Het kerstpakket en de fiscale 'eenvoud' Steeds meer Amerika is Japans bezit NABIJ 'God laest partij van onmachtigen' I REPORTAGE i j_»n^r,ivi£j£.K lytjy GEESTELIJK LEVEN BREDA Het begon als vereenvoudiging. 'Zicht op eenvoud' heet het rapport van de commissie-Oort uit 1986 dat de aanzet gaf tot wat al lang niet meer 'belasting vereenvoudiging' wordt ge noemd. 'Belastingherzie ning 1990' is de nieuwe, en passender benaming. Vol gens de oorspronkelijke op zet zouden zo'n 1550 belas tingambtenaren minder no dig zijn. Maar ondanks de heldere plannen zijn nu zeer ingewikkelde regels opge steld. Waardoor controle veel extra ambtenarenuren zal vergen. De besparing van het aantal ambtenaren zal daarom niet meer dan 1000 tot 1200 bedragen. En belas tingontduiking en fraude zullen toenemen. door Nel van Bemmel Zo ziet de Vereniging van ambte naren werkzaam in de aanslagrege- ling en controle (VCAC) het tenmin ste. Bij de vereniging zijn ambtena ren uit het middenkader aangeslo ten, die de gevolgen van 'Oort' het sterkst voelen. HET PLAN-OORT EN DE FISCUS NA 1989 Voorzitter J.J. van de Kreeke: "Met de oorspronkelijke plannen waren we heel content. Maar toen kwam de politiek. En kwamen de belangenorganisaties. En nu zitten we met de ellende". Vice-voorzitter H.J.M. van Osch: "De werkbesparing voor onze dien sten zit hem vooral in het feit dat we geen aanslagen in de premiesfeer meer hoeven afhandelen. Dat gaan de werkgevers doen. Daarnaast was de verwachting dat minder controle nodig zou zijn doordat werknemers minder beroepskosten kunnen af trekken. Daar heb ik al meteen mijn vraagtekens bij geplaatst. Want veel werkgevers zullen hun werknemers daarin tegemoet komen. En dus moeten wij weer gaan controleren in hoeverre die vergoedingen be lastbaar zijn". Etentjes Die bedenkingen dateren nog van voor de politieke bemoeienis. Want toen begon de ellende, volgens de beide vakbondsmannen, dus pas Ambtenaren vrezen meer fraude en controle na Oort Van Osch en Van de Kreeke (rechts): "We hebben er zelf al de dikke Van l representatie- en relatiegeschenken zorgvuldig vast te stellen". echt. Het ergst was de invloed van de werkgevers. Die waren behoor lijk geschrokken van het plan om etentjes, congressen, relatiege schenken en nog heel veel meer niet langer aftrekbaar te maken voor de fiscale winst. Onder hun invloed heeft de vorige staatssecretaris van financiën Koning plannen ontwik keld voor de zogenoemde 'gemeng de kosten' die nu voor een doolhof van regels zorgen. 'Gemengde kosten' zijn kosten die voor een deel zakelijk (aftrek baar) en voor een deel privé (niet af trekbaar) zijn. Dus zijn zakenlun- ches nu nog voor 75 procent aftrek baar, congressen ook voor 75 pro cent en relatiegeschenken onder de Winkelcentrum Leidsenhage WcarDüsse-MwPe™ n in Kers,s,eer U^stiiAUopentecloe^ fiiiaoafi qewocw C ^VMooi.VeUo voorcWg/ 4ÉF Dat moet je meemaken. WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE* vijftig gulden voor 75 procent en bo ven de vijftig gulden helemaal niet. Om maar een paar voorbeelden te noemen. De werkgevers die met hun pleidooien bij de staatssecretaris mede de veroorzakers van deze gek ke regels zijn, zitten nu zelf met de gebakken peren. Van de Kreeke en Van Osch horen vaak van belasting mensen die bij de werkgevers ko men, dat deze totaal niet weten hoe ze de nieuwe regelingen moeten toepassen hoewel deze 'werkge- vers-regels' al in juli zijn ingegaan. De regels voor de inkomstenbelas ting moeten per 1 januari aanstaan de ingaan. Werknemers kunnen dan veel beroepskosten niet meer van hun belastbaar inkomen aftrek ken. Werkgevers oriënteren zich nu al uitgebreid bij de belastingdien sten op de vraag wat de fiscaal gun stigste manier is om hun werkne mers wat tegemoet