Verlof vrouw bij bevalling wel 16 weken Vrouw moet handen meer gebruiken ZWITSERSE VUILNISBAKKEN UIT IJSLAND Kamer oneens met Ter Veld 'Man wil wel stofzuigen, maar ziet het stof niet' KLM, Sabena en BA: Brussel knooppunt Ziekenfonds: apotheker moet rente als korting zien Kamer steunt nieuwe opzet arbeidsbureaus WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Goud- of zilverkleurige broche van Vendome Opgesierd met stras stenen De normale pri|S is 89- Maar, met de kerstdagen in aan tocht. is de pn|S slechts 69.- Bi| de Vendome-stand in de Biienkorf. ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. de Bijenkorf 0 Neerslag op pc voor landbouw DEN HAAG (ANP) - Boeren en tuinders die over een personal computer met telefoonaanslui ting beschikken, kunnen vanaf volgende week dinsdag neer- slagbeelden van het KNMI op hun scherm halen. Daarop is bij voorbeeld eenvoudig te zien waar en hoe hard het regent of sneeuwt. Boeren kunnen zo snel zelf zien of er een regengebied nadert. Daarop kunnen zij hun werk instellen. Het KNMI werk met het vi- deotexsysteem van Agrotel, een computersysteem speciaal voor de land- en tuinbouw. Naast de neerslagbeelden geeft het KN MI gedetailleerde verwachtin gen voor een aantal regio's vpor de volgende 24 uur. Voor de landbouw belangrijke gegevens zijn daarin ook opgenomen. On geveer 1200 boeren en tuinders zijn thans aangesloten op het Agrotelsysteem. \4:ndomf\ DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer houdt vast aan de wens om het zwangerschaps- en bevallingsverlof voor vrou wen uit te breiden van 12 naar 16 weken. Behalve de kleine christelijke partijen is de gehele Kamer het oneens met staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken), die een uitbrei ding van 12 naar 14 weken vooralsnog voldoende vindt. Woordvoersters van de diverse partijen zullen dit vanavond in een kamerdebat over de zaak naar voren brengen. DEN HAAG (ANP) - Vrouwen en meisjes kunnen werk binnen- en buitenshuis alleen combineren als mannen en jongens dat ook doen. "Een man wil best nog eens stofzui gen, maar hij ziet het stof pas liggen, als zijn partner erop wijst", zo ver woordde minister d'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cul tuur het vanochtend in Den Haag op een internationale conferentie over meisjesbeleid. "Ik vind het na tuurlijk prima, dat een slimme meid op haar toekomst is voorbereid, maar ik vind ook dat een knappe vent zijn verantwoordelijkheid kent", aldus de minister, zich ui tend in postbus 51-kreten De conferentie stond in het teken van de zogenaamde 1990-maatregel. De Nederlandse overheid gaat er van uit dat alle meisjes die in en na 1990 18 jaar worden zo veel mogelijk deelnemen aan de arbeidsmarkt en economisch zelfstandig zijn. Maar dan moeten volgens de minister ook jongens op alle terreinen wor den voorbereid op een zelfstandig bestaan. De invoering van de 1990-maatre gel, goede kinderopvang en maatre gelen op het terrein van zwanger- en ouderschapsverlof kunnen de eco nomische zelfstandigheid van vrou wen en meisjes bevorderen, maar het belangrijkste is dat mannen en jongens zich ook bezighouden met het huishouden en de zorg voor de kinderen. Volgens minister d'Anco na gaat het er niet alleen om de tech niek van het huishouden onder de knie te krijgen, maar ook om het be sef van wat nodig is. "Het gaat om de mentaliteit en de vaardigheid. Beide zaken kunnen gewoon wor den aangeleerd". De eisen die bij vrouwen worden gesteld aan de economische zelf standigheid botsen volgens d'Anco na voortdurend met de eisen die verbonden zijn aan het ideale huis vrouw- en moederschap. Veel vrou wen ontlopen daarom die conflictsi tuatie door óf geen kinderen te krij gen en te kiezen voor een beroep, öf door zich na de geboorte