'Vietnamezen zijn terecht uitgewezen' Terugsturen bootvluchtelingen is vooral signaal Oppositie presenteert zich in Servië, democratie in Kroatië Thatcher legt kritiek naast zich neer Aidskinderen in Afrika aan hun lot overgelaten Rode Khmer wijst vredesplan af Kamsteeg Auto Rental WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 LONDEN/WASHINGTON (Rtr/AFP/GPD) De Britse regering houdt vast aan de ge dwongen repatriëring van Vietnamese vluchtelingen uit Hongkong. Premier Thatcher verdedigde zich gisteren in het Lagerhuis fel tegen de ongezouten kritiek uit onder meer Washington. Wel besloot de Britse regering de repatriëring een week stop te zetten in af wachting van een uitgebreid debat in het Lagerhuis. Popsterren zingen tegen repatriëring LONDEN (AP) Uit protest tegen de repatriëring van Vietnamese bootvluchtelin gen gaat een aantal Britse popsterren op initiatief van ex-Genesisgitarist Steve Hac- kett een nieuwe versie opne men van de song 'Sailing' van Rod Stewart. Hackett onder streepte gisteren dat het gaat om een protest en niet om lief dadigheid. Wel zal de op brengst van de plaat, die begin volgend jaar moet uitkomen, worden geschonken aan vluch telingenorganisaties. Naast Hackett werken aan de plaat Brian May van Queen en de popgroepen Tears for Fears en de Sutherland Bro thers mee. BELGRADO (AP) In Servië lijkt de aanval op de communistische leiding gisteren met de oprichting van twee onafhankelijke oppositie partijen ingezet. In Belgrado maak ten dertien vooraanstaande intellec tuelen de oprichting bekend van de Democratische Partij, terwijl een groep uit de officiële Servische So cialistische Jeugdorganisatie on danks een verbod van de autoritei ten de Beweging voor Democrati sche Vernieuwing presenteerde. Of deze groepen worden getole- rereerd is nog de vraag. De Servi sche leider Slobodan Milosevic heeft zich tot nu toe steeds hevig verzet tegen een meerpartiienstel- Drugshandelaren Twee drugshandelaren zijn gisteren in Mexico veroordeeld tot gevange nisstraffen van 144 en 116 jaar voor de moord op de Amerikaanse agent Caramena Salazar in 1985 en een se rie andere misdrijven. Acht mede plichtigen kregen gevangenisstraf fen van 28 maanden tot 40 jaar. De moord leidde indertijd tot een di plomatiek conflict tussen Mexico en de Verenigde Staten. Moord Guatemala De Guatemalaanse studentenleider Marco Tulio Montenegro is in de hoofdstad Guatemala op straat met messteken vermoord. Volgens de aartsbisschop, de grootste vak bondsfederatie en een mensenrech tenorganisatie is Montenegro het slachtoffer geworden van een doodseskader. Hij was net terugge keerd uit Panama, waar hij heen was gevlucht na gruwelijke moor den op studentenleiders door het le ger. Rechter vermoord In de Colombiaanse stad Buena ventura is gisteren mevrouw Mejia de Roldan op straat doodgeschoten. Ze is de zesde magistraat die sinds augustus door de Colombiaanse drugsmaffia is vermoord. Ze was op weg naar de stad Cali, een bolwerk van de drugsbaronnen, om daar het ambt van rechter te gaan bekleden. Ontslagen Filipijnen President Corazon Aquino heeft een generaal en het hoofd van de in lichtingendienst ontslagen na de mislukte couppoging, terwijl de muitende soldaten worden ver spreid over het land en onderge bracht bij verschillende eenheden, aldus legerchef Manuel Cacanando. Hij onthief veertien andere officie ren van hun functies. De eerste 52 vluchtelingen werden gistermorgen in alle vroegte op het vliegtuig naar Vietnam gezet. De kritiek barstte daarop los. De Britse oppositie. Amnesty International en het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, die de beslissing voorbarig noemde, trokken fel van leer. Was hington noemde het terugsturen zelfs "onaanvaardbaar". Thatcher wuifde allle kritiek weg met het argument dat de Britse kroonkolonie moet worden be schermd tegen een toevloed van vluchtelingen. De Chinese bevol king heeft naar haar zeggen al ge noeg geleden onder de vluchtelin genstroom uit Vietnam. Volgens haar is er niets fout aan om illegale immigranten naar