te komen: bij voorbeeld meer loon, een onkosten vergoeding, of een auto. Van de Kreeke laat een uitgebreide publi catie zien waarin per onderwerp (re latiegeschenken, voedsel-dranken- genotsmiddelen, kleding, congres sen, cursussen, auto, enz.) staat uit gespit wat het voordeligst uitvalt. Extra zuur voor de belastingamb tenaren is dat ook zij hun aftrekpos ten (bij voorbeeld voor de personal computer) kwijt raken,- maar dat hun werkgever daar helemaal niets extra's tegenover stelt. Tegelijkertijd speelt ook nog 'even' de reorganisatie van de belas tingdienst, waarbij alle 30.000 belas tingambtenaren betrokken zijn. Het is de grootste reorganisatie die ooit bij een overheidsdienst heeft plaatsgevonden; deze moet tussen de gewone werkzaamheden door plaatsvinden. Doordat het aantal in specties wordt teruggebracht van 200 naar 60, krijgen veel ambtena ren een andere standplaats. Velen moeten verder gaan reizen. Bovendien moeten mensen die vroeger over de loonbelasting, de inkomstenbelasting, de omzetbe lasting of de vennootschapsbelas ting gingen, voortaan deskundig zijn op alle vier terreinen. Dat vergt dus nogal wat bijscholing. En dan zijn er nog de mappen. Vele miljoe nen mappen moeten een nieuwe plaats krijgen. "Het is jammer dat deze operatie met de invoering van 'Oort' samenloopt", meent Van de Kreeke. 44 cent Hoe 'Oort' voor ambtenaren precies extra werk oplevert, valt het best duidelijk te maken aan de hand van een aantal voorbeelden. Neem nu de kilometervergoeding. Vanaf ja nuari aanstaande mag de werkge ver nog slechts 44 cent per kilome ter onbelast vergoeden. Over iedere cent die een werknemer meer krijgt, moet hij inkomstenbelasting gaan betalen. Het gevolg is dat dui zenden werknemers lease-auto's van hun baas krijgen. Echter: een werknemer die een auto van de zaak meer dan 2000 ki lometer per jaar privé gebruikt, moet 20 procent van de catalogus- waarde bij zijn belastbaar inkomen optellen. In de eerste plaats ver wachten Van de Kreeke en Van Osch dat nogal wat mensen die laatste verplichting zullen aanvech ten; dat betekent dus werk voor de belastingdienst. Bovendien is bo vengenoemde 20 procent een reden waarom mensen (die dat tot nog toe toe misschien niet deden) een aan slagformulier voor de inkomstenbe lasting moeten invullen. Van de Kreeke: "Wij verwachten dat dat tot 70.000 tot 80.000 aanslagen extra per jaar leidt". Maar het meeste extra werk zit 'm in de controle. Van Osch komt met het voorbeeld van het kerstpakket. Stel, een ondernemer wil kerstpak ketten verstrekken aan klanten, aan potientiële klanten, aan personeel en aan diverse relaties. Volgens de nieuwe belastingregels is hier spra ke van vier categoriën. De eerste is: 'representatiegeschenken' (voor 75 procent aftrekbaar). De tweede 're clame' (geheel aftrekbaar). De der de 'loon' (volledig aftrekbaar). De vierde 'relatiegeschenken' (voor 75 procent aftrekbaar indien de pak ketten minder dan vijftig gulden kosten, duurdere pakketten hele maal niet aftrekbaar). Seksclub Weliswaar zijn voedsel, dranken en genotmiddelen voor personeel ei genlijk voor 75. procent aftrekbaar, maar omdat het potje jam in het pakket dan onder andere regels zou vallen dan het kandelaartje, heeft de staatssecretaris besloten voor kerstpakketten voor personeel één lijn te trekken. Van Osch: "Hoe kunnen wij als ambtenaren nu con troleren of een werkgever dat alle maal juist heeft gedaan. We hebben er zelf al de dikke Van Dale bij no dig om het verschil tussen represen tatie- en relatiegeschenken zorgvul dig vast te stellen". Minder gangbaar, maar zeer tot de verbeelding sprekend is het voorbeeld van de seksclub. Stel: een ondernemer nodigt zijn relaties uit voor een bezoek aan een seks club. Verreweg het