'Rijnland' op zoek naar geld voor baggerwerken Milieuzorg dreigt Rijnland boven het hoofd te groeien Kraamzorg hoeft geen kraamhotel 'Incestslachtoffers zijn voor het leven getekend' Beroepsopleidingen in Alphen en Leiden willen samenwerken Leidse universiteit hoog aangeschreven in Europa Subsidie voor restauraties in Oegstgeest en Katwijk DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 IWHIilM IB PAGINA 15 'Onredelijk om grondbezitters alles te laten betalen' i Dijkgraaf Van Tuijll van Serooskerken: "Rijnland mag zijn verantwoor- delijkheden niet van zich afschuiven omdat de kosten te h°°Q^^den^<joto Thuis bevallen is beste omgeving LEIDEN - Het college van het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat op zoek naar subsidies voor het bag- gerwerk dat de komende tien jaar in deze regio moet plaats hebben. Deze bagger- werkzaamheden kosten 75 miljoen gulden. Als het schap hiervoor bijdragen loskrijgt, hoeft de heffing voor grondeigenaren - de zo geheten algemene omslag - de komende jaren wellicht iets minder te stijgen. In de aanvankelijke plannen was voorzien in een tariefsverho ging van ruim 30 procent tot het jaar 2000. Overigens zijn de 'baggerplannen' nog niet definitief vastgesteld. Voordat het algemeen bestuur met de plannen instemt, moet het colle ge zijn financiële voorstellen eerst duidelijker omschrijven, zo bleek gisteren tijdens een bestuursverga dering van het schap. Naar ver wachting gebeurt dit binnen enkele maanden. Het college van 'Rijnland' zoekt naar extra financiële middelen op aandrang van een groot aantal be stuursleden. Die vinden het onaan vaardbaar dat de kosten voor het baggerwerk volledig voor rekening komen van grondeigenaren. Vooral ook omdat die kosten veel hoger uitvallen dan vroeger gebruikelijk was. Slib blijkt namelijk steeds va ker vervuild te zijn, waardoor het op een speciale manier moet worden opgeslagen of gereinigd. Geen onderzoek gebruik placenta's- LEIDEN/DEN HAAG - Staatsse cretaris van volksgezondheid Si mons wil geen onderzoek instellen naar de manier waarop ziekenhui zen met placenta's omgaan. Hij zal de ziekenhuizen er wél op wijzen dat voor het gebruik van de placen ta's de nadrukkelijke toestemming van de betrokken vrouw noodzake lijk is. De ziekenhuizen plegen de placenta's te verkopen aan een Bel gisch bedrijf die er grondstoffen voor geneesmiddelen uit wint. In tegenstelling tot de staatsse cretaris heeft de Zuidhollandse pro vinciaal inspecteur volksgezond heid wèl een onderzoek ingesteld naar (niet commerciële) handel in placenta's. Uit dat onderzoek kwam naar voren dat vrouwen in veel ge vallen niet om goedkeuring wordt gevraagd. De inspecteur heeft be gin januari een gesprek met alle zie kenhuizen. LEIDEN De hulpverlening aan moeders van seksueel misbruikte kinderen schiet ernstig tekort. De vrouwen durven in veel gevallen niet over hun problemen te pra ten. Huisartsen, psychiaters en maatschappelijk'werkers zijn on voldoende op het probleem ge spitst om de zwakke signalep van de vrouwen op te vangen. Zo lo pen deze moeders vaak jaren rond zonder de hulp te krijgen die ze nodig hebben. door Monica Wesseling De Stichting Samenwerkings verband tegen Seksueel geweld en de FIOM onderkennen dit 'ge brek'. Zij hebben een praatgroep voor moeders van seksueel mis bruikte kinderen opgericht maar benaderen ook de hulpverleners om hen nadrukkelijker te wijzen op het verschijnsel incest. De aandacht voor de moeders is volgens Ineke van den Bergh van het samenwerkingsverband een logische voortzetting van het