EIDEN PvdA kiest toch voor tunnel Stationplein Gezondheidsexpotheek naar Leiden LEIDSCH DAGBLAD Partij gaat overstag Student onderzoekt betere informatie over financiën Commissies bereiden oprichting Leids historisch museum voor Meisje (15) aangerand Gemeente geeft krant uit met belastinginformatie DECEMBER 1989 LEIDEN - Het Stationsplein wordt vrijwel zeker onder- tunneld. De PvdA-fractie is akkoord gegaan met de aan leg van een tunnel, nadat eerder plannen vanwege de grote financiële gevolgen door de sociaaldemocraten werden afgewezen. Ook de andere twee collegepartijen, de WD en Groen Links, zijn voorstanders van een tun nel. Door een andere wijze van financie ren zou de gemeentelijke bijdrage lager uitvallen dan vorige week werd becijferd, zo blijkt uit vertrou welijke bron. De PvdA-fractie wei gert elk commentaar totdat het col lege van B en W een beslissing over het station heeft genomen. Dat ge beurt waarschijnlijk vandaag. Tijdens de begrotingsbehande ling liet de PvdA plotseling weten openbaar vervoer werd onmogelijk, geen twintig miljoen gulden over te Wethouder Van der Molen (PvdA/r- hebben voor ondertunneling het station. In de laatste Partijge noot, het clubblad van de PvdA, schrijven fractievoorzitter S. de uimtelijke ordening, verkeer milieu) concludeerde dan ook dat een tunnel de enige oplossing is. Deze conclusie heeft de PvdA- Vreeze en het raadslid L. Geradts fractie nu ook getrokken. Nadat 'veel geld over te hebben voor een ^er een grote gemeentelijke bijdra- werd afgewezen, omdat dat ten koste zou gaan van allerlei andere wensen, is de fractie nu wel bereid fors in de buidel te tasten. Daarbij ua zou via een andere financiering en 'tien het binnenslepen van meer subsi dies en bijdragen van de andere sta- plan voor het station'. Maar te vens wijzen zij erop dat er een reser ving is van maximaal tien miljoen gulden. Vorige week donderdag bleek dat een gemeentelijke bijdrage miljoen gulden volstrekt onvol- .TO xtttt doende wts voor een tunnel onder 'TF/tTt' N\ de 1ZH het Stationsplein. Er moest eerder worden gedacht aan 25 tot 40 mil- or> '7C,rrr,,ri joen gulden. Bovendien bleek tij dens de informatie-avond dat het busvervoer, de fietsers gangers lelijk in de knel zouden ken als er geen tunnel aangelegd. In een jaar of tien zou een continue file staan op het Sta tionsplein, uitbreiding LEIDEN - De gemeente trekt ruim 30.000 gulden uit voor een stage plaats van een student van de Rot terdamse Erasmus-universiteit. Die goed is geregeld. Wethouder Borde- moet een onderzoek doen naar de wijk hoopt dat uit deze vergelijking joen gulden. Bovendien bleek tij- Eerl Y.a,n ,°Pties is dat de ge- dons de informatie-avond dat het meentelflke bijdrage al snel be- de voet- sc"ikbaar komt. Daardoor kan er aden ra- een ^orse rentewinst worden ge worden maakt, omdat de daadwerkelijke in vesteringen pas halverwege de ja ren negentig plaatshebben. Bereke nt ningen over de eigen gemeentelijke bijdragen lopen nu uiteen van 15 tot 20 miljoen gulden. De twee andere collegepartijen hebben zich al eerder achter een tunnelplan geschaard. Zowel de WD als Groen Links zijn voorstan der van een tunnel omdat er anders niets wezenlijks kan gebeuren in het stationsgebied. Behalve de gro te nadelen voor het verkeer dreigt namelijk ook de NS een kleiner sta tion te bouwen als het plein niet Het is de bedoeling dat een verge lijking wordt gemaakt met steden deze informatievoorziening grondig "wordt verbeterd^* Het