Legacy brengt Subaru nieuw erfgoed Van SCHOOTEN v.d. Boon auto's Alphen BV Toetsingscommissie voor genetische manipulatie Volvo 460 vanaf 35 mille België vraagt uitlevering van verdachte IRA-agent GEVANGENIS 'GEOPEND' De naam Legacy voor de nieuwe Subaru in de hogere middenklasse, betekent nalatenschap, erfgoed. Een aanduiding die de stap mar keert waarmee Subaru automobiel historici over 20 jaar enig houvast kan bieden. Naast de Legacy die in zijn klasse gerust een prijsbreker genoemd mag worden, etaleert het Japanse merk een krachtig vernieu wingsbeleid. Op de Tokio Motor Show was te zien dat er binnenkort nog een aantal nieuwe smaakma kers zijn te verwachten. De Caspita, een heel bijzondere sportauto met de kenmerken van de roemruchte Mercedes-Benz vleu geldeur uit de jaren '50. De auto heeft een 12 cilinder 60-kleps motor van Motori Moderni en een kunst stof carrosserie. De SRD-1 van de Amerikaanse Subaru vestiging is een rankgelijnde en laag gehouden stationwagon van 450 cm lang. De vierwielaangedreven auto heeft een 6-cilinder van 3.3 ltr. De SVX is nog een studiemodel, zij het in een zeer produktierijp stadium, barstensvol met elektronische snufjes waaron der ABS, vierwielbesturing, auto matische gordels, variabele rege ling van de aandrijfkracht voor/ach ter en antidoorslip regeling. Er staat dus naast de Legacy, die nu vanaf 29.995,- te koop is, heel wat op stapel bij Subaru. "We willen af van het Calimero-tijdperk, hoe wel we best met tevredenheid te rugzien op die periode", zegt direc teur J. Coert van Subaru Neder land. "Met deze nieuwe auto dacht ik dat we een goed stuk techniek op de weg hebben staan. We zijn eens nagegaan wat de gemiddelde prijs van een auto in deze klasse zonder allerlei extra's is. We kwamen uit op 35 mille voor de 1.8 versies en 45 mille voor de 2.2 modellen. Als wij dan 30 mille voor de tweewielaange- dreven Legacy DL met 1.8 ltr motor vragen en 46 mille voor de 'onge looflijk luxe' 2.2 GX met standaard vierwielaandrijving, dan zitten we beslist niet hoog". We hebben beide modellen bere den over een zeer gevarieerd en af en toe slipperig traject. Conclusie vooraf: veel goede waar voor niet te veel geld. De Legacy stuurt bijzon der strak, heeft een uitmuntende wegligging waardoor de bestuurder op onbekend terrein een veiligma- kend gevoel over zich krijgt. Het ontwerp is goed, niet opmerkelijk vooruitstrevend maar door een paar details toch weer net iets anders dan gemiddeld. De hoge taille-lijn die vanaf de middenstijl doorloopt tot en met de zijkant van de ruime vlak ke kofferbak, refereert aan het Audi 80 ontwerp. In de Legacy GL en GX is de bankleuning deelbaar neer te klap pen waarmee de laadruimte van de sedan van 405 ltr naar 603 ltr groeit. In de stationwagen zorgt de omge klapte niet deelbare bankleuning voor een vlakke laadvloer van 168 cm en een laadvolume van 1550 ltr. Het dashboard ziet er keurig uit, heeft wel bijzonder veel weg van de Toyota Carina en Corolla. Dus wei nig origineels, dezelfde gebogen bo- venlijn van de 'overkapping', dito opstelling van de meters en de luchtroosters. De stoelen zitten wat vlakjes en in de sedan is achterin beperkte zithoogte. In de stationwa gon met tweewielaandrijving is het op de achterbank een stuk ruimer zitten; de 4WD-modellen bieden zelfs nog meer door het iets ver hoogd dak. Motorisch is het prima voor el kaar, goed draaiende 16-kleppers van 1.8 en 2.2 ltr. De eerste is een verbeterde versie van de al oudere boxermotor, levert nu 103 pk en een gemiddeld aanvaardbare trek kracht. In bergachtig gebied of op SUBARU LEGACY te bezichtigen bi] autobedrijf SUBARU - DEALER Lageweg 27 - 't Heen Katwijk - 01718-30944 Openingstijden: ma t/m vr. van 9.00 tot 18.00 uur. Za. van 9.00 tot 16.00 uur. Donderdag