Lange wachtlijsten voor eigen woning Vuilverbranding in Ypenburg niet op spoor aangesloten 'De maatschappij zit niet te wachten op mensen met literair taalgebruik' Leidse regio krijgt één alarmnummer Bouwplannen gemeenten worden aan banden gelegd DE TIJD, VAN TOEN Gehandicapten slecht bedeeld in Zuid-Holland EEN HUISZITTENHUIS AAN DE OUDE RIJN MAANDAG 18 DECEMBER 1989 REGIO PAGINA 9 LEIDEN Lichamelijk ge- £.en da* er 6een landelijke normen Daarnaast denkt de provincie aan VianHiranten 7iin slecht he zijn voor het tot stand brengen van het bouwen van aanleunwoningen handicapten zijn slecht De- voorzieningen. Het inschatten van bij verpleeghuizen voor patiënten deeld in Zuid-Holland. De de behoefte is altijd al een moeilijke die zelfstandig kunnen wonen maar wachtlijsten voor kleine zaak geweest, omdat er geen wacht- wel dagelijks zijn aangewezen op woonvormen en centra voor lijst wordt bijgehouden. Zuid-Hol- hulp. activiteiten 7iin in de7e nrn- werkt nu aan een centraal punt De woordvoerder van de provin- activiteiten zijn in aeze pro waar wordt b,jgehouden hoe groot cie zegt blij te zijn dat nu eindelijk vincie bijzonder lang. Lan- de behoefte is. eens iets in kaart is gebracht waar- delijk gezien is de nood in Bovendien gaat de provincie op uit een beeld kan worden gevormd. Zuid-Holland en Gelderland naar jonge mensen (jonger dan Alleen zal nu het rijk wat ruimer 65 jaar) die in verpleeghuizen zijn over de brug moeten komen met fi- opgenomen maar in staat zijn om in nancïele middelen. Geen geld bete kent geen voorzieningen. het hoogst. Aldus blijkt uit het rapport 'Wacht maar...' van de Nederlandse Federa tie Voorzieningencentra Lichame lijk Gehandicapten (NFVLG) dat vandaag in Utrecht is gepresen teerd. De helft van het aantal wachten den voor plaatsing in deze voorzie ningen komt voor rekening van de ze twee provincies. De onderzoe kers vragen zich dan ook af of er wel op de juiste manier met de verde ling van de voorzieningen wordt omgesprongen. Bij de verdeling van de middelen wordt nu gekeken naar het aantal inwoners van de pro vincie. De federatie wil het initiatief nemen om haar gegevens te koppe len aan andere, vergelijkbare, syste men die de provincie hanteert. Op andere woonvorm te leven. bedrag van vele miljoenen gul- i de aansluiting i UTRECHT/LEIDEN - De Nederlandse Spoorwegen denkt zij een completer voelen er niets voor om de Ypenburg lonend zijn. d:m 'nog "is beeld te krijgen van de werkelijke nieuwe vuilverbrandingsin- het zeer de vraag of die binnen af- problemen. stallatie voor deze regio aan z'enbare tijd gerealiseerd 7"" De NFVLG heeft uitgerekend dat te sluiten op het spoornet beraèpeedaan op de°NS c SaSSS; wanneer deze in Ypenburg Sc vorden. "Er wordt daan op de NS om het rei- goederenvervoer uit te "de" in steil i ngen" bedraagt! ^Hoe wordt gebouwd. Het hoofd breiden. Hoewel er op dit moment lang de gemiddelde wachttijd is, ge- goederenvervoer de heer JJ°ë geen prioriteitenlijst is, is wel ven de onderzoekers niet aan. BOS van de NS heeft dit laten de'vo^keur verdienenWe hebben Bij de federatie waren begin dit jaar weten aan het gemeentebe- gewoonweg niet het geld beschik- vier grote en 39 kleine woonvormen stuur van Rijswijk. Komt de haar om de aansluiting naar Ypen- (een vorm van groepswonen) aange- vnilverhrnnHino nn burg te verwezenlijken", sloten alsmede 14 voorzieningen- j] vuilverbranding op Een sp00rverbjnding naar de centra voor jongeren en 31 activitei- de Maasvlakte 01 bij de nieuwe vuilverbranding is noodza- tencentra. Bij hen stonden 862 li- Moerdijk te staan, zoals on- kelijk omdat bijvoorbeeld gemeen- chamelijk gehandicapten op de der meer Rijswijk wenst, ten in de Duin-en Bollenstreek s dan'is zo'n aansluiting wél te verwezenlijken. wachtlijst. Uitsluitend mensen die wachten op een plaats in een NFVLG-instelling zijn geregi streerd. Lichamelijk gehandicapten die zich hebben aangemeld voor Volgens de NS een plaats in een verpleeghuis, naar Ypenburg" niet"7onend.