'Veiling gaat aan eigen groei kapot' Roemenië: geen schuldenook geen eten Universiteit sluit deur voor Bailee NABIJ i REPORTAGE I Kopers en kwekers ongerust over Aalsmeer IKV breekt lans voor dominee Laslo Tökes Joods congres in Sovjetunie Een oudere vrouw heeft net over de Hongaarse grens inkopen gedaan en keert terug naar het voor buitenlanders gesloten Roemenië, waar nauwelijks nog voedsel en brandstof te krijgen is. (foto epa> UUUIIiü De verdeling van de bloemen en planten is een groot probleem in Aalsmeer. Vooral de kleinere handelaars komen in het gedrang. De fusie tussen de veilingen EMM in Roelof arendsveen en U&O in Vleuten zou de druk enigszins van de ketel kunnen halen. foto gpd> die dat moeten doen zijn slecht op geleid, worden slecht betaald en zijn niet gemotiveerd. Door veran deringen van systemen komt men in de problemen". Probleem De verdeling van de bloemen en planten is een geweldig probleem. Alleen al bij de potplanten gaan per dag zeven- tot negenduizend stapel wagens onder de klok door. Hetzelf de gebeurt bij de verscheidene klokken voor snijbloemen. Die sta pelwagens bevatten overigens niet alleen Nederlandse bloemen en planten. Zelfs vanuit Israël, Oegan da en Kenia worden bloemen aan gevoerd. De plantenaanvoer uit België is zeer groot. Op 16 novem ber werd de grens van 50.000 stapel wagens in één jaar gepasseerd. Die duizenden karren per dag moeten eerst geladen worden en gaan dan op weg naar de veiling- klok. Ze worden stuk voor stuk ge veild en moeten daarna naar hun plaats van bestemming, via kilome terslange routes door de hallen. Van zo'n kar moeten dan soms zes dozen bloemen gepakt worden, waarna hij verder rijdt naar een volgende be stemming. "Het kan gebeuren dat iemand om zeven uur planten koopt en dan tot twaalf uur moet wachten voordat hij ze in zijn bestelauto kan zetten", zegt handelaar Stef Kuiper uit Blokker. Hij is het eens met de kritiek op de verdeling, en vindt ook dat de veiling de problemen voor een be langrijk deel aan zichzelf heeft te wijten. "Die duizenden karren moe ten eerst allemaal naar boven en voordatje ze door de klok hebt ben je vier uur verder. Men weet abso luut niet hoe men die karren weg moet krijgen". Op 28 september zijn door de VBA twee nieuwe tribunes in ge bruik genomen voor het veilen van snijbloemen. Een investering van 50 miljoen gulden. Bij de ene tribu ne draaien twee klokken, bij de an dere tribune worden op drie klok ken tegelijk bloemen verhandeld. Rondom deze beide tribunes is ten behoeve van de aanvoer, het opstel len, veilen en verdelen een 4200 me ter lange kettingbaan neergelegd; de totale lengte van de duwsporen is 9000 meter. Bij de tribunes zijn koelcellen die in totaal 20.000 vier kante meter beslaan. In die cellen kunnen 5900 stapelwagens worden opgesteld. "Vijf klokken betekent zeer snel veilen. En juist die snelheid waar mee transacties tot stand worden gebracht zal de prijsvorming posi tief beïnvloeden", zei VBA-voorzit- ter G. Kooij bij de ingebruikname van tribune E/F. Niet alle kwekers zijn het daarmee eens. "Alles is on dergeschikt gemaakt aan de snel heid van veilen en aan de grote ko pers", zeggen handelaren. "De VBA wil hele karren verkopen en het liefst ook nog hele partijen" (een partij kan soms bestaan uit vijf sta pelwagens van één soort in één kleur van één kweker). Uit de speciale VBA-bode die ver scheen bij de ingebruikname van de nieuwe tribunes blijkt dat ook de commissie van de handel het ver groten van het veilinggebouw en 'de bouw van vijf of tien klokken niet als de oplossing van alle proble men ziet'. Woordvoerder Wesseling vraagt zich af of het niet tijd wordt om veilen en verdelen van elkaar los te koppelen. Niet kopen Handelaar Kuiper is het er wel mee eens dat er veel te veel kleine han delaren op de