Hervormers denken aan eigen partij Sacharov geloofde in menselijke integriteit Na nederlagen in Sovjetcongres Chaos dreigt in DDR na bijna-lynchpartij Woede in Bulgarije na uitstel discussie over machtsmonopolie Oost-Westduitse veteranen spelen tegen wereldelftal Rellen in Polen bij herdenking staat van beleg Breuk dreigt bij Tsjechische communisten Van den Broek tegen hulp aan Sovjetunie VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 MOSKOU (Rtr/AFP/DPA/AP) De in de Interregionale groep van Afgevaardigden verenigde voorstanders van ver gaande hervormingen in de Sovjetunie hebben gisteren ge praat over de oprichting van een eigen partij. Mensenrech tenactivist Sacharov, die enige uren later zou overlijden, riep de ongeveer 400 leden op om te breken met de commu nistische leiding vanwege de "catastrofe" die nu wordt aan gericht. De groep leed deze week in het Con gres van Volksafgevaardigden twee nederlagen omdat de meerderheid van de gedelegeerden tegen de voorstellen van de groep stemde om de leidende rol van de communisti sche partij en het recht op prive-ei- gendom te bespreken. De ongeveer 200 aanwezigen kon- Na afloop van de vergadering zei de historicus wel akkoord te kun nen gaan met het voorstel van Bol- dyrev. Afanasjev zei verder dat in dat geval de leden hun lidmaat schapskaart van de communisti sche partij niet hoefden in te leve ren, omdat de oppositiegroep bin- de partij opereert. De den het gisteren niet eens worden voorgoed met de partij te moeten r de vraag of zij slechts een par- breken, bleek veel afgevaar- landelijke politieke oppositie beweging worden, zoals de histori- Joeri Afanasjey voorstaat. Hij De toenemende politieke vrijheid in de Sovjetunie kent ook een keerzijde in de vorm van het opkomende nationalisme dat in een aantal regio's tot grote etnische onlusten heeft geleid. Het felst gaat het toe tussen de Azer- Sommige parlementariërs zeiden baidzjaneii en de Armeniërs, die allebei een minderheid van de andere be- kritiseerde de leidende rol van de niet uit de partij te willen stappen, volkingsgroep in hun midden hebben. Het geweld van de Azerbaidzjanen tegen de Armeniërs in de enclave Nagomo Karabach is bekend, maar om gekeerd keren de Armeniërs zich ook tegen de Azerbajdzjanen in Armenië. Arifa Gasanova en haar dochter Ainura zijn slachtoffers van dat laatste. Zij onvluchtten hun woonplaats in Kafan en verblijven nu in een vluchte lingenkamp in Azerbaidzjan. (foto ap> communistische partij en pleitte omdat die anders in handen einde te maken aan haar conservatieve leden i de monopoliepositie. De meeste leden zij Sovjetleider Michail Gorbatsjov van de Interregionale Groep zeiden wilden verdedigen. "Laten we niet gaan, daar is het nog te vroeg was de reactie van de als radi- bekendstaande voormalige echter niet tegen de partij te zijn, maar tegen het bureaucratische ap paraat. De Leningradse afgevaar- ^._orT, ___T «t-.t-.ax digde Joeri Boldyrev wilde daarom ^Joskouse partijleider Jeltsin. Toen OOST-BERLIJN (AP/Rtr/DRA) niet verder gaan dan het hem werd gevraagd parlementaire factie, die tuele onafhankelijke partij Regering, politie en oppositie heb- hij: ben gisteren na een speciale bijeen- i on- komst over het voorkomen van een complete chaos in de DDR geza- SOFIA (Rtr/AFP) - Zo'n 40.000 woedende Bulgaren hebben gister avond het aftreden geëist van partij leider Petar Mladenov, nadat het parlement had besloten het debat over het schrapppen van de leiden de rol van de partij met een maand uit te stellen. Mladenov noch leiders van de oppositie slaagden erin de joelende menigte tot bedaren te brengen. "U jaagt Bulgarije de afgrond in", probeerde Mladenov de joelende massa met een megafoon vanaf de trappen van het assembleegebouw te overschreeuwen. Eerder