zo geheten driesporenbeleid. Voor het kind zijn er al hulpverlenende projecten, aan die voor de daders wordt gewerkt en nu zijn de moe ders aan de beurt. De ervaring heeft - geleerd dat vrouwen die ontdekken dat hun man hun kind seksueel mis bruikt, voor een keuze worden ge steld. Ze moeten óf voor hun kind kiezen en daarmee hun echtge noot afwijzen, óf voor de man waarmee ze het kind in de kou la ten staan. Onafhankelijk van de keuze die ze maken, krijgen ze te maken met gevoelens van onge loof, boosheid en intens verdriet. Daarbij komt nog eens de reac ties van zowel de kinderen als uit de omgeving van de vrouw. Van den Bergh zegt hierover: "De moeder wordt afgewezen. Zij heeft volgens hen gefaald. Ze had beter op het kind moeten letten en de incest eerder moeten ont dekken. Zowel het kind als de omgeving laten de vrouw in de steek. Ze komt in een gigantisch isolement en kan met haar De bestuursleden menen dat niet de grondeigenaren voor de veront reiniging verantwoordelijk zijn, maar in principe de gehele Neder landse samenleving. De samenle ving zou daarom ook voor de hogere uitgaven moeten 'opdraaien". Om die reden pleitte het algemeen be stuur voor de oprichting van een landelijk fonds voor de schoon maak van waterwegen. Dat fonds zou 'gevuld' moeten worden met bijdragen van het rijk en de water schappen en met heffingen op aller lei vervuilende activiteiten. "Betalen we de verwerking van verontreinigd slib uit de algemene omslag, dan dreigt die heffing een soort 'vuilnisvat' te worden. De kans is groot dat ze in de toekomst dan ook wordt gebruikt om allerlei andere problemen op te lossen. En dat is onredelijk", zo stelde hoofdin geland H. Visée gisteren. Uitstel Het college voelde echter niets voor zo'n fonds. Volgens hoogheemraad Joh. Noordam leidt dit alleen maar tot vertragingen. "Het duurt jaren voordat alle partijen het eens zijn over de oprichting van een dergelijk fonds. Vervolgens begint het touw trekken om bijdragen. De bagger- werkzaamheden kunnen echter geen uitstel velen". De Verenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland is niet bepaald een roeri ge club. Heftige debatten zal een geïnteresseerde toeschouwer er niet snel aantreffen. De hoofdin gelanden, zoals de bestuursleden deftig heten, plaatsen meestal wat 'puntjes op de i' en maken het hun college - de dijkgraaf en hoogheemraden - bij voorkeur niet al te lastig. door Wim Wegman Er moet dan ook heel wat aan de hand zijn bij dit eerbiedwaar dige instituut wanneer er. zoals gisteren, van alle kanten kritiek op het college wordt geuit en er zelfs een heuse motie tegen een college-voorstel op tafel komt. En het moet wel heel ernstig zijn wanneer die motie, hoewel de dijkgraaf hem hoogstpersoonlijk heeft ontraden, nog aangenomen dreigt te worden ook. De rumoer ging over een plan van het college om de komende schuldgevoelens en angsten ner gens meer naar toe". Dokter Volgens Van den Bergh komt het regelmatig voor dat de incest-er- varing bij het kind leidt tot vage gezondheidsklachten van dat kind. Ook bij de moeders komen lichamelijke klachten voor. De drempel tot de huisarts is niet al te hoog maar ook al komt het ge zin in het hulpcircuit terécht, daarmee is volgens Van den Bergh allerminst gezegd dat er ook wordt gewerkt aan het incest- probleem. Dijkgraaf E. van Tuyll v; Serooskerken voerde bovendii een principieel punt aan tegen ei landelijk fonds. "We hebben in 19 met veel pijn en moeite het uitbs geren van waterwegen naar ons tc gehaald omdat we dit een taak vo den van het