Raad verdeeld over woningbouw in regio 'Voorschoten moet meer goedkope huizen bouwen' Partijen laken houding WD Leiderdorp Kerstbomenverkoper vertrekt voordat klaagbrief gemeente Voorschoten bereikt Signaalabonnement cai goedkoper Ook Leiderdorpse politiek aarzelt over stukje busbaan /genda LEIDERDORP - De Leider- dorpse gemeenteraad is ern stig verdeeld over volkshuis vesting en woningbouw in de Leidse regio. De WD- fractie vindt dat er onvol doende inzicht is in de plaat selijke woningbehoefte en weigert alléén woningen toe te wijzen aan Leiderdorpers en economisch gebonden. Om die redenen konden de liberalen gisteravond, tij dens de gemeenteraadsver gadering, niet instemmen met de ontwerp-nota 'Hoofdlijnen Volkshuisves ting Regio Leiden'. De andere fracties hadden weinig waardering voor de opstelling van de WD. Volgens de PvdA neemt de partij de woonruimteproblematiek niet serieus en het CDA vreest dat de Leiderdorpers uiteindelijk de dupe zouden worden van de libera le opvatting dat ook sociaal gebon- denen in aanmerking moeten ko men voor een woning. Volgens CDA-wethouder J. den Boeft is een beperking nodig om het uit de hand gelopen migratiesaldo terug te drin gen en mensen een kans te geven Ooijendijk leidt Zoeterwoudse progressieven ZOETERWOUDE - Fractieleider W.T.M. Ooijendijk is lijsttrekker van Progressief Zoeterwoude (PZ) bij de komende gemeenteraadsver kiezingen. Het samenwerkingsver band van PvdA, Groen Links en D66 stelde gisteravond zijn kandi datenlijst vast. Het verkiezingspro gramma wordt pas in januari gepre senteerd. Tweede op de lijst van PZ staat het huidige raadslid A.B. Ringers- ma. Op de plaatsen drie en vier koos de ledenvergadering de nieuwko mers K. van de Akker en R. de Lan ge. Beide vrouwen maakten al lan gere tijd deel uit van de steunfrac- tie. Vijfde staat Sj. Stuijt, die in zijn vorige woonplaats Hoorn enige tijd raadslid voor de PvdA was. Op de vijfde en zesde plaats staan Th. Smit en A. Boon. PZ verwacht bij de ver kiezingen een vijfde zetel te kunnen veroveren. De zittende raadsleden A. Kolff- Haantjes en C. Batelaan keren niet terug in de raad. Mevrouw Kolff- Haantjes houdt het na tien jaar raadslidmaatschap voor gezien. Zij blijft wel actief in de lokale politiek en wordt de nieuwe voorzitter van PZ. Mevrouw Batelaan maakte vier jaar deel uit van de fractie. Zij stelde zich niet meer herkiesbaar omdat zij waarschijnlijk verhuist naar een andere gemeente. Nieuwe kazerne voor brandweer van Wassenaar WASSENAAR - De gemeente Was senaar krijgt een nieuwe brand weerkazerne aan de Johann de Witt- straat. Gisteravond ging de ge meenteraad akkoord met de aange paste overeenkomst tussen Wasse naar en de plaatselijke projectont wikkelaar Backershagen b.v. Deze firma verleent voor 1 januari de bouwopdracht. Wanneer de Raad van State de bezwaren tegen de verbouwing van de oude kazerne aan de Pieter Twentlaan verwerpt, bouwt de firma de nieuwe kazerne 'gratis' en krijgt ze in ruil daarvoor het recht zeven luxe appartementen te bouwen in de oude kazerne. Wan neer de bezwaarmakers gelijk krij gen, betaalt de gemeente 1,5 mil joen aan Backershagen voor de bouw van de nieuwe kazerne en blijft ze eigenares van de oude ka- De raadsleden M.L.A. van Rij (CDA) en J. Poldervaart (WD) ver klaarden beiden 'gaarne akkoord' te gaan met de plannen, maar wilden toch graag weten hoe B en W de juri dische en fiscale aspecten van deze 'ingewikkelde deal' hebben gere geld. Wethouder C.P.M. Barning van financiën en economische za ken