srieemt toe Panama panning Oostduitse partijen zoeken koortsachtig naar profiel Roemenen in actie tegen Ceausescu Gorbatsjov aan baar Sacharov EG voelt niets voor toetreding Turkije Rechtse Collor lijkt nieuwe president Brazilië te worden <j"/ bel of knip voor de mooiste f keuken L-J layieiiiAG 18 DECEMBER 1 agfldood VS-officier bij schietpartij woud* kunt mtmifu* -«r 9 0)719.(1 AMASTAD/WASHINGTON (Rtr/AFP/DPA/AP) - De •ikaanse troepen in Panama zijn in staat van paraat- ssssgebracht, nadat zaterdagavond een Amerikaanse offi- t tras doodgeschoten door Panamese troepen. Het Witte F^rtWnoemde de schietpartij "het resultaat van een repres- 3qL3ewind"- Fotografen verdringen zich rond de baa as een Amerikaanse leger- Itoerder werden de vier sol- ongewapend en in burger, Bngen te stoppen toen zij in Ito voorbij het hoofdkwartier i Panamese strijdkrachten re ien groep van circa 40 burgers Militairen probeerde hen uit de trekken. Toen de Amerika- 12570" nakaatlombiazet etden lit voort op ugsbaronnen (DPA/Rtr/UPI) Specia- I 1 ffcitietroepen hebben het afgelo- |l flèekeinde de omgeving van de sche badplaats Tolu uitge- bu op zoek naar leider Pablo »ar van het drugskartel van Volgens de politie hou- ^^•'VSjscobar en de derde man van gOQ /ugskartel van Medellin, Jorge ychoa, zich daar schuil. 3 22 (jtweede man van het kartel, Jo- mzalo Rodriguez Gacha, werd ■■■■^rijdag doodgeschoten samen :ijn 17-jarige zoon Freddy en ijfwachten. De hacienda van a werd bestormd door een eli- iheid van rond duizend man iteun van gevechtshelikopters, kartel van Medellin beheerst veer 80 procent van de cocaï- tokkel in de wereld en zet per /oor 50 miljard gulden om. dood van Gacha is de grootste - '«winning die de Colombiaanse -ing tot nu toe heeft behaald in vier maanden durende oorlog de drugskartels. Het is voor het sinds de regering de oorlog de kartels verklaarde, dat een de topleiders kon worden ge- 1 of aangehouden, icha gold als militaire organisa- 'an het kartel van Medellin, die olf van terreuraanslagen in Co- bia ontketende nadat de rege- in augustus de oorlog verklaar- lan de maffia. Ook de bomaan- in de hoofdstad Bogota vorige k, waarbij 63 mensen omkwa- en meer dan 650 werden ge ef il zou z'^n wer^ zij"- Rij zou Ml II banden hebben met de Pana- ie leider generaal Manuel. Anto- Noriega. .et hoofd van de Amerikaanse gsbestrijdingsdienst William met belde de Colombiaanse pre- Ssnt Virgilio Barco om hem te feli- iren. Volgens Barco is de dood i Gacha van groot psychologisch ang. Twijfels onder de bevolking •r de vastbeslotenheid van de re- ing om het kartel te verslaan zul- nu wel verdwijnen, zo zei hij. De rde man van het kartel, Carlos hder, zit een levenslange gevan- ïisstraf uit in de Amerikaanse at Florida, nadat hij in augustus de Verenigde Staten was uitge- erd. uitenland kort ahane rechtse Israëlische rabbijn Meir ihane is gisteren in staat van be* huldiging gesteld wegens aanzet- i tot rassenhaat. De dag nadat een ilestijn een Israëlische bus in een rijn liet rijden, waarbij 16 joden dood vonden, verklaarde hij dat ien die tegen wraakacties waren, edeplichtig waren aan de dood n de buspassagiers. erkrachting e Bulgaarse justitie heeft volgens 3 *pt hoofd van de Sofiase politie de 3 Erkrachting van een 18-jarig meis door kleinzoon Todor Slavkov an de op 10 november afgezette ulgaarse leider Todor Zivkov in ili 1988, in de doofpot gestopt. De ,eschuldiging is een nieuwe slag joor Zivkov, die 35 jaar met ijzeren uist regeerde over Bulgarije. Vori- e week werden Zivkov