Veel leuke dingen voor volgende tuinseizoen Schengen-akkoord voorlopig op lange baan =»l!l] ij Multi-clip Pergamano: Zuldamerikaans papier- en prikwerk Alders: miHeuheffingen los zien van collectieve lasten Aantal vrouwen bij politiekorpsen daalt Deurwaarder blijft de dwangbevelen bezorgen i zijn met het milieu'. De eerste houdt een pandabeer in de ar men, de tweede een zeehond en de derde rijdt rond in een autootje met 100 (kilometer) erop. Op de vraag of de kabouters van milieuvriendelij ke kunststof waren gemaakt bleef men het antwoord schuldig. Dan was er een tuinbutler, een ge dienstige knecht bij het tuinieren. In een stalen frame op twee robuus te wielen hangt een afvalzak die met een stalen deksel als werkblad bij klusjes te gebruiken wordt afge sloten. Aan weerszijden zijn tassen met vakken aangebracht voor het bij de hand opbergen van gereed schap. Van dezelfde leverancier (Kettler) zagen we verder onder meer een rijdende krük met afzet- blad voor gereedschap. Handig als je bijvoorbeeld het hek moet schil deren. Zittend steeds een stukje verder rijden. Een kromme steel voor een-rech te rug, zo zou je de metalen opklik- steel voor trekkend tuinwerk (har ken, verticuteren) van Adlus kun nen noemen. De steel is ergono misch goed uitgedokterd en bevor dert rechtop werken. Natuurlijk ook weer allerlei ge reedschap op batterijen. Gardena biedt een 12-Volt-powerpack dat op een groot aantal apparaten past. En dat tussendoor in een wandoplader wordt opgeborgen. Het kan zelfs via een zonnepaneel van energie wor den voorzien. Met dit powerpack kunnen twee heggescharen, kleine grasscharen, een kantensijder, een trimmer, een gazonmaaier en zelfs een slagboormachine onder stroom worden gezet. Bij werken in de tuin is het niet alleen een pluspunt om het lastige snoer kwijt te zijn, maar je bent ook onafhankelijk van het stopcontact. Tuinmeubelen Tot slot nog even iets over tuinmeu belen. In Keulen besloeg het aan bod verscheidene hallen met in to taal 340 fabrikanten. Tuinmeubelen worden tegenwoordig zo mooi ge maakt, dat ze ook heel goed in het interieur kunnen worden toegepast. En niet alleen in de serre. We zagen opvallend v^l modellen in hoog glans gelakt. En daarbij springen de donkere tinten er echt uit. Veel zwart en donkergroen. De bijpas sende kussens zijn meestal ook in verzadigde kleuren uitgevoerd en rijk gedessineerd. Pastels zie je nog altijd voor kus senbekleding, maar daarnaast steeds meer volle tinten, opvallende dessins in veel kleuren, grote, spre kende bloemen naast blad- en fanta siemotieven. Wanneer u aan een nieuw tuinstel toe bent het komend seizoen, zal het moeilijk zijn een keus te maken. Zo mooi zijn tafels, stoelen en bekle ding. En zoveel verscheidenheid is De powerpack van Gardena, waarmee tuingereedschap van energie kan worden voorzien. (foto GPD) mischc steel: Hanewacker BV, Sneek. tel. 05150 - 20000; Gardena Powerpack: Markt Hol land, Weesp, tel. 02940 - 12975; Sommige automobilisten de spanning die de veiligheidsgor del op het lichaam uitoefent als hin derlijk. Dat is vaak het 'excuus' om de gordel niet te gebruiken. Met de multi-clip kan die spanning ontlast worden, door dit apparaatje 2 cm vóór de gordelsluiting of de gordej- automaat te monteren. Dat gaat pre cies zoals het aanbrengen van een paperclip. De multi-clip bevat tevens een mesje waarmee in noodgevallen de gordel in één beweging doorgesne den kan worden. Ook kledingstuk ken kunnen er, indien nodig, mee doorgesneden worden. Het is een geïntegreerd haakmesje, waarmee men zich of andere niet kan verwon den. In de clip is tevens een SOS-info- vakje aangebracht waarin belangrij ke gegevens (inzake hulpverlening, telefoonnummers voor ongevalmel ding enz.) genoteerd kunnen wor den. Bij autoshops en