Henriëtte Vooijs fietst om nog beter te schaatsen Kinderjury dol op dierenfoto's PAGINA VOOR JONGEREN leeÉtiuqai I&RMR S^O^ELEN Verband tussen voeding en criminaliteit Blijf uit de bak met de schijf van vijf Rijnsburgse combineert twee sporten met succes Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. Pim Lemmers dook weer in het wereldje van de popmu ziek en zette de volgende nieuwtjes op een rijtje. Het debuutalbum van de roodharige Sonia, bekend van het nummer You 11 Never Stop Me From Lo\ing, is uitgesteld tot april. Het album wordt overigens helemaal door het trio Stock, Aitken en Waterman geproduceerd. Het ging er tijdens de concerten van The Ramones hard aan toe. Wanneer je aan de bühne-kant stond kwam je er niet zonder kleerscheuren van af. The Ramones waren hier niet blij mee en maakten tijdens het derde concert gebruik van dranghekken. Alle optredens waren uitverkocht. Het gaat goed met Living In The Box. Hun vorige single Room In Your Heart werd een succes. Hun nieuwste heet Different Air. Rap, house en hip hop zijn nog steeds in trek. Deze muzikale vormen zijn allemaal terug te vinden in Stomp (Move, Jump, Jack Your Body) van K-Y-ZE. Zangeres Dusty Springfield loopt at zo'n 25 jaar mee in de wereld van de muziek. Haar nieuwe single beet In Private en werd weer geproduceerd door de Pet Shop Boys. Simon Climie wil dolgraag iets voor Madonna schrijven. Of dat ook werkelijk gebeurt is nog maar de vraag. Vooralsnog moet Simon zich tevreden stellen met het duo Climie Fisher. Hun nieuwste heet Fire On The Ocean. Freddie Mercury, de zanger van Queen, houdt ook veel van dieren maar dan vooral van graskarpers. Van Queen komt waarschijnlijk een nieuwe Best of... uit. Deze cd/elpee gaat dan Greatest Hits vol. 2 heten. Een beetje student woont op kamers, dopt zijn eigen boontjes, bakt z'n eigen eitje en wast zijn eigen ondergoed. Woon je nog thuis dan ben je een sukkel. Pappa plakt je fietsband als die lek is en mamma doet je in bad als je vies bent. Beiden beslissen hoe laat je naar bed moet en hoe laat je de volgende dag weer opstaat. Een beetje student heeft dit soort dingen zelf in de hand. Hij is, zoals dat heet, zelfstandig. Volgens deze normen ben ik een sukkel. Ik woon nog heel gewoon en braaf bij mijn ouders in Haarlem; reis dagelijks heen en weer naar Amsterdam om colleges te volgen en eet iedere avond om zes uur wat de pot schaft. Dit vait slechts op één manier goed te praten.... door in te zien dat ik niet thuiswoon omdat ik een sukkel ben, maar juist omdat ik ontzagwekkend gaaf en stoer ben! Ogenschijnlijk zijn kamerbewoners zelfstandiger en meer relaxed dan ik als thuiswonende, maar het omgekeerde is het geval. Juist het feit dat al die minne lui op kamers wonen, bewijst dat het brave sukkels zijn. Wanneer ik een kamer in de nationale hoofdstad zou betrekken, zou dit direct duidelijk worden. Want, wat heb ik aan al die burgelijke conventies van twaalf uur naar bed, en 'zeg eens eerlijk, hoeveel drinkt u eigenlijk'. Wat heb ik te maken met die brave gezonde voedingstheorieën van zoveel vitamine C per dag en 'te veel van dat' is slecht voor je. Wat kan mij het schelen dat er een etiquette is als, mes in je rechterhand, vork in de linker', en om de dagje haarwassen. Wat trek ik me aan van al die religieuze monogame indoctrinatie die je probeert over te halen tot het hebben van slechts één partner, en dan nog met condoom. Waarom zou ik naar collega gaan, waarom tentamens maken; wat het je in godsnaam aan al die theoretische kennis? Wie wordt er beter van als je weet hoeveel de wortel uit 79 is. Waarom mijn kleren toch elke keer uitwassen: er is vast nog nooit iemand overleden aan een vuile onderbroek. En is tanden poesten werkelijk noodzakelijk? Voor de prijs van een tube tandpasta kun je al gauw twee biert jes kopen. Geen moeilijke keus lijkt mij (ook gezien de perfecte kunstgebitten die vandaag de dag op de markt zijn). Neen, geef deze, zogenaamde brave sukkel een beetje vrijheid, studiefinanciering, huursubsidie en het latente beest in hem zal in zijn volle glorie ontwaken, niets en niemand ontziend, en alles uit het leven halen wat er, eventueel, inzit. Daarom woon ik nog thuis, en lach om die minne brave kamerbewonertjes in Amsterdam, die zichzelf al heel stoer vinden als ze eens een keer twee dagen de afwas laten staan. Nee, dan ik. Deze week vroegen we de Big Deal'.