Busvervoer moet 370 min teruggeven Chili land van gaarkeuken en vuilnispikker Economie Randstad herstelt zich Primeur NMB Postbank: in zee met Wereldbank MIELE KEUKENS, TOPKOMFORT VAN BLIJVENDE SCHOONHEID. Miele Aandelen verhandelen via België voordeliger Erfenis Smit-Kroes belast Verkeer Creatief boekhouden deed buitenlandse schuld slinken DRUKTE IN ANTI-GRIEPFABRIEK Obligatiehouders slepen Amro voor de rechter DONDERDAG 14 DECEMBER 1 DEN HAAG (ANP/GPD) De openbaar vervoerbedrijven moeten het ministerie van verkeer en waterstaat 377 miljoen gul den terugbetalen. Het gaat om voorschot ten die het ministerie tussen 1982 en 1986 verstrekte, maar die de busbedrijven niet gebruikten. Dat blijkt uit het mondeling overleg gisteren van minister Maij-Weggen met de kamercommissie over het begro- tingsonderzoek van haar ministerie. Als de rente over dat bedrag van 50 drag gaat 156 miljoen gulden naar tot 150 miljoen gulden bij de 370 de algemene middelen oftewel het miljoen wordt opgeteld, komt de ministerie van financiën van Kok. vordering van Verkeer en Water- De rest van het geld komt weer ten staat op de bedrijven zelfs op een goede aan het openbaar vervoer, half miljard gulden uit. Van dat be- De bedragen zijn een erfenis van AMSTERDAM (ANP/IPS) NMB Postbank gaat samenwerken met de Wereldbank in een nieuw type leningen voor ontwikkelingslanden. Loka le vestigingen van de Nederlandse bank zullen optreden als agent bij het verstrekken van kredieten aan projecten in de particuliere sector. De le ningen worden gegeven in naam van de International Finance Corpora tion, een organisatie binnen de Wereldbank die zich specifiek richt op de particuliere sector. NMB Postbank heeft dit vancohtend bekendgemaakt. De nieuwe samenwerkingsvorm draagt de naam Multicountry Loan Fa cility. Er is 50 miljoen dollar beschikbaar bij de IFC voor lange financie ring van kleinschalige en middelgrote projecten. In elke lening die via het NMB-netwerk wordt afgesloten zal deze bank voor ten minste de helft deelnemen. Afzonderlijke leningen zullen naar verwachting tussen de drie en zes miljoen dollar bedragen. Chili, Indonesië, Malaysia en Uruguay zijn de eer ste landen waar de nieuwe faciliteit wordt toegepast. Het is voor het eerst dat de IFC in zee gaat met een commerciële handels bank. De NMB is verantwoordelijk voor de selectie van de te financieren projecten en houdt de vinger aan de pols bij de uitvoering. er is geen betere Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Leiden: Korevaarstraat 11. Tel.: 071-149859 de vorige minister van verkeer en waterstaat Smit-Kroes en zijn bo ven water gekomen door de zogehe ten 'stofkamprocedures' van het de partement, die al eerder een finan cieel wanbeleid aan het licht brach ten. De algemene rekenkamer uitte in september ernstige kritiek op het financiële chaos op het departe ment. Door dat gebrek aan financië le discipline ontbreken over de be grotingsuitvoering in 1988 goed keurende accountantsverklarin gen. Ook voor 1989 zal dat het geval zijn, bleek uit de woorden van Maij. Het einde van de jarenlange fi nanciële chaos op het ministerie van Verkeer en Waterstaat is in zicht volgens Maij. Over 1990 ver wacht Maij dat haar accountants een goedkeurende verklaring afge ven. De kritiek van de rekenkamer ervaart zij als een "niet geringe last, maar ook als een positieve uitda ging. „De kritiek is niet aan dove mansoren gericht". Even werd Maij-Weggen in de Ka mer vergeleken met haar voorgang ster, Neelie Smit-Kroes, die na de vele door haar gelanceerde plannen uitriep dat heel Nederland op de schop zou gaan. De PvdA-er Castri- cum