Peru en de meedogenloze revolutie van lichtend Pad Kerstmis als gat in de Londense markt NABIJ Reorganisatie van theologie aan UvA De zithoek van de maand i REPORTAGE i VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 AYACUCHO Ilet is zaterdagavond als de bel rinkelt bij professor Ugo Luna Ballon in het Peruaanse Ayacucho. Hij snelt naar de voordeur, maar verstijft als hij de zes gewapende mannen met zwarte bivakmutsen ziet. Voor hij de deur kan dichtgooien, klinkt een schot. De kogel gaat door zijn oog. Yvonne, zijn dochter van negentien, komt aangerend. Voor ze haar vader kan helpen, gaat een kogel dwars door Yvonne's hart. Luna wordt met een tweede schot door het hoofd afgemaakt. Luna's vrouw en vijf andere kinderen krijgen het bevel plat op de grond te liggen. De indringers, de jongste niet ouder dan twaalf, kammen nauwgezet het huis uit op alles van enige waarde. Buiten, over het straatje, is de lijn van een booby-trap gespannen. Passanten zouden zich opblazen en zo effectief alarm slaan. door Toine Berbers Dynamiet is een favoriet wapen van Sendero Luminoso ofwel het Lichtend Pad, een van oorsprong maoistische guerrillabeweging die negen jaar geleden begon met een gewapende strijd en sindsdien een huiveringwekkende reputatie heb ben opgebouwd. 'Vernietigen om weer op te bou wen', is de leus van Sendero Lumi noso. Ontwikkeling van het land moet koste wat kost voorkomen worden. Of het nu hoogland india nen zijn die zich jarenlang alles heb ben moeten ontzeggen om inge nieur te worden, buitenlandse ont wikkelingswerkers of technici; ze zijn niet veilig voor de kogels van de guerrilleros. Professor Luna had niets mis daan: zijn familie weet niet waarom juist hij uit de weg is geruimd. Luna was deken van de juridische facul teit aan de universiteit van San Cristobal. Misschien was dat reden genoeg om hem uit de weg te rui men. Maar geweld in Ayacucho is zo normaal dat Luna ook best ver moord kan zijn door ontevreden studenten die via Sendero wraak nemen voor een slecht cijfer. De au toriteiten hebben geen antwoord. Ze volstaan met te verwijzen naar de waarschuwingen die op papier zijn gezet, professor Luna. die zijn oudste zoon verwachtte, heeft het eerste gebod ('kijk voor het open doen wie er voor de deur staat') in de wind geslagen. De Peruaanse regering dreigt de strijd tegen het Lichtend Pad te ver liezen. Deze week lieten de geweld dadige guerilleros weten dat op het vieren van kerstmis dit jaar de doodstraf staat. Ze uitten deze be dreiging toen ze bijna een uur lang drie wijken van het mijnstadje Oroya bezet hielden, zonder dat de politie in actie kwam. In Ayacucho. de geboorteplaats van Sendero Lu minoso, patrouilleren honderden soldaten. Maar het leger is alleen overdag baas in de stad. Op de mu ren prijken Sendero-gezinde leu zen. Een groot deel van de midden stand betaalt belasting aan de guer rilleros. Angst Op de Plaza de Armas, het centrale plein, geven twee vrouwen blijk van hun angst voor alles wat eën wapen draagt. Op vragen over Sendero wil len ze niet ingaan. Een meisje van 21 zegt na enig aarzelen dat ze voor de soldaten banger is dan voor 'Sende- ristas'. Van de politie moet ze hele maal niets hebben, want die mis handelde haar toen ze haar papieren was verloren. Twee studenten willen emigre ren. "In ons dorp denken ze dat we met het leger heulen. Het leger hier denkt dat we Senderistas zijn en in Lima kun je je als in inwoner van Ayacucho helemaal niet meer ver tonen. We zitten klem en we willen niets met politiek te maken heb ben". Mao heerst op de muren in Ayacucho, de geboortestad van Sendero Luminoso. Het ook al gewelddadige leger dreigt de strijd tegen de niemand ont ziende guerrilleros te verliezen. (foto gpd> De generaals hebben het aan zich zelf te wijten dat de situatie uit de hand is gelopen. Ze doen in geweld dadigheid niet voor de guerrilleros onder. Ayacucho, in een van de armste streken van het Andesge- bergte, is vanouds een roerige stad, waar de haat tegen de blanke elite in Lima bij tijd en wijle fel opflakker de. De eerste