'Mislukt Schengen, kun je vrij EG-verkeer vergeten' De dictatuur als 'noodzakelijk 9 NABIJ Nieuw tijdschrift op kerkelijk erf REPORTAGE 'Schengen' niet van invloed op 'Trevi' PAGINA 2 MAANDAG 18 DECEMBER 19; GEESTELIJK LEVEN DEN HAAG Als Europarle mentariër had Piet Dankert zich nooit zo in het Akkoord van Schengen verdiept: "Ik had alleen het idee dat het fout zat". Zijn eerste grote klus als staatssecretaris op buitenlandse zaken draaide nou net om dat 'Schengen', het wegvallen van de controle op het personen- en goederen verkeer tussen de Benelux- landen, Frankrijk en West- Duitsland. door Bart Jochems en Ruud Kersten Nu de ondertekening van de aan vullende overeenkomst bij het ver drag van Schengen voorlopig van de baan is, kan Dankert zich bewij zen. Nederland bekleedt vanaf ja nuari het voorzitterschap van de Schengen-groep en Dankert wil "het momentum vasthouden". Hij moet eerst nog eens precies nagaan wat zich in de laatste onderhande lingen op ambtelijk niveau heeft af gespeeld, maar beseft nu al dat het allesbehalve eenvoudig zal zijn om in de eerste helft van 1990 alsnog tot ondertekening te komen. Bondskanselier Kohl meldde pre mier Lubbers van ondertekening te willen afzien. Dankert "zal niet zeg gen dat die mededeling ons niet goed uitkwam". Ook bij de Neder landse regering bestonden immers grote bezwaren tegen het voorlig gende akkoord. Hadden de Duit sers niet gebroken, dan had Neder land het gedaan, wanneer de Luxemburgers hadden volhard in hun weigering de fiscale fraude te bestrijden. "Absoluut, de premier heeft dat ook duidelijk in de Kamer gezegd". Lubbers voer vorige week uit te gen de Luxemburgers. Dankert daarover: "Eerst leek de kwestie ge regeld. De ministers van justitie wa ren eind oktober overeengekomen dat de Schengen-partners elkaar over en weer rechtshulp zouden bieden met betrekking tot strafza ken, inclusief fiscale delicten". Maar de Luxemburgers redeneren dat het onderbrengen van zwart geld in hun banken "geen strafzaak Een maand later kwam Luxem burg terug op de overeengekomen tekst. "Ze zeiden eenvoudig 'Wij doen niet meer mee'. Kosto (staats secretaris van justitie, red.) en ik zei den: 'We kunnen jullie niet dwin gen, maar de bepaling moet wel in het verdrag'. Daarnaast wezen we op de letterlijke tekst, waar staat dat rechtshulp kan worden gegeven". Van een verplichting was geen spra ke. "Maar ook daarop kwamen de Luxemburgers terug", aldus Dan kert. Hij vreest nu dat het 'Luxem burgse probleem' niet alleen in Schengen-verband, maar ook in EG-discussies terug zal keren. Asielbeleid Nederlands grootste probleem met de overeenkomst, het inhoudelijk afstemmen van het asielbeleid, was volgens Dankert naar tevredenheid geregeld tijdens de Europese raad in Straatsburg. "Voortzetting van het Nederlandse asielbeleid was al mogelijk, strengere normen voor toelating zijn ons niet opgedrongen. Natuurlijk, het is de vraag of de in ternationale ontwikkelingen het asielbeleid onder druk zetten. Zo zien we dat zelfs een land als Zwe den, maar ook Denemarken, het be leid heeft bijgesteld". Maar voor Dankert weegt de wens van de Tweedy Kamer zwaar. In de eis tot een harmonisatie van het asielbeleid te komen, stond Ne derland binnen de Schengen-groep alleen, maar het punt werd, via de Europese raad, binnengehaald. De komende maanden zal worden ge streefd naar harmonisering. Wel licht komt de Kamer helemaal aan zijn trekken bij de ondertekening van een nieuw document. De maan den uitstel kunnen leiden tot een tekst, waarin meer zicht ontstaat op gelijkschakeling van de asielnor men in de vijf landen. Een medicijn