Oud-minister beschuldigd van betrokkenheid illegale vuilstort Nieuwe plant moet toeristen naar Boskoopse regio lokken Verstokte rokers worden desnoods op straat gezet 'Bedenk maar dat er ook een uitknop op de TV zit' u Mare's krijgen stempel tegen advertentie Shell Provincie wil volgend jaar meer geld voor goedkope huurhuizen m wij hebben besloten niet te roken VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 REGIO PAGINA 11 Ginjaar over twee weken voor rechter in zaak Kemp DEN HAAG/ALPHEN - De voormalige minister van milieubeheer, dr. L. Ginjaar moet over twee weken voor de rechter verschijnen. De advocate van de vroegere vuiltransporteur Kemp heeft de oud-minister laten oproepen als getuige omdat hij betrokken zou zijn bij het storten van chemisch afval op de voormalige vuilnisbelt in Alphen aan den Rijn. Te gen Kemp lopen een straf zaak en een civiele procedu re omdat hij illegaal honder den vaten afval op de stort plaats zou hebben gedumpt. De advocate van Kemp, mr. Y. van Boxel, heeft aanwijzingen dat de wel even', en hij heeft vervolgens - ongeveer drie miljoen gulden - te stortingen destijds hebben plaats- naar Ginjaar gebeld. Vijf minuten verhjüen°P_d£:^^s^oudse vuil- gehad met medeweten en soms later gaf de directeur van de reini- zelfs na 'bemiddeling' van het mi- gingsdienst in Alphen alsnog toe- nisterie. "In die tijd duurde het on- stemming voor de storting". Vol- geveer drie jaar voordat de overheid gens mevrouw Van Boxel is Kemp een officiële vergunning gaf voor bij die telefoongesprekken aanwe- een storting. Bedrijven zaten echter zig geweest. omhoog met hun afval, en daarom De minjster heeft, zo stelt de advo- ""hmr worft b'ehandeid,''eën gedoogde het ministerie dat er zon- t t aiieen voor pametex 'be- T c,enande|1ai een Hpr vprpiinnincr tnrh vaten werden 7\ j, „t, 7. u j a tal oud-chauffeurs van de transpor- der vergunning toen vaien weraen micjdeld'. "Ik heb aanwijzingen dat tp..r t nnrnpnpn gedumptvermoedt mevrouw Van dat in nQg enkele tientallen gevallen oproepen. gebeurd. Daarbij zijn ook andere transporteur. Tijdens de zitting zul len ook de directeur van Pametex en de voormalige afdelingschef van de Alphense reinigingsdienst, G. Scholten, worden gehoord. De ad vocate heeft in de strafzaak tegen Kemp, die op 28 december Boxel. jo c0salvlt Volgens haar heeft oud-minister transporteurs dan Kemp betrokken Ginjaar er ten minste een keer voor geweest". Namen van bedrijven wil r Van Boxel op dit moment keer gezorgd dat er afval op de belt werd Kleine jongens Scholten zegt overigens niets te we- een 'ingrijpen' van Ginjaar. gestort, nadat de gemeente Alphen nQg njet noemen. "Ik wil de zaak "Ik sluit het niet uit, maar dit soort aanvankelijk toestemming had ge- ggj-gt verder uitzoeken". 1 1 J~ weigerd. "In 1979 wilde het Haagse pjej. ^at ^et rijk snel heeft handelsbedrijf Pametex een hoe- meebetaald aan een bemalingsin- veelheid autoschroot kwijt in Al- staiiatie bij de belt, versterkt het phen. Kemp zou dat afval vervoe- vermoeden van de advocate dat het yle^ gemeente^wilde het minjsterig is betrokken bij de afval- dumpingen. "Die bemaling is aan- voornamelijk voor rekening LEIDEN - Een groot aantal exem- worden gevraagd de Shell-adver- 7ittina\. plaren van het Leidse universiteits- tentie uit Mare te scheuren en deze ~oien - ziuing zaken werden niet met ons, de 'klei- jongens' besproken. Dat