TAD LEIDEN Leidse tankstations willen drank blijven verkopen Mogelijk andere constructie lokale omroep Overleg met kunstsector over toekomst LEIDSCH ss DAGBLAD BOA overlegt met gemeente over locatie tentoonstelling DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 'We hebben een soort buurthuisfunctie gekregen' LEIDEN - Het moet ge woon mogelijk blijven ster ke drank te verkopen bij tankstations. Dat menen di recties en personeel van een groot aantal Leidse benzine stations. Ze zijn verbolgen over het onderzoek dat B en Eurosport blijft voorlopig op regionale kabel LEIDEN Eurosport blijft voorlo pig op het regionale kabelnet. Het bestuur dat de zendmast in Oegst- geest beheert, ziet af van het door geven van Skychannel. Die zender is zich helemaal op uitzendingen voor Groot-Britannië gaan richten. Indien de zender toch wordt door gegeven, moeten er auteursrechten worden afgedragen. De gemeenten in de regio mogen uiteindelijk zelf gaan uitmaken wel ke zender in de plaats komt van Skychannel. De voorzitter van het bestuur van de gemeenschappelij ke regeling die de mast beheert, de Leidse wethouder Van der Nat, vindt het logisch als het kanaal wordt bestemd voor een sportzen der. Er moet dan een keuze worden gemaakt tussen Eurosport en Scr- eensport. De laatste zender brengt meer sport uit de Verenigde Staten. Die heeft de gemeenschappelijke regeling inmiddels 30 cent per aan sluiting geboden als de zender op het kabelnet worden toegelaten. Gezelligheid voor buitenlandse studenten gezocht LEIDEN - Het Nuffic, de organisa tie die zich bezighoudt met interna tionale samenwerking in het hoger onderwijs, zoekt 'Hollandse gezel ligheid voor buitenlandse studen ten'. Elk jaar komen zo'n 2000 stu denten naar Nederland voor een studie die tussen de twee maanden en een jaar duurt. Om de studenten, die meestal alleen komen, toch het gevoel te geven een beetje thuis te zijn worden gastgezinnen gezocht die hen een dag of een weekeinde wil ontvangen. "Het geeft de studenten de gele genheid Nederland beter te leren kennen en te begrijpen. Degenen die gastvrijheid verlenen leren iets over het land van herkomst van de student, zijn cultuur en achter grond", aldus het Nuffic. Wie stu denten wil ontvangen, kan contact opnemen met de familie Smit, tel. 071-411955. W willen uitvoeren naar de mogelijkheden van een ver koopverbod. Tijdens de vorige commissieverga dering volksgezondheid zegde wet houder F. Kuijers toe te bekijken of het mogelijk is de verkoop van ster ke drank aan de pomp uit te ban nen. In het gemeentelijke rapport 'Water bij de Wijn' wordt het terug dringen van de beschikbaarheid van alcohol gezien als mede-oplos sing voor het drankmisbruik. De eigenaren en medewerkers van de benzinestations vinden het voorstel 'volstrekte kul'. W. Wunde- rink van het tankstation J. van Wal- chren aan de Haagweg: "Er wordt gesuggereerd dat we de mensen van zo veel drank voorzien dat ze hier dronken weg rijden. Dat is onzin". Hij zegt vooral drank te leveren aan buurtbewoners die in de avonduren of in het weekeinde in eens zonder zitten en nergens an ders terecht kunnen. "We hebben een soort buurthuis-functie gekre gen. Voor de feestdagen is bijvoor beeld een heel goede champagne in gekocht. Daarover adviseren we de mensen ook". De opbrengst van de drankverkoop is volgens Wunde- rink van groot belang voor de omzet van het station. "Als we die handel moeten opgeven kunnen we wel LEIDEN De raadscommissie belangrijke inkomstenbron". Ook bij deze pomp ligt het zwaartepunt van de verkoop in de avonduren en op zondagen. "Het is echt niet zo dat steeds de zelfde mensen op de stoep staan. Al coholisten worden hier niet ge kweekt, men komt in het weekein de wel eens een kratje halen. Dat is heel wat anders". Volgens Hoekstra nemen ook veel mensen een flesje wijn mee wanneer ze op bezoek gaan bij kennissen of familie. "Op het laatste moment denken ze er aan dat ze niets bij zich hebben en komen bij ons terecht". Het is overigens zeer de vraag of het voor de gemeente mogelijk is de alcoholverkoop aan de pomp te ver bieden. Wethouder Kuijers heeft hierover ook al zijn twijfels uitge sproken. "De vergunningen zijn voor langere tijd verstrekt. Daarop kunnen we niet zo maar inbreken". 