benzinestations is de Multi-Clip voor f 9,95 verkrijg baar. Waarschijnlijk hebt u nog nooit van 'Pergamano' gehoord. Het is een ou de papierkunst-techniek die waar schijnlijk uit Colombia afkomstig is, in ieaer geval daar veel beoefend wordt. door Wim Kros Bij Pergamano wordt uitgegaan van een speciaal soort perkament achtig papier. Dit is lichtgrijs van tint, transparant en heel stevig. De decoraties erop worden voorname lijk verkregen door ciseleren, prik ken en heel fijn knipwerk tussen de gemaakte perforaties. Ciseleren is het plaatselijk 'uithollen' van het perkamentpapier, waardoor er een reliëf ontstaat. Dit gebeurt met een naald of pen waarmee met matige druk over het papier heen en weer gewreven wordt over het gedeelte dat uitge hold moet worden. Het leuke hier van is dat het grijze papier op deze plaatsen verkleurt naar wit. Met een zogenoemde viernaalds- pen (een prikpen met vier naalden) worden er perforaties gemaakt en met een heel fijn puntschaartje knipt men het papier tussen die gaatjes weg. Extra accenten worden aangebracht met witte- goud- of zil- verinkt. Het is ook mogelijk het Per- gamanopapier eerst één of meerde re in elkaar overlopende pasteltin ten te geven door middel van (extra vet) pastelkrijt, dat na het opbren gen 'geëgaliseerd' wordt met een beetje wasbenzine op een doekje. Er zijn legio toepassingen zoals wenskaarten (zelfs mèt bijpassende envelop), menu- en naamkaartjes, labels, boekenleggers, oorkonden enzovoorts: eigenlijk alles wat u met 'normaal' papier ook kunt ma ken. Doordat Pergamanopapier echter ook nog zo heel stevig is zijn er-ook mogelijkheden te over in 'drie-dimensionale' versieringen, zoals bijvoorbeeld kerstdecoraties. Om met deze wondermooie tech niek te beginnen hoeft u, naast het speciale papier en een viernaalds- pen, niet zo veel te kopen. Wat u ver der nog nodig heeft is een punt schaartje met een scherpe, lange punt, een stukje vilt of vlak piep schuim en een borduur- en brei naald. Als u echter wat verder bent in de techniek en Pergamano als hobby kiest is het misschien wense lijk enkele wat meer gespecialiseer de attributen aan te schaffen. Onder het merk 'Pergamano Marjo Arte' zijn de artikelen (zelfs speciaal sa mengestelde Pergamanomappen) in de meeste hobbyzaken te koop. Meer informatie Kars en Co, tel: 03444-2864. De Colombiaanse Martha Ospina heeft een boekje gemaakt waarin de techniek van Pergamano duidelijk en instructief beschreven staat. Het boek je heet 'Pergamano' en is uitgegeven door La Rivière en Voorhoeve. Inlich tingen over cursussen Marjo Arte tel: 020-410054. Terwijl u, vóór de winter invalt, de laatste hand legt aan de tuin, de benzinemaaier aftapt en de tuinmeubelen opbergt, wordt er in de handel al druk gewerkt aan het tuinseizoen 1990. In het najaar worden de grote Europese tuinvakbeurzen gehouden, waar produkten uit de hele wereld worden geëxposeerd. door Thea Wamelink Wat had de Tuinvakbeurs in Keu len, een van de belangrijkste mani festaties in deze sector in Europa bijvoorbeeld voor noviteiten op tuingebied voor het volgend voor jaar. Aangezien er zo veel was te zien een willekeurige greep uit het grote aanbod van mooi, prachtig en praktisch nieuws. Milieuvriendelijk bijvoorbeeld. Wat heet! Milieu vriendelijk noemen exposanten veel meer dan wat die naam ook werkelijk verdient. Want wat te denken van de door een fabrikant tot Eco-kaboutefs (van: ecologie) gebombardeerde tuinfiguren. Wat hebben die mannekes met het Deze terrasmeubels in antraciet gelakte kunststof en met f raaie kussens doen het ook goed in een gewoon interi- yan doen? Het genoemde drietal kreeg die naam omdat ze DEN HAAG (ANP) - Regulerende Ook tijdens het najaarsoverleg heffingen, die bedoeld zijn om het verzekerde het kabinet de werkge- milieugedrag