Eernnansbecbijfjes in de bouw vaak slecht aan toe Medisch onderwijs in de showroom Kamer wil opnieuw premie voor explosieven instellen Onderwijzers gaan gemeenten lesgeven in energiebesparing 'Door de kunstboom blijven de echte in het bos' Smartegeld-project van regionaal ziekenfonds vindt elders navolging Wethouder blijft bij Ypenburg als plaats voor vuilverbranding DINSDAG 19 DECEMBER 1989 PAGINA 15 Universiteiten tonen de mogelijkheden van de computer Zelfstandigen slecht betaald en onvoldoende verzekerd LEIDEN/GOUDA - Bouw vakkers die een eenmansbe drijfje uitoefenen, zijn vaak slecht verzekerd. Bovendien blijken zij regelmatig onder het CAO-uurtarief voor de bouwnijverheid te werken. Dat stelt de Bouw- en Hout bond FNV vast na een on derzoek in de regio's Leiden en Alphen aan de Rijn onder dit soort bedrijfjes. Volgens de bond zijn deze zelfstan digen zich vaak niet bewust van de risico's die zij nemen door zich met te verzekeren. Ook speelt mee dat een aantal éénmansbedrijfjes de kosten wil drukken om zo concurre rend mogelijk te werken. Dat heeft volgens de Bouw- en Houtbond 'slechte' gevolgen voor de CAO-on- derhandelingen. 250 bedrijfjes die stonden geregi streerd bij de Kamer van Koophan del werden door de bond aange schreven. 70 reageerden. Uit de ge gevens die zij verstrekten bleek dat slechts 30 procent van deze onder- Zuivelbedrij ven maken ruzie over verpakking WASSENAAR - Dc zuivclfabri- kanten Canipina en Menken van Grieken ruziën over de verpak king voor drinkyoghurt. Het kort geding dat Campina tegen concurrent Menken van Grie ken uit W'assenaar heeft aange spannen over 'Jochie' drinkyo ghurt, is aangehouden. Campina vindt de verpakking van deze zuiveldrank te veel lij ken op die van haar 'Jogho jog- ho' drinkyoghurt. Volgens een woordvoerder van Menken van Grieken berust het kort geding echter op een misverstand. De zuivelfabriek is wel degelijk bereid de verpakking van 'Jo chie' te wijzigen. De twee be drijven onderhandelen hierover binnenkort zonder tussenkomst van de rechter. Campina heeft in een brief aangedrongen op een verande ring van de verpakking. "Onze advocaat heeft voor ons een ant woord opgesteld, maar dat zijn we kwijtgeraakt of vergeten te posten", aldus de woordvoerder van Menken van Grieken. "Campina hoorde dus niets van ons en schakelde de arrondisse mentsrechtbank uit Den Haag Overigens zal het volgens hem geen eenvoudige zaak zijn de verpakking te wijzigen. "Al- Ie drinkyoghurtpakken lijken op elkaar. Veel meer dan een glas met een rietje en wat vruchten er om heen is er ge woon niet te verzinnen". REGIO - De kerstboom wordt steeds vroeger in huis gehaald. Daarbij gaat de vraag uit naar duurdere modellen. Voor de luxe kerstboom wordt steeds meer geld neergeteld en vooral die kunstbomen die niet van 'echt' zijn te onderscheiden en waarvan de prijs kan oplopen tot 500 gul den. zijn flink in opmars. Dat er vaart althans een aantal grote kerstbomenhandelaars, in deze regio. door Wim Wegman Verkoper Joop Klunder van het tuincentrum De Uiver in Kat wijk roept opgetogen dat de kerstbomen bijna niet zijn aan te slepen. "Maar dat komt mis schien ook omdat de supermarkt hier, die vorig jaar nog stuntte met bomen, dit jaar verstek laat gaan". Volgens Klunder begint de verkoop steeds vroeger. "Een aantal jaren terug kochten de meeste mensen hun boom in de week voor Kerst. Nu komen ze al een paar dagen voor Sinterklaas langs. Ze willen kennelijk niet het risico lopen dat de goede bomen weg zijn", concludeert hij. Op de kwaliteit van de bomen heeft de