Maximinnsnellieid :i omlaag tot 100 km Kapitaalmarkt renterekening 7,71% 'Ontwikkelingssamenwerking eind jaren dicht Voorstel milieuminister Alders: Polikliniek acupunctuur begint kinderspreekuur Nog geen toezeggingen over aanpak vervuiling Noordzee Straffen voor terroriseren van gezin in treineoupé Crash op de goudmarkt bij V&D. DINSDAG 19 DECEMBER 1989 198ft e-i teDEN HAAG (GPD) Milieuminister Alders (PvdA) is voorstander van verlaging van de maximum- j. snelheid naar 100 kilometer per uur. Alders zei dat gisteravond in KRO's Brandpunt. Alders be- j schouwt de invoering van een tachograaf op personenauto's als 'laatste aan een einde van een reeks maatregelen' wanneer het niet lukt de groei van het autoverkeer langs andere weg af te remmen. JHi De PvdA pleitte in haar verkie zingsprogramma al voor verlaging van de maximumsnelheid op de au towegen van 120 naar 100 kilometer per uur. Maar in het regeerakkoord met het CDA werd afgesproken eerst een evaluatienota af te wach ten over rij snelheden. Minister Ma- ij-Weggen (verkeer en waterstaat) zei vanmorgen dat zij pas wanneer de pakkans is verbeterd en de boe tes zijn verhoogd tot verlaging van de maximumsnelheid wil overgaan. Zij kondigde een verscherping van de controle op de snelheid op snel wegen aan. Maij-Weggen vindt ove rigens dat Alders buiten zijn boekje is gegaan. "Het is nog altijd de mi nister van verkeer en waterstaat die met dergelijke voorstellen komt". Alders nuanceerde in het tv-inter- view zijn uitspraken voer mogelijke invoering van een tachograaf op personenauto's. "Dat kunnen we niet morgen invoeren", aldus Al ders. De bewindsman zei met het idee slechts aan te hebben willen geven dat vergaande maatregelen nodig zijn wanneer het huidige be leid om het autoverkeer te vermin deren niet slaagt. CDA-kamerlid Ad Lansink dis tantieerde zich van de uitlatingen van de bewindsman. Het idee gaat volgens hem te weinig uit van de ei gen verantwoordelijkheid voelen, maar beiden houden aan de kabinetsdoelstelling va houd van koopkracht. In een eigen milieunota pleit het CDA, de grootste regeringspartij, voor vrijwillige afspraken met be drijven over vermindering van de vervuiling in plaats van wettelijke regelingen. 'Goed' milieugedrag moet worden beloond, vervuilend gedrag beboet. Ook Alders meent dat de tot nu toe met het bedrijfle ven gemaakte afspraken over bij- vooerbeeld fosfaatvrije wasmidde len vruchten afwerpen, en toonde zich weinig enthousiast over wette lijke dwang. In de CDA-nota wordt ervoor ge pleit de afvalstroom in te dammen en de bedrijven zich te laten richten op de fabricage van duurzame pro- dukten. Het CDA is voor invoering van een vaartuigbelasting en af schaffing van het reiskostenforfait om de groei van het vervoer in te dammen. De kerncentrales in Bors- sele en Dodewaard moeten langer Waarborgen rond aidstest kinderen ast openblijven, terwijl de bouw van be- nieuwe kerncentrales niet wordt uitgesloten. HAARLEM (GPD) - De Brits-Ne derlandse polikliniek voor acu punctuur in Haarlem begint op 6 ja nuari met een speciaal spreekuur voor kinderen. Voor Nederlandse begrippen uniek want niet één van de poli's waar acupunctuur wordt bedreven, heeft zo'n spreekuur. Directeur Schoneveld: "De laatste jaren komt het vrij frequent voor dat ouders met hun kinderen een beroep op onze kliniek doen. In plaats van hen tussen de volwasse nen te zetten krijgen ze hun eigen spreekuur. En dat niet alleen. Ze krijgen ook hun eigen gedeelte in de kliniek". Met wat voor soort klachten wordt de kliniek zoal geconfron teerd? "Met een scala van klach ten", vertelt Schoneveld. "Vaak gaat het om kinderen aan wie de westerse geneeskunde tot nu toe niet voldoende hulp heeft kunnen bieden. Meestal zijn dat kinderen met vage klachten zoals buikpijn die niet te verklaren