'Oost-Europa mag kiezen voor de EG' Kohl en Modrow: vijfde top in 40 jaar Parlement Polen wil snel besluit over saneringsplan Begrafenis Sacharov grootse manifestatie SjevardnacLze laat Oostblok vrij Premier Joegoslavië eist doorbraak naar democratie DINSDAG 19 DECEMBER 1989 BUITENLAND MOSKOU (Rtr/DPA/UPD - Met een herdenkingsbijeenkomst op het plein bij het Moskouse Loezjni- ki-stadion hebben gisteren zeker 80.000 mensen afscheid genomen van de donderdag op 68-jarige leef tijd overleden Andrej Sacharov. Een menigte van 10.000 mensen trotseerde de barre kou om de be roemde dissident te begeleiden op de tocht van de Academie der We tenschappen naar het stadion. Op de bijeenkomst, die geleide lijk het karakter kreeg van een poli tieke manifestatie, brachten colle ga-wetenschappers, parlementari ërs en voormalige dissidenten de overleden natuurkundige en win naar van de Nobelprijs voor de Vre de hulde voor zijn onvermoeibare ijveren voor democratische vrijhe den en mensenrechten. "Hij was een echte profeet in de ware beteke nis van het woord, een man die zich inzette voor een betere toekomst", zei academicus Dmitry Lichatsjev. "En zoals alle profeten werd hij niet begrepen en zelfs uit zijn woon plaats verbannen", voegde hij er aan toe, herinnerend aan de balling schap van Sacharov tussen 1980 en 1986 in Gorki. Markovic lanceerde zijn plan bij de aanvang van een cruciale driedaagse zitting van het parlement, dat morgen stemt over de maatregelen. De rege ring kondigde aan dat zij zal aftreden als het pakket wordt verworpen. Wat betreft de inwisselbare munt stelde Markovic voor om met ingang van 1 januari 1990 een dinar te introduceren die gekoppeld wordt aan de Westduitse mark. De nieuwe dinar zal 10.000 maal zoveel waard zijn als de Bij het Loe^jniki-stadion hielden Na de bijeenkomst werd het li- leider Michail Gorbatsjov en pre- oude op dit moment is. de aanwezigen, van wie velen uren- chaam van Sacharov vervoerd naar mier Nikol^j Ryzjkov in de Acade- Het plan is op fel verzet gestoten in de republieken Servië en de door lang hadden gewacht in een ijzige een klein kerkhof aan de rand van mie der Wetenschappen Sacharovs haar beheerste deelrepubliek Montenegro, waar regionale leiders bèzwa- koude, brandende kaarsen en zwart Moskou. Onder degenen die hem weduwe Jelena Bonner hun condo- ren aantekenen tegen de introductie van economische en politiek pluralis- omrande portretten van Sacharov daar tijdens een korte begrafenis- lèances aangeboden. Zondag waren me. Markovics plan zou kunnen resulteren in het ontslag van honderddui- omhoog terwijl werd gezwaaid met plechtigheid de laatste eer bewezen al meer dan 100.000 mensen naar zenden werknemers die werkzaam zijn in verliesgevende bedrijven. In spandoeken en vlaggen van de Sov- bevond zich de radicale hervormer het Paleis van de Jeugd in Moskou Montenegro staakte gisteren 160.000 arbeiders een half uur. In Servië wor- jet-republieken. Veel rouwenden Boris Jeltsin. gekomen om langs de baar met het den morgen en in Macedonië worden donderdag soortgelijke acties ver droegen badges met het cijfer 6 als Eerder op de dag hadden Sovjet- lichaam van Sacharov te defileren, wacht, opschrift, daarmee verwijzend naar het omstreden artikel zes in de Rus sische grondwet waarin de leidende rol van de communistische partij in de Sovjet-samenleving is vastge legd. "Je zult altijd een lichtend voorbeeld voor ons blijven" en "Vergeef ons, Andrej Dmitrievitsj, we hadden in 1980 de straat op moe ten gaan", waren