van burgers en bedrij- vers dat de collectieve lastendruk i daadwerkelijk te beïnvloeden, de komende vier jaar niet verder zal stijgen. Maar Alders wil af van de koppeling tussen milieuheffingen en het gelijk houden van de collec tieve lastendruk.In tegenstelling tot zijn voorganger Ruding hoeven niet noodzakelijk tot de col lectieve lastendruk' gerekend te worden. Zij dragen niet bij aan de schatkist, maar zijn bedoeld voor specifieke maatregelen nilieuvervuiling moeten terugdrin- ter Kok (financiën) daar wel gen. Dat zei minister Alders van milieubeheer gisteren bij een ken nismakingsbijeenkomst met de pers in Den Haag. Als de rest van het kabinet dat standpunt onder schrijft, betekent dat waarschijnlijk aantal milieuheffingen, voelen. Alders wil ook het zogeheten mo biliteitsscenario randstad opnieuw bekijken. Hij stelde gisteren niet zonder meer te willen investeren in bij voorbeeld de aanleg van nieuwe wegen, als daarbij de zorg waaronder de C02-heffing, volgend milieu niet nadrukkelijk wordt be- jaar verder stijgt. Volgens het Re- trokken. "Verstrekkende maatrege- geerakkoord de C02-heffing len" en „pijnlijke ingrepen" zijn volgend jaar nog 'slechts' 150 mil- niet te vermijden, aldus de be- joen gulden opbrengen'om "niet de windsman. grens van de collectieve lasten te doorschrijden". Vereniging van Rechtspraak ministerie van justitie, dat de pres tatiebeloning regelt, had nooit ge sloten mogen worden. Mr. A. Brenninkmeijer schrijft dit in het Nederlandse Juristenblad van deze week. De auteur is lid van de Centrale Raad van beroep. Voor "bonussen" ten behoeve van de réchters is dit jaar volgens justitie een half miljoen gulden be schikbaar. De presidenten van de rechtbanken wijzen circa honderd rechters aan die op grond inzet voor prestatiebeloning Milieudeskundige M. Korten van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond heeft "verbijsterd" ge reageerd op de uitspraken van Al ders. Vooral de plannenmakerij zonder ook daadwerkelijk iets uit te voeren, wordt gekritiseerd. Regule rende heffingen zijn volgens Korten in bijna alle gevallen niet meer dan een "extra inkomstenbron". De ge- dragsveranderende maatregelen Jong lacht met Marte Röling'bij die dergelijke heffingen nastreven, van de vier panelen die zij maakte komen bijna nooit tot stand. Over als tegenprestatie voor de Starfigh- de C02-heffing zegt Korten: "Het ter die zij in bruikleen heeft gekre gaat eenvoudig om de opbrengst gen van Defensie. De panelen wer bepaalde middelen. Noem het den tentoongesteld op het afscheids belasting, dan feest van de generaal als opperbe- Koninklijke Prestatietoeslag rechters bedreigt onafhankelijkheid DEN HAAG (ANP) - Prestatiebelo ning voor rechters is in strijd met de grondwet en bedreigt de onafhan kelijkheid van de rechtspraak. Het convenant tussen de Nederlandse ^an "gewocm o, - JCcoc. uu.iv T7 r» ut i. het worcit ook duidelijk dat het onder velhebber ARNHEM (GPD) - Het vrouwen bij rijks- en gemeen--, tie daalt. Op dit moment maken litie. Niet alleen op landelijk r vrouwen niet meer dan zes procent ook in de districten e het totale personeelsbestand landgroepen, dus de directe werk- uit. Het ziet ernaar uit dat het enige omgeving". tijd geleden door de politieleiding genoemde streefpercentage van 25 procent in 1995 niet meer haalbaar Er voorlichtingsbijeenkomsten georganiseerd over emancipatieza ken. En in de directe werkomge ving moeten, door persoonlijke ge sprekken met de personeelsleden, de situatie en de knelpunten van de vrouw binnen het politiekorps dui delijk worden. Het is de bedoeling dat de leden van het overleg een de werkbeleving soort contactpersoon zijn tussen de werkzaam bij het personeelsleden en de leiding van 'de landelijke en districtsdiensten. Sinds twee