wijze waarop gemeentelijke finan- aanbevelingen komen voor de wijze vestigingen. bied zou daarmee ook veel minder aantrekkelijk worden voor bedrijfs- Steun voor nota over regionale huisvesting waarop de financiële informatie doorzichtiger kan worden voor de raadsleden. Aanleiding voor het aanstellen van de stagiair is dat veel raadsle den vinden dat ze te weinig inzicht hebben in de financiën van de ge meente. Een voorbeeld hiervan is dat de balansen van de diverse di recties vaak ingewikkeld van opzet zijn en moeilijk te doorgronden voor niet direct betrokkenen. De raadscommissie stemde gisteravond in met het stel de stageplaats te betalen, Volgens ingewijden is de PvdA voor de tweede keer overstag ge gaan door de grote beroering die in de gemeenteraad ontstond tijdens de begrotingsbehandeling. Toen deelde de PvdA mee geen twintig miljoen over te hebben voor de tun nel. Daarmee verdween het plan tij delijk in de prullenbak. "De PvdA is in Leiden gewend te zeggen wat zij vindt, waarna een meerderheid in de gemeenteraad het daarmee meestal wel eens is. Het is duidelijk financiën dat het dit keer niet het geval was. u - x ^an wordt duidelijk dat de PvdA gewoon een minderheid is in de ge- deed dat niet zonder aarzeling. Veel meenteraad, zij het een heel belang- commissieleden zijn bang dat het rijke minderheid", aldus een inge- onderzoek weinig oplevert. "Wat wijde, hebben we er eigenlijk aan om te weten dat het in Haarlem of LEIDEN - Een meerderheid van de gemeenteraad steunt de nota over het regionale volkshuisvestingsbe leid in de tweede helft van de jaren Amersfoort beter is geregeld", '90. Deze nota is gemaakt door de vroeg D. van Duijn (CDA) zich af. gemeenten Leiden, Leiderdorp, Maar in de hoop dat het onderzoek Alkemade, Oegstgeest, zoeterwou- toch nog aardige conclusies ople vert, stemden alle commissieleden in met het voorstel. De stagiair wordt een student van de Rotterdamse Erasmus-universi- teit. Hij wordt intensief begeleid, wat de hoge kosten van het onder zoek verklaart. Overigens waren die i Voorschoten. De voor volkshuisvesting pleitte voor verdergaande samenwerking tus sen de gemeente op gebied van wo ningbouwbeleid. In de schets hoofdlijnen volks- LEIDEN - Leiden wordt de mee bezig houden kunnen de expo- vestigingsplaats van de nieuwe sities huren. Hierbij valt te denken Gezondheidsexpotheek Neder- huisvesting regio Leiden, wordt de kosten bijna nog hoger geweest, prognose gemaakt dat de betrok- Midden november stuurde de Rot- ken regiogemeenten in het jaar 2000 terdamse universiteit een kostenbe- in totaal over 87.000 woningen moet rekening naar de gemeente waarin beschikken om in de behoefte aan werd gevraagd om een bedrag van woonruimte te kunnen voorzien, rond de 50.000 gulden. Bordewijk Dat betekent dat ër een toename in antwoordde hierop dit veel te duur tien jaar van 10600 woningen nodig te vinden en dat hij de commissie is. Op basis hiervan kan het niet an- zou vragen af te zien van het onder- ders dat de polders in de omgeving zoek. Daarop kwam de universiteit land (GEN). Het is de bedoeling dat deze instelling zo snel mo- gp^ciaaf* gelijk wordt gevestigd op het universiteitsterrein. i de regio Leiden bestemd i ten worden voor woningbouw, con cludeert de nota. De enige partij die haar steun aan de nota onthield was de WD. Woordvoerster Driessen meende dat de gemeente door zich deze ver plichting op te leggen, het risico loopt daar van de provincie nog eens een verplichting