koopavond vlak terrein vol beladen of met het nodige aan de trekhaak zal er veel meer geschakeld moeten worden, dan bij de 136 pk sterke meerpunts injectiemotor van 2.2 ltr. Standaard hebben de auto's een gedegen schakelende 5-bak, ze zijn ook leverbaar met een nieuwe 'zelf denkende' automaat. Dit apparaat schakelt vanzelf terug - van 'normal' naar 'power' - als er meer trekkracht vereist wordt en de pook kan op handbediening gezet worden waar door je rijdt als met een 4-bak. We hadden even de pech dat de elektronica roet in het eten gooide bij de 51 mille kostende 2.2 GX met 4WD en automaat. Hortend en sto tend haalde de Legacy de basis, waar een rap ingestoken draagbaar diagnose-computertje de oorzaak van de kwaal meldde. Een achteras sensor gaf onregelmatig contact en dan 'weet' de meet- en regeleenheid niet hoeveel kracht er naar voor en achter moet als er flink gas wordt gegeven. Dat krijg je; de tijd van de simpele carburateur, de smoorklep en de contactpuntjes is voorbij. Het gaspedaal is een elektronische drukknop geworden. Subaru wil volgend jaar ruim 100 Legacy's per maand gaan verkopen en samen met de rest van het mo dellen-programma een marktaan deel van 1 procent halen. "We zijn er niet op uit om andere merken te ver slaan, we blijven bewust overzich- (groenen^, Off. Subaru dealer voor Alphen e.o. G. Doustraat 16 Alphen a/d Rijn 01720-73215 Subaru Legacy Sedan 1.8 GL. telijk klein. Net als met onze prijzen willen we niet erg hoog in de boom klauteren. In de jaren dat we nu ac tief zijn is de betrouwbaarheid van een Subaru wel bewezen", beweert de heer Coert. In de werkplaatsen van zijn dealers is het daarom nooit zo druk. In het vierwiel-aangedreven seg ment is Subaru als eerste met de normale personenauto's actief ge worden met het model L(eone). In landen als Zwitserland en Oosten rijk, maar in ook Israel met 30 pro cent marktaandeel en in Noord- Amerika is het merk bijzonder po pulair. Bij ons zal de 4WD Legacy een kwart van de verkoop gaan uit maken, zo verwacht de importeur. Er komt extra promotionele aan dacht gericht op de veiligheid van 4WD, waarmee het specialisme van het merk meer inhoud en duidelijk heid wordt gegeven. SIEM LEEUWENKAMP Off. Volvo dealer voor Leiderdorp, Leiden e.o. Rietschans 70 - Leiderdorp Tel. 071-899307 FSO Prima II injectie heet het nieuwste model van de Poolse auto fabrikant. Het model dat sinds vorig jaar op de markt is'komt daarmee in de sector 'schone' motoren. Samen met TNO heeft de importeur Abimex een elektronisch benzine- injectiesysteem gemaakt. Gekop peld aan een drieweg katalysator voldoet de 14 mille kostende CLE aan de US 83 norm. De vijfdeurs au to is van alle Westeuropese gemak ken voorzien zoals o.a. een 5-bak, hoogteverstelling van het stuur, schijfremmen, kindersloten en van binnen verstelbare buitenspiegel. RENAULT heeft aan de gehandi capten sporters 13 auto's geschon ken. Het gaat om aangepaste model len van de Traffic en Master. De des betreffende verenigingen waar de gehandicapte sporters trainen kre gen de Renaults uit handen van im porteur P. de Butler. De firma Bier man uit Voorhout verzorgde de aan passing van de auto's. DEN HAAG (ANP) - Het knutselen met erfelijk materiaal van land bouwhuisdieren zal onderworpen worden aan een onderzoek door een speciaal daarvoor in te stellen toet singscommissie. Minister Braks (landbouw) heeft dat gisteren toege zegd nadat een groot aantal organi saties hem een petitie hadden aan geboden, waarin zij aandrongen op een dergelijke commissie voor ge netische manipulatie van land bouwhuisdieren. Braks heeft nog niet aangegeven welke organisaties zitting moeten hebben in de commissie. Voor de organisaties is die pas geloofwaar dig als daarin vrijwel alle maat schappelijke