TAD LEIDEN 'Sommigen blinken uit door met hun handen te werken' Vervuiling Stadstiimnerwerf dateert van eeuwen geleden LEIDSCH DAGBLAD Telefoon Bijeenkomst Architectencafé actief in vrue tijd MAANDAG 18 DECEMBER 1989 STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN Sanering i i grond terwijl het gebouw blijft staan is een zeldzaamheid. (foto Wim Dijkman) Lezers Schrijven 'Niet veel gebeld, maar toch een ho ge telefoonrekening van PTT'. Dit was de titel van het op 1 december jl. in deze krant geplaatste artikel in de rubriek van het Instituut Burger raadslieden (IBR). Door onvoorziene omstandighe den zag de redactie zich genood zaakt nogal wat tekst te schrappen. Nu het niet mogelijk bleek het arti kel opnieuw te plaatsen, lijkt het ons goed erop te wijzen dat: 1. de volledige tekst van het arti kel telefonisch bij het IBR kan wor den opgevraagd (tel. 254142, bereik baar tussen 09.00-12.30 uur); 2. een printerregistratiè, anders dan men na lezing van het artikel wellicht zou veronderstellen, niet standaard wordt uitgevoerd maar zeker in het belang van de abonnee is als de telefoonrekening veel ho ger is dan normaal; 3. de PTT binnen 30 dagen moet reageren op de klacht of, als dat niet haalbaar is, in ieder geval binnen deze termijn moet laten weten wan neer de klacht dan wel uiterlijk zal worden afgedaan; 4. de abonnee verdere bezwaar- mogelijkheden heeft als de klacht niet, niet tijdig of niet bevredigend is afgedaan door de PTT. Voor nadere inlichtingen kan men contact opnemen met het IBR, Breestraat 92, 2311 CV Leiden. Tel. 071-254142. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, Leiden. Heilzame stenen brengen dief niet veel geluk LEIDEN - Een 29-jarige Hage naar is gistermiddag in de Groenoordhallen aangehouden wegens diefstal van verschillen de stenen. Standwerkers op een minera- lenbeurs viel het op dat de man bij verschillende kraampjes waardevolle stenen in zijn zak stak zonder ze te betalen. Enkele kraamhouders vatten de man daarop in de kraag, waarna ze de politie belden. Die ontdekte dat de man voor onge veer 300 gulden aan stenen had gestolen. De Hagenaar verklaarde dat hij heilig geloofde in de heilza me werking van de mineralen. De politie heeft hem uitgelegd dat de kracht alleen werkt wan neer de stenen eerlijk worden betaald. C. Vergeer weer SP-lijsttrekker LEIDEN - Cor Vergeer wordt voor de derde achtereenvolgende keer lijsttrekker van de Socialistische Partij. Tweede op de lijst van de SP voor de gemeenteraadsverkiezin gen staat afdelingsvoorzitter Tim van Houten. De SP rekent op twee zetels. De rest van de lijst staan: Maria Veldhuis, Henk Flaman, Ria Slin gerland, Cees Laman, Fenna Ver geer, Jan Brouwer en Ploni van der Steen. Het verkiezingsprogramma van de SP verschijnt in januari. M.W. Ragut neemt afscheid van De Nieuwe Vaart Conducteur geeft agressieve knaap ldap op neus LEIDEN - "Het lager beroeps onderwijs (lbo) wordt zeer on terecht ondergewaardeerd. Je komt verder met een lbo-di- ploma op zak dan met een mavo-diploma", zo is de stelli ge overtuiging van M.W. Ra- gut (55). Hij neemt 20 decem ber afscheid als directeur van De Nieuwe Vaart aan het Lammenschanspark. Ragut gaat 'doppen', wat wil zeggen dat hij gebruikt maakt van de regeling Doorstroming On derwijspersoneel. door Meindert van der Kaaij De uitspraak van werkgevers bonden dat zij liever mensen in dienst nemen die een lagere be roepsopleiding achter de rug heb ben, dan schoolverlaters van de mavo of havo, is Ragut uit het hart gegrepen. Het steekt hem al jaren dat over lbo-opleidingen zoals de technische school en huishoudonderwijs wordt ge schamperd. "Op