speelde een "bemalingsin- zich allemaal op directieniveau af'. De toenmalige directeur reinigings dienst en oud-minister Ginjaar wa ren vanmorgen niet voor commen taar bereikbaar Voormalig wethouder D. van Leeuwen zegt dat er in de 'zaak Pa- houden. Die kosten zouden echter metex' geen enkel contact met hem de gemeente. Het len, rijk heeft echter zonder al te veel van problemen twee ton hiervoor be is geweest. Ook in de andere geval- de advocate van Kemp hij niet benaderd door het ministerie, of door schikbaar gesteld. Daaruit kun je de minister zelf. "Geen sprake volgens mij afleiden dat het minis- verklaart Van Leeuwen stellig. "Ik terie wist wat e kan me ook niet voorstellen dat de Oud-minister Ginjaar wordt 24 minister toestemming geeft, want december gehoord tijdens de - be- niet het rijk, maar de provincie is r de civiele recht- verantwoordelijk blad Mare dat vanmorgen is uitge- getekend in te leveren. Het platform komen, heeft op de voorpagina stempel gekregen met de tekst 'Pro testeer tegen Shell-advertenties in Mare'. De actie volgt op eerdere ac ties tegen Shell-advertenties door het platform Leiden Steunt Zuid afrikaans Verzet (LSZAV). Hoofdredacteur Margriet van Li- th van Mare toont zich niet geschokt over de nieuwste actie en is niet voornemens in te grijpen. "De actie voerders hebben het recht hun me ning kenbaar te maken. Zolang dat op een dergelijke vreedzame ma nier gebeurt, zie ik geen reden om in te grijpen. Het is gewoon hun me ning tegen die van Mare". In Amsterdam hebben actievoer ders het universiteitsblad bestem peld met hakenkruizen en de. opla ge in brand gestoken. Van Lith: "Bij een dergelijke actie zou ik wèl in grijpen, hoewel ik niet weet op wel ke manier". De actievoerders gaan onvermin derd door. Gisteravond zijn pam fletten opgehangen met de oproep te protesteren tegen Shell-adverten ties, onder meer door deel te nemen aan de 'scheuractie'. Studenten J. de Koning voorzitter van 'Burgerschapskunde' LEIDEN/VOORSCHOTEN - Oud- minister en oud-informateur drs. J. de Koning is donderdag benoemd tot voorzitter van de Stichting Bur gerschapskunde, een centrum voor politieke vorming in Leiden. levert de uitgescheurde adverten ties af bij de redactie van het univer siteitsblad. proberen de kosten voor het bestuurders uit die tijd schoonmaken van de Alphense belt getuige laat verhoren. REGIO De boomkwekers in de regio Boskoop, de gemeenten Ha- zerswoude, Reeuwijk en Bos koop en de plaatselijke VW's hebben gistermiddag officieel de organisatie Sirébo opgericht. De organisatie heeft tot doel de boomkwekerijsector in de regio Boskoop meer bekendheid te ge-' ven bij zowel toeristen als vakge noten. Sirébo gaat zowel in bin nen- als in buitenland werken. Het tijdstip van de oprichting hangt samen met de komst van de tuinbouwtentoonstelling Floria- de in 1992. De organisatie wil de bezoekers van de Floriade, 'die immers in onze achtertuin wordt gehouden', naar Boskoop en om geving toe halen. Ook voor de ja ren na 1992 wil de Stichting Pro motie Sierteelt Regio Boskoop zoals Sirébo voluit heet, activitei ten ontplooien. Een belangrijk middel in de re clamecampagne wordt een nieu we plant die in opdracht van Siré bo is 'gemaakt' en wordt verme nigvuldigd. Vanaf volgend jaar zal de plant, waarvan de naam ook dan pas bekend wordt, te koop zijn. De plant moet een blij vende herinnering