en zijn zoon fladimir uit de partij gezet. Iotelbrand fï;e grootste hotelbrand van na de orlog in West-Berlijn, waarbij in de acht van vrijdag op zaterdag zeker g^ïker vier mensen omkwamen en DÉ) gewond raakten, is veroorzaakt Woor een 45-jarige man. Hij heeft bisteren bekend dat hij iti aange schoten toestand in hotel Centraal p de Kurfürstendamm met een ansteker een tafelkleed heeft aan gestoken. Er speelden zich dramati- che taferelen af, waarbij hotelgas- ën in wanhoop uit de ramen spron- [en. nen hard wegreden, werden zij be schoten. Een van hen raakte daarbij zondanig gewond dat hij later over leed in een Amerikaans militair zie kenhuis. Een ander raakte gewond aan de enkel. Een Amerikaanse marine-officier en zijn vrouw, die het incident van een afstand had gadegeslagen, wer den gearresteerd en vier uur lang ondervraagd. Daarbij is de officier volgens het Amerikaanse ministe rie van defensie in de maag gesla gen, en is zijn vrouw met haar hoofd tegen de muur geslagen en seksueel bedreigd. Volgens een verklaring van het Panamese leger waren de vier Ame rikanen door enkele versperringen gereden en vuurden zij schoten af op het legerhoofdkwartier van ge neraal Manuel Antonio Noriega in Panama-stad. Daarbij zouden drie Panamezen gewond zijn geraakt, al dus het leger. Het incident kwam een dag nadat de Nationale Assemblee van Pana ma he£ land in staat van oorlog met de Verenigde Staten had verklaard wegens de al ruim twee jaar duren de confrontatie tussen Noriega's be wind en de Verenigde Staten. Te gen Noriega loopt in de Verenigde Staten een aanklacht wegens han del in verdovende middelen en de Amerikanen zouden hem graag ten val zien komen. Een Amerikaanse krant meldde onlangs dat de VS vier miljoen dollar hebben uitge trokken voor steun aan een coup te gen Noriega, waarbij de CIA en de 17.000 man Amerikaanse troepen in Panama de helpende hand mogen bieden. De Verenigde Staten betreuren het incident en onderzoeken de om standigheden waaronder het plaats had, zo verklaarde een woordvoer der van het Witte Huis. Het bev/ind van Noriega gebruikt geweld en in timidatie om de wil van het Pana mese volk te doorkruisen. Daden zoals die van zaterdagavond zijn de gevolgen van het bewind, aldus de woordvoerder. De Amerikaanse mi nister van defensie Dick Cheney heeft verklaard dat de regering er van uitgaat dat de militairen die ver antwoordelijk zijn voor de dood van de Amerikaan juridisch zullen wor den vervolgd. MOSKOU (Rtr/DPA/AP) Sovjet leider Michail Gorbatsjov heeft van ochtend met premier Nikolai Ry- zjkov en andere politburo-leden de laatste eer bewezen aan de mensen- rechtenactivitist Sacharov. Na het bezoek aan de de baar van de don derdag op 68-jarige leeftijd overle den kerngeleerde zei Gorbatsjov: "De verhouding tussen mij en Sa charov was er altijd een van weder zijds respect. Zijn dood is een groot verlies voor de Sovjetunie". Naar schatting 45.000 mensen uit alle delen van de Sovjetunie trot seerden gisteren in Moskou de bit tere koude om afscheid te nemen. Krim-Tataren en 'refuseniks', enke le van de groepen die waarvoor Sa charov zich inzette, bewezen samen met partijleden, onderwijzend per soneel en technici de laatste eer aan de man die in 1975 de Nobelprijs voor de vrede ontving. De huidige leiding bestempelde Sacharovs interne verbanning in 1979 als een grove onrechtvaardig heid" en "een grote fout". Sacharov werd toen verbannen naar Gorki omdat hij jarenlang was blijven strijden voor eerbiediging van de mensenrechten in de Sowjetunie. Zijn