verklaarde dat alleen de BTW- regeling enige hoofdbrekens heeft gekost, omdat gemeenten geen BTW mogen afschrijven. Om dit probleem te omzeilen wordt de grond onder de nieuwe kazerne langdurig in erfpacht uitgegeven. die in Leiderdorp wonen of er moé ten wonen door hun werk. De WD vreest dat jong-bejaar- den, ouderen en mensen met een uitkering daardoor buiten de boot dreigen te vallen. Volgens Den Boeft kunnen altijd uitzonderingen worden gemaakt, maar is het bij zonder moeilijk een beleid vast te knopen aan het woord 'sociale ge bondenheid'. Overheersen Bovenal betreurden de andere par tijen het dat de WD regionale sa menwerking wil boycotten omdat de partij het niet eens is met zaken die nog amper aan de orde zijn in het overleg met Leiden, Alkemade, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeter woude. Tijdens de discussie in de raadsvergadering bleek de WD nog een ander argument te hebben. De vijf andere regiogemeenten zou den alleen interesse hebben in Lei- derdorpse bouwlocaties en het zou Leiden er vooral om te doen zijn de invloedssfeer uit te breiden. Volgens de wethouder zijn ook in Voorschoten en Oegstgeest aan trekkelijke bouwlocaties aanwezig en D66 keek gisteravond zelfs over de grenzen van de Leidse regio. Het deel van Woubrugge achter De Bloemerd, tussen rijksweg A4 en de provinciale weg 6, zou een 'over- hoek' zijn voor de buurgemeente. En zo'n overhoek kan beter worden bebouwd dan Leiderdorpse polders met belangrijke natuurwaarden. Volgens D66 mag de samenwer king in de regionale volkshuisves tingscommissie er niet toe leiden dat de centrumgemeente gaat over heersen en haar problemen expor teert. Fractieleider Stam: "We moe ten allereerst bouwen voor de eigen bewoners". Wethouder Den Boeft acht de tijd aangebroken voor diepe bezinning: "Je zou je kunnen afvra gen wat de rol en functie is van een agglomeratiegemeente die direct grenst aan een centrumgemeente. Het gevaar zou kunnen bestaan dat je niet veel meer bent dan een on derdeel van de grote stad met een apart servicekantoor in de vorm van dit gemeentehuis. Die kant moeten we niét op". Pijnlijk Welke kant de gemeente wel op moet, kon de wethouder gister avond niet aangeven. In ieder geval moet Leiderdorp een eigen rol en functie vervullen en 'markant' af wijken van de centrumgemeente en andere regiogemeenten. Om die rol goed te kunnen vervullen, moet Leiderdorp volgens hem goed mee draaien in de regionale volkshuis vestingscommissie. Alleen dón kan de gemeente goed meepraten over woonruimteverde ling, bouwprogramma's en bouwlo caties. Pijnlijke voorstellen lijken hem onvermijdelijk, maar de ge meente kan wél invloed uitoefenen op de besluitvorming. Zo blijven plaatselijke bestemmingsplannen, woonruimteverordeningen en bouwprogramma's onverminderd van kracht. Volgens de wethouder blijft Lei derdorp 'volledig autonoom' en zal de provincie ingrijpen wanneer de gemeente niet meedraait in regiona le volkhuisvestingsclubs. "Inder daad", zei CDA-fractieleider Roest, "je kunt er maar beter bij gaan zit ten. Anders ben je overgeleverd". Net als D66 en de PSP/PPR-fractie wil de partij het vestigingsbeleid 'met voorrang behandelen'. Hoe dat moet, werd gisteravond niet duide lijk. VOORSCHOTEN - Nog voor een klaagbrief over de standplaats van een kerstbomenverkoper aan de Voorschotense Johan Wa- genaarlaan de gemeente bereikte, was de man in kwestie al vertrok ken naar een locatie aan de plaat selijke Van Beethovenlaan. Vol gens de gemeentevoorlichter werd hij geboycot door de