LEIDSCH DAGBLAD Regering stelt vrij grensverkeer uit NODIG! Koeien omgekomen in gioeiendheet vliegtuig Bankroof via tunnels bij toeval voorkomen Het leukste Kerstkado! Premier Ryzjkov zet rem op perestrojka Ontucht gepleegd tijdens korte ontvoering vrouw TF1 wil via satelliet en Luxemburg de kabel op Dit jaar 100 doden meer in het verkeer DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39115 Prijs fl. 1,25 Zeventien miljoen kilo kaarsen in '89 TILBURG (ANP) - In ons land worden dit jaar 17 miljoen kilo kaarsen verbruikt, 3 procent meer dan vorig jaar. Volgens de Nederlandse fabrikanten van kaarsen zijn de kaarsen goed voor twee miljard uur kaarslicht. Dit licht wordt ge leverd door ongeveer 200 mil joen kaarsen en ongeveer evenveel theelichtjes. De produktie neemt dit jaar met 6 procent toe tot meer dan 20 miljoen kilo. De uitvoer stijgt met met bijna 9 procent tot 16,5 miljoen kilo, de invoer met 5,5 procent tot 13,5 miljoen kilo. De standaardkleur van kaarsen is nog altijd wit, maar het aandeel van de gekleurde kaarsen neemt gestaag toe. LEEUWARDEN (GPD) Een transport van Fries vee is in Afrika uitgelo pen op een drama voor de dieren. Van 85 voor Uganda bestemde koeien kwamen er 61 op het vliegveld van de Kenyase hoofdstad Nairobi om, om dat de vervoerders vergeten hadden het vee te luchten tijdens de zes uur durende vertraging. Het vee werd vervoerd in een vliegtuig van de Nigeriaanse luchtvaart maatschappij GAS Air. Van Lagos, waar een korte tussenlanding was ge maakt, vertrok het toestel naar Entebbe, waar het vee zou worden uitgela den. Daar kon het vliegtuig echter niet landen, omdat de verkeerstoren on bemand was. Het vrachtvliegtuig week daarom uit naar Nairobi. Daar liep de vlucht grote vertraging op, onder andere omdat onenigheid ontstond over betaling van de brandstof. De luchthavenautoriteiten kon den het niet eens worden over een vlotte voortzetting van de vlucht. De temperatuur in de niet geventileerde vrachtruimte van het vliegtuig liep op tot zo'n 70 graden celsius, waardoor de meest koeien bezweken. Twee debutanten in Oranje-selectie ARNHEM (GPD- De Vitesse- spelers Edward Sturing en Bart Latuheru zijn opgenomen in de voorlopige selectie van het Ne derlands elftal, dat volgende week woensdag in Rotterdam de jubileum-interland tegen Brazilië speelt. Bondscoach Thijs Libregts heeft 20 spelers uitgenodigd. De definitieve se lectie zal zondagavond tot 16 man worden teruggebracht. De selectie bestaat verder uit: Blind, Van 't Schip, Winter, Wouters (allen Ajax), Van Tigge- len (Anderlecht), Van Rooy (FC Antwerp), Ronald Koeman (Barcelona), Rekers (Bochum), Hiele (Feyenoord), Van Basten, Rijkaard (AC Milan), Van Aerle, Van Breukelen, Ellerman, Kieft (PSV), Fraser, Van Loen (Roda JC) en Huistra (FC Twente). ZEIST (GPD) Het kantoor van de Credit Lyonnais Bank aan de Ctrechtseweg tegen over het politiebureau in Zeist is op het nippertje ontkomen aan een spectaculaire bank roof. Onder het gebouw blijkt een s..3lsel van tunnels gegra ven te zijn dat had moeten voeren naar de kluis van de bank. De politie vermoedt dat on geveer een jaar aan de voorbe reiding van de roofoverval is gewerkt. In de tunnels is aller lei gereedschap aangetroffen en een koffiezetapparaat dat was aangesloten op het elek triciteitsnet van de bank. Zowel de politie als directie van het hoofdkantoor van Cre dit Lyonnais in Rotterdam zegt dat het gaat om voorbe reidingen voor een 'klassieke' bankberoving. Het vermoeden bestaat dat deze roof rond de feestdagen zijn beslag had moeten krijgen. De zaak kwam aan