~'"De Ypenburg, zoals veel andere ge- Si kosten daarvan zijn hoog. En die ko- meenten doen, nooit meer uit, gezien de be- met het vervoer van huisvuil i de nieuwe installatie. Voor deze plaatsen is het niet lonend vuilnis- railaansluiting wagens af en aan te laten rijden naar ^e^emaa^ trekkelijk korte afstanden vuil in die regio moet worden ver instelling ontbreken in de cijfers, net als de niet hebben aangemeld. Derhalve constateren de onder zoekers dat met grote zekerheid mag worden aangenomen dat de to- tale behoefte groter is dan thans s'poowe'gen zijn door de NFVLG is geregistreerd - - - Overslagstations De NS ziet wel mogelijkheden voerd", aldus woordvoerder Van een railverbinding tot stand te bren- Linden van de NS. "Daar moeten §en naar de nieuwe installatie LEIDEN - Moet het opstel uit het centraal schriftelijk op de middelbare school verdwijnen? Een speciale commissie moet binnenkort een einde maken aan de reeds tien jaar lang du rende discussie met een eindad vies aan de regering hoe het examen Nederlands er uit moet komen te zien. De vakgroep Ne derlands van de Rijksuniversi teit droeg zaterdag een steentje bij met een studiedag over schrijfvaardigheid in het mid delbaar onderwijs. Voor een ge hoor van tientallen leraren spraken vier gepromoveerde taalbeheersers en de essayist mr. K.L. Poll. door Emiel Fangmann Momenteel moeten de leer lingen op het centraal schrifte lijk een verhalend opstel schrij ven naar aanleiding van een lijstje van tien titels. Op een klein aantal scholen is het ech ter mogelijk examen in het zo genaamde gericht schrijven te doen, waarbij de leerlingen op hun examen gebruik mogen ma ken van documentatiemateri aal. De discussie spitst zich toe op de vraag, of het verhalende op stel plaats moet maken voor het gericht schrijven en aanver wante vormen als de brief, de circulaire en dergelijke. Een van de bezwaren tegen het ver halende opstel geldt de subjec tiviteit van de beoordeling, waardoor leraren zeer vaak het gemiddelde cijfer voor het vak Nederlands van de leerling kun nen optrekken. Alternatief Dr. G. Rijlaarsdam pleitte met dr. H. van den Bergh pleitte hij voor een examen waarin ruimte was voor gedocumenteerd schrijven met meerdere op drachten, waarbij de leerling zowel een beschouwend als bij voorbeeld een rapporterend stuk inleverde. Daarnaast moet er een goede beoordelings- schaal komen en twee nakij kende leraren om subjectiviteit te vermijden. Volgens Van den Bergh speelt momenteel bij de beoordeling van het verhalende opstel de factor schrijfvaardig heid slechts voor één procent een rol. De Leidse universitair hoofd docent taalbeheersing dr. A. Braet heeft als voorzitter van de examenadviescommissie een belangrijke stem in het kapit tel. Hij had op ruim honderd scholen een enquête gehouden. Hieruit bleek dat schrijfonder wijs in de hoogste klassen van havo en vwo slechts een kleine plaats inneemt: per trimester worden hooguit twee schrijfop drachten gegeven met drie uur brieven 1 de huiskamer, het beroep, de krant en de litera- Gevraagd naar wensen blij ken de scholen schrijfvaardig heid in het eindexamen te wil len houden, zij het dat een groeiend aantal scholen het ver halend opstel wil vervangen door een alternatief. Braet deed zijn voorlopige aanbevelingen zaterdag op persoonlijke titel: Om gesjoemel met de beoorde ling te voorkomen wil hij dit on derdeel uit het examen eerder in het schooljaar doen plaats vinden. Het verhalende opstel zou naar het onderdeel literatuur moeten. Gedocumenteerd schrijven moet verplicht in een schoolonderzoek. Bij dit alles mag de taak van de leraar niet verzwaard worden. Literatuur Dr. K. de Glopper had gekeken naar maatschappelijke behoef ten. De grootste tekorten, zo constateerde hij, gingen schuil in de vaardigheid van het brie ven schrijven. Op mensen die li terair taalgebruik beheersten zat men niet te wachten, zo was De Glopper gebleken. De oud-NRC Handelsbladre dacteur mr. K.L. Poll deelde die laatste mening niet. Het woord 'opstel' was voor hem een rek baar begrip, dat ook op zijn es says en bijvoorbeeld op brieven van toepassing was. Hij zag het eventuele uitbannen