-lezers: Aan welk klusje heb jij een enorme hekel? 1 (1) Afwassen/drogen: alle bei even erg 2 Boodschappen doen voor m'n oma 3 Mijn kamer opruimen 4 (5) Elk huishoudelijk klusje 5 (7) De tuin 'w.interklaar' maken 8 (8) De bak van m'n wan delende takken verschonen 9 Hond uitlaten bij zwa re regenval en wind 10 (2) M'n vader 'helpen' als hij zit te hobbyen VOLGENDE WEEK: Wat is het toppunt van Kerstmis? Laat jouw stem ook gelden in de Hartstikke Top 10. Bel even. Tel: 071-161442 Schaatsster Henriëtte Vooijs zit 's winters ook nog regelmatig op de racefiets. Bij hoge uitzondering haalt zij de fiets van de rollerbank af, want buiten is het vaak te koud. (foto Dick noKewonin*) Zelf stelt Henriette Vooijs het fietsen in dienst van het schaat sen. "Gelukkig hoef ik nu nog geen keuze te maken", meldt de eindexamenkandidate opge lucht. "Want zelfs 's winters zit ik nog regelmatig op de fiets. Op de rollerbank wel te verstaan, want buiten is het vaak te koud. Ik heb het wel druk zo, 's winters elke dag schaatsen, 's zomers elke dag fietsen en het hele jaar door hard leren. Gelukkig vallen de wed strijden steeds in het weekeinde, zodat ik nog geen tentamens heb hoeven missen. Als ik mijn exa men haal, wil ik het liefst verder in de sport. De Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding lijkt mij wel wat. Dan moet ik ook andere sporten dan schaatsen en wielrennen doen. Karate lijkt mij wel leuk, al weet ik helemaal niet of ik wel kracht in mijn armen heb". Hoewel ze al enige inlichtingen over de HALO heeft ingewonnen, kijkt Henriëtte Vooijs liever nog niet zo ver vooruit. De aanstaande Nederlandse schaatskampioen schappen voor B-meisjes houden haar meer bezig. "Een plaats in de top tien en misschien zelfs in de top vijf moet haalbaar zijn", zegt de nummer acht van vorig jaar voorzichtig. "Een NK stelt met schaatsen tenminste wat voor. Met wielrennen werd ik dit jaar zesde, maar dat was eigenlijk net een gewone wedstrijd". TIM BROUWER DE KONING Fleur Veldkamp is misschien wel voor het g^luk geboren. Eerst trok de leerlinge van basisschool De Springplank in Hazerswoude- Dorp de winnende pen die haar recht gaf om deel te nemen aan de verkiezing van de Kinder-krante- foto 1989. Eenmaal aanwezig bij de grote uitzoekerij in het Am sterdamse Theater Frascati was zij niet alleen gelukkig, maar ook slim. De 11-jarige Hazerswoudse beantwoordde enkele moeilijke vragen zo goed, dat zij tijdens de finale één van de uitgekozen fo to's mocht 'showen'. Als klap op de vuurpijl bemachtigde Fleur, net als enige andere doortastende leeftijdgenoten, een handteke ning van gastpresentator Hans van Willigenburg. Voor Fleur Veldkamp was het pas de tweede keer dat zij de hoofdstad met een bezoek vereer de. Samen met haar vader, die, nu hij er toch was, ook nog een uit stapje naar het Rijksmuseum voor zijn jurerende dochter in petto had. Want zo'n verzetje had dochterlief wel verdiend na een ochtend lang foto's uitzoeken. Op een witte, gele, oranje en rode ta fel lagen telkens tachtig voorge selecteerde prenten uitgestald, verdeeld in de categorieën bui tenland, stad/streek, sport en bin nenland. Fleur en haar lotgenoten uit het hele land, onder wie opval lend veel meisjes moesten tafel voor tafel de vijf beste kiekjes aanwijzen. De enige foto's die de Hazers woudse ooit zelf had willen ma ken, schoot zij met een toestel zonder rolletje. Ook Hans van Willigenburg gaf trouwens toe dat hy wel veel