maanden zijn bijna al le districten van de rijkspolitie ver tegenwoordigd in het Landelijk Rijkspolitie Emancipatie Overleg. Dit overleg is opgezet omdat uit onderzoek korps rijkspolitie, bleek dat er veel behoefte bestaat aan het opzetten van vrouwennetwerken binnen het korps. Jeannette Stevens, wachtmeester eerste klas van de rijkspolitie groep Huissen, neemt deel aan dit overleg. Het Rijkspolitie Emancipatie Overleg bestaat nu uit 22 leden. Dat zij allen vrouwen zijn is toeval. Ook zijn welkom. Dit zou im- het uiteindelijke doel van het Emancipatie Overleg, een betere sa- het Emancipatie menwerking tussen Overleg is hoofdzakelijk het coördi- vrouwen, ten f komen. DEN HAAG - Generaal F.J. de de collectieve lasten valt". Luchtmacht. (foto ANP) reid aan het Westduitse verzoek te voldoen. "Het probleem met de DDR lijkt me eenvoudig oplosbaar", aldus Rozemond. "Het is een kwestie van grenscontrole aan de Duits-Duitse wijl daarnaast een aantal onvolko- grens of aan de extern-Duitse grens menheden in het verdrag uit de weg met niet zozeer de inzet om te voor- geruimd kunnen worden zoals de komen dat DDR-burgers vrije toe regelingen op het gebied van de be- gang tot Westeuropa krijgen, want DEN HAAG (ANP) - De opschor ting van het Schengen-akoord is geen ramp. Het geeft de parlemen ten van de deelnemende landen de mogelijkheid om een publiek debat over de inhoud lastingregelingen, de maatregelen die op het gebied van softdrugs opslag van persoonsgegevens DEN HAAG (GPD) - De Tweede ijver Kamer blijft tegen een plan om dwangbevelen van de belasting aanmerking komen. Dat betekent dienst in de toekomst met post te la- Ook in de tekst blijft het innen. Volgens Van Amelsvoort Dat is de mening van Drs. S. Ro- worden er jaarlijks ongeveer twee 2em0nd, als EG-expert verbonden miljoen dwangbevelen uitgereikt. aan het ciingendael Instituut 1989 een bonus van 4.000 gul- ten bezorgen en niet meer door een den bruto per uitverkoren rechter, deurwaarder. Dit ondanks verzet staatssecretaris Van Amels voort (financiën). Volgens de bewindsman kost de wens van de Kamer hem 100 ambte naren extra plus 7,5 miljoen gulden Hij wei- het kabi- apart convenant geslo- net voor te leggen. De 7,5 miljoen zei hij niet te hebben terwijl 100 strijd ambtenaren 30 tot 40 miljo becijferen Brenninkmeijer ministerie. Het systeem v werd ingevoerd voor alle ambtena ren. Voor de rechterlijke ambtena ren werd daartoe - in verband met Per Jaar aan extra uitgav hun onafhankelijkheid - eind sep- gerde de zaak dan ook Den Haag. Hij reageert daarmee op de opschorting van de onderteke ning van het akkoord tussen de I belastingontvanger, als hij het moeden heeft dat een dwangbevel per post niet is aangekomen, alsnog nelux-landen, de Bondsrepubliek zijn visumplichtig. Het te voorkomen dat via de DDR illegale mensen makke lijk de grens over kunnen steken. Dat kan natuurlijk niet als vijf lan den met elkaar afspreken om een gezamenlijke buitengrens aan te houden". zelfs over de grens hun wapens ge bruiken en moet er een zogenaamd Schengen Informatiesysteem (SIS) komen waarin gegevens over perso nen en goederen worden opgesla gen. Wie onder welke voorwaarden toegang tot het SIS krijgt, is niet duidelijk. De verantwoordelijke bewinds ogen en konden slechts ja of nee te gen het geheel aan afspraken zeg gen. Overigens werd het oorspron kelijke akkoord al in 1985 getekend. De jaren daarna zijn opgegaan aan besprekingen over een aanvulling daarvan. Die vertrouwelijkheid van de ge sprekken leidde er toe dat pas aan het einde van de onderhandelings- rit grote geschilpunten tussen de heden werden in de Tweede Kamer verschillende landen naar buiten ^an OQjc fors aan de tand gevoeld kwamen. Het laatste ambtelijk over de bescherming van de privacy overleg in