enkele van de leu zen die op spandoeken waren te le- De radicale historicus Joeri Afa- nasjev zei in een toespraak dat Sa charov de belichaming vormde van de strijd tegen het éénpartij sys teem. De econoom Gavriil Popov, die een slottoespraak hield, waar schuwde dat er nog een lange weg is te gaan voordat het huidige bureau cratische regeringssysteem is ver vangen door een werkelijk demo cratisch systeem. Oostduitse bond eist staldngsrecht OOST-BERLIJN (AFP/Rtr) De Oostduitse eenheidsvakcentrale FDGB wil dat het stakingsrecht wordt erkend en dat onafhankelijke bonden worden toegelaten, zo blijkt uit een wetsvoorstel dat de bond gisteren in haar dagblad Die Tribune heeft gepresenteerd. De FDGB acht stakingen gerechtvaardigd "als uiterste middel ter verdediging van de belangen van de arbeiders". Het stakingsrecht is tot dusver niet erkend in de DDR. Volgens de marxistische leer is het overbodig, omdat de arbeiders zelf eigenaar heten te zijn van de pro- duktiemiddelen en daarom met een staking hun eigen belangen zou den schaden. Alle burgers moeten verder deel uit kunnen maken van "vrije en on afhankelijke vakbonden", die kunnen deelnemen aan besprekingen over salarissen, levens- en werkomstandigheden van de werknemers, aldus het voorstel. Het wetsvoorstel is opgesteld aan de hand van duizenden voorstellen van de leden voor het bijzondere congres van de FDGB eind januari. DRESDEN (Rtr) De ontmoeting tussen bondskanselier Helmut Ko hl en premier Hans Modrow van daag in Dresden is pas de vijfde top tussen de twee Duitse staten in 40 jaar. De twee landen, die officieel van elkaar gescheiden werden in 1949 na vier jaar spanning gedurende de Koude Oorlog, onderhielden in de eerste twintig jaar van hun bestaan slechts minimale bilaterale contac ten. De onderlinge betrekkingen werden pas in 1973 genormaliseerd. En ook na dat jaar bleven de be trekkingen nog jarenlang stroef. De massale uittocht van Oostduitsers naar het westen deze zomer zorgde voor een niet met het seizoen stro kende kilte, tot de grootste door braak - het openstellen van de gren zen van de DDR in november - een revolutionaire verandering teweeg bracht in de Duits-Duitse betrek kingen. De eerste ontmoeting op hoog ni veau had plaats in 1970, toen kanse- den later Brandt's opvolger Helmut Het huidige bezoek van Kohl aan Schmidt ontmoette de Oostduitse Dresden werd inderhaast geregeld leider Erich Honecker twee keer op nadat het openen van de grenzen de DDR de betrekkingen tus- de twee landen in een volledig nis van president Josip Broz Tito nieuw perspectief had geplaatst, i Joegoslavië in Belgrado. Maar Gezien het belang van het bezoek hun eerste officiële ontmoeting op Duitse bodem kwam pas in 1981 toen Schmidt een bezoek aan Honecker bracht aan het Werbellin- ten noordoosten van Oost- het niet van ironie gespeend dat Kohl het in een druk programma moest proppen dat hij voor deze week heeft. Aanvankelijk had Kohl willen wachten met een bezoek to- Kohl: vijfde top tussendoor ge pland. (foto AP) Kassei, waar rechtse Schmidt lier Willy Bfandt van de Bondsrepu- Westduitsers een Oostduitse vlag i: bliek naar Erfurt reisde voor be- |riB I sprekingen met premier Willi Stoph. Enthousiaste menigten voor het hotel waar zij elkaar ontmoet ten, schreeuwden "Willy! Willy!". Er bestond geen enkele twijfel aan over welke Willy zij het hadden, en Brandt verscheen voor een raam om tot kalmte te manen. Stoph be antwoordde het bezoek twee maan- Berlijn. De spanning in het naburi- dat