Andriessen wil geen 'herenakkoord' gas Vervoerscao lijkt tot acties te leiden Consument wil brokken voor dolenthousiaste kat 'Shell en Esso investeren genoeg' Ghanezen sjacheren met kerstcadeaus op vliegveld Acties tegen winkelketens die van illegalen profiteren o$|$®OND TOCH MAA Ni VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Minister Andriessen (economische zaken) voelt er niets voor om een nieuw zogeheten 'herenakkoord' te sluiten met de oliemaatschappijen Shell en Esso over de besteding van hun winsten uit de aardgaswinning. Volgens Andriessen De minister zit hiermee op één lijn met Shell en Esso, die niets voelen voor weer een akkoord. Het vorige herenakkoord, dat in 1982 werd af gesloten onder het eerste kabinet Van Agt, bepaalde dat de oliemaat schappijen hun gaswinsten moch ten houden in ruil voor de belofte dat zij dit geld grotendeels zouden investeren in Nederland. Volgens Andriessen waren er toen hoge olie prijzen en dus hoge gaswinsten, ter wijl Shell en Esso nauwelijks inves teringen deden. Nu is die situatie net omgekeerd en liggen die inves teringen op 1,5 tot 2 miljard gulden per jaar, terwijl nog forse investe ringen moeten worden gedaan voor het milieu. De bewindsman waar schuwde dan ook voor over- spannnen verwachtingen van een eventueel nieuw akkoord. zullen Shell en Esso ook zonder akkoord doorgaan met investeren in ons land. Bo vendien denkt de bewindsman, zo liet hij gisteren in de Tweede Kamer weten, dat de EG een dergelijk akkoord niet zal goedkeu ren. Milieu Andriessen is tegen een radicale ommezwaai in de economie ten be- 'Limburg' blijkt gezelligheid en bier te verkopen MAASTRICHT (ANP) - De ver melding 'made in Limburg' ver koopt niets, behalve bier. Bij Lim burg denkt men aan gezelligheid, maar verder vindt de consument haar een provincie zonder elan, zon der dynamiek en zonder uitstraling. Dit blijkt uit een onderzoek onder 206 communicatiedeskundigen van het bedrijfsleven en de reclamesec tor in opdracht van het adviesbu reau Bovil, uitgevoerd door het In stituut voor Telefonisch Markton derzoek (ITM). De resultaten van deze enquête zijri gisteren bekend gemaakt bij de ingebruikneming van een nieuw onderkomen voor Bovil in het MECC te Maastricht. 'Made in Limburg' voegt niets po sitiefs toe aan een produkt, aldus de geïnterviewde communicatiedes kundigen. Daarentegen heeft vol gens hen de aanduiding Made in Zwitserland, Duitsland, Holland, Japan en USA een positieve klank in de richting van goede kwaliteit. Made in Italy wordt meteen geasso cieerd met innovatie en mooi, met name kleding. Made in Rusland en Made in Engeland doen ouderwets aan. Voor lage kwaliteit zijn door gaans synoniem Made in China en Made in Spanje. Een duurste image bezit Zwitserland en goedkoop staat voor China en Japan. Made in Amsterdam staat modieus en tren dy. Loodmelk vernietigd De zuivelprodukten zoals kaas en kwark die zijn gemaakt van melk af komstig van bedrijven waar met lood vervuild veevoer is gevoerd, moeten vernietigd worden. De schade die daarmee gemoeid is, be draagt 3,5 miljoen gulden. Voorzit ter P. Ook koeien die het besmette voer van veevoederbedrijf Slump in Stroobos hebben gegeten, zullen waarschijnlijk nog gevolgen onder vinden van de loodvergiftiging. Taxateurs van de landbouworgani saties verwachten dat 9.100 koeien mogelijk steriel worden of dode kal veren voortbrengen. hoeve van het milieu. "Dat het mor gen ineens allemaal anders moet, daar geloof ik niet in", aldus de be windsman gisteren in de Kamer. Hij keerde zich