Opvang asielzoekers Schiphol gaat dicht IMTOPil Bodemvervuiling door crematies jnüH 'Situatie volstrekt onleefbaar' Jongere drinkt minder maar vindt t gewoner Oplossing voor Ineke Stinissen in zicht lijkt Mogelijk bezuinigingen op personeel defensie Kamer wil milieuhefGng, geen accijnsverhoging DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - De betekenis van "de scene" voor jongeren is af genomen. Er lijkt zich een ontwik keling af te tekenen waarbij het ge bruik van alcohol en drugs meer "vermaatschappelijkt" gebeurt: in het reguliere uitgaansleven (in dis co's bij voorbeeld), op school en in jongerencentra. Dit houdt vergrote risico's in voor de problematische gebruikers. Drs. P. Ruijsenaars, medewerker van de afdeling opleiding en metho diekontwikkeling van het Neder lands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD), zei dit vandaag in Utrecht op een conferentie over "Jeugd, drank en drugs" van het NIAD. Hulpverlening aan jongeren DEN HAAG (GPD) Het opvangcentrum voor asielzoekers op Schiphol-Oost gaat vandaag nog die wat overmatig middelengebruik dicht. Staatssecretaris Kosto (justitie) heeft dat gisteravond gezegd. Hij overweegt het centrum, dat betreft potentieel grote '- in januari weer opengaat, over een paar maanden definitief te sluiten. De staatssecretaris gaat in ie- der geval op zoek naar een betere opvanggelegenheid. bij anderen doorschiet naar buiten- ling onderzoek van het NIAD, zei De tijdelijke sluiting van het op vangcentrum op Schiphol-Oost de komende weken is bedoeld om her stelwerkzaamheden te verrichten. De sterke groei van het aantal asiel zoekers en het intensieve gebruik maken reparatie op grote schaal noodzakelijk, aldus Kosto. Het cen trum gaat begin volgend jaar weer open, maar de druk op het centrum zal dan minder zijn, doordat ruimte vrij komt in een kazerne te Hoofd dorp. verzoek. Die procedure duurt ge middeld zo'n twee maanden. Vol gens Tweede Kamerlid Van Es (Groen Links), die gisteren interpel leerde in de Kamer, mogen asielzoe kers niet eens worden vastgehou den in de transit-ruimte. Maar Kosto meent dat de rechtsbasis daarvoor is gevonden in een wets wijziging ('noodwetje Schiphol'), die nog onder het vorige kabinet tot stand kwam. Wel gaf Kosto toe dat de situatie in het centrum 'volstrekt onleefbaar en onmenselijk is'. Dit jaar werden 14.000 asielaan vragen in Nederland geregistreerd. Kosto verwacht volgend jaar een verdere stijging, terwijl het aantal beschikbare ambtenaren is afge stemd op 9200 asielverzoeken. PvdA-kamerlid Van Traa sugge- reerde Kosto daarop bij minister van financiën Kok meer geld te vra gen, zodat meer ambtenaren (waar onder tolken) kunnen worden aan gesteld. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie worden de 30 asielzoekers die op het mo ment in het opvangcentrum Schip hol-Oost verblijven, voor de duur van de herstelwerkzaamheden overgeplaatst naar opvangcentra, r ons land. Justitie be- Daarmee komt waarschijnlijk einde aan een protest-hongersta- pen, zal volgens hem vooral moeten worden aangeboden via begelei ding door jongerenwerkers. Hij ging ook in op de vraag waar door de ene jongere het laat bij ex perimenten met verslavende mid- sporig en problematisch gebruik, tot en met verslaving. Volgens Ruijsenaars heeft het te maken met onvoldoende "begren zing", zowel in behoeftes als in het ontstaan en oplossen van menings verschillen. Hij zei dat jongeren met excessief middelengebruik uit ge zinnen komen waarin vaak sprake is van verwennen of verwaarlozen en waarin zich vaak ruzies afspelen. De kans dat een jongere doorschiet naar overmatig gebruik is vijf keer groter dan normaal als een van de ouders verslaafd is, aldus Ruijse- dat het percentage jongeren tot 18 jaar dat drank gebruikt de af gelopen vier jaar is