Impasse Schengen nog niet opgelost 1795? Nu bij Dixons; Gemeenten boycotten nieze geven voorkeur HET VOORDEEL FLONKERT U TEGEMOET. Besluit ondertekening weer uitgesteld Verstrekking morfine leidt drugsverslaving in banen Steeds meer remedies tegen incontinentie Bijna een op de tien auto's onterecht APK-goedgekeurd Spoeddebat over 'onhoudbare' situatie opvangcentrum Schiphol Headstart Explorer Dixons I je komt ogen I en oren tekort. WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Dankert (EG-zaken) vreest dat het akkoord van Schengen niet van de grond komt omdat de jarenlange gèheime discussies op ambtelijk en regeringsniveau worden gewantrouwd. Hij zei gisteren tijdens het overleg met de Tweede Kamer dat hij daarom de verdragsteksten openbaar wil maken. Maar dat stuit op verzet van de Franse en Duitse regering. AMSTERDAM (GPD) - Het ver strekken van morfine aan zeer pro blematische drugverslaafden in Amsterdam maakt mensen minder afhankelijk van de drugscène. Hun geestelijke en lichamelijke toestand verbetert, hoewel het gebruik van meer drugs door elkaar niet stopt. Gecontroleerde dagelijkse toedie ning geeft de verslaafden een rusti ger bestaan, waardoor zij minder overlast veroorzaken. Dit zijn de belangrijkste conclu sies van een vier jaar durend experi ment met gratis morfine verstrek king aan drugsverslaafden in Am sterdam. Er deden 37 verslaafden mee, die werden begeleid door de Amsterdamse GG en GD en de Stichting Drugshulpverlening Am sterdam (SDA). De meeste deelne mers gebruikten voor het morfine- programma dagelijks heroïne. Na verloop van tijd daalde het he roïnegebruik gemiddeld tot een maal per week, Wel bleven de mees ten nog regelmatig cocaïne en amfe taminen te gebruiken. Bij een aan tal verslaafden verminderde de cri minaliteit om de dagelijkse portie drugs te bemachtigen. De versla ving kon niet worden opgelost, maar wel in banen worden geleid. Hoewel ook de gezondheid van de verslaafden verbeterde, moeten volgens de projectleiders niet te ho ge verwachtingen worden gekoes terd van dergelijke verstrekkings programma's. Psychische proble men worden niet ppgelost. Maar het voornaamste doel van het experi ment, betaald door het ministerie van WVC, was ook een verdere ver loedering van de junks te voorko- De resultaten zijn voor de onder zoekers aanleiding te pleiten voor legalisering van morfine-verstrek- king. De gemeente Amsterdam staat daar welwillend tegenover. Wethouder Wildekamp: "Wij zijn ook niet principieel tegen heroïne verstrekking, maar dat vraagt een te lange weg. We hebben nu middelen waarmee je hetzelfde kunt berei ken". Er zijn in Amsterdam 200 tot 300 'problematische' verslaafden, die voor morfine-verstrekking in aanmerking zouden komen. De positieve houding van Am sterdam stuit echter op bezwaren uit politiek en gezondheidszorg. Kamerlid Lansink (CDA) stelt dat het verstrekken van morfine 'als quasi-geneesmiddel in strijd is met wet en de regels. "Als je deze route kiest, probeer je een sociologisch probleem langs een medische route op te lossen en dat is niet de goede weg", zei Lansink gisteren bij Tros Aktua. Het hoofd van het Drugs- er Dopingsinstituut in Utrecht prof. J van Rossum meent dat hiermee de verslaving 'alleen maar wordt gesti muleerd'. Dankert kwam met zijn ontboeze ming tijdens het (op aandringen van de PvdA) eerste openbare overleg over Schengen met de kamercom missies van EG-zaken en Justitie. Over de verdragsteksten, nog steeds de mogelijkheid bestaat dat de Nederlandse