Feyenoord blijft amateurs de baas WK-loting valt slecht in grote delen van Italië S"STV Botsjkarjov breekt tirannie Vundeiink Groningen straft Twente genadeloos af Cuba volleybalt in Haarlem Lot koppelt Rotterdammers in volgende ronde aan PSV DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 Hagen eist vijfde plaats op EINDHOVEN (ANP) Een Rus heeft de tirannie van Vunderink in de marathonzesdaagse gebroken. Dmitri Botsjkarjov haalde gisteren in Eindhoven zijn eerste marathonoverwinning op Ne derlands kunstijs. Hij versloeg in de eindsprint thuisrijder Erik van den Boogert. Lissenaar Edward Hagen bevestigde zijn goede vorm van de laatste dagen met een knappe vijfde plaats. Botsjkarjov en Van den Boogert prestatie- legde hij neer op .het ijs werkten in de derde etappe van de van Assen. Daar werd hij achter Hil- Heineken-zesdaagse voorbeeldig bert van der Duim tweede tijdens samen. Het duo reageerde attent op de wereldtitelstrijd. Door een bij- lange ontsnappingen en dub- zonder spectaculaire tien kilometer, belde het peloton, met klassements leider Vunderink, twee keer. Door die ontwikkelingen verdrong de Rus de Raaltenaar van de eerste plaats in het klassement. Het schil rijder uit Leningrad 0,9 punt i sprong op Vunderink. Botsjkarjov is van oorsprong een langebaan-specialist. Zijn beste GRONINGEN (ANP) - FC Gronin gen heeft in een inhaalwedstrijd weinig problemen gehad FC Twen te te verslaan. De gretige thuisclub was op alle fronten superieur en ze gevierde uiteindelijk met 5-0. De uitslag is een schamele afspiegeling van de ware krachtsverhoudingen. De overwinning is de grootste van de Groningers in dit seizoen. FC Twente heeft nu twee nederlagen opgelopen. Eind augustus verloor het elftal van trainer Vonk de uit wedstrijd van FC Den Haag. De thuisclub had een prima start. Roossien scoorde al na vier minu ten: 1-0. Het doelpunt van de klein ste Groninger bezorgde zijn team genoten een oppepper. FC Gronin gen nam FC Twente volledig in de tang met superieur spel en een on tembare strijdlust. De Groningers stapelden kans op kans, maar ble ken lange tijd niet slagvaardig. Pas in de eindfase van de eerste helft kwamen doelpunten tot stand door Meijer en Schmidt, die onder druk van Roossien in eigen doel schoot: 3-0. Direct na rust breidde FC Gronin gen de voorsprong verder uit door Ten Caat: 4-0. FC Twente bleek op nieuw niet in staat om de Gronin gers goed partij te bieden. De man- dekkers Elzinga en Paus holden voortdurend achter Meijer en Ey- kelkamp aan en het middenveld van FC Twente moest eveneens ca pituleren voor dat van de thuis ploeg. De Twentse verdediging stond voortdurend onder grote druk. Dat FC Groningen niet met dubbele cijfers zegevierde, w^s lou ter de verdienste van doelman De Koning, die overigens kort voor het einde nogmaals kansloos was op een kopstoot van Beltman: 5-0. hij tot twee ronden einde een ernstige bedreiging vormde voor de wereldtitel van de Fries. Vorig jaar voegde Botsjkar jov zich op uitnodiging van ploeg- Halfweg heeft de leider Schipper bij wijze van experi ment bij het marathoncircus. Hij nam zijn landgenoten Mozin en Korotkov mee. Vooral de laatste deed het aardig met twee overwin ningen. Dit jaar was het dubieus of de Russen andermaal tot het deelne mersveld zouden behoren. Pas op het laatste moment diende zich een sponsor, een computerbedrijf, aan. Het drietal kreeg gezelschap van Bozjev, de wereldkampioen van 1984 bij de allrounders, die kort voor de zesdaagse tijdens een trai ningsritje op de fiets ten val kwam en een arm brak. Het kwartet werd ondergebracht in een bungalow park in Midlaren en was bereid ook als trainers te fungeren. Zo geven