gedaald van 67,4 tot 64,6. Van hen drinkt de meerder heid (60 procent van de jongens en 75 procent van de meisjes) per keer niet meer dan twee glazen. Het drin ken van zeven glazen per keer komt overmatig gebruik de kans op be schadiging van lever, hart, herse nen en maag. Het gebruik van softdrugs is in Nederland veel lager dan bij voor beeld in de VS waar het streng wordt aangepakt. Heel wat minder jongeren experimenteren met hasj en marihuana dan met alcohol: 8,7 procent van de jongens en 5,6 pro cent van de meisjes. Experimenteren met softdrugs betekent niet dat deze jongeren na verloop van tijd junks zijn, zei Spruit. Het proces van verslaving aan harddrugs verloopt volgens haar via andere wegen. Ze zei dat er over de omvang van het gebruik harddrugs weinig betrouwbare - bij 17 procent van de jongens gegevens zijn. Aan de hand bij 6 procent van de meisjes die schattingen wordt uitgegaan king van een aantal asielzoekers, delen, terwijl dat experimenteren die vanaf zondagavond aan de gang Vereniging Vluchtelingwerk Ne derland toonde zich gisteravond al verheugd over Kosto's besluit. "De situatie was onhoudbaar", aldus A. Schutte van WN. De vereniging houdt vast aan de opvatting dat een detentiecentrum op Schiphol taboe is. "Dat is aan geen enkele grens het geval". drinken. Spruit noemde dat op die leeftijd teveel. Volgens haar brengt het een direct risico met zich mee van ver- keers- en andere lichamelijke onge lukken en van "sociale ongevallen' 20.000 verslaafden 1 procent in de hulpverlening terecht komt. Die aantallen zijn sinds 1977 niet veranderd. Wel is een grotere spreiding over Nederland gesigna leerd, evenals - recent - het ouder Dr. I.P. Spruit, hoofd van de afde- Bovendien ontstaat bij aanhoudend worden van de groep verslaafden. DEN HAAG (ANP/GPD) - Staatsse- komst van deze werven. Eventuele cretaris Van Voorst tot Voorst (de- bezuinigingen op de onderzee- fensie) sluit niet uit dat op zijn de- dienst maken de toekomst van ma- partement ook bezuinigd moet wor- rinewerven onzeker. Van Voorst den op personeel. Van Voorst vindt denkt dat ook bezuinigingen moge- HAAKSBERGEN (ANP) - De op lossing voor comapatiënte Ineke Stinissen lijkt definitief in zicht. Het dagelijks bestuur van Het Wie- denbroek is inmiddels akkoord en wil de artsen van het verpleeghuis in de gelegenheid stellen de medi sche behandeling van de comapa tiënte te staken. Het algemeen be stuur van het verpleeghuis neemt vanavond een besluit. Ineke's echtgenote Gerard Stinis sen noemt het besluit van het dage lijks bestuur "een stap vooruit". Voor zijn uiteindelijke oordeel over de handelwijze van het verpleeg huis wil Stinissen wachten tot hij de verklaring heeft bestudeerd die het algemeen bestuur van Het Wieden- broek na de vergadering .van van avond zal uitgeven. Maar helemaal gerust op de afloop is hij niet. "Ik wens niet meer aan het lijntje te worden gehouden. Het bestuur moet nu aangeven wanneer mijn vrouw kan overlijden," zegt Stinis- Cartoonisten Een aantal cartoon-tekenaars on derzoekt de mogelijkheid juridi sche maatregelen te nemen tegen de Centrum Democraten. De partij heeft het verkiezingsprogramma in Utrecht zonder hun toestemming of betaling van auteursrechten voor zien van hun tekeningen. Willem Boost (Wibo) noemt de handelswij ze 'bar'. Kindermishandeling Bewoners van de Sam de Wolff- straat in Sneek eisen dat het rapport van de RIAGG en de sociaal-cultu rele stichting De Espel over de ver meende seksuele kindermishande ling nog deze week wordt gerectifi ceerd. Gebeurt dat, dan volgt geen verdere actie. "Er is nu behoefte aan rust", aldus een van hun advocaten. Autotelefoon Er is geen enkele reden het gebruik van de autotelefoon onder het rij den te verbieden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Verkeerskundig