buurt en verkocht hij daardoor geen boom. Volgens de schrijfster van de brief, mevrouw J. Duit-Ade laar, was daar geen sprake van. "Er woonden gewoon veel te weinig mensen in de buurt", zegt de vrouw die zelf geen boom bij de man heeft gekocht. "Ik heb al driejaar een kerstboom in een pot staan en die gebruik ik elk jaar opnieuw", zo verklaart zij. "Ik be grijp trouwens niet waarom die man aan de Johan Wagenaarlaan wilde staan: het is geen doorlo pende weg, dus er komen maar heel weinig auto's langs. Het win kelcentrum aan de Van Beetho venlaan is een veel betere plaats. Ik heb gehoord dat hij nu veel bo men verkoopt", aldus de Voor schotense. Duit-Adelaar stuurde de ge meente vorige week een klacht- brief met een handtekeninglijst van buurtbewoners protesteerde tegen de toewijzing van de standplaats. In de vergun ning staat dat op de standplaats 'een mobiel onderkomen van ge ringe afmetingen' geplaatst mag worden. Volgens Duit-Adelaar was het geen onderkomen met geringe afmetingen, maar ging het om 'twee obstakels die beide ondergekalkt waren met graffiti'. De houten keet en de container belemmerden het uitzicht van de omwonenden en zouden volgens Duit het grasveld vernielen. Bo vendien liep de vergunning van 11 tot 24 december, terwijl er op 7 december al een container stond voor de kerstbomen. DINSDAG 19 DECEMBER 1989 Progressieven in Warmond kiezen voor Duynhoven WARMOND - T.H.W.M. Duynho- ven, sinds kort wethouder van War mond, is gisteravond benoemd tot lijsttrekker van Progressief War mond. Hij wordt op de kandidaten lijst gevolgd door fractievoorzitter A.G.M. Schavemaker. Op de derde plaats staat raadslid mevrouw C.M. Van Egmona. Dan volgen er enkele nieuwe ge zichten: mevrouw A.M. Van Ree en mevrouw R.M. Keyzer staan respec tievelijk op de vierde en vijfde plaats. Nummer zes en zeven zijn mevrouw M.J. Duyverman en me vrouw M.A.M. Schavemaker. Op de achtste plaats staat J. Wassenaar en de negende plaats is voor W.P. Hemgreen, sinds donderdag raads lid. Nummer tien op de lijst is een nieuwkomer, T. van Oort. Wassenaarders door 'gemeentewerkers' grondig opgelicht WASSENAAR - Drie mannen heb ben de afgelopen dagen enkele be woners aan de Wassenaarse Strand- wal opgelicht door zich voor te doen als gemeentewerkers. De mannen, die met eei^ kleine rode vrachtwa gen langskwamen, vertelden de be woners dat in opdracht van de ge meente de tuinen moesten worden opgeknapt. Dit zou 150 gulden kos ten. De 'tuinmannen' zouden mest en turfaarde door de grond mengen. Later bleek dat er geen mest in de zakken zat, maar zaagsel. Voordat de bewoners konden protesteren, gingen de mannen aan het werk. Binnen een half uur hadden de 'tuinmannen' drie tuinen afge werkt. Een bewoner had 100 gulden aan contant geld in huis en daar na men de mannen genoegen mee, een tweede bewoner kon de mannen 50 gulden geven en een echtpaar gaf de tuinmannen de gevraagde 150 gul den. Kritiek PvdA/PPR en D66 op plan Starrenburg LEIDERDORP - Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman van Leiderdorp (rechts op de foto) installeerde gisteravond de PvdA-er A.H. Wesseling als gemeenteraadslid. Wesseling volgt A.L. Verhoog op, die aftrad omdat hij naar zijn smaak een te lage plaats kreeg op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. Wesseling was eerder raadslid van 1982 tot 1986. Op de kandidatenlijst voor de huidige raadsperiode stond hij erg laag, maar bestuur en fractie van de PvdA wilden kort voor de verkiezingen graag een ervaren partijgenoot in de