klaagde dat de nieuwe minis ter pas drie maanden op haar post zit en nu al duidelijk toezeggingen doet over zaken, die onder de vorige minister niet konden worden waar gemaakt. "In drie maanden heb je tijd genoeg om tot je verstand te ko- antwoordde Maij-Weggen. Voorschotbetalingen zijn intus sen niet meer toegestaan. Binnen het departement zal een nader on derzoek worden verricht naar de voorschotbetalingen, waarvoor ruimte wordt vrijgemaakt voor 50 tot 70 extra personeelsleden. Zoals bekend heeft de vorige minister van verkeer en waterstaat (Smit-Kroes) de uitstaande bedragen als voor schot aan de openbaar-vervoerbe drijven verstrekt. De Nederlandse overheid moet de komende vier jaar per jaar 800 miljoen gulden extra investeren in 'mobiliteit' (weg-, spoor- en water wegen en telecom) om te voorko men dat ons land dichtslibt. Daar door komt de groei op de tocht staan. Deze boodschap voor minis ter Maij-Weggen (Verkeer) en de Tweede Kamer had VNO-voorzitter Van Lede gisteren op zijn maande lijkse persconferentie in Den Haag. Volgende week behandelt de Ka mer de begroting voor Verkeer en Waterstaat. Betere wegen en de bouw van de vijf tunnels moeten doorgaan. De aard van onze econo mie is nu eenmaal transportafhan- kelijk, aldus Van Lede. Groei en mobiliteit gaan hier hand in hand. Economie kort DEN HAAG (ANP/GPD) - De krachtige groei van de Nederlandse economie houdt aan, met als groot ste trekpaarden Noord-Brabant en Limburg. De Randstad herstelt zich. Ook voor volgend jaar zijn de verwachtingen hoog gespannen. Dit beeld komt naar voren uit de jaarlijkse Enquête Regionale Be drijfsontwikkeling die de Vereni ging van Kamers van Koophandel onder 61.400 bedrijven heeft uitge voerd. De uitkomsten zijn vanoch tend bekendgemaakt in Den Haag. Koploper van het bedrijfsleven is de zakelijke dienstverlening, die de (groot)metaal en de chemie ver drijft. Negentig procent van de be drijven maakt winst. Omzet en ex port groeien sterk, terwijl de werk gelegenheid in de jaren tachtig nog niet zo sterk toenam. Voor het eerst in jaren groeit het aantal exporte rende bedrijven. De investeringen stijgen vooral sterk in de industrie. De export ontwikkelt zich steeds sterker tot de motor van de econo mie en neemt nu 28 procent van de totale omzet voor zijn rekening. Van de grote bedrijven exporteert 80 procent. Tegenover een reële (voor prijsstijgingen gecorrigeerde) groei van de export met 4,7 procent, staat een reële stijging van de binnen landse omzet met 2,4 procent. De uitvoer komt voor het grootste deel voor rekening van de industrie, ge volgd door de groothandel. De ex port van chemie en rubber valt wat tegen. De groei van de werkgelegenheid met 3,3 procent (vorig jaar 2,5) doet zich vooral voor bij de kleinere be drijven. Dat is al enige tijd het geval. Het aantal part-timers dat minder dan 15 uur per week werkt neemt sterker toe dan het aantal werkne mers met een volledig baan. Van het DEN HAAG (GPD/ANP) - Parti culiere beleggers die buitenlandse effecten willen kopen, kunnen dat het beste doen via België. Dat levert een aanzienlijke besparing op de kosten op. Onder het huidige provi sietarief zijn de kosten van hande len op buitenlandse beurzen via Ne derlandse banken of commissio nairs veel hoger dan de kosten die gemaakt moeten worden voor het handelen op de Amsterdamse effec tenbeurs. Volgens de Vereniging van Effec tenbezitters (VEB) moet de Neder landse particuliere belegger die voor 10.000 gulden via een Neder landse bank of commissionair aan Belgische aandelen koopt in totaal 3,5 procent of 350 gulden betalen. Bij verkoop dient nog eens hetzelf