verbanning duurde totdat Mi chail Gorbatsjov hem in 1986 terug haalde. De kerngeleerde Sacharov hielp in jaren vijftig mee om de Russische waterstofbom te ontwikkelen. In de drie decennia erna begon hij steeds meer strijd te voeren tegen het ge vangen zetten en gevangen houden van onschuldigen, voor vrije emi gratie, voor ontwapening en andere ideele zaken. Het was alsof een rege ringsleider was heengegaan. In de gehele stad van negen miljoen men sen waren tekenen van rouw te zien. Speciale politie-eenheden zette de omgeving rond het paleis af om de stroom mensen te leiden. Ook bij het huis van Sacharov kwamen dui zenden mensen. De ingang werd een bloemenzee en mensen staken kaarsen aan voor een portret. Sacharov wordt vandaag begra ven'. Daarbij zal Sjaranski niet aanwezig zijn. De vroegere joodse Sovjetdissident, die ooit 9 jaar gevangen zat voor hij naar Is raël mocht emigreren, krijgt geen visum van de Sovjetunie om de be grafenis van Sacharov en een inter nationale joodse conferentie bij te wonen, zo werd gisteren gemeld door de Israëlische radio. I De droomkeuken die u maar Zo n keuken die precies past (ook I in uw budget), mooi. duurzaam en met vijf jaar garantie. Vooraf komen wij u vrijblijvend thuis be- I zoeken. Wij adviseren u geheel gratis over stijlen, materialen, I kleuren en indelingen en maken voor u een ontwerp en een offerte. BUDAPESTAVENEN (Rtr/AFP/DPA/AP) - In de Roe meense steden Arad en Timisoari hebben dit weekeinde tienduizen den mensen gedemonstreerd tegen partijleider Nikolae Ceausescu. Het waren de eerste betogingen tegen Ceausescu sinds november 1987 toen in Brasov zo'n 20.000 mensen de straat opgingen vanwege de voedselschaarste. Roemeense vei ligheidstroepen grepen volgens ooggetuigen keihard in. De overwegend jonge betogers riepen bij een temperatuur van min twintig graden leuzen tegen Ceau sescu en verbrandden portretten en boeken van de 'Conducator'. Er bra ken gevechten uit met de veilig heidstroepen die urenlang duur den. Een onbekend aantal mensen is gearresteerd. De betoging in Timisoara, waar vooral etnische Hongaren wonen, was vooral gericht tegen de dreigen de deportatie van de protestante do minee Lazlo Tókes en zijn gezin. Tö- kes zet zich in voor de rechten van de Hongaarse minderheid in Roe menië en voor hervormingen zoals elders in Oost-Europa, waartegen Ceausescu zich fel verzet. Sinds eni ge dagen vormen de Roemenen een menselijke keten om de kerk waar in Tökes zijn intrek heeft genomen. Zaterdag rond middernacht was hun aantal tot enige duizenden ge groeid en riepen de demonstranter leuzen als "Roemenen sta op". Volgens de Westduitse krant Die Welt werd Tökes al enkele weken lastig gevallen door de autoriteiten. Hij zou op 2 november door vier ge maskerde mannen zijn overvallen en neergestoken. Tökes overleefde de aanslag, maar eèn vriend en me dewerker van hem werd begin sep tember dood gevonden, aldus Die Welt vandaag. Roemeense veiligheidstroepen sloten Arad en Timisoara direct na de betogingen hermetisch af. Vol gens de Hongaarse grenstroepen in Oroshaza is gisteren geen enkele reiziger uit dit deel van Roemenië de grens gepasseerd. Volgens een Tsjechoslowaakse ooggetuige wa ren de straten van Timisoara zater dag afgezet met pantserwagens en had hij schoten gehoord. Een ande re ooggetuige telde zo'n 5000 de monstranten die door de politie met waterkanonnen werden verspreid. Joegoslavische ooggetuigen meld den in Belgrado dat gistermorgen opnieuw tienduidzenden mensen de straat op gingen tegen Ceauses