er meer duidelijkheid is over de ge Polen, die een climax bereikte politieke situatie in het buurland, met de afkondiging door Warschau Maar Kohl kon niet langer wachten van de staat van beleg op 13 decern- nadat president Francois Mitter- ber, de laatste dag van het bezoek, rand zonder overleg met Bonn met de inmiddels al weer opgestapte DDR-leider Krenz had afgesproken Helmut Kohl, die in 1982 kanse- dat hij van morgen tot vrijdag lier werd, voerde besprekingen met Modrow in Oost-Berlijn zou ont- Honecker in Moskou bij de begrafe- moeten. nis van de Sovjetleiders Joeri An- Het ligt in de bedoeling dat Kohl dropov in 1984 en Konstantin Tsjer- bij zijn bliksembezoek aan nenko in 1985. Maar Honecker's be- Modrow, die een langer politiek le- zoek aan Bonn, waarover al in 1981 ven beschoren lijkt dan Krenz, een afspraken waren gemaakt, werd samenwerkingsakkoord tekent twee keer afgelast voordat het uit- waarover zijn minister eindelijk zijn beslag kreeg in 1987. desondanks verwelkom- melden dat Kohl ook nog met een De ontmaskering van de Oostduitse de Kohl Honecker met alle pracht kerstcadeautje voor zijn landgeno spion Günter Guillaume, een naaste en praal die men voor een bevriend ten terugkeert: toestemming van de medewerker van Brandt, leidde tot staatshoofd pleegt te reserveren. DDR voor Westduitsers om met on- belang- middellijke ingang zonder visa en vinning andere romslomp Oost-Duitsland te bezoeken. de val van de bondskanselier en een Het bezoek betekende nieuwe vriesperiode in de relaties rijke diplomatieke o tussen de twee Duitslanden. voor Honecker. BRUSSEL - De Sovjetunie zal Oostbloklanden die lid willen worden van de Europese Gemeenschap geen strobreed in de weg leggen. Volgens minister Sjevardnadze van bui tenlandse zaken, die gisteren op bezoek was bij de EG in Brussel, mogen de Oosteuropese landen, die nu nog alle lid zijn van de Comecon, vrij beslissen over hun economische, poli tieke en sociale toekomst. door Hans de Bruijn De Sovjet-minister juichte de Eu ropese integratie toe, zowel waar het gaat om economische als om po litieke samenwerking. Hij noemde de Europese integratie "een veelbe lovend kanaal voor wederzijdse aanpassing". Sjevardnadze was in Brussel voor de ondertekening van het nieuwe handels- en samenwer kingsakkoord tussen de Europese Gemeenschap en de Sovjetunie. Voor vandaag staat een uniek be zoek aan het NAVO-hoofdkwartier op het programma. Sjevardnadze hield op een pers conferentie een pleidooi voor een veel nauwere samenwerking tussen de EG, de Europese Vrijhandelsas sociatie (van de Westeuropese niet- EG-landen) en hun Oosteuropese tegenhanger, de Raad voor Onder linge Economische Bijstand, Come- Hij wil dat de drie organisaties binnenkort rond de tafel gaan zit ten. Volgens Sjevardnadze is een fundamentele hervorming van de Comecon nodig. "Daar wordt ook aan gewerkt". Toch noemde hij de grondvesten van de Comecon "zeer hecht". Aan het diner, 's avonds met de EG-ministers van buitenlandse za ken, trachtte Sjevardnadze het pes simisme in het westen over de kans van slagen van de hervormingen in de Sovjetunie weg te nemen. Vol gens de Sovjet-minister gaat het juist de goede kant op. "Maar we hebben meer tijd nodig. Enkele ja ren geleden hebben we onze beslis singen genomen. Volgend jaar wor den de wetten daarover afgerond. De eerste resultaten zullen al in 1990 zichtbaar kunnen worden", zei Sje vardnadze. Volgens minister Van den Broek (buitenlandse zaken) noemde Sje vardnadze bestrijding