'Leidse binnenstad moet tijdens Koninginnedag veel levendiger' Voorzitter Van Houdt wil feest uit buurthuizen halen Geen dienstverlening voor overvalster postagentschap Deel duinen in Noordwijk 'monument' DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 LEIDEN - De binnenstad van Leiden moet op Koninginnedag veel levendiger worden dan in het verleden het geval is ge weest. "Zodra mensen op 30 april hun huis uit komen moe ten ze weten dat het feest is. Nu merken Leidenaars dat pas op het moment dat ze een buurt huis binnen stappen", zegt voorzitter Van Houdt van de Vereniging Koninginnedag. door Meindert van der Kaaij De saaiheid op de dag dat de ver jaardag van Hare Majesteit wordt herdacht, heeft de laatste jaren de Leidse jongeren naar andere plaat sen verdreven. Naar Amsterdam bij voorbeeld, dat op die dag wordt overstroomd door mensen uit het hele land. In het hartje van Leiden kan er echter een kanon worden af geschoten zonder dat er iemand wordt geraakt. Meer dan kinderspe len zoals koekhappen en zaklopen is er niet te beleven. "Doodzonde", meent Van Houdt, die vorig jaar voorzitter werd en in het dagelijks leven als hoofd para medische dienst van het Leider- dorpse Elisabethziekenhuis is. "De binnenstad van Leiden heeft zoveel te bieden. Alle ingrediënten voor een mooi volksfeest zijn aanwezig. Uit de binnenstad moeten we nog veel meer zien te halen. Aan de mensen ligt het ook niet, want kijk maar naar 3 oktober, de Jazzweek en de Lakenfeesten. Dan gaat de be volking toch ook de straat op? Waarom nu dan niet". Toen Van Houdt vorig jaar werd gevraagd voor de functie van voor zitter waarschuwde hij dat ze moes ten weten waar ze aan begonnen. "Ik ben een lastige man en bezorg het bestuur nu aanzienlijk meer werk", bekent Van Houdt. Nadat in tern wat verschuivingen plaats had den en taken werden herverdeeld, kwam het hoofdstuk over de toe komst aan de orde. Het bestuur kwam tot de conclu sie dat Koninginnedag te veel be perkt werd tot de groep kinderen en buurthuizen. Wel was er een ten dens dat ook voor ouderen wat werd gedaan in de vorm van een tombola, dansavonden en kleine markten. "Die trend willen we nu versterken, omdat Koninginnedag naar ons gevoel een feest voor ieder een moet zijn". Winterslaap Volgens de oranjegezinde Van Houdt gaan op die dag de eerste ge dachten natuurlijk uit naar het ko ninklijk huis en koningin Beatrix in het bijzonder. "Maar daartoe hoefje het feest niet te beperken. Ik vind dat het koninklijk huis ook het sym bool is van onze vrijheid en ons de mocratisch bestuur. Het is een dag dat we onze vrijheid belijden en ik denk dat dat toch een bindende fac tor is voor ons allemaal. Daarnaast is Koninginnedag het eerste feest van het jaar en komen we weer uit de winterslaap. Dat kunnen we ook Van Houdt geeft toe dat niet van de ene dag op de andere een brui send feest op poten kan worden ge zet. "Je moetje daar niet aan vertil len. We gaan het dan ook stapsge wijs aanpakken en hopen dat ande re instanties, ondernemers en per sonen daarop zullen inhaken". Een van de plannen die op stapel staan is een manifestatie op het Stadhuis plein waar Leidse sportverenigin gen demonstraties geven. Daar naast wil de vereniging in de buurt van het Kort Galgewater een proef nemen met een vrijmarkt, waar par ticulieren zelfgemaakte of tweede hands goederen kunnen verkopen. Van Houdt hoopt en verwacht dat dit een sneeuwbaleffect teweeg brengt. De komst van mensen naar de binnenstad zal voor anderen aan leiding zijn ook iets te doen. "Ik vind het persoonlijk heel leuk wan neer mensen zich met allerlei kunst uitingen op straat zouden vertonen. Je ziet dat in steden met allure zoals Parijs en Amsterdam op die dagen. Daarbij denk ik aan muziek maken, mime spelen, silhouetknippen of schilderen. Wanneer Leidenaars die dag wat willen doen, hoeven ze in ieder geval niet meer naar Amster dam toe", aldus