indianen die in 1980 de wapens opnamen kwamen uit de dorpen op de kale hellingen rond de stad. Het leger reageerde met grof ge weld. Vanaf 1982 werd verschrikke lijk huis in het hooggebergte, waar iedereen werd aangezien voor terro rist. Indianen die nooit op het idee van opstand zouden zijn gekomen, werden zo regelrecht in de armen van de guerrilleros gedreven. Maar ook Sendero Luminoso ver viel tot groteske gruweldaden. Om dorpelingen schrik aan te jagen, werden 'verraders en klassevijan den' geliquideerd. Overheidsdiena ren en de middenstanders werden na een showproces geexecuteerd of hun hals werd na foltering doorge sneden. Vanuit Ayacucho breidde het geweld zich als een olievlek over het land uit. Maar de schilderachti ge provinciestad uit de koloniale tijd is al die tijd brandpunt geble- Amnesty Generaal Howard Rodriguez staat aan het hoofd van 6000 soldaten en politieagenten in Ayacucho en Huancavelica, waar de noodtoe stand is afgekondigd. Hij windt zich op over het rapport van Amnesty International, dat enkele dagen eer der uitkwam en dat zware kritiek heeft op het leger. De generaal zwaait met stapels brieven van be zorgde mensen uit de hele wereld. "Die mensen begrijpen niet tegen wat voor verschrikkelijke terroris ten wij strijden". De regering, die in zeven provin- ces en in Lima de noodtoestand af kondigde, realiseert zich wel dat Het militair bewind averechts werkt. Maar de politici kunnen niets beters verzinnen. President Alan Garcia verklaart anno 1989 dat het leger nog steeds niet klaar is voor de strijd. Andere politici betreuren het gebrek aan strategie. "Sendero heeft het initiatief. Politie en leger hollen er hopeloos achter aan". De economische crisis beperkt de speelruimte van de regering. Het land glijdt langzam verder af naar nog meer werkloosheid en honger. De kindersterfte hoort tot de hoog ste in de wereld. Lima, waar bijna eenderde van de 21 mihoen Perua nen woont, is een sociaal kruitvat. De tegenpartij heeft wel een dui delijke strategie, overgenomen van Mao Zedong: wie het platteland be heerst, kan de stad zijn wil opleg gen. Met de taktiek van de ver schroeide aarde wil Sendero de ste den uithongeren. In gebieden waar de guerrilleros heer en meester zijn, wordt de landbouwproduktie te ruggebracht tot de eigen behoefte van dorpelingen. Als dat betekent: 'slacht de halve veestapel', dan ge beurt dat. Onzichtbaar Het gevoel van ongrijpbaarheid bij de regering wordt versterkt doordat de tegenstander onzichtbaar blijft. 'Normale' guerrillabewegingen hebben duidelijke leiders. De leider van Sendero Luminoso, Abimael Guzman (bijgenaamd presidente Gonzalo), is al in geen jaren levend gezien. Zijn vraaggesprek van een jaar geleden met de intussen verbo den Sendero-krant 'El Diario' doet de helft van de Peruaanse Sendero- kenners af als bij elkaar gefanta seerd. Uitspraken zijn hetzelfde als tien jaar geleden en hij gaat niet in op de actuele situatie. Allemaal be wijzen dat hij dood is. De andere helft vindt het gesprek een bewijs voor de extreme starheid van Guzman. Hij laat zich door niets en niemand van de wijs brengen en blijft verouderde denkbeelden van Mao en van Peruaanse communis ten uit het begin van deze eeuw in praktijk brengen. Guzman kwam als werkloos uni versiteitsdocent filosofie naar Aya cucho, waar hij eind jaren zestig maoisme ging doceren. Daar be reidde hij zijn revolutie voor. Ge schat wordt dat zijn leger een harde kern heeft van 5000 strijders. Maar de Sendero-kenners onderstrepen dat de infiltratie van vakbonden, krottenwijken en universiteiten in volle gang is. Over enkele jaren zou wel eens kunnen blijken dat er veel meer aanhangers zijn. Nu gaat de politie ke elite in Lima ervan uit dat het le ger met zijn luchtmacht en zwaar materieel de strijd niet geheel kan verliezen. Maar wat als de twee mil joen krotbewoners in Lima in op stand komen? Lied In de Huamanga-gevangenis in Ayacucho hangt zijn portret aan de muur. Geflankeerd door de dwer gen Marx, Lenin en Mao kijkt de on geschoren reus Guzman streng de kale ruimte