NAVO-verdrag nog net op tijd gereed Ex-kolonel Honasan bereidt nieuwe coup Filipijnen voor Aylwin: een verzoener, geen vernieuwer 'Regering Zuid-Afrika wist van werk moordeskaders' Vietnamees protest tegen deportatie breidt zich uit Baafhercjen en Leolux verwachten U ra VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Geschil Turkije en Griekenland over wapenakkoord BRUSSEL - De NAVO en het Warschaupakt hebben gisteren in Wenen hun ontwerptek sten ingediend voor een verdrag over de vermindering van de niet-nucleaire bewapening in Europa. Maar vooral van de kant van de NAVO gebeurde dat op het nippertje en werd het bondgenootschap een afgang bespaard. Het westelijke voorstel voor de onderhande lingen over conventionele strijdkrachten in Europa (CFE) had al begin november moeten worden ingediend, maar tot gisteren kon dat niet unaniem gebeuren omdat Griekenland en Turkije handnekkig weigerden de ontwerptekst goed te keuren. door Hans de Bruijn Minister van buitenlandse zaken Van den Broek bemiddelde met als doel te voorkomen dat het Oortblok vandaag wel, maar de NAVO door intern geruzie geen voorstel zou kunnen indienen. "Het begon gê nant te worden", zei hij gisteren in Brussel, waar de NAVO-ministers van buitenlandse zaken de knoop doorhakten. De NAVO-partners waren het im mers al sinds 8 november eens over de tekst van het ontwerp-verdrag, waarin de aantallen soldaten, pant serwagens, tanks, kanonnen, vlieg tuigen en helicopters van NAVO en Warschaupakt in Europa worden teruggebracht tot tien procent on der het huidige NAVO-niveau. De Grieken en Turken ruziën over de vraag tot welk gebied een CFE-verdrag zich moet uitstrekken. Daarbij gaat het erom of de Turkse garnizoenstad Mersin aan de Mid dellandse Zee al dan niet onder het werkingsgebied moet vallen. En dus of ook het aantal soldaten daar moet worden beperkt, bied valt, zodat het Turkse garni zoen verkleind wordt. Het probleem is nu vooruit ge schoven. De NAVO-landen waren het er volgens Van den Broek over eens dat hierdoor de onderhande lingen in Wenen niet mochten stagneren. Hoge ambtenaren gaan bekijken hoe de komende maanden dit vuiltje binnen de NAVO kan worden weggewerkt. De ministers lijken er in meerder heid voorstander van dat de onder tekening van een eventueel CFE- akkoord in het najaar van 1990 in Wenen wordt 'opgetuigd' door mid del van een top van de regeringslei ders van alle 35 Europese landen die deel uitmaken van de Europese vei- ligheidsconferentie (CVSE). Gisteren werd ook bekend dat Sovjet-minister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze vol- Duizenden Filippino s protesteerden gisteren gende week een historisch bezoek ^ie Aquino heeft afgekondigd. zal brengen aan het Brusselse NAVO-hoofdkwartier. Minister Van den Broek verklaarde dat alle ministers het erover eens waren dat het "zinvol" was om in te gaan op het verzoek van hun Sovjet-collega om als eerste minister van een War- schaupaktland NAVO-secretaris- generaal Manfred Wörner te ont moeten. i Manila voor het gebouw van de Senaat tegen de noodtoestand MANILA (AFP) - De Filipijnse ex- legerkolonel Gregono "Gringo" Honasan, die wordt gezien als de lei der van de jongste coup tegen presi- "Gringo", schrijft Honasan dat zijn wilde een dag eerder niet verder groep beschikt over een regerende gaan dan een verlenging van de raad met een collectieve leiding die noodmaatregel met 90 dagen. beslissingen neemt op basis De JOHANNESBURG (IPS) Zuidafrikaanse Staatsraad en be langrijke leden van het kabinet wa ren gedetailleerd op de hoogte van het werk van geheime moordeska ders. Dat zou blijken uit een docu ment waarvan twee dagbladen in Zuid-Afrika en Groot-Brittanniè De Turken - daarin gesteund door gisteren melding