veiling zijn. "Maar", zegt hij, "als die verdwijnen los je maar een heel klein deel van de pro blematiek op. Directeur Mulder vergeet dat het niet alleen de hele kleintjes zijn die in de problemen komen. Ook middelgrote handela ren kunnen door het VBA-beleid niet meer op de veiling terecht. Ook ik kan niet kopen wat ik wil". "Ik zal je een concreet voorbeeld geven. Er komt een partij van zes karren azalea's onder de klok. Op el ke kar staan dertig bakken azalea's van één kleur. Ik wil echter maar zes bakken in die kleur hebben, want mijn afnemers willen azalea's in meer variëteiten, grootte en kleur. Dan kom ik in de problemen, want alleen van die eerste kar kan ik zes bakken kopen. De rest wordt in opdracht van de veiling verkocht in grotere partijen of per hele kar. Ik ben niet de enige die van die kleur zes bakken nodig heeft. Het gevolg is dat de inkoopprijs voor die zes bakken azalea's hoog is. Bovendien loop ik het risico dat ik nog steeds geen azalea's heb. Al die andere aza lea's gaan voor een veel lagere prijs weg. Maar die moet ik niet, want wat. moet ik met dertig bakken?". "Het bestuur van de veiling moet niet praten over positief beïnvloe den van de prijs, want daar klopt echt niks van. Vandaag werden uit één partij zes bakken azalea's ge klokt voor f 1,65 per stuk. De rest ging weg voor 95 cent per stuk. Dat wil zeggen dat de kweker op een partij 150 gulden verlies lijdt" Contract Een andere handelaar wijst er op dat het niet alleen moeilijk is om kleine partijen te kopen, maar dat het net zo moeilijk is om grote par tijen te kopen. "Wanneer ik voor een supermarkt 10.000 kerststerren nodig heb, kan ik die niet via de klok kopen. Ik kan natuurlijk niet de hele dag op de knop gaan zitten drukken tot ik die partij bij elkaar heb. Bovendien wil mijn klant 10.000 planten van dezelfde grootte, kleur en uniforme kwaliteit. Ik ga dus rechtstreeks naar de kweker. Onderhandel met hem over de prijs en wijze van aflevering. Ben ik in vijf minuten klaar. De veiling is er via het bemiddelingsbureau bij be trokken, en dat enkel en alleen om dat de kweker een contract met de veiling heeft". Potplantenkweker J .Kuilboer wijst ook op de handel buiten de veilingklok om. "Grote kopers wil len niet de hele dag aan de knop zit ten. Wanneer iemand een grote par tij planten nodig heeft, gaat hij rechtstreeks naar de kweker. Hij is een dief van z'n eigen portemonnee als hij dat niet doet. Wanneer hij via de klok aan dat zeer grote aantal planten of bloemen moet komen, drijft hij in z'n eentje de prijs op die hij moet betalen". Hij heeft geen moeite met kopen en verkopen buiten de klok om. "Wanneer beide partijen een prijs overeenkomen, moet je als kweker niet zeuren als later dergelijke plan ten via de klok méér opbrengen. Ze kunnen ook minder opbrengen dan je bent overeengekomen". Kuilboer kan zich als kweker niet zo druk maken over prijsverschil len tussen bloemen of planten uit een partij. "Het gaat erom of je ge middeld een goede prijs vangt. Mis schien kopen de kopers van kleine partijen wel te duur in". Hij vindt dat niet alleen de verde ling van de duizenden karren en het grote aantal kleine kopers voor pro blemen zorgt. "De problemen be ginnen al bij de aanvoer. "We heb ben vierduizend leden en meer dan duizend van hen halen een veiling- omzet die lager ligt dan 50.000 gul den per jaar. Het is deze combinatie van te veel kleine handelaren en te veel kleine aanvoerders die voor de stagnatie zorgen. Het duurt te lang allemaal. Tegen het eind van de vei ling zie je vaak een forse prijsval, omdat de kopers niet langer willen wachten. Dat is een nare zaak en daar moet een oplossing voor ko- Ondergeschikt Kuilboer erkent dat inderdaad alles ondergeschikt is aan het systeem. Hij wijst er op dat juist het unieke veilingsysteem