'Ik moet m'n enthousiasme leren beheersen' Perfect evenwicht klank en boodschap Kerstglitter bij 'Vox Humana' PODIÜMBLIK Kuiistpromotor Thom van Kleef: Studium Generale-lezingen Leidse universiteit over waarde kunst TIG mist nog wat vaart DINSDAG 19 DECEMBER 1989 PAGINA 23 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN Een rustig theater weekje dit keer met een van-al- les-wat-programma in de Leidse Schouwburg en een 'wij-zijn- met-vakantie'-verontschuldi- ging van het LAK. Saxofoon Kwartet De schouwburg haalt vanavond zoals eerder al aangekondigd het Amsterdams Saxofoon Kwartet in huis. Voor de pauze wordt The Puertorican Suite, een mengeling van Zuidameri- kaanse muziek, ten gehore ge bracht. daarna komt Leonard Bernsteins 'West Side Story' aan bod. Het programma, dat de toe passelijke titel 'America' heeft meegekregen, is vorige maand enthousiast in de Amsterdamse Stadsschouwburg ontvangen. Op het podium temidden van marimba's, xylofoon, klokken spel, pauken, drums en een sam- ba-pannensetje brengen de vier saxofonisten twee 'blokken' mu ziek: drie kwartier Latijns-Ame rikaans en drie kwartier West Side Story, een lange suite uit de bekende Bernstein-musical. Het Amsterdams Saxofoon Kwartet, dat tien jaar geleden werd ge- n Sandrien Lammers in 'Roberto en de Tover- (foto Frank Straatemeter) Rob Hauser (altsaxofoon), Bart Kok tenorsaxofoonen Hank van Twillert baritonsaxofoon Het kwartet is voor de gelegen heid uitgebreid met klassiek en modern slagwerk. Introdans Introdans komt woensdag avond naar het theater aan de Oude Vest met een uit vier cho reografieën opgebouwd pro gramma. Twee van de vier uit te voeren balletten zijn nieuw. Het gaat om werk van artistiek-di- recteur Ton Wiggers en huischo- reograaf Ed Wubbe. Wiggers is voor zijn nieuwe werk. dat door vijf mannen wordt gedanst, uit gegaan van en vrijwel onbeken de compositie van Benjamin Britten: 'Abraham and Isaac' voor tenor, counter-tenor en pia no. Ed Wubbe heeft ditmaal een luchtig ballet voor de voltallige dansersgroep, op verschillende muziekstukken (waaronder ne grospirituals en oude blues) ge maakt, met als titel 'Gollywog- walk'. Op deze avond zullen ook te zien Wubbes Messiah op muziek van Handel en 'Cellorganics een duet, dat eveneens door Wubbe is gechoreografeerd. Berdien Stenberg Berdien Stenberg is een populai re fluitiste, die haar technische vaardigheden in dienst heeft ge steld van de glans van het uiter lijk vertoon. Het oogt en luistert 'lekker' wat Berdien in haar the atershows tentoonspreidt. Dus ook in 'Pirouette', een door groot orkest ondersteunde show. die in het teken van het naderende kerstfeest staat en door de flui- Het Amster dams Saxofoon Kwartet met Leonard Bern steins 'West Side Story. (foto pr» riste zelfvan teksten is voorzien. Berdien Stenberg heeft met haar theatershow, waarin tal van be kende melodietjes zijn opgeno men en Mozart evenmin ont breekt, destijds in de Leidse Schouwburg zo veel succes ge oogst dat een reprise niet uit kon blijven. En die wordt op donder dagavond in het theater aan de Oude Vest gegeven. Volle bak op nieuw verzekerd. Tovernaald Roberto en de tovernaald'. Zo luidt de titel van de familievoor stelling, die het Noordelijk Thea ter 'De Voorziening' vrijdag avond in de schouwburg geeft. Het stuk is geschreven door Jan Veldman, die er een aantal Itali aanse volksverhalen, opgete kend door Italo Calvino. als uit gangspunt voor heeft genomen. 'Roberto en de tovernaald' wordt een familievoorstelling voor jong en oud genoemd. 