voor de kopzorgen van de Duitse bondskanselier heeft Dankert niet bij de hand. Kohl wenst de grens met de oosterburen open te houden, maar voor het Dankertvoorzitterschap Nederland komt op moeilijk moment Dankert: "Op het moment heb ben we te maken met een politiek ongunstig kli maat. Europa neigt naar het dichtgooien, niet naar het openen van de grenzen". (foto GPD) Schengengebied betekent dat auto matisch een nieuwe grens; die van de DDR met derde landen. Wie een maal in Oost-Duitsland is, kan vrije lijk door alle Schengen-landen wan delen. "De Bondsrepubliek moet dat regelen. Ik heb geen concrete oplossing. Als je rechtomlijnde ideeën hebt, gaat het meestal fout". Verkiezingen Toch zal hij er, als voorzitter, mee aan de slag moeten, weet Dankert. En Kohl's opstelling wordt in de ko mende periode in belangrijke mate bepaald door allereerst de verkie zingen in de DDR. Later gaan ook binnenlands politieke redenen een rol spelen bij de verkiezingen in de Bondsrepubliek, die voor het einde van het komende jaar op het pro gram staan. Met de hete adem van de rechtse 'Republikaner' in de nek, houdt de bondskanselier zich liever op de vlakte, vooral op het terrein van de asielnormen. Bij dat al vraagt de staatssecreta ris zich af of de Frans-Duitse as in stand blijft. In 'Schengen' en ook binnen de EG trekken Frankrijk en de Bondsrepubliek de kar. En met het oog op de ontwikkelingen in Oost-Europa ("Prachtig voor de Oosteuropeanen, maar ze creëren verwarring bij ons") dient de inte gratie van de EG-landen snel tot stand te komen. De Frans-Duitse samenwerking is bepalend voor de snelheid van dat integratie-proces, meent Dankert. "Daarom is het heel vervelend dat de discussie over asielzoekers en vluchtelingen juist nu speelt". Op het moment dat "het nieuwe Euro pa' moet worden gevormd, dreigen rechts-extremen voet aan de grond te krijgen met het opvoeren van de vreemdelingenhaat. "De CDU van Kohl wordt bedreigd door de Repu blikaner, de Duitse regering kampt met een tekort aan woningen en de Fransen beginnen te klagen over Turken, die vanuit West-Duitsland hun weg via de Elzas naar Frankrijk vinden. Dat zijn vervelende, gevoe lige problemen". "Daarbij komt dat de omwente ling in de DDR onrustiger verloopt dan in andere Oosteuropese landen. Een machtsvacuüm dreigt in Oost- Duitsland. Westduitse politieke lei ders lijken er meer gezag te hebben dan de 'eigen' Oostduitse politici. Is dat proces beheersbaar?" Tien-puntenplan Ook Dankert zegt "geschrokken te zijn" van het tien-puntenplan van Kohl, waarin het pad naar de her eniging van beide Duitslanden wordt uitgezet. "Het is voor een be langrijk deel Kohls verantwoorde lijkheid de zaak binnen de perken te houden". Dankert is op dit punt "gerustgesteld" door de uitlatingen van Kohl tijdens de Europese raad, waar de bondskanselier zich com mitteerde aan een versnelling van de Europese integratie en de onaan tastbaarheid van de Poolse west grens onderschreef. "Op het moment hebben we te maken met een politiek ongunstig klimaat. Europa neigt naar het dichtgooien, niet naar het openen van de grenzen", zo kijkt Dankert vooruit op het Nederlandse voorzit terschap van de Schengen-groep. In de Kamer maakte hij al gewag van "het wantrouwen" dat onder de be volking groeit over wat de regerin gen allemaal bedisselen in interna tionale onderhandelingen. De Kamer wenste in de aanloop naar mogelijke ondertekening door Nederland openbaarmaking van de Schengen-overeenkomst. Ook Dan kert zoekt een uitweg. "Wat de ont wikkelingen naar het vrije verkeer in Europa aangaat, bestaat een vol strekt onoverzichtelijk beeld. De