'Warmond te klein voor Groen Links' Tijdelijk raadslid H.P. Herngreen: Wassenaarse PvdA-wethouder keert niet terug na verkiezingen EXPOSITIE VAN KERSTSTALLEN PAGINA 8 REGIO LEIDEN MAANDAG 18 DECEMBER 1989 WARMOND - H.P. Hem- green (42) staat op de zes tiende plaats van de ont- werp-kandidatenlijst van Progressief Warmond (PW) voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Hij is daarmee lijstduwer. Een op merkelijke plaats voor ie mand die donderdag, drie maanden voor de verkiezin gen, is beëdigd als raadslid. Maar Herngeen is tevreden met de lage klassering, om dat hij niet wil terugkeren in de raad. Door Dorith Ligtvoet De 42-jarige Herngreen is geen geboren Warmonder. In 1977 kwam de Amsterdammer met zijn vrouw in de gemeente wonen. Hij werd vrij snel actief binnen PW. Na een jaar zat hij in het bestuur en na verloop van tijd werd hij voorzitter. Die functie vervulde hij tot C. Hüsken begin deze raadsperiode het roer van hem overnam. Herngreen is geen lid van een van de politieke partijen waaruit PW bestaat (PvdA, D66 en PPR), maar voelt zich ver want met de Partij van de Arbeid. Herngreen is inmiddels geheel in geburgerd in de gemeente. "Je blijft natuurlijk altijd import. Echte War- monders worden we nooit. Maar we voelen ons hier thuis. Mijn vrouw en ik hebben lange tijd het idee ge had dat we nog wel eens zouden te ruggaan naar Amsterdam, maar dat hoeft niet". Afweging Een vurige behoefte om raadslid te worden, had Herngreen ook dit keer niet. Hij bezette de elfde plaats op de kandidatenlijst van PW, maar doordat alle hoger geplaatste kandi daten bedankten, kwam Herngreen in aanmerking voor het raadslid maatschap. Ondanks een drukke baan op het Leidse Instituut voor Preventieve Gezondheidszorg, ge zin en studie wilde de vroegere af delingsvoorzitter geen 'nee' zeggen. "Het gaat om een afweging. Ken je andere mensen die dit werk kun nen doen? Wanneer je op de lijst staat zie ik het als een morele ver antwoordelijkheid om daar conse quenties uit te trekken. Hoewel ik op zie tegen het vele werk, lijkt het raadslidmaatschap me een leuke er varing". Om het werk zo veel mogelijk te beperken, zal Herngreen het laten bij de commissie financiën, waar van hij tot voor kort plaatsvervan gend lid was: "Ik krijg de stukken en ken de politieke agenda, dus ik ben voor een deel ingewerkt. En als ik verdere informatie nodig heb, kan ik het altijd vragen aan de amb tenaren op het gemeentehuis". De andere PW-raadsleden, B. Schave- maker en mevrouw K. van Eg- mond-Van Leeuwen, zullen zich met de andere commissies bezig houden. De sociale wetenschapper wil volgend jaar niet in de raad terugke ren: de Warmonder hoopt de ko mende jaren te promoveren en het fractiewerk kan dan even wachten: "Ik wil niet halverwege 'nee' zeg gen. Dat is slecht voor de partij en voor mijzelf'. Groen Links Gezien de gang van zaken komt de vraag op of het zo moeilijk is om nieuwe mensen aan te trekken die zich politiek actief willen opstellen. "Het is, zeker in zo'n kleine gemeen te als Warmond, voor alle partijen lastig om nieuw bloed te kweken". Volgens Herngreen is het moeilij ker om nieuwe PW'ers aan te trek ken dan in de jaren zeventig: "Wij waren toen een nieuw verschijnsel en er was in die jaren een democra tiseringsbeweging. Maar later ves tigt een club zich, neemt positie in de raad en dan is hef veel moeilijker om dat elan van vernieuwingsbewe ging vol te houden. Maar we doen flink ons best". PW bestaat uit PPR, D66 en de PvdA. In andere gemeenten is spra ke van nieuwe Groen Links-frac ties. Volgens Herngreen is daarvan in Warmond geen sprake: "War mond is daarvoor te klein". Boven dien ziet de oud-Amsterdammer geen aanleiding tot een scheiding. "PW