ook tegen premier Lub bers die onlangs sprak over een 'trendbreuk'. Volgens Andriessen is er zonder economische groei geen goed milieubeleid te voeren. Pleidooien om de economie te laten krimpen ten bate van het milieu wees hij van de hand. De bewindsman nam ook afstand van het Nationaal milieubeleids plan (NMP). "Ik ben verantwoorde lijk voor de geest van het NMP, niet voor elke zin", zei hij. De minister beklaagde zich overigens over het feit dat hij soms wel een 'milieumi nister' leek, gezien de aandacht die de Kamer aan dat onderwerp had besteed. Andriessen gaf aan op milieugebied convenanten met het bedrijfsleven te willen. De minister hield een fel pleidooi voor het opzetten van milieuzorg systemen in bedrijven. Kernwoor den daarbij waren voor Andriessen: steun van het management, scho ling en bewustwording van werkne mers, een aktieplan voor de werk vloer en ombouw van het produk- tieproces. Andriessen zegde de Kamer toe dat hij binnenkort met de directie van Hoogovens gaat praten over versnelde aflossing van een lening van 500 miljoen gulden. De minister verwacht dat Hoogovens graag ver sneld zal willen terugbetalen, om dat het concern heeft geleend tegen een rente van twaalf procent. An driessen wil een groot deel van de 500 miljoen voor de technologie ge bruiken, als het gesprek met Hoog ovens tot resultaat leidt. De PvdA- fractie had hem daartoe opgeroe pen om zodoende aan extra geld te komen voor het technologiebeleid. De kleinste regeringspartij vindt mét D66 dat het kabinet te weinig doet aan bevordering van 'speur- en ontwikkelingswerk' door het be drijfsleven teneinde het kwalitatie ve niveau van de industrie te verho gen. Weliswaar rept het regeerak koord van CDA en PvdA van extra financiële ruimte voor het technolo giebeleid, maar Andriessen moest de Kamer gisteren het antwoord schuldig blijven hoe groot die extra ruimte is. ACCRA Afgemat loopt de 36-jari- ge Loie Dompreh naar de lopende band in de aankomsthal van Koto- ka, het internationale vliegveld van Accra. De Ghanese handelaarster haalt haar bagage op. Over de lading vuurwerk, kerstcadeaus en sanda len, zegt ze: "Bij de inkoop let ik op het seizoen, dan weet ik wat de klanten willen." door Thyra Obuobi/IPS Bij het passeren van de douane grapt ze met de vertrouwde ambte naren terwijl ze geld en presentjes uitdeelt, klaarblijkelijk om zonder problemen de grens over te komen. Dompreh is een van de meer dan 200 handelaarsters in Ghana die el ke maand een van de Westafrikaan- se buurlanden aandoen. De meeste van hen zijn vrouwen van middel bare leeftijd. Ze voorzien met hun kleinschalige import in hun eigen levensonderhoud. Deze vorm van grensoverschrij dende handel is niet typisch Gha- nees. 'Higglers' oftewel sjacheraars voor het geld dat ze daarmee verdie- zijn over de volle lengte van de nen zaken die thuis moeilijk ver- Westafrikaanse kust te vinden. On- krijgbaar zijn: Dodoo geeft de voor- derweg, van het ene land naar het keur aan kinderkleding: "Daarbij is andere, kopen en verkopen ze de de invoerbelasting niet zo hoog en meest uiteenlopende produkten. er is altijd een markt voor". Daarbij zijn stoffen, vrouwen- en De handelaarsters zien volop mo- babykleding, speelgoed en voedsel gelijkheden zolang de Ghanese re- favoriet. gering te krap bij kas zit om valuta Ofeibea Dodoo, met haar 68 jaren oudgediende en intussen "ge pensioneerd", herinnert zich dat de higglers in de koloniale tijd al goede zaken deden. "Mensen in het bin nenland zaten te springen om nieu we goederen van de