Katwijker niets aan te merken. "Die is hetzelfde als vo rig jaar. Goed dus". Ook de prijs - 'gewone'" sparren kosten bij De Uiver 15 gulden, blauwsparren 35 gulden - verschilt volgens hem niet wezenlijk met die van vorig jaar. Dat kan Hans Kanbier, van het gelijknamige Leidse bloemen- centrum niet zeggen. "Ik vind de bomen slechter geworden. Je kunt duidelijk merken dat ze te lijden hebben onder de zure re gen". Desondanks heeft hij zijn prijs met een knaak moeten ver hogen naar een tientje per boom. "Tja, die Belgen blijven niet dom", zegt hij. "De vraag is groot en het aanbod wordt steeds>min- der. Dus de prijs gaat omhoog". Ook hij signaleert dat mensen steeds vroeger om hun boom ko men. Ze zullen echter wel vaker dan voorheen genoegen moeten nemers een pensioenverzekering heeft afgesloten, 10 procent een re geling had getroffen voor de VUT en 77 procent een loondervingsver zekering heeft. 40 procent verdien de minder dan 40 gulden per uur, dat is het het CAO-loon voor werk nemers in de bouwnijverheid. De bond meent dat deze cijfers niet alleen voor de regio Leiden gel den maar representatief zijn voor heel Nederland. Niet uitgesloten wordt dat dit verschijnsel zich ook in andere bedrijfstakken voordoet. Zware klus Volgens F. Dobbelaer van de Bouw en Houtbond gaat het om bouwvak kers die zich verhuren als onderaan nemer of in de klussensfeer werk zaam zijn. Hij kent 'vele schrijnende gevallen' onder de bouwvakkers die een eenmansbedrijfje zijn be gonnen. Het komt regelmatig voor dat bouwvakkers door hun baas on der druk worden gezet om voor zichzelf te beginnen. "Zij krijgen dan een uurtarief van 35 gulden aangeboden en dat lijkt heel aantrekkelijk voor een bouw vakker die in loondienst 20 gulden krijgt. Vergeten wordt dat van die 35 gulden alles nog afmoet waar door het eigenlijk aantrekkelijker is om in loondienst te blijven wer ken". "Het betekent nogal wat wanneer mensen bijvoorbeeld geen regeling voor de VUT treffen. De leeftijd om met de VUT te kunnen gaan, be draagt in de bouw 57 jaar. Wie dat LEIDEN Zuid-Holland heeft vier regionale energieconsulenten die gemeenten, bejaardenhuizen, ver pleeghuizen, sporthallen en scholen adviseren hoe er op energie kan worden bezuinigd. Het werkterrein van de consulenten wordt in de loop van het volgend jaar uitgebreid naar het bedrijfsleven. Zuid-Holland is de derde regio waar energieconsulenten aan de slag gaan. In het noorden en oosten van het land begonnen "zij eerder dit jaar. Het is de bedoeling dat er in ok tober 1990 nog twee bij komen. Elke regio krijgt vier 'man'. De regionale energieconsulten ten zijn er gekomen op initiatief van het ministerie van economische za ken, Dit gaf Sven (Stichting Voor lichting Energiebesparing Neder land) -in Apeldoorn opdracht een netwerk op te zetten. Doel: het leren beheren van de energie. Het merendeel van de consulen ten (in totaal komen er maximaal nemen met een wat kleiner for maat. "De Fransen en Engelsen, die net als wij onze bomen voor namelijk uit België halen, hebben een voorkeur voor kleinere bo men. Dat vinden de Belgen na tuurlijk allang mooi, want dat be tekent dat ze een paar jaar eerder kunnen kappen. Maar ja, daar door wordt het aanbod aan grote re bomen natuurlijk wel minder". Verder weg Kobus Kabalt, die samen met zi jn broer Ab een groot aantal Alphe- naren van kerstbomen voorziet, noemt de kwaliteit dit jaar rede lijk. Ook hij merkt dat mensen steeds eerder een boom in huis niet heeft geregeld, moet dus tot zijn 65ste doorwerken en dat lijkt me een zware klus", aldus Dobbe