libregts kiest 'patiënt' Fraser Zweden vertrouwt op Edberg in Davis Cup Bert Jansen past jeugd in bij ARC SP°OTTV Excuses aan Carl Lewis Roda-speler tijdens liesoperatie verkozen in Oranje r® CULTUURWEG A.R.C. - QUICK BOYS r® CULTUURWEG VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 SPORT PAGINA 17 Quick Boys wacht warm onthaal LEIDEN - Overgekomen van de regionalen van UVS de buteert Bert Jansen (38) als trainer bij ARC dit seizoen op het hoogste niveau van de zaterdagamateurs. De voormali ge profvoetballer van Sparta, in het bezit van het diploma Oefenmeester I, heeft in Alphen blijkbaar weinig last van watervrees. ARC, dat vorig jaar ternauwernood ontsnapte aan degradatie, draait halverwege de competitie mee met de besten, in casu Quick Boys, Rijnsburgse Boys en Noordwijk. Morgen staat Jansen, als de weergo den tenminste geen roet in het eten gooien, met zijn Racing voor een be langrijke vuurproef als koploper Quick Boys op bezoek komt. De tussenbalans opmakend ziet het er na een zwak begin bepaald niet ongunstig uit voor ARC. Jansen: "Nou ja, zwak begin, dat is niet helemaal waar. We begonnen goed, maar raakten van slag af door blessures bij sommige spelers, on der wie Ruud van Es, een speler die een belangrijke schakel is binnen deze ploeg. We verloren toen van Noordwijk en Katwijk, maar pak ten de draad op toen we van sys teem veranderden. Op dit moment zitten we op schema. De subtop is ons doel en daarin bevinden we ons nu. Ik kan niet ontevreden zijn, "Ook in dat opzicht mag ik niet ontevreden zijn. Met hetzelfde ma teriaal als vorig jaar draaien we nu beduidend beter. Daarnaast lukt het aardig om de jeugd in te passen. Jongens als Paul Dijkman en Frank Bloemheuvel hebben vanuit de jeugd de aansluiting bij het eerste gevonden. Dat was ook de bedoe ling van de club. Dat ik voor door stroming zou zorgdragen". "Het spelen van goed georgani seerd voetbal, het opbrengen van de daarvoor vereiste discipline, zeg maar. Daarnaast herbergt het elftal specifieke kwaliteiten". En het zwakke punt? "De balverlies-situaties. Dat wil zeggen wanneer we de bal kwijtra ken. Dan staan er nog wel eens een paar te slapen. Vooral in de voor hoede, ja". Het duel tegen Quick Boys mor gen, wat gaat dat worden? "We moeten stunten, dat is duide lijk. We spelen thuis en hebben in feite niets te verliezen. ARC hoeft niet naar beneden te kijken, we kunnen er onbevangen tegenaan. Alles wat we tegen de toppers pak ken is meegenomen, dus..". De toch altijd wat voorzichtige Leidenaar verbaast hier door zon- "Bij de jeugd maakt dat weinig der dralen te stellen dat hij wel de gelijk een 'hoger' doel nastreeft, in casu het betaalde voetbal. "Ik wil op die profcursus. Die wordt eens in de driejaar gegeven. Is net gestart, dus ik moet hier op wat langere termijn STUTTGART (DPA/Reuter/ANP) - De 78e winnaar van de Davisbeker staat pas komend weekeinde vast als in Stuttgart de beslissing is gevallen in de finale tussen de Bondsrepubliek en Zweden. Waar het geldelijk gewin uit het evenement, dat als pure business moet worden gezien, terecht komt is al lang een uitgemaakte zaak. De Deutsche Tennis Bund (DTB) i financieel gezien de grote t Na aftrek van het aandeel van Tiriac i de premies voor de spelers res- drie mil- teert dan t joen Mark (ruim 3,3 miljoen gulden) drie miljoen. Dat is e£ aan inkomsten. Twintig procent meer dan het record daarvan schuift de bond door naar adviseur Ion Tiriac. Met bijna 