kust. In die tijd stuurden wouwen daarom produk ten als zout, vis, kleding en hoofd doeken op." het vliegveld door. Het door haar besproken vliegtuig zat vol. Sommige vrouwen, zoals Rose Kordie, verliezen hun lading als de autoriteiten op het vliegveld hen be stelen. Kordie kan verhalen over de keren dat zij "alleen lege dozen" overhield. "Bij een zo n gelegen heid was mij een lading ter waarde van 200.000 Cedis (1600 gulden) af genomen. Het werk is riskant, maar ook noodzakelijk om te overleven." De vrouwen klagen vaak over problemen aan de Ghanese grens. Het aangeven van hun handel levert lange en moeizame formaliteiten bij allerlei meer luxu- de douane op. Er moet invoerbelas- euse goederen beschikbaar te stel- ting, btw en nog een bijzondere hef- len. Voor Dodoo zijn de voordelen fing op de goederen worden be- verduidelijk: "Behalve dat wij de taald. Vliegverbindingen hebben het ten regelmatig op moeilijkheden, intussen vergemakkelijkt, Ama Akyeaa bracht onlangs Grensbeambten beweren daaren- jonge dochters. Ze tegen dat de overheid er alles aan school, en dit is de enige heeft gedaan m de thuisreis zo mak- geld te ko- kelijk mogelijk te maken. "Hande laarsters klagen alleen maar omdat ze hun goederen te laag aangeven. Ik zie niet in waarom de regering geen geld aan hen mag verdienen regering helpen, scheppen we ook banen zijn v« manier voor hen om men." De ondernemende vrouwen stui- maar handelaarsters vinden hun twee dagen inkopen in Lagos, de terwijl de meesten van hen giganti- weg ook via land. Ze dragen cassave hoofdstad van Nigeria, noodge- en deeg de grens over en kopen dwongen nog eens twee dagen op AMSTERDAM (ANP) De ko- grootwinkelbedrijven i bedrijven die op een goedkope ma nier kleding inkopen bij confectie- ateliers waar illegalen dan het minimumloon werken. Dit heeft het Solidariteitskomitee Ille gale Konfektie Werkers gisteren meegedeeld. Met de actie 'Legaliseer de arbei ders Solidariteitskomitee de grote keiketens te dwingen de positie van de naar schatting 6000 illegalen die in de confectie werken, te helpen verbeteren. Het Komitee bepleit een Wet Ke tenaansprakelijkheid voor de groot winkelbedrijven, zoal: bouw het geval is. Om een einde te maken aa ken van koppelbazen, wordt vol gens het Komitee de hoofdaanne mer verantwoordelijk gesteld vooi de afdracht van sociale premies er belastingen van alle onderaanne mers. Op deze lijk worden de illegalen de lonen volgens de cao te betalen en daar over premies en belastingen af te dragen. Het Komitee vindt dat de De acties zullen onder meer be- mTnder s*aan Ult een Sro^e demonstratie in januari en kleinere acties bij ver schillende warenhuizen zoals C A, die zich volgens het Komitee schuldig maken aan het kopen van kleding bij ateliers die werken met niet de £5hTopt hët d£fle ««"nemers en thuiswer- Woordvoerder Wilting van de Amsterdamse politie spreekt de be schuldiging van het Solidariteitsko mitee, dat de politie de belangen 5n wet K.e- van de grote winkels verdedigt en >r de groot- alleen invallen doet in het 'laagsei- dat in de zoen'. Volgens Wilting wordt er het i die sector hele jaar opgetreden tegen illegale de praktij- werknemers. KOFFIEBOYCOT Een Amerikaan se actiegroep voor Midden-Amerika gaat een boycotcampagne beginnen het moge- tegen koffiebranders die koffie in kopen in El Salvador. Dit om te pro testeren tegen de schendingen van de mensenrechten door de regering van dat land. ROSMALEN Dit wagentje, waarin kenners onmiddellijk een verbouwde Citroën DS bestelwagen zullen herkennenis