geledingen zijn verte genwoordigd. In ieder geval moe ten in de commissie vertegenwoor digers van boeren en boerinnen, consumenten, milieubescherming, werknemers en werkneemsters, on dernemers in de biotechnologie, wetenschappers, kerken, derde we reld en dierenbescherming. De organisaties hebben de be windsman er op gewezen dat gene tische manipulatie bij landbouw huisdieren reeds in een ver gevor derd stadium is, terwijl doeltreffen de controle daarop vanuit de sa menleving ontbreekt. Slechts we tenschappers en technologen heb ben zeggenschap over wat toelaat baar is. Dat daarbij het commercieel belang voorop staat ligt voor de hand, aldus de organisaties. Een breed samengestelde toet singscommissie zien de organisa ties als een concrete invulling van hetgeen minister-president Lub bers in de regeringsverklaring heeft aangekondigd. Lubbers verklaarde twee weken geleden dat het kabinet regels voor genetische manipulatie in een aparte wet wil onderbrengen. Uitgangspunt van die wet zal zijn "neen, tenzij". De toetsingscommissie zou bij het beoordelen van voorgenomen genetische manipulatie moeten kij ken naar de gevolgen voor een aan tal zaken, zoals gezondheid en wel zijn van mens en dier, werkgelegen heid, natuur, milieu en landschap, de derde wereld, moraal en ethiek en economie. Braks zei gisteren dat er "aan ge netische manipulatie zowel positie ve als negatieve aspecten zitten". Door het verrichten van onderzoek kunnen die naar zijn oordeel beter worden belicht. De bewindsman heeft de betrokken organisaties fi nanciële steun toegezegd voor het secretariaat van een platform voor biotechnologie dat zij willen oprich ten. Akkoord WVC en ziekenhuizen wordt uitgesteld UTRECHT (ANP) - Er komt voorlo pig geen besluit genomen over een 'integrale budgetteringsovereen- komst' tussen de Nationale Zieken huisraad (NZR) en het ministerie van WVC. De ledenvergadering van de NZR heeft gisteren met uitstel van het besluit ingestemd omdat de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen bang is bij de overeen komst buitenspel te worden gezet. In het principe-akkoord is vastge legd dat de NZR alleen met WVC overleg pleegt over financiële ruim te voor zorgverlening èn voor ar beidsvoorwaarden. Nu moet het overleg over arbeidsvoorwaarden worden gevoerd met de minister van sociale zaken omdat de zieken huissector (inclusief zwakzinnigen inrichtingen en verpleeghuizen) on der de Wet arbeidsvoorwaardenont wikkeling gepremieerde en gesub sidieerde sector valt. Het is de be doeling dat daar in 1991 een eind aan komt omdat zorginhoudelijke zaken in de praktijk sterk zijn ver weven met arbeidsvoorwaarden en personeelsbeleid (bijvoorbeeld werkdruk). Maar de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen is bang dat verzekeraars buiten spel worden gezet en ziet liever een overeen komst tussen verzekeraars en NZR die achteraf door de overheid wordt getoetst. Overigens heeft ook staatssecretaris van volksgezond heid, Simons, om uitstel gevraagd. De Volvo 460 komt begin volgend jaar als nieuw model op de markt. Dat er bij Volvo na de lancering van De 460 is alleen in de drie luxe de 480, duidelijk sprake was van een versies GL, GLE en Turbo te ver opwaardering werd bevestigd door krijgen voor bedragen rond de 35. de komst van de 440 en nu nog eens 40 en 49 mille. De auto heeft dezelf- door de nieuwe 460. Dit laatste mo- de wielbasis van de 440 behouden, del heeft al net zoveel distinctie als maar krijgt 9 centimeter extra leng de vorige twee auto's die aan de ba- te. Gestart wordt met de 64 kW mo- sis staan van een zich verjongend, tor voor de GL, daarna volgt 75 kW maar toch klassiek blijvend merk. voor de GLE en de krachtige 88 kW Een merk dat synoniem blijft aan turbomotor is voor de