Deng is niet met pensioen te krijgen NABIJ Gelauwerde 'Schilderswijk- architect' restaureert afgebrand centrum Lissabon Project terminale thuiszorg gestart Voorzitter af i REPORTAGE i Mevrouw Ten Cate-Oxby (links) uit Birmingham, in gesprek met de coördinatoren van het project in Katwijk: mevrouw Hovius en Aande- wiel (rechts). (foto Dick Hogewoning) Kerkelijke vrijwilligershulp in Katwijk KATWIJK AAN ZEE Ingeleid door een tweedaagse cursus voor twintig vrijwilligers is gistermiddag in Kat wijk aan Zee een officieel begin gemaakt met het project 'terminale thuiszorg'. Het ligt in de bedoeling dat binnen 24 uur na telefonische aanvraag hulp in de thuissituatie kan worden gegeven aan'mensen die in 'de laatste le vensfase' zijn gekomen. In het kader van het project wordt samengewerkt door de Katwijkse afdeling Haspadie (hand- en spandiensten) Kerkelij ke Gemeenten en de reformatori sche stichting Schuilplaats, een landelijke hulpverleningsorgani satie, indertijd opgericht uit zorg over de ruimte in onze samenle ving voor onder meer euthanasie. Uit een onderzoek onder Kat wijkse predikanten en uit gelui den die de Haspadie-vrijwilligers ter ore kwamen, bleek dat zeker de helft van hen die in zieken- of verpleeghuizen overlijden, graag Willebrands legt topfunctie neer VATICAANSTAD (GPD) - De paus heeft ontslag verleend aan de tachtigjarige kardinaal Wille brands als hoofd van de Vaticaan se Raad voor de Eenheid der Christenen. Als opvolger is be noemd de 65-jarige Australische aartbisschop .dr. E. Cassidy, die van eind 1984 tot eind 1988 de pauselijke 'ambassadeur' in ons land was. Willebrands was de tweede pre sident van de Raad voor de Een heid en als zodanig sinds 1969 in de RK Kerk de hoogste functio naris op het gebied van de oecu mene. Daarvoor was hij onder meer sinds 1948 de drijvende kracht achter de oecumenische bewegingen in Nederland. De Nederlandse kardinaal vroeg volgens de gangbare regel voor kardinalen op curiedeparte menten op zijn tachtigste verjaar dag in september ontslag. De paus vroeg hem toen evenwel dringend nog enige tijd aan te blijven. In de persoon van aartsbis schop Cassidy heeft de paus nu blijkbaar een geschikte opvolger voor Willebrands gevonden, want volgens een woordvoerder van het Vaticaan is voor de functie van president van de Raad voor de Eenheid het grootste vertrou wen van de paus vereist is. Willebrands zei bij zijn tachtig ste verjaardag tevreden te zijn te zijn over de voortgang van de oe cumene in de RK Kerk. "Er is in plaats van afwijzing een beleid gekomen van actieve toenade ring". 'Kerknieuws' zal verdwijnen LEIDEN Het onafhankelijke blad 'Kerknieuws', jarenlang een begrip in kerkelijk Nederland, zal met ingang van volgend jaar ver dwijnen. Volgens directeur G. van den Berg van Uitgeverij Groen in Leiden zou het verho gen van het abonnementenaantal te grote investeringen vragen. Kerknieuws werd 46 jaar gele den opgericht door de journalist W. C. F. Scheps, een van de pio niers op het gebied van de infor matievoorziening over en uit de kerken. Het blad, dat in 1975 later overging op zoon drs. Niek Scheps, was befaamd in kerkelijk Nederland. De exploitatie van het blad bleef jarenlang in eigen beheer bij de familie Scheps, dat ook een kerkelijk informatiebureau be heerde, dat overigens nog steeds bestaat. In 1985 werd de uitgave van het blad overgenomen door uitgeverij Vijlbrief in Haarlem. Al spoedig daarna besloot Niek Scheps zich na een conflict met de uitgever terug te trekken. Begin dit jaar werd het blad overgenomen door de reformato rische Uitgeverij Groen. Van den Berg geeft toe dat de verwachtin gen te enthousiast waren. "In de 'rechterflank' van de kerken liep het blad goed, maar aan de andere zijde, dus bijvoorbeeld de Gere formeerde Kerken, viel vrijwel niemand te interesseren". Het blad heeft op dit moment niet meer dan 1200 abonnees. Het is het enige onafhankelijke, tijd schrift op het