Van Houdt. Commercie De gang van zaken in Leiden rond de terrasjes sterken hem in de ge dachte dat van het een het ander komt. "Wat dat betreft is er in Lei den de laatste jaren veel veranderd. Er is een andere cultuur ontstaan rond de horeca". De terrasjes kun nen volgens hem een belangrijke rol gaan spelen in de 'revival' van de Koninginnedag. Hoewel de Vereni ging Koninginnedag er voor wil wa ken dat comerciéle activiteiten de boventoon gaan voeren, rekent Van Houdt wel op medewerking van on dernemers. In deze krant zijn al reacties gepu bliceerd die pleitten voor een grote re bemoeienis van de commercie bij Koninginnedag. Van Houdt: "Bij het feest moet iedereen zijn steentje bijdragen. Het moet als het ware een afspiegeling zijn van de norma le dagelijkse gang van zaken. Wan neer een café zorgt voor live-muziek hebben we daar uiteraard geen be zwaar tegen. Ook bij andere activi teiten zullen we niet kinderachtig zijn". Zo wordt ook een sponsor, een bekende bierbrouwer, in de arm ge nomen bij een ludieke actie om de de gewoonte van het 'vlaggen' op Koninginnedag weer terug te krij gen. Hoe dat precies er uit gaat zien wil Van Houdt nog niet kwijt. "Ik kan me nog herinneren hoe het vroeger een vanzelfsprekendheid was dat op 30 april de vlag uitging. Dat moet terug komen. Het krijgt een beetje de functie van hutspot op 3 oktober, datje in de hele stad ruikt en waaraan je merkt dat er iets spe ciaals aan de hand is". DEN HAAG/LEIDEN - De poging van een 27-jarige vrouw uit Oegst- geest om een gevangenisstraf om te zetten in dienstverlening, liep giste ren bij het gerechtshof in Den Haag vooralsnog op niets uit. Procureur- generaal H. Feber bleek slechts be reid de effectieve straf met een maand te bekorten. Hij eiste con form de uitspraak van de politie rechter twaalf maanden, waarvan negen voorwaardelijk. Er stond een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden. Eind oktober '87 overviel de vrouw een postagentschap in Lei den, op de grens van haar woon plaats. Ze had speciaal voor dit doel een pistool gekocht. Ze bedreigde de PTT-agent en diens bejaarde moeder en maakte 3715 gulden buit. Ze handelde uit pure geldnood. Di rect na haar daad kreeg ze spijt en gaf ze zichzelf aan. Het voorval werkte vooral psy chisch door. Het was al de vijfde keer dat het agentschap werd over vallen, waarmee de maat vol was voor het slachtoffer. Hij heeft het kantoortje gesloten. Ook bij de da der thuis liet het incident diepe spo ren na. Om de gevolgen niet de sastreuzer te maken, heeft zij nu het verzoek om dienstverlening ge daan. "Daaraan tegemoetkomen bete kent dat de belangen van de dader zwaarder worden gerekend dan die van het slachtoffer", stelde Feber, die dienstverlening om die reden af wees. "Er zijn verzachtende om standigheden, zoals het feit dat ze zichzelf snel bij de politie heeft ge meld, maar ze is toch ook enige tijd met voorbereidende maatregelen bezig geweest. In die tijd had ze zich ook kunnen bedenken". Het hof doet 22 december uit spraak. Val uit stalen kooi ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 36-jarige Alphenaar heeft ernstige verwondingen aan rug en armen op gelopen na een val uit een stalen kooi op tien meter hoogte. De man verrichtte laswerkzaamheden bij een constructiebedrijf aan de Be- drijfsweg in Alphen. De arbeidsin spectie heeft zich op het ongeval ge stort omdat de man op onverklaar bare wijze uit de kooi is gevallen. Hij is overgebracht naar het Rijnoord-ziekenhuis. DEN HAAG/NOORDWIJK - Mi nister Braks van landbouw, natuur beheer en visserij heeft ongeveer 30 hectare duingebied ten noorden van Noordwijk aangewezen als na tuurmonument. Het gebied is ei gendom van de gemeente Noord wijk en valt onder de Natuurbe schermingswet. In de volksmond staat het terrein bekend als 'De Trimbaan'. Braks wil met de aan wijzing het behoud en herstel van de natuurwaarden van het