de een of andere manier denken ouders nog steeds datje met mavo beter beslagen op de arbeidsmarkt komt dan met een praktische opleiding", aldus Ragut. Bovendien is het zo dat ook op het lbo ook algemene vakken zoals Nederlands, Engels en wis kunde op mavo-niveau examen kan worden gedaan. "Dat is nog bij te weinig mensen bekend", mokt de man die enkele jaren di recteur was van De Nieuwe Vaart. Ragut stond zelf aan de wieg in 1968 van de school die toen nog Noordeinde scholengemeen schap werd genoemd. Door de Mammoetwet werden enkele vglo-scholen gedwongen om te fuseren en een leao-opleiding (la ger economisch en administratief onderwijs) te vormen. Ragut was hoofd van de openbare vglo Al- bert Schweitzer dat aan de Oude Vest was gevestigd. "Toen kreeg ik in de gaten wat de voordelen waren van een bij zondere school. De nieuwe school kreeg de signatuur van de protes tants-christelijke vglo Prins Mau- rits aan het Noordeinde. Met een openbare school ben je altijd af hankelijk van besluiten van B en W en ingevingen van ambtena ren. Als je zelf iets kan regelen is dat veel makkelijker". Verhuizing "Een voorbeeld is een lekkend dak. Komt er eerst een ambtenaar kijken: ja, het lekt. Komt een week later de ambtenaar met aan nemer: ja, het lekt. Als je geluk hebt wordt een paar weken later het ongemak verholpen. Met een eigen bestuur weetje wie je moet aanspreken. Er kan kortom veel sneller gehandeld worden", legt Ragut uit. De Noordeinde-scholenge meenschap groeide in die begin jaren als kool, want het leer lingaantal schoot van 350 in 1968 naar 1250 in 1985. Binnen de kortste keren werd het onderko men aan het Noordeinde in snel tempo aangevuld met dependan ces aan de Oude Vest, Caecilia- straat en Bloemfonteinstraat. In 1976 verhuisde de school naar nieuwbouw in het Lammen schanspark, waar het nu overi gens begin volgend jaar uitbrei dingsverbouwingen gaat plegen. Deze verbouwing is nodig na dat De Nieuwe Vaart, bij de ver huizing werd van naam veran derd, fuseerde met lhno Het Steenenvelt aan de Sumatra- straat en later met de Ito Haag- weg. In de nieuwbouw komen lo kalen voor het technisch onder wijs zoals de grafische afdeling. "Die fusies kostten veel energie, constateert realist Ragut. "Kinderen uit een sociaal zwak milieu worden van huis uit min der gestimuleerd om een diploma te halen. Je hebt nu eenmaal te maken met situaties waarbij bij voorbeeld het meisje thuis blijft, omdat moe het zo gezellig vindt om met haar te gaan winkelen. Als je het praktisch bezig zijn nog meer naar achter gaat schuiven, de opleidingsduur langer maakt, schrik je die categorie zeker af'. Het komend jaar wil de Nieuwe Vaart het vak kantoorpraktijk een nieuwe impuls geven door de invoering van het Homed-sys- teem* Al jaren bestond voor leao- scholen het probleem dat er geen adequate praktijkstof was voor de administratieve opleiding. Bij Homed wordt er als het ware een denkbeeldig bedrijf binnen de school gehaald. Enkele ruimten in de school worden als kantoor ingericht met alle bijbehorende apparatuur zoals faxen en computers. Daar bij zijn afdelingen gemaakt zoals receptie, salarisadministratie en inkoop- en verkoopafdeling. De leerlingen uit de hogere klassen worden een dag per week op de verschillende afdelingen aan het werk gezet. Zo kan ervaring wor den opgedaan die de werkelijk heid benaderd. Aanvankelijk leek het erop dat de school het project uit eigen middelen moest betalen, maar op het laatste moment kwam het mi nisterie van onderwijs toch nog met een subsidie. "Het had voor ons niet uitgemaakt, want het moest er gewoon komen. Prak tijkervaring opdoen is zo belang