zij op maandag op de Groningse ijs baan les aan recreanten en vrijdags aan de leden van de universiteits club. Waakzaam In het waterballet van Eindhoven voelde Botsjkarjov zich thuis. Hij reed waakzaam en stemde zijn tac tiek slim af op Erik van de Boogert. De Eindhovenaar had op de eerste twee dagen zijn krachten gespaard voor de thuiswedstrijd. Het tweetal (Van onze correspondent Jurriaan van Wessem) CAGLIARI (GPD) - De stadsbestuurders van Cagliari en Paler mo zijn niet ongelukkig met de WK-loting. Maar zij blijken haast de enigen, want het regent klachten over de trekking van afgelo pen zaterdag. Veel Italianen vragen zich af of alle moeite en inves teringen die voor de bouw van de WK-projecten zijn gedaan, het resultaat wel waard zijn geweest. Het land is voor de een maand durende 'Mondiale' al een paar jaar ontregeld. Premier Andreotti noemt dat enigszins overdreven, maar de mensen die al jaren in de files staan en overlast hebben van de bouwprojecten, denken daar anders over. "Wij zijn in de maling genomen", komst van Oranje, zit met de luidde afgelopen zaterdag de kop groepsgenoten van West-Duitsland van het Milanese sensatie-dagblad opgescheept. Op het moment dat de La Notte. Op het San Siro-stadion Azzurri tegen Oostenrijk het WK- Dmitri Botsjkarjov leidt de dans tijdens de derde etappe van de marathon-zesdaagse. Ook i sement heeft de ex-allrounder uit de Sovjetunie inmiddels iedereen achter zich. kreeg de zegen van Vunderink. "Ik gen en snijdende wind weinig r dacht dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen", verklaarde hij "Pas toen ze twee ronden hadden het vuile werk doen' gepakt, realiseerde ik mij dat het link werd. Toen was het al te laat". De stayer kreeg in de striemende re- Kingdom en Quirot atleten van het jaar WOERDEN (ANP) Nederland en Cuba zijn de publiekstrekkers bij de zesde Haarlemse volleybalweek, die van 28 tot en met 31 maart ge houden wordt. De twee volleybalploegen zullen elkaar voorafgaand aan het toernooi enkele keren op Cubaanse grond treffen. In het verle den werd de Haarlemse volleybalweek in december gehouden. De door bondscoach Harry Brokking afgekondigde rustperiode voor het Nederlands mannenteam in december maakte een verplaatsing nood zakelijk. Naast Nederland en Cuba komen formaties van de DDR en Tsjechos- lowakije naar Haarlem. Voor Tsjechoslowakije is het evenement een onderdeel van de voorbereiding op de strijd om de wereldtitel, in okto ber 1990. De Tsjechoslowaken kwalificeerden zich in 1986 voor de we reldtitelstrijd. De eerste ontsnapping was het initiatief van Arnold Stam. De de butant uit Kaatsheuvel kreeg zes man mee. Piet Kleine ging daarna op avontuur in gezelschap van drie man. Botsjkaijov en Van den Boogert reden er gezamenlijk naar schaatsen toe. In de finale was de Rus uitge kookter. Hij wist dat hij in een korte sprint kansloos was tegen de rappe Brabander. Daarom ging hij al in de voorlaatste bocht aan en hield Van den Boogert constant achter zich. "Ik hoopte dat hij in de laatste bocht een gaatje zou laten vallen", MONACO (AFP) Roger King- hijgde Van den Boogert na zijn ver- dom, de Amerikaanse wereldre- lies, "maar hij gleed er perfect door cordhouder op de 110 meter horden heen. Botskarjov won verdiend. Hij en de Cubaanse Ana Fidelia Quirot, was gewoon sneller. En slimmer afgelopen seizoen onverslaanbaar dan vroeger. Hij heeft een hoop ge- op de 400 en 800 meter, zijn uitge leerd in die korte tijd". roepen tot atleten van het jaar. Het Bij de vrouwen ging de zege naar tweetal werd gisteravond in Anneke Hospes. Zij versloeg Nauta Monaco tijdens het jaarlijkse gala in de spurt. Pasveer werd derde en van de