gebied bevorderen. Het bewuste gebied ligt direct ten noorden van de Northgodreef in de badplaats en loopt door tot aan het duingebied dat wordt beheerd door Staatsbosbeheer. De Trimbaan be staat uit een verhoudingsgewijs smalle strook jonge kalkrijke dui nen. Op de hellingen groeien bijzon dere plantesoorten. Het gebied maakt deel uit van een keten van duinen langs de Hollandse kust die erg belangrijk is voor vogels, waar van sommige soorten er broeden, andere er rusten en/of naar voedsel zoeken. Het betreft onder meer de roodborsttapuit, de tapuit, de frater, de kneu en de nachtegaal. De in de ze duinen gelegen bunkers zijn voor de watervleermuis en de grootoor- vleermuis van belang als winterver blijf en slaapplaats. Van het Nederlandse duingebied is nu ongeveer 3800 hectare aange wezen als natuurmonument. Voor nog eens 1600 hectare heeft de be windsman een dergelijke aanwij zing in voorbereiding. Woordvoer der M. Jansen van de Stichting Duinbehoud noemt het een goede ontwikkeling dat Braks in Zuid- Holland eerst de gebieden als na tuurmonument aanwijst die op de één of andere manier worden be dreigd. "In deze provincie heeft de keuze voor die gebieden prioriteit boven de aanwijzing van de meest waardevolle stukjes duin", aldus Jansen. Het betreffende gebied in Noord wijk wordt volgens Duinbehoud bedreigd doordat het direct tegen de bebouwde kom aanligt. "Je hebt dan te maken met het oprukken van de stadsranden, bouwactiviteiten en bijvoorbeeld het gebruik als hon- denuitrenplaats. Met de aanwijzing als natuurmonument kan je dat ge bruik aan banden leggen of in elk geval in goede banen leiden". Eén van de voorwaarden die het ministerie aan de natuurmonumen ten stelt, is dat er voor de betreffen de gebieden een beheersplan wordt opgesteld. Volgens A. Boering van de afdeling Ruimte en Milieu van de gemeente Noordwijk zal dat gebeu ren in nauw overleg met Staatsbos beheer en de Stichting Duinbe houd. Vaststaat in elk geval dat het gebied, dat momenteel openbaar toegankelijk is, ook in de toekomst door het publiek kan worden betre den. Noordwijkse politie houdt inbrekers aan NOORDWIJK - De politie van Noordwijk heeft een 25-jarige man uit Oude Wetering aangehouden. De man wordt er van verdacht in september twee elektrische piano's uit een opslagruimte in Noordwijk te hebben ontvreemd. De man heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Zijn medeplichtige, een 23-jarige man uit dezelfde plaats, werd kort na de diefstal al aangehouden. Ook hij heeft volledig bekend. Beide mannen zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden voor hun daad. Kunstzwemmen De directie sport en recreatie van de ge meente Leiden houdt in samenwerking met Springschool Leiden een cursus kunstzwemmen. De cursus begint 17 ja nuari om 15.30 uur in zwembad De Zijl. De cursus duurt tien lessen (elk één uur). Aan het einde van de cursus wordt een examen afgenomen. De kosten bedra gen (inclusief entree zwembad) 90 gul den. Voor informatie of opgave bellen naar 315601 en vragen naar Elly Wulms of Aad van der Luit. Ziekenverzorging thuis De Kruisvereniging Leiden houdt een cursus 'ziekenverzorging thuis'. De cur sus bestaat uit zes bijeenkomsten van elk ongeveer tweeëneenhalf uur. De deelnemersgroep bestaat maximaal uit 12 personen. Voor opgave of informatie tussen 9.00 en 17.00 uur bellen met 120144 (kruisvereniging Leiden). De cur sus begint in januari of februari. Kunstcafé Astrid Roemer verzorgt zondag 17 de cember een programma in het Kunstcafé van de Leidse Werkgroep Homosexuali- teit (LWH) aan de Langegracht 65. Roe mer is een in Suriname geboren schrijf ster. Haar inzet is vooroordelen in de sa menleving te onthullen. Zij spreekt te vens over homoseksualieit en erotiek in verschilllende culturen. Aanvang 16.00 uur. PvdA De Partij van de Arbeid, afdeling Leiden, houdt vrijdag 15 december een algeme ne ledenvergadering. Tijdens de bijeen komst (in buurthuis Aktief aan de Berla- gestraat 2) wordt de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen vastge steld. Aanvang 20.00 ur. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Uit Leidse bron nu het relaas over Adriana Door nik, dochter van Frederik Wolp- hert Doornik, procureur voor de Hoge Raad en het Hof van Hol land, Zeeland en West-Friesland. Adriana groeide vanaf haar ze vende jaar op aan het sjieke Steenschuur. In het ouderlijk huis gaf zij in 1785 haar jawoord aan Johannes d'Arnoud. Bruid en bruidegom waren beide 19 jaar oud. Al snel na de huwelijksvoltrek king merkte Adriana dat haar echtgenoot haar 'ten uiterste trouwloos en slegt' behandelde. U begrijpt het al: Johannes was een liefhebber. Hij bedroog zijn vrouw keer op keer en zag zelfs kans een ander 'vrouwspersoon te bezwangeren'. Tegenwoordig zou Adriana zo'n Johannes een schop onder z'n kont geven. Maar zonder uitzondering gruwelijk van aard: verminkingen als het af hakken van de duim (voor plegers van valsheid in geschrifte) en het doorboren van de tong (voor godslasteraars), om maar wat te noemen. Sommige van de wrede straffen waren gebaseerd op het principe 'oog om oog, tand om tand'. Ze worden spiegelstraffen genoemd, omdat men de betrok kene hetzelfde aandeed wat hij anderen had toegebracht. Op het schavot kon men op een drukke dag ook wel het aanbren gen van een snee in de wang, af kappen van oren, het splijten van de neus, geselen of brandmerken zien uitvoeren. Sommige ter dood gebrachten hadden zulke grote misdaden begaan dat hun li chaam geen rust werd gegund. Bij sodomieten (plegers van ho moseksuele handelingen) moes ten de- lijken, op bevel van de Leidse rechtbank, zo snel moge lijk verdwijnen. De lijken van de meeste andere publiek geëxecu teerden werden naar het galge- veld gebracht, enige honderden meters buiten de Morspoort, en daar tentoongesteld 'tot ze door de vogels des hemels verteerd zouden zijn'. De Leidse rechtbank sprak tus sen 1601 en 1811 90 doodvonnis sen uit. Dat is 1,7% van het aantal veroordelingen. Vergeleken met andere steden blijkt de justitie in Leiden redelijk humaan. In Am sterdam bijvoorbeeld was men veel guller met het opleggen van de doodstraf. Het gezin Goedeljee gereed om op toentertijd ging dat anders. Nog maar een half jaar ge trouwd openbaarde zich bij Jo hannes een vreselijke ziekte. In derdaad: een geslachtsziekte. De gevolgen waren afschuwelijk, Jo hannes kon niet meer spreken en al zijn tanden kwamen los te zit ten. De doktoren hadden het ken nelijk niet nodig gevonden de vrouw in te lichten over de ziekte van haar man zodat Adriana zelf ook de fatale gevolgen moest on dervinden. Adriana's gezondheid bleek voor altijd geruïneerd, maar dat was kennelijk nog geen reden om de huwelijksband te verbreken. Integendeel, zij hoopte op verbe tering in het gedrag van haar man. Tevergeefs. Nog maar nau welijks hersteld hield hij zich we stijgen, in het atelier. (foto 'tut Leidse bron geleverd) derom met 'allerlij slegte vrouws personen op'. Daardoor kwam niet alleen de gezondheid verder in het geding, maar bleven ook hoog oplopende schulden en mis handeling niet uit. Adriana's lita nie was daarmee nog lang niet ten einde. Het zou tot 1801 duren voordat ze een 'onoverwinnelijke afschrik van hare man (had) ge kregen' en besloot de relatie te verbreken. De droevige beleve nissen van Adriana Doornik wor den uitgebreid beschreven door A.J. van Dissel. Uit Leidse bron (3) D.J. Noordam gaat in op de scha- votstraffen die in Nederland veel vuldig werden bedreven. De pu blieke terechtstellingen waren Het is niet allemaal narigheid in het boek dat voor archivaris Le- verland is geschreven. Heel aar dig zijn bijvoorbeeld de verhalen over de eerste stadsloterij in Lei den (1504), over de Leidse stads- vroedvrouwen, over Leidenaars op de wereldzeeën en over tafel manieren volgens twee school meesters van de Leidse Grote School uit de 15de en 16de eeuw: "Leg geen hap uit je mond terug op de schotel: Als je iets oplikt, zorg er dan voor met je lippen geen geluid te maken; Mik geen slijm uit neus of keel op de grond; Maal door goed te kauwen je eten fijn; In je maag groeien immers geen kiezen". 