regering ze aan staande vrijdag ondertekent, kon echter niet worden gesproken om dat die nog steeds geheim zijn. Het overleg vond plaats op ver zoek van de regering, die de Kamer op de hoogte wilde stellen van de laatste ontwikkelingen in de onder handelingen tussen de vijf Schen- gen-landen (de Benelux, Frankrijk en West-Duitsland) over het open stellen van de onderlingen grenzen voor personen- en goederenver keer. Maar Dankert en zijn collega Kosto (justitie) hadden de Kamer helemaal niets nieuws te melden. Blijft staan dat premier Lubbers maandag al zei dat het kabinet een besluit over ondertekening van de aanvullende overeenkomst bij het Schengen-akkoord uitstelt tot later deze week. Lubbers vindt het on verteerbaar dat Luxemburg een pa ragraaf over bestrijding van fiscale fraude in het verdrag weigert op te nemen. Bovendien wil hij de dis cussies tussen de Franse en Duitse regering over de Duitse oostgrens afwachten. De Fransen willen, net als de Nederlanders, dat niet-Óost- duitse reizigers aan deze bui tengrens van het Schengen-gebied worden gecontroleerd. Dankert kon de Kamer gisteren niet melden of in de discussie tus sen Frankrijk en de Bondsrepu bliek vorderingen worden gemaakt. Nadere informatie over de Luxem burgse weigering een fiscale para graaf op te nemen had hij Staatssecretaris Kosto trachtte de kritiek te ontzenuwen dat het ver drag zal leiden tot een (nog) minder ruimhartig vreemdelingenbeleid. Kosto zei dat het verdrag niets af doet aan het geldende Vluchtelin genverdrag. En een uitgeprocedeer de asielzoeker komt niet in het SIS (Schengen Informatie Systeem), het nieuwe computerbestand, dat de vijf landen gezamenlijk zullen opzetten. De Kamerfracties bleven bij hun eerder ingenomen standpunten. PvdA, D66 en Groen Links achtten het 'politiek niet wijs' als de rege ring tot ondertekening zou over gaan. Ook het CDA wil niet op voor hand zijn goedkeuring geven. De WD wil pas bij de ratificatie een oordeel vellen. Overigens heeft ook de Belgische regering een beslissing over onder tekening uitgesteld. Mogelijk valt daar morgen een besluit. DEN HAAG (GPD) - Bijna een op de tien auto's die voor de APK zijn goedgekeurd, voldoet niet aan de wettelijke voorschriften. Dat blijkt gaat weliswaar om een minimale veiligheidsinspectie, maar sinds in voering van de APK zijn de ergste vrakken van de weg verdwenen" uit steekproeven door de Rijks- In hoeverre het aantal ongelukken dienst voor het Wegverkeer. Jaar lijks wordt drie procent van alle goedgekeurde auto's door de Rijks dienst aan een hernieuwde ïnspec- onderworpen. Daarvan wordt gemiddeld negen procent afge- sche gebreken afgenomen kan Molenaar niet zeggen. "De veiligheid op de wegen is zeker verbeterd, maar het is altijd heel moeilijk na te gaan in hoeverre bepaald ongeluk door techni- i de auto i keurd R. Boon van de Bovag (de koepelende organisatie van garage- oorzaakt" WN meent wel dat de gestelde i bij de APK strenger kunnen. UTRECHT - Een aspirant radiozendamateur ijkt zijn seinsleutel. Hij deed dat gisteren in het gebouw i PTT Telecom in Utrecht, waar hij samen met een aantal andere kandidaten het najaarsexamen radiozend amateurs deed. Het examen bestaat onder andere uit twee opneemproeven en twee seinproeven, beide in mor se. Na het behalen van het examen, kan de radiozendamateur communiceren met collega's over de hele wereld. (foto ANP) houders) noemt het geconstateerde vooral omdat veel automobilisten cijfer'niet zo'n probleem'omdat het de keuring als een