een elfwielig testvoertuig van een bandenfa briek. UTRECHT (ANP) Het gevaarte weeg negen ton en is meer dan 7 meter lang. Het versórganisatiës voertuig heeft twee achtcylinder port NOB, PCB Chevroletmotoren - De werkge- het wegtrans- KVO lokken vol- 1,5 procent chauffeurs. De vervoersbonden i binnenlandse ten. De leden zullen zich dan moe- het terugdringen van de werkdruk ten uitspreken over eventuele ac- door invoering van een maximum- IT_ties. Begin dit jaar hebben de bond werktijd, extra nachttoeslagen en gens de Vervoersbond FNV acties CNV verwachten dat de leden in het twee weken lang stakingsacties ge- nieuwe arbeidssystemen. Die maat- organiseerd om de nachttoeslag af regelen zouden ook het imago van te dwingen. de bedrijfstak moeten verbeteren, De drie werkgeversorganisaties waardoor het grote tekort het midden. In het Autotron vanaf 22 december de tentoonstel ling Autovisie '90 met dit voertuig te foonsverhöging van 1 procent zien(foto ANP) internationale chauffeurs tweejari- beroepsgoederenvervoer het eind- jaarlijkse bod zullen verwerpen, zo lieten zij gisteren direct na afloop van de vierde onderhandelingsronde we- zijn niet bereid tot afspraken Imago vaalt bepalend bij keuze boodschappen DEN HAAG De consument gaat in de jaren 90 op zoek naar 'oerwaar den'. De helft van alle Nederlanders hechten aan traditionele waarden als gezin en familie, het veilige nest, vormen daarvan de basis. Voor de andere consumenten zijn geld, de vriendenkring en vernieuwing de belangrijkste waarden. Op deze wij ze bereidt de reclame zich voor op het laatste decennium van de eeuw. Althans volgens reclameman P. Schweitzer, mededirecteur van het zeer snel groeiende reclamebureau Campaign Company. door Willem Meyboom/ANP "De meeste reclamemensen kij ken alleen vooruit", zegt kenner van de consumentenmarkt de Rotter damse hoogleraar economische psychologie dr. W.F. van Raaij. "Een terugblik op de jaren 80 is voor hen minder interessant. Die ja ren ken je wel, want die heb je zelf meegemaakt of je kan er uit het oog- marketing toch niets meer doen". Voor Van Raaij zijn de afgelopen tien jaar globaal in twee perioden in Keur AVR-slakken Het materiaal dat na het verbranden j van afval overblijft bij de Afvalver werking Rijnmond is geschikt voor hergebruik. De AVR heeft als eerste MrtïfcMt gekre^T Dit"cèrUficaat de conjunctuur in en komt de geeft aan dat de slakken die vrijko- m een cr,sls- na 1985 dient het herstel zich aan. Al in 1979 laat de index van het consumentenver trouwen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zien dat de consument de komende jaren min der vertrouwen zal hebben in de economie. Hij is in mineur. Aanko pen worden uitgesteld, de verwach- De door Sabena. KLM en British ting is dat de werkgelegenheid zal Airways aangekondigde plannen afnemen en dat de prijzen aan infla- tot nauwere samenwerking zullen tie onderhevig zullen zijn. als restprodukt voldoen door de overheid gesteld milieu-ei sen en aan de technische eisen die gelden voor toepassing in de grond en wegenbouw. Sabena, KLM en BA er worden minder duurzame goede ren aangeschaft, men leent minder, neemt minder krediet en hypothe ken worden waar mogelijk voorko men. Verder gaat men meer sparen. Dat laatste duidt op groeiende onze kerheid". Uitstel van de aanschaf van duur zame goederen is vaak de eerste aanwijzing voor pessimisme, onze kerheid over de toekomst. De con sument stelt zich vragen als: kan ik de lening nog wel afbetalen, kan ik niet beter sparen voor eventuele te genslagen. "Voor