cu. Ook gisteren zou het leger hard hebben opgetreden. Het Roemeen se persbureau Agerpress zweeg in alle talen over de demonstraties. RIO DE JANEIRO - De centrumrechtse Fernando Collor de Mello wordt naar verwachting de nieuwe president van Brazilië. Vol gens steekproeven bij de uitgang van de stemlokalen zou hij drie tot vier procent meer stemmen beha len dan zijn tegenstander, de socia list Luis Inacio da Silva (Lula). door Ineke Holtwijk In de tellingen van de gisteren ge houden verkiezingen ligt Lula weliswaar op kop, maar de ver wachting is dat Collor die achter stand ongedaan zal maken als er meer uitslagen binnenkomen. De voorsprong van 45.000 stemmen van Lula is waarschijnlijk te klein om Collor achter zich te houden. Omdat er sprake is van een nek- aan-nek race, doet iedere stem er toe. De campagneleiding van beide kandidaten houdt er rekening mee dat het verschil tussen de winnaar en verliezer uiteindelijk niet meer bedraagt dan enkele honderddui zenden op totaal van tachtig mil joen. De stembussen gingen zondag om vijf uur 's middags dicht. De uit slag kan echter nog dagen op zich laten wachten. De wegen zijn moei lijk begaanbaar en vliegtuigen kun nen niet meer landen op de velden die gedeeltelijk onder water staan. KEUKENS DIE BIJ U PASSEN 06-0220044 BEL GRATIS voor meer jnforma- tie. of knip de bon uit en zend deze naar Antwoordnummer 10065, 2400 VB AJphen a/d Rijn. O Stuur mij de gratis Abwi-folder [Zl Bel mij voor een vrijblijvende afspraak POSTC I WOONPL BRUSSEL De EG-ministerraad zal vandaag de aanvraag van Tur kije om lid te worden van de Eu ropese Gemeenschap afwijzen. Dat staat vrijwel vast nadat de Europese Commissie gisteravond adviseerde om Turkije te weigeren om finan ciële, organisatorische en politieke redenen. door Hans de Bruijn Begin 1988 diende de Turkse re gering de officiële aanvraag in. De Twaalf droegen daarna zoals ge bruikelijk de Europese Commissie op de voors en tegens te onderzoe ken en daarover voor het eind van dit jaar te rapporteren. Argumenten voor toetreding heeft de Commissie nauwelijks weten te vinden, ook al zien de Turken zich zelf als een Eu ropees land. Waarom mogen we wel lid van de NAVO zijn, en niet van de EG, vraagt Ankara zich af. Boven dien zijn we weer democratisch en door de Raad van Europa in genade aangenomen. Maar het Commissie-advies, waarvan de hoofdlijnen vorige week uitlekten, bevat alleen maar bezwaren. De simpelste is dat de Twaalf eerst '1992' willen voltooien, alvorens hun kring uit te breiden met landen die vooral problemen meebrengen. Zo is Turkije volgens de EG-begrippen te arm. De levens standaard ligt er nog een stuk lager dan in Portugal, nu het armste EG- lid. Om Turkije bij de Europese wel vaart te betrekken zouden de steun fondsen van de EG met vele miljar den moeten worden vergroot. Dat geld zou extra door de huidi ge Twaalf op tafel gelegd moeten worden, of het zou ten koste, gaan van de andere arme EG-landen. Het is niet vreemd dat juist de zuidelijke EG-landen (Spanje, Italië, Grieken land, Portugal) het felst tegen de Turkse toetreding zijn. Andere problemen vormen de Turkse grondwet, die geen over dracht van soevereiniteit toestaat, en het Islamitische karakter van Turkije dat de EG-grondregel van gelijke behandeling van mannen en vrouwen kan hinderen. Een van de grootste struikelblokken is boven dien het feit dat erfvijand Grieken land al lid van de EG is. Alleen al de problemen rond Cyprus zijn voor de Grieken reden om elke aanvraag van Ankara met een veto blokke