van het eerste kind te stoppen met werken. De minister zei met verontrusting kennis te hebben genomen van een recent krantebericht waaruit bleek dat steeds meer werkloze meisjes moeder willen worden. Volgens haar moet nader worden onder zocht hoe dat komt. D'Ancona meende dat ons land nog maar nauwelijks begonnen is om de ontplooiingskansen van meisjes goed vorm te geven. In het onderwijs bij voorbeeld gebeurt wel veel, maar als er niet meer aan dacht komt voor de sociaal-culture le zelfstandigheid van meisjes zal hun positie niet echt verbeteren. De minister zei dat het niet een voudig is om de 1990-maatregel be kend te maken bij de etnische groe peringen. Ze citeerde een meisje dat tegen Buitenlanders Bulletin had gezegd: "Hoe vertel ik mijn vader wat de regering van mij wil". In een in 1991 te verschijnen voortgangs rapportage zal daarom volgens d'Ancona concreet moeten worden aangegegeven welke gevolgen het gevoerde beleid voor allochtone meisjes heeft en welke nieuwe maatregelen nodig zijn. Japan koopt ruimtestation van Sovjetunie TOKYO (AP) - Een Japans be drijf heeft een Russisch ruimte station gekocht. Yutaka Horie is voor 20 miljoen gulden eigenaar geworden van een Russische Mir. Het gaat om een station dat in reserve werd gehouden voor het nog altijd goed functione rende, soortgelijke ruimtelab dat begin 1986 werd gelanceerd. Horie zei dat hij de Mir, die dit jaar op een internationale vorm geverstentoonstelling in Japan werd geexposeerd, had gekocht als teken van internationale sa menwerking in de ruimte. Tekort personeel in Amsterdam remt investeerders AMSTERDAM (ANP) - Het groot aantal moeilijk te vervullen vacatu res (50 procent) in Amsterdam werkt remmend op investeringen en leidt ertoe dat werkgevers op ter mijn naar andere steden uitkijken waar gemakkelijker personeel kan worden gevonden. Dit blijkt uit het kwartaalbericht van de Kamer van Koophandel in Amsterdam. Hoewel het werkloosheidsper centage in Amsterdam hoger ligt dan het landelijke cijfer, zijn er toe nemende geluiden te horen dat het regionaal-stedelijk bedrijfsleven zijn vacatures niet of moeilijk ver vuld kan krijgen, zo stelt de kamer van Koophandel. In de regio Am sterdam gaat het om 10 procent meer vacatures dan landelijk. De sectoren met in aantallen de meeste moeilijk vervulbare vacatu res zijn de sector banken, verzeke ringen en zakelijke dienstverlening (827) en handel, horeca een repara tie (823). Verder betreft een groot aantal moeilijk vervulbare vacatu res wetenschappelijk personeel en vakspecialisten. Dit is eenderde deel van de totale groep. De sector bouwnijverheid en in stallatiebedrijven, waar 87 procent van alle vacatures moeilijk vervul baar blijkt, geeft Amsterdam pro blemen, aldus het rapport, omdat in de hoofdstad werken op stapel staan waarbij op grote schaal het bouwbedrijfsleven zal worden inge zet. In hoeverre regionale bedrijven hieraan kunnen meewerken hangt onder meer af van de beschikbaar heid van personeel op alle niveau's. Ter Veld liet de Kamer verleden week schriftelijk weten een zwan gerschaps- en bevallingsverlof van 14 weken 'redelijk' te vinden. Vol gens haar hervat meer dan 50 pro cent van de vrouwen binnen acht weken na een bevalling het werk. De bewindsvrouwe wees er verder op dat een uitbreiding van het ver lof tot 16 weken, een extra last van 70 miljoen gulden zou betekenen, gerekend vanaf een verloftermijn van 12 weken. De premie ziektewet zou daardoor met ongeveer 0,1 pro cent omhoog moeten. De Kamer is niet overtuigd van de argumenten van Ter Veld. De grote fracties achten de extra kosten geen bezwaar. Bovendien menen de frac ties te weten dat vrouwen na een be valling nu gemiddeld 10 weken ver lof nemen. Dat is twee weken meer dan het gemiddelde dat Ter Veld