het huis terug te sturen. "Overal in de wereld wor den illegale economische emigran ten teruggestuurd naar hun land van herkomst", aldus Thatcher. De premier verweet de landen die kritiek leveren zelf geen vluchtelin gen te accepteren. Thatcher wees er daarbij op dat 13.000 van de 57.000 Vietnamezen in Hongkong mogen blijven. Die worden als echte poli tieke vluchtelingen beschouwd, de sel en partij-ideoloog Snezana Alek- sic zei maandag nog dat de vorming van onafhankelijke politieke partij en zou leiden tot de opheffing van Joegoslavië. Vertegenwoordigers van de nieu we Servische partijen verklaarden gisteren te streven naar een meer- partijenstelsel, vrije verkiezingen, persvrijheid en garanties op de na leving van de mensenrechten. "Het constante geschreeuw over het na tionaal belang is alleen maar be doeld om het behoud van de macht zeker te stellen", aldus het program ma van de Beweging voor Demo cratische Hervorming. In de noordelijke deelrepublie- Roemenië sluit grens hermetisch WENEN (AP) Roemenië heeft be sloten de grenzen nog hermetischer af te sluiten. De Roemeense grens- bewakingsdienst wordt van het le ger overgeheveld naar de politie, zo is gisteren in het politbureau beslo ten. Aangenomen wordt dat de poli tie uitgebreide bevoegdheden krijgt, al werd daarover door het staatspersbureau Agerpres niets ge meld. De maatregel is bedoeld om een halt toe te roepen aan de toenemen de stroom vluchters. Een paar we ken geleden keerde de voormalige turnkampioene Nadia Comaneci haar land de rug toe vanwege de on vrijheid onder de Roemeense leider Ceausescu, die als enige in het oost- blok hervormingen tegenhoudt. Zij heeft na omzwervingen door Hongarije en Oostenrijk politiek asiel gekregen in de VS- anderen hebben volgens haar alleen uit economische overwegingen hun land de rug toegekeerd. Minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd zei dat Londen in ja nuari twee waarnemers naar Viet nam sturen om te controleren of de regering in Hanoi zich aan haar woord houdt en de teruggestuurde vluchtelingen niet lastig valt. Hij verdedigde het beleid door erop te wijzen dat de eerste repatriëring volgens internationaal aanvaarde procedures is uitgevoerd en dat er geen geweld is gebruikt. Labourleider Neil Kinnock dacht daar anders over. Die zei dat de vluchtelingen door toedoen van de regering armoede en repressie tege- moetgaan. Maar volgens Hurd kan Londen niet anders, ook al omdat vorig jaar slechts 600 Vietnamezen vrijwillig naar huis zijn terugge keerd volgens een programma van de VN-vluchtelingenorganisatie UNCHR, terwijl in dezelfde tijd er zo'n 30.000 arriveerden. Meer buitenlands nieuws op pagina 11 ken Slovenië en Kroatië vinden wel ingrijpende politieke hervormin gen plaats. In Slovenië worden vol gend jaar maart de eerste vrije ver kiezingen worden gehouden, ter wijl de communistische leiding van Kroatië zich gisteren uitsprak voor een meerpartijenstelsel. Partijlei der Stanko Stojicevic sprak van een "historische uitputting van het een- partijsysteem" bij de opening van een regionaal partijcongres in Za greb. "Er kan geen democratisch socialisme zijn zonder politiek plu ralisme, gebaseerd op het recht van vereniging en wedijver van politie ke bewegingen en programma's", aldus Stojicevic. In het conflict tussen Servië en Slovenië, waarbij Servië alle ban den met de noordelijkste deelrepu bliek heeft verbroken, lijkt Kroatië definitief de kant van Slovenië te kiezen. "Ultimatums en het verbre ken van economische betrekkin gen, beschuldigingen en bedreigin gen vormen een directe aanval op de grondwettelijke orde van het land en zijn economische en politie ke integriteit", aldus Stojicevic in een felle uithaal naar Servië. NAIROBI De schrik voor be smetting met het aidsvirus heeft nu ook de Afrikaanse kinderte huizen bereikt. In Kenya moeten kinderen die worden opgenomen in weeshuizen eerst een bloedtest ondergaan. Als een kind seroposi tief wordt bevonden, mag het er niet in. door Dorothy Munyakho/IPS "We hebben geen voorzienin gen om kinderen met