'Er is nooit wat gel 'Er is nooit wat gebeurd Vimderink slaat weer toe T afeltennisteam laat winst liggen SPOoTTV Sl mm uoi ili a Vrijwillig ijsverbod Kemkers Havelange voorziet bij WK geen problemen m< Havelange voorziet bij WK geen problemen met vandalisme Katwijk laat moedig Koudekerk kansloos WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 PAGINA 17 ALKMAAR (GPD) "Ik train minder dan vroeger en ik schaats harder". Eén zinnetje uit de mond van Ro bert Vunderink met mogelijk heel veel betekenis. De ex-kernploegrijder won gisteravond ook de tweede rit van de Heineken-zesdaagse op De Meent. Na in Den Haag al veel machtsvertoon te hebben gedemon streerd, maakte hij op de goed bezette Meent nog veel meer indruk. Vunderink was zo superieur, dat na af loop in de kleedkamer door Rick van der Hoorn al werd gesuggereerd om zijn schaatsen maar door te za gen. En toen een ander zei, 'geef hem spikes aan' kwam een derde met de alleszeggende opmerking 'dan wint hij ook'. Robert Vunderink reed gisteravond in één zucht als enige van het peloton naar een kopgroep van negen ontsnapte rijders. Een prestatie waartoe slechts een enkeling in staat is. Het tiental nam een ronde voor sprong en toen het peloton was verdwenen moest Vunderink ook nog eens terugkomen na een valpartij. Op z'n gemak keek hij toe hoe ploegmaat Lex Caze- mier in de laatste ronden een kleine voorsprong op bouwde. Vunderink vond dat prima. Maar toen de kracht uit de benen van Cazemier wegvloeide en De Marreiros en Stam het gat dichtten, sloop Vunderink mee naar de spits. Om op prachtige wijze te winnen vopr Piet Kleine, Dimitri Botsjkarjov en de andere ze ven leiders. Richard van Kempen kwam dit maal niet verder dan de dertiende plaats, Aad Grimbergen fi nishte pal achter de Nieuwvener als veertiende. Schaatsend Nederland kent de kracht van Vunde rink inmiddels al een tijdje want vorig jaar werd hij ook werelduurrecordhouder en mogelijk de eerste schaatser die in een uur meer dan veertig kilometer kan afleggen. Maar zo sterk als hij nu is, verbaast zelfs de insiders. Ex-sprint-trainer Jorrit Jorritsma ziet in hem zelfs een volwaardig lid van de huidige kern- |^^reöacti^Rot^)nderwater\^Rot^/ai^Jer2!ande^^^^^^^^^^^^^^ OSLO (ANP/NTB) Leo Visser poseert in Oslo met de schaats-Oscar voor het afgelopen schaatsseizoen. Hij kreeg de prijs, die één keer per jaar wordt uitgereikt, voor de wereldtitel die hij begin dit jaar in de Noorse hoofd stad behaalde. Visser eindigde gisteren als tweede in een wedstrijd over 5000 meter, die ter ere van hemzelf werd gehouden. Vis ser, die zijn studie voor piloot dit jaar belangrijker vindt dan schaatsen in de top, moest bijna dertien seconden toegeven op de Noor Johann Olav Kóss: 7.22,30 om 7.09,76. Vijfjaar was Vunderink lid van die nationale kern ploeg. Zonder veel succes stelt hij zelf: "Ik sprintte niet goed en hoe harder ik trainde, des te langzamer schaatste ik. Ik ben inmiddels drie jaar marathonrij der en heb blijkbaar de juiste trainingsformule gevon den. In plaats van drie keer per dag zoals vroeger train ik nu één keer per dag. Ik heb mijn sprint aange scherpt en kan langer doorgaan na een demarrage". Bescheiden Vunderink, inmiddels 28, zegt het zon der omwegen. Hij kan straks bij de afstandskampioen schappen, mits hij gas terug neemt als marathonrijder, op de vijf en tien kilometer de complete kernploeg om ver rijden. Vunderink zegt het niet zo nadrukkelijk, maar zijn rijden nu maakt wel zoveel indruk dat er kanttekeningen kunnen worden geplaatst bij het feno meen kernploeg. "Voor mij was het in elk geval niets", stelt Vunderink duidelijk, "Ik