is of harde ont lasting. Je ziet kinderen met eczeem al of niet in combinatie met astma. Maar ook kinderen die al van een zuchtje ziek zijn". De traditionele Chinese genees kunde kijkt met andere ogen naar een buikklacht dan een westers ge schoolde arts. Schoneveld: "Wij be kijken de kwaal van diverse kanten. Wat nogal eens voorkomt, is dat ou ders de mening zijn toegedaan dat wat zij eten ook goed voor hun kind is. Maar dat is echt niet zo. Een kind moet over het algemeen genomen licht verteerbaar voedsel hebben. Koemelk is voor veel kinderen te zwaar. Dan kunnen er bij voorbeeld buikklachten optreden. In plaats van koemelk is geitemelk of soja- melk een goed alternatief'. Schoneveld: "In de acupunctuur praten we over Qi (is energie) die in de organen wordt geproduceerd. In die energiehuishouding kunnen problemen ontstaan. "Pijn is dan het gevolg. Met acupunctuur (naaldje), acupressuur (druk) of laser oefen je invloed uit op die energiehuishou ding. Je doet dat zodanig dat de ba lans zich herstelt". Het is niet altijd nodig dat naald jes worden geprikt. In de eerste plaats is dat afhankelijk van kind en leeftijd. Volgens Schoneveld kun je ook middels het masseren van acu- punctuurpunten resultaten boeken. Het prikken van de naaldjes is even min belastend. De angst die het kind ervoor zou kunnen hebben is de enig belastende factor. Het kind voelt nauwelijks iets omdat de naaldjes heel dun zijn. Steeds vaker mate komen ouders met hun kinderen naar de polikli niek. Schoneveld: "Ik denk dat dit komt omdat er klachten zijn die zo wel voor het kind als de ouders be lastend zijn. Maar in de westerse ge neeskunst is geen aanknopings punt. Althans, geen duidelijke. Dikwijls praat je over klachten die niet ernstig genoeg zijn om er een te belastend onderzoek op los te laten. Maar het kind loopt er wel mee. Ou ders gaan dan zoeken of er toch geen oplossing te vinden is. De ge dachte leeft wel eens als acupunc tuur niet baat, het ook niet schaadt. Ik formuleer die gedachte zo: ze wil len liever geen chemische middelen (medicijnen) in dat kinderlijfje stoppen. Ja, dat zien ze als een soort bedreiging". Schoneveld voegt er aan toe: "Laat vooral duidelijk zijn dat wij niet pretenderen voor alle kwalen een oplossing te hebben. Het belang van het kind staat voorop. Wellicht kunnen de traditionele Chinese ge neeskunst en de westerse genees kunst samen iets voor iets voor het kind doen". DEN HAAG (GPD) - Kinderen ou de der dan twaalf jaar moeten zelf in- automobilist. De autolobby vreesde stemmen met een aids-test. Worden bij monde van de RAI aantasting tests voorgesteld voor kinderen jon- van de privacy en problemen bij de ger dan twaalf jaar, dan is toestem controle wanneer een tachograaf op ming van de wettelijk vertegen- elke auto moet worden gemon- woordigers, ouders of voogden, vol- teerd. doende. Dat heeft staatssecretaris Alders vindt dat bij een tegenval- Simons (WVC) de Kamer in een lende economische groei bestrij- brief laten weten. Hij stelt dat aids- ding van de milieuvervuiling "niet testen in principe alleen worden af- ondergeschikt" moet worden aan genomen als de direct betrokkene verlaging van het financiëringste- daarmee heeft ingestemd. Dat geldt kort. Volgens de minister is de ook voor minderjarigen, "milieuschuld net zo groot als de fi nanciële schuld van de overheid". Alders en CDA-milieuspecialist Lansink noemden het een 'illusie' dat de burger het scherpere milieu beleid niet in de portemonnee zou AIDSFLOPPY - De Nationale Com missie Aidsbestrijding is onaange naam verrast door toezending van twee floppy's door het duistere be drijf PC Cyborg. De floppy's zeggen de kans op aids te berekenen, maar alleen tegen betaljng. Wordt niet be taald, dan worden de bestanden van de computer aangetast. Binnenland kort