'Spannende avonturen worden afgewisseld met komische situa ties in een wervelende muzikale omlijsting'. Zo staat het in de toelichting op het programma, dat ook spreekt van verrassende decors en fantasierijke kos tuums, te lezen. De voorstelling begint in dit geval al om 19.00 Shirley Valentine De schouwburg week wordt op zaterdagavond besloten met een herhaling van 'Shirley Valenti ne', een door de actrice Anne-WIl Blankers met niet aflatend suc ces gespeelde solovoorstelling. Het stuk is geschreven door Willy Russell en gaat over een vrouw, die de monotonie van haar da gelijkse bestaan tracht te door breken. Over deze voorstelling is uitsluitend in louende zin ge schreven. Scrooge Marley De Leidse toneelgroep 'Imperi um' geeft ook dit jaar weer een serie kerstvoorstellingen. Op nieuw wordt vlak voor het feest van Christus' geboorte 'Scrooge and Marley'. naar Charles Dic kens. opgevoerd. Ans Alting en Kees Visser hebben Dickens ver haal bewerkt tot een toneelstuk, opgeluisterd met liedjes. De voorstellingen zijn op 19, 20, 22, 23 en 24 december in Imperiums Microtheater. De eerste vier op voeringen beginnen om 20.30 uur, de volgende zijn op zondag middag 15.00 uur en op zondag avond 20.30 uur. door Gerlof Leistra Sinds een jaar runt Thom van Kleef in Amsterdam het enige pr-burêau voor kunst en cultuur in Nederland. Tot zijn klantenkring behoren gevestigde instellingen als het Ko ninklijk Concertgebouworkest, het Koninklijk Conservato rium en de Rijksdienst Beeldende Kunst. Gesprek met een bevlogen kunstpromotor. 'Ik moet mijn enthousiasme nog wat leren beheersen.' nodige omzwervingen kwam ik in New York terecht op de afdeling marketing en pr van het City Centre Theatre. Van Ellen Jacobs, die in New York een eigen publiciteitsbu reau runde, heb ik'de kneepjes van het vak geleerd.' Na zeven jaar keihard werken kreeg Van Kleef echter weer heimwee naar Nederland. 'Ik begon mij hoe langer hoe meer te ergeren aan het culturele klimaat in AÏneri- ka. Geld, succes en carrière zijn niet de dingen die mij grote bevrediging geven.' In Nederland kreeg Van Kleef het aanbod om perschef te worden van de Nederlandse Opera. 'Dat was de tijd dat Jan van Vlijmen daar nog de scepter zwaaide. Ik heb daar een aantal maanden met veel plezier gewerkt, tot Van Vlijmen op een zijspoor werd gezet. Toen werd de bodem onder mijn functioneren weggeslagen en heb ik ontslag ge nomen.' Binnen de kortste keren had Van Kleef zijn eigen pr-bureau voor kunst en cultuur opgezet. 'En vanaf dat moment is het mij eigenlijk voor de wind gegaan. Ik had al snel een AMSTERDAM (GPD) - Een groot bureau met een telefoon er op. Meer lijkt Thom van Kleef (35) niet nodig te hebben om zijn eenmansbedrijfje met succes te runnen. Want de basis is hijzelf. 'In dit werk moet je het hebben van enthousiasme en over tuigingskracht. Bij mij zijn beide gelukkig volop aanwezig.' Van Kleef is een rappe prater die met een iets andere achtergrond zijn klanten moeiteloos een afgetrapte step als fonkelnieuwe auto zou ver kopen. De kennis voor zijn baan deed Van Kleef grotendeels op in Ameri ka. Na het gymnasium in Haarlem en een op een haar na afgemaakte studie rechten in Leiden, vertrok hij in 1980 naar New York om ervaring op te doen. 'In Nederland had ik twee jaar publiekswerving gedaan voor het Holland Festival, maar dat was niet precies wat ik wilde. Na de paar grote klanten, zodat ik er vol doende aan overhield om van te le ven.' Nu werkt hij onder meer voor het Koninklijk Concertgebouwor kest, het Holland Festival voor Ou de Muziek, het Koninklijk Conser vatorium, de Rijksdienst Beelden de Kunst, de stichting 3M en het Prins Bernhard-Fonds. Zijn specialiteiten zijn klassieke muziek, beeldende kunst en festi vals. Hoewel zijn werkzaamheden per klant verschillen, functioneert hij steeds weer als intermediair tus sen opdrachtgever en media. 'Een voudig gezegd komt het er op neer dat ik bepaalde zaken onder de aan dacht van de pers moet brengen. De aanpak verschilt per kunstsoort, maar is in het algemeen veel minder agressief dan in Amerika. Daar is het heel normaal om een journalist van de New York Times een com pleet story-idea aan de hand te doen. In Nederland hoef je dat niet te proberen. Hier laten journalisten zich niet graag pushen.' De meeste grote instellingen heb ben weliswaar een eigen pr-afde- ling, maar volgens Van Kleef wil dat niet zeggen dat er voor hem geen werk overblijft. 