draagt altijd een helder stand punt uit dat op basis van overeen stemming tot stand is gekomen. In al die jaren heb ik nooit iets ge merkt van een bloedgroepenpro bleem". Herngreen ziet de komende maanden weinig politieke proble men op het financiële vlak: "War mond staat er financieel zeer goed voor. Dat is een heel comfortabele positie. Aan de andere kant zal het wat minder spannend zijn. Maar we kunnen ons nu wel verdiepen in het oplossen van knelpunten. Door het geld dat we overhouden uit het fonds voor de stads- en dorpsver nieuwing kon bijvoorbeeld de bouw van de peuterspeelzaal snel ler worden gerealiseerd". WARMOND Onder grote be langstelling werd afgelopen zc terdag in het Oude Raadhuis i Warmond een expositie geopend van de kerststallenverzameling van mevrouw B. Smit. Smit verzamelt sinds de jaren '70 kerststallen. Ze koopt ze tij dens verre vakanties en ze zijn gemaakt van glas, hout, tin, messing en plastic. Sommige kerststallen zijn bedoeld om de kerstboom te hangen. Uit Duitsland haalde ze houtsnij werk met bewegende beelden, uit Sicilië platte beeldjes i terracotta. De collectie bevat behalve kerststallen ook wandkleden, wandborden, vouwbladen en ikonen. Met de opening van de expositie werd het linkergedeel te van het Oude Raadhuis offi cieel in gebruik genomen. Tot nu toe had de Vereniging het Oude Raadhuis van Warmond alleen het rechtergedeelte van raadshuis tot haar beschikking, maar dat was veel te krap ge worden. De linkerhelft is ruimer en is zeer geschikt om tentoon stellingen te organiseren omdat neer ramen in zitten. WASSENAAR - De Wassenaarse PvdA-wethouder J.C.M. Greep keert niet terug na de gemeente raadsverkiezingen. Na zeven jaar raadslid te zijn geweest en acht jaar wethouder, constateert de politicus dat hij niet meer beschikt over de 'scherpte, alertheid en inzet die bij het ambt passen'. 'Men zou het een zekere mate van beroepsdeformatie kunnen noe men, waarbij ik geen voldoende uit daging meer vind in allerlei zaken, die je al eens gezien en meegemaakt hebt. Ik ben bovendien nu nog op een leeftijd om uit te zien naar een nieuwe functie die me wel weer tot voor 100 procent en meer kan boei en', aldus de wethouder in een pers bericht. Bovendien wil hij jongere kandi daten de kans geven om 'door te stromen' binnen de partij. De huidi ge fractievoorzitter van de PvdA, H. Goulooze, heeft al veel eerder laten weten niet herkiesbaar te zijn. Toen ook Greep het liet afweten, heeft het bestuur van de afdeling druk op hem uitgeoefend. Wanneer twee er varen krachten het veld zouden rui men, had alleen Van Noort enige raadservaring. Dit raadslid kwam in april in de gemeenteraad, nadat me vrouw C.M. van der Meij-Klumpert tussentijds opstapte. Affaire Greep hield echter voet bij stuk en verklaart nu dat zijn vertrek niets te maken heeft met een affaire uit mei van dit jaar. In die maand lekte uit dat Greep een woningzoekende lo ze toezeggingen zou hebben ge daan, waarop de directeur welzijn met zijn portefeuille zou hebben ge zwaaid. Toen de affaire aan het licht kwam weigerden raadsleden, wet houders en de burgemeester elk commentaar en ontkenden ze dat Greep woonruimteverdeling om die reden moest afstaan aan CDA-wet- houder Wensveen. Kort daarop namen CDA en WD de wethouder onder vuur omdat de kunsttentoonstelling rond het raad huis er al grotendeels stond op het moment dat de raad daar geld voor moest uittrekken. Ook de kwaliteit van de zeer abstracte kunst viel de grote partijen tegen. Vorige week kwam Greep in het nieuws door een open brief in een huis-aan-huis-blad. Volgens hem moet Groen Links niet meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen. De partij zou geen enkele kans ma ken en de andere