het eerst na 1945 gebeurt het in die jaren van economische crisis dat de mensen er in inkomen op achteruit gaan", aldus Van Raaij. De hoogleraar stelt dat economen die neergang niet hebben voorzien. Zij gaan uit van mooie modellen waarin rampen, oorlogen of reces sie niet voorkomen. "In 1975 voor spelde het Centraal Plan Bureau (CPB) nog voor 25 jaar onbeperkte economische groei en vier jaar later was het al mis". Armoe De meeste consumenten zijn het toen rustiger aan gaan doen. Schoorvoetend spelen ook bedrij ven in op de zuiniger trekjes van de consument. Albert Heijn gaat 'op de kleintjes letten'. De winkelketen zag zijn marktaandeel verdwijnen in de richting van goedkopere su permarkten als Edah of de Konmar. AH verlaagde de prijzen spectacu- chauffeurs kan worden opgeheven. De bonden gaan uit van een loon ruimte van 5,5 procent, waarvan de FNV-bond 2,5 procent en de CNV-' bond 3,5 procent voor loonsverho ging wil. Volgens de werkgevers kost het eindbod in totaal voor de binnenlandse chauffeurs 3,45 pro cent en voor de internationale 2,65 procent. Acties komen volgens t werkgeversonderhandelaar W. kei koopt men de illusie. Je ver- Belksma veelte vroeg en zijn onver- koopt niet de auto zoals die uit de fa- antwoord gezien de ruimhartige bnek komt. je verkoopt de auto loonkostenstyging die w(j bieden' zoals de consument zich die voor stelt. Van Raaij: "In oude reclames zie je veel fabrieksschoorstenen. Nu verkoop je geen fabrieken meer, maar het produkt op de ontbijttafel: de jam die past bij jouw levensstijl of de brokken in het bakje met een dolenthousiaste kat". Gezondheid is ook zo'n waarde die een grotere rol gaat spelen. Al lengs werd alles light of sportief. Soms betekent light minder vet, soms minder suiker, dan weer min der alcohol, minder nicotine of min der calorieën. Vroeger sprak men nog van dieetprodukten maar dat klonk te medisch en die markt is be perkt. Daarom ging men meer op de gezondheidstoer want gezond wil ieder zijn. Rechtbankvonnis De Utrechtse rechtbank heeft twee jaar geleden terecht geoordeeld dat de Vervoersbond FNV aansprake lijk is voor de schade die is ontstaan door de wegblokkades van eind 1985. Het Gerechtshof in Amster dam heeft het hoger beroep afgewe zen. Dat heeft de EVO (transportbe drijven die zelf hun vervoer verzor gen) gisteren bekendgemaakt. De trend die ook de komende ja ren zal doorzetten bert Heijn heeft een overigens om streden milieuvignet in de strijd ge worpen: acties voor minder pvc ir verpakkingen en minder geur- De acties van de Vervoersbond FNV werden op bevel van de presi dent van de Rechtbank te Utrecht beëindigd. Hij oordeelde in een door de EVQ aangespannen kort ge ding de handelwijze van de Ver voersbond FNV onrechtmatig. De rechter oordeelde een jaar later dat het milieu. Al- staken in beginsel is toegestaan, maar dat daarbij wel rekening moet worden gehouden met de belangen van anderen. Wanneer dat niet of op onzorgvuldige wijze gebeurt, i smaakstoffen in het produkt. AH staking onrechtmatig. In 1988 ging stelt zich daarbij op als een 'kame- de Vervoersbond FNV tegen deze uitspraak in beroep. Dit beroep is nu door het Gerechtshof in Amster dam afgewezen. raad van de consument' wie hij de margarinefabrikanten aanpakt met hun plastic boterpak- Van Raaij: In oude reclames zie je veel fabrieksschoorstenen. lair, minder de belangstelling hebben genoegen met minder wordt bezuinigd. Is de hobby ten- Ook de winkels met onbespoten Snackindustriu hogere door de EG worden getoetst Europese concurreritierichtlijnen