bovenop kan krijgen. "De groene gedeelten van de regio worden dan helemaal vol gebouwd", zo zei zij. De gemeente kan naar haar mening bij deze struc tuurschets beter van een lagere ver plichting uitgaan. Tesselaar daarentegen beweerde dat de lage schatting niet is gestoeld op de realiteit. Hij doelde bij voor beeld op steeds toenemende proces van gezindsverdunning, waarbij steeds minder mensen in een wo ning komen te wonen. Hierdoor neemt de vraag naar woningen toe. Doordat de WD de nota niet steun de, komt het ook nog in de gemeen teraad aan de orde. Schade door windstoten LEIDEN - De harde wind heeft de politie de afgelopen nacht nogal wat werk bezorgd. Twee keer moest worden uitgerukt omdat bouwschutting in de 2de Groenesteeg omwaaide afgelopen dinsdag met een voorstel waaruit naar voren kwam dat het het onderzoek ook voor circa 30.000 gulden kan worden gedaan. ziekenhuizen, bejaardenhuizen, iaar ook medische opleidingen. De afgelopen maanden heeft een dit doel opgerichte stichting gewerkt aan de opzet van de GEN. Hierin zaten onder ande ren vertegenwoordigers van het mi nisterie van wvc en verschillende zondheid centraal staat meer malen universiteiten, onder wie W. Mui te kunnen gebruiken. Nu verdwijnt der, conservator van het Leids Ana- het expositiemateriaal vaak in een tomisch Museum, stoffige kast en wordt nooit meer Volgens hem staat nog met hele- uitgestald. Bij de GEN worden alle maal vast wanneer de expotheek tentoonstellingen over medische daadwerkelijk de deuren kan ope nen. "Er moet nog ee gen worden geregeld, pen zo spoedig mogelijk te starten". De GÉN wordt voorlopig gehuis- bedruipen. De huur die de verschil- vest in het gebouw van pathologie. Er wordt naar gestreefd de instel ling op termijn naar de faculteit ana tomie te verhuizen. In eerste instan tie komen er twee medewerkers in dienst van de expotheek, een coör dinator en een technisch medewer- de coördinator wordt, pakket, dat assortiment moet lam nog niet prijsgeven toekomst flink worden uitgebreid. zijn met hun werk. Dat liet voorzit- je. Of die lokatie ook tot de moge ter D. Krantz van de Stichting His- de oprichting van een historisch torisch Museum Leiden en Omstre- museum voor te bereiden. Een van ken gisteren weten. Deze stichting beide gaat de collectie samenstel- wil een Leids museum starten v len, de tweede moet fondsen werven. Momenteel wordt hard zocht naar mensen die in de c< missies gaan zitten. Het is de bedoeling dat de de collectie een duidelijk beeld geeft van de wijze waarop de Neder landse steden zich hebben ontwik keld. Om die plannen verder te ontwik- het najaar van 1990 klaar kelen worden nu twee commissies aan het werk gezet. Hierin zitten vooral vertegenwoordigers van Leidse musea en geschiedenis-des kundigen. De commissie die de col lectie in haar pakket krijgt moet proberen aan voorwerpen te komen van bijvoorbeeld andere musea, ou de fabrieken en particulieren. Krantz verwacht dat deze commis sie ongeveer zeven leden zal tellen. De tweede commissie, van een krijgt de taak sponsors Onderzoek naar gevolgen woningbouw in De Coebel LEIDEN - Bewoners aan de Haag- weg mogen een rapport laten ma ken over de gevolgen van de veran derde waterhuishouding door de bebouwing van De Coebel. De be woners vrezen dat dit schade zal veroorzaken aan de woningen. In samenwerking met Grondmechani ca Delft en ambtenaren van de ge meente kan er een rapport worden opgemaakt. Dit kwam gisteravond aan de or de tijdens een