zijn aan het be zoek aan de Boskoopse regio. Naast het meer bekendheid ge ven aan het boomkwekerijge- bied, onder meer door de plaat sing van grote reclamebprden, wil Sirébo ook wandeltochten over de boomkwekerijen uitzet ten, een evenementendag rond het thema sierteeltprodukten or ganiseren en de regio zelf ver fraaien. Zo moet er op belangrijke punten in de dorpen meer groen worden geplaatst en zal aandacht worden besteed aan de particulie re tuinen. De 800 boomkwekers lid van de vakorganisatie Kring Boskoop hebben zich verplicht van 1989 tot en met 1991 jaarlijks 50 gulden aan de stichting te betalen. Daar naast hebben de gemeenten en de Kamer van Koophandel een, be scheiden, startsubsidie verstrekt. Dit is echter niet voldoende om alle activiteiten die Sirébo op sta pel heeft staan, te betalen. Er wordt gezocht naar sponsors die öf een bepaald project van de stichting, èf het werk van Sirébo in het algemeen ondersteunen. Naast een bestuur heeft de stichting ook een aantal advise- rende leden. Het bureau Plant Propaganda Holland, de Kamer van Koophandel Midden-Holland en een organisatiebureau zullen Sirébo ter zijde staan. Creatieve uitwegen gezocht voor nationaal rookverbod LEIDEN Het negeren van het rookverbod kan voor de Alphen se politie aanleiding zijn om agen ten te ontslaan. Het ambtenaren reglement geeft de korpsleiding de mogelijkheid tot het zetten van deze verstrekkende stap. Maar dan moet de agent in kwestie het wel erg bont maken en de wet consequent aan zijn laars lappen. Helpt een waarschu wing met, dan volgt een schrifte lijke berisping. Zou de agent ook daar lak aan hebben, dan kan via de ambtenarenrechter om ont slag worden gevraagd. Met ingang van 1990 is het wet telijk verboden om in openbare ruimten te roken. Het verbod geldt ondermeer voor stadskan toren, stationsgebouwen, sport hallen, bibliotheekruimtes en zie kenhuizen. Er staan overigens geen directe straffen op het over treden van het verbod. Er wordt van uitgegaan dat sociale contro le genoeg is om rokers van over treding af te houden. Overtreding van het verbod kan in het uiterste geval tot ont slag leiden maar er moet heel wat aan vooraf zijn gegaan alvorens naar die rigoureuze straf wordt gegrepen. Zeker is, zo verzekert een woordvoerder van het Alp hense korps dat de wet wordt na geleefd. Niet dat er iemand elk moment op het toilet gaat ruiken of er gerookt is. Dat gaat iets te De Alphense politie rekent op collegialiteit. Agenten die écht niet buiten een trekje kunnen, worden zoveel mogelijk bij elkaar in één ruimte gezet. En in de kan tine is een hoekje met schuifdeur waar de rokers hun gang kunnen gaan. Sluipend Het Academisch Ziekenhuis in Leiden houdt zich eveneens vast aan de wet. Om roken te ontmoe digen heeft de raad van bestuur besloten dat er per 1 januari geen sigaretten, sigaren en tabak meer mogen worden verkocht in de twee winkeltjes in het oude en nieuwe gedeelte van het zieken huis. Voor de rest hoopt het AZL dat iedereen zich aan de regels houdt en alleen op die plekken rookt waar dat nog is toegestaan. Met stickers wordt aangegeven waar roken verboden is. Sancties zijn er niet. De bewakingsdienst van het ziekenhuis gaat niet sluipend rond om te kijken of iedereen zich wel aan de regels houdt. De Don Bosco mavo in Sassen- heim heeft een probleempje. Vier leraren van de 25 zijn rokers. In de buurt van