voel me nu veel beter, ben ook vijf kilo lichter. Voor zo'n kernploeg was ik bepaald toch niet zo geschikt". De man uit Raalte, vorig seizoen kampioen op de tien kilometer en met 7.01 op de vijf kilometer van ver gelijkbaar niveau met de beste kernploegrijders Van der Burg en Veldkamp, denkt zeker nog niet aan deel name bij het NK afstanden. "Ik ben vorige week niet in Alkmaar verschenen bij de selectie voor de tien ki lometer omdat ik vind dat men de titelverdediger so wieso moet laten starten. Maar het staat nergens, dus rechten heb ik niet. De LTC zou mij dus moeten plaat sen. Ik weet trouwens nu nog niet of ik mee doe. Vrij dags is de vijf kilometer, zaterdags een marathon en zondag de tien kilometer. Dat zou twee dagen zere be nen betekenen. Ik moet er nog over nadenken". De suggestie dat hij in deze vorm op zou kunnen te gen de kernploegrijders werpt hij ver van zich af. "Stel dat ik de kernploeg omver rijd, wat dan? Ik heb altijd gezegd, ik schaats tot mijn dertigste". En dan lachend: "Ik ben nu 28, zelfs de Olympische Spelen komen dus te laat". DEN HAAG (GPD/ANP) Joao Havelange heeft het goed voor met journalisten, maar ze moeten niet vervelend wor den. Vragen zijn akkoord, maar één antwoord, zijn ant woord, moet volstaan. Zoals gisteren bleek in het protserige Promenade-hotel in Den Haag, waar de voorzitter van de FIFA, de internationale voetbalbond, na afloop van een in ternationale receptie ter gelegenheid van het eeuwfeest van de KNVB nog even de tijd vond de media te woord te staan. AMERSFOORT (GPD) - Gerard Kemkers heeft zich zelf in samenspraak met zijn coach Ab Krook een 'ijsver- bod' opgelegd. De tobbende Drent doet sinds vier dagen aan fiets-, kracht- en skeeler training. Bezoek aan een schaatsbaan is tot aanstaan de maandag taboe. Op die manier hoopt Kemkers af stand te kunnen nemen van de pro blematiek rond zijn instabiele rech terbeen, die hem alle plezier in zijn sport heeft ontnomen en presteren onmogelijk maakt. „Schaatsen is momenteel een crime voor me. Ik geniet er niet van", aldus de 22-jari- ge allrounder, die de laatste tijd zelfs door handopleggers wordt ge beld dm hem uit de put te halen. Kemkers, die zich afgelopen weekeinde afmeldde voor de World Cup in het Noorse Skiën, reist zon dag wel af naar Collalbo. In de Itali aanse plaats bereidt de kernploeg zich een week voor op de NK afstan den en EK. Het trainingskamp wordt daarna tot de 30ste december voortgezet in Inzeil. Daags na aankomst in Collalbo hervat Kemkers deijstraining. „Ho pelijk keert daar het plezier terug. Dat heeft nu de prioriteit. Ik ga met een andere intentie naar Italië dan de overige kernploeg-schaatsers. Zij zijn met de komende wedstrij den bezig, ik niet. In Collalbo en In zeil hoop ik er weer lol in te krijgen. Mocht dat niet lukken, dan heeft het weinig zin om aan een NK afstan den of EK mee te doen. Vind ik daarentegen de ontspanning in mijn slag terug, dan denk ik, dat ik op korte termijn weer met de we reldtop kan meedoen". Ab Krook beaamt, dat zijn 'papie ren' kopman in de huidige situatie weinig kan uitrichten op het Euro pees Kampioenschap. Krook gister middag op de speciaal belegde pers conferentie in Amersfoort: „Als hij op korte termijn niet terugkomt op zijn normale niveau, heeft hij op een EK weinig te zoeken". Kemkers problemen, die aan het licht kwamen tijdens de voor hem blamerende World Cup-wedstrij den in West-Berlijn en Den Haag, zijn niet van vandaag of gisteren. Hij tobt al vanaf begin oktober, toen de kernploeg in Inzeil voor het eerst in dit seizoen op het ijs stapte, met zijn onwillige rechterbeen. Sinds die tijd