het licht toen in de nacht van zaterdag op zondag het alarm in de bank afging, waarschijnlijk door trillingen ontstaan tijdens de graafwerkzaamheden. Toen politicagenten daarna in het gebouw poolshoogte kwamen nemen, bleek de kluis gesloten en werd er aanvanke lijk niets bijzonders vastge steld. Maar plotseling hoorden agenten het geluid van zagen en kloppen. Bij een nader on derzoek rond het gebouw ver dwenen twee mannen hard lo pend in het nachtelijk duister. Bij de brandtrap aan de voorkant van het gebouw werd een drie meter diep gat ont dekt. Verdere naspeuring le verde ook nog een door bestra ting afgedekt gat op aan de kant van het bankgebouw. Op verzoek Kohl Schengen-verdrag niet getekend DEN HAAG (ANP/Rtr)- Het kabinet stelt ondertekening van de aanvullende overeen komst op het verdrag van Schengen voorlopig uit. Premier Lubbers heeft dat vanmorgen samen met de ministers besloten op verzoek van de Duitse regeringsleider Kohl. De bondskanselier acht het beter eerst het vraagstuk van de oostgrens van de bondsrepubliek in relatie met de jongste ontwikkelingen in de DDR goed door te spreken. Lubbers werd vanmorgen bena- - derd door Kohl, nadat de Westduit- se regering al eerder had besloten de overeenkomst op het verdrag van Schengen niet te ondertekenen. De ondertekening stond voor mor gen gepland en zou vanaf 1 januari getast. Ook het Duitse parlement had bedenkingen. De kleinste rege ringspartij FDP heeft bezwaren te gen het beoogde centrale computer systeem, het Schengen Informatie Systeem (SIS), waarin gegevens gesignaleerde personen 1991 een vrij personen- en goede- goederen worden opgeslagen. Vol- renverkeer mogelijk maken tussen gens de FDP staat het SIS op ge- de Benelux-landen, Frankrijk en spannen voet met bepaalde burger- West-Duitsland. Maar Lubbers is rechten. Een gedeelte van de Belgi- het eens met Kohl dat de jongste sche regering had ook bezwaren te- ontwikkelingen in de DDR op een gen het SIS. of andere manier in het verdrag Fel voorstander van het verdrag van Schengen is Luxemburg. Mi nister van economische zaken Goebbels zei gisteren "geen enkele tegen de overeenkomst te moeten worden opgenomen reid tot uitstel van de onderteke ning. De ontwikkelingen in de DDR vormen niet de enige reden dat de ondertekening niet doorgaat. Gis teravond nog werd in Brussel spoedoverleg gevoerd over een reeks andere problemen. De Schen- gen-landen werden het eens over harmonisatie van het asielbeleid: lidstaten mogen in bijzondere ge vallen een asielverzoek volgens ei gen rechtsregels behandelen, maar 'geleidelijk' zou meer sprake moe ten zijn van meer wederzijdse af stemming van het asielbeleid. Min der resultaat had de discussie over aanpak van grensoverschrijdende fiscale fraude. Nederland wil dat graag via het verdrag van Schengen regelen, maar Luxemburg voelt daar niets voor. Gisteravond werd geen overeenstemming bereikt. De Tweede Kamer had al eerder aangedrongen op uitstel van de on dertekening, omdat onduidelijk blijft of het Nederlandse asielbeleid door Schengen niet toch wordt aan- Veldslag tussen Tamil-groepen eist 130 levens BATTICALOA (AP) - Bij een veld slag tussen de belangrijkste Tamil- strijdgroep en een door India in het leven geroepen Tamil-militie zijn in het district Batticaloa in Sri Lanka zeker 130 mensen om het leven ge komen, zo hebben militaire functio narissen vandaag meegedeeld. De veldslag, die twee dagen woedde, was de hevigste sinds 2,5 jaar. De gevechten braken uit toen een strijdmacht van de Tamiltijgers vanuit drie richtingen de 60.000 in woners tellende