de bedrag te worden voldaan, zodat de koers met maar liefst 7 procent moet stijgen om quitte te kunnen spelen. Als diezelfde belegger een reke ning opent bij een Belgische bank, moet hij bij aankoop van Belgische aandelen voor 10.000 gulden maar 1 procent of 100 gulden kosten te be talen. Bij verkoop is dat ook 1 pro cent zodat een 'buitenlandtransac tie' bij aan- en verkoop maar liefst 5 procent goedkoper is. Het is de moeite waard om een buitenlandse rekening te openen, waardoor aan- zienljke besparingen kunnen wor den bereikt bij het aankopen van aandelen op andere EG-beurzen. De VEB wijst nog op een ander fi nanciële interessante bijkomstig heid. In Brussel worden zeven Ne derlandse fondsen genoteerd: Ak- zo, Heineken, Hoogovens, Philips, Koninklijke Olie, Unilever en VOC. Voor het kopen en verkopen van stukken in deze fondsen geldt in België het tarief van iets meer dan één procent. Aan de Amsterdamse Effectenbeurs kost de hele transac tie van aan- en verkoop van aande len ter waarde van ongeveer 10.000 gulden ruim drie procent. Via deze zogenoemde 'U-bochtconstructie' kunnen dus aanmerkelijke bespa ringen worden bereikt. De tarieven voor binnenlandse transacties zijn aan het einde van de jaren zeventig en in het begin van de jaren tachtig tot stand gekomen om, stelt de VEB, de bedrijfstak in staat te stellen effectentransacties kostendekkend te kunnen uitvoe ren. Sinds die periode en met name vanaf 1982 zijn de omzetten op de Amsterdamse beurs verveelvou digd en zijn de provisieopbrengsten overeenkomstig gestegen. Verla ging van de tarieven, behalve voor orders van meer dan een miljoen gulden, is echter nooit aan de orde geweest. De VEB vindt dat jammer, omdat de concurrentiepositie van Amster dam als financiëel centrum aanzien lijk zou kunnen worden verstevigd door lagere tarieven. De vereniging wijst er overigens ook op dat de Nederlandse tarieven best wel eens in strijd kunnen zijn met het EG-kartelrecht dat de con currentie binnen de gemeenschap pelijke markt regelt. De VEB acht de kans heel groot dat de Europese Commissie de tariefafspraken van leden van de Vereniging voor de Ef fectenhandel strijdig acht met het EEG-verdrag. "Het is daarom ver standig om een te verwachten ver bod vóór te zijn en zelf over te gaan tot vrije aan- en verkooptarieven", adviseert de VEB de leden van de Vereniging voor de Effectenhandel. Kamer: belasting krijgt te veel macht met nieuwe wet DEN HAAG (GPD) Het kabinet wil de belastingdienst te veel macht geven. Dit gaat ten koste van de po sitie van de belastingbetaler. Deze stelling heeft een kamermeerder heid bestaande uit CDA, PvdA, WD en D66 gisteren betrokken tij dens een debat over de Invorde- ringswet. Daarin wordt geregeld hoe de belastingdienst belasting schulden kan innen. PvdA'er Kombrink kwam met een aantal voorstellen om de positie van de burger met een belasting schuld te versterken. Zo moet deze twee weken de kans krijgen om een naheffingsaanslag te kunnen beta len. Dat is vier dagen langer dan het kabinet had voorgesteld. Het bezor gen van een dwangbevel via de post stuitte eveneens op weerstand bij de PvdA. Deurwaarders moeten de dwangbevelen zelf blijven bezor gen, aldus Kombrink. Overigens zal de nieuwe Invorde- ringswet op zijn vroegst op 1 juni 1990 in werking treden. Oorspron kelijk was dat 1 oktober van dit jaar. totale aantal arbeidsplaatsen be staat nu 9,5 procent uit part-time be trekkingen, vooral bij kappers en schoonmaakbedrijven. Bij kleinere industriële bedrijven groeit de werkgelegenheid met 5,1 procent, terwijl in de industrie als geheel de groei 2,9 procent bedraagt (bijna twee keer zo hoog als vorig jaar). Bij de grote levensmiddelen- bedrijven groeit de werkgelegen heid met 4,2 procent. De grote wa renhuizen en autodealers nemen nauwelijks meer mensen in dienst. Iets meer dan 90 procent van de bedrijven boekt winst, terwijl dat percentage in 1982 nog maar 76 was. Vooral in de metaalproduktenin- dustrie, de machine-industrie en de papier- en kartonsector komen veel winstgevende bedrijven voor. In de visserij en de textiel- en confectie- industrie wordt vaker verlies gele den. Volgend jaar verwacht 94 pro cent van de bedrijven winst te zul len boeken. Iets minder dan driekwart van de ondernemers beoordeelt het rende ment over het eigen vermogen als voldoende. Dit 'psychologisch' oor deel over bedrijf en omstandighe den waaronder men werkt verbe tert opnieuw ten opzichte van het jaar daarvoor. In de automobiel branche (65 procent) en in de visse rij (54) zijn de ondernemers minder tevreden over hun rendement. Uitgesplitst naar regio's behaalt het zuiden van ons land de beste re sultaten op het gebied van werk, omzet, export en winstgevendheid van de bedrijven. Daarna komt het westen, dat ten opzichte van 1988 aanzienlijk beter presteert. Ter ver gelijking: de reële exportgroei van de 'zuidelijke' bedrijven bedraagt 5 procent, tegen een half voor bedrij ven in het noorden. Zwak ministerie Vrijwel de gehele Tweede Kamer heeft gisteren minister Andriessen (CDA) voorgehouden dat zijn de partement van economische zaken onder diens voorganger De Korte (WD) tot een nogal onbetekenend ministerie is verworden. PvdA en D66 vinden bovendien dat het ni veau van het Nederlandse bedrijfs leven in technologisch opzicht te veel is achtergebleven. Steun aan banden Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën heeft geen bezwaar tegen een verscherping van de voor waarden waaronder het midden- en kleinbedrijf in aanmerking kan ko men voor een investeringssubsidie. Tevens zegde de bewindsman toe pas een beslissing over de definitie ve opheffing van het wir-fonds te nemen als onderzoek naar de over schrijdingen klaar is. Meer uit De omzet in geld van de horeca is in de eerste negen maanden van dit jaar met 6,5 procent gestegen in ver gelijking met dezelfde periode vo rig jaar. De prijzen namen in deze periode met 1,7 procent toe, de om zet in hoeveelheid gemeten met 4,7 procent.. Vooral hotels en restau rants zagen hun omzet toenemen. Geen Herald Tribune De International Herald Tribune is gisteren niet verschenen als gevolg van een arbeidsconflict. Het is niet duidelijk wanneer deze in Rarijs uit gegeven Amerikaanse krant weer zal uitkomen. Het conflict houdt verband met plannen van de direc tie de fotoredactie uit Parijs te halen om kosten te besparen. De vrees be staat dat deze reorganisatie arbeids plaatsen zal kosten. Lijnco schrapt banen De directie van speciaaldrukkerij Lijnco in Groningen heeft een reor ganisatie aangekondigd waarbij vijftig banen moeten verdwijnen. Ontslagen zijn niet uitgesloten. De directie wil een straffe sanering doorvoeren om een einde te maken aan de teruglopende bedrijfsresul taten. Lijnco is met bijna 700 werk nemers één van de grootste spe- ciaaldrukkerijen van West-Europa. Er onder meer acceptgirokaarten vervaardigd. OLST De produktie van influenzavaccins draait op volle toeren in de Duphar-vestiging in Olst. Als gevolg van de griepepidemie in Groot-Brittannië en het tekort aan vaccin worden in het buitenland grote orders hier voor geplaatst toto anpi DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging van obligatiehouders in het on langs failliet gegane Duitse winkel bedrijf Co