heeft Kemkers' schaats steeds de neiging om rechtsaf te slaan in plaats van recht door te glij den, waardoor het ijzer zich tegen de wil van de bestuurder in noord westelijke richting voortbeweegt en over het ijs schraapt. Krook: „Het probleem is sinds oktober steeds er ger geworden". A Materiaal In eerste instantie werd aan 'materi- aalpech' gedacht of een schaats- technisch euvel. Allerlei deskundi gen van fabrikant Viking tot Jan Bols hebben zich over de rechter- schaats van de Eeldenaar gebogen zonder het onverklaarbare pro bleem te kunnen oplossen. Kem kers gaat er dan ook van uit, dat het materiaal niet de oorzaak is van zijn problemen. Volgens bondsarts Frank Nusse is Kemkers ook fysiek in orde. Er werd even rekening mee gehouden, dat hij getroffen was door het zoge naamde 'loge-syndroom', die de spieren beknelt. Een onderzoek sloot die mogelijkheid uit. In Collalbo en Inzeil gaat 's we relds tweede allrounder (achter Leo Visser) 'op zoek naar de oude Ge rard Kemkers', zoals hij zelf om schrijft. Zo lang die onvindbaar blijft, is het onzeker, hoe Kemkers' sportieve toekomst er op korte ter mijn uitziet. Havelange keek al op zijn horloge, toen de gevaren van het voetbalvan dalisme tijdens de komende WK in Italië ter sprake werden gebracht. Een dooddoener als antwoord („Er is nooit wat gebeurd, waarom vol gend jaar dan wel?") moest volgens Havelange een mogelijke discussie in de kiem smoren. Toen daar geen genoegen mee werd genomen, viel de FIFA-praeses uit zijn rol. En goed ook. Met een priemende vinger rich ting vragensteller, en een venijnige blik in de ogen gaf de Braziliaan blijk het 'gezeur' over het vandalis me meer dan zat te zijn. „De FIFA", zo brieste de praeses, „heeft geen enkele rol gespeeld in de 'verban ning', zoals jullie dat noemen, van Engeland naar Sardinië. Het was Engeland zelf, om precies te zijn de Engelse sportminister Colin Moyni- han, die daarvoor de eerste aanzet gaf. Logisch dus dat het organisatie comité rekening met die wens heeft gehouden. Er zullen géén extra vei ligheidsmaatregelen worden getrof fen. Ik weet dat Nëderland en Enge land in één poule zitten ja, maar Sar dinië en Sicilië krijgen geen uitzon deringspositie in het pakket veilig heidsmaatregelen dat voor de WK- steden is opgesteld". Deelnemers En met de handpalmen wijd open gesperd: „Waarom ook? Ik heb in middels vier WK-toernooien mee gemaakt. In Argentinië (1978) heer ste een regelrechte oorlogssituatie, in Spanje (1982) waren problemen met de ETA, Mexico was zich in '86 weer net aan het oprichten na een aarbevingsramp, en alle toernooien zijn probleemloos verlopen. Ik voorzie volgend jaar in Italië geen enkel probleem. De media zeuren maar door over het vandalisme. Ik ga me zo langzamerhand echt afvra gen of we ons eigenlijk nog wel aan het voorbereiden zijn op een WK voetbal. Want daar draait het toch echt nog om hoor, om een WK voet bal". De uitval kwam onverwachts, omdat Joao Havelange even daar voor nog de rust zelve was. Elk aan gesneden onderwerp werd door de FIFA-bons beurtelings kort, dan weer uitgebreid 'afgehandeld'. Zo ook het eeuwige discussiepunt over het aantal deelnemende landen tij dens de WK-eindronde, waarvoor Havelange meer tijd inruimde. Sinds 1978 is het aantal deelne mers opgevoerd van zestien naar vierentwintig landen, waardoor er ook komend jaar in Italië tweeen- halve week voor nodig is om uit te maken welke acht landen na de eer ste ronde huiswaarts moeten keren. De FIFA hanteert de politiek dat ook de kleinere voetballanden een kans moeten hebben deel te nemen aan de eindronde van een wereld- toernooi. Het leidt