TAD LEIDEN 'Nieuwe bureaus voor politie noodzakelijk' LEIDSCH DAGBLAD Voormalig agent overweegt schadeclaim van meer dan een ton tegen Telegraaf Kritiek op onderzoek Genpharm 'Thema niet nodig voor succesvolle almanak' Tk was mijn auto volledig meester9 s DINSDAG 19 DECEMBER 1989 LEIDEN De voormalige agent van De Telegraaf, L. Jongbloed, overweegt om een schadeclaim van meer dan 100.000 gulden bij die krant te deponeren. Op 16 no vember werd De Telegraaf door de rechter veroordeeld om aan de bezorgers schriftelijk mee te de len dat Jongbloed niet frauduleus heeft gehandeld. Daarvan werd hij door twee inspecteurs van de krant beticht. Iedere dag dat de krant in gebreke zou blijven, moet volgens de rechter 5000 gul den worden betaald. De bezor gers hebben echter nog geen be richt ontvangen. Volgens de advocaat van Jong bloed, mr. M.P. Roest, verschuilt het bedrijf zich achter ziekte van een van de inspecteurs. Roest vindt het eigenaardig dat een zo groot concern afhankelijk is van de ziekte van één medewerker. Twee maanden geleden werd de agent van De Telegaaf, Jong bloed, vervangen. De houder van het bijkantoor van de krant en zijn advocaat vermoeden dat de krant van Jongbloed af wil omdat hij te duur is in vergelijking met zijn collega's. Bovendien zou de dienstwoning aan de Breestraat vrijkomen. De Telegraaf kon het pand dan vrij van huur verkopen. Het bedrijf wil namelijk een ande re vestiging op het Waard-eiland in Leiden betrekken. De Telegraaf stelde echter dat Jongbloed fraude had gepleegd. Hij zou volgens het dagblad be zorgers niet hebben uitbetaald. Tijdens het kort geding dat daar op door Jongbloed werd aange- De rechter bepaalde dat De Tele graaf Jongbloed weer aan het werk moest laten gaan. Ook dien den de bezorgers een schriftelijke verklaring te krijgen, waarin werd gesteld dat Jongbloed geen fraude kon worden verweten. In specteurs hadden dat de krante jongens namelijk verteld. Advocaat Roest heeft intussen geconstateerd dat De Telegraaf zich niet of nauwelijks inspant om de situatie die is ontstaan na de rechtszaak op te lossen. "Dat het bedrijf probeert een conflict uit te lokken met een werknemer om hem te lozen is nog tot daar aan toe. Als je die zaak dan ver liest, moetje de zaak wel behoor lijk afhandelen", meent Roest. De Telegraaf is intussen in ho ger beroep gegaan bij het ge rechtshof. Het dagblad wil een principiéle uitspraak van de rech ter of er een arbeidsovereen komst bestaat tussen het bedrijf en zijn agenten of een andere overeenkomst. Leiden wil via het beleid druk uit oefenen op bedrijven om de banden Als korps wordt opgedeeld in wijkteams LEIDEN - Als de Leidse politie wordt opgedeeld, moeten er nieuwe bureaus worden ge bouwd. De dienstcommissie, de personeelsvertegenwoordiging bij de politie, heeft dat als een van de randvoorwaarden gefor muleerd voor het werken met wijkteams. Bovendien moeten de teams minstens 70 mensen tellen, zodat er drie bureaus moeten bijkomen. De nieuwe huisvesting zou zekere enkele miljoenen guldens kosten. Gisteravond besloot i gemeenteraad tot het instellen van een stuurgroep die binnen een jaar r de teams zijn ondermeer dat de centra- r de le diensten bij de politie, zoals de re- Leidse politie. Daarbij moet de cherche en de jeugd- en zedenpoli-' stuurgroep in kaart brengen wat de tie, kleiner worden. Taken van deze sprak de raad uit dat Leiden, als tot wijkteams wordt besloten, minstens drie districten moet agenten overgenomen, zo is de be doeling. Dat stuit op bezwaren. Niet alleen worden de promotiekansen den verdeeld. Bovendien bepaalde minder, maar bovendien zitten de de raad dat uitgangspunt van het agenten niet te wachten op i onderzoek