ren. De EG wordt bij de afwijzing ge holpen door de situatie in Oost-Eu ropa. Vanzelfsprekend hebben de Twaalf meer aandacht voor wat daar gebeurt, dan voor de Europese aspiraties van een land dat velen in Europa toch eerder als Aziatisch be schouwen. Ook wil de EG de ban den aanhalen met de zes landen van de Europese Vrijhandelsassociatie. Een daarvan, Oostenrijk, wil ook lid van de EG worden. OOST-BERLIJNKoortsachtige politieke activiteiten dit weekeinde in de DDR. Oude en nieuwe partijen waren op zoek naar een eigen pro fiel en niemand kwam om het the ma Duitse eenheid heen. De CDU probeerde zich in Oost-Berlijn te bevrijden van 40 jaar collaboratie met de communisten. In Leipzig vroegen de leden van de 'Democra tische Doorbraak' zich af wat ze nu eigenlijk willen. En de tweede helft van het buitengewone congres van de restanten van de communisti sche SED stond weer in het teken van het puinruimen. door Hans Hoogendijk Afgevaardigden van de Westduit se partijen holden van de ene Oost duitse politieke bijeenkomst naar de andere op zoek naar raakvlak ken. Per slot van rekening is het nooit weg om een goede basis in de DDR te hebben, mocht het tot een hereniging komen. Vooral de 'De mocratische Doorbraak' genoot enorme Westduitse belangstelling. Waarschijnlijk, omdat iedereen ho- Richard von Weiszacker naast de Oostduitse premier Hans Modrow tijdens e tijdens een koortsachtig politiek weekeinde. ge verwachtingen van de groep heeft, maar niemand weet welke richting DA op zal gaan. Zaterdag Oostduitsers voelen steeds minder voor Wiedervereinigung BONN (AFP/UPI) Een groeiende meerderheid van de Oostduitsers voelt niets voor een 'Wiedervereinigung' en Gorbatsjov is razend popu lair. Aldus een opiniepeiling die het Westduitse weekblad Der Spiegel zaterdag publiceerde. Volgens de peiling wil 71 procent van de Oost duitsers dat de DDR een soevereine staat blijft en voelt slechts 27 pro cent voor hereniging. Sovjetleider Michail Gorbatsjov is in de DDR de populairste politi cus. Hij ligt een straatlengte voor op de Oostduitse premier Hans Modrow, die van de Oostduitse leiders het beste ligt. Modrow wordt ge volgd door de voorzitter van het Oostduitse parlement Wolfgang Ma- leuda en de burgemeester van Dresden Wolfgang Berghofer. Van de ruim duizend ondervraagden zei 12 procent dat zij hun stem zouden uitbrengen op de SED. Van de politieke partijen in de Bondsre publiek wordt door de Oostduitsers de voorkeur gegeven aan de soci aaldemocratische SPD, gevolgd door de Liberale FDP, de Grünen, en de christendemocratische CDU/CSU. De uiterst-rechtse Republikaner worden zeer negatief beoordeeld. mocht de Westduitse CDU-minister Norbert Blum zijn "beste landgeno ten" vertellen dat hij "wiederverei- nigt" wil worden. Daarna waar schuwde de plaatsvervangend SPD-voorzitter Hertha Daubler- Gmelin voor overhaaste stappen "omdat we ook nog buren hebben die zich terecht zorgen maken", 's Avonds pleitte parlementsvoorzit ter Rita Sussmuth (CDU) voor een Europese oplossing en zondag brak de liberale minister van buitenland se zaken en geboren Oostduitser Hans-Dietrich Genscher waar schuwde voor al te emotionele ont wikkelingen. Ook de Groenen en de Beierse CSU hadden waarnemers gestuurd. CDU Minder groot was de Westduitse be langstelling voor het congres van de Oostduitse CDU, die 40 jaar als een christelijk vijgeblad heeft gediend voor de communistische overheer sing. De onbesmette 48-jarige advo caat Lothar de Maiziere werd met overweldigende meerderheid geko zen tot voorzitter