LEIDSCH DAGBLAD Senaat ligt dwars bij plannen van kabinet NODIG! Zuid-Holland wil 550 miljoen voor woningverbetering 'Lezen is sterk op zijn retour' Walesa wil volmacht regering voor economische hervorming Bijbelcursus Teleac is kerken te werelds Geen hoger huurwaardeforfait op 1 januari WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39114 Prijs fl. 1,25 DEN HAAG De provincie Zuid- Holland wil 550 miljoen gulden van het rijk voor het verbeteren van voor- en naoorloogse woningen. Rotterdam slokt het grootste deel, huurwoningen. De nood is zeer hoog, zegt Van Heemst. Dat is mede te wijten aan het feit dat er aanmerkelijk minder huur woningen in de sociale sfeer mogen 260 miljoen, op; Den Haag 137 mil- worden gebouwd. De gemeenten i joen. Het restant wordt over de pro vincie verdeeld. Leiden en de randgemeenten hebben ruim 25 miljoen gulden no dig om het oude woningbestand op te knappen; Alphen en enkele dor pen in de Rijnstreek 2.2 miljoen; de kust- en bollenstreek bijna 5 mil joen gulden. Het is dit jaar voor het eerst dat gedeputeerde staten (het dagelijks bestuur van de provincie) staatsse cretaris Heerma (volkshuisvesting) mogen adviseren over de geldver- deling voor het verbeteren van ver ouderde woningen. Volgens gedeputeerde Van Heems is het algemene beeld in Zuid-Holland zorgwekkend. Hij spreekt dan ook de hoop uit dat vol gend jaar een begin kan worden ge maakt met het vernieuwen van Mandela spreekt met De Klerk in kantoor president PRETORIA (RTR) - President Fre- derik de Klerk van Zuidafrika heeft vandaag in zijn presidentieel kan toor overleg gevoerd met de zwarte leider Nelson Mandela, die al meer dan 20 jaar in de gevangenis zit. Dat heeft het Zuidafrikaanse ministerie van justitie bekendgemaakt. De ontmoeting had volgens het ministerie plaats op verzoek van Mandela. Het gesprek concentreer de zich op de manier waarop een be tekenisvolle dialoog over de toe komst van Zuidafrika voortgezet kan worden. Volgend jaar zullen de president en de zwarte leider hier over verder spreken. Ambassadeur van Spanje denkt aan eigen bewakers DEN HAAG (ANP/GPD) - De Spaanse ambassadeur in Nederland M. Sassot overweegt serieus de am bassade te laten bewaken door ei gen veiligheidsfunctionarissen. Dat heeft een woordvoerder van de am bassade vandaag bevestigd. Met nadruk wordt verklaard dat het gaat om de beveiliging binnen het gebouw. Volgens de ambassade is het op zich niet bijzonder dat be veiligingspersoneel uit eigen land de bewaking ter hand neemt. Ook bij een aantal andere diplomatieke vestigingen is dat gebruikelijk. De Haagse politie geeft geen commen taar op de plannen. De woning van de Spaanse con sul aan de Herengracht in Amster dam is sinds gisteren 'extra bevei ligd. Twee agenten houden het ge bouw dag en nacht in de gaten. De weg langs de woning is afgezet over een lengte van 80 meter. Aan de overkant van de gracht is een par keerverbod van kracht. Lsyvéwffii50EN jfiJMultiRent VONDELLAAN80 2332 AH LEIDEN BEL 071-310001 Zacht en nat Veel bewolking en regen. Minimum temperatuur rond 5 graden. Middag- temperatuur circa 8 graden. Matige la ter vrij krachtige wind, in hoofdzaak uit zuidwest. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Veel bewolking, veel re gen en veel w»nd. Middagtemperatuur rond 10 graden. Donderdag 14 december zon op: 08.41 uur, zon onder: 16.28 uur: maan op: 18.14 uur. maan onder: 10.43 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.01 en 16.08 uur: laag wa ter: 12.01 uur. 28 PAGINA'S Zuid-Holland hebben gezamenlijk 10.800 woningen gevraagd, hebben er slechts 6.800 toege- n gekregen. LEIDEN (ANP) - Elk jaar ko men er ongeveer 14.000 Neder landse jongeren bij die minder goed horen door jarenlang be zoek aan popconcerten, disco theken en het luisteren naar popmuziek met een koptele foon. Het zelf optreden in een popgroep voegt aan die groep jaarlijks nog eens 8.000 jonge ren toe. Dat blijkt uit een onderzoek van het in Leiden gevestigde Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheids zorg TNO dat op verzoek van de Gezondheidsraad is ge daan. Behalve door popmuziek kan het gehoor van jonge men sen ook schade oplopen door bromfietsen en motoren. Pop muziek in