Kinderopvang krijgt geld maar nog geen uitbreiding Meer betaalbare woningen door een lagere grondprijs Beslissing sporthal Warmond op de lange baan geschoven KERSTPAKKETTEN VOOR POLEN Te veel brandnetels in voortuinen Zoeterwoude VRIJDAG 15 DECEMBER! Voorschotense politiek geeft meer dan college bood /AAN EN EREPENNING VOOR MENKEN VOORSCHOTEN - De Voor schotense raadsfracties wil len de Stichting Kinderop vang Voorschoten de ge vraagde 91.000 gulden subsi die geven om het tekort over 1989 te dekken. Dat is 19.000 gulden meer dan het college wilde geven. De Stichting Bibelebon krijgt 128.000 gul den om de tekorten te dek ken. Het nieuwe gemeente bestuur zal volgend jaar be sluiten nemen over nieuwe opvangplaatsen. Dat bleek gisteravond tijdens een ge combineerde commissiever gadering van financiën en welzijn. Meer dan 40 Voorschotense ouders die gebruik maken van de kinder opvangvoorzieningen in Voorscho ten waren tijdens de vergadering nadrukkelijk aanwezig. Door mid del van spandoeken met teksten als 'Er zijn nog 30 wachtenden voor u' protesteerden zij tegen de beslis sing om pas na de raadsverkiezin gen besluiten te nemen over nieuwe opvangplaatsen. De gemeente heeft uitgerekend dat Voorschoten met het geld dat de rijksoverheid beschikbaar stelt in 1990 17 nieuwe plaatsen zou kun nen realiseren. Gemiddeld maken drie kinderen gebruik van één plaats. De Stichting Bibelebon heeft vier lokalen in gebruik in een voormali ge school aan de Van Hogendorp- Brandweer krijgt aan Oegstgeester Dorpsstraat een grotere kazerne OEGSTGEEST - De kazerne vrijwillige brandweer aan de Oegst geester Dorpsstraat wordt in het voorjaar grondig verbouwd en uit gebreid. De Oegstgeester raads- commisie voor financién stelde gis teravond ruim 360.000 gulden be schikbaar voor de plannen. De ruimte voor de voertuigen wordt flink uitgebreid, er komen toiletten en douches en een multi functionele ruimte, waar de brand weerlieden na gedane arbeid even kunnen bijkomen. De benodigde ruimte wordt gevonden door de ka zerne aan de achterzijde van het middenstuk te verlengen. Tevens wordt een geheel nieuwe verdie» ping gebouwd boven de huidige stallingsruimte van de voertuigen. De fracties van WD en CDA had den gisteravond geen enkel be zwaar tegen de plannen van het col lege. D66-raadslid M.H.J.J. Vissers vroeg zich af of het niet goedkoper zou zijn geweest om de douche- en recreatieruimten onder te brengen in de vanmiddag geopende ge- meentewerf in de Morsebelpolder. A.M.J. van Eisen (Groen Links) noemde de plannen van B en W 'op zich positief, maar vroeg zich toch af of volledige nieuwbouw niet goedkoper was geweest. Volgens wethouder P. van Veen van financiën zijn beide mogelijk heden onderzocht, maar bleek de 'uitruktijd' vanuit de werf 2 tot 3 mi nuten langer te zijn dan vanuit de Dorpsstraat. De uitruktijd is de pe riode die verloopt tussen een brand melding en het moment waarop de brandweer ter plekke is. "Boven dien is de nieuwe gemeentewerf al helemaal vol", zo betoogde de wet houder en is het voor 'de identiteit' van de brandweer beter als zij op een centraal punt is gevestigd. Vol ledige nieuwbouw zou volgens Van Veen duurder zijn geweest dan een verbouwing. Zes minuten Commandant M. Noordervliet van de vrijwillige brandweer gaf de commissieleden een toelichting op de plannen. Hij betoogde dat Oegst- geest een 'risico-D gemeente' is. Dat betekent dat de uitruktijd maxi maal zes minuten mag bedragen, terwijl die periode vanaf de ge meentewerf ongeveer negen minu ten zou zijn: "En daar zou de provin cie nooit genoegen mee hebben ge- weg en heeft 35 