duurste 460 veiligheid. Ook in de 460, die half ja- bestemd. Het interieur biedt on- nuari vanaf 35 mille te koop is, komt danks de rechtopstaande achterruit vooral de zakelijke rijder niets te- geen extra hoofdruimte en de rest kort aan een veilig en comfortabel van de maatvoering is vrijwel iden- gevoel. tiek met die van de goed verkopen de 440. Volvo Nederland Personenauto BV in Beesd mikt met deze compac- In deze uitvoeringen zitten stan- te 7-serie die in Born wordt gefabri- daard de nodige extra's zoals de ceerd, met name op kopers van an- centrale deurvergrendeling, de ver dere merken. "Denk aan de Peu- warmde stoelen, de bumpers in geot 405. Rover 200 en 800. In die kleur en een toerenteller. Zaken die koers zitten de klanten voor een 460. we in de nog later komende 5 mille Een auto die veel meer is dan een goedkopere DL-versie missen. Vol- 440 met kofferbak. Wij positioneren vo begeeft zich bewust in het duur- hem in de markt eerder onder de dere segment en komt dus nog niet Volvo 240. Het uiterlijk is meer ver- met de echte instapmodellen van want aan de 7-serie en als ruime 4- rond de 31 mille. Een keus die deurs sedan voldoet hij zondermeer wordt gerechtvaardigd door de aan de wensen in de top van de mid- merkbare meervraag naar luxe, ze- denklasse", zegt pr-chef A. Korsten, ker in de zakelijke sfeer. BINNENLAND ANTWERPEN (AP) - De Belgische gerechtelijke autoriteiten hebben Nederland om de uitlevering ge vraagd van de Ier die afgelopen zon dag in Amsterdam werd aangehou den in verband met een schietpartij daags tevoren in Antwerpen. Dat heeft een woordvoerder van de Ant werpse procureur gisteren meege deeld. Bij de schietpartij in de haven van Antwerpen raakte afgelopen zater dag een Belgische Rijkswachter ernstig gewond. De man die in Am sterdam werd aangehouden, de 27- jarige Antony Kerr, wordt ervan verdacht dat hij de schoten heeft ge lost. Comité strijdt verder tegen dr. L. de Jong DEN HAAG (ANP) - Het Comité Geschiedkundig Eerherstel Neder- lands-ïndië geeft de nu al vier jaar durende strijd tegen dr. L. de Jong en zijn deel 1 la van "Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog" niet op. Voor het Ge rechtshof in Den Haag eiste het Co mité gisteren opnieuw dat de staat genoemd boek door anderen laat herschrijven. Het Comité vindt dat De Jong bewust eenzijdig over het leven en werken in het vroegere Ne- derlands-Indië heeft geschreven. De Jong had niet eens voor deze taak uitverkoren mogen worden, zo stelde raadsman mr. L. van Heijnin- gen: "Gelet op diens algemeen be kende, ook door hem zelf bij herha ling beleden, vooringenomenheid jegens ons koloniale verleden en het defensie-apparaat. En zijn feite lijke onbekendheid met het kolo niale verleden, waaruit bovenstaan de mede is af te leiden". Verder vindt het Comité dat De Jong niet erg wetenschappelijk te werk is gegaan. "Op pagina 19 en 20 van deel 13 schrijft De Jong dat hij studies van anderen, die hij als bron heeft gebruikt, niet heeft geverifi- ëerd", aldus Van Heijningen. AMSTERDAM (ANP) - "Voor mij is het een keiharde zaak dat mijn cliënt wordt vrijgesproken van de "Antilliaanse carnavalsmoord" in 1984 in Rotterdam, en dat zijn half broer wordt veroordeeld". Dit zei de Amsterdamse advocaat mr. C. Korvinus gisteren nadat de halfbroer de moord tegenover de politie van Rotterdam had bekend. De oorsprnkelijke verdachte zou vandaag via een kort geding tegen de staat bij de rechtbank in Den Haag eisen dat hij onmiddellijk wordt vrijgelaten. De Rotterdamse persofficier van justitie J. Mooijen bevestigt de be kentenis. "De politie stelt een on derzoek in. Wij nemen de zaak bui tengewoon serieus", zo verklaarde de persofficier, die overigens nog met de mogelijkheid rekening houdt dat de halfbroer een