Oliemorsend schip Het Openbaar Ministerie ziet af van vervolging van de kapitein en eige naar van het schip dat vorige maand olie loosde op de Noordzee ten noorden van Terschelling. De iden titeit van het schip is bekend, maar de bewijzen zijn niet hard genoeg, zo zei minister Hirsch Ballin (justiti- tie) gisteren in de Tweede Kamer. Een monster van de gemorste olie voldoet niet als bewijs omdat de concentratie te gering is. Greenpeace Greenpeace en aanhangers mogen niet zonder toestemming van de ei genaar op een schip klimmen. Het is ook verboden de vrije vaart van een schip te verhinderen. Het gerechts hof in Den Haag heeft in die zin een uitspraak daarover van de kort ge ding-rechter in Rotterdam bekrach tigt. De zaak werd in 1987 aange spannen door de Vulcanus II Ship ping Company, die vuil verbrand op de Noordzee. Fokker-100 Air Europe heeft gisteren tijdelijk haar tweede Fokker 100 aan de grond gehouden. Dit vanwege de brand aan boord van de andere Fok ker 100 van Air Europe op zondag. Air Europe heeft na overleg met Rijksluchtvaartdienst (RLD) en de Britse luchtvaartautoriteiten beslo ten het vliegtuig weer in gebruik te nemen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Schietpartij Een schietpartij in Amsterdam heeft het leven gekost aan een 41-ja rige bewoner van een pand aan de Rodenrijsstraat. De 17-jarige zoon van de bewoner raakte bij de schiet partij gewond en is inmiddels ge opereerd. De politie heeft de 62-jari- ge benedenbuurman aangehouden. De man heeft inmiddels bekend op zijn bovenburen te hebben gescho ten. omdat zij hem "overlast" be zorgden. Vuurtorenwachters Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft de afslanking van de zeeverkeersposten stopgezet. Haar voorgangster Smit-Kroes heeft op dit punt langdurig in on min geleefd met de Kamer. Zij wil de de bemanning van de vuurtorens van 50 terugbrengen tQt 30. Moder- ne communicatietechnieken en het feit dat scheepvaartroutes steeds order uit de kust waren komen te l'ggen zouden deze service overbo dig maken. Protest iii 't Frans ENSCHEDE (GPD) - Een hoogleraar van de Universiteit Twente begon vanmorgen zijn college in het frans. Prof dr. ir. W. P. M. van Swaaij, hoogleraar proceskunde aan de chemische faculteit, protesteerde zo tegen uitlatingen van minister Ritzen (onderwijs). Dat Ritzen Engels als voertaal op universiteiten wil invoeren, is voor Van Swaaij nog tot daaraantoe. Maar dat hij ook heeft gezegd dat inzet en prestaties van het wetenschap pelijk personeel te wensen over laten, deed voor Van Swaaij de deur dicht. ZWOLLE (ANP) - De Zwolse poli tierechter mr. M. Werkhoven heeft gisteren zes supporters van FC Den Haag veroordeeld tot een reeks van straffen voor wat genoemd 'het ter roriseren van een gezin in een trein'. De straffen variëren van 1.500 gul den boete en twee maanden voor waardelijke celstraf tot honderd uur dienstverlening en drie maan den voorwaardelijk. De twee vrou welijke supporters moeten het ge zin, afkomstig uit Apeldoorn, een excuusbrief sturen. De zes supporters, in de leeftijd van 19 tot 31 jaar. mogen ook twee jaar lang geen wedstrijden in het be taald voetbal bezoeken. De vier mannen kregen verder een 'gele kaart'. Daarmee moeten zii zich tij dens iedere wedstrijd van FC Den Haag melden bij het politiebureau. Voor alle zes geldt ook een betaling van 250 gulden aan de familie als schadevergoeding. De zes veroordeelden waren per trein op de terugweg van de wed strijd Groningen-FC Den Haag, toen bij Meppel de moeilijkheden begonnen. "Lallend en brallend" zou de groep onder invloed van al cohol zich door de gangen van de_ trein hebben begeven. Toen een" paar van hen de coupé niet inmocht waar het Apeldoornse gezin (vader, moeder en zoon) zat, was dat het sein voor wat officier van justitie mr. D. Greive "groepsterreur" noemde. Er werd onder meer tegen de coupédeur, die de vader van het gezin dichthield, geplast, met bier DEN HAAG - Oud-staatssecretaris van onderwijs, nu voorzitter van de Tweede Kamercommissie van on derwijs, Ginjaar-Maas gisteren in gesprek met de huidige staatssecre taris Wallage tijdens een commissie vergadering over 'eindtermen' voor het beroepsonderwijs. Er werd geen overeenstemming bereikt over de kwaliteitseisen en verniewing in het beroepsonderwijs. DEN HAAG (ANP) - Minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) heeft de Tweede Kamer geen toe zeggingen gedaan voor 'alternatieve doelen' die Nederland naar voren zal brengen op de Derde Noordzee- ministersconferentie over de ver vuiling van de zee, die volgend jaar maart in Den Haag plaatsvindt. Zij wil in de tweede helft van januari nader met het parlement overleg gen. Dat bleek gisteren tijdens een commissie-vergadering over het Noordzeebeleid. Diverse fracties in de Kamer had den Maij-Weggen gevraagd een aan tal doelen met betrekking tot de vervuiling van de Noordzee aan te scherpen. Vandaag en morgen is het laatste ambtelijk vooroverleg voor de ministersconferentie. De slotverklaring zal dan grotendeels worden vastgesteld. De Tweede-Kamerfracties wilden van minister Maij met name weten hoe zij denkt de doelstellingen voor het terugdringen van Noordzee-ver- vuiling door fosfaten en nitraten te halen. Evenals andere Noordzee- staten heeft Nederland zich op de Tweede Ministersconferentie in Londen vastgelegd op een vérmin dering van deze en andere stoffen met 50 procent. Het regeerakkoord van PvdA en CDA zegt zelfs in een aantal gevallen een vermindering met 'minstens' de helft te willen be reiken. De huidige cijfers geven echter aan dat Nederland voor fosfaten in 1995 slechts een reductie van 44 pro cent zal bereiken. Voor nitraten be draagt dit nog minder, ongeveer 20 procent. CDA-^r Esselink noemde de in dustrie èn de landbouw als hoofd schuldigen voor het achterblijven van de reductie-praktijk bij de doel stellingen. Anderen, zoals Eisma van D66, noemden het "een typisch landbouwprobleem" waarbij juist Nederland in het geding is. De mi nister gaf toe de situatie "onbevre digend" te vinden. Aanscherping van de doelen acht zij dan ook on vermijdelijk. Daarover, zo meent zij, is eerst nader overleg geboden met minister Braks van landbouw. Volgens een woordvoerder van milieuorganisatie Greenpeace zet de minister de Kamer voor een deel buiten spel door niet vóór januari, na het ambtelijk vooroverleg, nader met de fracties te overleggen. Greenpeace is somber gestemd over de uitkomst van de Noordzee- conferentie. Maij geeft zichzelf evenwel meer kans als gastvrouw de deelnemen de landen alsnog tot aangescherpte doelstellingen te krijgen. Zij zegde de Kamer toe nog vóór maart indien nodig de betrokken collega-minis ters in Noordzee-staten persoonlijk te bezoeken. Overigens zullen op de conferentie in Den Haag voor het eerst ook Zwitserland en een aantal Oosteuropese landen vertegen woordigd zyn. ADVERTENTIE PvdA-bestuur Rotterdam stapt op gewest Rotterdam een toelichting geven op het besluit. Verwacht wordt dat een interim-bestuur aan treedt om de PvdA-campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar voor te bereiden. Burgemeester Peper van Rotter dam noemde de gang van zaken rond de kieslijst eerder gisteravond op Stads-tv Rotterdam een "falen van de partij. Zo mag je niet met i omgaan". ROTTERDAM (ANP/GPD) - Het gewestelijk bestuur van de Rotter damse PvdA is gisteravond laat op gestapt. Het bestuur wil geen ver antwoordelijkheid nemen voor het feit dat Hans Kombrink afgelopen zaterdag terecht is gekomen op de zevende plaats op de lijst voor ge meenteraadsverkiezingen. Kom brink is daarmee niet zeker van een wethouderszetel