Oost-Europa kan miljarden krijgen UNIEK Zivkov uit partij gezet Gorbatsjov moet vasthouden aan leidende rol partij Kansen voor Havel nemen verder toe Bang&Olufsen Rijke landen: steun aan hervormingen Pools kabinet wijst 'aanbod' volmachten af Zivkov binnen maand van top naar beklaagdenbank dus van Bang&Olufsen DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 BRUSSEL De rijke westerse landen zijn bereid om aan alle Oosteuropese landen econo mische hulp te geven op voorwaarde dat daar politieke en economische hervormingen worden doorgevoerd. Dat besloten gisteren de ministers van buitenlandse zaken van de 24 landen van de OESO in Brussel. Ze noemden speciaal Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije, Bulgarije en Joegoslavië. Hongarije en Polen krijgen, zo werd gisteren bekend, bijna tien miljard gulden steun. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE door Hans de Bruijn De rijke landen besloten de hulp be ter te coördineren. Zo komt er een fonds van een miljard dollar voor de versterking van de Poolse munteenheid de zloty en een mil-, jar'd dollar aan overbruggings-kre- dieten voor Hongarije. EG-commis- saris Andriessen (buitenlandse be trekkingen) stelde dat er nog meer geld nodig is, zeker als ook andere landen hulp vragen. De 'Groep van 24' omvat de EG- landen, de zes Westeuropese niet- EG-landen, Turkije, de Verenigde Staten, Canada, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland. De Europese Com missie coördineert namens deze landen de hulp aan Oost-Europa. In Brussel waren ook de minis ters van buitenlandse zaken van Po len en Hongarije, Skubiszewsi en Horn, aanwezig. Zij pleitten voor meer hulp en onderstreepten de vastberadenheid van hun regerin gen om door te gaan met de hervor mingen. Naast Albanië en Roemenie on- breekt ook de Sovjetunie in het rij tje van Oosteuropese landen die in aanmerking komen voor hulp. De eerstë twee landen omdat daar geen uitzicht op hervormingen is, de Sovjetunie omdat dat land nog niet om hulp heeft gevraagd. Uit trots, zo wordt in Brussel gezegd. Volgen de week komt Sovjet-minister van buitenlandse zaken Eduard Sje- vardnadze naar Brussel om daar een uitgebreid samenwerkings- en handelsakkoord met de Europese Gemeenschap te tekenen. Naar ver wachting komt dan EG-hulp aan de Sovjetunie ter sprake. PRAAG (GPD/Rtr) - De kans dat Vaclav Havel de nieuwe Tsjechoslo- waakse president wordt, is gisteren gestegen. Het parlement zal voor eind januari een niet-communisti- sche Tsjech tot president kiezen, zo is vannacht overeengekomen in een gesprek tussen de communistische partij en de oppositie. De partij komt daarmee tegemoet aan de wens van Burgerforum. Verder zal het parlement worden gezuiverd van "hen die niet borg staan voor de democratie, zodat dit Belgen te laat op werk door actie wegvervoerders BRUSSEL (ANP) - Miljoenen Bel gen zijn vandaag te laat op werk en school gekomen door een lang- zaam-aan-actie van de transporton dernemingen op de wegen. De Bel gische wegvervoerders zijn des dui vels over een verhoging van de die selaccijns per 1 januari. Volgens Remy van Ransbeeck van de BIB, de grootste beroepsver eniging in het land, is de accijnsver hoging de druppel die de emmer doet overlopen. Een liter diesel kost inmiddels 22,10 frank (1,22 gulden). Dat is ruim dertig procent meer dan een jaar geleden. De Belgische rege ring wil daar nu nog 1,20 frank op leggen. Met de accijnsverhoging moet een gat van ruim 200 miljoen gulden in de schatkist worden ge dicht. De Belgische beroepsvervoer ders voelen zich gediscrimineerd ten opzichte van hun concurrenten in het buitenland. Zo heeft de Ne derlandse regering gezegd dat de in ternationale transportbedrijven compensatie zullen krijgen als de Bondsrepubliek Duitsland volgend voorjaar tol gaat heffen op zware vrachtwagens. De Belgische rege ring zwijgt daarover in alle talen. belangrijkste politieke lichaam kan worden aangevuld met burgers die de huidige politieke stromingen vertegenwoordigen", aldus een ge zamenlijke verklaring. Op dit mo ment heeft de Communistische Partij een overgrote meerderheid in het 350 leden tellende parlement. Het feit dat de nieuwe president een partijloze Tsjech moet zijn, doet de kansen van toneelschrijver Va clav Havel stijgen en reduceert die van Alexander Dubcek, die partijlid en Slowaak is. Enkele dagen gele den kwamen de vertegenwoordi gers van de Communistische Partij met het voorstel de president direct door het volk te laten kiezen. Dat werd afgewezen door Burgerforum omdat zo'n procedure de vrije parle mentsverkiezingen zou vertragen. Dè Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag is deze dagen veranderd in Havel-stad. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben aanhangers van Burgerforum de stad bedolven onder posters met een grijnzende Vaclav Havel. De oppositieleider blikt de mensen tegemoet van mu ren, autoportieren, bus- en metrora- men, lantaarnpalen en etalagerui ten. De stad eert Havel ook als toneel schrijver. In een van de zalen van het Neumann-theater in Praag werd dinsdagavond voor het eerst het autobiografische toneelstuk 'Au dience' opgevoerd. Havel schreef het stuk, waarin hij de absurde con sequenties van het communistische regime aan de kaak stelt, in 1975. Op straat delen meisjes strooibil jetten met Havels portret uit. Dui zenden mensen dragen speldjes waarop tegen de achtergrond van de Tsjechoslowaakse vlag Havels naam op staat of de letters OF. OF staat voor Obcankse Forum, Bur gerforum, de O is vaak opgesierd met een triomfantelijke glimlach. Vooralsnog blijft echter alle hulp geconcentreerd op Polen en Honga rije. Een miljard dollar wordt uitge trokken voor een stabilisatiefonds, dat Polen kan gebruiken om via het opkopen van zloty's de koers van de munt stabiel te houden en hem makkelijker omwisselbaar te ma ken tegen westerse valuta. Men wil zo de inflatie van 800 procent per jaar een halt toeroepen. Het geld komt vrij zodra Polen met het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) een akkoord heeft gesloten. Polen heeft ook na kwijtschelding van een deel van de schuld nog 16 miljard gulden buitenlandse schuld. IMF-directeur Camdessus verwacht een akkoord in januari. Hij zei dat de Poolse re gering voor een immense taak staat, ook al door de beperkte administra tieve capaciteit. "Ik ben ervan over tuigd dat het met Polen in orde zal komen, al zal het jaren duren". Voorts krijgen de Polen nog deze winter voor 750 miljoen gulden aan voedselhulp van de EG en voor nog eens 500 miljoen gulden van andere landen. De Amerikanen hebben voorts al een miljard dollar aan gif ten aan Hongarije en Polen gege ven. De 24 landen willen beide lan den voorts helpen door het openen van hun grenzen voor produkten uit Polen en Hongarije, Poolse en Hon gaarse managers opleiden, samen werken bij milieuprojekten en hel pen bij de herstructurering van de landbouw. De 24 werden het niet eens over een gemeenschappelijke verklaring dat het hulpgeld voor Oost-Europa jiiet ten koste mag gaan van de ont wikkelingshulp aan de derde we reld. Italië wil de hulp vooral uit de ontwikkelingsgelden halen. Minis ter Van den Broek (buitenlandse za ken) wees er daarna in een scherpe interventie op dat landen die niet eens hun verplichting nakomen om 0.7 procent van hun nationaal inko men aan ontwikkelingshulp beste den, zoals Italië, geen recht hebben om daarop nog verder te korten. Hulp Tsjechen in Nederland aan Burgerforum HAARLEM (ANP) Tsjechen en Slowaken in Nederland hebben in Haarlem een stichting opgericht die een inzamelactie gaat houden voor het Burgerforum, de studenten en andere democratische groeperin gen in Tsjechoslowakije. Dat heeft de stichting gisteren bekendge maakt. De Tsjechoslowaakse groeperin gen hebben zich tot de stichting ge richt met het verzoek om materiële en immateriële hulp. Het Burgerfo rum heeft ondér meer behoefte aan fotokopieer- en tekstverwerkings- apparatuur, drukpersen, videocas settes, fotomateriaal en dergelijke. Dit vooral om de mensen op het platteland met het oog op de verkie zingen te informeren. WARSCHAU (DPA/AFP/Rtr) - De Poolse regering heeft geen behoefte aan de speciale bevoegdheden waarvoor Lech Walesa heeft ge pleit. zo heeft regeringswoordvoer ster Malgorzata Niezabitowska ver