verder is het terugdrin- werk, aldus leden van de dienst- gen van het aantal specialisten het korps. Voorwaarde is wel dat staat het korps doelmatiger gaat werken. De^ dienstcommissie desgevraagd. "Er he brede lagen van het korps weerstand tegen". Hoewel de dienstcommissie nog dat wil niet zeggen dat het per soneel voorstander is van het wijk gericht werken. Nadelen van wijk- Extra surveillance bij slachthuis LEIDEN De Leidse politie gaat stuurgroep vertegenwoordigd, steeds tegen het wijkgericht wer- Icen is, iS er al Wel een aantai ranCi- voorwaarden gesteld. Een daarvan is de grootte van de teams. "Wil je een reéel wijkteam hebben dan moetje denken aan 70 tot 80 man". Leiden beschikt de komende jaren over 260 politiemensen. Omdat er centrale diensten blijven, zij het slachthuizen gebeurt heeft kleiner, zouden er met de huidige LEIDEN Mevrouw Van der Velde van Foster Pa rents Plan (links) ontving gisteren een bijdrage van 5000 gulden van de Leidse basisschool De Burggraaf. De school had het geld verzameld door het houden van LL1ULIN De Deiase politie gaat wat in siacntnuizen gebeurt heett Kleiner, zouden er met de nuidige -pv t> i i extra surveilleren bij het Leidse volgens de actiegroep niets met korpssterkte maximaal drie wijken l/LTCCtCUT U6 13001* DC^TlJpt D0ZWBT0I1 lH6t slachthuis aan de Pasteurstraat. Dit voedselproduktie te maken, gebeurt nadat bij twintig slachthui- massamoord, zen in Nederland afgelopen nacht sabotageacties zouden zijn uitge voerd tegen de massale slachting van dieren voor kerst. Van vee- en vleeswagens zijn sloten dicht ge- Het Centrale Orgaan voor de Vleesgroothandel (COV) te Den Haag, een overkoepelende organi- lijmd en banden lek gestoken. Op satie waar veel slachterijen bij zijn toegangswegen naar slachthuizen aangesloten, betwijfelt of er wel_op zijn kraaiepoten verspreid. De Ac tiegroep Het Kalf van de Slacht- kunnen komen, Bovendien, zo stelt de dienstcom missie, moeten de wijkteams drie eigen bureaus krijgen. "Als je de keuze maakt voor decentralisatie naar drie gebieden, dan moetje pra ten over huisvesting in het eigen ge- LEIDEN - De stichting Lekker bied. Als je de politie echt naar de Dier wijst in een landelijke campag- mensen wil brengen, dan zul je elk ne de werkwijze van het Leidse be- wijkteam een eigen bureau moeten drijf Genpharm van de hand. In een geven. Dat praatje over een investe- aankondiging van een manifestatie Gemeenteraad gaat akkoord met economisch anti-apartheidsbeleid LEIDEN - De Leidse gemeenteraad met Zuid-Afrika te verbreken, is gisteravond akkoord gegaan met Zorgvuldig wordt overigens het het economisch anti-apartheidsbe- woord'boycot'vermeden, omdat de leid. Dat houdt in dat de gemeente Kroon eerder al een keer heeft uit- Leiden bij alle aankopen in de toe- gesproken dat gemeenten zich van komst kijkt of het bedrijf waarmee dat soort beleid verre dient te hou- zaken worden gedaan connecties den. Uitgangspunt is dat bij aanko- met Zuid-Afrika heeft. Alleen de pen behalve de prijs en de kwaliteit WD stemde tegen het voorstel dat van de geleverde waar ook eventue le Zuidafrikaanse banden een rol spelen bij de afweging. Aankopen boven de 10.000 gulden worden in de toekomst ook geregistreerd. Een grote meerderheid in de raad steunde het voorstel. "Het besluit is een principieel signaal", aldus D66- raadslid Snelders. SP-raadslid Ver geer noemde het 'teleurstellend' dat de nieuwe minister van binnen landse zaken, de PvdA'er Dales, ook het gisteravond aangenomen voorstel niet wil accepteren. PvdA-wethouder Van Dongen had zich ook 'verwonderd' over het standpunt van haar partijgenote. Maar dat standpunt had geen enke le invloed op haar mening. "Het