algehele beoor- binnen de wettelijk toegestane nor men valt. Wel denkt hij dat het per centage omlaag zou kunnen door betere kwaliteitscontrole in gara ges. Boon wijst er verder op dat bij de steekproeven ook auto's waren betrokken, waarbij de garage admi nistratieve fouten had gemaakt bij afhandeling van de Algemene Pe riodieke Keuring. "Het maakt na tuurlijk wel verschil of het om een doorgerotte chassisbalk gaat of om een administratief probleem". de auto ervaren. "Veel rijden van APK naar APK en verwaarlozen het normale onder houd van de auto". Opnieuw uitstel minderhedenbeleid UTRECHT (ANP) - Het duurt nog minstens een maand voordat het re geringsbeleid voor minderheden enige vorm krijgt. Pas dan komt het Dat garagehouders ook ernstige kabinet met een reactie op het rap- •roblemen over het port 'Allochtonenbeleid' van de We- volgens Boon het ge- tenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid (WRR). Binnenland- Zaken meldde gisteren dat het technische problemen hoofd volg van de aard van de keuring "Die is alleen op waarneming geba seerd en dan kan het gebeuren dat stuk is afgekeurd en aangepassin- keer Nederland bevestigt: "Er zijn zeggen: "Het zullen wel essentiële 20.000 keurmeesters in Nederland dingen zijn". gering failliet te verklaren. Uit protest tegen de 'opvang' zijn Kamer wil dat het opvangcentrum sinds zondagavond 25 asielzoekers "We zullen deze zaak hard spelen, desnoods tot het bittere eind", al dus Dankert, "We hebben hierover in november ook al een buitenge- Binnenland kort Vrouwenhandel De Rotterdamse politie heeft giste ren drie Belgen gearresteerd op ver denking van vrouwenhandel. Dat gebeurde nadat vier Filipijnse vrou wen via hun ambassade in Neder land aangifte hadden gedaan. De vier vrouwen waren naar Neder land gehaald onder het voorwend sel dat ze hier als danseres konden werken. Oudste vrouw De oudste vrouw van Nederland, I. Hofstra-Booi, uit het Friese Wijnje- woude is maandag overleden op 108-jarige leeftijd. Ze was tien da gen recordhoudster, nadat op 2 de cember Hinderike Modderaar (108) in Groningen overleed. De oudste vrouw is nu Trijntje Jansma-Bos- kma uit Veenwoudsterwal (107). De oudste inwoner van Nederland blijft Jean Michel Reyskens in Dordrecht (111). Kantines Net als de KNVB hebben nu ook de club- en buurthuizen een overeen komst getekend met het bedrijfs- schap Horeca om het bezoek aan hun 'kantines' aan banden te leg gen. Belangrijk onderdeel van de overeenkomst is dat horeca-activi- teiten beperkt blijven tot publiek dat direct bij het club- of buurthuis betrokken is en dat de openingstij den van de bar beperkt worden. Cocaïnevangst De Rotterdamse rechtbank heeft de laatste twee verdachten' van de grootste cocaïnevangst ooit in Ne derland gedaan, vrijgelaten. Eerder waren ook al twee verdachten op vrije voeten gesteld. De officier van justitie gaat tegen de beslissing in beroep. Het onderzoek naar de vangst van 330 kilo c woon door. Rienk Kamer De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de rechtszaak tegen beleg gingsadviseur Rienk Kamer voort gezet. Kamer wordt verdacht van oplichting en verduistering. In het juridische steekspel dat meteen ontstond, stélde Kamer dat "we nog wel tien jaar lang zo soepel kunnen doorgaan met procederen" omdat er dossiers zouden zijn vervalst. De zaak wordt voortgezet. ZEIST (GPD) Er kan steeds meer worden gedaan om incontinentie te verhelpen dan wel te reguleren. Maar degenen die er last van heb ben moeten wel zelf de kwaal erken