hadden de oppositieleider Konstantin Trenchev, die hoofd is van een onaf hankelijke vakbond, en de filosoof Zhelu Zhelev tevergeefs gepro beerd de betogers over te halen uit een te gaan. Vice-voorzitter van het parlement Atanov Dimitrov probeerde even eens zonder succes uit te leggen dat de assemblee om grondwettelijke redenen alleen tijdens zijn volgende zitting in januari een besluit kan ne men. Met kreten als 'Maffia', 'Weg met de communistische partij', en 'Opstappen!' werden de afgevaar digden die het gebouw in- of uitgin gen door de menigte uitgejouwd. Sommige demonstranten trachtten een mensenlijke keten te vormen om het gebouw, dat werd bewaakt door de politie. "Er zijn genoeg ple nums en demagogie geweest. Wij willen wetten zonder ideologie", stond op een spandoek van beto- Ongeremde woede in Sofia gistermiddag na het besluit o wer de leidende rol van de partij een maand op te schorten. menlijk de bevolking opgeroepen de kalmte te bewaren. De regering besloot gisteren eerder op de dag na overleg met oppositiegroepen om de gehate staatsveiligheidsdienst (Stasi) op te heffen en de leden over te plaatsen naar andere politie-on- derdelen. Volgens de regering dreigen steeds meer burgers het recht in ei gen hand te gaan nemen. In ver schillende bedrijven zijn pastiches van opsporingsbiljetten van de poli tie gesignaleerd waarop bepaalde leden van de Stasi of SED staan af gebeeld als "verraders die de doodstraf moeten krijgen". De verklaring maakte verder ge wag van een incident in Dresden waar een partijganger door een groep van 50 burgers uit zijn auto werd gesleurd om te worden onder worpen aan een staaltje van volks- rechtpleging. Alleen door het ingrij pen van een bedaagde omstander kon een lynchpartij worden voorko- In Erfurt demonstreerden, on danks de regen, meer dan 10.000 mensen voor hervormingen. Vol gens het officiële persbureau ADN waren spandoeken met leuzen voor hereniging niet over het hoofd te zien. Een aantal sprekers van de op positionele beweging Neues Forum verklaarde dat bij een hereniging de "sociale waarden" van de DDR be waard moeten blijven. Ook 'Demo cratie Nu' zei dat de Bondsrepu bliek op het punt van haar vrije- marktpolitiek de DDR halverwege tegemoet moeten komen en de kloof tussen rijk en arm moet ver kleinen. Samenwerking Gisteren maakte de Westduitse mi nister van economische zaken Hel mut Hausmann na een gesprek met DDR-premier Hans Modrow be kend dat de beide landen het eens zijn geworden over de vorming van gezamenlijke economische Verder zal bondskanse lier Kohl bij zijn bezoek volgende week aan de DDR waarschijnlijk al een samenwerkingsovereenkomst ondertekenen. Haussmann kondigde aan dat de Bondsrepubliek haar steunpro gramma voor het midden- en klein bedrijf volledig wil openstellen voor Oost-Duitsland. zodat veel kleine en middelgrote bedrijven in de DDR direct kunnen worden ge holpen. OOST-BERLIJN (AP) Voetbalveteranen uit de Bondsrepubliek en de DDR gaan het op 26 maart opnemen tegen een wereldselectie in een benefietwedstrijd voor de Oostduitse stad Dresden. De wedstrijd wordt gesponsord door de voetbalclub Dynamo Dresden, een grote Westduitse melkfabriek en het boulevardblad Bild. De opbrengsten zijn bestemd voor de restauratie van het Dresdener kasteel, dat sinds de bombardementen op de stad tijdens de Tweede Wereldoorlog nog altijd in puin ligt. Volgens ex-international Paul Breitner zullen diverse spelers van het Duitse elftal dat in 1974 wereldkampioen werd deelnemen, onder wie Franz Beckenbauer, Gunther Netzer en Sepp Maier. De Argentijnse coach Cesar Menotti wordt gevraagd het wereldelftal samen te stellen. WARSCHAU (Rtr) - Bij de op een massaal protest tegen de commu nisten uitgelopen herdenking van de staat van beleg in Polen, nu acht