rijk. We willen ook de contacten met het bedrijfsleven nauwer aanhalen. Wij zijn van die nood zaak overtuigd", zegt Ragut alsof hij nog jaren bij de school voor de boeg heeft. maar daardoor hebben we nu wel praktisch alle vormen van lager beroepsonderwijs in huis", zegt Ragut. De daling van het aantal leerlin gen dat zich voor het lbo aan meldt, is overigens ook aan de Nieuwe Vaart niet ongemerkt voorbijgegaan. De stand is vorig jaar bij 930 leerlingen blijven ste ken. Grote vrees heeft Ragut voor de komst van de basisvorming, een uitvloeisel van de in de jaren '70 zo populaire middenschool. "Door dit systeem worden de be tere kinderen te kort gedaan, maar nog erger is dat uitgerekend de zwakkeren hiervan de dupe worden. Door de basisvorming wordt het aantal jaren met alge meen onderwijs uitgebreid tot drie jaar. Daarbij wordt vergeten dat er kinderen zijn die helemaal niet gebaat zijn bij nog meer wis kunde of Engels. Hun sterkste punt ligt nu eenmaal bij het wer ken met hun handen, daarmee kunnen ze uitblinken". Afschrikken Uit ervaring weet Ragut wat voor soort kinderen bij het lbo terecht komen. "Dat zijn leerlingen met een hekel aan school. Die ga je dwingen nog langer op school te blijven, terwijl je dat soort kinde ren juist met praktische vakken kan stimuleren een opleiding af te maken. Kijk, gelijke kansen voor iedereen zul ie nooit bereiken", Saneren vuile grond aan Galgewater 'uniek project' LEIDEN - De politie heeft zater dagavond drie knapen uit Nieuw- Vennep onderhouden die zich ver velend gedroegen in de trein. De jongens, twee van 15 en een van 25 jaar oud, deden agressief tegen de conducteur. Die bleek voor geen kleintje ver vaard. Toen de oudste van het trio een bokshouding aannam, sloeg hij de jongen hard op zijn neus. De gealarmeerde politie die de trein op het station opwachtte hoef de de jongens daarna alleen nog maar bestraffend toe te spreken. W.M. Ragut: 'Sommige kinderen kunnen juist uitblinken door met hun handen te werken" uoto Jan Holvast) A.A. van den Berg. P.L. Bom en G.J. Schouten (v.l.n.r.) overleggen over het Stadstimmerwerf-project. zer en dus kostbaarder opruimings plan", aldus Van den Berg. Sloop van het historische gebouw is nim mer overwogen, ondanks het feit dat de instandhouding de sanering ernstig bemoeilijkt. Inpandig Omdat advies ingewonnen moest worden om verzakkingen te voor komen, was inschakeling van een civiel-technisch bedrijf onvermij delijk. De vervuilde grond moest tot de laatste korrel worden weggegra- ven en zonder extra steunmiddelen zou de werf beslist verzakken. Het pand staat niet op palen en is nooit goed gefundeerd. Na het heien van ijzeren palen werd een betonnen constructie langs de muren in de grond gestort, zodat het grootste deel van de twee gebouwen wordt opgevangen. Op dit ogenblik is aannemersbe drijf Van Eijk bezig met het heien van damwanden om de vervuilde grond heen. "Dat is een heel gedoe", zegt Schouten van het ingenieurs bureau Mabeg, "omdat een groot deel van de wanden inpandig moe ten worden geheid. De geringe werkhoogte brengt met zich mee dat de 9 meter lange wanden in drie ën moeten worden gezaagd en later weer aan elkaar worden gelast". Daarna kan het echte saneren pas beginnen. Niet dat dat zonder meer kan, want op zo'n diepte is er kans dat er grondwater naar boven komt dat vervuild raakt. Om dat te 'voor komen wordt gebruik gemaakt van de zware stof bentoniet die zorgt voor tegendruk. Het wordt de eerste keer dat met deze stof wordt ge werkt. Schouten vindt de klus 'heel inte ressant' en 'uniek'. Het komt vol gens hem maar heel zelden voor dat een-bodem moet worden