en heeft zijn kan didatuur ingetrokken. Het gewestelijk bestuur had Kombrink, nu Tweede Kamerlid, zelf uitgenodigd zich kandidaat te stellen. Hem werd een belangrijke wethouderszetel in het vooruitzicht gesteld. Zaterdag bij de vaststelling van de kandidatenlijst, bleek echter dat een aantal PvdA-afdelingen een akkoord had gesloten. De voorstel- DEN HAAG len van het bestuurd werden toen Bukman zijn geschiedenis, tijd voor grotendeels niet aangenomen en een nieuwe aanpak, die van Jan Kombrink zag de wethouderszetel Pronk. Paste Bukman bekwaam op naar alle waarschijnlijkheid aan zijn de winkel Ontwikkelingssamen- neus voorbij gaan. werking („Pappen en nathouden", Het voltallig gewestelijk besuur aldus een ambtenaar), nu wordt er van de Rotterdamse PvdA heeft gis- weer politiek bedreven. "Dit is geen teravond op een extra vergadering hulp-departement, maar een poli besloten op te stappen. PvdA-voor- tiek departement", verklaarde de zitter Peter van Dijk zal vanavond nieuwe minister vol vuur tijdens tijdens de jaarvergadering van het een ontmoeting met de pers. ADVERTENTIE er werden bedreigingen geuit. In Zwolle zou de groep het gezin hebben belet de trein te verlaten. Uiteindelijk wist de vader daar de aandacht te trek ken van de spoorwegpolitie die het zestal inrekende. VROUW VERMOORD - Een 39-jari- ge Hagenaar heeft vanochtend in zijn woning in het Regentessekwar- tier een vriendin met messteken om het leven gebracht. Volgens de poli tie is nog niet duidelijk wat het mo tief is. De identiteit vaïï de vrouw wordt nog nader onderzocht. 14 kar. gouden fantasie collier. Gewicht 7,05 g. Bijpassende 14 kar. gouden armband. Gewicht 3,40 g. Op diverse andere 14 kar. gouden colliers en armbanden kortingen van 30,- tot 60,- 't Wordt steeds leuker bij V&D. De dagen i Piet Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vast gesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercen tage voor de maand januari is De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. Pronk werd het de afgelopen we ken niet moe te melden dat de jaren '70 voorbij zijn; de aanpak van Ont wikkelingssamenwerking die hij destijds als minister voorstond is nu, aan het begin van de jaren '90, niet meer toe te passen. Maar één opvatting staat recht overeind, ook na al die jaren: het departement voor ontwikkelingssamenwerking dient te worden opgeheven. door Bart Jochems Pronk meent dat ontwikkelings samenwerking alle departementen aangaat. Het ministerie van milieu moet zich verdiepen in de milieu vervuiling, erosie, ontbossing in de Derde Wereld. Economische Zaken en Financien houden zich bezig met de omvang van de geldstroom en de nodige aanpassingen in de nationa le economieën van de arme landen. Het kan niet zo zijn dat Ontwikke lingssamenwerking alleen in het ge weer komt als er 'vangnetten' moe ten worden gespannen voor noodsi tuaties waarin andere departemen ten niet hebben voorzien. Ontwik kelingshulp dient een gezamenlijke inspanning van vele departementen Voor de jaren '90 moest iets te zijn en het departement ontwik- worden verzonnen, kelingssamenwerking kan worden gesloten. Tot het zover is - Pronk verwacht aan het eind van de jaren '90 - zal de minister proberen het ontwikke lingsvraagstuk hoger op de politie ke agenda te krijgen. De zaak is "wat verwaarloosd, en dat is jam mer". Maar Pronk haastte zich te grip eigenlijk inhoudt, verklaren dat hij niet wil wedijve ren met de aandacht voor het milieu of die voor de ontspanning tussen Oost en West. "Dat zijn allemaal di- land het begrip 'sociale vernieu- mensies van hetzelfde vraagstuk", wing' wil exporteren naar het bui- In een terugblik in de geschiedenis tenland. Voor de ontwikkelingslan- karakteriseerde de minister de ja- den betekent dat volgens Pronk Pronk: ontwikkelingssamenwer