Brussel ging hoofdzake- binnen het raam van het Schengen- lijk over de vraag of Luxemburg be- akkoord en de gevolgen voor het reid is mee te werken aan de aanpak vreemdelingenbeleid. Zo stond bij van belastingfraude door het op de voorbeeld Suriname op de lijst van helling zetten van het bankgeheim landen die uit oogpunt van veilig- in dat land. heidsrisico's extra in de gaten moe- Met name voor Nederland was ten worden gehouden. Op dat lijstje een goede aanpak daarvan een prjjken 45 voornamenlijk commu- goederen breekpunt voor de ondertekening. njstische en Islamitische landen Het eonventant is echter met de grondwet, aldus Brennink meijer. Een extra beloning PvdA-kamerlid Kombrink keer- Luxemburgse Schengen moeten de zich tegen de plannen van de plaats vinden. Maar de Westduitse staatssecretaris.^ Hy^wees erop^dat bondskanselier H. Kohl heeft giste- ren om uitstel gevraagd in het licht van de ontwikkelingen in de DDR. Vandaag kwamen in Luxemburg wel de staatssecretarissen van de tussen de vijf landen mogelijk te "Nederland heeft grens ge- waarvan de ingezetenen bij binnen- maken. Later maakten afspraken trokken", aldus Lubbers maandag komst extra scherp worden bij de belastingdienst voortdu rend plannen zijn (als gevolg van di verse wetten) die van invloed zijn op de personeelsomvang, in positie- rechters kan wel, i rdan v alle zouden moeten laten liggen. rechters tegelijk. Individuele extra Het beloning kan in dit geval niet. De len voortaan per post te laten bezor- Nederlandse Vereniging voor recht- êen staat in het wetsontwerp Invor- spraak begeeft zich volgens hem deringswet dat erop gericht is de be- met het convenant op een 'glibberig lastingdienst vlotter en doelmatiger pad'. belastingschulden te kunnen laten stel. In dat kader betrokken landen bije de Kamer om dure-afspraken te maken over de te dwangbevelen toch per deurwaader volgen route. Kohl heeft Lubbers te laten bezorgen, meegenomen verzocht te bevorderen dat onder worden. De extra kosten kunnen Nederlands voorzittersschap in de gedekt worden via de opbrengsten eerste helft van 1990 de aaneenge sloten landen alsnog overeenstem ming bereiken over een akkoord. Lubbers toonde zich gisteren be- gezamenlijk vreemdelin genbeleid. politiesamenwerking, terrorismebestrijding, fraudebe strijding en het tegengaan van drugshandel ook onderdeel uit van de besprekingen. De besprekingen tussen de be trokken landen vonden de afgelo- komen werd door pen vier jaar in het diepste geheim plaats. Het publiek, maar ook de parlementen kregen slechts mond jesmaat informatie over de afspra ken in wording. De parlementen kregen de afgelopen weken de com plete tekst vertrouwelijk onder - nui„ü<. VAU« ..w.vv... geCon- na afloop van het kabinetsberaad, troleerd. Volgens het ontwerpverdrag kan Voor het Nederlandse parlement een land dat partij is bij het verdrag wekte de geheimzinnigheid waar bij belastingfraude om administra- mee de vjjf landen hun afspraken tieve bijstand van een ander land hebben gemaakt de meeste wrevel, vragen. Een bemiddelingspoging pjet Europa van de burger komt op de BRD om uit deze impasse te deze wijze niet dichterbij omdat de land van de geheimhouding wantrouwen bij de hand gewezen. burger oproept, zo vertolkte PvdA- Het Schengenakkoord regelt nog kamerlid M. van Traa deze gevoe- een aantal andere zaken die in ons lens deze week. Verantwoordelijk land gevoelig liggen. Zo mogen po- staatssecretaris P. Dankert liet de litiefunctionarissen in sommige ge- kamerleden dan ook weten dat hij vallen de grenzen passeren om ver- in de toekomst andere procedures dachten te achtervolgen en daarbij wil. Met de pergamano-techniek zijn bijvoorbeeld leuke kerstversieringen te laken. (foto gpd)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21