. Hoewel de definitieve uitslag ver moedelijk nog wel een dag of langer uitblijft, tekende de overwinning van Collor zich gisteren reeds af in de tellingen. Hij nam een onver wacht grote voorsprong op zijn te genstander, de socialist Luis Inacio (Lula) da Silva. De Arbeiderspartij PT van Lula heeft inmiddels haar verlies toegegeven door El Salvador Als de Salvadoraanse regering de daders van de moord op de zes Je- zuïetenpaters in San Salvador niet In6k6 HOltWIJK vindt, komt de Amerikaanse mili- taire steun aan de Salvadoraanse re gering in gevaar. Dat heeft een ano nieme hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren gezegd. De New York Times publiceerde giste ren beschuldigen dat getuigen van de moord door de Amerikaanse FBI Afgelopen nacht toen de Hoogste Kiesraad (TSE) in Brasilia 72 pro cent van de uitslagen had verwerkt, bleek Collor ruim een miljoen stem men voor te liggen op zijn tegen stander. Collor loopt waarschijnlijk nog meer uit op Lula omdat de het Salvadoraanse leger zijn mis- meeste uitslagen die nu nog moeten binnenkomen, afkomstig zijn uit het Noorden en het Noordoosten. Dit zijn regio's waar 40-jarige gou verneur sterk staat. De financiële markt reageerde gisteren sterk op Collors voor sprong. De prijs van de dollar en het handeld en geïntimideerd. Turkije Turkije is het nog altijd vastbeslo ten is volledig lid te worden van de Europese Gemeenschap, ondanks besluit van Brussel de onder handelingen over toetreding op de goud tuimelden gisteren beurzen van Sao Paulo en Rio de Ja neiro waren ongekend levendig. De peilingen die zondag bij de uitgang van de stemlokalen werden gehou den, hadden hem een overwinning verschil van ongeveer vier procent gegeven. De snelrekenaars komen nu uit op een voorsprong mogelijk zes procent op Lula. lange baan te schuiven. De Europe se Commissie heeft Ankara gisteren gezegd dat Turkije tot 1993 moet wachten voor de EC zich opnieuw kan buigen over de toetreding van Turkije. Wel werd Turkije nauwere met economische en politieke samen werking geboden. Bomaanslag In Savannah in de Amerikaanse staat Georgia is gisteren een rechter de inwoners na een bomaanslag aan zijn verwon- °~- dingen overleden. De bom was via de post bezorgd bij het kantoor van peilingen geen uitgesproken Robert Robinson. De bom vertoon- keur voor c 4 1 de grote gelijkenis met die waar- bers. Maar door zaterdag in Alabama een rech- Het is ook nog niet bekend wat er gaat gebeuren met de klacht van de Arbeiderspartij (PT) van Lula dat in sommige steden busmaatschappij en hun voertuigen zondag opzette lijk in de garage hielden. De regio nale kiesraden van Rio en Salvador de Bahia hebben dit bezwaar voor lopig ongegrond verklaard. Nu de uitslag min of meer vast staat, kan de dans om de stoelen be ginnen. President José Sarney draagt de macht op 15 maart over, maar hij staat onder druk lijk eerder terug te treden zetelde Willy Brandt als burgemees ter toen de Muur werd gebouwd en een maand geleden beleefde hij sa men met een van zijn politieke 'kleinkinderen', burgemeester Wal ter Momper, de val van deze 'anti fascistische wal'. door Hans Hoogendijk Brandt kreeg een staande ovatie, genoot van de huldebetuigingen, was ontroerd door de woorden van een Oostduitse sociaal-democrati sche veteraan en omarmde de afge- moge" vaardigde van de piepjonge DDR- n v?r" sociaal-democraten, die zei hoe zeer d.!