Hoogheemraadscha Dan kunnen we niet 25 jaar later i verantwoordelijkheid van ons schuiven omdat we terugschrikt van de kosten". Even leek het er op dat het colle, frontaal in aanvaring zou kom< met het algemeen bestuur, een zeld zaamheid tijdens de doorgaans zee kalm en keurig verlopende be stuurs vergaderingen van het schap Een aantal bestuursleden wilde d< vorming van het fonds afdwinger met behulp van een motie. Nada het college echter nadrukkelijk hac verzekerd dat het op zoek zou gaar naar bestaande - of toekomstige subsidies voor de baggerwerkzaam heden, trokken de bestuursleden d( motie weer in. Wel wilden ze duidelijk in de 'bag gerplannen' opgenomen zien ho( het college die extra gelden denkt t( vinden. Dijkgraaf Van Tuyll var Serooskerken beloofde dat te doen Het college zal zijn voorstellen ovei enkele maanden, tijdens een nieu we bestuursvergadering, opnieuw indienen. tien jaar 75 miljoen gulden uit te trekken voor het uitbaggeren van een aantal waterwegen in Rijn land en het verantwoord opber gen van het vrijgekomen slib. Dat plan zelf kon nog wel de goedkeu ring wegdragen van het bestuur. Er moet nu eenmaal gebaggerd worden. Waar de hoofdingelan den zich tegen verzetten, was het voorstel om de kosten, via een ta riefsverhoging van ruim 30 pro cent in tien jaar, te verhalen op grondeigenaren. Op zichzelf was het niet opmer kelijk dat het college dit voorstel deed. In het verleden hebben be zitters van grond ook de kosten voor baggerwerken moeten beta len. De redenering is dat zij het meest profiteren van goede af- en aanvoerwegen voor Rijnlands boezemwater. Rijnland zorgt er immers voor dat kanalen niet dichtslibben en uiteindelijk 'overlopen'. Dat was echter ook niet het punt waar de hoofdingelanden zich druk om maakten. Hun pro- "Veel vrouwen die uiteindelijk wèl hulp hebben gekregen, kla gen erover dat de sos-signalen die ze uitzonden niet door de huisart sen zijn opgepikt. Zelfs als ze bij het maatschappelijk werk of het Riagg terecht komen, wordt het probleem niet altijd onderkent", zegt Van den Bergh. Dat de huisartsen en maat schappelijk werkers een slachtof fer van incest niet direct herken nen, heeft volgens Van den Bergh verschillende oorzaken. In weer wil van intensieve voorlichtings acties is er nog steeds sprake van onbekendheid met het verschijn bleem was dat de baggerkosten de afgelopen jaren bijna explosief zijn gestegen omdat het slib als maar vuiler wordt en de verwer king ervan door de steeds stren gere milieunormen een uiterst in gewikkelde zaak wordt. En is het dan nog redelijk om mensen die 'toevallig' een stukje grond in dit gebied bezitten, hiervoor te laten opdraaien? De bestuursleden vinden van niet. De vervuiling is volgens hen in principe door de gehele Neder landse samenleving veroorzaakt. Immers, iedereen rijdt wel eens in een auto en iedereen spoelt wel eens wat 'giftig' spul door de gootsteen. En al die rommel wordt via de rivieren aangevoerd naar Rijnland. De hoofdingelan den pleitten daarom voor de op richting van een landelijk fonds waaruit de verwerking van ver ontreinigde bagger kon worden betaald. Dat stuitte echter weer op grote problemen bij het college. Rijn land is volgens dijkgraaf en hoog- sel. Bovendien zijn veel hulpver leners bang om het probleem aan de orde te stellen. "Het is heel moeilijk om op de vrouw af te vra gen of haar man hun kind mis bruikt. De Bolderkar-affaire met alle voor de hulpverlening nega tieve publiciteit heeft wat dat be treft nou niet bepaald gunstig ge werkt". Praatgroep De twee organisaties zijn