nen en naar de dokter gaan. Dit bleek gisteren bij presentatie van een nieuw systeem om (eventuele) gebruikers van incontinentiemate- riaal te begeleiden. Ongeveer een half miljoen Nederlanders is incon tinent. Farmaceutische bedrijf Brocacef heeft een nieuwe benadering van de kwaal ontwikkeld. De patiënt krijgt van de apotheker een vragenlijst, waarmee de apotheker kan bekij ken wat hij precies nodig heeft. Met de intensieve begeleiding wordt er op gemikt dat de patiënt uiteinde lijk zo weinig mogelijk vochtopne- mende stoffen nodig heeft. Men denkt dat het systeem kosten be spaart. milieuvriendelijk is en de. kwaliteit van het leven van deze mensen verbetert. Overigens moet de patiënt dan wel naar de dokter met wat nog veelal wordt gezien als een 'bescha mend ongemak', waar niets aan te doen valt. Vooral jongeren kunnen goed worden geholpen, bijvoor beeld door een nieuwe blaas te ma ken (uit darmmateriaal) of door ze nuwstimulatie sluitspieren te ver- Ouderen kunnen soms met medi cijnen worden geholpen. Mannen bijvoorbeeld moeten in veel geval len aan hun prostaat(spier) worden geholpen om weer continent te wor den. Voor vrouwen tussen 39 en 50 jaar die een verzwakte bekkenbo dem hebben kan men fysiotherapie toepassen of een operatieve in greep. gens in de Haarlemmermeer. Daar mee zou een bedrag van ongeveer 10 miljoen gulden gemoeid zijn. Naar verwachting komen dit jaar die zullen af en toe wel e echt wel uit". De WRR publiceerde het rapport Een percentage onjuiste keurin- niet rige kabinet kwam door de i reactie toe Woordvoerster Andrée v Es vindt door de deur te barricaderen. Zij veigeren zowel voedsel als drank. de situatie zo nijpend dat het niet langer verantwoord is mensen daar De negentien anderen zitten vast te houden. Vanavond vindt op aangrenzende ruimte verzoek van Groen Links in de geen voedsel tot zich, Tweede Kamer een spoeddebat drank. plaats over de problemen op Schip r Molelaar geen reden de schoof het rapport door i de APK te betwijfelen: "Het hol. Van Es wijst erop dat in het op vangcentrum met een capaciteit ontruiming van veertig bedden, de laatste we- overgaan", ken soms onderdak moest worden geboden aan meer dan zestig perso nen. Door de grote toeloop van vluchtelingen verblijven teveel mensen gedurende lange tijd in een kleine ruimte. Hygiënische voorzie ningen zijn er onvoldoende, waar door de spanningen soms hoog op lopen. Voor de commandant Een woordvoerder Vluchtelingenwerk Nederland DEN HAAG (ANP) - De automatise- heeft gezegd dat in het opvangcen- ringsprojecten van de politie staan trum een 'grimmige sfeer' heerst, er nu aanmerkelijk beter voor dan "Wij vrezen dat de marechausse tot een paar jaar terug. Dat blijkt uit het het centrum zal eindrapport van de Stuurgroep Au- hij. De situatie in tomatisering en Verbindingen Poli- het opvangcentrum is volgens hem tie (STAP) dat gisteren werd aange- "onhoudbaar". boden aan de ministers Dales en Hirsch Ballin. Groen Links zal de staatssecreta ris vanavond voorstellen de op De stuurgroep coördineert sinds Schiphol-Oost verblijvende asiel- maart 1988 de de ontwikkeling van zoekers onder te brengen in andere enkele grote automatiseringssyste- opvangcentra in het land, totdat een men voor de politie en formuleerde definitieve oplossing voor het pro- een beleidsvisie over de politieauto- Automatisering politie gaat beter de ploeg. Het Nederlands Centrum Buiten landers vindt nu dat ook het nieuwe kabinet de zaken op zijn beloop laat. "Terwijl de enorme problemen