Studiecentrum van de Rijksuniver siteit Groningen. Tijdens het telefo neren neemt de reactiesnelheid weliswaar enigszins af, maar de be stuurder houdt daar volgens het on derzoek rekening mee door meer af stand te nemen van de voorgangers. Etiopië Unicef-Nederland heeft het jaarlijk se rampenfonds van 200.000 gulden beschikbaar gesteld voor onmiddel lijke noodhulp aan Etiopië. In het noorden van Etiopië 'is een groot deel van de oogst mislukt, waardoor een acute hongersnood dreigt. Uni cef heeft de Nederlandse regering gevraagd ook geld beschikbaar te stellen. Politiepaard Een politiepaard is er gisteren in Eindhoven alleen vandoor gegaan. Het dier was ingezet om Ajax-sup- porters te begeleiden, maar liep vlakbij het NS-station tegen een pa pierbak. Het paard wierp de berij der af en verdween in gestrekte draf in de binnenstad. Uiteindelijk kon het dier vier kilometer verderop, vlakbij de stal weer tot staan wor den gehouden. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor en ook het paard kwam met de schrik vrij. Meer binnenlands nieuws op pagina 11 niet dat de dienstplicht moet den afgeschaft. Minister van defen sie Ter Beek zei onlangs nog dat af schaffing van de dienstplicht moge lijk aan de orde komt in de Defen sienota die eind volgend jaar uit komt. Op defensie wordt de komende vier jaar één miljard gulden bezui nigd. Staatssecretaris Van Voorst wil nog dit jaar met collega's uit an dere NAVO-landen praten over be zuinigingen op grote materieelpro jecten. Hij denkt met name aan het project bewapende helikopters, het NAVO-fregat voor de jaren '90 en de mogelijkheden op industrieel ni veau met elkaar samen te werken. Defensie en Economische Zaken praten binnenkort met de marine- Den Helder over de toe- lijk zijn door vergroting van de doel matigheid en uitbesteding van on derhoudswerk- De staatssecretaris houdt er ook rekening mee dat bij een nieuwe taakverdeling binnen de NAVO minder taken overblijven voor de Nederlandse krijgsmacht. Een an dere mogelijkheid is dat ons land materieel gaat huren dat in andere landen overtollig blijkt na een even tuele nieuwe taakverdeling. De ACOM, de CNV-bond van mi litairen, heeft kritiek op de "nogal onbekookte uitspraken van Van Voorst" over bezuinigen op perso neel, ook al werkte Van Voorst die opmerking verder niet uit. De bond concludeert dat "de staatssecretaris zich kennelijk wil scharen in de rij van jeugdige bewindslieden die niet gehinderd door kennis van za ken uitspraken doen om zich pu bliekelijk te profileren". Ondanks de bezuinigingen ont wikkelt Nederland wel samen met België een nieuw type kustmijnen- veger. Beide landen leggen 25 mil joen gulden op tafel. Uiteindelijk DEN HAAG (GPD) - Algemene zullen de tien nieuwe mijnenvegers Onderwijsbond houdt vast aan looneis 5 procent DEN HAAG (GPD) - PvdA, CDA en WD hebben zich definitief ge keerd tegen verhoging van accijns op huisbrandolie en petroleum, waardoor indirect ook de gasprijs voor huishoudens op 1 juli 1990 met 1,3 cent per kubieke meter zou stij gen. In plaats daarvan zou een mil ieuheffing voor klein- en grootver bruikers ingevoerd moeten worden. Ook de kabinetsvoorstellen voor verhoging van het huurwaarde- forfait per 1 januari halen het waar schijnlijk niet, nadat CDA-fractie- leider Kaland in de Eerste Kamer liet weten dat het CDA niet aan snelle behandeling in de senaat zal meewerken. Tweede Kamerlid Melkert (PvdA) zei gisteren 'niet geamuseerd' te zijn en ook binnen het CDA werd afstand genomen van de partijgenoot. Dinsdag be sluit de Senaat of de behandeling nog dit jaar plaatsvindt. Over besteding van de opbreng sten van het hogere huurwaarde forfait, mocht het worden inge voerd, is ook nog geen zekerheid. De PvdA wil de 250 miljoen gulden i een lagere Het kabinet wil met