er toe dat in Ita lië, net als in Mexico, ruim twee we ken moet worden gevoetbald om slechts acht landen te elimineren. Havelange vindt het desondanks een goede formule. „De weg naar de finale vroeg met zestien deelnemers zes wedstrijden, dat is nog steeds zo. Ieder land ontvangt voor iedere gespeelde wedstrijd een garantie van 500.000 dollar (rond een miljoen gulden). Landen die de groepswed strijden niet overleven, hebben toch de zekerheid van anderhalf miljoen dollar. Toen ik voorzitter van de Braziliaanse bond was, ver overden wij de wereldtitel in 1970 in zeven wedstrijden. Onze financiële beloning bedroeg 600.000 dollar. De FIFA is geen organisatie van Europa of Zuid-Amerika, maar van de hele wereld. Daarmee moeten wij rekenen. Het is denkbaar dat in de toekomst de andere continenten een kans op meer vertegenwoordi gers krijgen. Maar zij zullen het eerst zelf moeten aantonen. Het is hen, tot nu toe, niet gelukt bij bij voorbeeld de Olympische Spelen, waar de sterkste voetballanden niet en de kleinere wel hun beste spelers konden inzetten." Scheidsrechters Het mogelijk inzetten van profes sional scheidsrechters in de toe komst („Niet doen, al is het een voordeel wanneer een arbiter finan cieel onafhankelijk is"), een terug keer van Engelse clubs in de Euro pa Cup-toernooien („Dat is een zaak Bokkesprongen De Nederlandse Rugby Bond zet te enkele weken geleden rigou reus een streep onder de competi tie. Zomaar pats-boem. Enkele clubs verbaasd achter latend, want er was nog een aantal wed strijden te gaan. Onder die ver bouwereerden ook het Leidse DIOK, maar vooral enkele andere verenigingen die nog meer dan één thuiswedstrijd op de rol had den staan. De bond nam het besluit omdat de play offs moesten beginnen voor een bepaalde datum. Als de competitie zou worden uitge speeld - normaal wordt er een halve competitie van negen wed strijden gespeeld, waarna de play offs beginnen - zou alles in het gedrang komen. Daarbij, zo rede neerde de competitieleider, wa ren de vijf clubs die in de nacom- petitie zouden spelen toch al be kend. Dus van vervalsing zou geen sprake zijn. DIOK-voorzitter Ynze Politiek is niet gelukkig met de beslissing. Hij heeft wel eens vaker rare bok kesprongen van de bond meege maakt, maar dit zit hem helemaal niet lekker. "Kijk, sportief gezien vallen we ons geen buil. En die andere vier clubs ook niet. De eerste vijf kon je eigenlijk vóór het seizoen al op schrijven. Maar ze zitten in de portemonnee van de clubs. Wij voelen ons besodemieterd. We mis sen nu een thuiswedstrijd. Behal ve de recette kunnen we ook flui ten naar een behoorlijke barop- brengst. Dat is niet prettig. Eigen lijk kan zoiets niet". Het nationale rugbyteam is in de afgelopen maanden nog al eens op stap geweest voor Eu ropese toernooien. Dus dat er aar dig wat afgelastingen waren, is lo gisch. Maar vrijwel alle verenigin gen in de hoogste klasse hebben licht of kunnen gebruik maken van installaties bij bevriende buurverenigingen. Er zou dus al tijd doordeweeks kunnen wor den ingehaald. Volgens DIOK is dat dus ook geen argument of ver klaring voor de plotselinge tijd nood. Lenny Kievit moet even sma kelijk lachen om al die onzin. Of eigenlijk ook weer helemaal niet want ze is best wel gepikeerd door alle kritiek die de afgelopen weken door clubs en kranten is gespuid. De woordvoerster van de rug bybond zegt dat de clubs de hand in eigen boezem moeten steken. van de UEFA") en een andere opzet van de WK-loting („Die is echt voor iedereen gelijk"), niets kon Have lange echt uit zijn hum halen. Be halve het voetbalvandalisme dan. De enige woorden die hij