leerlingen mogen ze geen sigaret opsteken. Rest niets anders dan dit in de pauze te doen. Maar dan komt het pro bleempje om de hoek kijken. Want er is maar één lerarenkamer in de school. Nagedacht over een oplossing is er wel, maar de Deze asbak in het AZL spreekt voor zich. o H im Dij kraai schoolleiding is er nog niet hele maal uit. Overwogen wordt nu om de rokers een kwartiertje voor de lessen beginnen de gelegen heid te geven een sjekkie op te steken. Daarna gaan alle ramen wagenwijd open om de boel te luchten. De school heeft niet het idee geopperd om de vier roken de leerkrachten de speelplaats op te sturen om buiten maar te ro ken. Loyaliteit Een werkgroepje van de gemeen te Leiden heeft aan burgemeester en wethouders een advies uitge bracht hoe het rookverbod in het stadhuis in de hand moet worden gehouden. Nergens zou er in prin cipe een sigaret meer mogen wor den opgestoken. Controle is ech ter een heikel punt. De ambtena ren verwachten dat de niet-rokers de eventuele overtreders wel op de vingers zullen tikken. En daar blijft het wat de ambtenaren be treft bij. "Je kunt niet zeggen", stelt één van hen, "dat wanneer iemand drie keer is betrapt hij of zij een dag salaris moet inleveren. We re kenen op loyaliteit ook al zal er links en rechts best wat worden gesputterd. Als het aan ons ligt gaan de niet-rokers tussen twaalf en één uur lunchen en de rokers erna". Moeilijk ligt dat niet-roken ook in het verpleeghuis De Wilbert in Katwijk. Voor het personeel niet zo zeer, maar wel voor de bewo ners die woonkamers, hallen, toi letten enz. gezamenlijk gebrui ken. De directie denkt dat het moeilijk is om rokers en niet-ro kers volledig van elkaar te schei den. Maar rookvrije ruimten ko men er wel. Aan de andere kijkt een tachtig jarige toch wat anders tegen dit soort zaken aan als een jonger ie mand die nog een leven lang te gaan heeft. Directeur Van Mierlo zegt dat het roken van een sigaar tje of sigaretje voor oude mensen vaak nog maar het enige is dat ze hebben. Dus wordt er niet zo'n punt van gemaakt. Leidse hoogleraar Van der Voort over land en media DEN HAAG/REGIO - -Het aantal sociale huurwoningen dat in 1990 in Zuid-Holland mag worden ge bouwd, blijft ver achter bij de vraag. De gemeenten hadden aanvragen ingediend voor in totaal 10800 socia le huurwoningen en de provnicie heeft er slechts 6800 kunnen toede len. Gedeputeerde P. van Heemst spreekt van een zorgwekkende situ atie. Gedeputeerde Staten hebben deze week de verdeling van de wo- ningbouwcontingenten over de ver schillende gemeenten bekend ge maakt. In het regeerakkoord kondigt de regering aan dat er op de begroting van volkshuisvesting extra geld wordt vrijgemaakt voor sociale wo ningbouw. Van Heemst zei te hopen dat dit voornemen bewaarheid wordt. GS houden altijd een aantal socia le huurwoningen 'achter' om knel punten in de provincie te kunnen oplossen. Dit zijn woningen voor speciale projecten die in één keer moeten worden afgebouwd. De Leidse en Alphense regio heeft geen enkele van de 75 hiervoor be schikbare woningen toegewezen gekregen. Overigens willen GS vanaf vol gend jaar de verdeling van deze knelpuntenpot in handen geven van de regionale volshuisvestings- LEIDEN - Zelf zat hij tijdens de reportages over de historische ge beurtenissen bij de muur in Ber lijn ook urenlang aan de buis ge kluisterd, boeken en kranten even latend voor