'Partijen in een gelijkwaardiger positie brengen' in de problemen komen" Zwaartepunt Die visie wordt gedeeld door J. Hoekstra, medewerker van het Es- so-station aan de Willem de Zwij gerlaan. "Op een mooie dag verko pen we hier voor 1500 gulden aan sterke drank. Dat is toch een uiterst uit zal z Binnen drie maanden moet de ge- economische zaken denkt aan meenteraad een advies uitbrengen een andere constructie voor de lo- aan het Commissariaat voor de Me- nu toe steeds gestrand, kale omroep. De meeste politieke dia, welke instelling de Leidse Zowel Freewave als Omroep partijen zien problemen in het feit zendmachtiging moet krijgen. Hier- Rijnland mochten gisteren hun dat Omroep Rijnland zowel houder voor zijn twee kandidaten: dehuidi- is van de zendmachtiging als maker ge vergunnighouder Omroep Rijn van programma's. Het is nog ondui- land en de voormalige radiopiraat delijk hoe die nieuwe constructie er Freewave. De gemeente mag klaren. Pogingen van de twee om Boot wil dat instellingen die pro tot samenwerking te komen, zijn tot gramma's willen uitzenden via Om roep Rijnland in een meer gelijk waardige positie worden gebracht. instelling 'representatief Dat zou bijvoorbeeld kunnen door het instellen van een beroepscom missie die uitspraak doet als er con flicten zijn". Een andere mogelijkheid zou het als lokale omroep erkend te worden toelichten. Rijnland ver telde dat de samenwerking met Freewave niet van de grond is geko- omdat die stichting niet wilde het oprichten van een andere onaf- mg - hankelijke instantie zijn. Die maakt zelf geen programma's, maar krijgt die aangeleverd van de verschillen- tt»r de lokale omroepen. De gemeente ■nSiSiwZ „P Amsterdam kent een dergelijke noemde het jammer dat er geen ge- constructie. 0mroep Rijnland ver- betalen voor de uitzenduren, het is toch redelijk dat wij onze kos ten doorberekenen". meentelijke nota over lokale roep bestaat. "Rijnland kan niet toetsen of het aan de doelstellingen heeft voldaan, maar de gemeente raad ook niet". De voorzitter van Freewave, C. de klaarde zich gisteravond tegenstan- )'n opzet. "Wij zien geen aanleiding om de bestaande situatie te veranderen", aldus voorzitter J. van Leeuwen. Raadslid Boot heeft nog haar LEIDEN - Een 75.000 kilo wegende machine is gisteren door twee mobiele hijskranen vanuit de hal van machine fabriek Drakenburgh aan de Admiraal Banckertweg op een ponton gehesen. Het betrof een zogenaamde vacuüm- losser die wordt gebruikt voor het verpompen van cement uit zeeschepen. Het bakbeest is bestemd voor een schip die in de haven van Huil zeeschepen lost. Het takelen kostte overigens wel de nodige moeite, want mensen van Dra kenburgh zijn tot diep in de nacht daarmee bezig geweest. (foto Jan Holvast) 'Te weinig aandacht voor popmuziek in cultuurnota' LEIDEN - Het college wil de ko mende tijd overleggen met de diver se instanties en verenigingen op kunstgebied. Dit om te bekijken welk beleid er moet worden ge voerd naar aanleiding van de cul tuurnota 'Samen op zoek naar meerwaarde'. Dit betoogde wethouder F. Kuij ers gisteravond tijdens de inspraak avond in de Waag naar aanleiding van het rapport dat in oktober is verschenen. Hierin wordt een weg is uitgestippeld voor het toekomsti ge gemeentelijk beleid op het ge bied van