vergadering over het vaststellen van het bestemmings plan en het bouwrijp maken van De Coebel. In dit stukje polder achter de Haagweg moeten minstens 450 woningen komen. De gemeente raad ging akkoord met het bestem mingsplan en het bouwrijpmaken. Wethouder Tesselaar bleek ge voelig te zijn voor de bezwaren van de Haagweg-bewoners. Zij vrezen dat door grond- en waterwerkzaam heden tijdens het bouwrijp maken de waterstand zal zakken. Het ge volg hiervan kan zijn dat de huizen verzakken. Daarnaast is een aantal huizen aan de Haagweg gefundeerd op houten palen. Het droogvallen van die houten fundering kan lei den tot verrotting daarvan. Tesselaar wil voorkomen dat in derdaad schade ontstaat aan de hui zen. "Ik wil niet dat hierover later gelazer ontstaat", aldus de wethou der. De bewoners moeten nu zelf een werkgroepje formeren en snel aan de slag gaan. De gemeente ver wacht dat gedeputeerde staten half februari met een verklaring van geen bezwaar komt. Dan kan begin maart gestart worden met het bouwrijp maken. Het rapport moet kortom voor die tijd klaar zijn. Het rapport kan worden betaald uit een potje dat stichting welzijn hiervoor beschikbaar heeft. omdat de betrokkene zelf nog niet aantal din- op de hoogte is van de benoeming, ïaar we ho- Indien alles volgens plan verloopt kan de GEN zich over drie jaar zelf lende instellingen betalen gebruik van de tentoonstellingen moet genoeg zijn om de kosten te dekken. Voor de beginperiode heeft het preventiefonds van wvc een subsidie beschikbaar gesteld. De expotheek krijgt aanvankelijk ker. Volgens Mulder staat inmid- geveer tien tentoonstellingen in het de lijkheden behoort is nog niet duide lijk. Er zijn nog hierover nog geen besprekingen gevoerd met de ge meente. Krantz verwacht dat de stichting hiermee wacht totdat de commissies hun werkzaamheden hebben afgerond. LEIDEN - Een 15-jarig meisje is gistermorgen aangerand op het fietspad dat loopt van de Wasse- naarseweg naar de Rijnsburger- weg. Het meisje kon ontkomen door haar belager een trap in het kruis te geven. De 15-jarige was rond tien over acht op weg naar school. Ze ging over het fietspad dat begint bij de Wassenaarseweg langs een manege en volkstuinen loopt en via de Nachtegaallaan uitkomt bij het kruispunt Rijns- burgerweg/W armonderweg. Op een bepaald moment stop te het meisje omdat haar fiets aanliep. Ze stapte af en werd vrijwel direct gegrepen door een man die uit de bosjes sprong. Hij sleurde haar een greppel in, hield een hard voorwerp tegen haar rug en dreigde haar 'iets te doen als ze niet meewerkte'. De man trok de regenjas en de blou se van het meisje aan stukken en liet haar even los. Het meisje schopte hem direct in het kruis en kon zo ontsnappen. De politie heeft na de aanran ding de omgeving afgezocht, maar niemand aangetroffen. Het gaat om een man van onge veer 1.85 meter lang en een fors postuur. Hij droeg een lichte re genjas en een een soort bivak muts op zijn hoofd die zwart was. Volgens het meisje sprak de man alsof hij had gedronken. De politie is verder op zoek naar eventuele getuigen, die gister morgen iets hebben gezien. Eerder deze week werden in de Leidse binnenstad ook al twee vrouwen aangerand. Van de daders van deze aanrandin gen ontbreekt tot nu toe elk spoor. Er is overigens geen dui delijk verband tussen de drie aanrandingen. Meisje gewond LEIDEN - Een 12-jarig meisje is met een gebroken sleutelbeen en inwen dige kneuzingen opgenomen in het AZL. Zij kwam gisteren in