on der etnische minderheden zoals de dat zich bezig moet houden met be- hoge werkloosheid zich opstapelen. chaussee te Badhoevedorp bleem is gevonden. Gedacht wordt matisenng. In haar eindrapport pleit de stuurgroep voor de oprich ting van een samenwerkingsorgaan de problemen op Schiphol aanleiding het asielbeleid van de re- het inrichten vangcentrum met 120 plaatsen op- leidsformulering Wat de uitvoering treft zou dat orgaan moeten worden ondersteund door een Politietech- nologiecentrum, waarin ook enkele bestaande landelijke diensten wor den opgenomen. Minister Hirsch Ballin heeft in middels toegezegd het idee voor een technologiecentrum over te ne men. Hirsch Ballin wil dat dossiers via dat centrum zowel landelijk als plaatselijk opvraagbaar zijn, maar beklemtoonde dat moet worden voorkomen dat dossiers van het po- litie-register oneigenlijk worden ge bruikt. -uitvoering, schuift het kabinet alles i het beleid be- zich uit. Zeer teleurstellend", aldus een woordvoerder. Ook de FNV vindt dat de regering nu snel spijkers met koppen moet slaan, "anders dreigt de situatie gi gantisch uit de hand te lopen". De waarschuwing van de FNV komt na een onlangs verschenen rapport van het ministerie van sociale za ken. Belangrijkste conclusie daar uit is dat snel maatregelen nodig zijn omdat anders de werkloosheid onder etnische jongeren in 1991 nog hoger zal zijn dan nu. Vorig jaar was de helft van de etnische jongeren werkloos. DEN HAAG - "Wij willen helemaal niet dat gemeenten bedrijven boy cotten die banden onderhouden ADVERTENTIE den Tegen Apartheid (LOTA) en in zijn te verdelen. Is dat dan geen dis- Den Haag, waar hij geruime tijd criminatie? Ik heb de Kropn nog PvdA-raadslid was, bekend als no- nooit zo'n besluit zien vernietigen, met Zuid-Afrika. Dat is veel te sterk toire dwarsligger. Maar dat weer- In z'n effecten heeft een voorkeurs- Ik ben hierover verbolgen houdt hem er niet van het LOTA-be- behandeling natuurlijk dezelfde stukken niet", leid nog eens te verdedigen. De LO- uitwerking als een boycot. Maar er TA vindt dat een gemeente actief wordt een andere weg bewandeld. moet kunnen optreden tegen een Wij sluiten geen bedrijven uit, maar bedrijf dat investeert in Zuid- Afri- letten goed op welke bedrijven ban- ka. Na Vlissingen en Beerta schoot den hebben met Zuid- Afrika. Zoals dat idee deze week wortel in Am- wij het willen, is het een drukmid- hem. Het raadsbesluit was nog niet del", genomen om de Kroon dreige met een schorsing. Bedrijven kunnen immers op grond van dit besluit ge discrimineerd worden en dat ver draagt zich niet met artikel 1 van de Grondwet. ja, politici lezen c door Gerard Smink NIEUW in de Headstart computerlijn. De Explorer heeft een 8088-1 processor, een 3.5" diskdrive met een 720 Kb capaciteit en een 512 Kb Ram geheugen. Inclusief acht software programma's waaronder tekst verwerking, kaartenbak etc. en inclusief muis. Met mor monitor L Met kleuren monitor 2195.- Alles over de Explorer op pagina 18 i Lei- Boycotbesluit "Trouwens, wat maken we ons nu ineens druk. In Nijmegen wordt dit beleid allang uitgevoerd, ook al ligt er geen formeel besluit van de raad. Ien Dales, de vorige burgemeester huidige minister van binnen- de ander, niet actief daar, levert voor een kwartje, dan kan ik me voorstellen dat een gemeente voor de fabriek kiest die in Zuid-Afrika zit. Je kunt dus niet zeggen: Philips komt hier de tent niet meer in. Het is goed om principes te hebben, maar je moet er niet aan failliet gaan". Maar