maakten, de rest van de NAVO - betogen dat In het document "Constitutie en Mersin, dat vlakbij Syrië ligt, een functie van de speciale strijdkrach- groot garnizoen nodig heeft omdat ten", wordt uiteengezet hoe de es- dat ook moet zorgen voor de verde- kaders functioneren. Het stuk wijst diging tegen eventuele dreiging regelrecht naar de Staatsraad, die vanuit het Midden-Oosten. De Grie- werd voorgezeten door de toenmali- ken daarentegen stellen dat vanuit ge president Pieter Botha en hoge Mersin ook het Turkse deel van Cy- leden van het kabinet en waarin ook prus wordt bevoorraad. Volgens de Het bestaan van het document Grieken horen de Turken helemaal werd gemeld door het Zuidafri- niet thuis op Cyprus en willen datr kaanse oppositieblad 'Weekly Mail' Mersin binnen het CFE-verdragsge- en het Britse ochtendblad 'The Gu- ardian'. Het stuk werd voor het eerst negen jaar geleden voor een de hoogste militairen van het land soldaat en student werden berecht drukte staatsgreep slechts de eerste voor het stelen van militaire gehei- fase is van een plan om Aquino ten men. Het stuk was zo explosief dat val te brengen, zelfs de advocaten van de verdach- Volgens Honasan zullen "natio- ten het niet mochten zien. nalistische-reformistische" solda- De student, Ben Greyling, heeft ten binnenkort de tweede fase lan- intussen politiek asiel in de VS. Vol- ceren. Hij doelt kennelijk op de gens hem bevat het document de- RAM, de Beweging voor Hervor- tails over de financiering van de ming van de Strijdkrachten, die hij moordeskaders en een overzicht in 1981 hielp oprichten als protest van de activiteiten waarbij zij be- tegen de corruptie en de vriendjes- trokken waren: leugencampagnes politiek binnen het leger onder de tegen de oppositie, aanslagen op later afgezette president Marcos, verzetsgroepen en andere doelen i Bij een Amerikaans dent Aquino, heeft gedreigd met consensus, "op basis van waarheid creatiecomplex en de woning van ?ens Honas- een Amerikaanse diplomaat in Ma- 1 december nila ontploften gisteren enkele gra naten en een bom, waarb ij een lichtgewonde vuel. De verantwoor delijkheid is niet opgeeist, maar i nieuwe staatsgreep. In een open brief in de krant Newsday schreeft Honasan gisteren dat de vorige week met pijn en moeite onder- i gerechtigheid". Volgens Honas an was de putsch niet bedoeld om een militaire junta op te richten maar een "vreedzame preventieve maatregel ter verdedi ging van de republiek, de grondwet aangenomen wordt dat de explosies het werk zijn van opstandige mili- de nieuwe tairen of hun sympathisanten. Die hebben gedreigd Amerikaanse be- PLO betuigt spijt over Palestijnse aanval op Syriërs SIDON/TUNIS (AP) - De PLO heeft in een door haar hoofdkwartier in Tunis uitgegeven verklaring spijt betuigd over de aanval van een groep van 150 Palestijnse guerrilla strijders op een Syrisch legerhoofd kwartier in de Zuidlibanese haven stad Sidon. Daarbij vielen tien tot vijftien doden en vijftien gewon den Volgens de verklaring kan de aan val "alleen de belangen dienen van de gemeenschappalijke vijand", waarmee Israël wordt bedoeld. De PLO beloofde, in samenwerking met Libanon en het Syrische leger een onderzoek te zullen instellen naar het incident. In de verklaring zijn de aanvallers aangeduid als "onbekende strij ders". Maar de Libanese politie en andere bronnen zeiden duidelijke aanwijzingen te hebben dat het om leden van Arafats Fatah-beweging, de belangrijkste PLO-groep, gaat. De guerrillastrijders voerden gis terochtend in alle vroegte de aanval uit op het drie verdiepingen hoge Syrische garnizoensgebouw bij de Awali-rivier. De naar schatting 150 Meer buitenlands nieuws op pagina 13 buurlanden en het destabiliseren van vijandige regeringen door ge heime