foto's bekeek, maar er weinig zelf maakte. De gebruinde presentator hoefde in tegenstelling tot de leden van de kinderjury de prenten van be roepsfotografen niet aan een diepgaand onderzoek te onder werpen. Foto's van dieren deden het ook dit jaar weer opvallend goed. Het aapje met de neus van André van Duin in zijn bek had de voorkeur van Monique van Aken (12 jaar) van de Andreasschool uit Voorhout. Maar tot verrassing van velen was op de winnende fo to geen dier te bekennen. Het plaatje met mensen die over de Berlijnse muur klommen, scoor de bij de kinderen het hóógst. Roodenburg heeft zich ge plaatst bij de laatste acht om de Leidsch Dagblad cup voor junio ren. De Leidse voetballers droog den Noord wijk met 5-0 af. Martij n Kijk in de Vegte, Richard van Èl- dik, Cees Schneiders (2x) en Henk Kersten maakten de doel punten. Roodenburg bofte overi gens dat de scheidsrechter te laat arriveerde. Daardoor konden de jongens met zijn elven in plaats van met zijn tienen beginnen. Het jongste team van de Leidse schaakvereniging Op Eigen Wie ken is kampioen van Nederland geworden. Bij de viertallen tot en met 12 jaar pakten Jop Delemar- re, Erik van den Doel, Marvin Righart van Gelder, Marco Ligt- voet, Pieter Leijte en de reserves Philip van Gils en Jeroen Willem- ze ook tot hun eigen verbazing de titel. Het kampioensteam van de afgelopen jaren, Machiel de Heer, Stefan van Blitterswijk, Jeroen Visser en Maaike Delemarre leg de in de leeftijdsklasse tot en met 14 jaar beslag op de tweede plaats. Maaike Delemarre ver overde als eerste meisje de top- scorersprijs. Vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur worden beide teams in het clubhuis aan het Val kenpad in het zonnetje gezet. Rechters krijgen steeds vaker te horen dat een bepaald misdrijf wel eens zou kunnen zijn ge pleegd onder invloed van slechte voedingsgewoonten. Het is moei lijk je voor te stellen dat verkeerd voedsel, te veel suiker en geen groente of fruit, zulke dramati sche gevolgen kan hebben. Ergens in Groot-Brittannië sloft een magere, ongezond uit ziende bleke jongen de rechtszaal binnen. Over enkele minuten zal hij te horen krijgen dat hij in voor lopige hechtenis wordt genomen in afwachting van zijn proces. Het lijkt hem absoluut niets te kun nen schelen. Toch weet een re- classeringsambtenaar de jongen >uit voorarrest te houden. Terry wordt op borgtocht vrijgelaten. Toen hij drie weken later weer de rechtszaal binnenwandelde, konden de wetsdienaren hun ogen niet geloven. Was dit het bleekneusje van enkele weken geleden? Terry leek herboren. Hij toonde meer zelfvertrouwen, had kleurtjes op zijn wangen en zijn ---> -av (f rode haar hing er niet slap en fut loos bij. De verandering in uiterlijk en persoonlijkheid volgde vrij snel op de 'spoedcursus' vitaminen en mineralen die hem was voorge schreven. Bloed-, haar- en speek- selonderzoek had namelijk uitge wezen dat Terry niet alleen voed selallergie en een zinktekort had, maar dat hij ook grote hoeveelhe den giftige metalen in zijn li chaam bleek te hebben. Terry werd niet berecht en trok voor het eerst in vijf jaar weer bij zijn ouders in. De veranderingen gingen door. Nadat hij zes maan den een nieuw dieet had gevolgd, was hij zo'n zeven kilo aangeko men. Hij kon beter kleuren onder scheiden, zijn eetlust nam toe, hij voelde zich prettiger, had geen behoefte meer aan snoep en lijm- snuiven hoefde voor hem ook niet meer. Hij vond werk en kon het goed vinden met zijn familie. In Groot-Brittannië wordt bin nenkort een groot onderzoek ge houden naar het verband tussen slechte voedingsgewoonten en criminaliteit. Het onderzoek moet antwoord geven op de vraag of goede voeding de misdaad doeltreffender kan bestrijden dan de gevangenis. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door de orga nisatie Zuidcumbriaanse Alter natieve Strafoptie (SCASO), die ook Terry hielp. Derek Bryce-Smith, professor in de chemie aan de Universiteit van Reading en wetenschappe lijk adviseur van SCASO, weet ze ker dat er een verband bestaat tussen voeding en gedrag. "Na tuurlijk speelt erfelijkheid een rol, maar zonder de belangrijkste bouwstoffen komt een kind nooit tot zijn volle ontwikkeling. In de Verenigde Staten is bewezen dat de intelligentie van de doorsnee Amerikaan na de oorlog is afge nomen, maar ook elders zijn sto ringen in de geestelijke ontwik keling niet ongewoon". SCASO heeft gemerkt dat jon geren best hun eetgewoonten wil len veranderen. Directeur Ber- De hamburger in opmars: je blijft je verbazen. nard Gesch: "We beginnen heel rustig. Als ze hamburgers eten, stellen we ze voor om dat te ver vangen door echt vlees en om over te gaan van witbrood naar bruinbrood. We vertellen dat sui kervrije witte bonen beter zijn dan patat en dat verse groenten beter zijn dan blikgroenten. Som migen eten een gigantische hoe veelheid suiker. Als ze zich beter beginnen te voelen, soms voor hel eerst sinds jaren, worden ze ge voeliger voor zulke adviezen" (The Independent). Henriëtte Vooijs is pas zestien jaar, maar ze kan al bogen op een dubbele loopbaan. De 16-jarige Rijnsburgse combineert namelijk met succes wielrennen en schaat sen. In beide takken van sport be hoort de havo-scholiere inmid dels tot de besten van Nederland in haar leeftijdsklasse. Als schaatsster was zij al eens Neder lands kampioene bij de D-meis- jes. Als wielrenster hoopt zij, in navolging van haar dorpsgenotes Petra Grimbergen en Corina Ou wehand, een keertje aan het we reldkampioenschap voor junio ren te kunnen deelnemen. Als Henriëtte negen jaar gele den niet uit Katwijk naar Rijns burg was verhuisd, zou zij wel licht nooit zo'n sportieve loop baan hebben gehad. Nu kwam zij via een vriendinnetje op de Rijns burgse IJsclub terecht. "Dat was tijdens de zomertraining", herin nert de jonge schaatsster zich. "We moesten veel hardlopen. Dat vond ik wel leuk, ook al kwam er nog geen schaats aan te pas. Toen ben ik ook maar meteen lid ge worden". Hoe gladder de ondergrond werd, des te gemakkelijker kon Henriëtte uit de voeten. Zegt ze nu, maar in het eerste jaar viel ze meer dan ze op de been bleef. "Negen van de tien keer ging ik onderuit op de 500 meter", geeft ze toe. "Dat is trouwens nog steeds mijn zwakste afstand, ook al val ik tegenwoordig bijna nooit meer. Maar ik heb nu eenmaal niet zo veel snelheid in mijn be- Moeilijk Over kracht beschikt de lichtge wicht van 58 kilo daarentegen in voldoende mate. Vooral op de 3000 meter (beste tijd 4.54,0) trekt Henriëtte Vooijs daar profijt van. Maar officieel staat die lange af stand, net zo min als de 5000 me ter, op het-programma voor zes tienjarigen, zodat Henriëtte het meestal met de 1500 meter moet doen. Op die moeilijke afstand, waarbij schaatsers hun krachten heel zorgvuldig moeten verdelen, heeft zij als snelste tijd 2.18,0 ach ter haar naam staan. "Dat is nog lang niet zo snel als de winnares van de Residentie cup (een be langrijke juniorenwedstrijd in Den Haag red.), Ellen Linden- bank, maar die rijdt ook in Jong Oranje". Zo ver heeft de Rijnsburgse het nog niet geschopt. Zij maakt wel deel uit van de gewestelijke selec tie. Via haar clubtrainer Kees Ou wehand, vader van wielrenster Corina, kwam Henriëtte een paar jaar geleden met de wielersport in aanraking. Ook die duursport ging haar meteen "onwijs goed" af. "Ik zit zelfs bij de nationale se lectie, maar dat gaat ook veel ge makkelijker dan met schaatsen. Er zijn namelijk veel minder meisjes die wielrennen dan die schaatsen. Mensen kijken er soms nog van op dat ik op de race fiets stap. Dat meisjes gaan schaatsen vinden ze wel heel ge woon". Als leden van de kinderjury bekijken Fleur Veldkamp (links) en Moni que van Aken met Hans van Willigenburg enkele van de honderden ge selecteerde krantefoto's. (foto Hans van Weel)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9