in. Sendero-gevange- nen besluiten dat ze niet met de pers willen praten. Buiten, voor de hoge gevangenismuur zingen drie meisjes met broze stemmetjes een Sendero-lied dat geweld verheer lijkt: "Het bloed van het volk heeft een heerlijke geur. Het ruikt naar jas mijn. viooltjes en madeliefjes. Maar het ruikt ook naar buskruit en dyna miet". Madalena (12) zegt: "Ieder een zingt het". Ze haat Senderistas omdat die haar oom vermoordden. Haar vriendin Maria is het er niet mee eens. Haar broer is na arrestatie door het leger nooit meer terugge komen. LONDEN - Voor een gelukkig en plezierig kerstfeest heeft de gemid delde Brit zeer veel over. Zoveel zelfs dat handige zakenlieden dit hebben gezien als een gat in de markt. Van kerstavond tot de laatste uren van tweede kerstdag, oftewel Boxing Day, kunnen de be woners van Londen en omgeving 01-484-8484 bellen: het nummer van Christmas Line, die met behulp van een computer informatie verstrekt over honderden dienstverleningen als ogenschijnlijk heel Groot-Brit- tannië gesloten is. door Haye Thomas Wie tot zijn schrik bemerkt niet voldoende cadeaus te hebben ge kocht, kan nog alle kanten uit. Zelfs in het extreme, want er is bij voor beeld een zaak die tijdens de kerst dagen open blijft om wie daar om vraagt levende reptielen te leveren. Keurig thuisbezorgd in feestelijke dozen. In de aanbieding van Christmas Line bevinden zich ook astrologen die genegen zijn om tijdens het gro te familiefeest aan de hand van de sterren uit te leggen wat de toe komst te bieden heelt. En dan heb ben we het nog maar niet over de dame uit Catford, die zich gespecia- Zie je er tegen op om de hele grote kalkoen in je eentje op te eten, dan is er een agentschap open met een lijst van mensen die best bereid zijn om een vorkje te komen meeprik- ken. Het kan natuurlijk zijn dat je juist met Kerstmis op de oude, ver waarloosde piano wilt spelen. Daar om staan er ook pianostemmers klaar om de valse tonen weg te stemmen. Al zijn dat er natuurlijk niet zoveel als de loodgieters, elek triciens en tv-monteurs, die het juist tijdens de feestdagen extra druk hebben en allang deze mogelijkheid gebruiken voor het verdienen van een luxe wintersportvakantie. Fornuizen die het uitgerekend met Kerstmis begeven kunnen in recordtijd vervangen worden. Een bedrijf staat klaar om bij de eerste de beste oproep onmiddellijk uit te rukken voor het schoonmaken van tapijten en de bekleding van het meubilair. Zelfs is er een detective bureau open. Al was het maar om DIRECT UIT TE zoeken wie de heer des huizes met een anoniem maar compromitterend cadeautje onder de kerstboom in grote verle genheid heeft gebracht. Met Kerstmis zijn de mensen niet alleen sentimenteel maar ook heel erg gespannen. Er hoeft maar iets mis te gaan of de droom van een ple- speciale kerstta- zieng ongedwongen familiefeest verandert in een regelrechte nacht merrie, zegt Amanda Murphy, de coördinator van Christmas Line. Als voorbeeld geeft zij het verhaal van de vrouw die op Kerstmis in tra nen opbelde dat de hond haar hele kalkoen had opgegeten en of het nog mogelijk was om aan een ander te komen. ADVERTENTIE het vorig jaar registreerde Christ mas Line 15.000 telefoontjes. De meeste betroffen vragen over benzi nestations die wel open waren en stroomstoringen. Maar er belden ook wanhopigen die aan een diepe depressie ten prooi waren en con tact zochten. Opvallend echter is volgens Amanda Murphy het groeiend aan tal mensen dat tijdens de kerstda gen bereid is om te werken en zijn diensten aanbiedt. "Aan loodgieters hebben we allang geen gebrek meer, elektriciens ook'niet. Baby sitters zijn er genoeg. We hebben nu zelf een moeder- en dochter-combi natie die zeer bedreven is in het vouwen en plakken van kleurrijke papieren feesthoedjes. En er is Kay's Cats Service voor het voeden van katten, het uitlaten van de hond en het geven van water aan de plan ten. En speciaal voor de yuppies, voor wie de tijd ook op Kerstmis geld is, blijft er een fotokopie- en faxwinkel tijdens de feestdagen "Safir", een art-deco zitcombinatie. Bankje