steun aan rechtse rebellen in Mozambique en Angola. Het document kan dienen als be langrijk bewijsmateriaal in het schandaal rond de moordeskaders. Het zou onweerlegbaar aantonen Mindanao, waar al jaren sterke dat de terreurgroepen niet zomaar zetsgroepen van moslims en com- bestonden uit ontevreden politie- munisten actief zijn. mannen, maar onderdeel waren van In de open brief, die alleen is on- het regeringsbeleid. dertekend met Honasans bijnaam De chef van de Filipijnse inlich tingendienst heeft gisteren voor een Senaatscommissie ook verklaard dat er een nieuwe coup op komst is. De rebellerende militairen zouden HONGKONG (AP) - Ongeveer 8000 zich groeperen op de centrale Vi- Vietnamese vluchtelingen hebben het zuidelijke gisteren voor de tweede achtereen volgende dag geprotesteerd tegen gedwongen repatriëring uit de vluchtelingenkampen in Hong kong. De demonstraties breidden zich uit over vijf opvangkampen. In het volk". Mede onder druk coupdreiging heeft de Senaat mee ingestemd de noodtoestand langen in de Filipijnen te treffen die Aquino ruim een week geleden vanwege de steun van de VS aan instelde, meteen halfjaar te verlen- Aquino bij het onderdrukken van gen. Het Huis van Afgevaardigden de laatste coup. SANTIAGO Patricio Aylwin, de christendemocraat die de Chilenen gisteren kozen als hun president, staat voor een moeilijke taak. Chili's nieuwe leider moet een verdeelde natie, die het trauma van de bloedi ge staatsgreep van 1973 nog steeds niet te boven is, verenigen. En Ayl- zich dat maar al te men. Ook voor hen was de staats- gramma verschilt greep zestien jaar geleden een trau- dan ook niet veel matische gebeurtenis, ma; ogen noodzakelijk om eer maken aan de chaos en de "terreur" van links. grote lijnen dat van zijn hun voorganger. Pinochet moderniseer- einde te de Chili hardhandig volgens het vrije markt model. De nieuwe presi dent moet de scherpe randjes weg kwam bovendrijven. Uitge- Het moeilijkste probleem dat de kandidatuur uit louter verantwoor delijkheidsgevoel, zeggen zijn vrienden. Zelf vond de 71-jarige ad vocaat dat hij toe was aan een rusti ge oude dag met kinderen en klein kinderen. door Ineke Holtwijk Aylwin is een goedlachse, harte- alle vroegte de aanval lijke 'pater familias', die 's avonds op tijd naar bed gaat en zelfs tijdens de campagne zijn middagdutje niet opgaf. Hij heeft de politie tot wan- sterke strijdmacht viel de Sy- hoop gedreven omdat hij mede op verzoek van de ganse familie wil blijven waar hij woont. Dat is een van de buitenwijken van Santiago. De christendemocraat is een be kend gezicht in de Chileense poli tiek. Hij heeft de afgelopen dertig jaar alle belangrijke gebeurtenissen van dichtbij meegemaakt. Hij werd zeven keer tot voorzitter van zijn ei gen partij gekozen en was de naaste adviseur van president Eduardo Frei, die Chili tot 1970 regeerde. Aylwin heeft de senaat jaren voor gezeten en toen de militairen op 11 september 1973 het presidentieel Moneda-paleis bombardeerden en daarmee een einde maakten aan de linkse regering van socialisten en communisten onder leiding van Salvador Allende, leidde Patricio Aylwin de christendemocraten. In de afgelopen zestien jaar mili tair bewind trok hij zich aanvanke lijk terug in zijn advocatenpraktijk, maar trad begin jaren tachtig uit de schaduw. Hij was een van de juris ten die de legitimiteit van de door militairen gecomponeerde het ge- gen van drugshandelaars aan de rechtshof aanvocht. In de jaren die Verenigde Staten. De laatste vijf volgden was hij een stuwende jaar zijn volgens El Tiempo in totaal kracht in het overleg tussen politici, vakbondsmensen en geestelijken over terugkeer naar de democratie. Aylwins naam stond bovenaan de lijst van mogelijke presidentskandi