de disco, bij het con- Pop beschadigt elk jaar gehoor 22.000 jongeren cert of via een walkman geeft na 7 tot 10 jaar bij 8 procent van de luisteraars een slechter gehoor. De muzikanten zelf lo pen een groter risico: 20 pro cent krijgt na die periode pro blemen met het verstaan van spraak in het dagelijks leven. Voor motorrijders geldt het zelfde. Van de intensieve rij ders (gemiddeld 12 uur per week op de motor en dat jaren lang) krijgt 20% een slechter gehoor. Dat is bij èèn procent van de bromfietsers het geval. Leidse hoogleraar prof. Van der Voort: LEIDEN (GPD) - De tijd die aan le zen van boeken en dagbladen wordt besteed is sinds de opkomst van de televisie in de jaren 50 gehalveerd. Tot nu toe beweerden onderzoekers steeds dat het lezen in vrije tijd nau welijks is afgenomen. Prof. dr. T.H.A. van der Voort zegt dat in een rede 'Televisie en lezen' die hij overmorgen uitspreekt bij de aanvaarding van het ambt van bij zonder hoogleraar in de studie van kind en media aan de Leidse univer siteit. Dat er tot nu toe nauwelijks aan- wijzigingen bestonden voor die trend is het gevolg van de vordt mede veroorzaakt doordat de 3 maten'die voor de leesfrequentie tv al op zeer jeugdige leeftijd een werden gehanteerd. Volgens Van der Voort wijzen r vaste plaats in het 'gedrag' van kin deren inneemt. 'Een voorsprong die cente tijdbestedingsstudies echter het boek - als het kind op een later uit dat het lezen zich al enkele de- moment het lezen onder de knie onder generaties die met de tv zijn opgegroeid is sterk verminderd. De afgenomen leestijd wordt ove rigens niet veroorzaakt door terug lopende leesvaardigheid of vermin derd concentratievermogen. Niet de capaciteiten van de jeugd zijn af genomen, aldus Van der Voort, maar de bereidheid tot lezen. Dit Omdat (ten onrechte) wordt uit gegaan van een tekort aan concen tratievermogen bij de jeugd, wor den volgens de hoogleraar teksten vaak al te kort en simpel gehouden. Het is volgens Van der Voort niet gezegd dat de neergang van het le zen zich in de toekomst voortzet. WACHT TOREN TEGEN VLAKTE ECKERTAL Langs de grens tussen Oost- en West- Duitsland is gis teren de eerste wachttoren, één van de symbo len van de de ling, neerge haald. 'Wacht toren 11 'bij Sta- pelburg/Ecker- tal maakt DEN HAAG (GPD) - On- enigheid tussen de fracties van PvdA en CDA in de Eer ste Kamer leidt ertoe, dat en kele voorstellen van het ka binet niet op tijd kunnen worden behandeld. Zo zal de verhoging van het huur waardeforfait niet op 1 janu ari kunnen ingaan en zullen de plannen van het kabinet om de aardgasprijs te verho gen ook niet op tijd kunnen worden afgehandeld. MOSKOU (Rtr) - De meer dan 2000 leden van het Volkscongres van de Sovjetunie zijn gisteren aan het be gin van hun tiendaagse zitting 20 minuten bezig geweest om uit te vin den hoe het nieuwe, door Philips ge leverde automatische stemsysteem werkt. Bij de eerste stemming sta ken ze maar weer gewoon hun han den op. De computers stelden de meeste afgevaardigden voor grote raad sels, ondanks een uitgebreide uitleg van voorzitter Tetenov van de infor matie- en communicatiecommissie. Om te kijken of iedereen begrepen had hoe de apparatuur werkt, vroeg hij de afgevaardigden proef te stemmen. Vervolgens meld den zich 333 leden, terwijl er 2106 aanwezig waren. De tweede keer lukte het 1985 van hen hun aanwe zigheid aan de computer kenbaar te maken. "Beter, maar we lijken nog steeds een paar afgevaardigden te zijn kwijtgeraakt in het proces", zei Gorbatsjov daarop. Volgens Philips moesten de leden van het Volkscon gres gewoon even wennen aan de stemmen. i EPA) WARSCHAU (AP/Rtr/AFP) - Lech perkte periode, al zei hij niet voor Walesa heeft gisteren het parlement- hoe lang. Hij noemde met name het voorgesteld om de Poolse regering afschaffen van het monopolie van speciale volmachten te geven om staatsondernemingen en verande- 'snel en met vastberadenheid' de ringen in de belastingwetgeving, economie te hervormen. Het plan het eigendomsrecht, het bankwe- de voorman van Solidariteit komt op het moment dat Solidari- i en de lokale bestuursstructuur. Ondertussen zou het parlement teit-premier Tadeusz Mazowiecki zich "in alle rust kunnen bezighou- de