kerkelijk erf. EN VER thuis waren gestorven als daar de noodzakelijke hulp aanwezig was geweest. Op deze behoefte wil dit project nu inspelen. Aan de cursus voor de vrijwilli gers is meegewerkt door me vrouw S.J. ten Cate-Oxby, direc teur van het St. Mary's Hospice in het Britse Birmingham. De hospi- ce-beweging, die de afgelopen tien jaar grote opgang heeft ge maakt in Engeland, is een zeer in tensieve vorm van 'terminale thuiszorg'. Via St. Mary's staan vrijwilligers 24 uur per dag klaar voor stervenden en hun families. Hoewel St. Mary's een dagver blijf heeft, gaat er volgens Ten Ca- te niets boven de gedachte achter de oer-Hollandse zegswijze 'oost west, thuis best'. Wanneer patiën ten zo goed mogelijk geholpen worden bij onder andere 'symp toom-controle' blijkt dat zij in veel gevallen in hun laatste le vensfase hun moed weer hervin den, zo vertelde zij gisteren tij dens de officiële presentatie van het project. De Katwijkse hervormde pre dikant ds. W. Hovius, voorzitter van Schuilplaats en ook van de raad van advies van het plaatselij ke project, vond dat het steeds onveiliger wordt in onze samenle ving. Daarbij doelde hij niet al leen op de kleine en grote crimi naliteit, maar vooral op het feit dat "steeds minder de grenzen van het leven, zoals die door God zijn gegeven, in acht worden ge- De coördinatoren van het pro ject in Katwijk, mevrouw J. M. W. Aandewiel-Vooys en mevrouw M. Hovius-van der Post, bena drukten dat het in de hulpverle ning zowel om huishoudelijke, zorgende en begeleidende taken gaat, die door verschillende vrij willigers vervuld kunnen wor den. Haspadie is een plaatselijke af deling van de Stichting Werken, het uitvoerende orgaan van de eerbiedwaardige Johanniterorde en de ridderlijke Duitse Orde Ba- lijde van Utrecht. Directeur H. Wiersinga van Werken noemde de vrijwilligers gistermiddag daarom dan ook 'Johanniter- Naast het project in Katwijk hoopt de stichting Schuilplaats begin volgend jaar vergelijkbare initiatieven in Rotterdam en Hui zen van de grond te tillen. LEIDSCHENDAM (ANP) - Prof. dr. A.S. van der Woude is onver wachts afgetreden als voorzitter van TWO, de commissie voor het theologisch wetenschappelijk on derwijs van de Nederlandse Her vormde Kerk. Vice-voorzitter dr. G. Hoekveld-Meijer neemt voor lopig het voorzitterschap waar. Van der Woude, hoogleraar Ou de Testament aan de Rijksuniver siteit Groningen, werd in 1987 voorzitter van de commissie die doende is de academische oplei ding voor hervormde predikan ten te reorganiseren. Maandag werd bekend dat de commissie de instelling van een bijzondere uni versiteit verkiest boven een ver dere aanpassing van de duplex or- do, de regeling die aan een open bare theologische faculteit de scheiding tussen kerk en staat ga randeert. Van der Woude is bezorgd over de richting waarin de organisatie van het theologisch wetenschap pelijk onderwijs zich waarschijn lijk zal ontwikkelen. Ook de zwa re belasting van het werk noopte hem tot zijn besluit. Beroepingswerk Hervormde Kerk. Beroepen te Leeuwarden-Hui- zum: J. D. Th. Wassenaar te Oudega (Wymbr. c.a.); beroepen te Numans- dorp; A. J. de Kieviet te Oud-Vosse- meer. Chinese ex-leider blijft achter de schermen druk bezig HONGKONG - Afgelopen weekein de maakte de Amerikaanse advi seur Brent Snowcroft zijn opwach ting in Peking. Tot verbazing van velen doemde de 'gepensioneerde' partijleider Deng Xiaoping op uit de Hal van het Volk en verwelkom de de hoogste Amerikaanse gezant die naar de Chinese hoofdstad is af gereisd sinda het neerslaan van de studentenopstand in juni. door Yojana Sharma/IPS LISSABON In de nacht van 25 op 26 augustus werd de Europese culturele wereld opge schrikt door een catastrofale brand in het historische hart van de Portugese hoofdstad. Achttien monumentale gebouwen in de legendarische wijk Chiado tussen de Baixa Pom- balina en de Barrio Alta brandden volledig uit en het was meer geluk dan