daarover nog vuil wilde maken, betroffen het alcoholverbod in de WK-stadions. „Wat er buiten de stadions ge beurt", liet Havelange niets aan dui delijkheid te wensen over, „is een zaak van de lokale overheden". De op de achtergrond meeluiste rende bestuursleden van de sectie betaald voetbal van de KNVB keer den na die mededeling gerustge steld terug in het feestgedruis. Pirmin Zurbriggen wint in Sestriere SESTRIERE (DPA) - 'Mister Super- G', Pirmin Zurbriggen, is gisteren in de Italiaanse wintersportplaats Sestrère de concurrentiet snel afge weest in een wedstrijd voor de we reldbeker. De 26-jarige Zwitser, die aan zijn laatste seizoen bezig is, hield met een tijd van 1.37,39 de Zweed Eriksson (1.37,50), winnaar van de eerste Super-G van de nieu we editie voor de wereldbeker, en de Franse Olympische kampioen Piccard (1.37,86) achter zich. Zurbriggen, die zijn eerste sei zoenszege vierde, is houder van de wereldbeker Super-G en Olym pisch kampioen afdaling. "Er is een duidelijke afspraak met de clubs en dat weten ze goed. Als er een wedstrijd wordt afge last is het regel dat de eerstvolgen de woensdag wordt ingehaald. Daar hoeft de bond verder niets aan te doen, dat kunnen de clubs zelf in overleg bepalen. Een hoop clubs hebben zich niet aan die re gel gehouden. Dan krijg je inder daad haast, want we hebben voor aanvang van het seizoen een da tum afgesproken waarop de play offs in elk geval zouden moeten be ginnen, Het is dus hun eigen schuld". Het zal de DIOK-voorzitter er niet van weerhouden om, samen met andere ontevreden clubs, aan de bel te trekken. "Misschien zit er vanwege de in komstenderving een tegemoetko ming in", zegt Politiek. Ook die aanval neemt Kievit niet al te serieus. "Er komt helemaal geen tege moetkoming. Na de play offs kun nen de clubs de resterende wed strijden uit de halve competitie alsnog spelen. We hebben nooit be sloten om dat niet te doen. Ik be grijp al die onrust niet". Hardleers Peter Gijsman is voorlopig perso na non grata bij LFC. Vorige week besloot het bestuur van de Leidse vierdeklasser dat de wis pelturige voetballer géén sportie ve werkzaamheden mag vervul len zolang het eerste elftal vanaf 25 november vijf competitiewed strijden heeft gespeeld. Er is er pas eentje (tegen Meerburg) afge werkt, dus dat kan met het onbe stendige winterweer in het voor uitzicht nog een aardig tijdje du ren. Na de schorsing is Gijsman weer welkom op de Boshuizerka- de, maar het is nog maar de vraag of de 30-jarige Leidenaar dit sei zoen voor LFC speelt. Peter is namelijk boos. Hij is te leurgesteld in het bestuur én me despelers. "Als het zó moet, dan stop ik er maar liever mee", klinkt Gijsman resoluut. Niet iedereen bij LFC slikte te leurgesteld een brok in de keel weg, toen Gijsman zijn afscheid aankondigde. Vooral een deel van zijn ploeggenoten reageerde op gewekt, want praatgrage Petertje had zich dit seizoen nu niet be paald populair gemaakt. Aanvan kelijk was alles koek en ei. LFC schoot voortvarend uit de start blokken en Gijsman deed het niet slecht. Maar toen de blaadjes van de bomen vielen, verminderde de interesse van de voetballer, die vorig seizoen vanwege een schor sing op non-actief had gestaan. Trainer Mart de Groot zag zijn 'vedette' steeds minder op de trai ning en het gedrag van Gijsman in het veld liet nogal te wensen over. Na weer een aantal aanva ringen was De Groot het zat en verwijderde de 'dwarsligger' uit de selectie. Volgens Gijsman een aanvecht bare maatregel, want: "Ik kon niet regelmatig trainen. Ik heb nota bene een tijdje in het ziekenhuis gelegen. Volgens mij heeft die trainer zich laten beïn