700.000 mark incasseert de Roe meen dus net zoveel als de vier Westduitse tennissers Boris Bec ker, Karl-Uwe Steeb, Eric Jelen en Patrick Kühnen samen. Toen de DTB in 1984 in West-Berlijn, voor het Becker-tijdperk, een Daviscup- wedstrijd speelde, kwamen De laatste tijd krijgt Klaus Stau- der, voorzitter van de DTB, steeds meer kritiek van de achterban te verwerken over de enorme honora ria, die Tiriac opstrijkt. De besnorde Roemeen hield onlangs maar liefst zes miljoen mark over aan een con- drie dagen in totaal slechts 1500 tract, dat de televisiezenders ARD Bert Jansen: "Alles wat Heeft Bert Jansen nog ambities denken. Het is niet eenvoudig om mensen kijken. Verlies: 90.000 Mark. Vijf jaar later is de Hans- Joachim Schleyerhalle Stuttgart al le dagen uitverkocht en brengen de telkens 10.200 toeschouwers een re cette van circa tien miljoen mark bijeen. Alleen al de 160 VIP-loges voor in totaal 1272 op luxe gestelde men sen, die voor 25.000 Mark per stuk wegvlogen, leveren vier miljoen mark op. De kaartjes voor de 'gewo ne' toeschouwers variëren in prijs van 40 tot 350 mark. Daardoor al leen al vloeit bijna vijf miljoen Mark kas. Televisierechten en een loka- ZDF voor de periode tot 1994 met de DTB afsloten. Daarmee was een totaalbedrag gemoeid van der tig miljoen mark. Becker ontvangt het meeste van de premies in de Westduitse ploeg, al scheelt het niet veel met de ande re leden. Hij krijgt 200.000 mark, Steeb 185.000 mark, Jelen en Küh nen 165.000 mark. Kühnen wordt bijna slapend rijk, want hij zal zeer waarschijnlijk niet eens in actie be hoeven te komen. r ik probeer le sponsor schroeven de totale op- i wél of niet het be ult. Bij de senioren zeg ik drie jaar. Daarna verval je met je trainings- stof en wedstrijdbesprekingen in herhalingen en raak je zodoende op elkaar uitgekeken". brengst op taaibedrag op. Uitgaven Daar staan vo Dan lachend: "Ik zeg daar voor- miljoen Mark alsnog geen nee op. Wie weet wat de over. Dat betreft onder toekomst nog brengt". bouw tribunes, zaalhuur (een half waarschijnlijk miljoen) en de exclusieve verzor- AD VAN KAAM ging van de elite-gasten in de loges. r jou de c vallen? "Een moeiteloze stap. Het kost al leen weer wat meer tijd. Vooral in organisatorisch opzicht. Ik bemoei me niet alleen met het eerste, maar moet ook meedenken met de overi ge selectie-elftallen en de jeugd. Ook daar zijn de resultaten goed in vergelijking met het vorig s Opnieuw winst voor Timman Hillsborough' bleef hangen LONDEN (AP) - Volgens een onderzoek van Associated Press naar de top-20 verhalen op sportgebied over 1989 ging de meeste aandacht dit jaar opnieuw niet uit naar de prestaties op de velden, maar naar trage die, doping en straf. De ramp op 15 april in het Hillsborough stadion in Engeland, die de levens van 95 fans eiste, werd door AP-abonnees buiten de Verenigde Staten gekozen tot het belangrijkste sportbericht van 1989. De bericht geving over de tragedie haalde als enige de hoogste score onder 56 sportredacteuren in zowel Azië als Europa, Afrika en Australië. Hoewel hij in 1989 aan geen enkele wedstrijd meedeed, was de Cana dese sprinter Ben Johnson voor het tweede achtereenvolgende jaar voor de sportpers de interessantste nieuwsbron. Het besluit van de In ternationale Atletiekbond IAAF om de wereldrecords van Johnson op de 100 en 60 meter nietig te verklaren, was het op een na belangrijkste verhaal. De Canadese hoorzittingen over het gebruik van anabole