van de infla tie en terugdringing van het over heidstekort als de belangrijkste doelstellingen. "Waar heb ik dat meer gehoord", zo vroeg Van den Broek zich af. Hulp Sjevardnadze zei dat het overheids tekort van de Sovjetunie, dat nu 120 miljard roebel (420 miljard gulden) zou bedragen, volgend jaar al met de helft moet zijn teruggebracht. Ook moet de produktie van con sumptiegoederen dan 15 tot 20 pro cent zijn gestegen. '.'Om werkelijk te kunnen spreken van een keer ten goede, heeft de Sovjetunie twee jaar nodig. Hij denkt daar van de Sovjet bevolking begrip voor te kunnen krijgen", zo legde minister Van den Broek de woorden van Sjevardnad ze uit. De Sovjetunie steunt volgens de minister de hervormingsprocessen in Oost-Europa voluit. Maar Sje vardnadze zei wel dat die processen met minder schokken gepaard had den kunnen gaan, als er enkele ja ren eerder mee begonnen was. "Dan was er wellicht minder wan trouwen gerezen tegen de huidige leiders in die landen, die nu zo snel weer van het toneel verdwijnen. Ook zou de rol van de Communisti sche Partij dan minder in diskrediet zijn gebracht", aldus Van den Broek. De Sovjetunie heeft gisteren niet om economische hulp van het wes ten gevraagd. Sjevardnadze wees er nadrukkelijk op dat in de Sovjetu nie geen hongersnood bestaat. Maar hij erkende dat de noodzakelijke prijshervormingen hard kunnen aankomen. Vanmorgen zou Sje vardnadze een bezoek brengen aan de NAVO, waar hij secretaris-gene raal Manfred Wörner ontmoet en met de ambassadeurs van de zes tien NAVO-landen spreekt. Giste ren noemde hij dit "het begin van de dialoog tussen de militaire blok ken". Sjevardnadze zei dat zowel NAVO als Warschaupakt "omge smeed moeten worden tot politieke organisaties". Daarmee herhaalde hij pleidooien van de Amerikaanse president Bush en diens minister van buitenlandse zaken Baker. Hij zei dat het initiatief voor het bezoek aan de NAVO van hem was uitge gaan "en een goed onthaal heeft ge vonden". Oppositie en Regering DDR: geen hereniging OOST-BERLIJN (Rtr/AFP/DPA/AP) - Regering en oppositie in de DDR hebben giste ren tijdens hun ronde-tafelbespre- kingen een Duitse hereniging afge wezen, al zijn beide partijen wel voorstander van nauwe banden met de Bondsrepubliek. "De soevereini teit en de staatsidentiteit van de twee Duitse staten mogen door geen van de partijen ter discussie worden gesteld", aldus een tele gram dat na afloop naar de Duitse bondskanselier Helmut Kohl werd gestuurd. De roep om een hereniging met de Westduitsers'is de laatste weken in de DDït steeds luider geworden. Dat bleek niet alleen tijdens demon straties, maar ook hebben sommige kleine politieke partijen de hereni ging als doelstelling in hun pro gramma opgenomen. Belangrijke oppositiegroepen als Neues Forum en Demokratie Jetzt voelen er ech ter niet veel voor. Zij willen evenals de Oostduitse communistische par tij een 'derde weg' zoeken. Kanse lier Kohl daarentegen heeft een tien-puntenplan gepresenteerd dat op termijn voorziet in een samen gaan van de twee Duitse staten. De deelnemers aan het ronde-ta- felberaad in de DDR menen dat de twee Duitslanden de wederzijdse relatie alleen kunnen verbeteren als de deling van heel Europa wordt overwonnen. Kohl en Modrov moe ten vandaag bij hun eerste ontmoe ting hun verantwoordelijkheid voor de stabiliteit en veiligheid in Euro pa onderstrepen, aldus de verkla ring na afloop. De vergadering verliep overigens nogal rumoerig. Honderden woe dende demonstranten eisten, roe pend door