fractie. (foto Ellen Martens) Raad Leiderdorp kiest voor gematigde variant B en W LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp verlaagt het tarief van het signaalabonnement voor de centra le antenne inrichting (cai) per 1 ja nuari met 12 gulden per jaar. Het in stallatie-abonnement van 79,32 gul den wordt in 1994 afgeschaft en er komt in dat jaar één algemeen ta rief. De kosten van uitbreidingen en herinvesteringen zijn daarin ver werkt. De meerderheid van de gemeen teraad heeft gisteravond voor dit collegevoorstel gekozen tijdens de raadsvergadering. Alleen de WD stemde tegen. De collegepartij wil het signaalabonnement 24 gulden goedkoper maken. Volgens fractie leider Scheffer doet het college de consument tekort met het minder vergaande voorstel en dwingt het het cai-bedrijf niet tot efficiency. Hij had het over excessieve over schotten en hoge winsten en meld de dat bij een verlaging met 24 gul den de weerstandsreserves vol doende op peil blijven en de gemid delde winst op een aanvaardbaar ni veau komt. Andere partijen noemden het li berale voorstel onverstandig. De cai moet eerst de spulletjes keurig af schrijven en de consument moet in 1994 en latere jaren niet worden ge confronteerd met hogere tarieven. Wethouder G.H.J. Keijzers onder schreef die woorden. Wanneer de gemeente het tarief met 24 gulden verlaagt, heeft ze in 1994 geen geld meer om de broodnodige eindver- sterkers te kunnen betalen. Grote schokken in het tarief zouden dan onvermijdelijk zijn en daar heeft hij nu juist een hekel aan. Op een vraag van D66 zegde hij toe te zullen onderzoeken of de be volking interesse heeft in een uit breiding van het aantal kanalen van 20 naar 30. VOORSCHOTEN - De Voor schotense fracties van PvdA/P PR en D66 vinden dat de ge meente volgend jaar te weinig goedkope woningen bouwt in de nieuwe wijk Starrenburg. De WD denkt dat de bouw van duurdere woningen de door stroming bevordert en het CDA wil 'praktisch bezig zijn en het woningbouwcontingent zo han dig mogelijk gebruiken'. Dat bleek gisteravond tijdens een gecombineerde vergadering van de commissies welzijn, fi nanciën, openbare werken en algemene zaken. Volgend jaar bouwt Voorschoten 224 woningen in de nieuwe wijk Starrenburg, gelegen tussen Bijdorp, Vliet en Veurseweg. 122 woningen vallen onder het 'norma le' contingent en veertig woningen behoren tot een extra premiekoop- contingent, dat de gemeente krijgt omdat Den Haag het toegekende contingent niet zal gebruiken. Ver der komen er 62 houtskeletbouw- woningen in Starrenburg. Van dit aantal hoeft de gemeente in tien jaar slechts 45 exemplaren af te schrij ven van haar contingent. Van de in totaal 224 woningen behoren er 14 tot de sociale huursector. De gemeente mag tot het jaar 2000 ruim duizend woningen bouwen in Starrenburg. G.P. Both (PvdA/P PR) en J. Aikens (D66) vinden dat de gemeente slecht begint wanneer zij al in 1990 224 woningen van haar contingent gebruikt, terwijl daar weinig goedkope huizen bij zijn. Ai kens sprak in dit verband van een 'ongelukkige start met Starren burg'. Both vindt dat de wijk 'prin cipieel verkeerd wordt opgezet' wanneer de gemeente niet meer doet voor mensen met lage inko- D66 geld halen uit een potje met een inhoud van zes miljoen gulden, be stemd voor gemeentelijk huisves tingsbeleid. Volgens WD-wethou- der J. van Dalen is dit geld al ge bruikt om het tekort op de grondex ploitatie van Starrenburg wat klei ner te maken. Hoe groot het tekort wordt, durft hij nog niet te zeggen. Bij de laatste