_gro°.te_:f™n,r.'S.C,l! de Oostduitsers Brandt bewonde- ren. Daarna maakte hij duidelijk dat hij ondanks zijn leeftijd nog altijd met visie is. "Negentien problemen van Brazilië. Met wat voor ministers Collor straks op de proppen komt, is een goed bewaard geheim. Zelfs zijn campagneleiding honderd'negenentachtig zaïnetïïs heeft toegegeven niet te weten gevraagd gaan worden. De nieuw- gekozen president afficheerde zich ga. tijdens zijn campagne afwisselend |teUem deDuitsers als een voorzichtige soc.aal-demo- ieder ni t de k craat en een rechtse communisten- - eter en zijn prille Partij van Nationa- le Wederopbouw is nog geen poli- omland tSs'telan^Uk nerenthe- tieke alliantie aangegaan. dat andere jaar '89, namelijk 1789, goed jaar de geschiedenis in- En het is mooi te kunnen vast- erbij - in ter discussie zal worden gesteld. Maar hij vroeg zich ook af of, nu bei de Duitse staten naar elkaar toe groeien, de mooie woorden van her eniging in de Navo-verklaringen en de Akkoorden van Helsinki, dan louter loze kreten zijn geweest. Hard rekende hij af met de chris ten-democraten die vol leedver maak nu stellen, dat de SPD zich op naïeve wijze had verbroederd met de Oostduitse communisten en nu is afgegaan. Maar ook de commu nistische SED kreeg onder uit de zak. Willy Brandt is niet vergeten dat de eens machtige Oostduitse so ciaal-democraten in 1948 door de communisten werden gedwongen op te gaan in de SED. Hij verlangt excuses. Brandt gaf de jongere be stuurders van de Communistische Partij het advies niet naar een derde weg te zoeken, want "kapitalisme met een heel duidelijke menselijke inbreng is nog altijd beter dan socia lisme zonder". De ere-voorzitter van de SPD, waarschuwde tegen nationalisme, riep alle partijen in Oost- en West- Duitsland op tot intensieve samen werking, opdat de DDR niet leeg- bloedt en oncontroleerbaar wordt. De sociaal-democraten zijn er, net tuigd dat de Duitse eenheid nog slechts een kwestie van tijd is. ADVERTENTIE Sao Paulo. De de twee kansheb- het laatste televisiede bat tussen de twee kanshebbers, ter werd gedood, en met de bom die waarbij Lula minder goed uit de gisteren werd gevonden én onscha- verf kwam, ging het invloedrijke waarbij een verband werd gelegd tussen de linkse Chileense ontvoer ders en de Arbeiderspartij (PT) van Lula heeft de 'paulistas' mogelijk beïnvloed. Collors voorsprong op Lula bedraagt hier miljoen stemmen. Ook de TSE zal rollen. De telling wordt vertraagd door aanhoudende hefti ge regenval in sommige deelstaten, die de wegen onbegaanbaar maakt. Van de kleine Amazone-deelstaat dan drie Amapa bijvoorbeeld was maandag andere slechts twee procent van de uitsla- delijk gemaakt in een gerechtsge bouw in Atlanta. De politie heeft geen idee wat het motief van de aan slagen kan zijn geweest. Sao Paulo Ook de gijzeling afgelopen week van een van de directeuren van een supermarktketen in Sao Paulo, stedelijke gebieden deed Lula het gen binnen. Veel invloed op het minder goed dan verwacht. eindresultaat zal dit niet hebben: het gaat om afgelegen en dun be- Het is nog onduidelijk wanneer volkte regio's. Zo telt Amapa ruim de einduitslag uit de computer van honderdduizend kiezers. 0p de damesschoenen-afdeling Is een groot aantal elegante en modieuze damesschoenen niet alleen klein van maat, maar ook - omdat het monsterparen betreft - klein van prijs. Met andere woorden: wie de prijs past, trekt de schoen aan. de Bijenkorf 0 ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. Vandaag extra koopavond in de Biienkorven Amsterdam. Rotterdam en Utrecht, woensdag, donderdag en vn|dag extra koopavonden in alle Bijenkorven.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5