met daaraan gekop peld het sterke Europese distribu tienet de kracht is van de bloemen- sector. "Die unieke positie moeten we hoe dan ook behouden en dat bete kent: het aantal aanvoerders ver minderen en veilen in grotere partij en. Wanneer kopers geen grote par tijen willen of kunnen kopen, dan moeten hun behoorlijke alternatie ven worden geboden, met garanties ten aanzien van het benodigde as sortiment". Kuilboer hoopt dat de voorgeno men fusie tussen de veilingen EMM in Roelofarendsveen en U&O in Vleuten tot gevolg heeft dat een deel van de handel en van de kwe kers gaat uitwijken. Veilingvoorzit ter Kooij tijdens een informatie avond daarover: "Wat wij wensen is dat kopers zich bewust worden van wat een kleine koop voor logistieke gevolgen heeft. Wij sturen niemand van de tribunes af, wij bieden alleen andere inkoopmogelijkheden". Hervormde Kerk haalt bakzeil GRONINGEN (ANP) De bijzondere leerstoel voor dr. Wim Balke aan de Rijksuniversiteit Groningen is definitief van de baan. De faculteitsraad van de theologische faculteit zal het be-1 stuurscollege adviseren de instelling van deze leerstoel af te' wijzen en de door de hervormde synode voorgestelde kandi daat niet te benoemen. EN VER daarvoor een eredoctoraat ver leend aan de Zuidafrikaanse anti- apartheidsactivist ds. Frank Chi- kane en dr. C.F. Beyers Naudé op bezoek gehad. De raad was via de werkgroep Kairos onder druk gezet door een anoniem gemeentelid uit 's Graveland, waar Balke hervormd predikant is. Daarbij werd ge dreigd met publikatie in een dag blad van een ingezonden brief met belastende gegevens over Balke. Enkele dagen eerder had de hervormde synode de predi kant unaniem voorgedragen als bijzonder hoogleraar. De Hervormde Kerk heeft steeds krachtig bij de faculteit ge protesteerd tegen het feit dat vooraf niet met Balke is gespro ken. De faculteitsraad bekriti seerde op zijn beurt de hervorm de synode, die de naam van Balke te vroeg bekend heeft gemaakt. Daardoor kon de raad niet in alle rust over de leerstoel en de voor gedragen kandidaat spreken. Balke zelf heeft zich gedijende de benoemingskwestie van com mentaar onthouden en kiest ook nu voor het stilzwijgen. Dominee Tökes (links), vorige maand gefotografeerd met zijn zwange re echtgenote en vader, die eveneens predikant is. (foto epa) Onduidelijkheid over lot voorganger PAGINA 2 "Het beleid van de veiling is echt niet te volgen", zegt een handelaar. "Eind sep tember zijn er twee tribu nes met vijf klokken in ge bruik genomen voor het veilen van snijbloemen. Op die tribunes zijn 822 zetels ingericht en zijn de ko persbankjes van meer dan 400 telefoons voorzien. Er is voor vijftig miljoen geïn vesteerd. Het beleid van het bestuur richt zich op de grote kopers. De kleine ko pers moeten naar de vei ling in Vleuten of Roelo farendsveen. Waarom achthonderd nieuwe plaat sen als je de meeste kopers niet meer in Aalsmeer wilt hebben?". door Bert Uri "Onrust over het beleid van de bloemenveiling in Aalsmeer is er echt niet alleen bij de kleine inko pers. Ook de grote jongens maken zich ongerust over het beleid. Het gaat echt fout", zegt Stef Kuiper, bloemenhandelaar en exporteur. "Men wijst vanuit bestuur en direc tie vol trots op de steeds maar stij gende aanvoer, de grootste veiling ter wereld en zo. Het gevolg is ech ter dat handelaren én kwekers on dergeschikt worden gemaakt aan het systeem. De koper kan niet ko pen wat en hoeveel hij wil, en de kweker krijgt vaak te lage prijzen. Wanneer men niet oppast gaat de bloemenveiling aan haar eigen groei kapot". Binnen de veiling neemt de kri tiek op het beleid toe, en dat heeft alles te maken met de maatregelen die bestuur en directie hebben ge nomen om de stijgende aanvoer te verwerken. Elk jaar stijgt de aan voer van bloemen en planten op de Verenigde