laer. Het ontbreken van een loonder vingsverzekering kan tot gevolg hebben dat wie onverhoopt het slachtoffer wordt van een bedrijfs ongeval, aangewezen is op de bij stand. Een groot deel van deze men sen zou beter af zijn door als werk nemer te werken in plaats als zelf standige, concludeert de bond. Deze heeft er bij de Kamer van Koophandel op aangedrongen de bouwvakkers die zelfstandig willen worden, beter voor te lichten over de consequenties van deze stap. Volgend jaar wijdt de bond een stu diedag aan dit probleem. Kwekerijbeurs BOSKOOP - De achtste vakbeurs voor de boomkwekerij Plantarium wordt vanaf volgend jaar openge steld voor internationale inzendin gen. Het bestuur van Plantarium speelt hiermee in op de toenemende 'internationale tendens' bij de orga nisatie van 'groene' vakbeurzen. Plantarium '90 wordt van 23 tot en met 26 augustus in Boskoop gehou den. 25) is onderwijzer. Sven heeft be wust voor hen gekozen, omdat zij hebben geleerd kennis over te dra gen. De (werkloze) onderwijzers hebben, alvorens zij als energiecon sulent met hun werk konden begin nen, een scholing van twee maan den gehad. In die periode werd hun bijgebracht hoe, bij voorbeeld, een ketelhuis functioneert. Techniek Het beheren van energie. Sven- woordvoerster Inge Toussaint ver telt dat gedrag, techniek en organi satie daarin een rol spelen. De con sulenten dragen een methode aan op welke manier de energiekosten binnen het budget kunnen worden gehouden. Voor scholen zijn bere keningen gemaakt wat zij mogen verbruiken. Meer geld krijgen ze ook niet. De consulenten zeggen hoe ze met dat bedrag kunnen uit komen. Inge Toussaint: "Energiebespa ring wordt vaak gezien als een kwestie van techniek. Maar dat is willen hebben. "En eerlijk gezegd zijn we daar niet zö blij mee. Het betekent dat de verkoop steeds langer voortduurt, terwijl we al met al niet méér verkopen. We hebben onze vaste klantenkring en veel 'meer zullen we er niet bij kunnen krijgen", aldus Kobus Kabalt. De beide broers halen hun bo men zelf op. En dat is er in de loop der jaren niet eenvoudiger op ge worden. "In Nederland is al niets meer van enige kwaliteit te krij gen. We moeten nu naar België en Luxemburg. In de toekomst moe ten we misschien nog wel verder weg voor goede bomen". Volgens Kabalt is de vraag naar mooie bo- LEIDEN - Bij de medische facul teit Leiden is een 'showroom' in gericht die het docenten gemak kelijker moet maken computer programma's voor het medisch onderwijs te kiezen. De show room is bedoeld voor alle Neder landse universiteiten. Ze is van daag geopend door de hooglera ren Verbeek en Van der Klauw van respektievelijk de Leidse uni versiteit en de Erasmus universi teit Rotterdam. Volgens initiatiefnemer T. van Leeuwen, werkzaam bij de sectie medische informatica, is de showroom een vrij unieke zaak. "Voor zo ver ik weet is er op dit niet zo. Er moet ook op het gedrag van iemand worden gelet. Zoals het licht uit doen als er niemand meer is. En, om een ander voorbeeld te geven, alleen die ruimte verwarmen waar mensen verblijven. De rest is niet nodig*': De energieconsulenten gaan zelf de boer op. Ze wachten niet op ver zoeken om eens op bezoek te ko men. Hoewel niet iedereen dat op prijs stelt, zegt Inge Toussaint. Wil iemand niet van besparing horen, dan wordt er geen energie in die persoon gestoken. Wel worden ze van tijd tot tijd met nieuwsbrieven bestookt. De regionale energieconsulent heeft een contract van drie jaar. Sven hoopt echter dat het succes zo groot is dat het project kan worden uitgebreid. De verwachting is in elk geval hoog gespannen. De consu lenten zitten dicht bij de mensen en kunnen direct worden aangespro ken. men trouwens duidelijk toegeno men. "De prijs is daarbij wat min der belangrijk. Mensen hebben best wat meer over voor kwali teit". De prijs bij Ab en Kobus Ka balt varieert van 7,50 tot 20 gul den. P.R.