voordeligst is het voor hem om zelf mee te gaan en persoonlijk te betalen. In dat geval is het uitje namelijk 'representatie', voor 75 procent aftrekbaar dus. Gaat hij echter niet persoonlijk mee, dan valt de trip onder 'relatie geschenken'. En aangezien dit ge schenk wel eens duurder dan vijftig gulden zou kunnen zijn, draagt de fiscus er niets aan bij. Aan de belas tingambtenaar te controleren waar de ondernemer zich de betreffende avond bevond. Etentjes van de zaak mogen on dernemers nog voor 75 procent voor de belasting aftrekken. Wat is er eenvoudiger dan de restauranthou der te vragen een te hoog bedrag op de rekening te zetten zodat de on dernemer het feitelijk betaalde be drag toch in zijn geheel kan aftrek ken. Van de Kreeke: "De horeca is niet gelukkig met deze regels. De bedrijfstak vreest vaak het verzoek te krijgen op deze manier mee te werken aan fraude. En dat is voor de belastingdienst eveneens zeer moeilijk te controleren". Van de Kreeke verwijst naar een studiedag van afgelopen najaar op de Erasmus Universiteit Rotterdam waar belastingdeskundigen una niem concludeerden dat het nieuwe belastingsysteem leidt tot meer be lastingontduiking en meer fraude. Van de Kreeke: "En dat is ook de mening van de VCAC". januari 1990. Op 2 december verscheen een interview met de bankier Oort, naar wie de plannen zijn genoemd). WASHINGTON - Toen begin dit jaar de Sears Tower in Chicago, het hoogste gebouw ter wereld, te koop was, trok dat de belangstelling van een van Japans grootste projectontwikkelaars. Met het geld dat die Ja panse firma tot zijn beschikking had, zou het een koud kunstje zijn ge weest alle Amerikaanse concurrenten weg te vagen. Maar uiteindelijk deed de onderneming niet eens een bod op de Sears Tower. De reden: druk van het Japanse ministerie van financiën. door Henk Dam Wat de projectontwikkelaar te ho ren kreeg, was zoiets als: "Doe dat nou niet. Amerikanen zien de Sears Tower als een symbool van hun macht. Het valt niet goed, als nu juist dat prestigieuze gebouw in on ze handen komt. Daarmee worden de belangen van Japan geschaad". De Japanse overheid is, meldt de New York Times, ook eigenlijk he lemaal niet zo blij met de overname van Rockefeller Center in New York door de Japanse onroerend goed gigant Mitsubishi. Een in de krant geciteerde Japanse regerings functionaris: "Wij kijken erg zorg vuldig naar de reacties in de Vere nigde Staten. We zouden ons goed kunnen voorstellen dat dit een emo tionele vloedgolf teweeg brengt". Maar van die terughoudendheid was elders in Japan niet veel te mer ken. De tv-journaals bijvoorbeeld lieten onlangs beelden van de be faamde skyline van New York zien, waarop in kleur de Japanse bezit tingen waren aangegeven. En wie verdere bewijzen van de nieuwe Ja panse assertiviteit zoekt, hoeft maar naar de bestsellerslijsten te kijken. Bovenaan staat 'The Rise and Fall of the Great Powers' van de Ameri kaan Paul Kennedy, waarin de zijns inziens onvermijdelijke teloorgang van Amerika wordt beschreven. Te kenend is de kaft van de Japanse vertaling van deze bestseller. Daar op zie je, hoe Uncle Sam als leider van de wereld van zijn voetstuk stapt, om plaats te maken voor een Japanner. Die kaft is een Japans idee, en Kennedy is er naar verluidt nogal boos over. Op de tweede plaats van de lijsten staat overigens 'Het Japan dat nee kan zeggen', waarin Sony-baas Akito Morita betoogt dat Japan, ge geven zijn technologische en econo mische 'kracht, nu de positie heeft om Amerika te zeggen: bemoei je waarop wij za ken doen. Jaloezie Dit alles staat uitgebreid in de Ame rikaanse kranten beschreven, en dat draagt bij aan het toch al zeer le vende gevoel dat Japan bezig is een erg grote mond te krijgen. De weer zin daartegen mag niet