op sleept de Amro Bank voor de rechter om een schadever goeding te krijgen. Volgens de vere niging hebben haar 55 leden schade geleden, doordat de Amrobank in 1987 en 1988 bij de uitgifte van obli gaties in Co op misleidende pro spectussen heeft uitgegeven. Coopag Finance, een financie ringsmaatschappij van Co op, gaf in 1987 een 7 procent zevenjarige obli gatielening uit van 100 miljoen gul den en in 1988 een identieke lening tegen 6,75 procent, beide tegen koersen van dicht in de buurt van 100 procent. De leningen noteren op de Amsterdamse effectenbeurs nog maar ongeveer 75 procent als ge volg van de moeilijkheden bij Co op. In het prospectus van juli 1988 werd nog uitgegaan van 7 procent meer winst dan de bijna 43 miljoen mark van 1987, maar in werkelijk heid leed het concern honderden miljoenen verlies. De vereniging vindt dat de Amro misleidende informatie heeft gege ven en wil de zaak met de bank in den minne schikken. De raadsman van de Amro Bank heeft gisteren de vereniging meegedeeld dat de bank niet bereid is tot een regeling. SANTIAGO De regering van ge neraal Augusto Pinochet steekt in de aanloop naar de verkiezingen van vandaag de loftrompet over haar eigen beheer van de Chileense economie. Terwijl andere Latijn- samerikaanse landen kampen met astronomische inflatiecijfers, heeft Chili's economisch wonderkind, ex-minister en presidentskandidaat Hernan Büchi, de peso in toom we ten te houden. De inflatie bedroeg vorig jaar 15 procent. door Ineke Holtwijk De buitenlandse schuld liep de af gelopen jaren terug van 19,4 miljard dollar (1985) tot 16,4 miljard (1989). Tot 1991 geldt een akkoord over rente en aflossing met de buiten landse banken, hetgeen de nieuwe regering enige manoeuvreerruimte biedt. De export verdrievoudigde gedurende het militair bewind, dat sinds 11 september 1973 aan de macht is. Via nieuwe produkten werd het land minder afhankelijk van de export van kopererts, anno 1989 nog steeds goed voor de helft van de exportinkomsten. De pronkstukken in de export sector zijn de visindustrie en de fruitteelt. De generaals moderni seerden Chili, en vooral de land bouw, hardhandig. Enkele jaren la ter kon de Chileense Granny Smith haar opwachting maken in de West- europese supermarkten. Toch heeft dezelfde regering nauwelijks geïn vesteerd in onderwijs en gezond heidszorg. 's Lands vervoersverbin- dingen zijn sterk verwaarloosd. De investeringen in onderwijs lie pen in vergelijking met 1970 met twintig procent terug. Voor de ge zondheidszorg trekt de regering-Pi- nochet zelfs veertig procent minder geld uit in vergelijking met twintig jaar geleden. Zo staat aan de rand van Santiago een acht verdiepingen hoge beton nen kolos. Het had een nieuw zie kenhuis moeten worden, maar werd na de staatsgreep tegen Sal vador Allende nooit voltooid. In zestien jaar militair bewind werd in dp hoofdstad Santiago, een stad van vier miljoen inwoners, zelfs geen enkel ziekenhuis gebouwd. Doodgebloed In de wijken Maipu en Cerrillos (300.000 inwoners), aan de andere kant van de stad, is zelfs niet eens een eerste-hulppost. Vorige maand bloedde het slachtoffer van een ver keersongeluk op een van de roton des dood omdat de ambulance hele maal uit het centrum moest komen. Wie een behoorlijke opleiding wil, kan terecht op dure privé-scho- len. Het openbaar onderwijs kampt met een voortdurend tekort aan leerkrachten. Twee of drie leerlin gen moeten samen doen met één boek. Salarissen en pensioenen zijn al jaren niet noemenswaardig ver hoogd. Op de trottoirs in het cen trum van Santiago staan straat venters schouder aan schouder. In de armenwijken keerde