aangaf. Eerste vijf minuten sollicitatiegesprek beslissend ROTTERDAM (GPD) - Het i aantrekkelijke vrouwen nog altijd moeilijker een topbaan in. het be- aantal vrouwen met een leidingge vende positie vormt slechts kleine deel van het potentieel drijfsleven te krijgen. Het voorko- goed opgeleide en gekwalificeerde i sollicitanten speelt welis waar een ondergeschikte rol, maar appetijtelijk ogende vrouwelijke managers. De verklaring ligt naar haar me ning maar voor een deel in de onver- minder aantrekkelijke vrouwelijke enigbaarheid van de moeder- en be nen. "De kennis en ervaring kandidaat worden er meestal ach teraf bijgesleept, als zogenaamde 'zakelijke' verantwoording keuze". aardigheid als typisch vrouwelijk". Oefeningen dg De opkomst van een uit de Verenig de Staten overgewaaide methode voor de selectie van personeel, de 'assesment center methode', biedt kandidaten gooien hogere ogen vanwege vooroordelen over hun ambitie, besluitvaardigheid en tionaliteit. door Arinemiek van Oosten Het uiterlijk van sollicitanten vormde gisteren maar één van de factoren in het betoog van dr. Anne- lies van Vianen over de vraag waar om de werving en selectie van vrou welijke managers nog altijd zo moeizaam verloopt. De coördinator bij het bedrijfspsychologisch Ad viescentrum van PTT-Post was een van de spreeksters in Rotterdam op de manifestatie 'Zoeken naar onbe kend talent'. Het ging daarbij vooral over de vraag hoe het dreigende te kort aan managers in Nederland kan worden voorkomen. "Het feit dat er relatief te weinig vrouwen op verantwoordelijke pos ten zitten, wordt nogal eens gewe ten aan een te gering aanbod van goed opgeleide vrouwen", begon Annelies van Vianen haar verhaal. Ten onrechte, toonde zij aan. Het roepsrol, want niet elke vrouw ziet kans om aan twee fronten de eind- verantwoorlijkheid te dragen. De manier waarop bedrijven managers werven en selecteren, is volgens haar ook van invloed. De eerste vijf minuten in een solli citatiegesprek zijn volgens Anne lies van Vianen, die tot 1988 als on derzoeker arbeidsvraagstukken was verbonden aan de Rijkuniversi teit Leiden, veelal doorslaggege- vend. Zowel de uitgenodigde man nelijke als vrouwelijke kandidaten voldoen in het algemeen aan de ge stelde eisen inzake opleiding en kennis. Vakkennis "De sollicitant is de eerste minuten niet of nauwelijks aan het woord, maar uit mijn onderzoek blijkt het ken. "Ik heb door middel De beeldvorming over een sollici tant wordt volgens Van Vianen die bedrijven volgens dr. Annelies eerste minuten vooral gevormd op Vianen betere mogelijkheden basis van het uiterlijk en gebaren kandidaat. Zo blijken oog- juist oordeel over de kwalitei- kandidaat-managers te vel- contact, instemmend knikken, len- "De methode houdt in dat op glimlachen, spraak ondersteunen- systematische wijze met gebruik- de handgebaren en ontspannen ge drag een gunstige indruk te maken. "Het is mij opgevallen dat vrouwen vooral glimlachen en instemmend knikken. Zij moeten dat niet nala ten, maar er nog wat aan toevoegen. Mannen maken meer handgebaren, vrouwen zouden dat ook kunnen doen". volgens Van Vianen niet alleen daten making van meerdere oefeningen en situatie-nabootsingen gepro beerd wordt de kwaliteiten van mensen te bepalen. Deze methode zo is inmiddels gebleken - biedt niet alleen vrou wen een betere kans op aanstelling, hij blijkt ook een redelijk betrouw bare voorspellende waarde te heb ben voor de mogelijkheden in de de benodig- toekomst. Bij PTT-Post wordt hij manager zijn toegepast bij de selectie van kandi- nogal traditioneel, de gevraagde r commerciéle functies e functies in het lager, middel e vaardigheden zijn ook tamelijk hoger management" 'mannelijk'. De meeste bedrijven gaan verder niet nauwkeurig na welke kwaliteiten