klaard. Niezabitowska zei dat de door So lidariteit gedomineerde regering overvallen was door de wens van Walesa om de overheid meer be voegdheden te geven teneinde de hervormingen te bespoedigen. Walesa, die dinsdag zijn ideeën over meer regeringsmacht kenbaar maakte, heeft van te voren niet met premier Tadeusz Mazowiecki over zijn voorstel gesproken, aldus Nie- zabitsowska. Ze zei echter wel dat de regering in principe bereid is meer macht naar zich toe te trekken als het par lement daarom vraagt, maar dan al leen voor een korte periode. De re gering acht de goedkeuring van de bevolking en haar vertegenwoordi gers in het parlement noodzakelijk het welslagen nachtwake voor verder- ad sche hervormingen. Volgens Nieza bitowska steunt zeker 70 procent van de bevolking het hervormings plan van de regering. Plaatsvervangend minister van fi nanciën Marek Dabrowski zei dat het reële inkomen van de bevolking het komende jaar met 20 procent zal SOFIA (AFP/Rtr) - De vroegere der worden "ernstige schendingen de partij. Met dat laatste is het Cen- nfinne^o^^'d^inflatie^e^beteLN Rulffaarsp leider Todor Zivkov. ziin van rfp Ttacishpcrinsplpn van dp nar- traal Comité ffisterpn pvpnppnc air. gaanae Hervormingen. (toto ap> van de basisbeginselen van de par- traal Comité gisteren eveneens ak- Jelen vooral in de eerste helft van t« verregaande ontwrichting van koord gegaan. Dat stelt het parle- het komende jaar zullen de prijzen partij en samenleving en kapitale men dan vanaf vandaag byeen- sch stijgen. De „gering legde - fouten in de sociaal-economische komt, voor om de desbetreffende -i.,.™ Je laatstee hand aan een speciale commissie gaat onderzoe- ontwikkeling van het land die leid- paragrafen 2 en 3 ("over de opbouw hervnrminesnrneramma dat zon ken in hoeverre Zivkov, die vorige den tot een politieke en economi- vm e en progressieve socialistische dag aan het pLlement wordt aange- sche crisis verweten. maatschappij uit Artikel 1 van de beiden Bulgaarse leider Todor Zivkov, zijn zoon Vladimir en zijn rechterhand Milko Balev zijn gisteren uit de partij communistische partij gezet. Een maand na ruim 35 jaar als president en partijleider opstapte, de hand heeft gelicht met de wet. Volgens commissievoorzitter Andrej Loeka- nov zijn er "redenen genoeg" voor een dergelijk onderzoek. Een andere commissie uit het parlement gaat uitzoeken of Zivkov en de zijnen hebben gefraudeerd en zich schuldig hebben gemaakt aan corruptie. De voormalige partijlei- Volgens de Bulgaarse radio wilde grondwet te schrappen, partijleider Petar Mladenov de be- i slissing over zijn voorganger tot het volgende partijplenum uitstellen, maar werd hij onder druk gezet door de oppositie die verdergaande hervormingen wil. Zo beloofde hij maandag al vrije verkiezingen, on derhandelingen met de oppositie en afschaffing van de leidende rol van DEN HAAG (ANP) In nog geen maand tijd is Todor Christov Zi vkov (78), 35 jaar de onbetwiste leider van Bulgarije, van partijlei der, president en lid van het Cen traal Comité tot een paria in eigen land geworden. Zivkov, geboren op 7 septem ber 1911 uit een boerengezin in Pravetz bij Sofia, was begin no vember nog de staatsman met de langste staat van dienst in Oost- Europa. Hij overleefde niet alleen de Joegoslavische leider Tito, maar onderhield ook uitstekende betrekkingen met alle Sovjetlei ders na Stalin. Zivkov kreeg een opleiding als typograaf, kwam in dienst bij de staatsdrukkerij en werd in 1932 lid van de partij. Tijdens de oor log was hij politiek commissaris van de brigade Tsjavdar, die vocht tegen het fascisme. Na de oorlog maakte Zivkov snel carriè re binnen de partij. In 1951 werd hij lid van het politburo en in 1954 eerste secretaris van de partij. Van 1962 tot 1971 fungeerde hij ook als premier, vanaf 1971 als president. Zijn economische beleid was echter een ramp. Gedurende zijn hele regeerperiode bleef het le venspeil van de Bulgaarse bevol king behoren tot de laagste in heel Oost-Europa. Zivkov kon digde in 1986 hervormingen aan, toen 's lands huishouden steeds verder in het slop raakte. Vooral de droge zomers en de strenge winters begin jaren tachtig