de 'olla commun', letterlijk de gemeen schappelijke vleespot, een door be woners zelf georganiseerde gaar keuken, terug. Bij de hoofdstedelij ke afvalhopen wacht een legertje 'vuilnispikkers' de wagens van de gemeentereiniging op. De verschillen tussen arm en rijk namen toe. De economie groeide fors, maar uit cijfers van het officië le Chileense bureau voor de statis tiek blijkt dat iedere dollar die het land extra verdiende 75 cent naar de twintig procent rijksten gingen. De twintig procent die onderaan de ladder bungelt, kreeg van diezelfde dollar slechts drie cent. Dynamisch De oppositie, de vermoedelijke winnaar van de verkiezingen van donderdag, is niet ontevreden over de staatshuishouding die zij erft. "De Chileense economie is zeer dy namisch", vindt Ricardo Ffrench- Davis, een econoom verbonden aan Cieplan, een particulier onder zoeksinstituut op het gebied van Ffrench-Davis' oordeelt telt. De econoom, onder de vorige regering werkzaam bij de Centrale Bank, krijgt vermoedelijk een ministers post in de economische driehoek als de oppositie zegeviert, het roos kleurig beeld dat de regering van buitenlandse bedrijven te betalen, de zogeheten debt swaps. De kortlo pende schuld in eigen land liep daardoor met zes miljard dollar op, zegt Ffrench-Davis. De inflatie stak de afgelopen ja ren gunstig af in vergelijking met de rest van de regio, maar beliep gedu rende alle jaren van militair bewind toch nog gemiddeld tachtig procent per jaar. Sceptici zeggen dat de re gering de inflatie zo laag kon hou den door te bezuinigen op salaris sen. Het Chileense minimumloon (ruim honderd gulden per maand) behoort tot de laagste op het conti nent. Menselijk Grote veranderingen zijn van een oppositieregering niet te verwach ten. Het socialisme van Allende is over en de tijd van idealistische ex perimenten voorbij. De plannenma kers van het oppositiepact van christendemocraten en socialisten, onder wie ministers uit het kabinet van de vermoorde president, plei ten voor een open-markteconomie, in grote lijnen gelijk aan wat Pino chet en de zijnen voor ogen stond. Terwijl de socialisten vorig jaar aankondigden dat de verkoop van staatsbedrijven in de laatste dagen van het regime zouden worden te ruggedraaid, doet de coalitie jdaar nu het zwijgen toe. Het debt swap programma, door links ooit bekriti seerd omdat het nauwelijks nieuwe investeringen zou aantrekken, blijft onverkort gehandhaafd. Maar Chili krijgt een kapitalisme met een menselijk gezicht. Het alge heel gevoelen, zelfs bij 'pinochetis- tas' is dat er iets moet worden ge daan aan de armoede. Als de oppo sitiecoalitie donderdag wint, gaan de minimumlonen en de pensioe nen omhoog. Er ligt een sociaal pro gramma dat voorziet in de bouw van scholen, ziekenhuizen, meer verplegend personeel en onderwij- Onder generaal Pinochet werden de verschillen tussen arm en rijk in Chi- zers en een beurzenstelsel voor de li aanzienlijk groter. In de sloppenwijken keerde de gemeenschappelijke universiteiten. kookpot daardoor weer terug. (fotoGPD) De prijs? Belastingverhoging en een offer van enkele procenten eco- haar eigen prestaties geeft, behoeft schuld die verdween, keerde als nomische groei. Ffrench-Davis: nuancering, vindt hij. De reductie binnenlandse terug. "Wij denken dat het het waard is: van de buitenlandse schuld bijvoor- Het ministerie van financiën minder groei op korte termijn, maar beeld is een kwestie van creatief kocht schuld af door in ruil daar- meer ontwikkeling op de lange boekhouden. De buitenlandse voor investeringen (in peso's) voor duur".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9