kunst en cultuur. Op de inspraakavond kwamen ongeveer zestig belangstellenden af. Enkelen van hen plaatsten kriti sche kanttekeningen bij het rap port. Een veel gehoorde klacht was dat bepaalde instellingen er hele maal niet in worden genoemd. Zo wierp een woordvoerder van de Droom fabriek de samenstellers voor de voeten dat deze instelling zelfs helemaal niet voorkomt in de nota. "Volgens mij weet de gemeen- Na roofoverval in Antwerpen zes jaar cel voor Leidenaar DEN HAAG/LEIDEN - Een 35-jari- ge Leidenaar is vanmorgen tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in een roof overval op twee geldlopers, vorig jaar juli in Antwerpen. Ook moet hij 450.000 gulden betalen aan de staat, hetzelfde bedrag dat hij met de overval 'verdiende'. Lukt hem dat niet, dan komt er nog zes maanden cel bij. werd zeven jaar cel geëist. De Leide naar verklaarde toen dat hij had deelgenomen aan een geënsceneer de overval, omdat de geldlopers van de zaak op de hoogte waren. In dat geval kan maximaal drie jaar cel straf worden opgelegd. Uit het on derzoek is volgens de Haagse recht bank evenwel gebleken dat maar één beambte in het complot zat. Ge let op het georganiseerde en ge welddadige karakter en de omvang van de schade is de Leidenaar tot zes jaar veroordeeld. te niet wat ze met ons aan moet. Ik denk omdat we geen structurele subsidie ontvangen". Voorts gaat de nota volgens hem voorbij aan de smaak van de Leidse bevolking. "Er wordt te veel gerede neerd vanuit een elitaire opstelling. Een verschijnsel als popmuziek krijgt amper aandacht in de nota terwijl daarop juist zeer velen afko men". Bij de Droomfabriek bestaat ook onvrede over het gebrek aan goede accomodatie voor popevene menten. "De Stadsgehoorzaal heeft een slechte akoestiek en is trou wens ook erg duur". Geconfronteerd met die laatste kritiek merkte Kuijers gekscherend op dat voor heavy-metalmuziek niet bepaald een goede akoestiek nodig is. De wethouder wees er op dat sommige instellingen weliswaar niet in het rapport worden ge noemd, maar dat dit niet betekent dat ze worden vergeten. Volgens herb is het onderzoeksrapport ge maakt naar aanleiding van een in terne reorganisatie op het stadhuis. Dat betekent dat er relatief veel aandacht is voor culturele instellin gen die rechtstreeks onder de ge meente vallen als bijvoorbeeld mu sea en zwaar-gesubsidieerde vereni gingen. "Degenen die wat minder van ons afhankelijk zijn blijven daardoor een beetje buiten be schouwing. Maar daarom moeten we juist binnenkort met hen over leggen. Deze nota is geen kant en klaar plan. Het is een uitgangspunt van waaruit we verder moeten wer ken". Daarmee werd ook de vraag van filmkunstennar Jan Boer beant woord. Hij vindt dat in de nota te weinig aandacht wordt besteed aan de gemeentelijke ondersteuning van kunstzinnige films. "U bent nu toch bezig, wilt u daarover ook eens wat op papier zetten?" vroeg hij de samenstellers. Eén van hen, mevrouw M. Gro tenhuis wees hem er op dat in het rapport wordt aanbevolen dergelij ke films via het kabelnet uit te zen den. Dat vond Boer een zeer slecht idee. "Die films zijn daarvoor niet gemaakt. Dan kun je ook wel dia's maken van alle schilderijen en die uitzenden. Kun je meteen de musea sluiten en het geld in de zak ste ken". Kuijers verheugde zich erover dat er eindelijk een cultuurnota bij de gemeente op tafel ligt. "Er is jaren lang een versnipperd beleid ge voerd. Nu alle zaken op cultureel gebied worden gebundeld in één di rectie kan er doelmatiger worden gewerkt". Waard, sprak de verwachting uit twijfels over de vraag of zo'n onaf- over bijdragen van sponsors te kun- hankelijke stichting wel de beste nen beschikken. In ruil daarvoor oplossing is. "Omroep Rijnland zal krijgen de sponsors advertentie- dat