stad Batticaloa na derde en slaags raakte met het Na tionale Tamilleger TNA, een militie die door de Indiase vredestroepen werd opgericht vlak voor de Indiërs zich eind vorige maand uit het ge bied terugtrokken. Af en toe regen Vee! bewolking en af en toe regen, in het noorden van het land mogelijk met natte sneeuw. Minimumtemperatuur ongeveer 8 graden, in het noorden rond 3 graden. Middagtemperatuur om streeks 10, in het noorden circa 5 gra den. Matige tot vrij krachtige wind, zuidwestelijk maar in het Waddenge bied later oostelijk. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Veel bewolking, veel regen en veel wind. Middagtempera tuur rond 10 graden. Vrijdag 15 december zon op: 08.42 uur, zon onder: 16.29 uur; maan op: 19.39 uur. maan onder: 11.15 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.49 en 16.58 uur: laag wa ter: 00.46 en 12.47 uur. 28 PAGINA'S 6 Telebingo-kaarien in een speciale kerst-envelop met geluksnummer voor maar F 15,- Met de kaarten 6 weken lang kans op o.a. F 100.000.-. Met het geluksnummer kans op De Telcbingo-envelop is TeteRFnco kennen. "Als wij er niet in slagen de grenzen met vijf landen weg te wer ken, dan ben ik pessimistisch over de mogelijkheid ze af te schaffen met twaalf landen tegen 1992", al dus Goebbels. Ook de Nederlandse werkgevers vinden dat niet onder tekenen een verkeerd signaal is in de richting van de eenwording van Europa, aldus Van Lede van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen gisteren. CDA en PvdA zijn blij dat het ak koord morgen niet wordt onderte kend door Nederland. Beide partij en willen nu met het kabinet inhou delijk verder praten over Schengen en hoopt dat nu wordt overgegaan tot openbaarmaking van het ver drag. "Het uitstel geeft ons de tijd MOSKOU (AP) Sovjetpremier om de problemen die er nog liggen, Nikolai Ryzjkov heeft gisteren fors te lijf te gaan", aldus het Pvd A-ka- op de rem getrapt bij de perestrojka, merlid Van Traa. de economische hervormingen die Een woordvoerder van EG-com- president en partijleider Gorbatsjov missaris Martin Bangemann toont wil doorvoeren. Onder applaus van zich niet verontrust door het af- de conservatieven in het Congres springen van de onderhandelingen, van Afgevaardigden onderstreepte In het licht van de recente gebeurte- hij dat de staat eigenaar is van de nissen in Oost-Duitsland is het niet produktiemiddelen. Ook de tradi- verwonderlijk dat men nog een paar tionele vijfjarenplannen worden ge- dagen dagen of weken extra nodig handhaafd heeft om tot een akkoord te komen, De rede zo zei hij. De Europese Commmis- voor de hervormers. "Vijf jaar gele- sie het prima als vijf landen op de den zeiden we dat de keus er één rest vooruit willen lopen, maar was tussen vijfjarenplannen en pe- denkt niet dat het oponthoud rond restrojka, en het lijkt erop dat het Schengen nadelige gevolgen zal vijfjarenplan heeft gew PRETORIA Een krantenverkoper in Zuid-Afrika brengt The Citizen aan de maneen regeringsgezinde krant ie in de openingskop meldt dat Nelson Mandela zelf om zijn vrijlating heeft verzocht. De ANC-leider heeft giste- =n een persoonlijke ontmoeting gehad met president F.W.de Klerk. (foto epa> De premier herhaalde eerder aan gekondigde plannen om de produk tie van consumptiegoederen en technologie uit te breiden ten koste van de zware industrie. In de plan nen van de regering moet in de ko mende planperiode voor 66 miljard aan consumptiegoederen worden geproduceerd, vergeleken met 17 miljard in de voorgaande vijf jaar. Hij kondigde wel aan dat de han del met de overige Oostbloklanden forse tegenvaller vanaf 1991 moet plaatsvinden met geld in plaats van op basis van ruil handel, zoals nu nog vaak gebeurt. Vooral Hongarije heeft daarop her haaldelijk aangedrongen. 