schatting, in 1987, kwam de gemeente uit op een te kort van zeven tot acht milioen mii- PvdA-wethouder J. Visser verde digde zich tegenover Both en Ai kens met de mededeling dat de duurdere woningen, waaronder de 40 'Haagse' woningen, zeer gewild zijn bij starters en voor doorstro ming kunnen zorgen. Wanneer mensen uit een relatief goedkope huurwoning verhuizen naar een duurdere woning in Starrenburg, kunnen Voorschotenaren met lage inkomens doorstromen en aan een woning worden geholpen. Aan het lage aantal woningwetwoningen zou de gemeente weinig kunnen doen, omdat het Rijk de bouw van dergelijke woningen 'terug schroeft'. Ook op de 'woningtypen kwam kritiek. Both stelde vast dat er wordt gebouwd voor het 'klassieke' gezin. CDA-raadslid W.J. Valken burg vroeg zich af of de gemeente voldoende rekening heeft gehou den met de woonwensen van consu menten. Visser antwoordde dat welstandscommissie en Vrouwen Advies Commissie in een vroeg sta dium kritiek hebben kunnen leve ren op de tekeningen van de archi tecten. De woningen zouden aan sluiten op wensen die bij de ge meentelijke afdeling huisvesting worden geuit. Nieuwe discussie over tracé Hella Haassestraat Wassenaar steunt Polen-comité WASSENAAR - De gemeenteraad van Wassenaar heeft gisteravond 10.000 gulden beschikbaar gesteld aan het comité 'Wassenaar helpt Polen'. Alle partijen gingen akkoord met het voorstel van B en W. Het comité wil voor het geld medicamenten kopen en die op Tweede Kerstdag wegbrengen. PvdA-raadslid J.G.C. van Noort greep het agendapunt aan om te pleiten voor een stedenband met de Poolse stad Krakau, omdat het comité 'Wasse naar helpt Polen' al jarenlang een kersttransport naar deze stad verzorgt. Burgemeester P.H. Schoute wilde daar niet over praten: "U stelt iets aan de orde dat niet op de agenda staat", zo voegde hij Van Noort toe. Potje Naast de 14 sociale huurwoningen worden er volgend jaar 24 andere huurwoningen gebouwd, 13 huur woningen in de vrije-sector met een eenmalige bijdrage en 11 'dure' huurwoningen zonder subsidie. Both wilde dat het college 'iets' doet om de huur van deze 24 huurwonin gen onder de huursubsidiegrens uit te laten komen. Aikens en Both vrezen dat ook de huur van de 14 woningwetwonin gen boven de 600 gulden per maand uitkomt. Om dat te voorkomen wil LEIDERDORP - De bewoners van de Leiderdorpse Hella Haassestraat krijgen onverwachte steun van de politiek in hun strijd tegen een bus baan door de smalle woonstraat. Tijdens de vergadering van de ge meenteraad, gisteravond, lieten WD en PvdA weten opnieuw te willen praten over het tracé van bussen door nieuwbouwwijk Bui tenhof. D66 heeft nooit wat gevoeld voor een busbaan door de Hella Haassestraat en ondersteunde de oproep van harte. Harde uitspraken deden de partij en nog niet, maar de zorgvuldigheid zou gebieden dat de partijen op nieuw de voors en tegens afwegen van de verschillende varianten. In het verleden was dat ook toegezegd maar beperkten de partijen zich tot het vaststellen van een bestem mingsplan dat ruimte biedt voor het omstreden stukje busbaan. Volgens PvdA-fractieleider V. Molkenboer gaf de toenmalige wethouder Meer burg ronduit toe dat de plannen niet goed waren onderbouwd en her nieuwd overleg noodzakelijk was. Wethouder J. den Boeft verbaas de zich over de discussie. Volgens hem zijn de verkeersmaatregelen weldegelijk aan de orde geweest in raad en commissies en waren de be zwaren tegen die beslissing gericht. De Raad van State heeft de bezwa ren inmiddels afgewezen en tijdens een