Bloemenveilingen Aals meer (VBA). De prognose is dat de komende zeven jaar de aanvoer van bloemen verdubbelt. Daarom moet er snel geveild en snel afgehandeld worden. Algemeen directeur A. Mulder heeft honderden handela ren tegen zich in het harnas gejaagd toen duidelijk werd dat de veiling minstens duizend kleine kopers lie ver kwijt dan rijk is. De veiling heeft 2.500 geregi streerde kopers. Bijna tweeduizend van hen vallen in de categorie klei ne inkopers. Bij elkaar zorgen zij voor een omzet van 200 miljoen gul den, en dat is slechts 11 procent van de totale omzet (1750 miljoen gul den). De duizend kleinste kopers halen een gezamenlijke omzet van niet meer dan twaalf miljoen gul den. Om het aantal transacties zo laag mogelijk te houden, moeten de klei ne kopers bij elke druk op de knop een heffing van twee gulden beta len. Mulder: "Het zeer grote aantal kleine inkopers heeft tot gevolg dat de dienstverlening achteruitgaat en dat de afhandeling stagneert. We moeten voorkomen dat de grote in kopers andere wegen gaan zoeken om bloemen te kopen. Ik ben bang dat de grote kwekers en de grote ko pers weglopen als we niet ingrijpen. We moeten wel kiezen voor de grote koper". De kleine inkopers, die onlangs een eigen vereniging hebben opge richt, zijn het volstrekt oneens met Mulder: "Het argument dat de klei ne kopers de vertraging veroorza ken is absoluut onjuist. De VBA vergeet de hand in eigen boezem te steken, want dat sneller veilen lukt best. De verdeling, de afhandeling is het grote probleem. De mensen BUKAREST - In de Roemeense hoofdstad Bukarest wordt de hand gelegd aan een pompeus paleis, maar het gewone volk vraagt zich aan het begin van weer een barre winter af hoe het zich warm moet houden en aan voldoende voedsel moet komen. Men zal de Roemenen niet gauw kritiek horen geven op het beleid van de overheid. De angst voor de veiligheidspolitie zit er diep in. Maar de ontwikkelingen in de andere Oostbloklanden zijn de Roemenen niet ontgaan. En toen Ceausescu onlangs ontkende dat er tekorten zijn, gingen er al heel wat wenkbrauwen omhoog. AP- correspondent George Jahn peilde de stemming, vlak voor de bom barstte en Ceaucescu de grenzen hermetisch afsloot. door George Jahn Het is de zesde achtereenvolgen de winter dat voedsel en energie op strikt rantsoen zijn, hoewel in maart werd bekendgemaakt dat Roeme nië, het laatste stalinistische bas tion van het oostblok, voor het eerst sinds veertig jaar vrij van schulden was. De etalages van de exclusieve winkels aan de vijf kilometer lange Boulevard van de Overwinning van het Socialisme, die begint bij het nu bijna voltooide Paleis van de Repu bliek, zijn goed gevuld, maar bijna niemand kan het zich veroorloven om daar iets te kopen. Naar schatting 40.000 mensen hebben moeten wijken voor de bouw van een serie luxe apparte mentengebouwen met marmeren gevels aan de boulevard, die nu staan te wachten op hun bewoners: functionarissen van de communis tische partij en hun gezinnen. Ach ter de boulevard bevindt zich het oudé centrum met zijn nauwe, mod derige straten waar voor de schaars- verlichte winkels de mensen in de rij staan om op vertoon van hun identiteitsbewijs een half pond vlees, het weekrantsoen, te kopen. Dat wil zeggen, als er vlees beschik baar is. De vrouw achter de bar van de groezelige bar schenkt een bittertje in, het enige drankje dat ze ver koopt, en lacht schamper als haar om koffie of thee wordt gevraagd. "Interconti", zegt ze, wijzend naar het luxe hotel met die naam, dat al leen is bestemd voor westerlingen die met buitenlandse valuta beta len. De eerste winter vol ontberingen was die van 1983, twee jaar nadat president Nicolae Ceausescu een grootscheepse campagne begon om de elf miljard dollar af te betalen, die hij had geleend om de traditio