vloeden. Een paar gasten hebben geklaagd en daarop heeft hij maatregelen genomen. Ik een moeilijke jongenIk ben zeker niet een van de gemakkelijksten. Ik flap er nu eenmaal snel van al les uit. Dat wil toch niet zeggen dat ik onhandelbaar ben? Kijk, die De Groot kan gewoon niet werken met moeilijke jongens. Met Kees Vermeulen en Melbi Ra- boen heb ik het altijd wél goed kunnen vinden Nu heeft Peter Gijsman de schijn tegen. Relletjes, verbale uitspattingen, en schorsingen hebben de loopbaan van de Leid se voetballer vele keren door kruist. Toen Gijsman zich na een zeer kortstondig avontuur bij LDWS (hij haalde er alleen een overschrijvingsformulier) weer bij LFC meldde, belegde het be stuur prompt een ballotage-ver gadering. Gijsman werd uiteinde lijk weer in genade aangenomen, maar hem werd wel te verstaan gegeven dat bij de minste of ge ringste overtreding sancties zou den volgen. Anders gezegd: je kon er dus eigenlijk op wachten dat bij LFC de tent op tilt zou slaan. Secretaris Verhoeks steekt de hand in eigen boezem: "Peter Gijsman leert het nooit. We hebben hem een kans gegeven, maar het is alwéér misgegaan. Het ergste vind ik dat hij de schuld altijd bij een ander zoekt. Hij is van een training weggelo pen en dan gaat hij in de kantine vervolgens iedereen zwart lopen maken. Het bestuur heeft daarop ingegrepen en hem geschorst. Of we hebben overwogen om hem te royeren? Nee, want dan moet je wel iets verschrikkelijks gegaan hebben. Maar ik hoop dat Gijs man er lering uit trekt". We hebben zo onze twijfels. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Katwijk heeft zich gisteravond eenvoudig geplaatst voor de vol gende ronde van de LD-cup. Hoe wel de zaterdag eersteklasser met een gelegenheidselftal aantrad, kon de in de vierde klasse uitko mende tegenstander Koudekerk zich nauwelijks meten met de La gendijk-formatie: 1-7. Halverwe ge keek de thuisclub al tegen een 1-3 achterstand aan. Koudekerk kon het klassever- schil niet overbruggen. Welis waar namen de rood-witten ver rassend een 1-0 voorsprong toen Ron Paling met een fraaie lob een voorzet van Arno Filippo verzil verde, na de uit een scrimmage snel gescoorde gelijkmaker van Albert de Haas was er alleen nog maar sprake van eenrichtingsver keer. De Haas en Wim Guyt zet ten Katwijk in een pittige eerste helft (boeking Koudekerker Sie- be Schellingerhout) al op een 1-3 voorsprong. Direct na rust werd het door wederom De Haas 1-4. Arie van Beele maakte er daarna met een schitterend genomen vrije trap van twintig meter 1-5 van. Een verdwaalde voorzet van Adrie Nijgh werd vervolgens door Kou dekerk-doelman Jos de Haas ver keerd beoordeeld, zodat de bal onbedoeld in het doel belandde: 1-6. Geheel volgens afspiegeling van de krachtsverhoudingen be paalde Van Beele met een ge slaagde kopbal de eindstand op 1- 7. Voor het moedig strijdende Koudekerk viel daar niets op af te dingen. Joao Havelange poseert met UEFA-voorzitter Georges e ter van de KNVB, Kastermans, bij de receptie van de KNVB. GÖTTINGEN (ANP) - Volgens Jan Vlieg is de Europese Superliga één grote loterij. De gedreven trai ner-coach van het Nederlandse ta- feltennisteam meent, dat alle acht landen van elkaar kunnen winnen en verliezen. Voor Oranje waren er gisteravond in de vierde speelronde dit keer geen prijzen weg gelegd. De koploper verspeelde in Göt- tingen tegen de Bondsrepubliek eerst een voorsprong van 2-0 en stond na de zevende en beslissende partij zelfs met lege handen, 3-4. De punten van Nederland kwamen op naam van Haldan (twee) en Heister. In de openingspartij kwam Dan ny Heister tegen Steffen Fetzner (21) stroef