De drie maatschappijen maakten jaren woensdag hun voornemen bekend om vanaf 1 januari komend jaar van start te gaan met de nieuwe maat schappij Sabena World Airlines, die Brussel moet verbinden met 74 an dere Europese steden. EG beboet Bayer De Europese Commissie heeft een boete van 500.000 ecu (1,15 miljoen gulden) uitgedeeld aan het West- duitse chemieconcern Bayer we gens overtreding van de Europese concurrentie-wetgeving. Bayer had haar afnemers in de Bondsrepu bliek de verplichting opgelegd het produkt 'Bayo-ri-ox Premix 10'%'. een groeibevorderend middel dat wordt toegevoegd aan mengvoer, alleen te verbruiken in de eigen fa brieken. 'We hadden het toen nog niet zo door", zegt Van Raaij, "maar begin lopen de bestedingen terug, winst en kreeg daarv omzet terug. De gevolgen inzinking zijn nog altijd te zien. De consument zich ervan bewust geworden dat de bomen niet tot in de hemel groeien. Je kunt niet aan alle mode en trends meedoen, je moet bewuster consu meren. Dat is te zien: op zaken die i of boeken lezen, dan wordt broken (echtscheiding, incest). Het daar veel geld aan uitgegeven. Tege- in de economische lijkertijd koopt hij of zij de auto olgens Van Raaij tweedehands of neemt genoegen met een oude ijskast. Vanaf 1985 bloeit de milieu begint echt een probleem te worden (Tsjernobyl, smog, files, stervende bossen). Met het herstel eten krijgen tenslotte succes. Nog geen tien jaar geleden was hun om zet te verwaarlozen omdat zij zich richtten op een kleine voorhoede van milieubewuste consumenten. Het artikel Klokzeep produceert al Wahl', oftewel het wordt steeds op. Voor de reclameman ziet moeilijker kiezen uit steeds meer land er na 1985 als volgt uit: "De produkten die elkaar steeds minder kwaliteit ontlopen". groeit de 'Qual der jaren zeep zonder fosfaten maar v samenleving krijgt een ander zien. De ontkerkelijking komt op bij weinig mensen bekend. Het lijkt nu de slag verloren te heb ben van de veel agressiever op de klant spelende groene Persil. De Voedingsbond FNV heeft zich geschaard achter de werknemers in de snackindustrie (5000 werkne mers) die niet akkoord wensen te gaan met het onderhandelingsre sultaat voor een nieuwe cao dat werkgevers en bonden eerder deze week afsloten. Het merendeel van de tot nu toe geraadpleegde leden vindt de afspraken tussen bonden en werkgevers veel te mager. Zaterdagavond van 19.25 uur tot hel journaal op Nederland 2 'De Nieuwe Nationale Ideeenbus'. Een programma over innova ties in bedrijven die een succes werden Over ondernemers en vóór ondernemers. En voor alle mensen die belang stellen in onder nemend en innovatiel Nederland Eigenlijk gewoon voor iedereen Wilt u meer, informatie? Bet dan met vy1vw het Innovatiecentrum in u« renin (Telefoon 070 560323) Innovatiecentra, omdat vernieuwen uitdaagt. w Volgens Van Raaij reageert de consument op twee manieren op die toegenomen keuzemogelijkhe den: of hij informeert uitgebreid vóór de aanschaf, of hij koopt maar wat omdat de kwaliteit toch niet veel verschilt. De technische ver schillen tussen de produkten zijn minder geworden, de 'toegevoegde' waarde gaat meetellen. Als twee merken koffie van goede kwaliteit zijn wordt degene gekozen met een gezellig imago. Het gaat dan meer om de beelden die de reclame op roept. Design is ook zo'n toegevoeg de waarde: de uiterlijkheid wordt als het belangrijkst ervaren. Een sterk voorbeeld hiervan is de cosmeticareclame: in de fabriek wordt parfum gemaakt, in de win-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7