daten voor de oppositie toen de Chi lenen vorig jaar oktober in het refe rendum tegen verlenging van de ambtstermijn van generaal Augusto Pinochet hadden gestemd. Maar het duurde nog maanden voordat Pas na vust. Hij heeft toegestemd in de rekend hij had heftig oppositie ge- jurist/president straks op zijn bord voerd tegen de regering-Allende was voorstander van het militaire ingrijpen. Maar de socialisten gin gen om en wat in de recente Chi- krijgt, is de vervolging van schen ders van de mensenrechten tijdens de militaire dictatuur. Aylwin be loofde gerechtigheid en met name coalitie van christendemocraten socialisten. De king kreeg de toepasselijke Concertacion, verzoening. Aan zijn andere zijde vindt hij ge neraal Pinochet, chef van de strijd krachten, die heeft gezegd zich met hand en tand te zullen verzetten te- Aylwin zal geen president zijn gen processen tegen militairen. De van grote veranderingen. Chilenen nieuwe president zal zijn kwalitei- zijn grote, bruuske veranderingen ten als bemiddelaar Aylwins economisch pro- nog hard nodig hebben. Patricio Aylwin. het kamp Sham Shui Po in Kow- loon liepen zo'n 20U0 Vietnamese mannen, vrouwen en kinderen on der spandoeken met leuzen als "Redt onze Zielen". Op het eiland Hei Ling Chau. een voormalige leprakolonie, werd in twee kampen gedemonstreerd door 4000 Vietnamezen, en in het White- head-gevangenkamp in de New Territories betoogden er nog eens 2000. Een woordvoerder van de Ge- vangeqisdienst die de kampen ex ploiteert zei dat de demonstraties vreedzaam en rustig verliepen. De demonstranten behoren tot ongeveer 44.000 Vietnamese boot vluchtelingen die worden terugge stuurd als ze niet expliciet kunnen aantonen in eigen land gevaar te lo pen. Dinsdagmorgen is een eerste groep van 51 "economische" boot vluchtelingen op het vliegtuig naar Hanoi gezet. Onder de leuzen die de demon stranten in Sham Shui Po meedroe gen waren "Thatcher Geen Hart" en "Vietnamezen Vandaag. Hongkong 1997?". Daarmee werd werd verwe zen naar de hardnekkigheid waar mee de Britse premier Thatcher de gedwongen repatriëring heeft ver dedigd, en naar de vrees van de in woners van de Britse kroonkolonie dat zij na de overdracht van Hong kong aan China, ondanks Britse be loften, aan de genade van de Chine zen zullen zijn overgeleverd. Noriega krijgt absolute macht over Panama PANAMA (AFP) - Panama's sterke man generaal Noriega zou vandaag tot "hoofd van de regering" van zijn land worden benoemd. Hij krijgt hiermee de totale macht over het land totdat een einde komt aan de "agressie van de Verenigde Staten", zei vice-president Carlos Ozores gis teren. Noriega werd vorige maand door de toen opnieuw ingestelde Natio nale Vergadering van Afgevaardig den. die 510 leden telt, gekozen als "nationale coördinator". Deze post gaf hem de macht om dit lichaam, dat een belangrijk aantal rechterlij ke, wetgevende en regerende taken heeft, bijeen te roepen. Een hoge functionaris van de in Panama regerende Democratisch Revolutionaire Partij (PRD) Luis Gomez en enkele andere leden daarvan zeiden in de afgelopen da gen dat zij Noriega bevoegdheden willen toekennen die net zo groot, zo niet groter zijn dan die van gene raal Omar Torrijos, de charisma tisch leider van Panama in de jaren zeventig. Torrijos had de grondwet telijke macht om de meeste top functionarissen te benoemen en de buitenlandse betrekkingen van het land te behartigen. PRD-lid Ramon Ashby zei dat de economische en politieke agressie van de Verenigde Staten betekenen dat Noriega "meer bevoegdheden moet krijgen dan Torrijos had". Washington heeft een aantal eco nomische sancties tegen Panama genomen in een poging hem van het Panamese politieke toneel te laten verdwijnen. Oud-presidenten Colombia weg