neel agrarische Roemeense samen leving te kunnen industrialiseren. Onderdeel daarvan vormde het drastisch opvoeren van de export, van onder andere Voedsel en geraf fineerde olie en het beperken van de import tot een minimum. De gevol gen waren voorspelbaar. Terwijl de schuld afnam - het lukte Roemenië om een aantal jaar achtereen onge veer 2,5 miljard dollar af te betalen - werden de schappen in de winkels leger, de huizen donkerder en kou der en de rijen voor de benzinesta tions langer. Er wordt algemeen van uitgegaan dat de autoritaire Ceausescu niet eens op de hoogte is van de werke lijke situatie, omdat zijn bangelijke medewerkers hem daarvan een beeld presenteren dat overeenkomt met zijn voorstelling van een mo derne, tevreden samenleving. Toch beloofde de 'Opperste Leider' in ok tober tijdens een bezoek aan de schaars bevoorrade markten in Bu karest uitbreiding van de voedsel voorraden. Naar verluidt is er inder daad meer voedsel beschikbaar ge komen, maar bijna niemand ver wacht een werkelijke ommekeer, in geen geval deze winter. "De exportcampagne lijkt wat te zijn afgezwakt, maar heeft het land toch al doodgebloed", zegt een Wes terse diplomaat. „Het zal een hele tijd duren voor de voorraden weer op het oude peil zijn." Eieren, kaas, boter, benzine en vlees zijn op strikt rantsoen. Ook ar tikelen die niet officieel op rantsoen zijn, zoals bloem, meel, toiletpapier, luiers, wijn en koffiesurrogaat wor den slechts in kleine hoeveelheden verkocht. Ook warmte is schaars. In de cen traal verwarmde flatgebouwen stonden de radiatoren begin decem ber slechts vijf uur per dag aan. En volgens een bewoner waren ze zelfs toen nog lauw. Warm water was drie uur per dag beschikbaar. In sommi ge provincies kunnen autobezitters maximaal 30 liter benzine per maand tanken. In Bukarest is de verlichting dit jaar minder schaars dan voorgaande winters, maar sche merig is het er nog altijd. De grap pen daarover zijn niet van de lucht. "Waarmee maakten Roemenen licht voor ze kaarsen hadden?" vroeg onlangs een taxichauffeur aan een buitenlandse bezoeker. En het antwoord luidde: "Met gloei lampen". Intussen laat Ceausescu het ene gigantische bouwproject na het an dere van start gaan, om zijn stempel te drukken op wat de staatsmedia omschrijven als 'het Tijdperk Ceau sescu'. Naar verluidt heeft de bouw van het Paleis van de Republiek en wat daar zoal bijhoort, sinds 1984 jaarlijks ongeveer 1,7 miljard gul den gekost. De aanleg van een in 1984 voltooid 65 kilometer lang ka naal dat de Donau met de Zwarte Zee verbindt, heeft naar westerse schattingen ruim vier miljard gul den gekost. Twee jaar geleden is de aanleg begonnen van een vergelijk baar kanaal, dat de Donau zal ver binden met Bukarest. Veel tijd lijkt Ceaucescu niet meer te hebben voor het inrichten van zijn privé-heilstaat. De kruit dampen die uit Roemenië opstijgen doen vermoeden dat de dagen van de laatste dictator in het Oostblok zijn geteld. De raad, die al in juni de voor dracht van Balke (56) voor de bij zondere leerstel voor de geschie denis van Reformatie en Contra reformatie afwees "wegens diens herhaalde betrekkingen in met Zuidafrika", vindt het bovendien geen goede zaak dat de leerstoel en de kandidaat geheel aan elkaar zijn gekoppeld en vraagt zich af wat met de leerstoel precies wordt beoogd, aldus dekaan prof. dr. J. Roldanus. De faculteitsraad heeft "met de grootst mogelijke meerderheid" (één blanco stem) tot het negatieve advies besloten. Twee gesprekken tussen de fa culteitsraad en de hervormde commissie voor theologisch-we- tenschappelijk onderwijs hebben helaas niks opgeleverd, zo meldt de hervormde synodevoorzitter ds. B. Wallet, die de gesprekken leidde. "We hebben gedaan wat we konden. We vonden het eén goede benoeming en dat vinden we nog", aldus de