wijsheid dat niet meer dan drie huizenblokken van grote cultuur-historische waarde in vlammen opgingen. Als het er echt op aan komt, lijkt het wel mee te vallen met Dengs pensionering. Met het grootste ge mak komt hij achter de schermen tevoorschijn, waar hij zich een maand geleden achter terugtrok. De hoogbejaarde oud-partijleider verontschuldigde zich tegenover de pers. Het was toch "onbeleefd en onredelijk" geweest als hij de ge zant van "mijn vriend president Bush" niet persoonlijk zou hebben ontvangen, aldus Deng. Maar Chinakenners geloven niet in een vlaag van beleefdheid. De verhoudingen tussen Washington en Peking zijn danig bekoeld na het bloedige optreden tegen studenten en andere voorstanders van demo cratisering. Deng hield Snowcroft voor dat de twee wereldmachten hun wrevel over en weer zo snel mo gelijk moeten overwinnen en terug keren naar de orde van de dag. Ken nelijk wilde hij die dringende bood schap aan het Witte Huis niet over laten aan één van zijn opvolgers. Bij zijn aftreden verklaarde Chi na's sterke man dat zijn pensione ring "echt" zou zijn. Natuurlijk vond hij het leuk om nog eens poli tieke kopstokken uit het buitenland te ontmoeten, maar hij zou hen dan wel op hun hotelkamer treffen. Pro- tocolaire ontmoetingen waren wat Deng betreft voorbij. Maar Deng kan de verleiding niet weerstaan. Tien dagen na zijn publieke ver dwijning ontving hij de Tanza- niaanse oud-president Julius Nye- rere al in de semi-officiële omge ving van het staatsgastenverblijf. Eigenlijk verschijnt Deng meer in het openbaar dan voorheen. Hij richtte zich tot de wereld met de boodschap dat westerse landen nog steeds behept zijn met "koloniale praktijken" en publiceerde een aan tal artikelen van dezelfde strekking in het Volksdagblad, het orgaan van de Chinese communistische partij. Chinakenners in Hongkong pie- door Ruud de Wit De in Nederland woonachtige, Por tugese schrijver J. Rentes de Car- valho noemde het verlies onherroe pelijk: "Zeker, met goede wil en geld zal het mogelijk zijn getrouwe kopieën te vervaardigen en voor het nageslacht een bijna perfecte illusie te scheppen. Maar er ligt een wereld van verschil tussen echte sfeer en de imitatie ervan, tussen wat gelei delijk groeit onder menselijke warmte en wat kant en klaar uit de fabriek komt. De planken vloeren zullen nooit meer kraken. Niets kan de patina van anderhalve eeuw op de spiegels vervangen. Uit de geres taureerde straten verdwijnen voor goed onze voetstappen en die van hen die er voor ons hebben gelo pen". Ruim een jaar na de fatale brand is er in Lissabon weinig meer te be speuren van de melancholie waar mee deze zinnen van Rentes de Car- valho doordrenkt zijn. Het puin achter de niet-ingestorte gevels is opgeruimd; een loopbrug verbindt de lager gelegen binnenstad met de Alto Barrio en de kerstmuziek klinkt even vrolijk als voorheen door de luidsprekers die tussen de feestverlichting zijn opgehangen. Onderzoek Ook de mogelijke oorzaak van de brand is al lang niet meer het onder werp van geruchten en verhalen. Het officiële politie-onderzoek is af gesloten en heeft geen uitsluitsel opgeleverd. Het kan dus nog altijd een actie van een krankzinnige py romaan zijn geweest, een criminele daad van een eigenaar die verzeke ringsgeld wilde opstrijken, maar ook kortsluiting of een noodlottige slordigheid van een arbeider. Belangrijker nu is dat de plannen voor het herstel van dit zo karakte ristieke deel van het 19e eeuwse centrum van Lissabon al enige maanden klaar zijn en in brede kring ook buiten Portugal lo vend zijn ontvangen. Want in een arm land als Portugal, waar het be houd van historische gebouwen niet de hoogste prioriteit heeft, blijkt het toch mogelijk snel te rea geren op een cultuur-ramp die ver geleken is met de aardbeving van 1755, waarbij het centrum van het toenmalige Lissabon werd ver woest. Twee personen verdienen een pluim voor de voortvarende wijze waarop de