plaatsen voor peu ters, de Stichting Kinderopvang be heert het kinderdagverblijf De Hummelhof aan de professor Van der Waalslaan en biedt zeven plaat sen voor baby's en tien voor peu ters. Al eerder dit jaar werd duide lijk dat beide stichtingen niet kos tendekkend kunnen werken, omdat met name de personeelslasten zwaar op de begroting drukken. De inkomensafhankelijke bijdrage van ouders blijkt niet voldoende om alle kosten te dekken. J.R. van Leeuwen, voorzitter van de Stichting Kinderopvang Voorscho ten, maakte het standpunt van de stichting duidelijk. "De landelijke overheid biedt veel mogelijkheden om in 1990 tot kinderopvang over te gaan, maar als de raad de voorstel len in juni behandelt, komen die pas in september aan bod en is er een jaar verspild", aldus de ex-wethou der. Ook de Stichting Bibelebon is bang voor uitstel. Het college heeft het tekort van de beide stichtingen vergeleken en heeft uitgerekend dat de Stichting Bibelebon goedkoper werkt. Het college heeft zelf aangegeven dat dit komt doordat de Hummelhof ba by's en veel kinderen van ouders zijn geplaatst, een extra tekort van 20.000 gulden op. Directeur welzijn, C. Verlooij, ontkende dit laatste overigens. Vol gens hem leveren de kinderen van vluchtelingen even veel op als de kinderen van ouders met een verge lijkbaar inkomen. Het pleidooi van Van Leeuwen en diens brief sor teerden echter toch effect. Alle raadsfracties willen de stichting de gevraagde 91.000 gulden toeken- Wethouder L.L. Marselis maakte duidelijk dat de gemeente ook na 1990 subsidie zal blijven geven om de tekorten te dekken. Hoewel de gemeente steeds heeft gedacht dat het Rijk bestaande plaatsen zal sub sidiëren, gebeurt dat niet. Ondanks deze tegenvaller zei de wethouder dat 'er geen sterveling is die eraan denkt oude plaatsen weg te stre pen'. Het tekort aan ruimte is moeilijk weg te werken. In de brief beschul digt de Stichting Kinderopvang de gemeente ervan de Stichting Bibe lebon voor te trekken. 'Bibelebon krijgt zonder veel discussie twee lo kalen terwijl ons verzoek om uit breiding van één naar twee lokalen 'ordt doodgezwegen', staat met lagere inkomens opvangt. Ook brief. Gisteravond werd besloten dat ook dit probleem later c de komt. Een laatste discussie onstond over de hygiëne en veiligheidseisen waaraan peuterspeelzalen en kin deropvangvoorzieningen moeten 'oldoen. H. Neijsen, voorzitter rj personeel. Toch en W van mening dat ook de Stich ting Kinderopvang met minder subsidie toe kan door stagiaires in te zetten of hogere tarieven te reke- In een boze brief die de stichting twee dagen geleden aan de gemeen- de Stichting Bibelebon, had eerder teraad heeft verstuurd noemt de ontkend dat de situatie in de speel- stichting de gevraagde 91.000 gul- zalen van de stichting onhygiënisch den al minimaal. De inkomensaf- zou zijn. Gezien de onduidelijkheid hankelijke tarieven voor ouders zijn op dit terrein eiste raadslid me twee keer zo hoog als gemiddeld in vrouw J.B.M. Boezeman (WD) van de rest van Nederland, blijkt uit de Marselis dat de gemeente eisen op brief. De stichting noemt het niet dit gebied zal gaan stellen, verantwoord de bedragen nog ver- De wethouder toonde zich be- der te verhogen, omdat de kinder- ducht voor de bijbehorende kosten, opvang dan alleen nog maar bereik- "Er wordt zo makkelijk over bedra- baar is voor de 'happy few'. gen gepraat. Straks komt er een De Stichting Kinderopvang vindt CAO en dan gaan de bedragen weer een vergelijking tussen beide stich- omhoog", aldus de wethouder. Boe tingen niet eerlijk. De gemeente zou zeman wees er op dat het Rijk de