en stoel van naturel pitriet met kussens in verschillende kleuren. Past zowel in modern als klassiek interieur. Deze maand als speciale aanbieding bij de grootste rotan-interieurspecialist. stoel nu v.a. 795,- 2-zits nu v.a. 1375,- 3-zits nu v.a. 1815,- Hartenslraat 21-25 Amsterdam Telefoon 020-231180 open. We kunnen nu zo'n beetje al- heeft kennelijk nog een gat in de les aan". markt ontdekt. Zij organiseert een speciale kersttherapie onder de titel Nou ja alles... De liefdadigheids- van 'Spanning in de familie, hoe ge- organisatie Exploring Parenthood draag ik me met Kerstmis'. Cursus-nieuwe stijl in strijd om bestaan AMSTERDAM De theologische faculteit van de Universiteit van Amsterdam (UvA), met nog geen tien eerstejaars studen ten bovenaan het bezuinigingslijstje van de minister van on derwijs, heeft een reorganisatieplan aanvaard dat de dreiging moet afweren. Opvallende nieuwe elementen daarin zijn een sociaal- en gedragswetenschappelijke en literair-historis- chrisch studierichting. Het plan is ontworpen door dr. S. J. Noorda, theoloog aan de Vrije Universiteit. Noorda heeft voor de collega's het model van de VU gekopieerd: pas na de doctoraal studie volgt de kerkelijke oplei ding. Het bestuurscollege van de UvA heeft ingestemd met de voorstellen van Noorda. Over het tweede deel van diens plan zal men zich in een later stadium bui gen. Daarin staan onder meer de gevolgen voor het personeel, der tig man in totaal. Duidelijk is nu reeds dat die consequenties "pijnlijk" zullen zijn. De reorganisatie-voorstellen van de UvA zijn een reactie op de conclusie van de onderzoekscom missie-Oberman, die eerder dit jaar tot de conclusie kwam dat de universiteit niet levensvatbaar is. Opdrachtgever minister Deet- man volgde deze conclusie. Zijn opvolger heeft juist vorige 'Schillebeeckx is Picasso onder onze theologen' AMSTERDAM (ANP) - De uit reiking van de Gouden Ganze- veer aan prof. dr. E. Schille beeckx is "een vorm van gerech tigheid". Het is voor de Nijmeeg se theoloog (75) een erkenning die hij in de kerk had moeten ontvan gen maar niet kreeg, zo zei de ge reformeerde emeritus-hoogleraar ethiek dr. H. M. Kuitert gisteren bij de uitreiking van de culturele prijg van de Koninklijke Neder landse Uitgeversbond (KNUB). "De Picasso onder de West- europese theologen" heeft voor deze erkenning wel een hoge prijs moeten betalen, aldus Kuitert, wijzend op de miskenning en het onbegrip van de kerkelijke lei ding en op het feit dat Schille beeckx "als een schooljongen" ontboden werd in Rome om zich te verantwoorden voor zijn boe ken. De conflicten met het Vaticaan zijn volgens Kuitert geenbijpro- dukten van Schillebeeckx' theo logische arbeid, "geen toevallig opgelopen blessures van een theoloog die zich vergaloppeerd heeft en het leergezag tegen de schenen heeft geschopt". Zij zijn een logisch gevolg van zijn theo logie, die Kuitert omschreef als "de ontkluistering van de christe lijke traditie". Schilllebeeckx staat als theo loog op eenzame hoogte, vindt Kuitert. Tragisch is dat de bis schoppen hem zien als "iemand die zich op de rand van de illegali teit beweegt". Zondagavond zendt de Ikon een portret van Schillebeeckx uit (Nederland 3, 21.46 uur). Joden bepraten eventuele relatie met Palestijnen AMSTERDAM (ANP) - Neder landsejoden bespreken volgende week de vraag of er mogelijkhe den zijn met Palestijnen te pra ten. Dat gebeurt tijdens een be sloten zitting te Amsterdam, die georganiseerd is door de Neder landse afdeling van het Interna tionaal centrum voor vrede in het Midden-Oosten. De bijeenkomst, zo bericht het Nieuw Israëlietisch Weekblad, wordt geleid door burgemeester Ed van Thijn van Amsterdam, voorzitter van de Nederlandse af deling. waarvan Eerste Kamerlid Hanneke Gelderblom (D66) se cretaris is. Uit de hele breedte van de jood se gemeenschap zijn mensen uit genodigd, evenwel op persoonlij ke titel. Tot dusver heeft niemand afgezegd. Er is voor beslotenheid gekozen, aldus Gelderblom, om dat in de 'redelijk beladen' sfeer na de PLO-bijeenkomst in Den Haag niet