is een goede zaak dat op plaatselijk ni veau naast de schone woorden over hoe verwerpelijk het Zuidafrikaan se beleid is, ook tot daden wordt overgegaan", aldus Van Dongen. Alle raadsfracties vonden dat ook. Met uitzondering van de WD. De liberalen zeiden dat dergelijke maatregelen niet door gemeenten moeten worden genomen. Boven dien bestaat er teveel onduidelijk heid over wat nu precies de relaties van de bedrijven met Zuid-Afrika moeten inhouden, voordat de ge meente geen zaken met hen meer wil doen. "Alleen al om die ondui delijkheid kunnen we niet voor het voorstel stemmen", zei fractievoor zitter Bakker. Politie zoekt getuigen Meisje gewond bij ongeval op Rijndijk LEIDEN - Een 12-jarig Leids meis jes is gisterochtend gewond geraakt bij een ongeval op de Rijndijk. De automobilist, die de botsing veroor zaakte, is na het ongeval doorgere den. Het meisje reed, omstreeks 10 voor 8, op de Rijndijk toen zij de He lena Verburgstraat passeerde. De Overigens meent hij dat de stich- automobilist die uit deze straat kwam, verleende de fietser geen een sponsorloop. Het bedrag werd uitgereikt door me vrouw Hudson van de ouderraad van de school; zij werd daarbij geassisteerd door de leerlingen Johnny Ruiten en Kim van Rosmalen. (toto Jan Holvast) noemd als een onderneming die het enthousiast", aldus de wetenschap- slechte voorbeeld geeft. pelijk directeur. De stichting maakt bezwaar te- bank heeft dit dinsdag bekendge- COV niets van de acties gehoord ring van zeker enkele miljoenen tegen genetische manipulatie van de aangesloten slachthuizen. guldens". naam Gene Pharming, om zoge- uitloopt. "We zijn nog helemaal niet voorrang. Het meisje werd door de dieren wordt dit Leidse bedrijf ge- naamde 'gehumaniseerde melk' te met dat melk-onderzoek bezig, produceren. Deze zuivel zou een gelijk dat we er in de toekomst goede vervanging zijn voor moeder melk. "De gevolgen van dit gemani- puleer zijn slecht voorspelbaar. Al leen al om die reden is terughou- weerstand van dieren tegen muil automobilist geschept en kwam ten val. Zij moest met een hersenschud- beginnen". Momenteel houden de ding, schouderletsel en schaafwon- LEIDEN - In het begin was er de stad. Met deze woorden begon de eerste Leidse Universitaire Alma nak die op 11 december 1970 werd gepresenteerd aan de universitaire wereld. Het werd het begin van een traditie. Gistermiddag verscheen de 20-ste almanak. Odile Nijkamp, praeses van de almanakredactie 1990, overhandigde de eerste exem plaren van de nieuwe almanak aan burgemeester Goekoop en aan de rector magnificus van het college van bestuur van de universiteit prof. dr. J.J.M. Beenakker. Uiteraard bevat de 20-ste alma- verantwoordelijkheid hadden ge kregen". Ook een hoogleraar had grote bezwaren, omdat een acade mische uitgave met steun van het bedrijfsleven tot stand had moeten komen. De tijden zijn duidelijk ver anderd. Net als in vorige jaren kent de universitaire almanak weer een re dactioneel gedeelte, het vademe cum en de adressenlijst van studen ten in Leiden. Het vademecum be staat uit drie delen waarin de stu dent alles kan terugvinden over stu dentenzaken, Leidse wetenswaar digheden en allerlei andere dingen nak een terugblik op het verschij- die belangrijk zijn als je in Leiden nen van de eerste almanak in 1970. 