'Uit Leidse bron geleverd' is verkrijgbaar bij het Gemeentear chief Leiden aan de Boisotkade 2a voor f37,50. Vanaf het begin der tijden heb ben mensen schone dromen ge had. Het loskomen van de aard bol was bijvoorbeeld zo'n droom. En waaghalzen die hun mooie droom wilden verwezenlijken zijn er ook altijd geweest. In Frankrijk slaagden twee heren er als eersten in (november 1783) om in een ballon van de aarde los te komen. En de wereld stond paf, in die dagen. Uiteraard kreeg dit waagstuk navolging. Weldra do ken overal in stad en land lieden op die tot grote hoogte zouden (op)stijgen. En in Leiden? Wanneer kon het Leidse publiek zich voor het eerst verbazen over de waaghalzen in hun 'bollen'. Daarvoor moeten we terug naar 1784 toen de gemeente bestuurders aan Sr. Bianchi en Comp. (de commercie had intus sen zijn intrede gedaan) toestem ming verleenden om "op den Burg een Aerostatische bol te mo gen opschieten". Op 4 april 1784 werd omstreeks half vier de eerste van goudvlies vervaardigde ballon opgelaten, nagekeken door een verbaasde menigte. Eenmaal uit het zicht ge raakt werd een tweede ballon op gelaten die de toeschouwers op nieuw deed 'starogen'. Een derde luchtbol, veel groter dan de vori ge twee, moest tot ieders spijt aan de grond blijven omdat de wind te sterk was geworden. Onder de 'starogende' Leide naars was wellicht de toen 13-jari- ge Abraham Hopman. Hij moet wel erg onder de indruk zijn ge weest van wat hij zag, want Hop man werd de eerste Nederlandse ballonvaarder! Helaas, in Leiden is hij nooit opgestegen. Het zou honderd jaar duren voordat, na de hiervoor beschre ven ballonvaart, weer een paar koene luchtreizigers, Van Aalst en Van Spal, hun ballon bij de Leidse gasfabriek lieten vullen en ermee de lucht in gingen. Van dit evenement werd een foto ge maakt door Jan Goedeljee. Deze vereeuwiger van tal van' mooie stadsgezichten werd na dit ge beuren zo enthousiast dat hij zijn hele gezin in een ballonschuitje fotografeerde, maar dan wel in zijn atelier... Het bovenstaande is één van de gebeurtenissen die wordt be schreven in het boek 'Uit Leidse bron geleverd'. Dit boek, over Leiden en Leidenaren,4s gisteren aangeboden aan drs. B.N. Lever- land bij zijn afscheid als adjunct archivaris van het Gemeentear chief Leiden (GAL). Als hoofd van de studiezaal heeft Leverland in de afgelopen jaren een bonte stoet onderzoekers voorbij zien trekken die, samen met de dienst van het GAL, het initiatief namen om tot dit passende cadeau te ko men: een dikke pil met een groot aantal artikelen die een weerspie geling is van de geschakeerdheid van de onderwerpen waarmee men bij studiezaalambtenaar Le verland terecht kon. Uit Leidse bron (2) Niet alle verhalen in 'Uit Leidse bron geleverd' zijn van het genre als de door P.J. van der Zanden beschreven ballonvaart. Doffe el lende voert de boventoon. Neem RIJNSBURG - Ruim 700 mensen hebben gistermiddag de receptie bezocht in gebouw De Voorhof in Rijnsburg ter gelegenheid van het vertrek van N. Hemmes bij de veiling Flora. Hemmes - algemeen vertegenwoordiger van het veilingbestuur en hoofd van de afdeling public relations - maakt gebruik van de regeling vervroegde uittre- Tijdens de receptie werd gesproken door de voorzitter van de veiling Flora, W.A.J. van Nobelen, Rijnsburgs bur gemeester F. Jonkman, veilingdirecteur J .H.JCarlier, B. Rotteveel van het Produktschap voor Siergewassen, N. van Rest, directeur Bloemenbureau Holland en P. van Zuylen, namens de personeelsvereniging Flora. (foto Dick Hogewoning).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14