ge- Bibelebon twee bedrijfsplaatsen meente hiertoe straks waarschijn- hebben gegund die ongeveer 20.000 lijk zal verplichten. De directeur de gulden aan extra inkomsten opleve ren. Verder leveren kinderen van vluchtelingen, die door de gemeen te bij de stichting Kinderopvang welzijn maakte duidelijk dat die kans inderdaad bestaat, r hij nog niet precies kan wat het Rijk zal eisen. WASSENAAR - De scheidende president-directeur van zuivel concern Menken-van Grieken, A.C.M. Menken, heeft gisteren de erepenning van de gemeente Wassenaar gekregen uit handen van burgemeester P.H. Schoute. Bovendien schonk Schoute het bord dat binnenkort moet aan geven dat het laantje tussen de Rijksstraatweg en de zuivelfa briek 'Menkenlaan' heet. In de volksmond heet dit laan tje al jaren 'het laantje van Men ken' en burgemeester en wethou ders stellen de gemeenteraad voor om die bijnaam maandag avond een officieel tintje te ge ven. Bord en penning zijn 'blij ken van grote waardering voor de zeer vele en grote verdiensten van Menken binnen en buiten de zuivelkringen'. Menken is de grootste werkge ver van Wassenaar en heeft een 'gezichtsbepalende rol' gespeeld bij zijn bedrijf. Eerder is de pre sident-directeur benoemd tot Of ficier in de orde van Oranje- NaSSaU. (foto Henk Bouwman) In huidige pand ontbreken ele mentaire voorzieningen als dou ches, een fatsoenlijk toilet en een kleedruimte. De commandant toon de zich dan óok zeer tevreden dat er 'zelfs al een damestoilet in de plan nen is opgenomen voor het geval er in de toekomst ook vrouwen bij de brandweer komen'. De geheel uit heren bestaande raadscommissie was het met hem eens dat er dankzij het 'sobere, degelijke plan' een energiezuinig en onderhoudsarm gebouw komt. Fietser (21) ernstig gewond bij botsing LEIDERDORP - Bij een aanrijding op de kruising Persant Snoepweg- /Van der Valk Boumanweg in Lei derdorp raakte gisteravond een 21- jarige man uit Leiderdorp ernstig gewond. De man kwam uit de rich ting van de Acacialaan, fietste zon der licht en negeerde een rood ver keerslicht. Midden op de kruising werd hij geschept door een automobilist die van de Stierebrug kwam. Door de klap kwam de man op de midden berm terecht. Zijn fiets sloeg over de kop en kwam terecht op een auto die op de Persant Snoepweg voor het stoplicht stond te wachten. Tweede inbraak wel succesvol bij slager OEGSTGEEST - Voor de tweede keer deze week is er ingebroken in slagerij Van der Zalm aan de Irislaan in Oegstgeest. De inbrekers kwamen wederom binnen door de achterdeur te forceren en braken de kluis open die achter in de winkel staat. Ditmaal namen de daders zeshon derd gulden mee. De politie weet nog niet of de inbraak is gepleegd door dezelfde daders. Bij de vorige poging lukte het de inbrekers niet de kluis open te breken. Waar schijnlijk brak de schroevedraaier waarmee de deur geopend moest worden. PvdA Voorschoten wil grondreserves gebruiken VOORSCHOTEN - In Voor schoten kunnen meer betaalba re woningwetwoningen wor den gebouwd wanneer de ge meente de grondprijs verlaagt door grondreserves aan te bo ren. Ook rioleringen, nieuwe fietspaden en straatonderhoud kunnen uit die pot worden be taald. Om Voorschotenaren meer kans te geven op een koopwoning, moet de grens waarboven geen woonruimte- vergunning nodig is worden verhoogd tot 200.000 gulden. den worden ingezameld in mini- containers of collectieve containers. Voor klein-chemisch afval moeten burgers speciale boxen krijgen bewoners muleerd o composteren voor eigen gebruik. te meldsystemen en opstapplaatsen voor carpoolers te verzorgen. Een tweede sporthal