1 Het maatschappelijk betrokkend- heid van de studenten was in die tijd veel groter. Het 'flower-power- gevoel' werd ook in het uiterlijk van de eerste almanak duidelijk tot uit drukking gebracht. De kaft had ro de, roze, paarse en witte strepen. Dat waren destijds erg 'hippe' kleu ren. Om vooruitstrevend te lijken schreef de toenmalige redactie het woord 'redactie' met een K in plaats van met een C. Kritiek Naast enthousiaste reacties viel er ongezouten kritiek te horen op het verschijnen van de eerste almanak. Het hoofd van de afdeling voorlich ting van de universiteit vond het on behoorlijk dat de universiteit een al manak liet samenstellen door "een stelletje amateurs die een te grote studeert. Anders dan andere jaren heeft het redactionele gedeelte van de alma nak 1990 geen thema. De reden hier van is dat de studenten-redactiele den anno 1990 zulke verschillende interesses hebben dat dat niet mo gelijk bleek ("Wie heeft er nu een thema nodig om een almanak suc cesvol te maken"). Trends Het resultaat is een almanak met een reeks zeer gevarieerde onder werpen, zoals een interview met psychologiestudent en Olympisch goudwinnaar Ronald Florijn ("Psy chologische begeleiding in de sport is bullshit"), verhalen over zweef vliegen, het Rietveld Schroder Huis en de trends van 1990: autorijden is uit, fiets jatten is in. Sommige trends veranderen nooit... dendheid vereist", aldus de stich ting. Lekker Dier bouwt woensdag- klier-infecties. Binnenkort hoopt de firma een onderzoek te starten naar het voorkomen van mond- en middag 20 december een grote klauwzeer bij vee. "Dat is echt een kerststal op de Amsterdamse Dam vreselijke ziekte, de dieren kunnen met een beeldengroep die bestaat niet meer eten en lopen. Ik begrijp uit dieren waarvan de natuurlijke niet dat Lekker Dier niet wil dat den naar het ziekenhuis worden vervoerd. De bestuurder van de auto reed direct na het ongeval door. De poli tie wil de identiteit van de automo bilist achterhalen en zoekt getuigen van het ongeval (tel. 258888). door het toebrengen van een gen voorkomen dat dieren besmet ra ken met die ziekte". Medewerkers van Lekker Dier zijn enige tijd geleden op bezoek ge- Illegale telefoons in beslag genomen eigenschappen zijn aangepast. Wetenschappelijk directeur pro fessor H.A. de Boer van Genpharm betreurt dat de stichting Lekker Dier zo weinig begrip kan opbren gen voor het werk van het bedrijf. "Ik kan ook wel gaan protesteren te gen het feit dat sommige mensen sieerd over genetische manipulatie, het belangrijker vinden dat dieren "We hadden ook niet verwacht dat lecommunicatie, aan de Kenauweg weest bij het bedrijf. Daarbij is vol- met assistentie van de Leidse poli- gens De Boer constructief gediscus- in hun oorspronkelijke staat blijven de stichting het nu met ons dan dat we tienduizenden baby's kunnen behoeden voor allerlei aan doeningen", aldus De Boer. Hij ver meldt daarbij nadrukkelijk dat ook het welzijn van dieren bij de firma hoog in het vaandel staat. Volgens De Boer is het humanise ren van melk niet meer dan het toe voegen van bepaalde eiwitten waar door de eigenschappen van mense lijke moedermelk goed worden be naderd. "Kinderartsen zijn razend zijn, vandaar dat ik niet al te verrast ben dat onze r in publicaties 5 wel verbaasd dat juist over de ge- (Stevenshof). Het vermoeden bestond dat het opduikt bedrijf niet-goedgekeurde telefoon- Lekker Dier'*. Hij toestellen zou verhandelen. In het bedrijfspand werd inderdaad humaniseerde melk problemen grote partij draadloze telefoons a ken kon Lekker Dier zich er volgens goederen wordt door de politie ge- hem in vinden. "De bezwaren die de schat op 75.000 gulden, stichting nu uit zijn dan ook blijk- De 36-jarige directeur van het be- 3 bedoeld of geba- drijf is door de politie gehoord in seerd op onjuiste informatie". verband met de illegale handel. ADVERTENTIE LEIDEN - Het type van de snelle zakenman. Keurig, snel gesneden pak. Altijd druk. Hij stond voor kantonrechter Morshuis omdat hij gevaarlijk had gereden op de snelweg. Twee seconden lang was zijn aandacht niet op