twaalf EG-landen zijn daarover in allerlei fora aan het onderhandelen; de ministers van justitie en binnen landse zaken spreken er onder an dere over in het TREVI-overleg en we zijn er met vijf landen mee bezig in Schengen-verband". Naar de ministerraad en de Ka mer toe moet dat beter worden ge coördineerd, concludeerde het ka binet afgelopen vrijdag. "Ik ga daar over nog overleg voeren met de mi nister van justitie. De Kamer moet over de inhoud van de voorstellen een oordeel kunnen vellen, ook als de internationale onderhandelin gen nog gaande zijn". Resultaat "In principe is geheimhouding bij besprekingen over verdragen een goede zaak. Maar in delicate zaken als deze, die nationaal buitenge woon gevoelige onderwerpen raken als asiel- en vluchtelingenbeleid en privacy-bescherming, moeten Ka merleden in een vroegtijdig stadi um de voornemens van de regering kennen. En andersom moet de rege ring de opvattingen van de Kamer kunnen vernemen. Dat is essen tieel, om te voorkomen dat de hele boel daarop breekt". En een goed resultaat in 'Schen- gen'-kader blijft noodzaak, meent Dankert. "Want als je met vijf lan den 'Schengen' niet haalt is het bij na uitgesloten dat je binnen de EG vóór 1993 tot een vrij verkeer van personen kunt komen". PARIJS (ANP) - Het niet ondertekenen van de ak koorden van Schengen heeft geen negatieve rol ge speeld in de besprekingen over veiligheid binnen de Twaalf. "Ik ben er wel bang voor geweest, maar het is toch een vruchtbare bijeenkomst geworden", aldus minister Ien Dales (binnenlandse zaken). Ze woonde in Parijs de zogeheten Trevi-conferentie bij. "Die houdt zich bezig met een aantal brandende vragen, zoals het internationaal terrorisme, de stromen im migranten en de drugshandel", aldus Dales. "Dat vraagt samenwerking, wil je daartegen een dam op werpen". Getracht wordt de gerechtelijke systemen van de EG-lidstaten op elkaar af te stemmen. Dit om te voorkomen dat in het ene land gezochte of veroor deelde lieden in een ander ongestoord kunnen rond lopen. Alle landen binnen de Twaalf zijn het ook er over eens dat er paal en perk gesteld dient te worden aan de stroom mensen die van buiten Europa bin nenkomen. Maar hoe bijvoorbeeld concreet die con trole aan de buitengrenzen moet worden versterkt, is in Parijs niet aan de orde geweest. Zimbabwe lijkt op weg naar omstreden één-partijstaat HARARE - Terwijl in Oost-Europa de marxistisch-leninistische een- partijstaten de een na de ander de pluriforme partijdemocratie omar men, lijkt Zimbabwe op weg naar afschaffing van de partijpolitieke pluriformiteit. Invoering van de een-partijstaat is deze week het be langrijkste onderwerp op de agenda van het congres van de regerende Zanu-PF partij van president Ro bert Mugabe. door Godfrey Karoro/IPS De leiding van de linkse Zimbab waanse Afrikaanse Nationale Unie van Mugabe is altijd uitgesproken pleitbezorger geweest van de een- partijstaat in de voormalige Britse kolonie Rhodesie. Maar de Zimbab waanse Afrikaanse Volksunie Za- pu, van Mugabe's oude rivaal Jos hua Nkomo, vindt dat een dergelijk systeem niet mag worden opgelegd door de regeringspartij. Na een geschiedenis van rivaliteit die vaak gepaard ging met grof we derzijds geweld, tekenden Mugabe en Nkomo op 22 december 1987 een samenwerkingsverdrag, waarmee hun beide partijen opgingen in de Zimbabwaanse Afrikaanse Natio nale Unie-Patriottisch Front, Zanu- PF. Tijdens de onderhandelingen over eenwording van de beide par tijen, die twee jaar duurden, werd een aantal belangrijke geschilpun ten onder tafel geveegd. Het was op dat moment het belangrijkste dat er een eind