wat ze waren. "De emoties die daar vrijkwa men, de reacties van die Oostber- lijners, die beelden staan in mijn geheugen gegrift. Zelfs het mooi ste verslag in de krant verbleekte bij wat ik daar te zien kreeg. Voor dit soort reportages is televisie het medium bij uitstek". door Coriny Smits Toch is het de heilige overtui ging van prof. dr. T.H.A. van der Voort dat de televisie een medi um is dat ook een negatieve ont wikkeling in gang heeft gezet. Het heeft de rol van de geschreven tekst, boeken en kranten, de afge lopen drie decennia flink op de achtergrond gedrongen. "Uit re cent onderzoek is gebleken dat de tijd die de Nederlander tegen woordig besteedt aan het lezen van boeken en dagbladen sinds 1955 ongeveer is gehalveerd. En voor een belangrijk deel is de tele visie daar debet aan". Een zorgwekkende tendens, al dus Van der Voort vanmiddag tij dens zijn rede 'Televisie en lezen' die hij uitsprak bij de aanvaar ding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de studie van kind en media aan de Leidse Universi teit. "Vooral als je bedenkt dat de jongeren, die opgroeiden in het televisietijdperk, gevoelig zijn voor deze ontwikkeling. De tijd die jongeren van twaalf tot negen tien jaar aan lezen besteden is tus sen '75 en '85 met maar liefst veer tig procent afgenomen". Daags voor het uitspreken van zijn rede legt Van der Voort in zijn werkkamer uit dat er jarenlang vanuit is gegaan dat het nogal meeviel met de funeste invloed van televisie op het leesgedrag. "Weliswaar was er in de beginpe riode van de tv sprake van dat mensen iets minder lazen, maar later zou zich dat weer hebben hersteld. Pas kort geleden is, na uitgebreide onderzoeken en ver gelijking met oude gegevens, vastgesteld dat de Nederlander van twaalf jaar en ouder tegen woordig nog maar de helft leest van wat hij in 1955 deed. Geble ken is dat dat in 1975 al zo was, maar de laatste jaren heeft de middagtelevisie nog een extra duit in het zakje gedaan". Evenwicht Van der Voort is geen tegenstan der van televisie, integendeel. Hij vindt echter dat kinderen de gele genheid moeten krijgen hun tijd evenwichtig te verdelen over de televisie en het lezen van gedruk te tekst. "En ik vrees dat dat even wicht zo langzamerhand zoek be gint te raken. Dat voetbalwed strijden en de Tour de France via de televisie beter zijn te volgen, dat vind ik ook, maar het wordt twijfelachtig als mensen voor alle informatie afhankelijk worden van de tv. Want als het om de da gelijkse nieuwsstroom gaat, het niet zo sensationele binnen- en buitenlandse nieuws, biedt de te levisie niet veel meer dan de kop pen, terwijl dagbladen ook de achtergronden geven". Volgens de bijzonder hoogle raar kan de televisie evenmin het lezen van boeken vervangen. "Er zijn wel mensen die zeggen dat ze ook lezen als ze naar een film kij ken, de ondertitels namelijk. Nu is het volgen van ondertitels in derdaad een goede leestraining, maar zou je ze bijeen brengen in een boek, dan zou dat wel een vol strekt onleesbaar boek worden. Een echt boek stimuleert de taal vaardigheid veel meer, het bevor dert het mondelinge uitdruk kingsvermogen en je leert er be ter van schrijven. Bovendien prikkelt het lezen van een boek de fantasie en de creativiteit veel meer dan het zien van een film". Dat ook de jongeren steeds va ker de beeldbuis verkiezen boven geschreven tekst, komt volgens Van