'Die mensen kun nen vaak onvoldoende afstand ne men van hun eigen product. Die ob jectiviteit heb ik dan wel. Daarom moet ik instellingen ook niet al te goed leren kennen. Dan word ook ik met allerlei ballast opgezadeld en kan ik er niet leuk meer over vertel len. Wel is het nodig dat ik persoon lijk begeistert word door mijn cliënt. Het moet bijna een soort ver liefdheid zijn. Dan zal ik ook niet snel vreemd gaan met vergelijkbare instellingen.' Werk heeft hij voldoende, toch zou Van Kleef nog wel twee of drie klanten kunnen gebruiken. 'De VARA-Matinee zou ik ontzettend graag doen, omdat ik dat een fantas tische serie vind. En verder? Het Van Goghjaar! Die mensen hadden al lang moeten bellen, want dat is wat de pr betreft nooit goed op de rails gezet. Maar ik heb mijzelf tot nu toe nooit hoeven aanbieden.' Van Kleef probeert 'zo practisch mogelijk te werken. Niemand zit te wachten op dure rapporten die ver volgens in een bureaula verdwij nen. Het is een kwestie van op het juiste moment het goede register open trekken. En daarbij moet je vooral zorgen dat er geen overkill optreedt. Wat je te zeggen hebt, moet je met kleine druppels onder de aandacht zien te brengen. Toch wordt wat ik doe regelmatig als een slagregen ervaren. Mijn persberich ten zijn vaak te lang, maar dan laat ik mij meeslepen door mijn eigen enthousiasme. Dat moet ik nog le ren beheersen. Anders denken de journalisten op een gegeven mo ment ook 'gat, daar heb je die Van Kleef ook weer.' En daarvoor is wat ik te zeggen heb tezeer de moeite waard.' Jessye Norman geeft glansrijk recital AMSTERDAM (GPD) - Het Concertgebouw stond gister avond na afloop van het glansrij ke recital door de wereldberoem de zangeres Jessye Norman op zijn grondvesten te trillen. Nu was daar ook alle reden voor, want niet alleen het niveau van het gebodene beantwoordde aan zeer hoge maatstaven; ook het programma zelf mocht gerust voorbeeldig heten. Handel, Ri chard Strauss, Mahler. Ravel en De Falla met als toegiften naast een fragment uit Bizets 'Carmen' - Normans vertolking van dit opus op cd is nu al een absolute best seller! - de negro-spiritual 'Deep River'. Kortom, veelzijdiger kan het haast niet. Wat mij vooral keer op keer trof, was de superieure wijze waarop Norman de inhoud van de gezongen tekst in muziek wist te belichamen, zodanig, dat er spra ke was van een perfect evenwicht tussen klank een boodschap. Dikwijls kreeg de luisteraar de in druk, dat elk lied tot een klein stukje muziektheater werd ge transformeerd, zonder dat Nor man daarbij overigens te ver ging. Bovenal in Mahlers 'Lieder eines fahrenden Gesellen' werkte dit uitstekend. Zelden zal men deze minidrama's zo beeldend hebben horen zingen als bij deze gelegen heid. Elk woord was geladen met een kolossale intensiteit, juist ook gedurende het subtielste pianissi mo. Dat belooft wat als de orkest versie van dit opus met Norman Zangeres Jes sye Norman. en Haitink uitkomt, die onlangs te Berlijn werd vastegelegd. De pianist Charles Spencer te kende over de gehele linie voor een instrumentale omlijsting, die onwillekeurig grote namen als Gerald Moore en Erik Werba in de herinnering roept. In het 4de Ma- hlerlied 'Die zwei blauen Augen' bij voorbeeld, namen beide musi ci het tehipo griezelig langzaam. Toch was de spanning om te snij den, want dat uiterste aan ingeto genheid stond in een omgekeerd evenredige verhouding tot de in- kervende tragiek waarmee ten eerste de pianist het treurmars- ritme fraseerde en voorts Norman de betekenis van de woorden tot in hun diepste uithoeken peilde. Over de vier liederen van Strauss kan in eensluidende zin worden bericht, in welk verband ik de pianoversie van 'Morgen' se dert gisteren toch prefereer bo ven die voor orkest. Schitterend, die nauwsluitende éénheid van piano en zang, die toch zó spon taan werkte, dat het wel leek alsof het geheel volledig uit het niets ontstond. Je voelt je als toeschou wer