kwam aan het onderlinge geweld. Het samenwerkingsverdrag uit 1987 bepaalt dat 'Zanu-PF zal stre ven naar de vestiging van een een- partijstaat in Zimbabwe'. Maar bin nen de oude Zapu-gelederen be staan nog altijd grote bezwaren te gen de een-partijstaat. Micah Bhe- be, lid van het parlement en van het centraal comité van Zapu, vindt dat de vorming van een een-partijstaat niet mag worden opgelegd. "Een een-partijstaat moet worden gevormd na een proces waarbij eerst de nationale mening wordt ge peild door middel van een referen dum", zegt hij. "Het probleem is dat we beginnen met het bepalen van een ideologie, terwijl we eerst zou den moeten experimenteren om te zien wat we nu eigenlijk willen". Bhebe wijst ook op de oprichting van nieuwe partijen, zoals de Zim- bawaanse Eenheidsbeweging ZUM, die willen voorkomen dat Za nu-PF alle macht in het land naar zich toetrekt. Corruptie De onrust bij die partijen en bij een deel van de bevolking wordt inge geven door de politieke fouten die Robert Mugabe. (foto ap> door de partij van Mugabe zijn ge maakt, sinds hij in 1980 de macht overnam. Van het Rhodesische be wind van Ian Smith erfde Mugabe mogelijkheden om willekeurig ge bruik te maken van bepalingen on der de noodtoestand, en hij heeft niet geaarzeld om dat te doen Eerder dit jaar werd een wegens corruptie en meineed veroordeelde minister door Mugabe gratie ver leend, tot grote verontwaardiging van de Zimbabwaanse intelligentia. Bestaande corruptie en machtsmis bruik doen velen vrezen dat de toe komstige een-partijstaat zal leiden tot 'Oostduitse' taferelen. "Steeds meer mensen zijn tegen het een-par tijstelsel en sommige verbitterde politici binnen de Zanu willen dat er nu allereerst een volksraadple ging wordt gehouden", aldus John Makumbe, politicoloog aan de uni versiteit van Harare. Het verzet tegen het een-partij- stelsel leeft volgens Makumbe voor al onder zakenmensen, intellectue len, stedelingen en ambtenaren. Maar "die tellen nauwelijks mee als er gestemd moet worden", zegt hij. De overgrote meerderheid van de kiesgerechtigden woont op het plat teland en daarvandaan zal een door slaggevend 'ja' klinken voor de een- partijstaat, voorspelt hij. Afrika heeft geen goede ervarin gen met meer-partijstelsels en voor al de plattelandsbevolking associ eert partijpolitiek met moord, dood slag, marteling, brandstichting en banditisme, zegt Makumbe. Kort na de onafhankelijkheid be gonnen ontevreden elementen uit de Zapu-partij een terreurcampag- ne op het platteland van Matebele- land. Daarbij werden gruwelijke moordpartijen gepleegd. "De men sen herinneren zich ook de botsin gen, aanslagen en intimidaties uit de jaren zestig, toen Zanu brak met Zapu", aldus Makumbe. Voor de plattelandsbevolking be vat de een-partijstaat een belofte van stabiliteit en vrede, maar Ma kumbe waarschuwt dat een aantas ting van de individuele vrijheid en de democratie een zeer reële drei ging is. "Een-partijstelsel leiden snel tot dictatuur. Omstreden zaken kunnen eenvoudig bij decreet wor den geregeld, zoals we dat de afgelo pen maanden al hebben gezien", zegt hij. "Uiteindelijk blijft er een land over met apathische en a-poli tieke burgers aan de ene kant en steeds corruptere leiders aan de an dere kant". Maar Willie Musarurwa, voorma lig lid van het centraal comité van Zapu en ex-hoofdredacteur van de 'Sunday Mail', noemt het een-partij stelsel "een noodzakelijk kwaad voor Afrika". In Afrika "beschou wen partijleden andere partijen als vijanden in plaats van rivalen. Ze slaan je in elkaar, maar als je lid wordt, hoor je bij de goeden", zegt hij. "Zo lang die