na besluit referendum BOGOTA (IPS) - De leiders van twee belangrijke politieke partijen in Colombia zijn gisteren afgetre den na het besluit van de Senaat om een referendum te houden over het uitleveren van drugsbaronnen aan de Verenigde Staten. De oud-presidenten Julio Turbay (1978-1982) en Misael Pastrana (1970-1974) stapten op als leiders van de regerende Liberale Partij PL en de oppositionele sociaal-conser vatieve partij PSC, toen hun senato ren tegen het advies van de partijlei ding in vóór het referendum stem den. De Colombiaanse president Vir- gilio Barco begon met het uitleve ren van cocaïnebaronnen aan de Verenigde Staten ondanks het feit dat zij Colombiaanse staatsburgers zijn op grond van een speciaal presi dentieel decreet. De betrokken co caïnehandelaren antwoordden daarop met een keiharde terreur- campagne. Veel parlementariërs betwisten Barco het recht Colombiaanse bur gers uit te leveren. Toen de presi dent bekendmaakte dat hij volgen de maand een referendum wil hou den over een aantal grondwetswijzi gingen die het de guerrillabeweging M19 mogelijk maakt om als politie ke partij volgend jaar deel te nemen aan de verkiezingen, voegde het parlement daar de kwestie van de uitleveringen aan toe. Barco en andere politici vrezen dat de drugsbaronnen met hun vele miljarden de stemming in hun voor deel kunen laten uitvallen. Uitleve ring aan de VS is zo ongeveer de eni ge sanctie in Colombia die door de drugsbaronnen wordt gevreesd. De VS heeft Colombia om de uitleve ring van vrijwel alle grote drugs handelaren gevraagd. ADVERTENTIE i met op jeeps gemonteerd geschut, granaatwerpers en ma chinepistolen. Zij kwamen uit het vluchtelingenkamp Ein el-Hilweh aan de rand van Sidon. Het was de eerste keer dat Pales- tijnen de rivier de Awali, even ten noorden van Sidon, overstaken voor een aanval op de Syrische troe penmacht. De rivier, 65 kilometer ten noorden van de Israëlische grens, is door Israël bestempeld tot "rode lijn" die de Syriërs alleen ten koste van een oorlog kunnen over schrijden. De strakke eenvoud van een kenmerkende zitinnovatie Buitenland kort Rechters bedreigd In Colombia worden ongeveer dui zend magistraten en gerechtsfunc tionarissen met de dood bedreigd. In Medellin, het grootste drugscen trum in het land, is een groot aantal rechters vermoord door de de drugsmafia als reactie op uitwijzin- grondwet tevergeefs Accolade 893 21/2-zits- bank niet verstelbare arm- leggers en komfortroHen Thatcher op tv De invoering van tv-uitzendingen uit het Britse Lagerhuis legt pre mier Thatcher geen windeieren. Van de Britten die wel eens naar de debatten hebben gekeken sinds de televisie drie weken geleden met het uitzenden ervan begon, vindt 44 de kogel door de kerk procent dat zij een beter figuur slaat verhitte discussies, bijna-ruzies mislukte nominaties werden de cialisten en de christendemocraten, dan oppositieleider Neil Kinnock. Leger naar Comoren Franse troepen landen op de Como ren eilanden om de huurlingen te vervangen die sinds de dood van president Ahmed Abdallah Abder- rahmane het land besturen. De on geveer 30 huurlingen, die beschul digd worden van de moord op de president, zullen de Comoren verla ten. I if f' j rn ■frwÊi Fiabo 886 2 l/2-zitsbank de twee belangrijkste oppositie- blokken, het erover eens: wilde Chi li de democratische opening gebrui ken dan moest de oppositie met één kandidaat komen. Die kandidaat mocht geen weer stand oproepen bij het leger en evenmin bij rechts. De angst bij conservatieve Chilenen voor de de mocratie moest worden weggeno- Pinaco 8912-zils met arm leuning rechts en hoekdeel t aangebouwde poef KATWIJK AMBACHTSWEG 11-13 TEL 01718-28151 DONDERDAGAVOND

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5