de weg geweest, maar had de man naar een sigarettendoosjes zitten sta ren, zo had een passerende poli tieman geconstateerd. En daar voor was de man bekeurd. door Henny van Egmond Kantonrechter Morshuis schetste de situatie nog even: "In de linkerhand een sigarettedoos- jes én het stuur, in de rechter een balpen en een telefoon geklemd tussen schouder en nek. Dat is niet de ideale situatie om een auto te besturen", meende Morshuis. "Balpen, wie zegt er dat ik een balpen in mijn rechterhand had? Dat is volstrekte onzin", zo rea geerde de boze verdachte. De te lefoon en het sigarettedoosje - "daar stond het telefoonnummer op dat ik moest draaien" - ja, dat klopte allemaal wel. Maar van eni ge kwaad was de man zich niet bewust: "Ik was mijn auto volle dig meester". Dat vond de officier van justitie niet. De man had de veilgheid van het verkeer in gevaar gebracht door zijn gebel. Een boete van 120 gulden was op zijn plaats, meen de de aanklager. Maar Morshuis verlaagde de boete tot 80 gulden, omdat ook volgens de agent door het bellen geen direct gevaar of hinder was ontstaan. Naar De voormalige Leidse vrouw stond terecht omdat iemand in haar auto vorig jaar verkeerd had voorgesorteerd op de Churchill- laan en toch de Vijf Meilaan was qpgereden. Onduidelijk was wie de verkeersovertreding had ge maakt. "Zowel mijn man als ik rijden in de auto. En we lenen hem vaak uit", zo vertelde ze. Maar tegen woordig geldt dat als de bestuur der onbekend blijft de eigenaar van de auto verantwoordelijk is en dus voor eventuele boetes moet opdraaien. "Een halfjaar na de overtreding werd ik opgebeld. Dat was een heel naar telefoontje. Met de poli tie, zo klonk aan de andere kant van de lijn. Omdat mijn man nogal veel op de weg zit, schrok ik me dood. Is er iets met mijn man, vroeg ik gelijk. Dat zou kunnen, was het antwoord. Het leek wel een morbide grap. Omdat ik het niet vertrouwde, heb ik onmid dellijk de politie teruggebeld om uit te zoeken of de agent be stond", verhaalde de vrouw. Dat bleek zo te zijn. De man was op zoek naar de bestuurder van de auto, maar de vrouw kon hem niet helpen. Zy suggereerde dat hij haar man moest bellen: "Misschien dat hij het weet". Maar dat is nooit gebeurd. De officier van justitie had wei nig begrip voor het verhaal. Hij eiste honderd gulden boete, maar dat vond Morshuis veel te ver gaan. De kantonrechter verklaar de de vrouw wel schuldig maar legde geen boete op. Omdat de politie pas een half jaar na de overtreding belde voor informa tie, "heeft het u aan mogelijkhe-' den tot een behoorlijke verdedi ging ontbroken", aldus Morshuis. Door het late belletje kon de vrouw namelijk niet meer achter halen wie er in haar auto reed. Verantwoordelijk "Ik sta hier met een aanklacht te gen de rechtsgang in Nederland", zo begon de verdachte Wassen aarder. Een zwaarwichtige zaak, zo leek het. Totdat Morshuis voor las dat de man met zijn auto 17 ki lometer te hard had gereden op de Voorschotense Veurseweg. Maar de bekeuring van tachtig gulden hij niet betaald, omdat hij was verwikkeld in een langsle pende discussie met een bedrijfs vereniging over een uitkering. "En zij gaat zomaar in hoger be roep, terwijl ik de zaak allang had gewonnen", brieste hij. "Ik had die 80 gulden beslist niet. En ik rij verantwoordelijk. Ik heb een no- claim van veertig jaar. Het is een schandalige zaak". Nadat Morshuis de man wat had gekalmeerd, vroeg hij be langstellend of hij de uitkering van de bedrijfsvereniging nog had gekregen. Ja, beaamde de man. De 17.000 gulden had hij binnen. Morshuis: "Dan kunt u nu vast wel betalen en leg ik als nog een boete van 80 gulden op". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13