HIV-be- smetting op te vangen", zegt Ly- dia Nyalwal van het Thomas Bar- nados kindertehuis even buiten de Kenyaanse hoofdstad Nairobi. "We zou het heerlijk vinden als we een speciaal plekje voor de aidskinderen hadden, maar ieder een is als de dood voor aids". In de afgelopen drie maanden heeft het tehuis drie babies de deur gewezen, nadat ze positief uit de test kwamen. "Een van hen, een jongetje was al in een BANGKOK (IPS) - De Cam bodjaanse communistische Rode Khmer wijst als enige het vredes plan af dat Australië eind vorige maand lanceerde. De illegale radio zender van de Rode Khmer noemde gisteren de uitlatingen van premier Hun Sen dat hij wil praten over het Australische plan "leugenachtig". De premier van het door Vietnam gesteunde bewind in Pnom Penh is er alleen maar op uit om de verzet- scoalitie haar VN-zetel te ontfutse len, aldus de Rode Khmer. Hun Sen barre toestand, met wonden over zijn hele lijf. We dachten dat hij een week of zes was, maar hij bleek al zeven maanden". Een particulier ziekenhuis in Nairobi wilde dit kind wel opnemen. Hij stierf na drie weken. Maar over het algemeen is er geen plaats voor kinderen met aids. Iedereen is bang besmet te worden door de zieke babies. "In de dorpen laten familieleden ser opositieve babies aan hun lot over", aldus de arts Florence Manguyu, vice-voorzitter van de Kenyaanse afdeling van de Inter nationale Medische Vrouwenver eniging (IMWA). De kinderen sterven vervolgens als regel door verwaarlozing. In Kenya waren er in juni dit jaar 817 kinderen onder de vijf stelde als voorwaarde voor onder handelingen over het Australische voorstel dat zijn regering deze zetel krijgt. De VN erkennen het bewind van Hun Sen niet, omdat hij in 1979 aan de macht kwam na een invasie van Vietnam. Daarbij werd een eind gemaakt aan het schrikbewind van de Rode Khmers. De Australische minister van bui tenlandse zaken Gareth Evans pre senteerde op 24 november een plan om de regering en de drie verzetsle- kamp op het eiland Tai Au Thau, na dat de autoriteiten hadden besloten om nieuwe vluchtelingen - soms meer dan duizend per dag - alleen nog maar eten en water aan te bie den. En, zo luidde gisteren een van de argumenten, meer dan water en brood hebben we de vluchtelingen ook op langere termijn niet te bie den. In het al ongelooflijk dichtbe volkte Hongkong zelf kunnen ze niet blijven. Daar neemt het gemor over de vluchtelingenstroom toe en wordt de roep om ze gewoon terug te sturen steeds luider. En het bui tenland, zo stelde Wilson terecht vast, weigert om de vluchtelingen op te nemen. Uitstel wekt alleen maar valse verwachtingen, zei hij. Dat het allemaal nog zo betrekke lijk lang heeft geduurd, komt vooral door de VS die - nog kampend met de resten van hun Vietnamsyn- droom - elk repatriëringsplan tot nu toe van de hand hebben gewezen. Ook nu deden de VS en Canada weer een beroep op de Britten hun deportatieplan in de ijskast te zet ten. Signaal Maar deze keer had Hongkong een extra reden om het verzoek naast zich neer te leggen. Over een paar maanden is het lente en wordt de Chinese zee weer rustiger. Daarmee breekt ook het vluchtelingensei- zoen weer aan, en de autoriteiten willen ten koste van alles voorko men dat ze in 1990 opnieuw tiendui zenden vluchtelingen binnen hun poorten krijgen. "We willen duide lijk maken dat we een herhaling van dit jaar niet kunnen hebben. Daar hebben we gewoon de ruimte niet voor", aldus een Hongkongse amb tenaar. De behoefte om dat signaal af te geven lijkt zelfs zwaarder te hebben gewogen dan een zorgvuldige pro cedure. Tot juni vorig jaar kregen de Vietnamezen automatisch de status van politieke vluchteling en moch ten dus blijven. Toen Hongkong echter overspoeld werd door Viet namezen, besloot de regering on derscheid te gaan maken tussen po litieke en economische vluchtelin gen. De laatste categorie wordt te ruggestuurd. jaar met aids bekend bij het mi nisterie van gezondheidszorg. Onofficiële schattingen voor heel Afrika bezuiden de Sahara stellen het aantal seropositieve babies en peuters op