Internationale Amateur At- nam de leiding in de algemene rang- letiek Federatie (IAAF) onderschei- schikking voor Moolhuizen. den. Bij de mannen kwam de Marok- Hilbert van der Duim zal de rest van kaan Said Aouita op de tweede het schaatsseizoen fungeren als pr- plaats. De Cubaanse wereldrecord man van de marathonploeg van houder hoogspringen Javier Soto- VGZ. De Fries, die bijna drie jaar mayor werd derde. Quirot ging de geleden betrokken was bij een ern- Roemeense Paula Ivan, die dit sei- stig auto-ongeluk, kwam tot begin zoen het wereldrecord op de mijl 1987 uit voor die ploeg. verbeterde, en de Amerikaanse 400 Op het moment van het ongeluk meter horden-specialiste Sandra had Van der Duim nog een contract Patrick-Farmer voor. avontuur beginnen, staan in de u versiteitsstad Colombia en de Emi raten tegenover elkaar. Men houdt al rekening met een zeer laag toe schouwersaantal van rond de dui zend. Als extra wedstrijd krijgt Bol ogna een aantrekkelijke achtste fi nale (F1-E2). Maar de hoop op de komst van Oranje wordt verdron- Eu- juni de thuishaven van West-Duits- gen door de voor een bezoek een contract land. dat in de Lombardische 1 J hoofdstad niet hoeft te rekenen op een extreem grote aanhang. Inter krijgt gemiddeld niet meer dan 60.000 toeschouwers. De tegenstan- Hein ders van Westduitsland spreken werd ter gelegenheid van het WK een derde ring gebouwd. De capaci teit is er nauwelijks door uitgebreid, want tijdens het eindtoernooi zijn er alleen zitplaatsen voor circa 80.000 toeschouwers. De wijk rondom het stadion is als gevolg van de bouw al een paar jaar een ware chaos. Het imposante stadion wordt i tot het seizoen 1988/89. Aan het eind van het vorig schaatsjaar bood het bedrijf de vroegere wereld- ropese kampioen aan; het pr-werk vormt één van zijn bezigheden. De revalidatie van Van der Duim na het ongeluk vergde ve le maanden. Afgezien va rondje bij het afscheid Vergeer heeft hij niet meer op de nauwelijks tot de verbeelding: Joe goslavië, Colombia en de Emiraten. En zelfs voor de openingswedstrijd Argentinië-Cameroun loopt men bepaald niet warm. Om deze wed strijd te mogen organiseren, moest Milaan zich als zetel voor een halve finale terugtrekken. De kater is dan ook groot rondom het domplein, aldus La Notte: "Mil aan is de economische hoofdstad en de voetbalhoofdstad van Italië. Hier is jaren naar het WK uitgekeken, mede door de successen van onze twee clubs. Maar achteraf hadden we de derde ring niet voor het WK hoeven te bouwen. Het valt te ho pen dat de Duitsers zelf veel fans in hun gevolg hebben, want anders tect Pier Luigi Nervi uit de jaren '30 Engeland. De tegenstander is België, Spanje of Uruguay. Maar of Bologna straks met winstcijfers de balans opmaakt, is zeer twijfelach tig- Bari liet een nieuw stadion bou wen, maar op de komst van veel toe risten rekent de stad al niet meer. Roemenië, de Sovjetunie en Came- roun spelen hier hun onderlinge wedstrijden. In de achtste finale zullen Tsjechoslowakije/Oostenrijk en Zweden/Schotland ook niet voor een kassucces zorgen. Als dank voor het nieuwe stadion heeft de or ganisatie ook de troostfinale aan Bari toebedeeld. Maar de belang stelling zal alleen groot zijn, indien Italië daarin speelt. En daarop hoopt niemand, want dat betekent dat het gastland in de halve finale onderuit is gegaan. Florence is een verhaal apart. Het monumentale stadion van de archi- wordt dit WK voor Milaan nanciële afknapper. Hadden we maar Nederland erbij gehad, dan konden we ons tenminste op één wedstrijd verheugen. Maar nu heb ben we het slechter getroffen dan Udine of Palermo". Teleurgesteld In Bologna en Bari is de teleurstel ling zo mogelijk