1 de dus de econoom Pavel Boenitsj in een reactie. Ryzjkovs woorden waren des te teleurstellender omdat zijn econo mische adviseur Leonid Abalkin vorige maand in een rapport had aangedrongen op maatregelen als het vrijgeven van een aantal prijzen, de verkoop van onrendabele staats bedrijven, het aanpassen van de roebel aan de valutahandel en het leggen van een basis voor een aan delenmarkt. Ryzjkov sprak langdurig over het ontwikkelen van een "socialistische markteconomie", maar gaf geen de tails en zei dat de staat zeggenschap zou houden. Over prijzen, een be langrijk bestanddeel van hervor (pagina 22: rijke landen willen mil- batsjov rol partij, Zivko' gezet) Hillegomse politie zoekt getuigen HILLEGOM - Een 23-jarige vrouw uit Hillegom is in de nacht van dins- mingen, wilde Ryzjkov nog geen °*ag op woensdag korte tijd ont- mededelingen doen. Hij zei dat de voerd- De n0B spoorloze dader heeft het slachtoffer regering in het nieuwe jaar eerst de v°lgens politie met haar ontuch- AMSTERDAM/PARIJS (ANP) - Er zit schot in de onderhandelingen van de Franse zender TF1 met Ne derlandse partners over samenwer king en aankoop van programma's. De bedoeling is om die via de Luxemburgse satelliet Astra in Ne derland te verspreiden op de kabel. Binnen enkele weken hoopt de on derhandelaar van deze grootste par ticuliere Franse televisiezender, Cy ril du Peloux, een definitief ak koord te kunnen sluiten. Het gaat om een joint-venture tus sen TF1, de Amerikaanse zender NBC en het Zweedse Esselte. Enke le dagen geleden heeft de tweede man van TF1, onderdirecteur Etien- ne Mougeotte, al gezegd dat onder handelingen over zo'n Europese zender per satelliet vanuit Luxem burg gaande waren. TF1 is daar meteen aan begonnen toen het vrij wel onmogelijk bleek om op het Ne derlands kabelnet te komen in sa menwerking met TV 10 en Joop van den Ende. Daarover is een maand geleden onderhandeld. Volgens Mougeotte gaan de onderhandelingen met de Nederlandse partners door. Du Pe loux van zijn kant weigert elk com mentaar en wil zelfs niet zeggen met wie hij onderhandelt. Gezien de uit lating van Mougeotte moeten dat TV10 en Van den Ende zijn, te meer omdat Esselte ook deelneemt in TV 10. Een datum, waarop de uitzendin gen zouden moeten beginnen staat niet vast. „De onderhandelingen lo pen immers nog", aldus een woord voerder van TF1 desgevraagd. Men hoopt, dat dat binnen enkele maan den het geval is. Kerstmis vieren in Peru reden voor executies OROYA (IPS) - Kerstmis vieren wordt in het Peruaanse mijnstadje Oroya levensgevaarlijk. De guerril labeweging Sendero Luminoso heeft aangekondigd dat ze alle in woners die kerst vieren, zal doden. Ook het ophangen van beeldjes en andere kerstversiering is goed voor een standrechtelijke executie. De krant La Republica meldde gisteren dat guerrilleros van Sen- In het belang van het onderzoek dero deze bedreigingen hebben ge- kan de Hillegomse politie nog geen uit toen ze bijna een uur lang drie nadere mededelingen doen. Omdat wijken van het mijnstadje bezet ALTIJD KEUS UIT 200 OCCASIONS VAN ALLE MERKEN ZEG MAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Hofweg 39 - Voorschoten Telefoon 071-769307 Glasbak weer voller DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van de glasbak neemt nog steeds toe. In de eerste helft van dit jaar gooiden Nederlanders ruim 120 mil joen kilo glas in de bak, 6 procent meer dan in dezelfde periode in 1988. Gemiddeld draagt elke inwo- ner jaarlijks 16 kilo glas naar de bak. Oost-Europa geven, Gor- De Stuurgroep Promotie Glasbak asthouden aan leidende noemt het gebruik van de ruim Bulgaarse partij 13.OOO Nederlandse glasbakken een bewezen succes. 