worden on derschat. Er bestaat groeiende irri tatie over het feit dat Japan, de ver liezer in de Tweede Wereldoorlog, nu alsnog, op een geleidelijke ma nier, bezig is de VS te kloppen. Ja- loezie en zelfs racisme spelen daar bij geen kleine rol. Dat zoiets als het Rockefeller Center nu ook al in handen van de Japanners is overgegaan, zal dit soort gevoelens verder versterken. Want het Rockefeller Center is zo veel als het hart van Manhattan. Voor het bedrag van 846 miljoen dollar heeft Mitsubishi een meer derheidsbelang gekregen in de 19 gebouwen die tot het centrum be horen, waaronder de befaamde Ra dio City Music Hall, het General Electric gebouw, het Time Life ge bouw en het Manufacturers Hanover gebouw. De ijsbaan bij Rockefeller Plaza, een van de grootste toeristentrek kers die New York 's winters te bie den heeft, is dus nu van Mitsubishi. Zelfs de enorme kerstboom die elk jaar op de Plaza staat en die altijd weer goed is voor sfeervolle plaatjes in alle Amerikaanse kranten, zal dit jaar op Japans bezit staan. Dat is moeilijk te verwerken voor chauvinistische New Yorkers, die ook al het Exxon-gebouw, het Tiffa- ny-gebouw, het ABC-gebouw en het Mobil-gebouw, stuk voor stuk markante wolkenkrabbers, in Ja panse handen zagen overgaan. El ders in Amerika is het van hetzelfde laken een pak. In Chicago hebben Japanse Firma's 13 van de grootste gebouwen in het hart van de stad in handen. In Los Angeles is een-der de deel van alle gebouwen in de bin nenstad Japans. Japanners hebben verder hele stukken van Hawaii op gekocht. De aankoop van zoveel onroe rend goed is een ontwikkeling van de laatste jaren. Volgens cijfers van het Amerikaanse ministerie van handel was in 1984 de waarde van het Japanse onroerend goed in Amerika 744 miljoen dollar. Vorig jaar ging het om meer dan 10 mil jard dollar. En het blijft niet bij onroerend goed. Japanse ondernemingen ko pen ook op grote schaal Amerikaan se bedrijven op. Zo werd in oktober bekend, dat Sony voor een bedrag van 3,4 miljard dollar Columbia Pic tures had overgenomen. CBS Re cords is in Japanse handen, Firesto ne Tire and Rubber, de Inter-Conti- nental Hotels, Reichhold Chemi cals. Alles bij elkaar zijn de Japanse in vesteringen in Amerika opgelopen van 16 miljard dollar in 1984 tot 53 miljard dollar vorig jaar. Na Enge land is Japan nu de grootste inves teerder in Amerika, groter dan ons land, dat tot vorig jaar op de tweede plaats stond. Om de Japanse econo mische invloed in ook nog wat an dere cijfers weer te geven: meer dan 300.000 Amerikanen werken nu voor Japanse bedrijven, een getal dat snel stijgt. Heel wat Amerikanen zijn, zoals gezegd, met deze situatie allesbe halve gelukkig. Maar ze zullen het vooralsnog moeten blijven pikken dat hun meest prestigieuze gebou wen en bekendste bedrijven in Ja panse handen overgaan. Want de si tuatie is geleidelijk ontstaan dat al leen Japanse firma's nog het geld bijeen kunnen brengen om bijvoor beeld de aankoop van honderden miljoenen dollars kostend onroe rend goed te kunnen bekostigen. Er zal dan ook de komende tijd nog genoeg reden voor gewone Amerikanen zijn om zich te irrite ren. Dat zou overigens een politiek staartje kunnen krijgen, want de Congresleden in Washington weten dat ze bij hun kiezers scoren als ze naar doen tegen Japan Wetjes Met name bij de Democraten in het Congres is de bereidheid om Japan met z'n half of heel gesloten mark ten aan te pakken groot. Er zullen de komende tijd, is het niet vanuit het Congres dan wel vanuit het Wit te Huis, nog best wel wat wetjes van protectionistische aard komen. De vraag is evenwel gewettigd of Ame rika zich dat nog wel kan veroorlo ven. Leids Buurten Werk in jaarverslag: LEIDEN Het Pastoraal Buurten Werk (PBW) in Leiden kiest