van het persoonlijke opstelschrijven en het propageren van 'gericht schrijven' ("Is een opstel onge richt?") als een verarming. "Iets persoonlijks behoort per definitie tot de literatuur". Le raren Nederlands, die volgens Poll het mooiste vak hebben waarin men les kan geven, moe ten leerlingen vier talen leren: die van de huiskamer, het be roep, de krant en de literatuur. Wie die talen beheerst kan zich overal in uitdrukken. Tijdens de afsluitende dis cussie met de zaal was de sfeer enigszins geprikkeld. Men liep elkaar voor de voeten met vra gen over taakverzwaring en wijze van beoordeling. Een le raar van een categoriaal gymna sium zei dat taal uit zinnen be stond. "En ik heb vandaag van niemand gehoord dat het al heel moeilijk is om leerlingen goede 1 te laten schrijven." op letten, want de Nederlandse LEIDEN De Leidse regio, de Bollenstreek en Alphen en om geving krijgen volgend jaar één alarmnummer: 06-11. Dit num mer kan worden gedraaid als spoedeisende hulp van politie, brandweer of ambulance ge wenst is. Het nieuwe alarmnummer wordt van kracht in alle plaat sen met de netnummers 015,070, 071, 079 en 01711 tot en met gerealiseerd. De NS ontkennen dit. deze op de Maasvlakte of bij de Ze stellen dat juist de Maasvlakte commercieel Moerdijk wordt gebouwd. De ge- goed per spoor bereikbaar zal zijn. bedrijf'. Wat de aansluiting precies meenten Rijswijk en Voorburg, die De railverbinding daar naar toe zal - - - al van meet af aan grote bezwaren de komende jaren trouwens nog hebben gehad tegen de bouw in verder worden verbeterd. Ypenburg, hebben onlangs voorge- De NS schrijven in hun brief naar steld de installatie op één van deze het Rjjswijkse gemeentebestuur twee plekken neer te zetten. Het da- dat de SAVA onvoldoende reke- gelijks bestuur van de SAVA, het ning heeft gehouden met de extra samenwerkingsverband dat de vuil- kosten ten gevolge van verkeersop- verbranding wil verwezenlijken, stoppingen en toekomstige milieu- heeft dit plan afgewezen. maatregelen. Daardoor zal het ver- Om de bouw van een vuilverbran- voer over de weg naar Ypenburg dingsinstallatie op de Maasvlakte of veel hoger uitvallen dan het samen- de Moerdijk mogelijk te maken, werkingsverband nu heeft bere- moeten er in Zuid-Holland enkele kend. overslagstations komen. Rijswijk Wethouder Kuijers, voorzitter en Voorburg denken daarbij onder van de SAVA, wa^ vanmorgen niet meer aan een plek op het Van Gend voor commentaar bereikbaar. An te Loos-terrein aan de Haagweg in dere leden van het dagelijks be- Leiden. Volgens het dagelijks be- stuur wilden niet op de inhoud van stuur van de SAVA is dat echter de NS-brief ingaan. Het algemeen niet mogelijk, aangezien het be- bestuur van het samenwerkingsver- stemmingsplan voor dit gebied in band neemt donderdag een beslis- Leiden zich hiertegen verzet. sing over de plaats voor de nieuwe Het SAVA-bestuur meent boven- installatie waarvan de bouw naar dien dat spooraansluitingen naar de verwachting enkele honderden mil- Maasvlakte of de Moerdijk niet bin- joenen guldens kost. De nieuwe in nen afzienbare tijd kunnen worden stallatie moet rond 1995 gereed zijn. 01793. Het 06-11 nummer is in het grootste deel van ons land al ingevoerd. District Den Haag sluit de rij, zodat half volgend jaar het nieuwe alarmnummer in het hele land geldt. De commissaris van de koning in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, installeert woensdag in het ge meentehuis van Katwijk een commissie die de invoering van het 06-nummer begeleidt. Provincie wil art. 19 procedures teru^gedringen meenten de mogelijkheid biedt om op onderdelen af te wijken van een bestaand bestemmingsplan. Op grond van dit artikel uit de wet op de ruimtelijke ordening kunnen ge meenten DEN HAAG - Het provinciebestuur wil niet langer meewerken aan bouwplannen van gemeenten wan neer deze niet zijn gestoeld op een volwaardig (ontwerp)bestem- mingsplan. Gemeenten maken te makkelijk en oneigenlijk gebruik voeren. Het van procedures om bouwplannen lopend op de herziening die niet voldoen aan het bestem mingsplan