gesaneerd terwijl het gebouw daarboven blijft staan. Meestal is het zo dat een ge bouw wordt gesloopt en dat dan pas bodemonderzoek en - sanering volgt. De kwetsbare oude omgeving eist nu verschillende veiligheids maatregelen. Van de huizen in de omgeving zijn foto's gemaakt en in de gevels zijn hoogtebouten aange bracht. Hiermee kan worden nage gaan of schade wel door de werk zaamheden is veroorzaakt. Schouten, Van den Berg en Bom komen overigens nog elke week bij elkaar om met de uitvoerders de re sultaten te bespreken. Tot nu toe zijn er al verschillende tegenslagen geweest. "Dat is normaal bij dit soort klussen", zegt Van den Berg. "Met zo'n zeldzaam karwei is het moeilijk te voorspellen waar de pro blemen komen te liggen". Een schatting van de uiteindelijke kos ten is hierdoor een hachelijke zaak. Het geld wordt in elk geval voor het grootste deel door de provincie be taald. Ondanks de tegenvallers hoopt het drietal dat nog voor de kerstdagen begonnen kan worden met het afgraven van de grond. LEIDEN - Het Leids Architectenca fé heeft vanavond een bijeenkomst in het kantoor van de Woningbouw vereniging Leiden. De directeur van de woning bouwvereniging, A. Mulder, is ar chitect van orgine. Nu is hij beheer der van woningen en opdrachtge ver voor architecten. Door zijn ach tergrond is zijn aanpak anders dan van de traditionele directeur. De ar chitect krijgt de nodige aandacht en groot onderhoud is niet alleen een technische aangelegenheid. Mulder houdt een verhaal over, onder meer, zijn betrokkenheid bij de stedebouw, over de strijd om het toewijzingsbeleid en het scenario voor de toekomst met een finan cieel terugtredende overheid. Een van de uitingen van de cultu rele aanpak van A. Mulder is de in richting van het nieuwe kantoor van de Woningbouwvereniging Lei den, met name de vergaderzaal die getuigt van een eigentijdse aanpak. Verantwoordelijk hiervoor is de Amsterdamse binnenhuisarchitec- te Joke Budding. Zij zal uitleg ge ven over de inrichting van de zaal en een overzicht geven van haar werk. De bijeenkomst is dan ook in deze zaal en begint om 20.00 uur. Film In buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothe- kersdijk 33 wordt maandag 18 december een film over (oud) Leiden vertoond, met onder meer beelden van de kaasmarkt en de stadhuisbrand. De filmbijeenkomst is bestemd voor ouderen (55-plussers) en begint om 10.00 uur. Toegang 1 gul- Post De postkantoren zijn zaterdag 23 en 30 december zoals gebruikelijk geopend. De brievenbussen worden in verband met oud en nieuw buiten gebruik gesteld. Dat gebeurt zaterdag 30 december vanaf 17.00 uur tot 1 januari 12.00 uur. Basketbal In het universitair sportcentrum aan de Niels Borhweg wordt woensdag 27 de cember een basketbaltoemooi gehou den voor brugklassers. De wedstrijden beginnen omstreeks 8.30 uur. De finales hebben rond 16.00 uur plaats. Vrijwilligers De speel-o-theek, die in februari en maart in de Pieterskerkchoorsteeg de deuren opent, zoekt vrijwilligers, die wil len meewerken aan administratie, uit leen en activiteiten rond voorlichting. Wie gêinteresseerd is, kan bellen met de co ördinator van buurthuis In de Vrolijke Ark, tel. 254659. Oudheden I het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg wordt zondag 17 decem ber een twee uur durende rondleiding ge geven door het oud-Egyptisch deel van het museum. Kosten 7,50. Telefonisch opgeven tussen 18.00 en 19.00 uur via (071 )-216767. Postzegels De Leidsche Vereniging van Postzegel verzamelaars houdt dinsdag 19 decem ber een bijeenkomst in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Paramari- bostraat 66. Aanvang 20.00 