-medewerkster Marion Faas ,van Jaap Kooy's Tuincen trum in Lisse bevestigt dat veel klanten in de eerste plaats kijken naar de kwaliteit van de boom. "Bepaalde soorten, bijvoorbeeld de stevige maar wat duurdere sparren uit Denemarken, worden heel goed verkocht", meldt ze. Overigens is de kwaliteit van de bomen volgens haar over de hele linie goed. moment één in Amerika inge richt. Verder nergens. We lopen wat dit betreft dus voor op alle an dere universiteiten in Europa". Van Leeuwen meent dat de showroom hard nodig was. "Het zogeheten computer onder steund onderwijs is in Nederland flink in opmars. Ook op dat punt lopen de Nederlandse universi teiten voor op de rest van Europa. Maar er is wel sprake van een enorme wildgroei. In dit land wordt zo ongeveer per faculteit, en soms zelfs per vakgroep, beslo ten welke computers worden ge bruikt en welke programma's daar op draaien. Daardoor is er DEN HAAG - Vissers krijgen waarschijnlijk weer een premie wanneer zij explosieven naar boven halen. Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft deze wens gisteren bij minister Ma- ij-Weggen op tafel gelegd die 'beloofd heeft de premierege ling opnieuw te bekijken. Deze regeling, waarbij vis- LEIDEN - De Leidse wethouder Kuijers is 'niet echt verontrust' door de weigering van de Nederlandse Spoorwegen om de eventuele nieu we vuilverbranding in Ypenburg op het spoornet aan te sluiten. Het hoofd goederenvervoer van de NS heeft in een brief aan de gemeente De verkoop bij Jaap Kooy's Tuincentrum is ongeveer verge lijkbaar met die van vorig jaar, stelt mevrouw Faas. Grote ver schuivingen in soorterj bomen - het centrum verkoopt overigens voor ongeveer 80 procent 'norma le' gekapte sparren - hebben tot nog toe niet plaats gehad. "Het enige opmerkelijke is de dalende vraag naar bomen met kluit. Men sen wilden die bomen vroeger graag hebben om ze na de Kerst in de tuin te zetten. Maar inmid dels is gebleken dat in meer dan 60 procent van de gevallen de bo men dit niet overleven. En dan kopen de mensen voor hetzelfde geld liever een wat mooiere ge kapte boom". Kunstbomen Volgens mevrouw Faas neemt de verkoop van kunstbomen hand over hand toe. "We hebben nu al twee keer zo veel kunstbomen verkocht als vorig jaar. Vooral aan wat oudere mensen. Die heb ben kennelijk steeds minder zin in de rommel die een echte boom achterlaat. Bovendien maken mensen zich meer dan vroeger zorgen om het milieu. Ze nemen een kunstboom, zodat de echte bomen kunnen blijven staan". Mevrouw Faas meldt dat enke le soorten 'nep-bomen' tegen woordig zo goed zijn, dat ze nau welijks meer van echt zijn te on derscheiden. "Ze zijn wat duur der. Maar ook wat dit betreft heb ben mensen graag wat meer geld over voor kwaliteit". Bij Intratuin Griffioen.in Voor schoten hebben de verkopers het zo druk dat 'inpakster' mevrouw J. Keizer maar het woord voert. Zij weet te melden dat de handel ongeveer vergelijkbaar is met vo rig jaar. "Ondanks het slechte weer van de afgelopen dagen". Ook in Voorschoten willen men sen steeds eerder een boom in huis hebben, terwijl de verkoop van kunstbomen - die in prijs va riëren van 5 tot 500 gulden - net als bij Jaap Kooy's Tuincentrum voortdurend groter wordt. De kwaliteit van