zij eigenlijk zoe- haal. "Het personeelsbeleid bij oordeel over de persoonlijkheid van onderzoek i de kandidaat dan al te worden ge- tie de meningen gepeild PTT-Nederland is sterk gericht op arbeidsorganisa- de selectie en loopbaangebeleiding veld. De vragen die de interviewer vervolgens stelt, moeten die eerste mannelijke indruk bevestigen. Verder bleek dat er met mannelijke kandidaat managers meer over hun vakkennis wordt gesproken, terwijl het bij vrouwen blijft bij het aftasten van hun interesses", vertelde Van Via- die tot topmanagers managers goede en slechte zouden kqnnen uitgroeien. Het top- vrouwelijke eigen schappen zijn. Het rijtje met wenste mannelijke kwaliteiten be- vatte woorden als durf, kracht, logi- kandidaten. Voorlopige resultaten management van de PTT gebruikt de methode van assesment center het ontdekken van dergelijke rationaliteit. De ondervraag den benoemen nieuwsgierigheid, spontaniteit, tact, begrip en zacht- dat iets meer vrouwen de eindstreep te ha- HAARLEM De gemeente Haar lem heeft vandaag een contract ge sloten met een Zwitserse firma voor de levering van 15.000 vuilnisem mers. Officieel least de gemeente echter de zojuist aangekomen vuil nisemmers van een firma in IJs land. Met deze omstreden 'IJsland- constructie' kan de gemeente Haar lem de verplichte BTW omzeilen. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De Kamer kan er in grote meerderheid mee in stemmen dat de rijksoverheid de verantwoordelijkheid voor de ar beidsbureaus de komende jaren gaat delen met werkgevers en vak bonden. Dit bleek gisteravond tij dens een afsluitend debat over de nieuwe opzet van de arbeidsvoor ziening, dat op 1 juli 1990 in moet gaan. In de nieuwe opzet vormen over heid, werkgevers en vakbonden sa men een Centraal bestuur arbeids voorziening CBA dat het beleid gaat uitstippelen. In de regio komen 28 regionale besturen (RBA's) waarin de plaats van de rijksoverheid door de gemeenten wordt bezet. De RBA's zijn behoorlijk vrij in het be palen van het beleid. De rijksover heid geeft het CBA jaarlijks onge veer 1,9 miljard gulden om het be leid goed te kunnen uitvoeren. De Kamer zal jaarlijks over het beleid en de benodigde gelden debatteren. Minister De Vries (sociale zaken) sprak in de Kamer over 'een cultu rele omslag' waarbij nu samenwer king tussen overheid en sociale partners voorop staat. Hij erkende dat het slagen van de operatie voor af niet vaststaat en er zekere risico's zijn. Van de andere kant betoogde de minister dat het ondermeer van het enthousiasme van alle betrok kenen zal afhangen of het geheel een succes wordt. De bewindsman kwam de Kamer op een aantal punten tegemoet. Zo zal de hele opzet over vier jaar wor den geëvalueerd. De Kamer krijgt de mogelijkheid elke twee jaar te bezien of de voor het CBA uitge trokken gelden voldoende zijn en of zij juist worden besteed. Bijstelling van de bedragen is dan mogelijk. Daarnaast krijgen de RBA's de vrijheid om van het landelijk be paalde beleid af te wijken indien dit het arbeidsmarktbeleid dient. De RBA's kunnen daartoe zelf hun werkzaamheden bepalen. In het be leid zullen per categorie werkzoe kenden taakstellingen worden op genomen. Dat zal ook in de diverse regio's gebeuren. Arbeidsbemiddeling door derden (bijvoorbeeld uitzendbureaus) wordt aan een vergunning gebon den, tenzij een meerderheid van het CBA daar tegen is. Voor bepaalde vergunningaanvragen kan nader onderzoek worden gepleegd. Een maal per jaar dient de vergunning houder verslag uit te brengen over de werkzaamheden. Overigens kan voor het ter beschikking stellen van arbeidskrachten, tijdelijk onthef fing van een vergunning worden verleend. Al degenen die een ver gunning hebben tot arbeidsbemid deling zullen gebonden worden aan non-discriminatie. Voorman