vorig jaar gestart met een praatgroep voor moeders van seksueel mis bruikte kinderen. Via een adver heemraden verantwoordelijk voor het in standhouden van pol ders, maar óók voor het schoon houden van het water. En die ver antwoordelijkheid zou het schap, aldus het college, met de vorming van een landelijk fonds uit han den geven. Want: wie betaalt, be paalt. Gisteren vonden bestuur en vergadering elkaar uiteindelijk in een compromis. Rijnland gaat op zoek naar subsidies, om op die manier de tariefsverhogingen enigszins in de hand te kunnen houden. De vraag blijft echter of het probleem hiermee is opgelost. De hoeveelheid verontreinigd slib is enorm, en de kosten voor een verantwoorde verwerking zullen voorlopig wel blijven stij gen. Niet het minst omdat bij voorbeeld de provincie de stortta- rieven steeds verder omhoog- schroeft. En dit is nog maar één pro bleem. Op andere gebieden zal het hoogheemraadschap ook ste vig in de buidel moeten tasten, wil ze de milieuvervuiling de baas blijven. Vandaar ook de vrees van een aantal bestuursleden dat de burgers in Rijnland de komende jaren nog een paar flinke tariefs verhogingen staan te wachten. En of de Verenigde Vergadering met die toekomstige stijgingen ak koord zal gaan, is nog maar zeer de vraag. tentie zijn de deelneemsters ge worven. Inmiddels is er een twee de groep gestart. Van den Bergh is ervan over tuigd dat praatgroepen een goede aanvulling zijn op de hulpverle ning aan slachtoffers van incest. "De moeders gaan bijna ten on der aan schuldgevoelens. Zij heb ben het gevoel te hebben gefaald. Door te ontdekken dat er méér vrouwen zijn wier kind door de vader wordt misbruikt, kunnen de vrouwen hun gevoelens beter verwerken". Praatgroepen alleen zijn echter niet genoeg. Er is een groot tekort aan hulpverleners die hulp kun nen bieden aan slachtoffers van incest. Van den Bergh merkt op dat niemand in staat is uitsluitend incest-slachtoffers te behandelen. "Het probleem grijpt daarvoor te veel in op het eigen leven. Ieder een herkent een stukje van zich zelf in de problemen van een in- cestslachtoffer. Een hulpverlener kan daardoor niet meer dan twee of drie incestslachtoffers tegelij kertijd in behandeling hebben". LEEUWARDEN (GPD) - De rech tenfaculteit van de Leidse universi teit staat hoog aangeschreven in Eu ropa. Dit blijkt uit een onlangs ge publiceerde lijst van de 'Honderd beste universiteiten van Europa' in het Franse dagblad Libèration. De Leidse rechtenfaculteit staat daar, op haar terrein, op een vijfde plaats. Ook andere Nederlandse univer siteiten blijken het volgens Libèra tion lang niet gek te doen. De Tech nische Universiteit Delft laat als le verancier van ingenieurs befaamde universiteiten als die van Stuttgart en Cambridge achter zich. Met een eervolle vermelding voor de facul teit lucht- en ruimtevaarttechniek staat de TU Delft hier op de derde plaats. Daarnaast behaalt deze uni versiteit een eervolle vierde plaats op het gebied van architectuur. ROTTERDAM/LEIDEN De kraamzorg in Leiden en wijde omgeving overwegen niet om een Rotterdams plan te volgen tot het oprichten van een kraamhotel. De centra in de Sleutelstad, Alphen en de duin en bollenstreek kiezen voorals nog voor bevallen in de thuissi tuatie. De kraamzorg in Rotterdam en Capelle aan den IJssel praat met het ziekenfonds in de Maas stad en enkele particuliere ziektekostenverzekeraars over het oprichten van zo'n kraam hotel. Vrouwen die niet in een ziekenhuis hoeven te worden opgenomen, zouden daar een kind ter wereld kunnen bren gen. De