jaar geleden, zijn in de havenstad Szczecin 46 politieagenten gewond geraakt. Volgens de Poolse televisie moesten drie van de gewonde poli tiemensen voor behandeling naar het ziekenhuis. De politie gebruikte waterkanon nen om betogende jongeren te ver spreiden. De demonstranten gooi den benzine-bommen en verbrand den een pop van van president Woj- ciech Jaruzelski. Jaruzelski vaar digde op 13 december 1981 de staat van beleg af om de vrije Poolse vak bond Solidariteit te onderdrukken. De maatregel werd in 1983 weer in getrokken. Bij betogingen in vier andere ste den eisten betogers het aftreden van president Jaruzelski. De politie maakte in twee steden met waterka nonnen een einde aan de protesten, zo meldde het officiële Poolse pers bureau PAP. PRAAG (GPD) De Tsjechische communistische partij staat, een week voor het vervroegde partij congres, op springen. Oorzaak is het woensdagnacht aan de onderhan delingstafel bereikte akkoord met de oppositie over de wijze waarop het nieuwe staatshoofd moet wor den gekozen. Hierover is nu binnen de partij onenigheid gerezen. Verschillende partijafdelingen, waaronder de invloedrijke Praagse, lieten gisteren in de loop van de dag de communistische onderhande laar Mohorita vallen. Een partij- woordvoerder verklaarde dat "de onderhandelaars geen mandaat hadden om bindende afspraken te maken". Een breuk in de partij wordt niet uitgesloten. Het Hongaarse voor beeld, waar de hervormers een soci alistische partij oprichtten en de conservatieven nu proberen de communistische te laten herleven, wordt zowel in oppositie- als partij- kringen een reële mogelijkheid ge noemd. De overeenkomst werd be schouwd als een succes voor het op positionele Burgerforum, omdat de onderhandelaars namens de com munistische partij hun voornemen om de president per referendum te laten kiezen lieten vallen. Het aan de ronde tafel bereikte compromis werd gisteravond door de woordvoerder van het Burgerfo rum Dobrovsky een 'herenakkoord' genoemd. Maar hij liet blijken dat de politieke spanningen over deze kwestie niet zijn verminderd. Een oppositionele zegsman, die ano niem wilde blijven, verklaarde gis teren dat het 'herenakkoord' tevens inhoudt dat van communistische zijde garanties zijn gegeven dat het parlement Havel geen strobreed in de weg zal leggen eind januari. gende studenten. Pas in de loop van de avond gingen de meesten naar huis. Voor vanmiddag is een nieu we grote demonstratie aangekon digd. Behalve het schrappen van Arti kel 1 van de grondwet steunden de demonstranten ook de andere eisen van de oppositie: vrije verkiezin gen, het verdwijnen van partijcellen uit fabrieken en ondernemingen en het aftreden van het hele Centraal Comité. Het 400 leden tellende parlement wordt gedomineerd door 300 com munistische afgevaardigden. BRUSSEL De Nederlandse rege ring voelt niets voor de Duitse voor stellen om de westerse economi sche hulp aan de landen in Oost-Eu ropa uit te breiden tot de Sovjetu nie. Ook andere westerse landen zien niet in hoe de Sovjetunie op zinvolle manier geholpen kan wor den. door Hans de Bruijn Minister Van den Broek (buiten landse zaken) zei gisteren in Brussel het niet goed te vinden "om de Sov jetunie hulp toe te zeggen "alleen om hen het gevoel te geven dat we ook voor hen iets willen doen". Hulp is volgens hem alleen zinvol als er duidelijke behoeften vastge steld zijn. De 24 rijke westerse lan den besloten woensdag in Brussel dat de hulp aan Oost-Europa niet al leen tot Polen en Hongarije beperkt hoeft te blijven. Ook andere landen kunnen daarvoor in aanmerking komen. Tsjechoslowakije, Bulga rije, Oost-Duitsland en Joegoslavië werden daarbij met name genoemd. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Genscher liet zijn collega's daarbij informeel weten dat hij ook hulp aan de Sovjetunie wil geven. De Sovjets zouden daar zelf niet om willen vragen, maar Ge nscher zou het initiatief willen ne men om dit in de EG aan te kaarten. Van den Broek zei niet in te zien hoe de EG de bijna 300 miljoen Russen kan helpen zonder dat dit ten koste gaat van de overige Oosteuropea- Autogastankbedrijf Vialle werkt met bedrijf Sovjetunie DEN BOSCH/LONDEN (GPD/AFP) Vialle Autogassyste- men in Son (Noord-Brabant) gaat samenwerken met de Russische Rjazan Fabriek. Die maakt onge veer 140.000 autogasinstallaties per jaar voor openbaar- en vrachtver voer. Vialle produceert zo'n 40.000 gastanks en is marktleider in Euro pa wat betreft de installatie van au- togassystemen in particuliere au to's. De samenwerking is tot stand ge bracht door Sovjet Consultants (Sovcon) in Eindhoven- Directeur Leers kwam op het idee beide on dernemingen aan elkaar te koppe len vanwege de kwaliteit van Vialle en de braakliggende markt in de Sovjetunie, waar benzine ruim vier maal zoveel kost als gas. In eerste instantie gaat het om uitwisseling van kennis over gasluchtmengers en gastanks. In februari vinden ver dere besprekingen plaats die in principe moeten leiden tot een joint-venture. MOSKOU (Rtr) Toen hij in 1975 de Nobelprijs voor de vrede kreeg, gaf het comité een even lo vende als treffende karakteris tiek: "Sacharovs hang naar de waarheid en zijn sterke geloof in de integriteit van de-individuele mens, zijn strijd tegen geweld en bruutheid, zijn moedige verdedi ging van de vrijheid van de geest hebben hem tot een woordvoer der van de mensheid gemaakt, die de wereld in deze tijd zo hard nodig heeft". Nobelprijswinnaar Andrei Sa charov, die vannacht op 68-jarige leeftijd is overleden, was de be kendste activist voor de mensen rechten in de Sovjetunie. Uren voordat hij thuis aan een hartaan val overleed, had Sacharov nog een vergadering bijgewoond van het Congres van Volksafgevaar digden, de nieuwe volksvertegen woordiging tot lid waarvan hij be gin dit jaar gekozen was. Zijn op treden tijdens die vergadering, waarin hij president en partijlei der Michail Gorbatsjov een hand vol telegrammen aanreikte die aandringen op verdergaande her vormingen dan die tot nu toe heeft kunnen realiseren, blijft een duurzaam blijk van zijn vaste overtuiging om naar grotere vrij heden te streven. Nadat hij in 1980 naar Gorki verbannen was, keerde Sacharov in 1986 naar Moskou terug na een telefoontje van Gorbatsjov zelf. Diens hervormingen steunde hij zonder bedenkingen. "Ons land kan zich geen mensen veroorlo ven die om hun geweten gevan gen zitten", zei de kerngeleerde in december 1986 bij het verlaten van de trein uit Gorki, waarheen hij in 1980 zonder proces verban nen was door wijlen partijleider Leonid Brezjnev. Na zijn vrijlating hervatte hij zijn wetenschappelijk werk. Sommige van zijn geschriften zijn gepubliceerd. Hij werd ont vangen door Gorbatsjov, kwam met aanhalingen in de kranten èn kreeg, in mei 1988, de ruimte voor een persconferentie waarop hij verklaarde dat zijn opvattingen niet veranderd waren. Hij ver klaarde de perestrojka te steunen, maar riep tegelijk op tot de vrijla ting van alle politieke gevange- Sacharov en zijn vrouw waren in juni nog in Nederland, waar Sacharov een eredoctoraat van de Rijksuni- versteit van Groningen in ontvangst nam. Hij had daar ook een ontmoeting met koningin Beatrix. (foto anp» jetunie. Omslag De omslag in het leven van An drei Sacharov ligt bij de publika- tie van een lang document in het Westen, waarin hij bij de Verenig de Staten en de Sovjetunie aan drong op samenwerking ter ver hindering van een kernoorlog. 