der Voort niet voort uit een verminderd concentratievermo gen of zelfs een nieuw analfabe tisme, zoals sommige onderzoe kers wel hebben beweerd. "Juist de laatste jaren brengen jongeren veel meer tijd op school door dan vroeger. Je zou dus kunnen ver wachten dat de leesvaardigheid nu juist hoger is dan vroeger, toen het gros nog met veertien, vijftien jaar de schoolbanken verliet. Ik denk dat het eerder zo is dat jon geren niet bereid zijn in hun vrije tijd iets met die leesvaardigheid te doen". De professor noemt de veronder stelling dat het concentratiever mogen van kinderen door de tele visie aangetast zou zijn, zelfs een gevaarlijke. "Wetenschappelijk is zoiets nooit aangetoond, en vol gens mij is het dan ook een mal idee dat vooral in de hoofden van producenten van televisiepro- gamma's en lees- en leermateria len bestaat. Gevolg.daarvan is dat teksten zo kort en infantiel moge lijk worden gehouden en ze niet weten hoe snel ze een gesprek op tv moeten onderbreken voor mu ziek. Het gevaar daarvan is dat jongeren inderdaad wennen aan simpele teksten en moeite krijgen met wat ingewikkelder leesstof. En zo komt je aanvankelijk mis plaatste vermoeden toch nog uit. Of zoals Shaw heeft gezegd: "Maakt iets dat alleen door idio ten kan worden gebruikt en al leen idioten zullen het gebrui ken". Hij denkt dat het lezen wel ge stimuleerd kan worden door op scholen het 'vrij lezen' een vaste plaats op het rooster te geveh. Het moet dan gaan om boeken die de kinderen uitsluitend voor hun plezier lezen. Een walkman met de gesproken boekversie zou kin deren met leesproblemen een steuntje in de rug kunnen geven. "Nu is het vaak afhankelijk van de juf of de meester of er ook nog eens voorgelezen wordt. En scho len met een eigen leeshoekje zijn eerder uitzondering dan regel". Lezen in de vrije tijd blijft vol gens Van der Voort echter iets dat je van huis uit meekrijgt. "Ouders die tot twaalf uur 's avonds voor de buis hangen en zelf nooit een boek inkijken, zijn vanzelfspre kend niet erg geloofwaardig wan neer ze hun kinderen tot lezen willen aansporen. Maar er zouden natuurlijk afspraken met de kin deren kunnen worden gemaakt over welke programma's er mo gen worden bekeken. En dan is er nog één simpele, maar zeer doel treffende maatregel: wat vaker bedenken dat er ook nog een uit knop aan het televisietoestel zit". De verdeling van de woningbouwcontingenten ove de gemeenten in de Leidse en Alphense regio ziet er ls volgt uit: Gemeente SHS PK PHB VSEB totaal Leiden 179 315 99 101 694 Alphen a/dRijn 107 147 70 67 391 Leiderdorp 25 27 28 22 102 Oegstgeest 0 25 0 21 46 Voorschoten 14 72 0 29 115 Zoeterwoude 9 16 0 0 25 Alkemade 16 24 0 8 48 Hillegom 0 27 22 18 67 Katwijk 39 36 18 15 108 Lisse 13 24 0 10 49 Noord wijk 20 21 0 7 48 Noord wijkerhout 16 16 0 6 38 Rijnsburg 6 5 0 3 14 Sassenheim 28 4 0 34 Valkenburg 1 0 0 0 1 Voorhout 18 33 0 20 71 Warmond 0 0 0 0 0 Ter Aar 7 8 0 13 28 Hazerswoude 7 8 0 1 16 Koudekerk a/d Rijn 5 6 0 2 15 Leimuiden 8 0 0 0 8 Nieuwkoop 8 12 0 6 26 Nieuwveen 4 0 0 6 10 Rijnsaterwoude 0 0 0 0 0 Woubrugge 0 8 0 7 15 SHS sociale huurwoningen PHB premie huur beleggers PK premie koop VSEB vrije sector eenmalige bijdrage Prof. dr. T.H.A. van der Voort: Vrij lezen zou een vaste plaats op de lesroosters moeten krijgen". (foto Henk Bouwman) - I II Mil

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11