op gang. Na de eerste ga me, die hij zonder winstkansen met 18-21 verloor, nam Heister zelfbe wust het initiatief. Met 21-16 en 21- 11 bezorgde de benjamin van het Nederlandse team de thuiploeg de eerste domper. Nauwelijks een half uur later deelde Paul Haldan de tweede klap uit. De nationale kam pioen hervond tegen zijn Westduit- se evenknie Jörg Rosskopf, die dit jaar met Fetzner tevens de wereldti tel in het dubbelspel veroverde, op tijd zijn ritme: 21-17, 11-21, 21-11. Stelling Mirjam Kloppenburg, die na haar recente huwelijk als Mirjam Hooman door het leven gaat, deed in de derde partij tegen Olga Nemes haar eigen theorie geweld aan. „Eén keer gewonnen, altijd gewonnen", zei de nummer acht van de Europe se ranglijst een tikje overmoedig na haar triomftocht tijdens de Open Oostenrijkse titelstrijd. Kloppenburg doelde met die woorden op haar sportieve vete met Nemes, van wie ze vóór het toernooi in Oostenrijk nog nooit had gewon nen. In Linz versloeg Kloppenburg haar aartsrivale zowel in de landen- als in de individuele wedstrijd, waarna de speelster van Comte- st/Scylla de gewaagde stelling aan durfde nooit meer van Nemes te zul len verliezen. Kloppenburg kon haar woorden niet waarmaken. Met 21-18 en 21-16 bleef de voormalige Roemeense Kloppenburg vrij sim pel de baas. De ruime nederlaag (14-21, 14-21) in het mannen-dubbelspel, waar door de stand weer in evenwicht kwam, was ingecalculeerd. Het Westduitse koppel Fetzner/Ross-, kopf liet tegen Haldan/Heister zien, dat niet voor niets de wereldtitel is behaald. In het gemengd-dubbel leken Kloppenburg en Gerard Bakker jr een einde aan de opmars van de Westduitse formatie te maken. De eerste game verliep soepel, 21-14. In de tweede en vooral de derde game stapelde het duo echter fout of fout. Tot groot enthousiasme van het fa natiek meelevende publiek grepen Rosskopf en Nicole Struse via 21-18 en 21-14 alsnog de zege, die hun ploeg voor de eerste keer in de boei ende krachtmeting op voorsprong bracht. De zesde partij tussen Fetzner en Haldan groeide uit tot de mooiste en spannendste. Haldan won de eerste game met 21-18, Fetzner de tweede met dezelfde cijfers. In de derde ga me hield de Nederlandse kampioen zijn zenuwen beter in bedwang, 21- 17. Net als in de wedstrijd tegen Zwe den, toen hij via een 22-20 zege in de derde game tegen Von Scheele de overwinning voor Nederland veilig stelde, moest Heister in de laatste partij het beslissende punt scoren. Tegenstander Rosskopf bleek na zijn twee overwinningen in het dub belspel de smaak echter te pakken te hebben. Heister had geen schijn van kans: 13-21 en 13-21. „Jammer en onnodig", analyseer de coach Vlieg de nederlaag van 3-4. „Ik had hier juist zo graag gewon nen. Het gebeurt niet vaak, datje in en tegen de Bondsrepubliek wint. Met de drie thuiswedstrijden tegen Joegoslavië, Polen en Frankrijk hebben we onze kansen op handha ven gelukkig volledig ineigen hand. Maar de titel kunnen we nu wel uit ons hoofd zetten." land-Roemenië 17.00-18.00 EURO Paardesporl: con- cours hippique vanuit Brussel. 18.00-19.00 EURO: Zwemmen: Europa Cup vanuit Spanje. 19.00-20.00 EURO: Trans World Sport. 19.30-20.00 RTL V: Match vrije tijd. 20.00-21.00 EURO' Badminton. World cup in China. 20.00-23.00 BRT 2: Sportavond. 21.00-22.00 EURO: Rodelen: World cup. 22.00-23.00 EURO: Curling: halve finales 1 van het EK. 22.45-23.15 Ned 3: Studio Sport. 23,00-01.00 EURO: Voetbal: samenvat tingen van kwalificatiewedstrijden voor het DONDERDAG 10.00-11.00 EURO Trans World Sport. 11.00-12.00 EURO: Curling: halve finales

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17