linkse partijen, PvdA en D66, 'gevaarlijk in de wie len kunnen rijden'. Deze partijen hebben samen vier zetels en één wethouder: Greep. Bijdragen: Paul van der Kooij en Eric-Jan Weterings Man boet voor beroven kennis WARMOND - Een 29-jarige Am sterdammer die vorige week was aangehouden door de poli tie van Warmond omdat hij een aanrijding veroorzaakte en een auto had gestolen, is opnieuw gearresteerd. Zaterdagochtend ging hij naar een 53-jarige kennis in War mond en vroeg hem om geld. Toen de man weigerde geld te geven, ontstond er een worste ling waarna de Amsterdammer er vandoor ging met de porte monnee van de Warmondse. De zelfde dag is de man in zijn woonplaats aangehouden door de politie. Voorschotense op NS-station betast VOORSCHOTEN - Een vrouw uit Voorschoten is vrijdagavond lastig gevallen door een ongeveer 15-jari- ge jongen op het NS-station De Vink in haar woonplaats. De jongen kwam met zijn fiets op de vrouw af en begon haar te betasten. De Voor schotense gaf de jongen een klap, maar hij sloeg de vrouw terug waar door haar bril op de grond viel. Daarna kon de vrouW ontkomen. vestingsbeleid in de komende jaren en over de nieuwbouwwijk Starrenburg. Raadsvergadering Wassenaar; 20.00 uur in raadhuis De Paauw. Aan de orde komen onder meer: hulp aan het plaatse lijke Polencomité, de verkeerssituatie rond het.Plein en de bouw van een nieu we brandweerkazerne. Raad Leiderdorp; 20.00 uur in het ge meentehuis. Maandagavond Gecombineerde commissievergade ring financiën, openbare werken, welzijn en algemene zaken in Voorschoten; 20.00 uur in het gemeentehuis. Gespro ken wordt onder meer over het volkshuis Donderdagavond Raadsvergadering Voorschoten; 20.00 uur in het gemeentehuis. Aan de orde komt de subsidiëring van de kinderop vang in Voorschoten. Raadsvergadering Zoeterwoude; 20.00 uur in het gemeentehuis. Doodziek I "Mijn hond Kimberley is kernge zond, maar als zij niet iedere vier wekèn wordt behandeld gaat ze onherroepelijk dood". Anderhal ve maand geleden werd de negen jaar oude curly-coated retriever van Leiderdorper J. de Vries ziek ên de diagnose van de dierenart sen was onverbiddelijk. Er is ech ter nog een beetje hoop en lezers van deze rubriek kunnen Kim berley misschien helpen. De Vries vertelt: "De dierenart sen in Leiden wisten niet wat ze mankeerde, dus toen ben ik naar de polikliniek diergeneeskunde van de universiteit in Utrecht ge gaan. Daar werd Kimberley eerst een bloedtransfusie toegediend, want ze was toen al op sterven na dood. Een uitgebreid onderzoek bracht geen uitkomst. Ten slotte werd een beenmergpunctie ge daan gedaan en daaruit bleek dat in het beenmerg geen rode en wit te bloedlichaampjes worden aan gemaakt". De artsen van de universiteits kliniek konden geen verklaring vinden voor deze zeer zeldzame kwaal. De hond was volgens de artsen verder kerngezond, maar zou na een paar weken sterven door een steeds groter zuurstofte kort in het bloed. Zonder nieuwe bloedlichaampjes zou Kimberley langzaam stikken. "Sterkte met de feestdagen, we kunnen niets meer voor U doen", kreeg De Vries van de Utrechtse doktoren te horen. De Leiderdorper liet het er niet bij zitten, want hij kon onmoge lijk lijdzaam toezien hoe zijn hond langzaam zou wegkwijnen. Het enige dat hij nog kon doen was zorgen voor bloeddonors. "Bij mensen wordt dat ook ge daan, dus waarom zou dat bij honden niet kunnen?", zo vroeg De Vries zich af. Al snel had hij een aantal mensen gevonden dat hun hond wilde aanbieden als bloeddonor, maar dat bleek mak kelijker gezegd dan gedaan. Doodziek 2 "Net als mensen hebben ook hon den verschillende bloedgroepen en alleen in de universiteitskli niek in Utrecht kan worden be paald welk bloed voor