als een achteruitgang beschou- ruimte in het plaatselijke culturele wen. We hadden vijf jaar geleden blaadje Oyoy en is het de bedoeling voor zo'n opzet moeten kiezen, radio-uitzendingen over bedrijven Toen hebben we onvoldoende over te maken zoals 'Brandpunt in de deze kwestie nagedacht. Waren we markt'. toen maar met een dergelijke con structie begonnen, want het is theo- De raadscommissie denkt voorlo- retisch de juiste oplossing", meent pig nog niet aan een keuze tussen Boot. een van de twee omroepen. De Boot vertelde verder dat zij zich raadsleden willen dat het Leidse in- had gestoord aan de handelwijze stellingen gemakkelijker wordt ge- van Omroep Rijnland voorafgaand maakt om via de lokale omroep uit aan de vergadering. Een medewer- te zenden. Zij hebben hun twijfels ker van de omroep had haar gebeld bij de huidige constructie. Betwij- en nare dingen over concurrent feld wordt of Rijnland als belang- Freewave gezegd. "Toen ik de be- hebbende wel een goede afweging treffende persoon vroeg, heeft u kan maken tussen de eigen belan- ook nog iets positiefs over Rijnland gen en die van derden. Raadslid A. te melden, moest hij het antwoord Boot (PvdA) signaleerde dat die schuldig blijven", problemen in de toekomst kunnen Wethouder Van der Nat gaat nu toenemen. "Indien er straks recla- eerst met de partijen om tafel zitten me is toegestaan op de lokale zen- om een samenwerking tot stand te der, worden de belangen ook gro- brengen. Daartoe is hij overigens ter". verplicht doorde Mediawet. Leiden biedt brandweer regio meer hulp aan LEIDEN - Bij gevaarlijke branden of andere voorvallen waarbij ge vaarlijke stoffen vrijkomen kan de vrijwillige brandweer in de regio binnenkort gebruik maken van de Leidse officier van dienst. De Leid se brandweercommandant Mark zal die 'extra service' volgende week aanbieden aan alle betrokken ge meenten. De officieren van dienst bij de Leidse brandweer zijn beroeps en worden door middel van cursussen en opleidingen continu op de hoog te gehouden van de mogelijkheden om rampen te bestrijden. Vooral ge vaarlijke stoffen krijgen in de oplei dingen veel aandacht. Hun. kennis stijgt over het algemeen uit boven de kennis bij de vrijwillige colle ga's, die de opleidingen immers vaak naast hun gewone werk moe ten doen. Vandaar dat Mark hulp wil bieden. De officier van dienst is, als het aan hem ligt, beschikbaar. Hetzelfde geldt voor zijn uitrusting, waaronder een meetwagen gevaar lijke stoffen. Mark wijst erop dat daarmee for meel wordt geregeld, wat in de praktijk vaak al gebeurt. "Twee maanden geleden ging er een tank auto op z'n nek in Voorhout. Lo gisch dat onze officier van dienst er naar toe ging", aldus de comman dant. Wat hem betreft, kan de inzet met gesloten beurs plaatsvinden. "Wij zijn in de regio niet gewend el kaar geld te vragen". Erfjpacht Opzienbarend (1). JVC Nederland sluit een uniek contract met Leiden over de nieuwbouw. Verhuizing naar Roomburg is aanstaande, als erfpacht eeuwigdurend kan worden afgekocht. Eeuwigdurende afkoop betekent in feite eigendom over de grond door de gebruiker. Voor zo ver aan mij bekend is geen der be staande Leidse politieke partijen ooit tot een dergelijke visie voor wat betreft de erfpacht gekomen. Uit zondering daarop is nieuwkomer Leefbaar Leiden, die meent dat het erfpachtsysteem in Leiden moet worden afgeschaft. Opzienbarend (2). Vele Leidse wethouders reisden vele malen naar Japan om Leiden te promoten. Opzienbarend is dan de mededeling dat Japanse bedrijven categorisch tegen erfpacht zijn, dit bij de steeds strengere erfpachtcultuur in Lei den. De terminologie 'feestreizen op rekening van de Leidse belas tingbetaler' komt hierbij sterk bij mij op. Laten wij wel bedenken dat Ja pan Europa kent en dat