toch te realiseren, vindt het provinciebestuur. De ervaring is dat burgers zich hierdoor in hun rechtszekerheid voelen aangetast. De provincie doelt hierbij op de 'verklaring zogeheten art. 19 procedure. Een geven veelgebruikt middel dat de ge- stemmingsplan een bouwplan te re aliseren dat past in de nieuwe visie van het gemeentebestuur. Voor waarde is dat de provincie hieraan meewerkt door een zogenoemde geen bezwaar' af te Jaarlijks komen bij de provincie LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Ook in de middeleeuwen beston den in Leiden en andere steden al organisaties op het gebied van de armenzorg. Armenzorg was in die tijd een'zaak voor en door bur gers. De overheid had er geen en kele bemoeienis mee. Er waren verschillende soorten armenzorg, die allemaal dezelfde oorsprong hadden. Dat waren de kloosters die traditioneel onder dak en voedsel voor zwervers en andere misdeelden verzorgden. Een van de vormen van armen zorg waren de gasthuizen. Aan vankelijk hadden die nog niets te maken met de verpleging van zie ken, maar waren gesticht om dak lozen een paar nachten onderdak te kunnen bieden. Op kerkelijke feestdagen, en dat waren er heel wat, werden bovendien maaltij den uitgereikt. Het Sint Elisa- bethgasthuis, gesticht in - 1428, was het eerste gasthuis in Leiden dat zich ging toeleggen het ver plegen van zieken. Voor de bejaarden waren er de bekende hofjes, waar zij gratis konden wonen en hun oude dag sleten. Dan waren er de Heilige Geest- meesters. Zij vormden het be stuur van de liefdadigheidsinstel ling 'De Heilige Geest'. In de vijf tiende eeuw bezaten zij een huis aan de Breestraat (tegenover de Papegracht) waar zij aan de ar men levensbehoeften als turf uit deelden. Maar na verloop van tijd legden deze meesters zich steeds meer toe op de zorg van wezen en hun naam veranderde dan ook in Weesmeesters. In 1583 verhuis den zij naar het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht, het te genwoordige Museum voor Geo logie en Mineralogie. Naast de genoemde instellin gen bestonden er tenslotte nog in stellingen voor de zogenoemde 'huyssitten', de huiszittenhuizen. Huiszitten waren mensen die weliswaar een dak boven hun hoofd hadden, maar niet konden rondkomen. Het waren de armen die thuis, in de smalle steegjes van Leiden, zaten te verpieteren. Aan het einde van de middel eeuwen had elke parochie zijn ei gen gasthuis en Huiszittenhuis. Een Huiszittenhuis werd be stuurd door huiszittenmeesters. De Minnepot Het mooist bewaarde voor beeld van een Huiszittenhuis is 'De Minnepot' aan de Oude Rijn 44-46. Al in 1426 zagen de huiszit tenmeesters kans een huis met erf aan de Oude Rijn te verwerven. Hier konden 'Coorn, Vleysch, Turf en Hout' worden opgeslagen om uit te delen aan de armen. In de zogenoemde 'Armbakkerij' werd brood gebakken om uit te delen. Arme vrouwen kregen er de eerste maand na hun bevalling geld van de 'Goemoers', de kraammoeders. En elke zondag werd in de enorme keuken van het huis een maaltijd, de 'Minne pot' bereid, waarvan de armen gratis konden eten. Het huis kon rekenen op de steun van belangrijke personen. Zo riep Philips van Bourgondië de bevolking in 1426 op het huis geldelijk te steunen. Geld kwam er ook binnen via collectes in de eigen parochiekerk en uit testa menten en legaten. In 1721 bij voorbeeld schonk Johan van Op meer 132.000 gulden. Het huis groeide uit tot een groot geheel met onder andere aan de Oude Rijn twee naast el kaar gelegen pakhuizen. Het complex dat er nu nog staat, is in oorsprong zeventiende eeuws, maar van deze periode is weinig bewaard gebleven. In het groot ste pakhuis bevonden zich de Armbakkerij en het Graanmaga- zijn. Hierop duidt de gevelsteen met de tekst: 'GraanMagazijn voor de Armen Ao MDCCLIV'. Kennelijk is het pand in 1754 ver bouwd. (De onderpui van de Armbakkerij was voorzien van een luifel die helaas in de jaren dertig van deze eeuw ter wille van het vrachtverkeer is verwijderd. De Armbakkerij was zelf al in 1869 buiten gebruik gesteld). In een ander gedeelte van het complex kan men_ nog de 'Goemoerskamer' bewonderen. Een prachtig onderdeel daarvan vormt de schouw uit 1682, voor zien van rijk snijwerk en een schildering van het-Laatste Oor deel van omstreeks 1600. Twist In 1575, kort na de reformatie, be sloten de Staten van Holland de armenzorg door de overheid te la ten verzorgen. De armen werden in vier categorieën verdeeld: de wezen, de leprozen, de hulpbe hoevende ouden van dagen en de huisarmen. Zuid-Holland 2700 aanvragen bin nen voor een verklaring van geen bezwaar. Die aanvragen komen lang niet allemaal overeen met de bedoeling van de wet. Zo is er een slagvaardig beleid gemeente die jaarlijks maar liefst bedoeld om vooruit- 150 aanvragen indient terwijl er geen enkel nieuw bestemmings plannen wordt voorbereid of door gezet. Een andere gemeente maakt van ieder bouwplan een klein be stemmingsplannetje zodat er een 'lappendeken ontstaat waaruit nie mand wijs kan worden'. Overgang De provincie meent dat van art. 19 minder gebruik kan worden ge maakt nu de wet sinds 1985 flexibe le bestemmingsplannen toestaat en bovendien de procedures om het plan van kracht te laten worden, zijn bekort. Inplaats dat er allerlei wijzigingen op een bestaand plan worden gemaakt, wil de provincie bevorderen dat er meer nieuwe be stemmingsplannen worden ge maakt. Eventueel kan de provincie op kosten van de gemeente zelf een bestemmingsplan opstellen. Wanneer het bouwplan een om vangrijk gebied beslaat (meer dan voor een enkele woning of bedrijfs- loods) will de provincie voortaan medewerking weigeren. Dit geldt ook m gevallen waarin bij herhaling een wijziging wordt gevraagd voor een bestemmingsplan dat ouder is dan 10 jaar. Daarmee vervalt al de helft van het aantal aanvragen, is de verwachting. Het provinciaal bestuur heeft de gemeentebesturen laten weten een overgangsperiode van twee jaar in te lassen om hen de gelegenheid te geven om nieuwe bestemmings plannen te maken. Bij de gemeente besturen stuit het maken van een nieuw bestemmingsplan veelal op tijdgebrek. Het is een tijdrovend karwei. Overigens hebben de ge meentebesturen de mogelijkheid om beroep aan te tekenen tegen een afwijzing van een verzoek om een verklaring van geen bezwaar. De drie huiszittenhuizen wer den samengevoegd en gevestigd in de Minnepot. Vanaf 1582 be stond de leiding van het Huiszit tenhuis voor de helft uit door de stad benoemde huiszittenmees- r de andere helft uit di- n de kerk, opdat ook geloof in het bestuur was vertegenwoordigd. De Minnepot werd echter steeds meer het Huiszittenhuis van de Hervormde Gemeente. De stedelijke en de kerkelijke autori teiten hadden daardoor meerma len woorden over wie de scepter mocht zwaaien over het Huiszit tenhuis. In 1848 bereikte deze twist haar hoogtepunt. Onder lei ding van de bekende staatsman en Leids gemeenteraadslid Thor- becke, en met behulp van de ster ke arm. wees het stadsbestuur de kerkelijke bestuurders de deur. In 1852 maakte de stad echter niet langer aanspraak op het medebe heer, maar bepaalde zich slechts tot het houden van toezicht. Pas in 1960 kwamen beide partijen tot overeenstemming: het Huiszit tenhuis kwam definitief in han den van de Hervormde Diakonie, die er nog steeds is gehuisvest. In het onlangs gerestaureerde complex zijn de 'Goemoers' nog steeds actief en hebben verschil lende hulpverlenende instellin gen, zoals de Stichting Vluchte lingenwerk, er onderdak gekre gen. In de pakhuizen wonen stu denten en werkende jongeren. BIANCA VAN DEN BERG Beveiligingsbeambten LEIDEN - De Leidse onderwijs wethouder Van Dongen reikt woensdag getuigschriften uit aan de eerste tien mensen die een cur sus tot beveiligingsbeambte heb ben gevolgd. De cursus is indertijd opgezet om werkzoekenden meer kans op een baan te geven. Beveili gingsbedrijven blijken zeer geïnte resseerd te zijn in mensen die een dergelijke opleiding hebben ge volgd. Gehoopt wordt dat nieuwe cur sussen meer vrouwen aantrekken. De eerste lichting bestond geheel uit mannen. Aan de nieuwe oplei ding nemen twee vrouwen deel.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9