verhaal heeft verzonnen. De man zit nu in voorarrest in Arnhem vanwege een vermogensdelict. Op 29 juli 1984 werd I. Mambre in een feesttent tijdens het Rotterdam se Antilliaans carnaval met twee 'Ten onrechte veroordeeld tot 12 jaar cel' schoten gedood. De politie arres teerde eerst de ene man en enkele weken later ook zijn halfbroer op verdenking van de moord. De eer ste verdachte, die altijd heeft ont kend, kreeg in december 1984 van de rechtbank in Rotterdam twaalf jaar gevangenisstraf. Het gerechts hof in Den Haag bevestigde het vonr nis en via de Hoge Raad deed het hof in Amsterdam hetzelfde. Zijn halfbroer werd destijds vrijgelaten. Volgens Korvinus kan de half broer niet langer met de gedachte leven dat er iemand onschuldig vastzit. "In een kaartje aan zijn half broer schreef hij dat "recht moest geschieden". In gevangenis "de Schutterswei" in Alkmaar heeft de veroordeelde broer in oktober 1988 in zijn cel een medegedetineerde doodgestoken. Volgens advocaat Korvinus handel de hij "in paniek" omdat hij werd bedreigd. Voor de doodslag werd hij door de rechtbank in Alkmaar veroordeeld tot vijfjaar cel. Een ho ger beroep in deze zaak loopt nog bij het hof in Amsterdam. Ondanks deze veroordeling meent Korvinus dat zijn cliënt on middellijk moet worden vrijgela ten. "De staat kan zich niet beroe pen op deze veroordeling, of de ver oordeling gebruiken om de detentie voort te zetten". "Mocht het hof hem voor deze zaak toch veroordelen dan zal mo gelijk via gratiering een verreke ning moeten plaatsvinden met de tijd die hij ten onrechte voor de Rot terdamse moord heeft vastgezeten. Verder zal hij een schadeverzoek in dienen bij de staat voor de tijd dat hij ten onrechte gedetineerd is ge weest", zo verklaarde de advocaat. Databank voor het Nederlands TILBURG (ANP) - Er moeten een gemeenschappelijke databank en een adviesraad voor het Nederlands komen. De Nederlandse Taalunie zou de databank moeten gaan behe ren, het beleid erover moet bepaald worden door het Comité van Minis ters. Dat is de conclusie van ver schillende onderzoeken, die mor gen op de Algemene Conferentie Nederlandse Taal en Letteren in Til burg ter discussie staan. De Taal unie had opdracht gegeven voor de onderzoeken. Door de bijeenkomst moet duide lijk worden hoe Nederlandse en Vlaamse beleidsmakers en -uitvoer ders het streven naar verzorgd taal gebruik vorm kunnen geven. Kerr, die bij zijn aanhouding h- weerde Terence MacDonald te he ten, zou op de passagiersstoel heb ben gezeten van een auto met een Nederlands kenteken, die zaterdag ochtend op een kade in de haven van Antwerpen geparkeerd stond. Toen een politiepatrouille stopte, openden de inzittenden van de auto het vuur. Kerr vluchtte te voet, hield een vrachtauto aan en dwong de be stuurder hem mee te nemen naar Amsterdam. De andere inzittende van de auto, volgens de Belgische autoriteiten de 40-jarige Brit Peter John McNally, wist eveneens te ont komen. De politie vond de identiteitspa pieren van Kerr in de achtergelaten auto. McNally, die zich ook van de naam Gerard Black zou bedienen, bleef ondanks doorzoeking van mo gelijk schuilplaatsen in Antwerpen en Brussel onvindbaar. Volgens de woordvoerder van de procureur in Antwerpen zijn beide mannen waarschijnlijk agenten van de verboden guerrilla-organisatie IRA die belast zijn met de wapen bevoorrading van het IRA op het Europese vasteland. ROTTERDAM - Het nieuwe Rotterdamse Huis van Bewaring De Schie is gisteren officieel geopend. De bouw maakt deel uit van het uitbreidingsprogramma van de penitentiaire capaciteit. Dit programma omvat 19 projec ten met in totaal 2200 celplaatsen voor 580 miljoen. De Schie heeft 252 cellen en kostte bijna negen miljoen. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11