botsing met een auto, die werd bestuurd door een 50-jarige man uit Koog aan de Zaan. Beiden reden op de Burggraven- laan in de richting van de Hoge te werven. De stichting hoopt dat Rijndijk. Op het moment dat de au- ongeveer een kwart 1 tomobilist het meisje passeerde, kosten kan worden opgebracht maakte zij een beweging naar links, door bijvoorbeeld het bedrijfsleven, waardoor het ongeval ontstond. LEIDEN Het gat in de bebouwing aan het Schuttersveld wordt volgend de Oranjegracht kapot jaar gevuld. De Katwijkse bouwonderneming De Raad begint dan met de aanleg van een gebouw met ongeveer 5000 tot 6000 vierkante meter kan toorruimte. Directeur Brandjes wil dat het gebouw zich duidelijk gaat on derscheiden van de andere bebouwing aan het Schuttersveld. "Ik denk dat een wat verschillende architectuur een aardiger beeld oplevert". De Raad heeft nog geen huurders gaan er toch gewocm mee beginnen. Ik denk dat de meeste ruimte snel de hand gaat. De bestaande kantoorruimte aan het Schuttersveld is vrijwel verhuurd. Bedrijvigheid trekt bedrijvigheid aan", (foto Jan Hok Inboedel vernield haar rekening te sloeg. Bij het in aanbouw zijnde Golden Tuliphotel aan de Schipholweg kwam vanmorgen vroeg een alumi- niumplaat naar beneden zeilen. De politie heeft de plaat verwijderd. Een groot aantal alarmen ging ver der af zonder duidelijke reden. overige geld wil de stichting lenen. De verwachting is dat het historisch museum ettelijke miljoenen gul- de dens gaat kosten. De stichting wil het LEIDEN - Iedere Leidenaar krijgt in de loop van volgend jaar een be lastingkrant in de bus. Hierin wordt een overzicht gegeven van alle ge meentelijke heffingen. Ook wordt erin vermeld wie wordt aangesla gen en hoe een verzoek om kwijt- de totale schelding kan worden gedaan. De raadscommissie financiën stemde gisteravond in met een col legevoorstel om tijdelijk een extra personeelslid aan te stellen op het Het bureau financiën van de directie fi- LEIDEN - Een 26-jarige Leidenaar heeft zijn vriendin die woont Oude Rijn mishandeld en een deel van haar inboedel in elkaar gesla de kantoorruimte gevonden.^ "We gen. Bij het aanrichten van de ver- „i- jx. j nielingen raakte de man zelf licht- enkele jaren verdwijnende Rijks gewond. Hij is door de Leidse poli tie aangehouden. Deze uitzendkracht moet in een periode van tien weken de uitgave in elkaar zetten. De kosten van dit extra personeelslid bedra gen ongeveer 14.000 gulden. Dit in het centrum hebben. Met geld wordt betaald uit de post voor het gebouw van het binnen onvoorziene uitgaven 1990. Commissielid Geertsema (WD) vroeg wethouder Bordewijk hoe de krant wordt verspreid. Hij ant woordde dat het de bedoeling is dat het blad huis-aan-huis wordt be zorgd. Geertsema constateerde daarop dat de kosten daarvan niet in het voorstel waren opgenomen. Na enig speurwerk moest Borde wijk toegeven dat hieraan niet was gedacht. Hij beloofde binnenkort met een aanvullend voorstel voor de financiering van de bezorging te komen. Later tijdens de vergadering kwa men ook nog de nieuwe formulie ren voor de hondenbelasting aan de orde. Raadslid P. Langenberg (D66) bracht naar voren dat op de formu lieren niet staat vermeld dat ook voor deze heffing kwijtschelding kan worden aangevraagd. Borde wijk zegde toe ook hieraan wat te zullen doen. Hij denkt aan een bege leidend schrijven bij de formulie- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LELDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9