Kimberley geschikt is", weet De Vries. "Daarom ben ik op zoek naar on geveer vijftig mensen die het bloed van hun hond willen laten onderzoeken. Als er een paar hon den met de geschikte bloedgroep bij zitten, dan zijn één of twee do naties per jaar voldoende om het leven van Kimberley te redden". Inmiddels heeft de Leiderdor per ongeveer tien mensen bereid gevonden om het bloed van hun hond eventueel beschikbaar te stellen, maar dit aantal is te klein. "Geen enkele dierenarts zal een hond meer dan twee keer per jaar een half litertje bloed aftappen, want anders ondermijnt dat de gezondheid van het dier. Daarom wil ik eigenaren van honden vra gen om contact met mij op te ne men, want er is een groep van minstens 40 honden nodig om op langere termijn verzekerd te zijn van voldoende transfusiebloed". Tot op heden heeft de curly- coated retriever nog maar één keer een transfusie gehad en het resultaat sloeg De Vries met stomheid: "Kimberley was dood ziek en sjokte en pufte als een stokoud, uitgeblust dier. Na een transfusie van een uurtje wist ik niet wat ik zag: ze was een en al le venslust, wilde direct weer met een bal spelen. Kortom, ik had mijn hond weer terug". De Vries hoopt dit tafereel nog vaak te mogen meemaken en vraagt iedereen die zou kunnen helpen, contact met hem op te ne men. Hondeliefhebbers kunnen overdag bellen met nummer 071 - 890221 en 's avonds met nummer 071 -414113. EJW Frivool I Voor de scheidende president-di recteur van Menken-van Grieken, A.C.M. Menken, was donderdag avond 14 december een avond om nooit te vergeten: tijdens een be sloten diner in het exclusieve kas teel De Wittenburg kreeg hij de erepenning van de gemeente Wassenaar èn een straatnaam bord. B en W willen het laantje tussen de Rijksstraatweg en de zuivelfabriek Menkenlaan noe men. Ze moeten maandagavond alleen nog even toestemming van gestaan, was het niet leuk meer geweest. Dan was het geen ver rassing meer". PvdA-raadslid H. Goulooze houdt zich wat minder in en laat weten 'van harte akkoord te zijn gegaan' met de naamgeving. De geste is 'heel passend' en dat ver gaderen achter gesloten deuren is 'niet stiekem'. Hij roemt de vele verdiensten van de grootste werkgever van Wassenaar en vindt het aardig om straten na men te geven die burgers al jaren gebruiken. "Vroeger had je bij voorbeeld het Greverslaantje, tussen de Oostdorperweg en de Van Starrenburglaan. En de Wit- telaan, ik weet niet wanneer die officieel zo is gaan heten". Frivool 2 Verschil is dat Wassenaarders het over het Laantje van Menken hebben en het gemeentebestuur de Menkenlaan verkoos. Gouloo ze: "Tja, men vond het woord laantje een beetje frivool. Maar ik denk dat de bevolking ook de Menkenlaan wel slikt. Belangrij ker is het dat iedereen het er roe rend over eens is dat Menken de laan verdient". Goulooze: "Menken is een schoolvoorbeeld van een onder nemer die met zijn tijd is meege gaan en ongelooflijk nuttig werk heeft gedaan voor het maatschap pelijk leven in Wassenaar. Bijna niemand heeft vergeefs bij hem aangeklopt om financiële steun". Goulooze heeft de ondernemer meegemaakt als een man met 'ui termate heldere, duidelijke en aansprekende ideeën': "Ook is er het natuurlijk het gevoel dat de familie op geweldige wijze een bloeiend bedrijf uit de grond heeft gestampt en behouden. Ge paste trots is op zijn plaats". Daar komt nog bij dat de hui zen aan de laan nu een numme ring van de Rijksstraatweg heb ben. En dat is heel verwarrend, vindt Goulooze. En de andere ondernemers in Wassenaar? Moeten die ook een laantje krijgen? Goulooze: "Ik ben niet zo thuis in de ondernemerswereld". PvdK Als Leiderdorper J. de Vries er niet in slaagt 40 bloeddonors te vinden, is deze Kimberley ten