voorstellen voor hogere accijnzen, die al op 1 ja nuari 1990 in zouden moeten gaan, 170 miljoen gulden binnenhalen. De opbrengsten zijn bestemd voor energiebesparing bij industrie. De PvdA vindt echter dat huishoudens door de accijnsverhoging teveel worden belast en stelt voor een mil- niet bestemmen ieuheffing op aardgastarieven voor overdrachtsbelasting klein- en grootverbruikes in te voe ren. In dat geval zou de industrie ongeveer 100 miljoen gulden moe ten opbrengen en de huishoudens 70 miljoen. De kabinetsvoorstellen gaan uit van opbrengsten van 150 miljoen gulden door de huishou dens en 20 miljoen door de indus trie. het milieu. Mocht het kabinet daar niet mee akkoord gaan dan wil de PvdA verhoging van het huurwaarde- forfait uitstellen totdat er een be sluit ligt over aftopping van het reis kostenforfait en nadere miliemaat- regelen. Demonstratie bij rechtszaak voor invoeren DNA-test ROTTERDAM - Ongeveer vierhon- derd kinderen van vijf tot zestien Personeel te bouwen door Van der Giessen de jaar hebben gisteren in Rotterdam en looneis Noord in Albasserdam e Korte gijzeling burgemeestersvrouw i 5 procent. De 2,5 procent die sche werf, voldoende. Acties worden niet uit- dracht gekregen 255 takelauto's gesloten om een einde te maken de inkomensongelijkheid van ambtenaren ten opzichte van bedrijfsleven. de landmacht te bouwen. Met de die opdracht is 152 miljoen ge- het moeid. Gisteren werd ook bekend dat het Dat zei voorzitter Ella Vogelaar Defensie een verificatie-bureau op- vanochtend op de algemene leden- richt. Inspecteurs van het bureau de ABOP. De zullen vanaf 1 januari controles op kabi- wapensystemen in Warschaupact- druk verkeren- landen verrichten en buitenlandse Nederland gaan vergadering ste aanzetten net het onder de onderwijs te ontlasten, noemt zij inspectieteams 'teleurstellend'. Weliswaar is 500 begeleiden miljoen extra uitgetrokken maar fi- nanciële tegenvallers moeten, net als onder het bewind van Deetman, binnen de begroting worden opge vangen. Bovendien is door de tegenval lende belastinginkomsten het geld Op uitnodiging van Europa Kinderhulp kwamen de kinderen per bus uit elf verschil lende opvangcentra voor asielzoe kers naar Rotterdam voor Spido- rondvaarten, een bezoek aan de bio scoop, het zwembad en een maaltiid van hamburgers. Voor de allerklein sten stond Diergaarde Blij dorp op het programma. Deze kleintjes uit Somalië verbazen zich in de dieren tuin over de 'uitheemse' olifanten. (foto ANP) Het CDA is tegen de kabinets plannen omdat de verhoging van de accijnzen tot gevolg heeft dat Ne derland boven concept EG-normen uitkomt. De partij vreest dat de ac cijnzen straks op last van de EG weer omlaag moeten. In plaats daar van wil het CDA het PvdA-alterna- tief te steunen. Ook de WD is daar- lingen van de scholengemeenschap toe bereid. De liberalen zeggen Sancta Maria uit Kerkrade hebben "grote moeite" te hebben met de gisteren enkele uren voor de recht- voorstellen van het kabinefi omdat bank in Maastricht gedemonstreerd voor de wettelijke invoering van de DNA-testen bij verdachten van ver krachting. De betoging hield verband met het proces op dat moment tegen een 43-jarige man uit Kerkrade, die er van wordt verdacht op 27 juni in Heerlen, verkleed als clown, i MEERSSEN/VALKENBURG auto en richting Valkenburg rijden. (GPD) Een tot nog toe onbekende Beide kinderen bleven thuis achter. man heeft gistermorgen de beide De gijzelnemer liet de burgemees- £?rig m^lsJe te hebben verkracht. -- tersvrouw onderweg Uitstappen. De Tegen de verdachte werd pater- auto werd later aan de rand van een ,OOT' gegijzeld. Op bos bij Valkenburg teruggevonden, dwong hij hun moeder Volgens de politie dochtertjes van burgemeester Karei Majoor van Meerssen (L) onder be dreiging avond zes jaar onvoorwaardelijke