teleurgestelde synodevoorzitter, die in het be lang van de betrokkenen zich van nader commentaar onthield. De Groninger faculteitsraad wees in juni unaniem de voor dracht van Balke af, omdat diens contacten met Zuidafrika "die aan een zeer bepaalde kant lig gen" de geloofwaardigheid van de universiteit zouden schaden. De Rijksuniversiteit had niet lang DEN HAAG (Kathpress) - Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft bij de Roemeense re gering per telegram geprotes teerd tegen de vervolging van de hervormde predikant Laszlo Tö kes. Het IKV onderhoudt al gerui me tijd contact met de predikant die zich sinds begin november schuilhoudt in zijn kerk in Ti- misoara. Zondag was zijn ge dwongen verhuizing aanleiding voor een protestbijeenkomst die uitgroeide tot de eerste betoging tegen het bewind van Ceausescu. Over het lot van de predikant be staat nog onduidelijkheid. Het ge rucht gaat dat hij gedwongen is overgebracht naar een nauwe lijks bevolkt deel in het westen Roemenië. Tökes haalde zich de woede van de Roemeense regering op de hals, toen hij via brief en tv open lijk stelling nam tegen de afbraak van Roemeense dorpen. De pre dikant werd daarop eerst telefo nisch bedreigd en later ook echt mishandeld. Zijn gezin werd ge treiterd en de kerkgangers wer den geïntimideerd. Bisschop Laszlo Papp van Oradea zegde het vertrouwen in hem op en stuurde Tökes naar een parochie in het noorden van Roemenië. Tö kes weigerde en kreeg van het ge recht tot 15 december de tijd zich te bedenken. Uit protest tegen het besluit van zijn bisschop zocht de predi kant onderdak in zijn eigen kerk gebouw. Toen afgelopen week einde het ultimatum van de rege ring afliep, blokkeerden honder den mensen de toegang tot de kerk voor de politie. De menigte groeide aan tot naar schatting vijfduizend mensen die leuzen te gen het regime-Ceausescu scan deerden. Tökes is een van de weinigen die openlijk kritiek durven te le veren op Ceausescu. De Roe meense kerkleiders hebben de president en partijleider in augus tus nog laten weten dat zij hem "de grootste held uit onze ge schiedenis en de geliefdste zoon van ons land" vinden. De brief was mede ondertekend door bis schop Papp. In rooms-katholieke en protes tantse kerken in Hongarije zijn in middels enkele solidariteitsbij- eenkomsten voor Tökes gehou den. De vereniging van gerefor meerde predikanten in Neder land heeft bisschop Papp per brief geVraagd de tuchtmaatrege len tegen Tökes in te trekken. MOSKOU (ANP) - Voor het eerst in de geschiedenis wordt er deze week in Moskou een Con gres van Joodse Organisaties en Gemeenschappen in de Sovjetu nie gehouden. Doel ervan is de oprichting van een landelijke or ganisatie van plaatselijke groe pen voor de joodse cultuur. "Heel langzaam vindt er in de Sovjetunie een doorbraak naar de vrije uitoefening van de joodse re ligie en cultuur plaats", aldus Awraham Soetendorp, een van de deelnemers, die zijn tijd in Mos kou ook wil gebruiken om te plei ten voor het recht op vrije emigra tie van joden. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Amerongen (toezegging) en te Min- nertsga J. D. Th. Wassenaar Oudega (Wymbr.); aangenomen naar Veenen- daal N. P. J. Kleiberg Oude-Tonge; be dankt voor Bleiswijk J. ter Steege Steenwijk, voor Opsterland-Noord mw. E. M. van der Weijde-Wisselaar Elahuizen en Oudega. Gereformeerde Kerken: aangeno men de benoeming als pastoraal assis tent te Elirn (Drenthe) A. J. Fraanje al daar. Geref. Kerken vrijgemaakt: te Hoog- vliet-Spijkenisse J.W. van der Jagt Emmeloord. crcformecrde Gemeenten: bedankt voor Westkapelle J. Kareis Rijssen. Evangclisch-Lutherse Kerk: beroe pen te Zwolle H.G.Th. Gunther Win terswijk; aangenomen naar Paramari bo mw. M.I.L. Slagtand proponent Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2