laatste hand legt economische hervormingswetten, die hij zondag bij het parlement zal indienen. den met andere belangrijke zaken". verkiezingen eerder dit jaar van te voren was vastgelegd dat maar derde van het aantal zetels vrij kiesbaar was. De rest was al van te voren verdeeld onder de con nisten en de overige al zittende poli tieke partijen. Solidariteit won bij de verkiezingen alle vrij verkiesba re zetels. Het Poolse kabinet heeft zelf tot dusverre niet om meer bevoegdhe den gevraagd. Woordvoerder Jan Bisztyga van de communistische in Walesa stelde te- dat het volk geen gelijkertijd dat het parlement het - heeft. "Ik ben mij "gepaste forum" is voor het overwe- gen van economische veranderin- de Walesa zei in een in Gdansk uitge- geven verklaring dat de economi- partij wees het voorstel sche situatie in het land verder is njet zonder verslechterd vertrouwen i ervan bewust dat het voorstel streden is, maar ik ben gedwongen gen Hoewel de communisten dit voorstel te doen omdat het land regering in de minderheid zijn, be schikken zij in het parlement (de Sejm) over 37 procent van de zetels. Hij wil dat het parlement de volm- tegen Solidariteit 35 procent. Dat de ALTIJD KEUS UIT 200 OCCASIONS VAN ALLE MERKEN zegmaar!(gg> TEGEN 1^-^ KAMSTEEG OCCASION Hofweg 39 - Voorschoten Telefoon 071-769307 De Senaatsfracties van CDA en WD weigeren vöör 1 januari de voorstellen te bespreken die leiden tot verhoging van het huurwaarde- forfait en de aardgasprijs. CDA- senator Kaland zegt, dat er tech nisch gezien geen ruimte is voor verhoging van de aardgasprijs. Voor wat de verhoging van het huurwaardeforfait betreft, vraagt Kaland zich af hoe het kabinet het eigen-woningbezit kan bevorderen als het in een tijd van oplopende rente ook nog eens het huurwaarde- forfait gaat verhogen. Kaland wil in beide kwesties nauwgezet met het kabinet beraadslagen en niet over haast te werk gaan. PvdA'er Simons is ontstemd over de houding van het CDA. Hij zegt dat het CDA kennelijk nog in de stemming verkeert dat er een CDA- WD-kabinet aan het bewind is. Hij vindt wel, dat het CDA het recht heeft uitstel te vragen van behande ling van de verhoging van het huur waardeforfait en de aardgasprijs. Maar een uitstel van 3 maanden vindt Simons teveel. CDA-senator Kaland wijst erop, dat de Eerste Kamer onder druk van het kabinet eerder zaken in een versneld tempo heeft moeten af handelen. Dat heeft volgens hem al leen maar narigheid opgeleverd. Daarbij verwijst hij naar de snelle afhandeling van de studiefïnancte- LONDEN (AP) - De Britse acteur ring vorig jaar. Kaland wijst er ook Howard Lang, die in de tv-serie „De op, dat het vorig jaar juist de fractie Onedin Line" de rol speelde van de van de PvdA was, die weigerde deel bonkige te nemen aan dergelijke spoedde- - batten. Komende dinsdag hakt het presidi um van de Eerste Kamer de knoop door over de vraag of nog voor de jaarwisseling de verhoging van het huurwaardeforfait en de aardgas prijs wordt behandeld. Is de Senaat niet bereid de voorstellen nog tus sen kerst en en oud en nieuw te be handelen dan is het mogelijk dat de Tweede Kamer zijn eigen spoedpro cedure om de voorstellen af te han delen in een lagere versnelling zet. In de Tweede Kamer tekent zich in het eindverslag een meerderheid af voor een milieuheffing op de aardgastarieven van zowel klein- als grootverbruikers, terwijl de be windslieden van financiën de 170 miljoen voor energiebesparing wil len binnen halen door een accijns verhoging van huisbrandolie die uitsluitend doorwerkt in het klein verbruikerstarief Mishandelingen in psychiatrisch ziekenhuis Assen ASSEN (GPD) Een 38-jarige ver pleegkundige uit Westerbork wordt vervolgd voor mishandeling van pa tiënten in psychiatrisch ziekenhuis Licht en Kracht in Assen. De man, die alles ontkent, meldde zich vori ge week vrijwillig bij de politie. De verpleegkundige, die twee keer Jaar geleden ook al werd veroor deeld voor een zedendelict in Licht en Kracht, werd in mei dit jaar ont slagen nadat de directie ernstige mishandeling van een patiënt had geconstateerd. Volgens de politie stond die mishandeling niet op zich. Er zou sprake zijn geweest van sys tematische mishandeling van pa tiënten. In