deden de Bulgaarse landbouw de das om. De oogsten mislukten juist op het moment dat de Sovjetunie de export van olie naar Bulgarije drastisch inkromp en het land de viezen nodig had om elders olie te betrekken. Maar beloftes over zelfbestuur en decentralisatie waarmee Zivk ov de wereld verraste, bleven loze kreten. Steeds luider werd de roep om hervormingen, zodat Zi vkov in oktober pluralisme be loofde. Maar het was al te laat. Op 10 november werd hij afgezet als partijleider en president, op 8 de cember uit het Centraal Comité, en binnenkort zal hij plaats moe- ten nemen in de beklaagdenbank. Wat u hier ziet is de Beolink 1000. Oe universele afstandsbediening van Bang&Olufsen. Hiermee bedient u radio, TV, platenspeler, videorecorder, cassettedeck, CD-speler... Maar u regelt er pok de verlichting mee in uw kamer, of de stand van uw TV, of richt er uw schotelantenne mee. Zullen we dit unieke stukje electronica dan ook geen afstandsbediening maar afstandsbesturing noemen? Wij demonstreren het u graag want u moet het zien om het te geloven. Van Cleef Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25. Tel. 071-122669 Swaak Bruingoed LEIDEN Haarlemmerstraat 279, Tel. 071-215151 Nic. de Tombe Audio-Video-CD LEIDEN Pieterskerkchoorsteeg 11Tel. 071-122184 Firma G. W. Roest OEGSTGEEST Lange Voort 11Tel. 071-174940 Republikaner willen lijst bij verkiezing DDR BERLIJN (AFP/Rtr) - De neo- nazistische Republikaner van Franz Schonhuber willen mee doen aan de vrije verkiezingen in mei in de DDR. "Wij zijn be moedigd door de massale roep om Duitse hereniging tijdens de jongste betoging van maandag in Leipzig", aldus gisteren een woordvoerder in West-Berlijn, waar de Republikaner bij de ge meenteraadsverkiezingen in ja nuari 7,5 procent van de stem men kreeg. Voorzitter Lothar de Maizière van de Oostduitse Christen-De mocratische Unie zie gisteren in Oost-Berlijn dat hij de uitvoe ring zal steunen van het plan voor confederale hereniging, zoals dit zijn Westduitse geest verwant Helmut Kohl voor ogen staat. Ook in Oost-Berlijn besloten de twee sociaaldemocratische partijen in beide Duitslanden een permanente contactcom missie in te stellen om nauwer samen te werken. De Westduit se SPD-voorzitter Hans-Jochen Vogel -beloofde de Oostduitse sociaal-democraten, die evenals de CDU ook uit het regerings- blok piet de communisten is ge treden, steun toe bij de campag ne voor de komende verkiezin gen in mei. ROTTERDAM Het laveren bij de verraderlijke rukwinden die zijn schip in nood teisteren, gaat Michaïl Gorbatsjov op bewonderenswaar dige wijze af. Dat bewees hij afgelo pen weekeinde nog, toen hij zich ondanks de felle kritiek staande wist te houden in het Centraal Co mité. Om staande te blijven moest hij zijn toevlucht nemen tot een op het eerste oog merkwaardige maat regelen: het onverkort vasthouden aan de leidende rol van de commu nistische partij in de Sovjetunie, terwijl hij -het opgeven van het machtsiponopolie in de Oostblok landen juist toejuicht. De DDR, Tsjechoslowakije, Bul garije, Hongarije. Polen: er is bijna geen lande meer waar de commu nisten nog het alleenrecht in de po litiek hebben of zullen houden. Ook in de Sovjetunie niet, zoals de uit slagen van de regionale en gemeen teraadsverkiezingen in de Baltische republieken Estland en Letland be vestigen. Andere partijen zijn welis waar formeel nog niet erkend, maar hebben al wel succesvol meegedon: gen naar een stukje van de macht' milieubeweging tot boerenpar tij- Daarom is het schrappen van de monopoliepositie van de commu nistische partij in de Sovjetunie fei telijk al niet meer dan een formali teit. De Sovjetleider is ook bereid in een nieuwe grondwet artikel 6 te wijzigen, waarin die alleenheer schappij is vastgelegd. Tenslotte bestond een dergelijk artikel niet Gorbatsjov bij de opening van het toen Lenin de Sovjetunie stichtte, zei hij dit weekeinde in de dramati sche zitting van het Centraal Comi té. Maar hij waarschuwde tevens dat wie nu probeert, bijvoorbeeld met een stakingsdreiging, "de com munisten te demoraliseren, ver kleint hun effectiviteit op een keer punt voor de perestrojka en zet de