plannen voor de her bouw van Chiado gestalte hebben gekregen: de binnenkort aftreden de burgemeester Nuno Kruz Abe- cassis en de architect Alvaro Siza Vieira. Het was de verdienste van Abecassis dat alle beschikbare poli tieke en administratieve krachten werden gebundeld om het herstel onmiddellijk ter hand te nemen. Het was ook Abecassis die Alvaro Siza in de arm nam om met concrete voorstellen te komen. Deze liet er letterlijk geen gras over groeien en binnen zes maanden lagen de eerste tekeningen op tafel. Stadsvernieuwer De in Porto wonende 56-jarige Al varo Siza is een van de bekendste stadsvernieuwers in Europa. Hij werkte onder meer in de Haagse Schilderswijk, waar een huis naar hem is genoemd, en in Venetië. Hij kreeg voor zijn baanbrekende werk talrijke prijzen, waaronder de Mies van der Rohe-prijs voor het gebouw van de Banco Borges Irmao de Oporto. Maar de opdracht van de gemeenteraad van Lissabon voor een nieuw Chiado-concept was zijn eerste in de Portugese hoofdstad. In zijn voorstel voor de restaura tie van de 18 Chiado-gebouwen, dat nu ook officieel is goedgekeurd, gaat Alvaro Siza uit van een aantal punten dat eerder in samenwerking met de gemeenteraad van Lissabon is geformuleerd. Het belangrijkste is, dat een herbouwd Chiado geen geweld mag doen aan het histori sche karakter van de binnenstad van Lissabon. Dat betekent dat de gevels van de gebouwen gehand haafd blijven en dat de uiteindelijk resultaat een geïntegreerd geheel moet vormen met de monumentale kern van de rest van de binnenstad. Even wezenlijk is ook het uit gangspunt dat de restauratie tege moet moet komen aan de behoeften van de oorspronkelijke eigenaars van de gebouwen voor het over grote deel zakenlieden en midden standers maar dat daarnaast ruimte wordt gecreëerd voor wo ningen, kantoren, restaurants en bars en culturele activiteiten. Een voor het historisch Lissabon tot nu toe ongekend multi-functioneel principe. Deng Xiaoping, naar eigen zeggen toch "echt met pensioen", verwelkomde afgelopen weekeinde de Amerikaanse veiligidsadviseur Brent Scowcroft. Het is de verdienste van Alvaro Si za, dat hij daarin althans op de te kentafel is geslaagd. Elk gebouw zal van buiten zoveel mogelijk in zijn oorspronkelijk vorm worden hersteld worden, met winkels op de parterre en de eerste verdieping, vervolgens twee etages met kanto ren en daarboven nog eens twee met luxe apartementen. Verder wordt het voormalige warenhuis Grandes Almacenes een luxueus hotel, krijgt het gebouw Grandella de functie van cultureel centrum en zal er ruimte worden vrijgemaakt voor een parkeergarage, voor voet gangers-passages, patio's en recrea tieruimten voor de bewoners. Voorlopig is het nog niet zover. Direct na de brand werd er een be gin gemaakt met puin ruimen het stutten van de niet ingestorte histo rische gevels. Ook is er een gedetail leerde studie gemaakt van de oor spronkelijke funderingen en dat heeft tot een aantal interessante ontdekkingen geleid. Zo is er een geheime tunnel bloot gelegd tussen het voormalige Car- mo-klooster en het verder naar be neden gelegen nonnen-convent, waarop later de Grandes Almace nes werd gebouwd. Deze ontdek king heeft tot speculaties geleid, dat de nonnen en paters eeuwen gele den naar buiten toe misschien een gescheiden leven leidden, maar dat ze in het geheim wel degelijk wat meer contact hadden dan de geeste lijke autoriteiten in Rome wenselijk achtten. Aanwinst Wanneer daadwerkelijk met de uit voering wordt begonnen, is nog niet duidelijk. Volgens Fernando Costa, één van de architecten die namens de gemeente Lissabon bij de uitvoe ring van de plannen is betrokken, hangt alles af van de onderhande lingen tussen de gemeente en de voormalige eigenaars van de gebou wen. Er is geld beschikbaar gesteld door de EG en de Portugese rege ring voor de herbouw van Chiado, maar het leeuwedeel van de kosten moeten de eigenaars zelf opbren gen. Costa: "De