houding bestaat is een een-partijstaat noodzakelijk om stabiliteit en vrede te garanderen." Onrust in het land door partijpoli tiek geweld leidt er ook toe dat de internationale gemeenschap zich van het land zal afkeren, zegt hij. "We moeten dus besluiten of we de dictatuur willen met vrede, of de mocratie met chaos. Als je kiest voor democratie zul je de chaos op de koop toe moeten nemen". ROME - Op het St. Pietersplein i boom opgetuigd. De dertig meter h tenrijk cadeau gekregen. s zaterdag een enorme kerst- i heeft het Vaticaan uit Oos- (foto EPA) 'Internieuws' mist nog veel 'aardigs' BARNEVELD Veel 'aardige gebeurtenissen' op het kerkelij ke erf ontsnappen nu nog aan de aandacht, zo meent journalist Peter Bergwerff en daar wil hij met het nieuwe en tevens enige christelijke persbureau in ons land, Internieuws (INS), met in gang van volgend jaar wat aan gaan doen. Tegelijkertijd wil het eveneens gloednieuwe Publiciteitsbureau Christelijk Neder land (PCN) christelijke organisaties helpen om meer aan de openbare weg te timmeren. Luttele dagen nadat bekend werd dat 'Kerknieuws', het enige onaf hankelijke blad op het terrein van kerk en religie, per 1 januari 1990 een zachte dood zal sterven, tre den de twee nieuwe bureaus in de schijnwerpers van de media, waarin ze binnenkort zelf nadruk kelijk hopen te participeren. Uitgever Groen in Leiden van het 46 jaar oude 'Kerknieuws', dat jarenlang een gezaghebbende verschijning was in kerkelijk Ne derland, verklaarde vorige week dat hij verdere exploitatie met een slordige 1200 abonnees niet meer zag zitten. Hoofdredacteur G. J. Breuker zocht de oorzaak voor de teloorgang deels in de ontkerkelijking. Maar, meende hij ook, de beslissing van enige ja ren terug om van het weekblad een tweewekelijkse periodiek te maken, heeft ook negatief ge werkt. Volgens hem bestaat er, on danks het feit dat de grote kerken steeds verder afslanken, namelijk beslist nog interesse voor een tijd schrift over religie in binnen- en buitenland. Dat zijn hoofdredac teur Bergwerff van het INS en Daan van der Waals van het PCN van harte met hem eens en zij starten binnenkort dan ook sa men een weekbulletin, dat actu eel kerkelijk nieuws op een rijtje wil zetten, naast een overzicht van de boeiendste ingrediënten uit de talloze kerkelijke bladen. Bergwerff, die onder andere dertien jaar lang werkzaam was op de kerkredactie van het gere formeerd-vrijgemaakte Neder lands Dagblad, gelooft dat er een gat zit in de markt. "Een gespecia liseerde leverancier van nieuws over kerken, religie en ethische ontwikkelingen, ontbreekt in Ne derland". In het buitenland ligt dat anders; in diverse Europese landen zijn zelfs verschillende christelijke persbureaus te vin den. Dat ons vanouds verzuilde landje iets vergelijkbaars niet heeft, is juist te verklaren vanuit die situatie, aldus Bergwerff. "Hier hebben we veel christelijke kranten gehad, die niet op een persbureau zaten te wachten. Maar hoewel in de loop der jaren de meeste van deze kranten zijn verdwenen, is er nooit iets voor in de plaats gekomen". Er is overigens wel een enkel initiatief geweest op dit terrein. Zo heeft Bergwerff bewust de naam Nederlands Christelijk Persbureau vermeden, omdat do minee Van der Vaart-Smit daar reeds in 1938 meekwam. Het bu reau koerste aanvankelijk een oe cumenische lijn, maar verwierf zich al zeer spoedig een slechte naam dank zij de overtuigend pro-Duitse opstelling. Een tweede kerkelijke persbu reau ontstond later, het Katholiek Nederlands Persbureau, maar ging op den duur op in de redactie Geestelijk Leven van het Alge meen Nederlands Persbureau (ANP). Het is dit kanaal waar langs de meeste kranten hun in formatie over kerk en religie aan geleverd krijgen. En daar gaat In ternieuws straks mee concurre ren. Bergwerff spreekt zijn waarde ring uit voor de ANP-collega's. Toch mist hy naast de berichten over vooral de grote kerken en de brede oecumene toch ook infor matie over bijvoorbeeld de ortho doxie of de internationale evan gelische beweging. "Er blijft nog veel interessants liggen". Marginaal Jubilerend NIK sponsort joods onderwijs in SU AMSTERDAM (ANP) - Het Ne- derlands-Israëlietisch Kerkge nootschap heeft ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan in 1990 een bedrag van 175.000,gulden ge reserveerd voor het joods onder wijs in de Sovjetunie. Er is gedurende zeventig jaar bijna geen joods onderwijs in de Sovjetunie mogelijk geweest, al dus drs. J. Sanders van het ortho doxe kerkgenootschap. Er is nu een enorm grote behoefte aan geld om dit onderwijs weer van de grond te krijgen. Het NIK zal zich op korte termijn informeren op welke wijze en waar het geld op de beste wijze kan worden be steed. De viering van het 175-jarig be staan zal volgend jaar op twee da gen plaats vinden. Op zondag avond 25 maart is er een chazza- noetconcert in de Portugees Is- raëlietische Synagoge te Amster dam. Vijf chazzaniem (voorzan gers), die daarvoor een tournee door Oost-Europa hebben ge maakt, zullen dan optreden. Tot hen behoren Chaim Herstick van de Grote Synagoge in Jeruzalem en Ben Zion Miller uit New York. Hij gelooft dat onderschat wordt hoeveel mensen zich voor berich ten over religie interesseren. "In veel kranten is de kerk een margi naal verschijnsel. Maar, het chris tendom heeft nog heel veel raak vlakken in de samenleving. Dat merk je bijvoorbeeld bij de zaak- Stinissen. Dit land wordt nog in hoge mate bepaald door wat christelijk is. Tot aan de regering toe". Met de hulp van vier medewer kers, waarvan twee full-time, en "een net" van correspondenten hoopt Bergwerff kranten te inte resseren voor een dagelijkse stroom berichten via het datanet van het kerkelijk erf van veraf, maar ook om de hoek. Eerlijke, evenwichtige nieuwsvoorziening staat daabij Internieuws voor ogen. Echte 'klanten' heeft hij nog niet, maar de eerste contac ten zijn volgens hem reeds ge legd. De samenwerking met het PCN blijft voornamelijk beperkt tot het maken van het gezamenlijke bulletin, dat vooral bedoeld is voor regionale kerkelyke bladen en particulieren. Van der Waals, tot voor kort voorlichter van de christelijke vereniging Achter de Vrije Universiteit, zal op project basis kerkelijke en christelijke or ganisaties helpen bij de publici teit. Ook wil hij fungeren als cen traal informatiepunt met betrek king tot deze organisaties. Beide bureaus hopen na een paar maanden proefdraaien in het vroege voorjaar daadwerkelijk van start te gaan. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Beesd M. Snaterse vic. Utrecht, naar Leeuwarden P. Lootsma (diaconaal consulent bij het Provinciaal Diaco naal Centrum Zuid-Holland) Krimpen a.d. IJssel. Gereformeerde Kerken: beroepen te Dokkum mg. J. W. Kuipers Ajid(jk, aangenomen naar Veendam A. J. Ver hoog Ruinerwold-Koekange. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Lisse, Alblasserdam en Scherp- enzeel G. J. van Aalst Benthuixen, te Poortugaal A. Bac te Bodegraven, te Leerdam, Berkenwoude en Sprang- Capelle i.c.m. met dovenzorg Th. van Stuijvenberg Terwolde-De Vecht, te Lelystad P. van Ruitenburg Melisker- ke, te Wageningen M. Mondria Waar denburg; bedankt voor Apeldoorn J. S. van der Net Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2