1 black out heeft hielden. De rebellen bliezen drie AMERSFOORT - Twee fa briekshallen in Amersfoort zijn de afgelopen nacht door een uit slaande brand volledig ver woest. In de hallen waren enkele tientallen kleine bedrijfjes en een papiergroothandel geves tigd. De brand ontstond rond twee uur en was om half vier door de brandweer onder controle. Nie mand raakte gewond, maar de schade loopt in de miljoenen. Tijdens de brand werd het ver voer van gevaarlijk stoffen op de vlak langs het terrein lopende spoorlijn Amersfoort-Apeldoorn (foto ANP) compensatie voor de onherroepelij ke prijsstijgingen zal bespreken al vorens de maatregelen door te voe- Dat kerstgevoel zit diep van binnen, maar kerstbomen en ander uiterlijk vertoon vindt u bij: garden-centre bloemendaal bv. tige handelingen gepleegd. De vrouw zette dinsdagavond tussen 22.30 en 23.00 uur de vuilnis zakken buiten toen een man haar woning binnendrong en eiste dat ze in haar auto zou stappen. Ook de man stapte in en pleegde in de wa gen 'ontuchtige handelingen' met haar. Wat er precies is gebeurd en hoe de wagen is gereden, is de politie nog niet bekend. Het slachtoffer werd 's nachts om 00.45 uur bewus teloos in haar auto gevonden op de hoek van de Spekkelaan en de Wes telijke'Randweg in Lisse. De auto is daar met hoge snelheid uit de bocht gevlogen en in het bol lenland tot stilstand gekomen. De vrouw is voor behandeling van haar verwondingen tijdelijk naar een zie kenhuis gebracht. gehad, zoekt de politie nog tuigen die kunnen leiden naar de dader. In het bijzonder wil de politie mensen spreken die de bruine oorsprong v.v Volkswagen Golf in Lisse op de ging, in 1980 hoek van de Spekkelaan en de Wes- strijd begon telijke Randweg hebben gezien. 17.000 mense bankgebouwen op. Desondanks kwam de politie niet in actie. Sinds Sendero Luminoso, van maoïstische bewe- lan haar gewapende zijn in Peru zeker omgekomen. zienlijk. Vorig jaar doden en 49.000 gewonden. In 1989 vallen er ongeveer 1.500 doden in het verkeer en stijgt het aantal onge vallen met ruim 10 procent. Veilig Verkeer Nederland heeft de indruk dat de aandacht voor ver keersveiligheid aan het verflauwen is. "Verkeersonveiligheid heeft 1.400 den Bergh. De verantwoordelijke minister Maij-Weggen liet gisteren in ant woord op schriftelijke vragen we ten dat grootscheepse invoering van een maximumsnelheid van 30 km/u in woongebieden er voor kan zorgen dat het aantal ongelukken met 90 procent vermindert. De bewindsvrouwe wil gemeen- Oorzaken zijn de grote toename ten stimuleren meer 30 km-gebie- van het autoverkeer en de toegeno den aan te leggen. De verontrusten- men rij snelheden. Ook werd er door de cijfers komen volgens Maij-Weg- het fraaie weer veel meer gefietst, gen vooral voor rekening van een stijgend aantal doden onder motor- De bewindsvrouwe wil automobi- rijders, bromfietsers en vooral fiet- listen verplichten om met ingang sers (plus 32 procent). De stijging te- van 1 november 1990 overdag dim- kent zich verder vooral af onder kin- licht te voeren. Dat levert een daling deren beneden de 14 jaar (plus 66 van 5 procent op van het aantal ver- procent). keersslachtoffers. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285,50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1