nog groter. Bolog Libregts kan niet meer om Van Rooy heen ANTWERPEN (ANP) Volgens Geen resultaat om al over naar Zwe- trainer Davidovic van FC Antwerp den te schrijven, maar het begin is is de Nederlandse middenvelder er. De bleke overwinning op de Frans van Rooy door bondscoach goedwillende amateurs uit het vis- Thijs Libregts opgeroepen voor de sersdorp houdt de hoop op Euro jubileum-interland van Oranje te- pees voetbal in ieder geval levend in gén Brazilië, op 20 december in De Rotterdam-Zuid. Kuip in Rotterdam. Het duel in de tweede ronde tüs- Van Rooy verklaarde gisteren na sen de twee degradatiekandidaten - het inhaalduel tegen Waregem, dat Feyenoord in de eredivisie, Spaken- FC Antwerp met 4-1 won, dat hij of- burg in de eerste klasse B van het ficieel nog niet van de uitnodiging zaterdagvoetbal - werd in een koude op de hoogte is gesteld. Het verzoek en akelig lege Kuip afgewerkt. Am- vanuit Zeist zou bij de clubleiding per 3000 toeschouwers bekeken dé terecht zijn gekomen. Van Rooy liet eenzijdige wedstrijd, die oorspron- weten zeker in Rotterdam erbij te kelijk in Spakenburg zou worden willen zijn. "Door de vele afzeggin gen krijg ik nu schijnbaar een kans. Ik zal er alles aan doen me te bewij- Bondscoach Libregts kan bij de interland niet beschikken over de internationals van KV Mechelen. Hofkens, Bosman, Rutjes en Erwin Koeman krijgen geen vrijaf, omdat Mechelen op dezelfde avond een be kerwedstrijd moet spelen. Knoflicek mag zijn heil in het westen zoeken PRAAG (Reuter) De Tsjechoslo- waakse international Ivo Knoflicek is de eerste voetballer die profiteert van de hervormingen in zijn land. De aanvaller van Slavia Praag heeft toestemming gekregen zijn loop baan voort te zetten bij Bundesliga- club FC St. Pauli. Met de transfer is een bedrag van ongeveer 700.000 gulden gemoeid. Knoflicek tekende een contract voor drie seizoenen. Diverse spelers uit de hoogste klasse zijn in onderhandeling met buitenlandse clubs. KV Mechelen probeert international Stanislav Griga van Sparta Praag, een aanval ler, los te weken. Het Engelse West Ham United stelt pogingen in het werk doelman Ludek Miklosko van Banik Ostrava binnen' te halen. De topspelers hebben onlangs toe stemming gekregen van de autori teiten naar het buitenland te ver trekken. Voorheen was een leeftijd grens gesteld. ROTTERDAM (ANP) Gunder Bengtsson heeft zijn eer ste succesje als technisch directeur van Feyenoord binnen. De Skandinaviër zag gisteravond vanaf de tribune zijn nieuwe ploeg in de bekerwedstrijd tegen Spakenburg met 4-0 zegevieren. Eindhoven voelde zich aanvanke lijk thuis op het doorweekte, dure gras van de buurman. Vooral de ver dediging. Hans Kraay, Tjapko Teu- ben en kornuiten gleden als messen door de zachte ondergrond. Kraay, recidivist als het gaat om het verza melen van prenten, stopte Fischer al na luttele seconden onder de zo den. Bij zijn tweede, soortgelijke over treding op de Hongaarse invaller voor de op rust gezette Pettersson kreeg de aanvoerder de gele kaart voorgehouden, overigens pas zijn eerste van het seizoen. Kraay be reikte in ieder geval, dat Fischer in het verdere verloop als een oude man over het veld sjokte. Ronald de Boer kwam hem na de rust uit zijn lijden verlossen. Jan Wouters trok zijn collega's uit het moeras. De aanvoerder schoot minuten na de rust een directe gespeeld. Na het (traditionele) bod van burgemeester Groen ver plaatste de KNVB het strijdtoneel naar Rotterdam. De fysiek sterke amateurs van Spakenburg voelden zich bepaald niet thuis in de voetbaltempel. Feyenoord kreeg alle tijd en ruimte aangeboden, maar wist zich geen vrije schop in de kruising, zoals Pla- raad