vooral voor hen die in de christelijke traditie 'de armen' wor den genoemd. Deze keuze wordt gemaakt, "omdat we over tuigd zijn, dat God een partijdig God is en daarom kiest voor onmachtige mensen", zo schrijven de twee werkers van het PBW, Martin van der Velden en Erna Treurniet, in het verslag over het afgelopen seizoen. EN VER De werkzaamheden van het twee tal in de Transvaalbuurt en Slaaghwijk variëren van persoon lijke pastorale contacten tot het voorzitten van buurtbijeenkom sten over stookkosten of pogin gen om het vandalisme in de wijk te verminderen, zo blijkt uit het jaarverslag. In een 'voorlopige karakterise ring' van de werkzaamheden licht het tweetal toe: "Het accent in het werk ligt in 'het beoefenen van de solidariteit, van samen-zijn' zo wel van onszelf als van de mensen die we tegenkomen. Mensen zijn één en ondeelbaar, daarom zijn aspecten van leven en samenle ven wel te onderscheiden, maar niet te scheiden". Flexibiliteit is een voorwaarde in dit werk, aldus het verslag. De praktijk leert volgens de twee werkers dat het PBW, dat nadruk kelijk geen instituut wil zijn, een functie vervult naast buurthui zen, ander welzijnswerk of de ker ken. "Vergeleken met het andere welzijnswerk hebben we een on afhankelijke en soms ook meer een vertrouwensfunctie naar be woners toe", is de indruk van Treurniet en Van der Velden. 'Jezus werd niet in stal geboren' LEIDEN Het is een misvatting te denken dat Jozef en de hoog zwangere Maria niet gastvrij wer den ondergebracht in Bethlehem. Waar eeuwenlang 'herberg' is ver taald, wordt een gastenkamer be doeld. Daar dat vertrek al vol was, bood de bewoner daarom met "grote gastvrijheid" zijn eigen woongedeelte aan. Dit schrijft dr. G. H. Cohen Stu art, theologisch adviseur voor de Hervormde Kerk in Jeruzalem, in zijn jongste contactbrief voor het thuisland. Het is volgens hem even onjuist als anti-joods om uit het kerstevangelie op te maken dat de mensen in Bethlehem voor Maria de deur gesloten hielden. Op grond van onderzoek van de nieuwtestamenticus dr. Kenneth Bailey, schrijft Cohen Stuart, dat het Griekse 'kataluma', dat altijd met 'herberg' is vertaald, gewoon 'vertrek' betekent. Volgens hem betrof het in dit geval een gasten- vertrek, waarover alleen de wel- gestelden beschikten. Deze kamer was echter al vol, waarop de bewoner zijn eigen leefruimte aanbood. Een kleinere woning bestond toen uit één ka mer, eventueel op twee niveaus, waarin ook geslapen werd. 's Win ters werden daar ook de dieren gestald. "Volgens de wetten van de gastvrijheid" werd dat gedeel te ontruimd, door onder meer de beesten buiten te zetten. "Voor het Kind werd plaatsgemaakt in de kribbe", aldus Cohen Stuart. Zij schrijven verder: "Behalve dat we door de kerk zijn aange steld, is onze plek meer naast de kerk dan er binnen". De twee hebben in tegenstelling tot bij voorbeeld de hervormde evange list of de missionaire werkster van de christelijk-gereformeer- den in Leiden, geen functie bin nen een van de wijkkerken. Het PBW is volgens de werkers "eer der werelds (oecumenisch) dan kerkelijk georiënteerd". Zij besluiten het jaarverslag: "Wij ervaren het als een vorm van kerkewerk, al zien we wel dege lijk de ontwikkeling die dit werk heeft doorgemaakt van traditio nele evangelisatie naar wat het nu is. Een vraag aan de kerk blijft: waarom vindt de kerk het belang rijk om mensen te werk te stellen in stadswijken, waar bewoners het moeilijk hebben en aan de kerk weinig boodschap hebben?" In het verslag wordt een kriti sche kanttekening gemaakt bij de aandachtsweek '1 op de 4' in het kader van 'Leiden tegen verar ming', die bedoeld was om de ver arming van een op de vier Leide- naren zichtbaar te maken voor an dere drie. "Echter", zo vermeldt het jaaroverzicht, "op de activitei ten lieten de andere drie (ook ker kelijke) Leidenaren het afweten". 