moet zonder gemeentelijke bijdrage gebouwd en tuinen worden gesti- geëxploiteerd worden. De biblio- tuin- en keukenafval te theek mag de tarieven niet verho gen en de PvdA wil het bestuur v Ook metalen en pvc wil de gemeen- de instelling ip staat stellen onder- te gescheiden ophalen. Het openbaar vervoer kan den verbeterd door interlokale bus- zoek te doen naar de behoefte i uitbreiding van de bibliotheek de tegen Leiden aangebouwde verbindingen te verbeteren, vooral wijk Noord-Hofland. Om Omroep in de spitsuren. Op de Wassenaarse Rijnland een echte kans te geven. Rijksstraatweg moeten busbanen moeten gemeenten de instelling twee jaar voldoende steunen. Als Rijnland aan het eind van die perio de over voldoende luisteraars be to's te laten delen, dient te gemeen- schikt, wordt de steun voortgezet. komen en in Voorschoten kan de gemeente de komst van een belbus stimuleren. Om Dit zijn enkele opvallende punten uit het gisteren gepresenteerde ver kiezingsprogramma van de PvdA Voorschoten. De partij vindt de bouwplannen voor woningwetwo- Maakte ningen in 1990 (13 woningen), 1991 u u (9 woningen) en volgende jaren (vijf grotendeels vernieuwde ploeg. Wethouder J. Visser en raadslid R. de Vries Mevrouw Breunesse lijsttrekker PvdA KATW1JKIOEGSTGEEST - Rond het middaguur zijn van daag uit Katwijk twee vracht auto's met hulpgoederen naar Polen vertrokken. De ongeveer 500 kerstpakketen, gebruikte kleding, 4000 kilo appels, vis en medicijnen zijn bestemd voor de stad Wroclaw en omgeving. De hulpactie is een initiatiej van de twee buurtverenigingen in de wijk Haaswijk in Oegst geest. Vertegenwoordigers van de beide buurtverenigingen be naderden de basisscholen in Oegstgeest, Katwijk en Voor hout met het verzoek om per klas enkele kerstpakketten voor Po len samen te stellen. Ongeveer 250 klassen hebben aan deze ac tie meegedaan. De waarde van een kerstpak ket bedraagt 55 gulden. Daar naast hebben de twee buurtvere nigingen afgelopen zaterdag een levensmiddelenactiq in Oegstgeest gehouden, waardoor een flink aantal extra pakketten kon worden samengesteld. De kosten van het vervoer van de hulpgoederen zijn betaald door een aantal bedrijven<f0to Dick Hogewoning) woningen) 'volstrekt voldoende'. Samen met regioge meenten moet Voorschoten dat aantal optrekken zodat in de toe komstige wijk Starrenburg dure en minder woningen kunnen komen. Een kwart hier bestaan uit woningwetw gen, een kwart uit premiekoopwo ningen, een kwart uit middenklasse koop/huur en een kwart uit dure koopwoningen. Over de signatuur van de basisschool moet door bewo ners worden beslist. Op dit moment wo/den huurwo ningen door drie verschillende or ganisaties beheerd: de gemeente, de algemene woningbouwvereni ging en de christelijke woning bouwvereniging. De PvdA wil de woningen van de drie organisaties onderbrengen in één corporatie. Om de procedure voor bouwaan- vragen sneller en eenvoudiger te la ten verkopen, wenst de partij een einde te maken aan de constructie waarbij de welstandscommissie alle aanvragen behandelt en vervolgens adviezen uitbrengt aan B en W. Om het milieu te sparen moet groente-, fruit- en tuinafval geschei- stelden zich niet herkiesbaar. Fractieleider mevrouw M. Breunesse voert de lijst aan, tweede staat voorzitter R. Kalfsbeek en derde P. Dordregter. Oud PvdA-voorzitter P. den Hartog bezet een vierde plaats, PvdA-secre- taris J. Zuurmond is vijfde geworden en P. van der Burg zesde. Van der Burg is tweemaal lijsttrekker geweest van de PSP Voorschoten. Het lukte het aanbod moet hem bij lange na niet om de raad binnen te dringen en nu probeert hij het pv(jA. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen haalde de PvdA7P- PR-fractie vier zetels. Mededeling B en W stelt politiek teleur WARMOND - De nieuwe burge meester van Warmond, me vrouw G.W. van der Wei-Marke ring, legde gisteravond tijdens de raadsvergadering een op merkelijke verklaring af over de komst van de sporthal. Zij zei namens het college dat het haal baarheidsonderzoek naar een hal in sportpark Overbos tegen de afspraken in niet op de agen da is geplaatst. "Niet alleen om dat ik zelf de materie niet be heers, maar vooral omdat we echt in een impasse zitten", al dus Van der Wel. "Dinsdag hebben wij voor het eerst met elkaar naar de materie geke ken. We hebben lang over de situa tie gesproken en geconstateerd dat er sprake is van een impasse. Er is geen beslissing mogelijk zonder de WD drong wonden te maken", aldus de burge meester. "Ik acht mij niet in staat om een discussie te leiden die zo'n lange voorgeschiedenis heeft". Het college wil zich uitgebreid oriënte ren, voordat het de haalbaarheid van een sporthal in sportpark Over bos in de raad aan de orde stelt. De fracties waren teleurgesteld over het uitstel. "Het duurt allemaal te lang en het geduld raakt op", al dus B. Schavemaker, fractievoorzit- Progressief Warmond. Ook op spoed. ZOETERWOUDE - De kwaliteit van de tuinen in Zoeterwoude- dorp ten noorden van de Dorps straat is dit jaar teruggelopen. De keurmeesters hebben dan ook niet alle beschikbare prijzen toege kend. Dat constateerde voorzitter J.B.N, van Diemen van het Zoeter- woudse comité Tuinbeoordeling gisteravond in de raadszaal van het gemeentehuis. De leden van het comité zijn het hele jaar op pad om in hun deel van Zoeterwoude de van de straat zichtbare turnen te beoordelen. Alle tuinen in de gemeente wor den elk jaargetijde bekeken en be oordeeld, ook die op het industrie terrein in Zoeterwoude-Rijnd- dijk. Van Diemen had dit jaar in te veel tuinen van boerenbedrij ven in de Weipoort 'nogal wat brandnetels' gezien. Hij noemde dat een teken van verwaarlozing en riep de bezitters van die bedrij ven op om meer aan het onder houd van de voortuinen te doen, Comitélid H. van de Hoeven nam giste ravoiui afscheid, omdat hij het vanwege zijn hoge leeftijd wat kalmer aan wil gaan doen. Tot zijn genoegen constateerde hij dat het comité leeft: "Het is een goed teken dat jongeren snel de plaats van ouderen innemen als die vertrekken". De ereburger van de gemeente is altijd een groot voorvechter geweest van het comi té. Toen de gemeente haar eigen commissie moest wegbezuinigen heeft Van der Hoeven hard ge werkt 'voor het voortbestaan van een comité tuinbeoordeling. "Telkeyis als ik weer over die be zuiniging van een jaar of wat ge leden hoor praten, wil ik van schaamte wel onder de tafel krui pen", verklaarde burgemeester A.J.M. Houdijk. Hij prees het werk van het comité en verklaar de dat hij wil praten over de wens van voozitter Van Diemen om van het comité weer een gemeentelijke commissie te maken. Twee aanrijdingen, twee gewonden zaak wordt een beetje slepend, beetje chronisch", aldus WD-frac- tievoorzitter mevrouw C.A.M. Saris. Wanneer de kwestie wordt behan deld, kon de nieuwe burgemeester niet zeggen. OEGSTGEEST - Een 17-jarige bromfietser uit Rijnsburg en een 65-jarige Deze fietser uit Oegstgeest werden gistermiddag gewond naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht na twee aanrijdingen in Oegstgeest. De eerste aanrijding gebeurde op de Leidsestraatweg. Een auto die in de richting van Leiden naar Oegstgeest reed, sloeg plotseling rechtsaf over Raadslid C.A.M. van Schiê (CDA) het fietspad naar het terrein van het zendingshuis. Bij die manoeuvre overhandigde de burgemeester 140 schepte de automobilist een bromfietser die de zelfde richting uitreed. De handtekeningen van basisschool bromfietser verwondde hierbij zijn been. De tweede aanrijding gebeurde op de Endegeesterstraatweg, doordat een 65-jarige man met zijn fiets de weg overstak bij het psychiatrisch zie- De Waaier. De ondertekenaars zijn, kenhuis Endegeest. Een automobilist zag de man te laat, kon niet meer uit wijken en reed de man,aan. De fietser had een hoofdwond en een hersen schudding. VRIJDAG 15 DECEMBER AJphen kerstbazar speeltuin- en buurt vereniging Vreugdeoord, aan vang 19.00 uur. rad van avontuur in Halfje Wit. aanvang 20.00 uur. algemene ledenvergadering PvdA afdeling Leiden, aanvang 20.00 uur in buurthuis Aktief, Ber- lagestraat. premièrevoorstelling van Karin Bloemen: 'Bosje Bloemen', aan vang 20.15 uur in de Leidse gen moet ze toch weer op', aan vang 20.15 uur in de Muzenhof. eindconcert Streekmuziek- school Rijnakkoord, aanvang 20.00 uur in de Dorpskerk. Noordwijk Wassenaar natuurwandeling IVN over de uitvoering van de komedie'Des Kruiskade, startom 10.00 uur Ooi- Duivels', door Toneelcombinatie A M evaarsnest bij Spookverlaa» en Dialoog, aanvang 20.15 uur in De W Galgweg Hazerswoude. Warenar, Kerkstraat. WÊL kunstverkoop, van 10.00 tot «A 17.00 uur in Avifauna. ZATERDAG 16 DECEMBER WÈ W jaarexpositie cursisten Pro Ar- rad van avontuur, jeugd (14.00 uur), ouderen (20.00 uur) bij Halfje Wit. Kerstconcert mmv Nederlands Hervormd Kerkkoor en Arti et Roli- gioni, aanvang 20 00 uur in de Ad- aanvang 20.30 uur in het LAK- THeater, Cleveringaplaats. optreden Ab Baars Tientet met Jazzmuziek, vanaf 21.30 uur in het Waaggebouw, Aalmarkt. Warmond kerstkaarten maken voor de jeugd bij Kommunikatie War mond, van 14.00 tot 16.00 uur in het Meerpunt. concert door de Harmonie en Drumband St. Mathias. aanvang One' m Het Kasteel, aanvang 21.00 uur. Leiden ruilavond voor verzamelaars van postzegels, munten enz. in buurthuis 't Spoortje, Bernhardka- de, aanvang 19.00 uur. avondvullend programma van muziek- en dansgroep 'Pandora', aanvang 20.30 uur in het LAK- Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp cabaret van Herman Finkers: 'De zon gaat zinloos onder, mor vang 20.0t) uur in Bon-Bon, Ko ningin Wtlhelmina Boulevard. Warmond kerstbingo Kommunikatie War mond, aanvang 20.00 uur in het Meerpunt. blijspel door toneelvereniging hoornseweg 94 (tegenover Maskerade, aanvang 20.00 uur in wA Rijnoord). het Dorpshuis, Rijpwetering. mjmbmbbbb uitvoering van het blijspel: 'Op blote voeten in het park', door to- Alphen KB neelgroep Spot, aanvang 20.30 kerstbazar speeltuin- en buurt- ^K m uur in het Parktheater, vereniging Vreugdeoord, vanaf ^K f«^|V|||/l kerstdarttoernooi, in buurthuis 19.00 uur. Vl 1 k3 r\ Westerhaven, aanvang 14.00 uur. Leiden vlooienmarkt in de Pieterskerk, van 9.30 tot 16.30 uur. inspeelvoorstelling Oudejaars conference Youp van 't Hek, 20.15 uur Leidse Schouwburg. avondvullend programma van muziek- en dansgroep 'Pandora', derdorp' in verenigingsgebouw Lindelaan 12, vanaf 19.00 uur kerstklaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubhuis Beukenschans. kerst-koppel-klaverjassen bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof. Wassenaar uitvoering van de komedie 'Des Duivels', door Toneelcombinatie Dialoog, aanvang 20.15 uur in De Warenar, Kerkstraat. seminar Parapsychologie door dr. Bierman en drs. Kramer, 14.00 uur De Pauwhof, Paauwlaan 2a.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12