NCHP weg UTRECHT (ANP) De voorzitter van de bond voor hoger personeel NCHP, mr. J. Coster (45), stapt voor tijdig (na anderhalf jaar) op. Coster kan zich niet verenigen met de 'be sluiteloosheid' binnen de kwijnen de bond over de omvorming van een pure vakbond naar een meer op individuele dienstverlening gerich te organisatie, zo heeft hij meege deeld. BREDA (ANP) Ziekenfonds Midden-Brabant heeft gisteren voor de rechtbank in Breda geëist dat een apotheker de rente die hij ont vangt van obligaties in een medi- cijngroothandel als een korting doorberekent aan zijn klanten en hun verzekeraars. Volgens het zie kenfonds gaat het namelijk niet om normale obligaties die op de vrije markt te koop zijn, maar om 'klant gebonden' obligaties die alleen apo thekers kunnnen kopen. Het ziekenfonds vindt dat deze constructie het zogenaamde omni- partijenakkoord (OPA), dat vorig jaar is gesloten om de kosten van de geneesmiddelenvoorziening te be heersen, op losse schroeven zet. Door het nieuwe tariefsysteem dat daarbij voor apothekers is inge voerd mogen alleen de werkelijk voor de medicijnen betaalde in koopprijzen worden gedeclareerd. Kortingen van fabrikanten of groot handelaren mag de apotheker dus niet meer zelf houden. De Economische Controle Dienst heeft eerder dit jaar proces-verbaal opgemaakt tegen tegen de Coöpera tieve Apothekers Vereniging OPG in Utrecht, wegens overtreding van deze tarievenwet. De gezamelijke farmaceutische groothandel van apothekers geeft zijn leden name lijk obligaties wanneer zij grote par tijen medicijnen inkopen. De ECD en de ziekenfondsen vinden daar om dat de rente daarover wordt be taald aan de leden —-apothekers als korting moet worden be schouwd, die moet worden doorbe rekend aan de klant. De Brabantse apotheker betwist dat echter. Zijn advocaat voerde aan dat een coöperatie is aangewe zen op een systeem van zelf-finan- ciering. Ook de OPG moet het heb ben van de bereidheid van haar le den (het overgrote deel van de Ne derlandse apothekers) om in de be hoefte aan eigen vermogen te voor- Gezien de sterke uitbreiding van de activiteiten van OPG is het op peil houden van het risicodragend vermogen noodzakelijk. Met het oog daarop heeft OPG begin 1989 een achtergestelde dus risicodra gende obligatielening uitgeschre- BRUSSEL (GPD) De luchthaven Zaventem bij Brussel moet het nieuwe knooppunt worden voor het Europese luchtverkeer van Sabena, de KLM en British Airways. Schip hol zal zich verder ontwikkelen tot knooppunt voor het intercontinen taal luchtverkeer. Vandaag hebben de drie luchtvaartmaatschappijen overeenstemming bereikt over de oprichting van Sabena World Airli- Het is de bedoeling dat de KLM en British Airways ieder voor twin tig procent gaan deelnemen in de nieuwe maatschappij Sabena World Airlines (SWA). Sabena zelf houdt zestig procent van de aandelen in handen. De KLM en British Air ways krijgen ieder twee zetels in de tien leden tellende raad van be stuur. Sabena, de KLM en British Air ways willen met Sabena World Air lines de luchthaven Zaventem uit bouwen tot een knooppunt voor het regionaal Europees luchtverkeer. Wie van Schiphol naar minder grote luchthavens in Europa wil reizen vliegt straks via Brussel. Het aantal Europese bestemmingen van Brus sel zal aanzienlijk worden uitge breid. Er komen meer verbindingen tussen Amsterdam en Brussel en tussen Manchester, Gatwick en Brussel. Verwacht wordt dat de ontwikke ling van Brussel tot een zogenaam de 'Euro-hub' tot een sterke groei van de inkomsten voor SWA zal lei den in de periode 1990-1995. Zo'n achttien procent op jaarbasis. In het begin wordt evenwel rekening ge houden met aanloopverliezen. In 1993 is de uitbreiding van de passa giersterminal op Zaventem gereed. De Europese vloot van