'Evangelische maffia' rukt op in Brazilië SAO PAULO (ANP) - Onafhan kelijke evangelische groepen ma ken een explosieve groei door in Brazilië. Vooral in Sao Paulo win nen de nieuwe predikers snel ter rein; bijna wekelijks ontstaan er nieuwe ontmoetingsplaatsen voor hun volgelingen. De 'Rua Conde Sarzedas is vol gens protestantse leiders in Sao Paulo "de straat van de evangeli sche maffia". Om de twintig me ter is hier een winkel te vinden waar men evangelische lectuur, langspeelplaten en cassettes kan kopen. Zondags wordt er voor de deur steevast een gebedsbijeen komst gehouden. Zo is in deze straat de tempel van de 'Kerk van de Levende God' te vinden, die wordt geleid door Sinesio Cagliari. In het ver leden preekte hij er samen met zijn vrouw Elza, maar na de schei ding scheurde ook hun kerkje. El za de Oliveira opende recht tegen over het pand van haar ex-man een eigen ontmoetingsplaats, ge naamd de 'Primitieve Kerk van de Levende God'. Van protestantse zijde wordt erop gewezen dat het wel erg ge makkelijk is om in Brazilië derge lijke kleine gemeenschappen te stichten. Nieuwe kerkjes hoeven zich bij de burgerlijke overheid slechts te laten registreren. Ze be talen geen belasting, hebben wei nig kosten en hun voorgangers doen voortdurend een beroep op de vrijgevigheid van de gelovi gen. Congreslid Afanazio Jazadhi heeft de regering gevraagd een onderzoek te beginnen naar deze kerkelijke fondsen. Het is vol gens hem heel goed mogelijk dat sommige organisaties' hun geld het land uitsmokkelen. Dom Helder Camara Dom Helder moet mond houden over sluiting seminaries RECIFE (ANP) - Dom Helder Camara, de vorige aartsbisschop van Recife en Olinda in het Noordoosten van Brazilië, moet zijn mond houden over de slui ting van twee progressieve semi naries in die stad, waartoe het Va- ticaan opdracht had gegeven. De conservatieve hulpbisschop van Recife, Joao Evangelistio Terra, heeft Dom Helder verzocht geen verklaringen meer af te leggen. Het Theologisch Instituut en het Regionaal Seminarie, beide opgericht door Dom Helder Ca mara, golden als opleidingsinsti tuten voor progressieve theolo gen die in hun werk de solidari teit met de armen gestalte willen geven. Het Vaticaan liet in sep tember weten dat beide instellin gen voor het einde van het jaar ge sloten moesten worden omdat ze niet aan de Vaticaanse eisen voor een priesteropleiding zouden vol doen. Uit protest tegen de sluiting wordt er in zeventig parochies en basisgemeenten gevast. Dezer da gen verschijnt een zwartboek over de crisis waarvan de sluiting van beide seminaries een voor beeld is. Daarin wordt ernstig ge protesteerd tegen het conserva tieve beleid van aartsabisschop José Cardoso Sobrinho, de opvol ger van Dom Helder Camara. Moker. De kerkelijke omroep besteedt in de uitzending van vanavond (zeven uur tot half acht) onder andere aandacht aan het jongerenpastoraat en de reis van ds. A. Dronkers naar Roemenie, vorige maand. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Beroepingswerk Gereformeerde Kerken: beroepen te Nieuwerbrug aan den Rijn drs. W. H. D. Pastoor Leek; aangenomen naar Vlaardingen als geestelijk verzorger van verpleeghuis Het Zonnehuis drs. N C. de Fockert 's-Gravenhage-Es- camp, naar Nagele i.c.m. Tollebeek (part-time) rmv. drs. N. T. Overvliet- van der Veen kand. aldaar. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Oegstgecst drs. P. Groen kand. Kampen; beroepbaarstelling drs. P. J. de Haan, Meeuwenweide 17, 3993 CK Houten, tel. 03403-80183. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Rotterdam-Centrum L. Blok Nunspeet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2