hoorzitting óp 6 december meldde de wethouder vast te zullen houden aan het doortrekken van de busbaan. Gisteravond meldde hij dat de gemeenteraad het laatste woord heeft en zegde hij toe dat de busbaan opnieuw aan de orde komt in de commissie voor ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. "Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald", meldde WD- raadslid J. de Waard. "Ik wil in de commissie zien of alles nog recht overeind staat. Dat kan ik nu niet zeggen", zei PvdA-leider Molken- boer. INBRAKEN - Nog onbekende da ders hebben vannacht een serie in braken gepleegd in de Leiderdorp se nieuwbouwwijk Buitenhof-oost, in de omgeving van de Weiden. De inbrekers kwamen de woningen binnen door achterdeuren te force ren. Volgens de politie konden ze makkelijk binnenkomen omdat het hang- en sluitwerk in deze nieuw bouwhuizen slecht is. Wat de da ders precies gestolen hebben is nog niet bekend. 1 modeshow in buurthuis Wes terhaven, aanvang 20.00 uur. Weihnachtsoratorium in de Ad- ventskerk, aanvang 20.00 uur. volksadventszang in de Op- standingskerk, 20.15 uur. 19.30 bijeenkomst Leidsche Vereeni- ging van Postzegelverzamelaars, aanvang 20.00 uur in van zwembad De Zijl. Kerstconcert door het Rijn lands Christelijk Mannenkoor 'Vox Humana', aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. lezing: 'Barcelona, bakermat van moderne kunst', door drs. E. Kreytz, aanvang 20.15 uur in het K &0-gebouw. Oude Vest. optreden van het Amsterdams Saxofoonkwartet met 'America', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Scrooge Mar- ley', door Theatergroep Imperium, Rijnsaterwoude klaverjas- en sjoelavond in de kantine gymnastieklokaal De Meerkant, aanvang 20.00 uur. Wassenaar kerstsamenzang mmv o.a. Mu ziekvereniging Excelsior, aan vang 19.30 uur in de Dorpskerk. WOENSDAG 20 DECEMBER Alphen informatiedag suikerziekte in de Meditheek, van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. voorstelling: 'Antigone's ver sterf door Theaterwerkplaats In- dependance, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Leiden voorstelling: 'Scrooge Mar- ley', door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro theater, Oude Vest. dansvoorstelling 'Introdans 1'. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap A nen, Gerestraat 20. tel: 1211554. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.00 uur. Kerstavond met zang en decla maties door NCVB-koor olv mevr. I. Nobbe, aanvang 19.45 uur in de Scheppingskerk. Kerstbingo van Carnavalsvere niging De Rijnschuimers, aan vang 20.30 uur in de Muzenhof. 1 bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Kerstconcert Leids Vocaal En semble olv Theo Goedhart, aan vang 20.15 uur in de Groene Kerk. Voorschoten kindervoorstelling Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang door Ed. Janson (voorzitter KKW), om 21.30 uur in Cultureel Café de Warenar, Kerkstraat. DONDERDAG 21 DECEMBER Alkemade grote Kerstkaartavond ROAC, inschrijven vanaf 19.30 uur aan vang 20.00 uur in de ROAC-kanti- ne. Rijpwetering/Oud Ade. Alphen bout-klaverjas in buurthuis Westerhaven, aanvang 20.00 uur. kerstzangdienst mmv koren 'Soli Deo Gloria' en het Sionskoor, Hazerswoude kerstmarkt Haduard mavo, Ds. D.A. van den Boschstraat, Ha- zerswoude/Dorp, van 15.30 tot 21.00 uur. Leiden Weihnachtsoratorium van J.S. Bach door het Bachkoor Holland olv Charles de Wolff, mmv Am sterdams Kamerorkest en solis ten, aanvang 19.30 uur in de Pie terskerk.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14