op een vergade ring die in het teken zou staan van de dubieuze rol van de CDU. Maar daar kwam weinig van terecht. De christen-democraten wasten hun. handen in onschuld en schoven de communisten de Zwarte Piet toe. De Oostduitse CDU, die het in dis krediet geraakte partijbegrip socia lisme verving door het woord 'soci aal', hoopt bij de verkiezingsstrijd op steun van de grote Westduitse zusterpartij. Westberlijns ex-CDU- burgemeester Diepgen kreeg daar om net als CSU-secretaris-generaal Huber een staande ovatie. Minder enthousiast waren de afgevaardig den over de oproep van de twee Westduitsers naar een snelle hereni ging. De Maziere zei dat er aan de Oder-Neissegrens met Polen niet mag worden getornd. Daar kon Hu ber, die nog steeds droomt van een groot Duits Rijk, het mee doen. SED De 2700 communistische gedele geerden moesten het zonder hoge delegaties uit het Westen doen en dat ondanks het feit dat de partij aan het besmette Socialistische Eenheidspartij Duitsland de toe voeging 'Partij van het Democra tisch Socialisme' plakte. "Zo heten we, tot er een andere oplossing is gevonden", zei voorzitter Gysi. "Zij, die nog lid zijn, accepteren de ge schiedenis van deze partij en ont trekken zich niet aan hun verant woordelijkheid. Ze zetten zich in voor een nieuw begin". Daarbij zullen meer marktecono mie, eigen verantwoordelijkheid en minder apparaat centraal staan. Een hereniging wees Gysi af, omdat de DDR daardoor "een onderont wikkelde Duitse deelstaat zal wor den". Hij wil wel een verdragsge meenschap met West-Duitsland. Voordat de nieuwe voorzitter zijn slotwoord mocht uitspreken, had de basis nog een keer onbarmhartig afgerekend met de oude leiders, die als 'misdadigers' en 'maden in het spek' werden omschreven. Hoon gelach was er voor de schriftelijke verklaring van Erich Honecker. Vanaf zijn ziekbed meldde hij: "Ik neem de volledige verantwoording op mij voor de huidige situatie. Ik maakte mijzelf wijs dat het goed ging of liet mij bij bezoeken mislei den over de werkelijke toestand". Hij verweerde zich tegen de be schuldiging van machtsmisbruik. "Ik heb steeds het welzijn van het volk voor ogeng gehad. Ook ik ben voorstander van de hervormingen, maar ik betwijfel of dit proces zich in de juiste richting ontwikkelt". Die zorg werd niet gedeeld door de Russische leider Michael Gor batsjov. In zijn groet schreef hij dat "leugens, een dubbele moraal, cor ruptie en onwettig handelen, altijd gif zijn gweest voor het socialisme". De gedelegeerden hadden er een daverend applaus voor over. Ze re kenden in één adem af met de tus senpaus Egon Krenz, die opnieuw moed bewees door te verschijnen. 'Verrader', 'parasiet' en 'Wand- litzluis', waren nog de meer gema tigde kreten die de woedende partij basis hem naar het hoofd slingerde. De Oostduitse communisten wa ren deze twee dagen weer bijna uit sluitend bezig met het afreageren van hun frustraties. Het feit dat er over ruim vijf maanden verkiezin gen zijn en de partij nog steeds geen programma heeft, werd er vrijwel door vergeten. Maar de SED-DSP heeft een troost: ook de concurren tie heeft nog een lange programma tische weg te gaan. Los van al het politieke gekrakeel was er nog een hoge Westduitser op bezoek in de DDR. President Ri chard von Weizsacker bezocht in Potsdam een kerkdienst en zat naast de communistische minister president Hans Modrow. Later had den beiden een lang gesprek onder vier ogen en wie had zo iets een paar maanden geleden kunnen denken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5