bijna teveel bij een dergelijke intieme benadering van de mu ziek, die hier haast iets magisch bezat. Na de pauze dus Ravel en de Falla. Van laatstgenoemde gin gen de befaamde Zeven Spaanse volksliederen, die ook onder meer in de bewerking voor cello en piano bekend zijn. Jammer, dat aan het eind van 'Nana' heel even Normans stem brak. Dank zij haar suggestieve tekstverbeel ding liep de spanning echter naadloos door. Een even boeiend aspect van deze avond was Nor mans 'stimmliche' rijkdom. Ze mag dan wel voor sopraan door gaan, haar altregister is zeker even goed ontwikkeld. Niet voor niets staat ze te bóek als een van de belangrijkste pleitbezorgsters voor Mahlers 'Das Lied von der Erde'. Daarenboven wist zij in De Falla's 'Polo' zelfs een buitenge woon fiere, ja haast mannelijk aandoende klank te etaleren. Al dus ontstond een bont contrast met het sensuele coloriet van de hieraan voorafgaande cyclus 'Shéhérazade' van Ravel, waarin de fluitist Alain Marion zijn aan deel fenomenaal verdedigde. MAARTEN BRANDT LEIDEN - Studium Generale organiseert in de maanden februari en maart enkele lezingen waarin de waarde van de kunst centraal zal staan. Dr. Antoine Bodar van de Rijksuniversi teit Leiden gaat op maandag 19 februari in op yragen als: wordt schoonheid beleefd als een 'viering, als de verwijzing naar tijdloosheid, of als een vierendeling, als de uitdrukking van ver scheurdheid? Deze vraag is uitgangspunt van een schoonheidsleer waarvan Bodar de grond begrippen nader uiteen zal zetten. Kunst en functionaliteit staan centraal in de lezing die op maandag 5 maart wordt gegeven ^or Prof. ir Jan Jacobs van de Technische Uni versiteit Delft. Hij zal het hebben over indus triële vormgeving en design, twee zaken die vroeger gezien werden als kunstnijverheid en niet als echte, autonome, vormen van kunst. De laatste tijd echter begint er steeds meer waarde ring voor te ontstaan. Ad Rooymans, manager marketing commu nications bij een Nederlandse multinational en daarnaast gitarist en componist, houdt op maandag 12 maart een lezing onder de titel: 'Kunst als visitekaartje'. Rooymans behandelt vragen als: welke keuzes maken bedrijven die zich door het subsidiëren van kunst een gunstig imago willen verschaffen? En heeft hun voor keur invloed op de publieke opinie en de ont wikkeling van kunstenaars? Ook in de lezing van Hans Onno van den Berg komt de invloed die het bedrijfsleven als subsi diegever kan uitoefenen op de kunst aan de or de. Wie betaalt en waarom? Die twee vragen zal hij in zijn gelijknamige lezing op 19 maart pro beren te beantwoorden. De lezingenserie van Studium Generale wordt afgesloten met een debat over de stelling 'De geldelijke waarde gaat de overige waarden van de kunst momenteel te veel overheersen. Deze ontwikkeling moet worden gestopt'. Thom van Kleef: 'Wat ik te zeggen heb is de moeite waard' 'Een reden lot moord' (Key lo murder') van Stewart Burke door toneelvereniging TIG. Regie John Donders. Gezien op 18 decem ber in de Leidse Schouwburg LEIDEN - Het aardige van de thriller 'Een reden tot moord' is het mislukken van de aanslag op de bekende actrice Maggy Fair- child. Ze kan nu namelijk zelf meedenken over de vraag, wie het op haar leven gemunt kan heb ben. En juist dat feit, dat ze nog leeft, betekent dat de dader op nieuwe mogelijkheden zint om zijn karwei af te maken. Maggy en haar - na een korte huwelijkscri sis teruggekeerde - echtgenoot bieden de dader dan ook bewust zo'n kans aan om hem of haar al dus te kunnen ontmaskeren. Die opzet lukt en, zoals dat in een goe de thriller hoort, blijkt de 'reden tot moord' pas in de laatste mi nuut. Over deze stukkeuze leek het publiek daarom ook uiterst te vreden. Dat Maggy Fairchild de aanslag overleeft, komt trouwens de voor stelling van TIG ook ten goede. Het zou jammer geweest zijn, als de vlot acterende Hannie de Goe de al na het eerste tafereel van het toneel zou zyn verdwenen. Met haar speltempo draagt ze