een kwart miljoen. De landen in Oost- en zuidelijk Afri ka zijn het hardst getroffen door de aids epidemie. De meeste kinderen sterven binnen twee of drie jaar aan de ziekte. Maar volgens het VN-kin- derfonds Unicef gaan veel van de zieke babies al veel eerder dood. De meeste aidskinderen krijgen de ziekte al bij hun geboorte om dat hun moeder besmet is. Als de moeder sterft, blijven zij vaak al leen achter. Volgens de arts Gladys Martin, die in Nairobi voor Unicef werkt, is de opvang van de aidskinderen vooral een gers te ontbinden en vervolgens vrije verkiezingen onder toezicht van de VN te houden. Alle partijen behalve de Rode Khmers hebben zich bereid verklaard verder te pra ten in Jakarta. Politieke waarnemers zien de po sitieve houding van Hun Sen tegen over het Australische plan als een opening naar het Westen. Vorige maand drong de EG bij haar lidsta ten aan op veroordeling van de Ro de Khmer en erkenning van het be wind in Phnom Penh. familieaangelegenheid. Hele fa milies zijn besmet. Ouders be smetten kinderen, kinderen hun broertjes en zusjes. Om de be smetting een halt toe te roepen is het nodig de hele familie op de hoogte te brengen. Met de nodige voorzorgsmaat regelen tegen besmetting, die vooral verloopt via bloed, kan een gezin waarvan leden seropositief zijn in principe een betrekkelijk normaal leven leiden. Maar de angst en taboes verhinderen dit meestal. Leven met aids vergt een grote mentale kracht. Florence Manguyu vertelt van een vrouw in haar praktijk, van wie het kind seropositief bleek bij de geboorte. De conclusie was dat de moeder zelf ook besmet moest zijn. De vrouw weigerde het slechte nieuws echter te geloven. Ze bleef volhouden dat het kind de besmetting van de vader moest hebben gekregen. Ze wei gert een aidstest te ondergaan. "Ik kan zo'n vrouw niet overtui gen dat ze geen kinderen meer moet krijgen". VS sceptisch over akkoord Midden-Amerika WASHINGTON/SAN SALVADOR (AFP) Washington heeft scep tisch gereageerd op het nieuwe vre desplan voor Midden-Amerika dat gisteren in Costa Rica is onderte kend door de presidenten van de vijf Middenamerikaanse landen. Wij steunen het in principe, maar blijven sceptisch over de uitvoering ervan, zei regeringswoordvoerder Richard Boucher in Washington. De rebellen van het Nationale Be- vnjdingsfront Farabundo Marti (FMLN), die vechten tegen de rege ring in El Salvador, reageerden daarentegen woedend. "Het plan druist in tegen de verlangens van al le democratische en sociale krach ten en die van de kerken in het land", aldus een woordvoerder. Het plan geeft de Salvadoraanse president Alfredo Cristiani de vrije hand om het offensief van het linkse verzet in zijn land de kop in te druk ken. Daarentegen maakt het het de VS vrijwel onmogelijk hun steun aan de Nicaraguaanse Contra's voort te zetten. Alle gelden voor de Contra's moeten wordden overge maakt aan de onafhankelijke CIAV- commissie, die moet toezien op de ontmanteling van het 10.000 man tellende rebellenleger. 'VN eind volgend jaar bankroet' NEW YORK (AP) - De VN gaan eind volgend jaar bankroet wan neer de Verenigde Staten en an dere land niet over de brug ko men met hun contributies. De Verenigde Naties hebben nog 464 miljoen dollar tegoed van de in totaal 159 lidstaten. De 365 miljoen dollar aan achterstallige betalingen van de VS vormen daarin het grootste aandeel, zei gisteren secretaris-generaal Pe rez de Cuellar. Volgens een rapport hadden de VN vorige week pas onge veer eenderde, 262 miljoen dol lar, van de jaarlijkse contribu ties ontvangen. 