arbeiders op tegen de partij". Gevolgen Want wat een formaliteit lijkt, heeft in de praktijk verstrekkende, niet in de laatste plaats psychologische ge volgen. Die kan Gorbatsjov zich op dit moment niet permitteren. De DDR mag voor de Sovjetleider als door de ontijdige roep van bonds kanselier Kohl om een Duitse her eniging. Reden waarom het zwarte gat dat in de DDR is ontstaan ook West-Europa niet lekker zit en dit weekeinde allerlei bezwerende for- ook Neues Forum mules nodig waren om diepgewor telde angsten weer enigszins onder controle te krijgen. Doordat Moskou zijn vroegere sa tellieten in Oost-Europa heeft vrij gelaten, is de politieke stabiliteit er in heel Europa in eerste instantie duidelijkste voorbeeld gelden. Door de onthoofding van de SED is een machtsvacuüm geschapen, waarin niemand zich momenteel erg prettig voelt. Het leger niet, de Stasi niet, maar ook Neues Forum niet en zeker niet die paar 'schone' enkelingen die thans de staat moe ten runnen. Zij moeten haar ook nog eens uit een diep economisch dal trekken. In de DDR is een proces gaande niet op vooruit gegaan. Mogelijk omdat het tempo van de verande ringen tevoren niet juist kon wor den beoordeeld. Maar als in Oost- Europa de beer los is, moet de Sov jetunie hem nog maar even in be dwang houden. Zou in deze uiterst onzekere periode ook de Sovjetunie terechtkomen in een politieke war boel, dan zal dat zijn terugslag heb ben op het hele 'gemeenschappelij ke Europese huis', waaraan juist nu zo driftig wordt getimmerd. Snelheid Gorbatsjov moet enerzijds het zeer trage succes van de perestrojka ver dedigen tegen hen die veel sneller willen. Hij moet tegelijkertijd 'de snelheid van de perestrojka in be scherming nemen tegen hen die het allemaal veel te hard gaat. Er is een steeds luider wordende groep or thodoxe communisten, die hij zich van het lijf moet houden, terwijl ook de vooruitstrevenden aan hem ruk ken om tot de verbeelding spreken de vorderingen te maken. Tekenend voor de pijnlijke com promissen die Gorbatsjov telkens opnieuw moet sluiten was dit week einde zowel de benoeming van de conservatieve partijleider Vladimir Ivasjko uit de Oekraïne tot volwaar dig lid van het Politburo als de ver kiezing van de progressieve hoofd redacteur van de Pravda Ivan Fro- lov tot secretaris van het Centraal Comité. Zonder 'voor wat hoort wat' kan Gorbatsjov niet regeren. Daarnaast worden momenteel dure deviezen in importen gepompt om althans op korte termijn tege moet te komen aan de onbevredig de vraag van de Sovjetburgers: in de afgelopen maanden werden 15 miljoen paar leren schoenen, 12 mil joen paar dameslaarzen, 300 'mil joen scheermesjes, 10 miljoen cas setterecorders en grote hoeveelhe den kleding en tandpasta in het bui tenland aangeschaft. Daarmee hoopt Gorbatsjov letterlijk enige rust te kopen, bij voorbeeld in de mijnbouwgebieden, waar de kom pels deze zomer met hun stakingen de wankele economie nog eens ex tra klappen toebrachten. Tussen al deze enorme economi sche problemen door blijven de et nische onrusten voortdurend de kop opsteken met als tragische uit schieter de blokkade van Armenië door het aangrenzende Azerbaid- zjan, waardoor zelfs het met inter nationale hulp opgezette wederop- bouwprogramma van het vorig jaar door een aardbeving getroffen Ar menië grotendeels spaak loopt. Gorbatsjov heeft veel aan zijn hoofd, zo veel dat hem niet ook nog eens de steun van de kaders moet worden ontnomen dié het land thans draaiende kunnen houden. Ook al zitten er enkelen onder die liever niet willen maar eventueel ge dwongen moeten worden. De overige Oosteuropese landen kunnen zich nog de tijd voor het communisme herinneren en op ou de ervaringen teruggrijpen. De Sov jetunie kent al sinds meer dan 72 jaar niets anders en moest met Gor batsjov als het ware van de grond af opnieuw beginnen. Dat heeft tijd nodig, veel tijd. Men kan slechts ho pen dat die Gorbatsjov wordt ge gund, ook door Andrej'Sacharov. Niemand in West- of Oost-Europa heeft er baat bij dat ook in de Sov jetunie de machteloosheid gaat heersen en zeker de Sovjetburgers niet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 22