de voor stelling en voorkomt dat het ge heel inzakt. Desondanks ligt hier het zwak ke punt van deze TIG-produktie: men zou nog meer op tempo moe ten spelen. Theater is geen televi sie, en kan dat ook niet z(jn. Toch kun je er niet onderuit, dat we met 'televisie-ogen' naar zo'n thriller zitten te kijken. Met deze rolbezetting, die zeer redelijk voor de dag komt, had regisseur John Donders er best nog wel wat meer vaart in kunnen krijgen. Op zijn minst moet TIG die veel te lange pauzes tussen de afzonder lijke taferelen nu maar eens radi caal afschaffen. Het is ouderwets en meestal onnodig - zo niet, dan moeten er andere creatieve oplos singen worden bedacht. Afgezien van de wat zwakke ti ming van het geheel waren ver trouwde TIG-acteurs als Ton Barnhoorn, Corry van Doorn en Jos Hopstaken verder goed op dreef. Daarnaast leverden betrek kelijk nieuwe gezichten bij TIG als Pierre Bonnet, Esseline Fabre en de wat bekendere Cees de Graaf belangrijke spelbtjdragen. WIJNAND ZEILSTRA Kerstconcert van het Rijnlands Chr. Man nenkoor Vox Humana' o.l.v. Sander van Marion, m.m.v. Joke de Vin alt, Henk van den Brink bas. Léonie Metz - declama tie. Louis van Dijk en Jan Veenje piano. Addie de Jong orgel en het Arpeggio Trio bestaande uit Anke Anderson harp. Han Kapaan - hobo en Dieks Visser - fluit Ge hoord 18 december in de Stadsgehoorzaal in Leiden Vanavond volgt een herhaling. LEIDEN - Binnen een halve cir kel vurige kerststerren, waarin centraal staat het orgel, zalmrozig beschenen, waardoor het met al zijn orgelpijpen een woud van flakkerende kaarsen schijnt, bin nen deze cirkel speelde zich dit maal het kerstconcert af van het Rijnlands Chr. Mannenkoor 'Vox Humana' onder leiding van de 'il lustere' Sander van Marion. Ook deze keer was de avond weer per fect en stijlvol opgezet. Van Ma rion's stijl wel te verstaan, en dat deze aanslaat bij een groot pu bliek was gisteravond weer over duidelijk. Elk onderdeel van het programma werd naadloos aan el kaar geregen, waardoor de aan dacht van a tot z gespannen bleef. Een uitgesproken goed man nenkoor dat zuiver, homogeen en zeer goed de dirigent volgend, een gevarieerd repertoire kerst liederen vertolkte; twee goed op elkaar ingespeelde vocale solis. ten. de bas Henk van den Brink en de alt Joke de Vin (voor mij meereen mezzo-sopraan), het pia no-duo Louis van Dijk, ijzersterk in vast en ritmisch spel, en Jan Veenje, ijzersterk in virtuositeit en ik zou bijna willen zeggen in exhibitionistisch improviseren, het Arpeggio Trio, dat steeds sprankelend soleerde óf begeleid de op de achtergrond, en de de clamatie van Léonie Metz. die met enig pathos maar vast vol overtuiging de naar zoete roman tiek riekende gedichten van Nel Benschop e.a. 'zegde'. Een paar losse grepen uit het programma: het weer heerlijk ve derlicht en snel gezongen 'Nu zijt wellekome', en het gedragen ver tolkte 'les Martyrs' van Gounod, waarin de Franse taal er niet altijd even fragile' afkwam maar de in houd des te meer. Een van de hoogtepunten van dit concert waren enkele delen uit de kerstmusical The Promise' van Dan Burgess in een bewer king van Van Marion. Hoewel het karakter van de musical geheel teloorgaat, blijven er prachtig 'door mannen' gezongen liederen over. die steeds origineel werden begeleid op de diverse instru menten, ondersteund of ingeleid door de solisten, waarvan Joke de Vin zéker haar talent toonde maar helaas vaak geheel onverstaan baar zong. De bas Henk van den Brink bleek als klassiek zanger uiteindelijk toch het mooist en het meest buigzaam te zingen in 'O Sanctissima' van Dvorak, en was het minst op zyn plaats in het ijle Franse kerstlied 'Cantique de Noel'. Van Duk en Veenje toonden met name in de gezamenlijke pia no improvisatie hun eigen karak ter, beide groots en meeslepend, maar voor mij blijft Van Dijk nog steeds in zijn genre de sterkste. Herhaling dinsdag 19 december. LIDY VAN DER SPEK

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23