72 Landen had den hun bijdrage volledig be taald, terwijl 22 landen nog hele maal niets hadden overge maakt. LEIDEN De Britse gouverneur van Hongkong sir David Wilson kaatste de bal snel terug. "De harde realiteit is dat de landen die niet wil len dat de bootvluchtelingen wor den teruggestuurd, niet bereid zijn hen op te nemen", zei hij nadat de Hongkongse regering gisteren de eerste 51 Vietnamese vluchtelingen op het vliegtuig naar Hanoi had ge zet. door Sjaak Smakman De massale deportatie van meer dan 40.000 Vietnamese vluchtelin gen uit de Britse Kroonkolonie kwam op gang nadat de Britse rege ring met Hanoi een overeenkomst had gesloten. De Vietnamese rege ring krijgt volgens diplomaten 1200 gulden per terugkerende vluchte ling. Een hoge regeringsfunctiona ris liet daarop weten dat de vluchte lingen niet worden vervolgd en dat het vaderland klaarstaat om hen 'hartelijk te begroeten'. Die hartelijke begroeting is be paald niet wederzijds. Vluchtelin- gencoördinator in Hongkong Mike Henson krijgt al maanden met bloed geschreven wanhoopsbrie ven. Bij een eerdere poging om vluchtelingen terug te sturen bon den die zich vast aan hun bed en de den witte rouwbanden om. En toen de politie met enige honderden manschappen maandagnacht het vluchtelingenverblijf Phoenix Hou se binnenviel, brak een enorm tu mult uit. "Ik wil niet terug naar Vietnam", schreeuwde een vrouw. Maar deze keer tevergeefs: net als de andere aanwezigen werd ze ge dwongen haar schamele bezitun- gen bijeen te pakken en in de ge reedstaande vrachtwagen richting luchthaven Kai Tak te stappen. Water en brood Onverwacht komt het allemaal niet. Kort voordat hij door Margaret Thatcher van Binnenlandse Zaken werd gehaald, kondigde de Britse minister John Major dit najaar in het Lagerhuis al aan dat de deporta tie onvermijdelijk was geworden. De leefomstandigheden in de op vangkampen werden met de dag slechter. Eind augustus was er al een uitbarsting van cholera in het Twee Vietnamese vrouwen schreeuwen in het Phoenix House oi ze worden gedwongen in de bus te stappen voor de terugtocht i Tot nu toe hebben 13.000 van de 57.000 vluchtelingen de status van politiek vluchteling gekregen. Dat zijn voornamelijk de mensen die voor juni 1988 zijn aangekomen. Volgens de mensenrechtenorgani satie Amnesty International voeren Londen en Hongkong een willekeu rig beleid. De criteria voor een er kenning als politiek vluchteling zijn het afgelopen jaar steeds ver scherpt, en volgens Amnesty-verte genwoordiger Robyn Kilpatrick in Hongkong heeft slechts een op de vijf vluchtelingen tijdens de erken ningsprocedure juridische bijstand gehad. De repatriëring, die naar verwach ting enkele jaren zal duren, is rustig begonnen. Volgens de VN-vluchte- lingsorganisatie UNCHR zijn de meeste bootvluchtelingen nog te zeer aangeslagen om zich te verzet ten. "De stemming is rustig, het duurt even voordat het tot de men sen is doorgedrongen", aldus een UNCHR-hulpverlener gisteren in het 3000 Vietnamezen tellende kamp Chi Ma Wan. Of dat zo zal blijven is nog de vraag. Want, zei onlangs een hulp verlener, "je hebt hier te maken met mensen die met zelfdoding hebben gedreigd, die in de kampen om ringd zijn met geweld. Ik vraag me af hoe de regering kan denken dat die mensen kalmpjes aan boord van een vliegtuig zullen gaan en stille tjes zullen vertrekken". De regering stuurde gisteren ex tra politietroepen naar de kampen. VERKIEZINGSCAMPAGNE SANTIAGO (AP) Op de laatste dag van de campag nes voor de presidentsverkiezingen morgen in Chili is het gisteren tot botsingen gekomen tussen aanhangers van regeringskandidaat Buchi en de oppositiekandi daat en gedoodverfde winnaar Patricio Aylwin. Ayl- win heeft zijn aanhangers al opgeroepen de ning niet op straat te vieren om nieuw geweld te komen. Opiniepeilingen wijzen op een verpletterende winning voor Aylwin op Buchi, de kandidaat i neraal Augusto Pinochet, die in 1973 na een bloedige staatsgreep aan de macht kwam. Behalve een nieuwe president kiezen de 7,5 miljoen stemgerechtigde Chile- nen morgen ook een geheel nieuw parlement. Pinochet zag zich gedwongen verkiezingen uit te schrijven na dat hij in oktober 1988 een nederlaag leed in een refe rendum waarin hij een mandaat vroeg om tot 1997 on afgebroken aan de macht te kunnen blijven, (foto afp» Gaat u verhuizen of wilt u een dagje uit? Dan is een auto huren bij KAMSTEEG AUTO RENTAL - dé ideale oplossi KERST/OUDE JAARS-AANBIEDING vanaf 3 dagen auto huren ALLE KM'S VRIJ! 071-177158 01720-21521

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5