iedereen even makke lijk in het openbaar spreekt. EN VER week laten weten dat de UvA niet direct hoeft te verdwijnen, maar wat hem betreft moet het aantal openbare theologische facultei ten binnen twee jaar zijn terugge bracht. De betrokken universitei ten (naast Amsterdam gaat het om Leiden, Utrecht en Amster dam) mogen zelf met een aan vaardbare oplossing komen. Doen ze dat niet, dan zorgt minis ter Ritzen zelf voor een oplossing. Aan de UvA-nieuwe stijl moet verder aan de faculteit van de po litieke en sociaal-culturele weten schappen een nieuwe vakgroep komen ter bestudering van reli gies (de% VU kent al jaren een ver gelijkbaar instituut). Als het aan Noorda had gelegen had de UvA twee hoogleraren aangetrokken, maar het bestuur vindt één pro fessor, het liefst met uitstekende papieren, voldoende. Door studenten zelfstandiger te laten werken en hen meer oriën tatie op de praktijk te bieden, hoopt men de opleiding zo aan trekkelijk te maken dat het aantal eerstejaars op den duur 25 per jaar zal bedragen. De sociaal- en gedragswetenschappelijke stu dierichting kan, zo wordt ge dacht, een mooie vervolgstudie zijn voor mo-studenten. Over de opzet van de kerkelijke opleiding is nog nader overleg no dig met de Hervormde Kerk en met Doopsgezinden en Luthera nen. "Vooral de Hervormde Kerk is nogal lastig", aldus de woord voerder van de universiteit. Kort geleden zei secretaris dr. A. C. de Roon van de Hervormde commis sie voor theologisch wetenschap pelijk onderwijs dat het nog hoogst onzeker is of de Hervorm de Kerk met de nieuwe opzet van de Amsterdamse faculteit zal in stemmen. Paus bedreigd. Een extremisti sche moslimgroep in Libanon dreigt de paus te vermoorden, omdat hij partij zou hebben geko zen voor de christelijke stafchef van het Libanese leger, generaal Aoun. Dezelfde groep, genaamd 'de organisatie ter verdediging van de onderdrukten' dreigde de paus te doden toen hij in septem ber Libanon wilde bezoeken. 150 jaar Gereformeerde Kerk Rijnsburg II. De 'gewone' gere formeerden in Rynsburg her dachten enige weken geleden reeds dat 150 jaar geleden ter plekke de Afscheiding plaats vond, waaruit de gereformeerde kerk voortkwam, de gerefor- meerd-vrijgemaakten doen dat vanavond tijdens een herden kingsdienst. Ook zij hebben een jubileumboek laten maken, ge schreven door ds. Jac. van Nieuwkoop, een oud-plaatsge noot. De titel luidt 'Van Herders en Schapen' en zal vanavond wor den gepresenteerd. De avond zal een besloten karakter dragen. Brief naar Bulgarije. In de Ma- ranathakerk in Alphen kunnen kerkgangers zondag een brief on dertekenen die zal worden ge stuurd aan Mladenov, de partijlei der in Bulgarije. In het schrijven wordt geprotesteerd tegen de ver regaande discriminatie van de Bulgaarse Turken. Het betreft en gezmanelijke actie van de wereld- diakonaten en diverse protes tantse kerken. Zendingsechtpaar. In de kerk van Zevenhoven wordt zondag afscheid genomen van het zen dingsechtpaar Sengkery, dat be gin volgend jaar met hun kinde ren weer naar Irian Jaya zal ver trekken. Aanvang van de dienst, die plaatsvindt in de hervormde kerk aan de Dorpsstraat, is negen uur. Voorganger is ds. J. de Haan. Een kerstsamenkomst voor ie dereen vindt zondag om elf uur plaats in de Herensingelkerk in Leiden. De koren St. Joseph en 'The Lord Folks' verlenen mede werking. 'Uit betrouwbare bron' is het thema van een samenkomst, zon dagavond (aanvang zeven uur) in het Zijlkwartier (V.d. Marckstr. 19) in Leiderdorp. De jaarlijkse kerstsamenzang in de Bethlemskerk (Lammermarkt 57) in Leiden begint zondag om half acht. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te oud- Alblas drs. T C. de Leeuw kand. Hei en Boeicop; bedankt voor Hekelingen en Simonshaven-Biert K. R. Cuperus Oldemarkt-Paasloo. Gereformeerde Kerken: beroepen te Oss (reform, paaskerkgemeente) drs. J. van den Berg zendingspredikant in Brazilië. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Aagtekerke A. Bat Bodegra ven. te Borssele D. Hakkenberg Gro ningen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2