celstraf geëist. De zaak kreeg landelijke bekend- geld af te halen bij Limburgse dorp De moeder van de kinderen durf- gebeld. "Het de uit bezorgheid onderweg de poli- zeggen of tie niet te waarschuwen. Met het geld, ongeveer 10.000 gulden, keer de zij terug. Daarop liet de overval ler haar plaats nemen in haar eigen toeval dat de overvaller bij het huis ï16,''1',0,6 ™rdaahte weigerde r lijk tot twee keer toe bloed- en wangslijm te laten afnemen in het ^organisatie achter kadar van een DNA-test Daarmee aldus een woordvoerder. De zou k"nlLen worden vastgesteld of burgemeester zelf bevond zich op aangetroffen spermasporen al dan het moment van de gijzeling op een fIet/an hem komen. De man ont- veroarlerinr» in Utrerht ke_nt Overigens. beleid alweer gehal- ARNHEM (GPD) De terreinen willen worden verstrooid, i spelen". veerd. Voor onderwijs betekent dat waarop bij de crematoria de vermindering voor 1990 met 45 overledenen wordt uitgestrooid. rol miljoen gulden. Ër geld beschikbaar v< le vernieuwing', waar een centrale rol speelt. De ABOP eist dat 'enkele symbo len van het Deetman-tijdperk' als nog ongedaan worden gemaakt. Het gaat dat in het bijzonder om de bezuinigingen op de formatie in ba sis-, voortgezet- en dat-/avondon- derwijs. Verder moet de vierjari gen-maatregel in augustus komend jaar ongedaan worden gemaakt. ADVERTENTIE dus te weinig zjjn milieuhygiënisch gezien r 'echte socia- goed als verzadigd. "We moeten er- onderwijs voor oppassen, dat er niet een situa tie ontstaat als met de overbemes ting", waarschuwt C. de Lugt de Vereniging AWL. door Rob Hirdes Bij verstrooiing over land is de bodembelasting nu bijna overal nog 'aanvaardbaar'. Er is dan ook tot dusverre geen sprake van vervui ling in die zin dat de vastgestelde toelaatbare grenswaarden worden overschreden. Maar om te voorko men, dat het toch ooit zo ver zou ko men, is in Arnhem-noord het bijna 80 hectare grote nationale verstrooi- veld 'Delhuyzen' in gebruik geno- Het veld is eigendom van de Cre matorium Vereniging Nederland en aan de ingebruikneming is nauwe lijks ruchtbaarheid gegeven. Inmid dels heeft er een handvol verstrooi ingen plaats gehad. Alle 35 cremato ria in Nederland hebben deze maand een schrijven ontvangen hoe ze moeten handelen wanneer kenbaar wordt gemaakt dat de as van overledenen op Delhuyzen moet worden uitgestrooid. Het crematorium in Doetinchem coördineert de zaken op Delhuyzen en zorgt ook voor de feitelijke ver strooiing, waarvan de kosten zestig gulden bedragen. Het nationale ver- strooiveld moet een oplossing bie den voor de grote asberg, die wordt geproduceerd en op dit moment op jaarbasis al 100.000 kilo bedraagt. Vanuit milieu-oogpunt wordt dat immers een steeds nijpender pfo- bleem. De Lugt noemt 'Delhuyzen' een aanvaardbaar alternatief en hij ver wacht dat de belangstelling boven de lokale verstrooivelden snel zal toenemen. "Arnhem en de Veluwe zijn uiteraard bekend om hun fraaie natuur en de gedachte 'terug naar de natuur' kan in de keuze hier te Zee Overigens is de AWL met een be stand van bijna 370.000 leden een warm pleitbezorger voor verstrooi ing van crematie-as boven zee. Het- Crematie zij vanuit een vliegtuig dan wel van af een schip, zoals nu nog slechts sporadisch geschiedt. Milieu-over wegingen liggen aan dit standpunt ten grondslag. Om deze wijze van verstrooien te stimuleren, biedt de AWL haar leden aan zorg te dragèn voor een milieuvriendelijke en - ui teraard - waardige verstrooiing op zee zonder kosten voor de nabe staanden. Menselijke asresten vormen een niet te verwaarlozen belasting voor het milieu. Zo doen kunststof ge wrichten en de in kleding verwerk te kunststoffen zich als milieu-ver vuilers gelden. Ook bepaalde medi cijnen geven een stoffelijk over schot een allerminst onschadelijke