met het grote overwicht. Het tini in zijn beste dagen. Eindhoven éénrichtingsverkeer leverde eerste helft slechts doelpunten op van Metgod (fraaie kopbal) en Van Geel (subtiel lobje). Na de rust voer den opnieuw Van Geel (kopbal dichtbij) 2 op. bleef brutaal meedoen via een kop bal van Coumans en een ver schot van Van Aerts. Na 69 minuten be sliste Roy de wedstrijd, toen hij een pass van Wouters diagonaal en laag Kiprich (intikker) de inschoot. Willems en Van 't Schip zorgden voor 0-4. Tussen die twee maakte Tom treffers stopte Ajax-doelman Storm kreeg een opknapbeurt. Het veld werd een meter vlaagd en de sintel- baan eromheen werd voor nieuwe tribunes afgebroken. Dat betekent dat er in de kunststad geen enkele atletiekbaan meer bestaat. En dat voor vier wedstrijden, waarvan al leen de kwartfinale op papier nog interessant kan worden. De plaatse lijke clubs Fiorentina derft door de verbouwing veel inkomsten, bij dat stiekem rekende op de voorbeeld die uit het Europa-Cup toernooi, waarin het nog altijd niet in de eigen omgeving heeft ge speeld. De club lijkt daardoor de plaatselijke vedette Roberto Baggio aan één van de kapitaalkrachtige clubs te moeten verkopen. Het spandoek "Liever Baggio dan het WK" op de Ponte Vecchio spreekt voor zich. Uit angst dat de ontelbare kunstschatten en de normale toeris- tenstroom last hebben van de voet balaanhangers heeft de organisatie het bijna onmogelijk gemaakt dat Engeland in Florence zal spelen. Alleen in Rome en Turijn neemt men de overlast van het WK voor lief. Italië speelt, indien het op het toernooi de beloften inlost, zes wed strijden in het drastisch verbouwde olympische stadion van de hoofd stad. In Turijn speelt Brazilië zijn groepswedstrijden. De coach van de Samba-ploeg, Lazaroni, voor spelt dat Turijn voor een paar we ken in een soort Rio de Janeiro zal veranderen. Er worden 20.000 Ca- riocas verwacht. De WK-organisatie is spontaan begonnen met het uit breiden van de persfaciliteiten. Tegen de wanklanken in de rest van het land zijn de geluiden uit Cagliari en Palermo, de steden waar Nederland zal spelen, zeer positief. De EK-winnaar wordt algemeen be schouwd als de trekpleister en ook Ierland en Egypte zullen naar ver wachting veel fans in hun schaduw meenemen. De hoofdorganisator in Cagliari, Andrea Arrica meent: "Sportief ge zien hadden we het niet beter kun nen treffen. Dit eiland is al lang ver stoken van internationaal voetbal en nu krijgen we drie van de beste teams van Europa in onze schoot geworpen. We kunnen de goedwil lende fans veel aanbieden. Op de dagen van de wedstrijden kunnen ze de hele dag op het strand door brengen, want er wordt hier alleen 's avonds gespeeld. De kwaadwil lende fans worden streng bewaakt en desnoods de zee weer ingeduwd. We zijn er niet bang voor". i Pascal Maas t Bij Feyenoord Krommendijk zijn competitiede- zijn tweede strafschop buut. De vorig seizoen bij Cercle gen. Na Van den Brom Brugge mislukte vleugelspits kreeg miste door de blessures van Smolarek en ven. Blinker eindelijk zijn kans in de hoofdmacht, maar kon evenals zijn ploeggenoten niet imponeren. da- Waterballet De artiesten van Ajax zijn pas in het tweede bedrijf van een Eindhovens waterballet komen bovendrijven. De lijstaanvoerder van de eredivisie nam in het duel in de tweede ronde van de KNVB-beker pas na rust af stand van eerste-divisieclub Eind hoven: 0-4. Gastheer PSV, dat in de volgende ronde Feyenoord ontvangt, hield aan het optreden een kapotgetrapt veld over. Eindhoven, de tweede club van de stad, was voor de gele genheid uitgeweken naar het sta dion van de buurman. De eigen stulp was niet veilig genoeg volgens de burgemeester. Voor