kosten van een verblijf in dit in 1991 te openen kraam hotel zouden even hoog zijn als de kosten van kraamhulp thuis. Gedacht wordt vooral aan vrouwen die nu zonder medi sche indicatie voor een klini sche bevalling in het ziekenhuis kiezen. Het 'hotel' zal te verge lijken zijn met de kraaminrich tingen van vroeger. Wel moder ner van opzet en voor iedereen te betalen. De kraamhulp in de Rijn- en Veenstreek heeft eind vorig jaar heel serieus overwogen iets dergelijks op te zetten. De zaak werd echter in de ijskast gezet omdat de markt ervoor te gering is. Indien de situatie verandert, KATWIJK/OEGSTGEEST - Kas teel Endegeest in Oegstgeest en de toren van de Oude Kerk aan de Bou levard in Katwijk zijn twee van de veertien bijzondere projecten in het land die op een deel van de elf mil joen gulden subsidie van monu mentenzorg mogen rekenen. Beide monumenten zijn hoognodig aan een opknapbeurt toe. Het geld is vrijgekomen omdat dit jaar enkele restauraties hele maal niet zijn doorgegaan of zijn uit gesteld. Oud-minister Brinkman (wvc) stelde in augustus al 130 mil joen gulden beschikbaar voor het opknappen van kerken. Het afkondigen van de subsidie kwam dezelfde dag af als de publi- REGIO - De middelbare beroeps opleidingen in Leiden, Katwijk en AJphen aan den Rijn gaan per 1 au gustus 1990 samenwerken. Dat heb ben de besturen van de Katwijkse school De Brittenburg en het Alp- hense Castellum vanmorgen be kend gemaakt. De scholen lopen hiermee vooruit op de wet Sector vorming en Vernieuwing van het Middelbaar Beroepsonderwijs (SVM) waar de Tweede Kamer vol gende week dinsdag over stemt. Bedoeling van de wet is de diver se middelbare beroepsopleidingen onder te verdelen in drie sectoren: economisch, technisch en agra risch. Dat betekent dat leerlingen uit de regio voor economische op leidingen naar De Brittenburg in Katwijk of het Castellum in Alphen gaan. De laatste school voegt tevens een kort middelbaar beroepsoplei ding van twee jaar aan het lespakket toe. De technische poot gaat onder de naam Middelbare Technische Sec- torschool naar Leiden. De Britten burg is een fusie aangegaan met de Koninklijke MSG, de christelijke MTS en het Middelbaar Laboratori umonderwijs in deze stad. Waar de agrarische poot wordt gevestigd is nog onbekend. Met de wet wordt het aantal be roepsopleidingen van in totaal 400 in Nederland teruggebracht tot 140. De SVM moet volgens het ministe- Ook de Landbouwuniversiteit van Wageningen doet het niet slecht. Op het gebied van agrono- mie komt de LU op de eerste plaats en op een dertiende plaats in biolo gie. De Technische Universiteit Eindhoven eindigt op verschillende terreinen bij de eerste twintig en de Vrije Universiteit in Amsterdam be haalt een zesde plaats op het gebied van psychologie. De Businessschool van Rotter dam komt op haar terrein op de der de plaats. De universiteiten zijn door zeshonderd Europese hoogle raren beoordeeld op kwaliteit van onderzoek en internationale oriën tatie. Minister Jo Ritzen van onder wijs en wetenschappen beweerde dinsdag nog dat de Nederlandse universiteiten ver achterlopen op het buitenland. zo vertelde een woordvoerster vanmorgen, dan kan er zo met het plan aan de slag worden ge gaan. Vooralsnog staat thuis be vallen op de eerste plaats, om dat de vrouwen daar zelf be wust voor kiezen. Rijn- en Veenstreek houdt de ontwikke ling nauwlettend in de gaten. Mocht het kraamhotel een gat in de markt betekenen dan gaat de ijskast snel weer open. De kraamverzorging in Lei den en de randgemeenten kiest duidelijk voor bevallen