chemische lading. Maar de bodem vervuiling wordt in eerste instantie veroorzaakt door de uitvaartkist. De Lugt: "Zo'n kist is een droevig stemmende optelsom van lijm, lak en kunststof. Bij begraven komen al die schadelijke elementen uiteraard in de bodem terecht. Bij crematie vinden we ze in de asresten terug als sporen van cadmium, lood, chroom, koper, nikkel, zink en kwik. En als we hierbij bedenken, dat in negen van de tien gevallen die as wordt verstrooid in plaats van bijgezet in een columbarium, is dat toch niet zo'n rustgevend idee". In het blad 'Crematie' benadrukt de AWL dat door het verstrooien van crematie-as op zee het milieu een dienst wordt bewezen. Want eenmaal in het zeewater valt de as uiteen in mineralen en metalen, die van nature al in dat water voorko men. Het moet dan ook ongetwij feld een schone gedachte zijn, dat de deeltjes, die eens een mens vormden, weer in de kringloop wor den opgenomen. Omwille van het milieu doet de AV- VL een dringend beroep op haar le den eens na te denken over ver strooien op zee. Om die gedachten- gang mede te bepalen, geeft de vere niging aan dat de asresten mis schien voor een aantal jaren moeten worden bewaard. Dit, zodat nabe staanden zeker zijn van een 'plek om naar toe te gaan'. De keuze voor verstrooiing op land of boven zee is er overigens één, waarbij in plaats van milieu- vooral psychologische factoren een rol spelen. Bij verstrooien op land is >'n plek er altijd een herkenbare plek, die i alsnog desgewenst ook is te bezoeken. Iets verstrooiing, maar dan boven zee, dergelijks stuit op zee uiteraard op kunnen plaats hebben. In elk geval praktische problemen. Daarbij is biedt het reglement de mogelijk- het vrijwel onmogelijk om als nabe- die driejaar staat de familie keus tussen langer bewaren asresten of verstrooien' Lugt. de bij om een anoniem ceremonieel, de omdat er in de regel sprake is van aldus De asverstrooiing van honderden over ledenen tegelijk. De rechter-commissaris stond de door het Openbaar Ministerie ge vraagde testen toe, maar de recht bank achtte in beide gevallen een dergelijke ingreep in strijd met inte griteit van het lichaam van een ver dachte. Zij ging mee met de stelling van de verdediger, mr. D. Moszkowicz, dat het verplicht afnemen van bloed of wangslijm in strijd is met de grondwet. Voor het verplicht afne men van lichaamseigen stoffen ont breekt nu eenmaal een wettelijke basis, aldus Moszkowicz. Dit wekte de verontwaardiging van vrouwen en van mede-leerlingen van het ver krachte meisje. De demonstratie verliep rustig. De betogers voerden spandoeken mee met teksten als "DNA-test moet" en "Clown, blijf van mijn lijf'. ADVERTENTIE Komplete cassettes zilverwit edelstaal model Constance 6 pei model Constance model Perla Rom model Prelude model Old Dutch model Provence model Fiesta model Odessa 40 dig 9 pers. 105 dig. 6 pers. 40 dig 6 pers. 40 dig 6 pers. 40 dig 1 2 pers. 1 35 dig 9 pers. 105 dig 6 pers. 40 dig ziesprijs opruimprij f 409,-f 199, f 1.215,- f 595,- f 739,- f 420,- f 710,-f 395,- f 956,- f 625, f 409,- f 235,- zwaar verzilverd (basis 100) model Hollands Glad 6 pers. 40 dig f 1 980.- f 990,- model Haagsch Lofje 9 pers. 105 dig. f 3.995,- f 1.997,50 Etui-artikelen a kookpannen tot 70% korting Losse bestekartikelen Voordeliger kan r Porselein en kristal n Crystal Nu tot 50% korting De reis naar Zeist is zeker de moeite waard! Onze koop jeshal staat vol fantastische aanbiedingen en verras sende koopjes. Wacht niet te lang. want op is op! Sola Fabriek, Van Reenenweg 155 te Zeist. Ope. ingstijden ma t/m vrij. van 9.00-1 s zaterdag van 10.00-16.00 uur. ichtingen. route beschri 00 L Sola dokumentatie schrijven naar Sola fabriek, 3700 VB Zeist (postzegel me i 03404-23364 of

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3