de bomen noemt mevrouw Keizer iets beter dan vorig jaar. vrijwel niemand die een goed overzicht heeft". Het gevolg is dat docenten vaak ieder afzonderlijk het wiel probe ren uit te vinden, "Nu zijn univer sitair docenten sowieso bijzonder eigenwijze mensen. Zelden geeft er één op dezelfde manier les als zijn collega's, want ze vinden al tijd dat zij het beste weten hoe de stof moet worden behandeld. Ie der probeert het onderwijs met computers daarom ook op een ei gen manier in te vullen". "Het kan echter best zo zijn dat een docent in Groningen dezelfde opvattingen heeft over lesgeven als een docent in Maastricht. Waarom zouden ze dan beiden af zonderlijk computerprogram ma's laten ontwikkelen? Het pro bleem is echter hoe die mensen elkaar kunnen vinden. Ze kun nen moeilijk alle universiteiten afbellen. De showroom moet wat dat betreft uitkomst bieden". In de showroom kan een do cent aan de hand van een catalo gus uitproberen welk lespro gramma voor hem interessant kan zijn. De keus die van Leeu wen heeft te bieden is behoorlijk. Inmiddels heeft hij al zo'n 40 pro gramma's binnen voor de meest uiteenlopende vakgebieden. De programma's zijn beschikbaar gesteld door bijna alle Nederland se universiteiten. "Slechts één wilde niet meewerken. Ik weet niet waarom. Alle anderen heb ben enthousiast deelgenomen". Sponsors Hoewel de naam 'showroom' mis sers per ingeleverd explosief een bedrag van 1000 gulden kre gen, werd in augustus van dit jaar door toenmalig minister Smit-Kroes afgeschaft. De re den daarvoor was dat er gevaar lijke situaties dreigden te ont staan omdat de vissers de explo sieven te lang aan boord hiele- den. Bovendien bleek het be- Rijswijk laten weten dat zo'n aan sluiting door de hoge kosten onrea listisch is en dat de spoorwegen er geen prioriteit aan geven. Wethouder Kuijers, voorzitter van het samenwerkingverband dat de nieuwe installatie wil bouwen, meent dat de Spoorwegen van een aantal onjuiste veronderstellingen uitgaat. De aansluitingen moeten er volgens hem hoe dan ook komen als er een landelijk koppelnet tussen de UTRECHT (GPD) - Het Regionaal Ziekenfonds Midden Nederland (RZMN) in Utrecht gaat zijn verze kerden met ingang van 1 januari helpen bij het verkrijgen van smar- tegeld. RZMN volgt daarmee het voorbeeld van het Leidse zieken fonds Zorg en Zekerheid. Voor deze nieuwe service, ClaimCare ge noemd, hoeft in principe niets ex tra's te worden betaald. Het Utrechtse ziekenfonds richt zich met ClaimCare op verzekerden die door toedoen van derden (veelal bij een verkeersongeval) dermate in de problemen zijn gekomen, dat ze niet goed meer kunnen functione ren. Verzekeringsmaatschappijen bieden bij dit soort gevallen veelal in vroeg stadium een bedrag waar mee ze de kwestie willen afkopen. Vaak kan echter een veel hogere vergoeding worden bedongen. Daarvoor is dan wel juridische hulp nodig. Het RZMN gaat die hulp ver schaffen. Wekelijks wordt een spe ciaal spreekuur gehouden. Een ad- Provinciale studiedag over ouderenbeleid REGIO - Het Provinciaal Platform voor Gekoördineerd Ouderenwerk houdt op 18 januari een studiedag over de verantwoordelijkheid van de gemeenten om een beleid voor ouderenzorg te ontwikkelen. De ge meenten hebben de laatste jaren steeds meer verantwoordelijkheid gekregen in zaken als thuiszorg, flankerend ouderenbeleid en de subsidie van aktiviteiten voor oude ren. Omdat zij het met relatief wei nig geld moeten doen, moeten de gemeenten meerjarenplannen ma ken om de ouderenzorg te regelen. Die staan centraal op de studiedag in de schouwbrug