ste- roiden door Johnson haalden de vijfde plaats. TORONTO (Rtr) - Het in Toronto uitgezonden Canadese televisie- sportprogramma Sports Page heeft gisteren zijn verontschuldigingen aangeboden aan de Amerikaanse atleet Carl Lewis. In het op 'prime-ti me', de beste bekeken tijd, uitgezonden bericht, stelt de redactie van Sports Page dat de eerder dit jaar geuite beschuldigingen aan Lewis over het gebruik van verboden spierversterkende middelen, slechts gebaseerd waren op geruchten. Sports Page, en vooral columnist Bill Waters, baseerden hun berich ten op artikelen in het Westduitse blad Stern. In hun verontschuldi ging erkennen zij gebleken is dat er geen enkel bewijs is voor de ge ruchten. Lewis neemt de artikelen in Stern hoog op. Hij heeft tegen het West duitse blad een proces aangespannen bij het gerechtshof in Ontario. Volgens Lewis' advocaat Timothy Danson zet Lewis de zaak absoluut door. „Hij weet dat zijn reputatie op het spel staat. Hij heeft echter de moed en wilskracht er mee door te gaan." Edberg In sportief opzicht luiden twee top pers van de jaren tachtig, Stefan Ed- nog hoger to- berg en Bons Becker, het decenni um uit. Becker kaapte voor de neus van de Zweed de titel op Wimble don weg, Edberg nam tien dagen de DTB ruim vijf geleden onverwacht revanche in de uitgaven tegen- finale van de Masters in New York. Nu zal de uitslag van dit treffen doorslaggeven de betekenis zijn voor het eindre sultaat, waarbij Zweden, voor de ze vende achtereenvolgende maal in de finale, moet proberen het verlies van de Davisbeker een jaar geleden tegen dezelfde opponent in het Scandinavium van Gothenburg on gedaan te maken. Edberg verloor zes van de zeven finales in Grand Prix-toernooien dit seizoen. Maar zijn optreden in de Masters, waar hij ook met Ivan Lendl afrekende, heeft het optimis me in het Zweedse kamp aanmer kelijk doen groeien. Nikki Pilic, aanvoerder van de Westduitse Da- viscupploeg, hoopt juist, dat het verlies Becker zal oppeppen om wraak te nemen. Wilander Mats Wilander, een jaar geleden even nummer één van de wereld ranglijst maar dit seizoen onopval lend bezig, heeft ook nog iets recht te zetten. In Gothenburg verloor hij van Steeb, die terug kwam na twee verloren sets. De Westduitser stond toen pas op de 73e plaats van de computerlijst. Inmiddels staat hij vijftiende tegen Wilander elfde. „Het past ons prima, dat de West duitsers favoriet zijn. Ze zullen daardoor voor eigen publiek onder druk komen te staan", aldus Wilan der. Er wordt gespeeld op een zeer snelle tapijtbaan, die buitengewoon geschikt is voor het speltype van Becker. „Ik geloof dat we op onze hoede moeten zijn voor Wilander", aldus de Wimbledonkampioen. „Het zal heel moeilijk voor Steeb worden om zijn prestatie van vorig jaar te herhalen. Wilander zou niet gekomen zijn als hij niet zeker van zijn vorm was geweest." De bezetting van het dubbelspel wordt het moeilijkste probleem voor de Zweedse aanvoerder Jonte Sjogren, die niet over een echt ver trouwde combinatie kan beschik ken. Hij piekert over het koppel Gunnarsson/Jarryd in plaats van Edberg/Jarryd, dat in Gothenburg verloor en in de halve finales ook ten onder ging tegen de Joegosla- ven Ivanisevic en Prpic. Het dub belspel is altijd van cruciale beteke nis geweest voor de Zweden in de Daviscup. In 1983, 1986 en 1988 ver loren de Scandinaviers het dubbel, en daarmee tevens de bekerfinale. FINALE-POULE EC I Limoges (Fra) - Den Helder (Ned) 