megafoons, deelname aan het overleg. Zij bonsden op de ramen van de congreszaal van de Lutherse kerk waar de besprekin gen worden gevoerd. Interim-presi dent Manfred Gerlach vond het op treden van de demonstranten niet stroken "met de belangen van de democratie", maar na twee uur de batteren werd desondanks besloten vertegenwoordigers van nog vijf groeperingen tot het overleg toe te laten. De officiële federatie van vak bonden kan voortaan als volwaardi ge partner deelnemen, de vier ande re alleen als waarnemers. Er werd overeengekomen voortaan elke maandag bijeen te ko men om wetsvoorstellen en proce dures te kunnen voorleggen aan de regering van de communistische premier Hans Modrow. Het ronde- tafeloverleg ging op 7 december van start en blijkt veel invloed en gezag te hebben. Op de eerste zitting werd besloten dat op 6 mei volgend jaar vrije verkiezingen zullen worden gehouden. Gisteren hielden in Leipzig 100.000 mensen een stille mars voor de slachtoffers van het stalinisme. De mars werd verstoord door ex treem-rechtse Westduitse jongeren, die luidkeels om een Duitse hereni ging riepen. De ronde-tafelconfe rentie heeft de Oostduitse regering gisteren opgeroepen de neo-nazis en extreem-rechtse groeperingen de toegang tot de DDR te ontzeg gen. Urbanek: partij zuiveren op alle niveaus PRAAG (AP/Rtr/AFP) - De Tsjechoslowaakse partijleider Ka- rel Urbanek wil dat de communisti sche partij voor de verkiezingen van volgend jaar een coalitie vormt met andere linkse partijen. In een vraag gesprek met het partijblad Rude Pr- avo aan de vooravond van een con gres later deze week van de commu nisten benadrukte hij gisteren ook dat de partij zichzelf moet vernieu wen om overeind te blijven. Volgens de partijleider zal het speciale partijcongres geheel ge wijd zijn aan de "rijkdom van de ideëen van 1968" en zal de partij op alle niveaus gezuiverd worden. Vol gens het officiële persbureau CTK zijn op een congres van de Slowaak se communistische partij partijlei der Ignac Janek en zes andere func tionarissen uit de partij gezet. Janek is vorige week al uit het politburo verwijderd. In het parlement van de deelstaat Tsjechië is gisteren Jaroslav Safarik van de socialistische partij tot voor zitter gekozen. Hij volgt de zeer con servatieve communist Josef Kemp- ny op die op 7 december uit zijn functie werd gezet. De Tsjechoslowaakse regerings woordvoerder Marcel Jansen maak te bekend dat minister-president Marian Calfa en de minister van bui tenlandse zaken Jiri Dienstbier morgen op uitnodiging van Sovjet- premier Nikolai Ryzjkov een be zoek aan de Sovjetunie zullen bren gen. Op de agenda staan de eventue le terugtrekking van de 80.000 Sov jetmilitairen uit Tsjechoslowakije en de intensivering van de economi sche betrekkingen tussen de twee landen. Excuses Rude Pravo drukte gisteren op de voorpagina een verontschuldiging af aan allen die ooit onrecht is aan gedaan door artikelen in de krant. Hoofdredacteur Zdenek Porybny verklaarde dat artikelen die in het verleden de dissident en huidige presidentskandidaat Vaclav Havel, de voormalige leider van de Praagse Lente Alexander Dubcek en ande ren beledigd hebben, niet overeen kwamen met de mening van de meerderheid van de redacteuren. Cestmir Cisar, naast voorman Ha- vel van Burgerforum een serieuze kandidaat voor het presidentschap, heeft zich gisteren teruggetrokken. De 69-jarige voormalige parle mentsvoorzitter sprak zijn steun uit voor Vaclav Havel. Het parlement discussieert vandaag over de ma