onderhandelingen daarover kunnen nog enige tijd du ren. Niet alle eigenaars waren verze kerd en in de gevf.llen waarin dat wel het geval was, zijn de uitkerin gen bij lange niet voldoende om dit ambitieuze project te bekostigen. De regeling van de financiering is een tijdrovend en moeizaam pro ces". Toch verwacht Costa dat nog volgend jaar de eerste werkzaamhe den kunnen beginnen. Hoe lang de herbouw van Chiado in beslag gaat nemen, is nog een groot vraagteken. De gemeente-ar chitecten en Alvaro Siza zelf hou den het op ten minste vijf jaar. Dat lijkt veel voor een stuk stad dat niet veel groter is dan het voormalige Amsterdamse Waterlooplein. Maar als het eenmaal klaar is, heeft Lissa bon er wel een nieuw Chiado voor teruggekregen, dat Rentes de Carvalho ten spijt een aanwinst zal betekenen voor iedere toerist en zeker voor de inwoners van de Por tugese hoofdstad. Costa: "Er is veel geschreven over het culturele verlies. Wij denken daar iets anders over. De gebouwen die verloren zijn gegaan, hadden een grote sentimentele waarde. Maar wie Portugal enigszins kent, weet dat er betere exemplaren te vinden zijn van de verschillende 19e eeuwse stijlen. Wij hebben de kans iets moois te maken van een stukje Lissabon, dat toonaangevend zal worden voor de manier waarop de rest van het oude centrum van de stad gereed moet worden gemaakt voor de volgende eeuw". keren zich suf over de vraag: wat be zielt de oude vos? Waarom is hij op gestapt, als hij nog steeds zo'n pro minente rol speelt in de Chinese ge rontocratie? Volgens de ene theorie wilde Deng met zijn aftreden de weg vrijmaken voor zijn protégé Jiang Zemin, de huidige partijlei der. De vroegere burgemeester van Shanghai heeft weinig aanhang bin nen de partijtop. Deng zou even aan willen zien of Jiang Zemin zich staande weet te houden. Andere waarnemers vermoeden dat Deng zelf het veld heeft ge ruimd om een storm van kritiek uit de weg te gaan. De aanhangers van de harde, marxistisch-leninistische lijn hebben aan invloed gewonnen door de studentenopstand. In de economische liberalisering, die on der Deng een grote vlucht nam, zien zij de oorzaak van de studentenon lusten. Dit soort kritiek kostte'par- tijleider Zhao Ziyang de kop. Dovemansoren Een andere verklaring die door sommige Chinakenners naar voren wordt gebracht is dat Deng zich grandioos vergist heeft. Hij zou heb ben verwacht dat een groot aantal leden van de oude garde zijn voor beeld had gevolgd, maar geen van hen voelde zich aangesproken ook af te treden. Toen Deng op 9 november zijn laatste partijfunctie opgaf, die van lid van de militaire commissie, stel de hij voor de zogeheten centrale adviescommissie te ontbinden. De ze machtige commissie wordt ge vormd door veteranen uit de partij. Dengs suggestie was aan dove mansoren gericht. In de militaire commissie gebeur de ook het tegenovergestelde wat Deng had gehoopt, volgens deze versie. President Yang Shankun, ook al aardig in de tachtig, volgde niet Dengs voorbeeld, maar greep integendeel de gelegenheid aan om zijn machtspositie te verstevigen. Hij werd eerste vice-voorzitter van de militaire commissie. Zijn post van secretaris-generaal van de mili taire commissie liet hij over aan zijn broer en politieke bondgenoot Yang Baibing. Deng had nu juist ge hoopt de invloed van de Yangs te breken door hen het pensioen in te lokken. Jiang Zemin, een man zonder er varing in het leger, zag zich als voor zitter van de militaire commissie ge plaatst tegenover de broers Yang, tot schrik van Deng. Dat zou de gro te openbare activiteit van de offi cieel functieloze Deng verklaren. Een ding lijkt heel duidelijk: Deng is nog allerminst uitgerangeerd en is in tegendeel druk in de weer om het delicate machtsspel naar zijn hand te zetten. WIE STRAKS NOG „a, IV BETAALBAAR WIL RIJDEN KAN NU BETER LEASEN. DAT IS VOORDELIGER! Kamsteeg Auto Lease 071-317436

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2