SWA zal de komende vijfjaar toenemen van 24 tot 65 vliegtuigen. De interconti nentale vloot van SWA groeit van 11 tot 19 vliegtuigen. Hiermee is een investering gemoeid van zo'n 6 mil jard gulden. Deze lasten komen in principe voor rekening van Sabena S.A. (holding), die de vliegtuigen verhuurt aan SWA. Mocht Sabena hier niet aan kunnen voldoen, dan zullen de KLM en British Airways bijspringen. De SWA-organisatie gaat op 1 ja nuari van start. Het totale perso neelsbestand zal aanvankelijk uit 6000 medewerkers bestaan en gelei delijk toenemen tot 10.000 in 1995. Per zomerdienst 1990 zal de dienst regeling van SWA aangepast wor den aan de Euro-hublgedachte. Vanaf de zomer van 1993 zal de Eu- ro-hub volledig operationeel zijn. KLM en British Airways nemen ieder honderd miljoen gulden mee. Sabena brengt 50 miljoen gulden mee en 250 miljoen 'goodwill'. SWA zal in principe alle diensten betrek ken van Sabena of een van de Sabe- na-dochters. Mocht Sabena elders betere condities krijgen, dan staat de maatschappij vrij dat te doen. Het is nog onduidelijk hoe de Eu ropese Commissie zal reageren op de samenwerkingsovereenkomst. Daarom gaat de SWA-organisatie op 1 januari van start als honderd procent dochteronderneming van Sabena. Na verkregen goedkeuring zullen veertig procent van de aande len overgedragen worden aan Bri tish Airways en KLM. De nieuwe verkeerstoren van Schiphol is bijna klaar. (foto anp> Meer schoon dieselen Het kabinet trekt met ingang van 1991 25 miljoen gulden uit om het gebruik van een katalysator in die selmotoren te stimuleren. Het gaat dan om personenauto's, taxi's en bestelwagens met een 'schone' die selmotor. Daarnaast zal de bijzon dere verbruiksbelasting voor dit ty pe diesels worden verlaagd. De be lasting voor 'vuile' dieselauto's zal daarentegen worden verhoogd. Fusie Brabant Pers Fusie tussen twee van de drie kran ten van Brabant Pers, bedoeld om de concurrentie met de landelijke dagbladen beter aan te kunnen, lijkt niet langer waarschijnlijk. Volgens de directie van het krantebedrijf gaat samenbundeling van het Bra bants Dagblad in Den Bosch en het Nieuwsblad in Tilburg niet door als beide betrokken redacties of één er van zich daartegen uitspreken. Milieuprojecten DSM DSM heeft een reeks van ongeveer 100 projecten voor het milieu afge rond. Zo is de de uitstoot van stik- stofoxyden bij chemische installa ties en van zwarte leistoffen zoals benzeen en monovinylchloride met 85 procent teruggebracht. Verder zijn reducties met 65 procent van de uitstoot aan acrylonitril, aan ammo- niakemissie met 61 procent en stof- emissie met 60 procent bereikt. Ook is een opslagplaats aangelegd voor de berging van verontreinigd afval- slib en -slik. Hergebruik bouwstof Minister Alders van volkshuisves ting wil allerlei reststoffen uit de bouw, als bouwstof en slooppuin hergebruiken als funderingsmateri aal of grindvervanger in cement en vliegassen en slakken. In het Bouw stoffenbesluit zullen hiervoor re gels worden gesteld. Ontslagen Zuidafrika De Zuidafrikaanse Transportdienst heeft 2641 van zijn werknemers ont slagen en gedreigd met het ontslag van duizenden anderen, als er geen eind komt aan een nu zes weken du rende staking. In totaal zijn nu 11.000 van de 16.000 stakende werk nemers van het staatstransportbe- drijf ontslagen. De stakers eisen verhoging van het minimumloon. Opvolger Herrhausen Deutsche Bank, de grootste bank in de Bondsrepubliek Duitsland, heeft een opvolger gekozen voor haar op 30 november bij een bomaanslag om het leven gekomen topman Alf red Herrhausen. Het is de 54-jarige Hilmar Kopper, die sinds 1977 lid van de raad van bestuur is en als een soort minister van buitenlandse za ken van de bank fungeerde.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7