uur. Hengels gestolen uit kelderbox flat LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar is bestolen van zijn complete visuit- rusting. Toen de man zaterdagoch tend zijn hengels uit de berging van een flat aan de Cruquiuslaan wilde pakken, merkte hij dat de deur van de kelderbox was ingetrapt Onbekenden zijn er vandoor ge gaan met onder meer drie zeehen- gels, twee boothengels, een witvis- hengel, een poolpak en een viskof- fer. De waarde van de totale buit be draagt enkele duizenden guldens. milieudeskundige is van de ge meente Leiden. fiet pand aan het Kort Galgewa ter stamt uit 1616 en bijna vanaf het begin zijn daar vermoedelijk tim- merwerkzaamheden verricht. Toen in april 1988 het groene licht werd gegeven voor het plan om in de voormalige werf bejaardenwonin gen te maken, begon de gemeente dan ook een bodemonderzoek. "Ge zien de historische achtergrond was de verwachting gerechtvaardigd dat in de loop der eeuwen wel eens wat is gemorst", zegt Van den Berg. De eerste uitkomsten van de glo bale boringen overtroffen die ver wachtingen. Zowel in de 'graan schuur' als in de 'smederij', zoals de twee gebouwen genoemd worden, werden forse verontreinigingen ontdekt. Met name de vlek in de Graanschuur viel tegen. "Dat on derzoek gaf échter nog geen enkele zekerheid over de ware omvang", zegt Bom van bureau Tukkers dat bij dit project milieutechnisch ad vies geeft. Graanschuur Het bleek dat de grond voorname lijk was vervuild met teerproducten zoals naftaleen. Niet zo gek als je be denkt dat hout al ongeveer sinds twee eeuwen met teer en carboleum wordt ingesmeerd om het te be schermen tegen verrotting. Volgens Bom is het niet zo dat de stoffen be wust met grote hoeveelheden zijn geloosd. "Vermoedelijk is er wel eens een vaatje omgevallen, wat ge morst of heeft er een vat gelekt". Moeite om de daders verantwoorde lijk te stellen hoeft de gemeente niet te doen, die liggen op het kerkhof. Na de eerste boringen wist men nog niets over de diepte van de ver vuiling. Na het afschrapen van een laag van ongeveer twee meter bleek dat het grondwater nog steeds vuil was. Bij peilingen in de Graan schuur bleek dat daar het teer op sommige plaatsen zelfs tot op 7,5 meter diepte gezakt was. "Dat is ex treem diep", meent Bom. "Als dat met zandgrond gebeurt, is het niet zo gek. Maar dit is kleigrond en dat sluit goed af. Het tijdstip waarop de vervuiling is begonnen is onbe kend, maar dat die zo diep heeft kunnen doorsijpelen wijst erop dat ze daarvoor eeuwen de tijd heeft ge kregen". Deze diepte was een tegenvaller voor de gemeente. "We dachten aanvankelijk het karwei te kunnen klaren door wat grond af te graven en het plaatsen van filters waarmee de rest van de grond kan worden schoongespoeld. We moesten toen gaan omzien naar een veel rigoureu- LEIDEN - Over een ding zijn de deskundigen het eens': het sane ren van de vervuilde grond on der de Stadstimmerwerf is een uniek project. Om het uit het begin van de zestiende eeuw stammende monument te be hoeden voor instorten, moest het eerst voorzien worden van een degelijke fundering. Ver volgens worden damwanden de grond in getrild, waarna de grond weggegraven kan wor den. Kosten: ruim twee miljoen gulden, maar misschien is dat wel weer een te optimistische schatting. Want zo'n saneringsproject onder zulke lastige omstandigheden kan rekenen op de nodige tegenslagen. Dat wisten de betrokken mensen zoals P.L. Bom, G.J. Schouten en A.A. van den Berg van tevoren. "Je weet pas echt wat voor narigheid in de grond zit wanneer je de bodem opentrekt", zegt Van den Berg die

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7