als daarbij - bijvoorbeeld in het kader van Ne derland Distributieland, of Neder land Main Port - Nederland in beeld komt voor vestiging, Leiden wel licht een kansje maakt. Het is niet meer en niet minder dan dat. A. Lagerweij, Hooigracht 76, Leiden. Leidenaar krijgt klappen met stuit hout LEIDEN - Een 42-jarige Leidenaar heeft gisterochtend na een onenig heid met een automobilist een paar klappen met een stuk hout gekre gen. De Leidenaar reed met zijn fiets bij de Molen de Valk aan de Nieuwe Beestenmarkt toen hij het aan de stok kreeg met de nog onbe kende man. Die ergerde zich aan het rijgedrag van de fietser. De man stapte uit en na wat schel den over en weer haalde hij een stuk hout tevoorschijn, volgens de Lei denaar een honkbalknuppel, en sloeg erop los. De Leidenaar liep een pijnlijke rug en schouder op. LEIDEN - De Boycot Outspan Ac tie (BOA) onderhandelt binnenkort met de gemeente over de locatie van de tentoonstelling 'Kunst tegen ra cisme' die in maart wordt gehou den. Vorige jaren was deze tentoon stelling, waarbij kunst en muziek met een anti-racistische boodschap centraal staan, te zien in de Waag. Maar de gemeente wil de expositie voortaan elders onderbrengen om dat zij niet meer past in de program mering van de Waag. Het is de be doeling dat dit gebouw een duide lijk herkenbare functie krijgt als centrum voor moderne kunst. Der den kunnen er dan amper of geen gebruik meer van maken. Dat is zeer tegen de zin van de BOA. Deze organisatie meent een soort gewoonterecht te hebben om dat ze de tentoonstellingen al jaren in de Waag houdt. Het door de ge meente aangedragen alternatief van de Hooglandse kerk is voor de BOA niet acceptabel omdat dit gebouw moeilijk is te verwarmen. Wethouder Kuijers heeft de BOA gisteravond aangeboden de proble men binnenkort te bespreken. Hij verwacht dat beide partijen tot el kaar kunnen komen. Architecten bureau Hans Bik verhuisd LEIDEN - Architectenburo Hans Bik is verhuisd naar een geheel ver bouwd en heringericht pand aan de Rijnsburgerweg 157. Het voormalig onderkomen van het bureau aan de Herengracht was te klein geworden door de sterke groei van het bedrijf. De officiële opening van het pand is vrijdag 15 december om 17.00 uur. Dan is er tevens een open huis. Architect Bik begon twee jaar voor zich zelf, na een paar jaar bij ar chitectenbureau Van Manen uit Noordwijk te hebben gewerkt. Aan vankelijk begonnen met twee me dewerkers, is het bureau inmiddels uitgegroeid tot een bezetting 7 per sonen. Het huidige pand aan de Rijnsburgerweg is drie keer zo groot als de voormalige ruimte. Ver wacht wordt dat het bedrijf nu voor lopig uit de voeten kan. Bik heeft onder meer het pand van Mexx aan de Rooseveltstraat, een bedrijfsgebouw in de Stevens hof en een scholencomplex in Voor hout ontworpen. Het bureau ont werpt naast gebouwen ook de inte rieurs van particuliere woningen en bedrijven. Zwerver houdt politie bezig LEIDEN - Een zwerver heeft gisteren de politie tot drie keer toe aan het werk gezet. De 35-ja- rige man werd eerst 's ochtends slapend in een lift van een flat aan de Agaatlaan aangetroffen, waar hij de hele nacht had door gebracht. Een uur later moest de politie hem komen afhalen bij een ben zinestation aan de Docter Lely- laan. Hij had daar een kop koffie en een koek genuttigd zonder te kunnen afrekenen. Na onderzoek bleek dat hij in Amsterdam als vermist stond geregistreerd. Familieleden hebben de man vervolgens op gehaald van het bureau. Toch is er weer wat misgegaan, 's Avonds bleek de man in een snackbar in de Stevenshof ver schillende dingen te hebben ge nuttigd en ook deze keer kon hij niet betalen. De man is door de politie later weer op vrije voeten gesteld. I STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13