112-80 (51- 46). Toeschouwers 5000 Scheidsrechters Ri chardson (Eng) en Virovnik (Isr). Den Helder: Cooper 19. De Waard 17, Te Velde 11, Jones 10. Duyvelshof 8, Wingard 6. Van Dm- ten 5, Lagrand 4 - ~-"'-s17,Da- 4, Jullien Maccabi Tel Aviv (Isr) - Lech Poznan (Pol) 86-73 (45-37), Milan (Ita) - Jugoplastika Split (Joe) 73-84 (36-45), Barcelona (Spa) - Aris Saloniki (Gri) 90-56 (43-25). Stand: 1. Limoges 2-4, Jugoplastik; Stand Tin Zetverloop Short (wit) HILVERSUM (ANP) - Jan Timman is op weg de achtste editie van de KRO-schaaktweekamp snel in zijn voordeel te beslissen. Hij krijgt daarbij alle steun van tegenstander Nigel Short. De Brit blunderde gis teren in de tweede partij in tijd nood, waardoor Timman op zijn 38ste verjaardag zijn tweede opeen volgende overwinning kon bij schrijven. Short maakte gisteren met wit duidelijk de eerder opgelopen ne derlaag te willen uitwissen. Voor zijn tweede zet gebruikte hij tien minuten bedenktijd. Op het bord verscheen een tamelijk onbekende versie van de doorschuifvariant van de Carokann-verdediging. Ook de commentatoren keken verrast naar de ingewikkelde constructie, met als logisch gevolg dat verschillend over de kansen van beide schakers Fraser had nooit verwacht werd gedacht. Timman trok, net als op de ope ningsdag, veel tijd uit voor zijn zet ten. De beloning was er naar. Na zijn 41ste zet besloot Short de onge lijke strijd te staken. vriendschappelijke wedstrijd, vol gende week woensdag in De Kuip, in aanmerking te zullen komen. „Waarom bellen ze dan ook niet van tevoren?", baalde Fraser behoor lijk. „Als ik dit geweten had, was ik nooit onder het mes gegaan. Al thans, niet vandaag. Maar er is nooit contact opgenomen. Niet met de club, en niet met mij. Logisch dus, dat ik deze operatie gewoon heb doorgezet. Ik heb al vijf maanden last van mijn liezen. Maar voor het Nederlands elftal had ik graag nog wat langer pijn geleden". Thijs Libregts was in ieder geval ook niet op de hoogte. Of hij ver- ROME (ANP) Bettine Vriese- wacht een herstel van Fraser, dat koop heeft gisteren in Rome het Eu- vervolgens als medisch wonder de ropa-Azië Masters-toernooi gewon- wereldgeschiedenis in zal gaan. „Ik nen. De in de Italiaanse competitie ben vier tot zes weken uitgescha- uitkomende tafeltennister, die zich keld", maakt Fraser duidelijk dat weer beschikbaar heeft gesteld hij maandag, na zijn ontslag uit het voor Oranje, versloeg in het invita- ziekenhuis, naar huis zal afreizen en tietoernooi de Joegoslavische Gor- dus niet met de ambulance naar het dana Perkucin in drie games. De be- trainingskamp van Oranje in slissende game trok de speelster uit Noordwijk vervoerd wenst te wor- Hazerswoude met 21-16 naar zich den. Fraser, pas één interland (te- toe. Daarna volgden zeges in twee gen Denemarken) rijk: „Ik kom na games op.de Chinese Dai Lili (21-15, de winterstop weer in actie. Ik mis 21-16) en de Italiaanse r Allessia Arisi (21-9, 21-19). Vliesekoop is tafeltennissen nog niet verleerd DEN HAAG (GPD) Henk Fraser wist gisteren echt niet wat hem overkwam. Op het moment dat hij nog op de ope ratietafel in het St. Anna-ziekenhuis van Geldrop lag voor een ingreep aan beide liezen, maakte bondscoach Thijs Lib regts bekend dat de verdediger van Roda JC was geselec teerd voor de jubileum-interland van het Nederlands elftal tegen Brazilië. Libregts bleek totaal niet op de hoogte van de ingreep. de liesbreuk uit kunnen draaien. Na de wedstrijd tegen Venray