van Gouda. schien anders doet vermoeden, worden in de ruimte geen pro gramma's verkocht. "Ik laat do centen zien welke programma's er zijn en wat die inhouden. Ver der vertel ik hun waar die pro gramma's te krijgen zijn. Maar ik ga ze niet verhandelen. Dat moe ten de universiteiten zelf maar doen". Van de showroom moeten mensen zich overigens geen al te wilde voorstellingen maken. Bij de medische faculteit is geen gro te zaal ingericht met tientallen computers, maar slechts een klei ne kamer met de hoogstnoodza kelijk apparatuur. "Het was trou wens al moeilijk genoeg om de machines bij elkaar te krijgen. De universiteit zwemt niet in het geld, en het bedrijfsleven staat niet te trappelen om dit soort za ken te sponsoren. Dat heb ik wel gemerkt. Het is overigens ook niet zo verwonderlijk, want com puterbedrijven blijken werkelijk te worden bedolven onder ver zoeken tot sponsoring". De ruimte hoeft volgens Van Leeuwen ook niet al te groot te zijn. "Het zou mooi zijn als hier per jaar 50 mensen komen. Niet iedere docent gaat natuurlijk zelf op zoek naar programma's. Dat zal per universiteit centraal zijn geregeld. Bovendien zullen men sen niet elke week langs komen. Zo veel nieuwe programma's ko men er nu ook weer niet beschik baar". schikbare bedrag van 100.000 gulden per jaar snel op. Nogal wat vissers zagen in bet opvis sen avan explosieven een lucra tieve bijverdienste en gingen speciaal op zoek naar levensge vaarlijk oorlogstuig. May Weggen overweegt nu de premie te halveren en betere af spraken met de vissers te ma ken. verschillende vuilverbrnadingen in Nederland wordt aangelegd. Hij heeft goede hoop dat de SA- VA, zoals het samenwerkingsver band officieel heet. in goed overleg met de NS alsnog een oplossing kan vinden. Overigens noemt hij het 'curieus' dat de Spoorwegen de brief aan de gemeente Rijswijk heb ben gestuurd en niet aan het be stuur van de SAVA. vocaat die is gespecialiseerd in smartegeldkwesties staat de verze kerden te woord en bekijkt wat de mogelijkheden zijn. Om .de extra dienstverlening mogelijk te maken werkt het RZMN samen met het ad vocatenkantoor Goedkoop en Berntsen in Leiden, dat een specia le maatschapij 'ClaimCare' heeft opgericht. Het ziekenfonds Zorg en Zekerheid in Leiden ging als eerste met deze maatschappij in zee. Dat voor de extra service in 99 procent van de gevallen niet hoeft te worden betaald, heeft te maken met het feit dat de kosten van het verha len van smartegeld vrijwel altijd in rekening kunnen worden gebracht bij de veroorzaker van de schade. Zuidhollands landschap' geeft twee boekjes uit REGIO - Commissaris van de Ko ningin S. Patijn krijgt morgen van de Stichting Het Zuidhollands Landschap twee boekwerkjes aan geboden die zijn geschreven in het kader van het 55-jarig bestaan van de stichting. In de 'Gids voor de natuur in Zuid-Holland' worden voor het eerst alle natuurgebieden in de pro vincie op een rijtje gezet. Dit over zicht wordt ondersteund door 'Ver kenning van de Zuidhollandse landschappen' waarin de lezer ken nis maakt met de verschillende landschapstypen. De interesse in het werk van de stichting is groeiende. Begin dit jaar telde de stichting nog geen 10.000 begunstigers, een aantal dat inmid dels is uitgegroeid tot 30.000. De stichting heeft 62 terreinen in de provincie in bezit. De beide boekjes komen in de boekhandel te liggen voor de prijs van 14,90 gulden. T. van Leeuwen Nieuw project in provincie Kerstboom wordt nu al samen met Sinterklaas in huis gehaald

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15