totaal zijn 13 gevallen bij de politie bekend, maar in slechts 6 gevallen is aangifte gedaan. Verdachte noemt zijn optreden 'niet laakbaar'. Als hij al iets gedaan zou hebben, dan ligt de schuld bij de leiding, aldus de ex-verpleeg kundige omdat de afdelingshoof den geen duidelijke structuur heb ben uitgezet. Twee afdelingshoof den van Licht en Kracht werden in het voorjaar op non-actief gezet. Zij waren van de mishandelingen op de hoogte. Howard Lang. o ANP) 'Baines' overleden Baines, overleden. De als Donald Yarranton geboren acteur was door zijn marinedienst tijdens de oorlog en zijn ervaring als bemanningslid op transatlantische zeilraces uitstekend voorbereid op zijn rol. Lang speelde ook in films als Great Expectations, Ben Hur en Polans- ki's .Macbeth' en was op het Lon- dense toneel in ondermeer The Room van Pinter te zien. Grote schoonmaak bij politie Volendam VOLENDAM (GPD) - Een aantal Volendamse agenten van het poli tiekorps Edam-Volendam moet ver trekken. Dat heeft commandant P. M. Vollebregt van het district Am sterdam van de rijkspolitie beslo ten. De slechte sfeer binnen het korps en groeiende onvrede onder de bevolking over het functioneren van de politie liggen aan die beslis sing ten grondslag. De overplaatsingen zullen voorlo pig op vrijwillige'basis gaan. Maar de districtsleiding zegt niet te aarze len zo nodig met dwangmaatrege len te komen. Waarom het in Volendam niet goed gaat, is voor de agenten zelf onduidelijk. "Natuurlijk weet ieder een dat Volendam een gesloten ge meenschap is met eigen regels en wetten. En dat geldt dan ook voor het korps. Maar op de aparte menta liteit van de Volendammers liep het natuurlijk niet alleen stuk. Het is een complex van factoren", aldus een woordvoerder. DEN HAAG (GPD) - De kerken in Nederland zijn niet gelukkig met de cursus 'Geschiedenis en ar cheologie van de bijbel' waarvan Teleac maandag de eerste afleve ring op het scherm bracht. "De cursus is weliswaar een serieus te nemen produkt, maar draagt hij niet bij tot het beter leren ver staan van de bijbel", aldus secre taris ds. J. Broertjes van de Raad voor Contact en Overleg betref fende de Bijbel. In deze RCOB zetelen verte genwoordigers van de Rooms Ka tholieke kerk, de Nederlands her vormden, de Gereformeerde ker ken, de Doopsgezinden, de Lu therse kerk en de Pinksterge meente. Al na het bekijken van proefopnamen, vorig jaar, advi seerde de raad Teleac de serie niet uit te zenden. "Ze biedt namelijk geen invulling van ons idee over hoe een cursus over de bijbel zou moeten worden aangepakt", al dus Broertjes. Het gaat om een van oorsprong Britse produktie, waarin de pre sentator de kijker meeneemt naar allerlei bijbelse plaatsen om te verduidelijken hoe de leefwereld van de bijbelfiguren er destijds uitzag. Broertjes: "Dat gebeurt op onderhoudende wijze, maar op deze manier wordt naar onze me ning teveel aandacht besteed aan de 'wereld' van de bijbel in plaats van aan de bijbel zelf'. Nadat ruim 10 jaar geleden sa menwerking tussen Teleac en de RCOB tot een eerste cursus over de bijbel had geleid, klopte de RCOB een paar jaar geleden op nieuw aan bij Teleac. Broertjes: "We hebben uitvoerig van ge dachten gewisseld en onze be reidheid uitgesproken om man kracht te leveren voor het opzet ten van een nieuwe cursus. Maar toen kwam Teleac met deze En gelse produktie waarover ze zeer enthousiast waren en die volgens hen makkelijk voor de Neder landse televisie te bewerken Teleac-directeur Van Schalk wijk zegt de teleurstelling van de RCOB te kunnen begrijpen, maar tekent daarbij aan dat het niet de taak van Teleac is om 'verkondig- dend op te treden'. "Dat kan niet gezien onze neutraliteit. Maar daarnaast denk ik dat deze cursus toch een antwoord geeft op een reeks van vragen die bij veel men sen leven". óók voor de stripverhalen 1 i i i Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet mis Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127,50 Wij nemen een kwartaalabonnement t 74.15' Wi| nemen een laarabonnement 1 285,50* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel.. I Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen; 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1