thuis. Afwijzen doet een woordvoer ster het Rotterdamse plan niet. Zij kan zich voorstellen dat er thuis situaties zijn waarin de vrouw geen kind kan baren. Dan is een kraamhotel een goede op lossing. De eerste keus gaat naar thuis bevallen, omdat de kraamklinieken destijds moes ten worden gesloten om dit juist te bevorderen. Kraamhulp Lei den meent dat het opnieuw op richten van zulke instituten niet écht gewenst is. Het kraamcentrum in de duin- en bollenstreek zegt dat er geen behoefte bestaat om zo iets van de grond te tillen. Po liklinische bevallingen in het ziekenhuis komen wel voor maar veel minder dan in grote steden. Een woordvoerster stelt dat thuis bevallen de meest ide ale situatie is. katie van een onderzoek waaruit bleek dat gemeenten vinden dat zij te weinig geld krijgen voor monu mentenzorg. De Stichting Nationa le Contactcommissie Monumenten bescherming nam hiertoe het initia tief. Van de 702 gemeenten in ons land werkte 80 procent mee aan het onderzoek. Restauraties van zogenoemde 'kanjers', die een veelvoud van het beschikbare jaarbudget vergen, schieten er menigmaal zelfs hele maal bij in, constateren de onder zoekers. Veel gemeenten menen dat grote projecten niet of nauwelijks te restaureren zijn omdat daarvoor het budget voor meerjaren zou moeten worden aangesproken. rie een flexibeler onderwijssysteem opleveren. Leerlingen kunnen zo sneller doorstromen in de diverse opleidingen binnen één instituut. Bedoeling is dat er zowel een oplei ding van twee als van vier jaar kan worden gevolgd binnen de afzon derlijke poten economie, techniek en land- en tuinbouw op de di verse scholen. De indeling van het middelbaar beroepsonderwijs in sectoren heeft vooralsnog geen gevolgen wat huis vesting betreft. De Brittenburg in Katwijk en de technische scholen in Leiden blijven voorlopig gevestigd in de huidige onderkomens. Het is de bedoeling op termijn aan de Lammenschansweg, waar nu de CMTS is gevestigd, de hoofdvesti ging van deze technische poot te maken. Daar moeten 2300 leerlin gen ondergebracht worden. Ook de dependance van De Brittenburg in Lisse, waar nu zo'n veertig leerlin gen les hebben, blijft voorlopig be staan. Alleen het Alphense Castellum krijgt in 1993 een nieuw gebouw in de wijk Kerk en Zanen achter het NS-station. Dat heeft het ministerie van onderwijs toegezegd bij de offi ciële opening van de MEAO-afde- ling vorige maand. In de Alphense nieuwbouw moet ook de Woerden- se dependance van De Brittenburg een plaats krijgen. Ineke van den Bergh: "Moeders gaan bijna ten onder aan schuldgevoelens Brochure Een van de manieren waarop FIOM en de Stichting Samenwer kingsverband tegen Seksuseel Geweld de incest-problematiek meer bekendheid willen geven, is het uitbrengen van de brochure 'Moeders van seksueel misbruik te kinderen'. De brochure is een weerslag van de eerste praat groep van moeders. Juist omdat de ervaringen van die moeders positief waren, hopen de instel lingen hiermee een stukje wan trouwen ten opzichte van de hulpverlening weg te nemen. De brochure wordt morgen aangebo den aan de Leidse wethouder voor sociaal cultureel werk en emancipatie, H.C.M. van Dongen. Iedere vrouw met incest-pro- blemen waarmee ze jaren blijft rondlopen, is er één teveel, vindt Van den Bergh. "Een incest- slachtoffer is voor haar leven ge tekend. Alleen goede hulpverle ning gedurende een aantal jaren kan haar in staat stellen met die tekening verder te leven". Hulpverlening aan moeders schiet ernstig tekort

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15