'Gedachten over vooruitgang, coëxistentie en intellectuele vrij heid', verscheen in Amerikaanse kranten enkele weken voor de in vasie in Tsjechoslowakije een eind maakte aan de Praagse Len te. Het moet de dissidente kern geleerde voldoening gegeven hebben, dat de lidstaten van het Warschaupact anderhalve week geleden spijt betuigden over het militaire ingrijpen tegen het 'soci alisme met een menselijk gezicht' onder leiding van partijleider Alexander Dubcek. Tot 1968 had Sacharov een stei le carrière doorlopen als hoog be gaafd natuurkundige. Hij stu deerde aan de Staatsuniversiteit van Moskou en was doctor op zijn 26ste. Verder bewijs voor zijn ho ge intellect vormt het feit dat hij op zijn 32ste werd toegelaten tot de Akademie van Wetenschap pen, zonder eerst kandidaat-lid te hebben hoeven zijn. Nooit was ie mand op zo jeugdige leeftijd op genomen in dat prestigieuze ge zelschap. Vanaf 1948 was hij betrokken bij het programma dat de Sov jetunie zo veel mogelijk gelijke tred met de Verenigde Staten moest laten houden op het gebied van de kernwapens. In 1949 had de Sovjetunie de atoombom en in 1953 beschikte ze over een water stofbom, maar enkele maanden na de VS. In de loop van zijn wetenschappe lijke loopbaan grossierde Sachar ov in hoge onderscheidingen. Ten dele viel hem onder meer de Orde van Lenin. Bij zijn verbanning naar Gorki - een stad op 400 km ten oosten van Moskou, waartoe buitenlanders zonder speciale permissie geen toegang hebben - raakte hij deze prijzen kwijt. Maar hij is wel steeds lid gebleven van de Akademie van Wetenschap pen. Het artikel uit 1968 en latere verklaringen waarin Sacharov het Westen voorhield dat het ont spanning met de Sovjetunie af hankelijk moet stellen van libera lisering in de Sovjetunie, wekte de woede van het Kremlin en leidde tot een lastercampagne te gen hem. De Sovjetkranten druk ten met regelmaat ingezonden brieven af, waarin collega's en ge wone arbeiders er blijk van gaven weinig van zijn opvattingen te moeten hebben. Toen hij in 1975 de Nobelprijs voor de Vrede kreeg als erkenning voor zijn niet aflatende strijd voor intellectuele vrijheid, sprak de Sovjetunie van een "daad van koude oorlog" door het westen. Moskou duidde Sacharov zelfs aan als "pro-fascis- tisch". In de bijna zeven jaar Gorki moest de Nobelprijswinnaar zich een strikte bewaking door KGB en politie laten welgevallen, waarbij de reizen van zijn vrouw Jelena Bonner naar Moskou het enige regelmatige contact met de buitenwereld vormden. Agitatie Maar in mei 1984 dreigde daaraan een eind te komen toen de politie haar huisarrest in Gorki oplegde hangende een onderzoek naar be schuldigingen van anti-Sovjetagi- tatie. Sacharov, die ettelijke ke ren last van zijn hart gehad had tijdens zijn verbanning, ging in hongerstaking om de autoriteiten er toe te krijgen zijn vrouw voor een medische behandeling naar het westen te laten gaan. Zijn vrouw sloot zich bij de actie aan, waarop de pers zeer kritische arti kelen over haar ging schrijven zonder rechtstreeks naar Sachar ov te verwijzen. Ten langen leste kreeg ze een visum en verbleef ze zes maanden in Italië en de Verenigde Staten waar ze in 1986 behandeld werd aan hartklachten en een oogziek te. Eerder hadden de Sacharovs succes met een hongerstaking in het najaar van 1981. Na 17 dagen vonden de autoriteiten goed dat de vrouw van Bonner's zoon, Liza Aleksejeva, zich bij haar man in de Verenigde Staten voegde. Tijdens zijn ballingschap heeft Sacharov een aantal keren ver klaard dat hij, zij het met tegen zin, wel weg wilde uit de Sovjetu nie. Uit vele landen had hij uitno digingen om er te komen wonen en werken aan universiteiten. Maar Gorbatsjov zei in 1986 dat hij niet naar het buitenland mocht, omdat hij kennis droeg van staatsgeheimen uit de perio de dat hij bij het kernwapenon- derzoek betrokken geweest was.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13