nier waarop de nieuwe president moet worden gekozen. Burgerfo rum wil dat via handopsteken in het parlement regelen, de communis ten willen er een volksstemming over houden. Kolonel Stanislav Pohoral van het ministerie van defensie heeft gisteren ontkend het leger plannen smeedt voor een staatsgreep. De ge ruchten zijn afkomstig uit Brno, waar vlugschriften over een militai re coup circuleren. Een vrolijk moment in Brussel: Sjevardnadze, half verstopt achter de vlag van de EG, wordt door EG-commissa- ris Jacques Delors naar de goede plaats gedirigeerd voor de foto. (foto apj Een indrukwekkende rouwstoet van bijna 10.000 mensen begeleidde de donderdag overleden dissident Sacharov op zijn tocht van de Academie der Wetenschappen naar het Loezjniki-stadion. Daar werd een openbare herdenkingsbijeenkomt gehouden. (foto AP) BELGRADO (AP/Rtr) De Joegoslavische premier Ante Markovic heeft gisteren een ingrijpend pakket economische en politieke maatregelen aan gekondigd dat het land uit de economische en politieke crisis moet halen. Centraal staan de strijd tegen de inflatie - dit jaar waarschijnlijk 2000 pro cent - met de invoering van een inwisselbare munt. Markovic sprak daar naast evenwel van "een compleet nieuw politiek systeem met volledige vrijheden en mensenrechten". Joegoslavië dient "alle normen van een de mocratische en pluralistische gemeenschap te aanvaarden," aldus de pre- WARSCHAU (AP) - Het Poolse parlement is gisteren begonnen aan de driedaagse besprekingen over de zeer ingrijpende economische her vormingsvoorstellen van de rege ring, die voor de Polen een achter uitgang in inkomen met 20 procent voor het komende jaar betekenen. Een speciale parlementscommis sie, die zondagavond werd inge steld om zich over de regerings voorstellen te buigen, heeft beslo ten tegemoet te komen aan de wens van het kabinet om de voorstellen snel te behandelen, zodat het pro gramma per 1 januari in werking kan treden. Commissievoorzitter Andrej Zawislak zei dat een snel be sluit zeker mogelijk is. In het debat gisteren stond maar één vraag centraal: hoe kunnen de Poolse burgers de economische in grepen overleven? De regering er kent dat de maatregelen ter bestrij ding van inflatie, die nu 900 procent op jaarbasis bedraagt, en het ver minderen van de subsidies op korte termijn tot een lagere levensstan daard en werkloosheid zullen lei den. De stopzetting van subsidies aan onrendabele bedrijven bete kent dat 400.000 mensen op straat komen te staan. De boerenvertegenwoordigers in het parlement keerden zich tegen het economische programma. Zij stellen dat de boeren te maken krij gen met stijgende kosten en hun be drijf niet voort kunnen zetten als zij niet verzekerd zijn van een mini mumprijs voor hun produkten. Mi nister van landbouw Czeslaw Ja- nicki beloofde dat de regering een steunfonds in het leven zal roepen wanneer de landbouwprijzen te sterk blijken te dalen. Het hervormingsprogramma van de door Solidariteit geleide rege ring omvat onder meer: terugdrin ging van het financieringstekort door fors te bezuinigen, het afschaf fen van staatssubsidies aan bedrij ven, een vrije prijsontwikkeling, loonmatiging, het inwisselbaar ma ken van de zloty in andere (westerse en Oosteuropese) valuta, hervor ming van het bankwezen en het be lastingsysteem, en de verkoop van staatsondernemingen aan de prive- sector. Ook moet een stelsel van so ciale voorzieningen worden ontwik keld voor armen en werklozen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21