dode opgeschreven. (eigen toto) de gemeenteraad krijgen... Ook in het keurige Wassenaar, waar alle partijen in het college vertegenwoordigd zijn, worden voorstellen van B en W wel eens in de vuilnisbak gegooid. Stel je toch eens voor dat dit leuke ge baar van burgemeester P.H. Schoute die weg zou volgen... Dan is er van dat smakelijke toetje geen calorietje meer over. Volgens raadsleden zal het zo'n vaart niet lopen. Achter gesloten deuren was de Menkenlaan zó voor elkaar. "Het was geen punt van discussie", noemt D66-raads- lid A. J.F. de Vries dat. Maar waar om moest dat zonder' pottekij- kers, vroegen we de kampioen van de openbaarheid: "Ik denk niet dat ik dat hoef uit te leggen. Als het nieuws al in de krant had MAANDAG 18 DECEMBER Leiden concert in de 'Gitaar-serie', door het Brabants Gitaarduo. aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Een reden tot moord', door Toneelvereniging Tot Ieders Genoegen', aanvang 20.-15 uur in de Leidse Schouw burg. Kerstconcert Rijnlands Christe lijk Mannenkoor 'Vox Humana', aanvang 20.15 uur in de Stadsge hoorzaal. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers. aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DINSDAG 19 DECEMBER Alphen informatiedag suikerziekte in de meditheek, van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. modeshow in buurthuis Wes terhaven. aanvang 20.00 uur. Weihnachtsoratorium in de Ad- ventskerk. aanvang 20.00 uur. volksadventszang in de Op- standingskerk. 20.15 uur. CARA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sport zaal Boorsma, Zwanenburg. telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur tel: 254654. de Oud-Katholieke Kerk. Zoeter- woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. bijeenkomst Leidsche Vereeni- ging van Postzegelverzamelaars, aanvang 20.00 uur in restaurant van zwembad De Zijl. Kerstconcert door het Rijn lands Christelijk Mannenkoor 'Vox Humana', aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. lezing: 'Barcelona, bakermat van moderne kunst', door drs. E. Kreytz, aanvang 20.15 uur in het K&O-gebouw, Oude Vest. optreden van het Amsterdams Saxofoonkwartet met 'America', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Scrooge Mar ley', door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro- Theater, Oude Vest. Rijnsaterwoude klaverjas- en sjoelavond in de kantine gymnastieklokaal De Meerkant, aanvang 20.00 uur. Wassenaar kerstsamenzang mmv o.a. Mu ziekvereniging Excelsior, aan vang 19.30 uur in de Dorpskerk. WOENSDAp 20 DECEMBER Alphen informatiedag suikerziekte in de Meditheek, van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. voorstelling: 'Antigone's ver sterf' door Theaterwerkplaats In- dependance, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Leiden voorstelling: 'Scrooge Mar- ley', door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro theater, Oude Vest. dansvoorstelling 'Introdans 1', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 1211554. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.00 uur. Kerstavond met zang en decla maties door NCVB-koor olv mevr. I. Nobbe. aanvang 19.45 uur in de Scheppingskerk. Kerstbingo van Carnavalsvere niging De Rijnschuimers, aan vang 20.30 uur in de Muzenhof. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Kerstconcert Leids Vocaal En semble olv Theo Goedhart, aan vang 20.15 uur in de Groene Kerk. Voorschoten kindervoorstelling 'Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.39 uur in Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan 4. Wassenaar opening fototentoonstelling door Ed. Janson (voorzitter KKW), om 21.30 uur Café de Warenar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8