als de Raad van State de LOTA- gemeenten straks in het on gelijk stelt met dit beleid? "Dan is die weg afgekapt, althans, de openbare weg", aldus Huurman. "De rechter dwingt de gemeenten dan tot bewandelen van de illegale weg. Dan kun je als gemeente zeg gen; onze deskundigen hebben ge zegd dat het octaangehalte in die benzine veel te hoog is. Daarom tan ken we niet meer daar". Wat heeft dit te maken met demo cratische beginselen? "Nijmegen doet het zo, en Hilver sum... Moet de gemeente dan maar zeggen, de Raad van State is het niet met me eens, dus zie ik maar af van dit beleid? Mag de stem des volks dan niet meer* gehoord worden? Wat is dat voor flauwekul..?". ADVERTENTIE derdorp) en de provincies Noord- landse zaken moet dat weten, r Holland, Groningen en Drenthe lid ze heeft er niets tegen gedaan. En zijn van de LOTA: "De helft van de Hilversum dan? Had als eerste ge- Nederlandse bevolking zegt dat er meente een boycotbesluit ten aan- ook door gemeenten een anti-apart- zien van Shell. Mag niet, zei de heidsbeleid moet worden gevoerd. Kroon. Toch tanken ze daar nu Fi- Geen boycot van bedrijven, dat sta- na". dium zijn we gepasseerd, maar een Volgens Huurman zullen er bin- voorkeursbehandeling. Zo van, wie nenkort, waarschijnlijk nog in de- geen zaken doet met Zuid-Afrika cember "nog 38 gemeenten en de heeft bij de gemeente een streepje provincie Groningen een besluit ne- voor als het op het verstrekken van men als in Arnhem, Vlissingen en orders aankomt. De LOTA heeft het Beertha". Daaronder steden als eigenlijk heel slap geformu- Amsterdam, Den Haag en Delft. Goudkleurige broche van Trifari. Opengewerkt. Normaal 113.- Maar nu, vlak voor Kerst, slechts 89.- Bij de Trifóri-stand in de Bijenkorf. leerd" "Onze huidige formulering is in feite een invulling van het rege ringsbeleid. In een circulaire van het ministerie van buitenlandse za ken worden Nederlandse bedrijven die zakendoen met Zuid- Afrika op geroepen in hun bedrijven daar niet te discrimineren, maar ook geen nieuwe investeringen meer te doen". Dat is toch iets heel anders? "Okay. Wij als LOTA-gemeenten gaan een stapje verder. Maar het is toch van de gekke dat dat niet mag, dat de Kroon dreigt een door Arn hem legitiem genomen besluit dreigt te schorsen wegens strijd met het regeringsbeleid". Huurman vindt het een uitgemaak te zaak dat de gemeente ook voeren van een anti- apartheidsbeleid tot de verantwoordelijkheid voor haar eigen huishouding mag rekenen. "In Den Haag meent men, en daar maakt men zich volstrekt belache lijk mee, dat wij als absoluut criteri um stellen dat een bedrijf dat in Zuid-Afrika actief is wordt uitgeslo ten van orders. Zo is het niet. Ons voorstel is daar veel te zwakjes voor. Zelfs al vindt de raad dat het moet, dan nog is het niet gezegd dat er een voorkeursbeleid komt". N evenschikkend Huurman: "Wij willen een neven schikkend criterium. Prijs, kwali- De Kroon ziet waarschijnlijk teit en levertijd zijn bestaande crite- geen verschil tussen een voorkeurs- ria. Daarnaast zou als bepaling kun- behandeling en een boycot; het blijft nen gelden dat een bedrijf geen za- discrimineren. ken doet met Zuid-Afrika. Maar als "Ach, het gebeurt toch ook dat er twee gloeilampenfabrieken zijn, een bedrijf met veel werkgelegen- en de een, actief in Zuid- Afrika, le-* heid voorrang krijgt als er orders vert voor een dubbeltje per stuk, en ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. de Bijenkorf 0

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3