één keer trad de club uit de schaduw, zo in het felle licht van grote broers gloei lampen. Loting derde ronde KNVB-be ker: Wageningen - Fortuna Sit- tard, Vitesse - FC Groningen, FC Twente - Ajax, PSV - Feyenoord, SVV - Roda JC, Willem II - BW Den Bosch, Emmen - NEC, Volen- In tien sterke minuten heeft Vites se in de tweede ronde van de strijd om de KNVB-beker Haarlem weg- gespeeld. Na een eerste helft om te dam - Halsteren. De wedstrijden huilen liep de ploeg uit Arnhem tus- worden gespeeld in het weekein- sen de 47ste en de 57ste minuut uit de van 13/14 januari 1990. De nog naar 3-0. De wedstrijd was daarmee bij de bekercompetitie betrokken gespeeld. eerste-divisieclubs, spelen de Vitesse, de verrassing van de ere- voor dat weekeinde vastgestelde divisie, kon zich in Haarlem bijna competitieduels een weekeinde alles veroorloven. De tegenstand eerder. van de ploeg uit Haarlem, de vrijwel zekere degradant, was van geen ni- veau. Een eigen doelpunt van Haar lemmer Bouwens vlak na rust, zette Na AZ heeft ook Roda JC ervaren de ploeg van Jacobs pas op het juis- spoor. Daarna kwamen de minuten van Koolhof, in de basis wegens de bles sure (lies) van smaakmaker Hilgers. te krijgen en de in dé eerste helft op- Eerst verraste hij met een fraaie lob gelopen 1-0 achterstand om te zet- doelman Metgod, vervolgens be ten in een 1-2 voorsprong. Uiteinde- diende hij Latuheru op zijn wen- lijk won Roda JC met 1-4 met drie ken: 3-0. doelpunten van Haan en een keer Eens te meer wees Berghuis Vo- Fraser. lendam de weg naar succes. De gril lige linkerspits van de eredivisie club brak in het bekerduel tegen Achilles '94 tien minuten na de rust de ban. Dat Steur er nog 0-2 van maakte, was slechts een formaliteit. Volendam maakte overigens geen indruk. Achilles kon het trage tempo van Volendam gemakkelijk Nieuwe sponsor ploeg Hermans SAN SEBASTIAN (ANP) - Mathieu Hermans en zijn Nederlandse ploeggenoten kunnen in Spar\je op gelucht ademhalen. De Spaanse hoe moeilijk een amateurploeg het te spoor, profs kan maken. Tot de 73ste nuut had Roda JC tijd nodig hoofdklasser Venray op de knieën volgen. De Asser verdediging onder ploeg Orbea, waarbij de Nederlan- leiding van de uitblinkende laatste man Driebergen, had geen moeite met het steriele voetbal van de profs. In de tweede helft was een bevlie ging van Berghuis voldoende voor Volendam. Hij reageerde attent op een vrije trap van Steur en prikte de bal achter Beuzenberg. Nauwelijks tien minuten later stond Berghuis aan de basis van het tweede doel punt. Steur profiteerde dankbaar van een perfecte dieptepass linkerspits. Albert Stofberg, ploegleider van de formatie bij de wedstrijden bui ten Spanje, kon donderdag de naam van de nieuwe sponsor nog niet be kend maken. Het zou om een Spaans voedingsbedrijf gaan. De onderneming gaat de wielerploeg de komende drie seizoenen finan- ciëel steunen. Het budget is nog on- de duidelijk. Afgelopen seizoen haakte eerst C^ja Rural als sponsor af. DONDEROAG 17.00-18.00 SKY: Horse of the Year, i 18.00-18.30 SKY: Motor Sports News. 18.00-19.10 BBC 2. Golf: verslag van de I World Matchplay in Wentworth. 18 30-19.00 SKY Surfer Magazine. I 18.50-19.20 RTL V: Match: het verhaal 19.00-20.00 SKY: Wielrennen: Ronde van Piedmont. 20.00-21.00 SKY Horse of the Year. 21.00-22.00 SKY Golf British Open. 22.00-23.00 SKY Indy Car World Series. 22.45-23.05 BRT 1: Judo: samenvatting van het WK voor mannen en vrouwen in Belgrado. 23.00-00.00 SKY: Turnen: EK voor da- VRUDAG I 12.15-13.00 BBC 1 play in Wentworth. Golf: World Match- play in Wentworth. I 14 30-15.55 BBC 1: Paarderennen mAs-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17