van afgelo pen zondag, heb ik de knoop door gehakt". Vertwijfeld: „Het blijft een vreemde zaak. Zeker het tijdstip waarop die selectie bekend werd gemaakt. Drie minuten over twaalf 's middags, toen was ik dus nog echt onderi Henk Fraser tijdens die reden de afgelopen periode nau welijks in actie en zal vanmiddag in een test ondervinden hoe zijn bles dus wat wedstrijden ja, blijkt ook één van Oranje, i Andrezj Grubba zegevierde de Pool ging echt niet langer op deze i Michel Saive en de Joegoslaaf Ilije Zonder De pijn werd steeds heviger. den de doktoren r ADVERTENTIE Zaterdag 16 december 15.00 uur Sportpark Zegersloot Alphen a/d Rijn Koeman In Libregts voorlopige selectie van twintig spelers verscheen gisteren ook verrassend de naam van Ro nald Koeman. Johan Cruijff had de bondscoach al eerder laten weten grote problemen te hebben met de selectie van Koeman, omdat hij zijn libero rust wilde gunnen. Afgelo pen dinsdagavond ondernam Lib regts desondanks een laatste po ging. Na een werkbespreking met Nol de Ruiter en Rinus Michels bel de hij Koeman in Barcelona, en ver zocht hem nog een keer bij zijn su perieuren aan te kloppen. Koeman, gisteren: „Ik heb nog een visje uitgeworpen, maar het heeft niet mogen baten. Cruijff en het bestuur van Barcelona blijven bij hun mening. Ze vinden dat ik maakt hij zondag zijn rentree i rust nodig heb. Ik kan me daar wel thuiswedstrijd tegen Den Bosch, in vinden ja. Ik voel zelf ook dat ik Openbaart de liesblessure zich even gas terug moet nemen. We weer, dan zal ook Huistra waar- gaan een zwaar programma tege- schijnlijk onder het mes gaan. moet met de club. Eind december Waarmee zijn meespelen tegen Bra- begint de competitie weer, en zullen zilië eveneens tot de onmogelijkhe- we ook weer met de midweekse be- den behoort, kerwedstrijden geconfronteerd worden. Een paar dagen rust komt Debutantenbal schien uitgeblust in Italië aan. Dat Het Nederlands elftal beleeft vol- is toch ook niet de bedoeling". gende week woensdag dus een soort van debutantenbal tegen de Brazilianen. Het wegvallen van Fra- T-Tiiictrn ser' Koeman en mogelijk dus ook nuisira 'Huistra wordt toegevoegd aan een Libregts hoeft na komend weekend toch al aanzienlijke lijst afwezigen. 1e2-e4, c7-c6; 2. d2-d4. d7-d5, 3. e4-«5. Lc8-f5; 4 c2-c3. e7-e6; 5. Lf1-e2. c6-c5. 6. a2-a3, c5-c4, 7. Pb1-d2, Pb8-c6; 8. Pg1-f3. Lf8-e7; 9 b2-b3, c4xb3; 10 Pd2xb3, Pg8-h6,11. a3-a4.0-0; 12 a4- a5, Ta8-c8. 13. 0-0. f7-f6; 14. Lc1xh6. g7xh6; 15. e5xl6, Le7xf6; 16 TM-el. Kg8-h8; 17. Dd1-d2. Lf6-g7; 18. Dd2-e3. Tc8-c7; 19. a5-a6, b7-b6; 20 Le2-b5, Pc6-e7; 21 Pb3-d2, Pe7-g6; 22. Tal-cl. Tc7-e7,23. Lb5-d3. e6-e5; 24. d4xe5. Pg6xe5; 25. Ld3xf5, Tf8xf5; 26. Pf3-d4. Pe5-f3+; 27 Pe2xf3. Te7xe3; 28. Te1xe3. T»5-f7; 29. Tel-el. Dd8-d6, 30. Te3-e8+. Tf7-f8; 31. g2-g3. Kh8-g8. 32 P13- h4, Lg7xd4. 33. c3xd4, Dd6-I6; 34. Te8xf8+. Kg8xf8,35 Te1 -e5. DI6-C6.36. Ph4-f5, b6-b5,37 Pf5-e7. Dc€xa6. 38 Pe7xd5. Da6-al 39 Kgl- g2. Da1xd4, 40. Te5-f5+. KI8-g7; 41 12-13. wit geeft strijd op. ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd zaterdag 16 december ZUL L.G.B. - ZPP/PROFUS Zwembad De Zijl. Aanvang 20.00 uur u aangeboden door; GRAFISCH TIKSTVERWERKNGS8UHO loop Boiyhonwt L*ge R>ind>|h M 2315 W lmMo ?47S3-lti 071-222054 heeft Huistra weliswaar niet i van zijn lies, maar getraind heeft hij nauwelijks. Valt de test van van daag daarentegen positief uit, dan Milan en Nacional Medillin (zondag ring van Vitesse. Bovendien kreeg Ajacied Danny Blind de gelegen heid weer terug te keren. De laatste keer dat hij voor het Nederlands elf tal in actie kwam was in september '86, de interland Tsjechoslowakije- Tokyo) nog altijd onzeker Ter 'compensatie' verraste de momenteel voorstaat. Last bondscoach met het oproepen de al maanden naar Oranje lonken de Frans van Rooy (FC Antwerp) en het duo Bart Latuheru/Edward Stu- Nederland Vunderink boekt derde dagzege DEVENTER (ANP) - Niemand anders dan Robert Vunderink lijkt de Heineken marathonzesdaagse te gaan winnen. De sterke schaatser uit Raalte legde gisteren evenals in de eerste twee etappes het peloton zijn wil op. Met zijn zege in Deventer nam de Nederlandse kampioen op de tien kilo meter de leiding in de rangschikking over van Dmitri Botsjkaijov. Botsjkaijov capituleerde een dertig ronden voor het einde. Vunderink demarreerde en het marathonpeloton kon slechts in stille bewondering toekijken. Binnen drie kilometer had de houder van het werelduurrecord twee vluchters, Erik van den Boogert en Lissenaar Edward Hagen, die als eindigen, achterhaald. Rijnsburger Aad Grimbergen klasseer- VRUDAG 15.05-16.50 BBC 2 Sport on Friday bad minton en paardesport 16.00-17 00 EURO: Curling: finale van hel EK. 17.00-19.00 EURO European Basketball 17.00-19.00 EURO European Basketball. 17 00-20.15 Did 2 Davis Cup-tennis: live- verslag van de finale tussen Westduits- land en Zweden 17.42-18.25 Ned 2 De bal is rond ser.e programma's waarin acht amateurclubs strijden om de titel 'Amateurclub van het Short e 18.10-20.00 RTL VMatchmet o.a. tennis (finale van de wedstrijden om de Davis Cup tussen Zweden en Westduitsland) 19.00-20 00 EURO Ritmische gymnas- tweede de zich als zevende. De inspanningen maandag in Den Haag t de zesdaagse beginnen hun tol te eisen peloton van negentig man aan de start, v Kwam nauwelijks na te denken over de KV Mechelen heeft competitiever- vang van de vierde etappe restten slechts vijftig specialisten. Afvallers' (vier) spelers die uit de voorlopige plichtingen en stemde dus niet selectie worden geschrapt. De se- met het afreizen van Bosman, lectie dunt op deze manier zelf uit. Rutjes, Erwin Koeman en Hofkens. Ook de opgeroepen Pieter Huistra Gullit en Vanenburg zijn nog altijd groot vraagteken. De link- geblesseerd, terwijl het meespelen ren onder meer Richard van Kempen, Herbert Dijkstra, Dries van Wijhe, Jan Kooiman, Joeri Takken en Albert Bakker. Bij de vrouwen ging de dagzege ging naar Hanneke de Vries uit Diepen- heim, die voor het eerst tijdens de zesdaagse haar opwachting maakte. Op haar thuisbaan wees De Vries, die bij de Nederlandse afstandskampic spoot van FC Twente tobt al weken- van Rijkaard en Van Basten door de schappen uitkomt op de 5000 meter, medevluchters Goska Tompörowska lang met een liesblessure, kwam om wereldbekerwedstrijd tussen AC uit Sassenheim en Kitty Snel terug. Nitra Cup 21.00-22.00 EURO Gewichtheffen WK voor vrouwen in Manchester 22 00-23 00 EURO Ski Report. 22.05-22.40 Ned 2 Sporl. 22.30-23.30 BRT 2 Sport extra tenn.s (Davis Cup-finale tussen Westduitsland en Zweden). 22.50-23.15 Did 2 Die Sport-Reportage met o.a. Bundesligavoetbal (VfL Bochum- Emtracht Frankfurt) en Davis Cup-tennis (West-Duitsland-Zweden). 23.00-01.00 EURO Voetbal: film over het WK van 1954. 23.25-23.50 Did 1 Sportschau. 23.25-00.15 BBC 1 Olympia Horse Show: 3 hippique in de Grand Hall.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17