king is een zaak van alle departe menten. ren '70 als die van "de herverdeling van kennis, macht en inkomen". De jaren '80 waren die van de 'aanpas sing'; "ontwikkelingslanden had den zich maar aan te passen aan de situatie die in de wereld was gecre- eerd door de rijke landen, ze moes ten de broekriem maar aanhalen". En dat nieuwe thema haalde Pronk uit het kreten-boek van zijn eigen PvdA: de jaren '90 zouden het tijdperk van 'sociale vernieuwing' worden. Schamper gelach deel, want PvdA en CDA proberen al sinds het aantreden van Lubbers III vergeefs uit te leggen wat dat be- "transformatie" in plaats van aan passing. Produktie-structuren in de Derde-Wereldlanden moeten veran deren. En ontwikkelingshulp uit de rijke landen zal zich richten op in vesteren, "vooral in mensen", om de produktiviteit te verhogen. Die 'transformatie' moet tot stand worden gebracht in een tijd dat "de grenzen vervagen, de marges smal ler worden en de risico's groter". De grenzen vervagen doordat ontwik kelingssamenwerking niet alleen om centen draait, maar ook, en steeds meer, om de vluchtelingen problematiek en de buitenlandse werknemers. De marges worden smaller omdat de Derde-Wereldlan den minder te kiezen hebben. De schulden drukken immers zwaar op de economieen, de vraag naar grondstoffen uit de arme landen neemt af en het protectionisme in het Westen neemt toe. Daarbij zijn de problemen zo geïnternationali seerd, dat de ontwikkelingslanden alleen met de grootste moeite hun stem kunnen laten horen. En de risi co's zijn groter omdat modernise ring naar westers het voorbeeld een aanslag pleegt op het ecologisch evenwicht. Pronk mag het credo 'Verdeling van kennis, macht en inkomen' aan de kant hebben gezet, heel even dook het weer op. Hulp aan Oost- Europa mag niet ten koste gaan van de inspanning voor de ontwikke lingslanden: "Er is een zeker recht zÜn op inkomensoverdracht onstaan voor de Derde Wereld. Dat hebben we ze destijds beloofd". De hulpgelden voor Oost-Europa mogen niet worden gehaald uit het budget voor ontwikkelingssamen werking. Alle departementen moe ten volgens Pronk worden aange sproken voor de steun-operatie aan Oosteuropese landen. "Ik zit hier voor de Derde Wereld. En de hulp aan Oost-Europa moet worden be taald door West-Europa. Niet door Afrika, Azië of Latijns-Amerika". Pronk: "Het is jammer dat het budget voor ontwikkelingssamen werking niet is verhoogd. Maar ik zat niet bij de onderhandelingen over het regeerakkoord". Maar ver der voegde hij zich naar de afspra ken tussen PvdA en CDA. Zo draait Ontwikkelingssamenwerking op voor de eerste kosten van opvang voor asielzoekers. Tegen die 'ver vuiling' van het budget had Pronk zich weliswaar verzet, maar hij trok aan het kortste eind. "Het is geac cordeerd beleid, en dus juist be leid". Miljoenensteun Chili Etiopië en Cambodja Pronk wil tientallen miljoenen gul dens inzetten voor hulp aan Ethio pië, Chili en Cambodja. Over exacte bedragen wil hy zich nog niet uitla ten, maar alleen al voor Chili denkt Pronk aan "enkele tientallen mil joenen guldens" voor een periode van een aantal jaren. Deze week probeert de minister in gesprekken met non-gouvernementele hulpor ganisaties een duidelijk beeld te krijgen van de hulpbehoefte in Ethiopië. De informatie die het de partement daarover bereikt, is 'ver warrend', aldus Pronk. Ook Cambodja krijgt 'op fikse schaal adequate hulpverlening', maar eerst moet worden uitgezocht of de ontwikkelingsgelden in dat land ook te besteden zijn. Daarover bestaat twijfel, omdat Cambodja de laatste jaren 'gesloten' was. Pronk wenst geen ontwikkelingsrelatie met de zittende regering-Hun Sen of de Rode Khmer, maar wil gelden via non-gouvernementele en inter nationale hulporganisaties beste den.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3